Na zasadaní zastupiteľstva VÚC Košického samosprávneho kraja konaného 20. februára 2017 sa okrem iného rokovalo aj o katastrofálnom stave a nevyhnutnej odstávke dôležitého a podľa vyjadrenia prítomného statika aj strategického mostného prepojenia, spájajúceho brehy vodnej nádrže Ružín. O tomto probléme sa v regionálnej tlači už veľa popísalo, hľadali sa zodpovední za terajší stav a hlavne, za oneskorenú reakciu kompetentných miest (v prvom rade Úradu a vedenia KSK) na vzniknutú situáciu a jej skoršie riešenie. Potvrdením tejto skutočnosti bolo vyjadrenie jedného z poslancov zastupiteľstva KSK, ktorý vo svojom vystúpení poukázal na to, že už v roku 2015 bolo poškodenie predmetného mosta prekvalifikované z druhého stupňa na stupeň piaty, predstavujúci veľmi zlý technický stav objektu. Ak by vo vedení KSK boli zodpovední a záujmom svojich voličov slúžiaci predstavitelia samosprávnej moci, celý problém by už dnes mohol byť vyriešený k spokojnosti širokej verejnosti využívajúcej danú komunikáciu s predmetným premostením za cestovaním do práce, za lekárskym ošetrením, za návštevou školských zariadení a pod. Na rokovaní zastupiteľstva KSK sme sa od jeho vedenia dozvedeli len samé výhovorky a chabé argumenty ospravedlňujúce ich nečinnosť, resp. ich oneskorené reakcie.
Avšak ako občana, účastníka na tomto zasadaní zastupiteľstva KSK ma pohoršil pohľad na 42 žiakov základnej školy z obce Podhoroď sediacich v laviciach zasadacej miestnosti určených pre verejnosť. Vo svojom úvodnom príhovore predseda KSK pán Trebuľa ich prítomnosť vysvetlil svojim pozvaním na schôdzu zastupiteľstva. Jedna z prítomných učiteliek, doprevádzajúcich svojich žiakov na danej akcii to vysvetľovala ako exkurziu do Košíc spojenú s možnosťou spoznať a obrazne povedané na vlastnej koži precítiť atmosféru rokovania poslaneckého zboru KSK. Snáď by sa tomu dalo uveriť, pokiaľ by sa jednalo o návštevu vysokoškolákov študujúcich odbor verejná správa, resp. politológia. Ich prítomnosť na schôdzi zastupiteľstva KSK by sa dala chápať ako súčasť ich študijných aktivít a konfrontácia ich teoretických poznatkov s reálnym výkonom politickej činnosti na regionálnej úrovni. Ale v tomto prípade išlo prevažne o žiakov prvého stupňa základnej školy, pre ktorých účasť na zasadaní zastupiteľstva KSK vzhľadom na ich poznatky a vedomosti z oblasti regionálnej politiky bola len formálnou akciou, čomu zodpovedal ich nezáujem o dianie v rokovacej sále. Nečudo, že po pol hodine rokovania všetci žiaci za doprovodu ich učiteľského dozoru vstali a opustili zasadaciu miestnosť.
Je na mieste otázka, čo bolo skutočnou príčinou 30 minútovej účasti žiakov na zasadaní zastupiteľstva KSK? Bol to len „záujem“ žiakov navštíviť košický „Biely dom“ a vidieť jeho vnútorné priestory, alebo to bol „záujem“ niekoho iného, kto sa už poučil z búrlivého priebehu a masovej účasti verejnosti na zasadaní mestského zastupiteľstva, prejednávajúceho otázku parkovania v Košiciach. Nebolo to tak, že sa vedenie KSK pozvaním žiakov základnej školy snažilo predísť podobnej situácii tým, že títo žiaci obsadili väčšiu časť lavíc, určených pre verejnosť? A keď už bolo jasné, že samotná téma odstávky mosta cez Ružín neprilákala do sály väčší počet protestujúcej verejnosti (množstvo 20-30 ľudí z Gelnice a okolia nepredstavovalo pre vedenie KSK žiadne vážnejšie ohrozenie), mohli žiaci opustiť pre nich nudné a nezáživné rokovanie zastupiteľstva. Splnili svoju úlohu, takže ich ďalšie zotrvanie v sále sa stalo zbytočným.
Je smutné a odsúdenia hodné, že terajšie smerácke vedenie KSK sa neštíti zneužívať detí na takéto účely a zakomponovať ich do svojich politických a mocenských kalkulácií. Je zrejmé a každému súdnemu človeku aj jasné, že to s morálkou a slušnosťou nemá nič spoločné.
PhDr. Štefan Surmánek, CSc.
ĽS Naše Slovensko, Košice