Sexuálna sloboda – sloboda v pravom zmysle slova?

Na Facebooku (ktorý je pre mňa asi hlavným zdrojom informácií a politickom a spoločenskom dianí) som si všimol status blogera Denníka N Michala Pataráka. Ide o jeho reakciu na zamyslenie emeritného pápeža Benedikta XVI. k dôvodom sexuálnym škandálov v Cirkvi. Podľa Benedikta je vraj dôvodom sexuálna revolúcia.

Ja som text emeritného pápeža nečítal, ale napriek tomu text pána Pataráka obsahuje niečo, na čo reagovať viem, pretože prezrádza čosi o svojom vnímaní kresťanstva a viery. Jednak pán Patarák píše: “my katolíci nemáme dvoch pápežov, ale len jedného”, čiže z toho sa dá vyvodiť, že sa sám považuje za katolíka. Ale problém nastáva v jednej z ďalších viet, kde Patarák píše: “Môžeme za rozviazanie kresťanskej morálky viniť sexuálnu revolúciu. Aj mnohí kresťania chcú byť sexuálne slobodní (ak hovoríme o slobode v pravom zmysle slova, čím ja myslím uvoľnenie z neurotických pút morálnej teológie, ktorá vytrvalo a špehúnsky vysielala svoje neviditeľné dróny do spální kresťanov i nekresťanov).” A ďalej pokračuje rozvedením svojho názoru.

Pre mňa je však zaujímavé pristaviť sa už pri týchto slovách. Muž, ktorý o sebe tvrdí, že je katolíkom, nazýva túžbu byť sexuálne slobodný  slobodou “v pravom zmysle slova”! A ďalej popisuje, že ide o akési vymanenie sa z “pút” teológie. Voči rétorike Cirkvi je možné mať námietky, avšak musím nazvať selektívnou slepotou, keď niekto na jednej strane búši do “neurotických pút” morálnej teológie, na druhú stranu vidí pravú slobodu v tom, keď si niekto vytvorí puto k nejakému sexuálnemu návyku. Od neveriaceho by som toto ešte bral, u katolíka môžem potom iba konštatovať, že nie je zorientovaný v základných veciach.

Predsa kresťanstvo nabáda človeka, aby sa oslobodil od všetkých “pút”, ktoré ho príliš zväzujú s hmotným svetom, bez rozlišovania, či je to majetok, prístup k sexualite, mocichtivosť alebo niečo iné. Nie, aby si spomedzi nich vyčlenil, že sexualita spôsoby na pripútanie človeka k svetu nemá. Samozrejme, že má a vieme to všetci a aj súčasné škandály okolo konania niektorých kňazov to ukazujú.

Že môže isté pochopenie teológie poviesť človeka aj k neuróze, psychickým problémom, strate sebavedomia a podobne, s tým súhlasím. Ale to je už hlavne vec rétoriky, aby tieto veci vedela Cirkev svojim členom čo najlepšie vysvetliť. V rámci kresťanstva nie je možné argumentovať spôsobom – i keď nevravím, že to Patarák robí – že, keď dvaja s tým súhlasia a ani jeden z nich nie je dieťa, je to v poriadku. Nie je to v poriadku, lebo Bohu ide o to, aby sme boli zameraní v prvom rade na Neho. Nie, aby večné otázky zatienila sexualita a nejaké jej liberálne poňatie.

Pokiaľ takíto ľudia vysvetľujú svojmu okoliu veci spojené s kresťanstvom, ide naozaj o veľmi smutný úkaz. Ja sa tiež nepovažujem za úžasného kresťana, ani katolíka, ale v základných veciach, dovolím si povedať, prehľad mám. Nenávisť či odpor voči cirkevnej rétorike nemôže stáť nad odmietnutím hriešnosti a skazenosti, ktorá sa ukrýva aj v tzv. slobodnej sexualite.

(Pokiaľ som ale názor M. Pataráka nejako dezinterpretoval, budem rád, keď ma na to niekto upozorní.)


Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, vojenská technika

.