Filatelistická rarita: štátny znak Slovenskej republiky na známke Zvrchovaného rádu maltézskych rytierov
Pred odovzdaním poverovacích listín veľvyslanca SR pri Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov /ZRMR/ som sa na MZV SR radil o našich záujmoch v spolupráci s Rádom. Okrem obligátnych formulácií som konkrétne pokyny nedostal. Hľadal som preto niečo konkrétne, reálnu aktivitu, ktorá by v relácii so ZRMR zviditeľnila druhú Slovenskú republiku.
Inšpirácia som dostal v súvislosti s bohatou emisnou filatelistickou činnosťou Rádu. Známky ZRMR sú vo svete filatelie vzácne a vyhľadávané.
V rozhovore s veľmajstrom Fra Andrew Bertiem, ktorý nasledoval po odovzdaní poverovacích listín, som mu okrem iného navrhol, aby po uzavretí poštovej dohody Rád vydal známku na ktorej bude slovenský štátny znak, ktorý som mu predstavil. Veľmajster živo reagoval na náš dvojramenný kríž na trojjvrší. Návrh prijal s potešením a so slovami, že ho osobne podporí, aby sa dostal do emisného plánu, na znak čoho mi podal ruku.
Známka ZRMR so slovenským štátnym znakom bola vydaná 26.apríla 2000 /pred 19 rokmi!/. Emisia vyvolala záujem slovenských filatelistov. Na druhej strane aršíka, ktorý bol vydaný pri tejto príležitosti v Ríme, je stručný záznam z histórie Slovenska.
Mal som radosť a mám ju dodnes, že na tomto malom umeleckom diele išiel do celého sveta, prostredníctvom ZRMR, štátny znak vtedy mladej Slovenskej republiky.
Z pripravovanej knihy spomienok veľvyslanca Mariána Servátku
Z histórie ZRMR /Sovrano Militare Ordine Ospedaliero di San Giovanni di Gerusalemme di Rodi e di Malta/
Rád vznikol pri nemocnici sv. Jána Krstiteľa v Jeruzaleme po dobytí mesta križiakmi v roku 1099 ako mníšske spoločenstvo, pôvodne riadené benediktínskou regulou. V roku 1113 mu bola priznaná nezávislosť. Bol poverený poskytovať chorým a pútnikom na území oslobodenom od moslimov i vojenskú ochranu. K ošetrovateľskej misii sa tak pridružila povinnosť obrany kresťanstva.
Po strate poslednej bašty v Svätej zemi v roku 1291 Rád sa dočasne presídlil na Cyprus. Popri cirkevnom práve na nezávislosť a práve udržiavať vlastné ozbrojené sily získal Rád v roku 1310 dobytím ostrova Rodos aj teritoriálnu suverenitu. Rozšírenie a zdokonalenie loďstva urobili z Rádu veľmoc, ktorá však v roku 1523 musela kapitulovať pred tureckou prevahou a ostrov Rodos opustiť. V roku 1530 získal Rád od cisára Karola V., kráľa Sicílie, ostrovy Malta, Gozo a Comino.
Najväčší rozmach dosiahol Rád v 16. storočí. V roku 1565 rytieri vedení veľmajstrom Fra´ Jeanom La Vallette odrazili turecký vpád na Maltu – od tejto doby sa datuje postupný úpadok Osmanskej ríše. Loďstvo Rádu sv. Jána sa stalo jedným z najsilnejších a prispelo k definitívnej porážke osmanskej námornej mocnosti v bitke pri Lepante v roku 1571.
V roku 1798, počas výpravy do Egypta, Napoleón Bonaparte donútil rytierov, ktorí mali pravidlom Rádu zakázané zdvihnúť zbraň proti kresťanom, aby opustili ostrov.
Obsadenie Malty Angličanmi v roku 1800 neumožnilo, napriek uznaniu nároku, návrat Rádu na Maltu. Preto až do získania sídla v Ríme v roku 1834, Rád dočasne sídlil na Sicílii.
Základným princípom činnosti Rádu je pomoc trpiacim a ochrana ľudskej dôstojnosti na základe kresťanskej solidarity.
Rád kladie dôraz na spoluprácu v oblasti pôšt, lebo ide o hlavné zdroje príjmov. Rád má bohatú emisnú filatelistickú činnosť a vlastný poštový úrad. Poštové známky ZRMR nie sú len symbolom štátnej suverenity, ale aj uznávanou poštovou ceninou.
Atraktívne rádové známky sú vyhľadávaným artiklom filatelistov na celom svete.