Maďarská karta ožíva

Na južnom Slovensku ožíva „maďarská karta“. Most-Híd je politická strana s dvojitou hlavou. Na jednej strane „demokratická“, mierne konzervatívna, viac vpravo od stredu, na druhej, reprezentuje záujmy „všetkých“ národnostných menšín na Slovensku,  aj tých, ktoré sa vydávajú za údajnú „sexuálnu menšinu“.
Maďarská karta nebola mŕtva, iba spočívala v depozite. Uložená a hybernovaná bola reštrukturalizáciou a reformou charakteru strany SNS, z radikálne nacionalistickej, na umiernenú nacionálnu stranu (výmenou Slotu za Danka, odchodom Anky B. a zmiernením kurzu).
SNS je dnes pravicovo konzervatívnou politickou stranou, ktorá má s Most-Híd spoločné len niektoré programové prieniky.
Kartu aktivoval zrejme Most-Híd, ktorý prijal ponuku na vzájomné rokovania s SMK, a Béla Bugár urobí všetko pre to, aby obe strany našli spoločnú reč…
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/420610-most-hid-a-smk-prerusili-ticho/
A toto všetko na pozadí vnútorných problémov Európskej únie.
Most-Híd  rozohráva hru na maďarskom krídle svoje strany. Prispeje tak k rozkolu medzi SNS a jeho stranou. Zrejme aj vo vnútri strany Mos-Híd.
Bude zaujímavé, ako sa k vnútornému rozkolu postaví vládny Smer, „sociálna demokracia“ (už len v úvodzovkách), majúca blízo k reformovaným umierneným komunistom.
Poznámka na okraj: V Česku práve prebieha predvolebný boj aj na poli možnej spolupráce ČSSD s KSČM. Premiér Sobotka, s prezidentom Zemanom sa dali počuť, že tzv. Bohumínske uznesenie z r. 1995 je vzhľadom k tomu, že to krídlo, ktoré reprezentuje KSČM opustilo radikálno-extrémistickú (krvavú revolučnú) platformu pôvodných marxisticko-leninských komunistov, a preto je už “prežité”. Pôvodný proletariát “starej” komunistickej strany už nie je revolučným proletariátom, lebo ten, bol po “nežnej” nahradený neomarxistickým proletariátom novej ľavice, a bývalí komunisti pochopili, že návrat do revolučného roka 1917 k VOSR, ani k februáru 1948 nie je možný. Teda, nové znárodnenie kapitálu nemá šancu na život, lebo ľudské práva, a v nich práva na mať, vlastniť (…) a toto základné ľudské právo pravice, nie je v liberálnej spoločnosti možné odstrániť. Zrejme ani celú pravicu. A v tom vedie ľavica s pravicou boj, kde ľavica ťahá za kratší koniec.
Nová ľavica sa uhniezdila na ľavom krídle tretieho sektora (ľudsko-právne LGBTI a feministické mimovládky). To je nový proletariát neomarxistickej, radikálnej, politizujúcej sa a politikárčiacej novej ľavice. A tú, problémy a ľudsko-právna problematika skutočných, národnostných menšín, ktoré sú ľudsko-právne definované a artikulované v záväzných ľudsko-právnych dokumentoch, nezaujíma vôbec.
A ešte – možná povolebná spolupráca ČSSD s KSČM je úvaha, odvíjajúca sa na pozadí konfliktu ČSSD s ANO, kde za kratší koniec ťahá ČSSD. Ide o „poistku“. Aby sa ČSSD udržala pri moci aj po jesenných parlamentných voľbách…
Rozkol v slovenskej vládnej koalícii sa blíži. Spôsobujú ho aj rôzne, najmä korupčné kauzy…
Podobnou je aj kauza cien energií. Problém sa ešte len otvára. Dá sa nazvať krízou slovenskej ekonomiky, v časti energetika. Ostatný „produkt“ Smeru je hypotéza vytvorenia nového, „slobodného a nezávislého ÚRSO, ale pod kontrolou“. Čiou kontrolou? Riešenie otvoreného, nie uzavretého problému sa stretne so zákonom, vyhláškou, ústavou a ľudskými právami. Dnešné vyhlásenie ÚRSO o tom, že až do vydania nového cenového rozhodnutia, platia doterajšie faktúry vydané pre rok 2017. Toto vyhlásenie je záväzné aj pre “tiežprávnika” Róberta Fica.
Zrejme i preto bude pevnej a súdržnej koalícii a Smeru treba otvárať koaličnú zmluvu.
Nechcem kuvikať ani maľovať čerta na stenu, ale, nečaká Slovensko vo vzťahu k jeho „maďarskému“ juhu v budúcej perspektíve podobný problém, ako na juhovýchode Ukrajiny?
Nacionalistické sily v Maďarsku sa aktivujú a silnejú aj vo vzťahu k „maďarskému“ zahraničiu a EÚ…
Návrh na „autonomizáciu“ južného Slovenska je na stole (Pál Csáky) Európskej komisie už od roka 2011. Plus v novembri 2015, ako jeden z pokusných krokov k „autonómizácii“ južného Slovenska, prebehla z iniciatívy SMK táto petícia:
https://www.mkp.sk/sk/2015/11/28/smk-vyzbierala-dostatok-podpisov-pod-peticiu-o-miestnych-referendach/
Poznatky k petícii o petentoch: Mnohí petenti ju podpisovali bez toho, aby si aj prečítali preambulu petície a vedeli, čo podpisujú…
Otvorenie dialógu Most-Híd so Stranou maďarskej komunity na Slovensku je možné vnímať tiež ako možnú poistku Mosta-Híd, pre prípad predčasných parlamentných volieb. Zisk bude mať aj SMK, ktorá sa podľa prieskumov “derie znova do parlamentu”…
Voliči Most-Híd volili túto stranu aj s jej programom, preto, že odmietli SMK. Má Most-Híd vo svojom programe spoluprácu a prípadné bugárovsko-lišiacke splynutie s SMK? Bugár aj Csáky pluzs Berényi – dvaja prefíkaní “lišiaci”. Iné deklarujú, iné robia. Voličom Most-Híd: Podpisuje si u vás Bugárova strana svoj rozsudok? Alebo, “zhltnete” jej aj toto?
A ako to je s občianstvom? Otázka – môže byť na čele slovenskej politickej strany osoba s občianstvom cudzieho štátu?
Pološialená (ako ten Matovič) futuristická hypotéza: Budapeštianska zmluva 2, o nedeliteľnosti a územnej celistvosti územia Slovenska, následne čosi ako “minské dohody”, rezolúcie OSN, sankcie EÚ, aktivity NATO…
Ibaže ten “pološialený” Matovič mal zväčša pravdu. Deje sa to, čo sa deje. Nie je idiot.
Dodatok: Upokojte ma a ubezpečte, že to tak nebude, a tento článok je len bezvýznamné šírenie poplašnej správy, nehodný pozornosti.
Spoločensko-politická situácia na Slovensku je „hustá“. Slovenskú štátnosť sa v duchu ideí Slovenského štátu, rozhodla chrániť a brániť aj s jej priaznivcami ĽSNS. Ide o prirodzenú reakciu odporcov systému vládnutia na Slovensku. Má nálepku pravicového extrémizmu. Namiesto sebareflexie zo strany slovenskej vlády, prichádza vládna represia, namierená proti odporcom „štandardného“ politického systému (Slovensko verzus EÚ) a postupný úbytok demokracie v časti sloboda slova, názoru a presvedčenia. V rozpore s ľudsko-právnymi dokumentami Európskej únie.
Hmm…
Autor článku: Juraj Režo


Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Marián Servátka

Juraj Tušš

Erik Majercak

Životný štýl

.
.

Armáda, konflikty, analýzy, história, vojenská technika

.