Ekonomické podhubie základného nepodmieneného príjmu

Publikované 04.01. 2017 o 08:55 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Kedysi za socializmu boli peniaze kryté prácou, zlatom, aktívami a pasívami. To zaistilo aj fiškálnu rovnováhu, a aj akú-takú hodnotu fyzickej a duševnej práce (podľa sily ekonomiky). Socialistický štát hospodáril s tým, čo nadobudol a mal, a občania sa prikrývali adekvátnou perinou.
Právo mať a vlastniť bolo v socializme v oblasti ekonomiky definované ako celospoločenské vlastníctvo, v kapitalizme je vlastníctvo súkromné a individualizované.
Z pohľadu teórie ľudských práv a slobôd ide o konflikt ľavice s pravicou.
Pojem nezamestnanosť v socializme neexistoval, práca bola právom aj povinnosťou (socialistická ústava a ľudské práva a slobody) a s ním ani príspevky v nezamestnanosti (len sociálne dávky, ako materská, rodinné prídavky) plus socialistickým štátom dotované (hradené) lacné novomanželské pôžičky na byty pre mladé rodiny alebo na súkromnú výstavbu domov, alebo určené na bytové zariadenie (priama spotreba).
Nožnice medzi hodnotou socialistickej práce (mzdy) u nás za socializmu a na západe a kúpnou silou sa roztvárali, čo sme (ako socialistickí pracujúci) videli a odmietli sme socializmus. Dnes máme, čo sme chceli… máme?
Dnes nie sú peniaze kryté takmer ničím. Moje, vaše, súkromné peniaze, sú kryté prácou, zlatom, aktívami, pasívami (nehnuteľnosti) majetok.
Po ich vytlačení sa ich hodnota mení na hodnotu tovarov a služieb, alebo, ako sú nástrojom ich kvantitatívneho uvoľňovania (FED, ECB a ich dcérske banky), určeným, investovaným pre udržanie chodu ekonomiky (tá sa musí točiť). Tá sa „točí“  buď pomaly (oslabuje) alebo prirýchlo (prehrieva sa). Následok: inflácia, deflácia. Plus cyklické krízy (definoval ich Karol Marx v diele Kapitál).
Pretrvávajúci chudokrvný rast svetovej ekonomiky sa stáva pomaly normou, vtedy, keď príliš nepomáha už ani neštandardná expanzívna menová politika centrálnych bánk. To vedie k zamýšľaniu sa nad čoraz extrémnejšími formami jej uvoľnenia.
Poznámka: Komunikujeme v priestore nie slobodnej, ale voľnej trhovej ekonomiky (pozrite heslo slobodná ekonomika a voľná ekonomika).
Banky svoju ziskovosť obnovujú výdajom viac úverových peňazí, čím na úrokoch na vytvárajú svoj zisk a navyšujú vklastné imanie.
Dopyt po viac pôžičkách v eurozóne ale v súčasnosti klesá, aj v dôsledku už prehriatej zadĺženosti firiem a domácností, čo umelo znižuje cenu úverov.
Bankám požičiavajúcim do produktívnej ekonomiky bude ECB dokonca platiť za to, že si u nej požičajú…
Na scénu „rescue“ ekonomiky prichádza pojem „helikoptérové peniaze“ (Friedman): Sú emitované a určené priamo do rúk domácností a podnikov, obrazne povedané, formou zaslania šeku do schránky či na účet, rozhodené firmám aby vyrábali, a ľuďom, aby nakupovali (obchodný obrat a spôotreba). Ako nová „inovatívna“ forma udržania chodu ekonomiky.
Každé euro sa „vyperie“ a nadobudne hodnotu až jeho zmenou za tovar, službu alebo úrok (ostáva banke ako jej zisk a súčasť imania).
K námietke: „Ak by, hoc aj zatiaľ len experimentálne, dostávali ľudia „peniaze za nič“ pridávam: Dávky nezamestnaným a sociálne dávky (pridajme k nim násobne vyššie dávky utečencom…) majú prvotnú hodnotu nula (leda nákladovú cenu spracovaného kovu mincí a spracovaného, vytlačeného papiera bankoviek). Čím viac sa ich tlačí a emituje, tým sú lacnejšie. Ich cena sa mimo iných nástrojov, dorovnáva úrokmi.
Diskutuje sa o efekte a rizikách „helikoptérových peňazí“: Zlepšená finančná situácia domácností v dôsledku tohto stimulu by mohla položiť základ ešte hlbšiemu zadlženiu (ľudia, namiesto toho, aby ich minuli na spotrebu a nákup, si ich uložia ako sporenie „na horšie časy“ lebo cyklické krízy neo liberálneho kapitalizmu.
Okrem toho, voľná trhová ekonomika robí voľnou cenotvorbu aj hodnotu práce. Ceny a mzdy nie sú tabuľkové, ale úplne voľné, a často absurdné (rozdiely medzi fyzickou prácou bez a duševnou plus pridaná hodnota), a odlišné raz tam, a raz zasa inde (mzdy vo Volkswagene a mzdy lekárov a učiteľov u nás a v Nemecku): Sú dané pohyblivou silou ekonomík.
Základný nepodmienený príjem je čosi podobné. Jeho určením ale prekračuje naše tradičné intelektové limity. Stále máme za to, že peniaze možno získať len poctivou prácou. Budeme sa musieť posunúť ponad ne (vyššie) a ďalej, a začať myslieť mozgami monetárnych ekonómov. A prestať premýšľať aj podľa tradičných stereotypov, v reláciách práca rovná sa koláče. A povzniesť sa na závisť a „nespravodlivosť“ typu: Nepracujúci Róm si nezaslúži. Oprávnenou otázkou ale ostane: Prečo ale imigranti dostávajú násobne viac, než naši nezamestnaní?!
A kdesi tam, v  priestore kdesi medzi, sa nachádza aj problém a možnosti vyrovnaných rozpočtov štátnych ekonomík. Tie, samozrejme, závisia od spôsobu hospodárenia: Škrty vyvolávajú sociálne nepokoje, opak navyšuje štátny  dlh. Diskurz sa pýta sa na zmysel vyrovnaného-nevyrovnaného štátneho rozpočtu a rozpočtu eurozóny.
Hmm… nestačí dlh škrtnúť? Ak by som pokračoval, dostal by som sa, ani sám neviem, kam… 🙂
O tom je ale liberálny kapitalizmus, aj teória a prax jeho cyklických kríz. Kam až?
Teda, v prípade základného nepodmieneného príjmu ide-nejde o komunizmus?
Ak áno, otázka: V prostredí kapitalizmu? Môže sa stať komunistická Čína, s jej „ústredným kúrením“ riadenou ekonomikou, vskutku komunistickou Čínou?
Záver: Základný nepodmienený príjem nie je prvotne založený na sociálnom, ľudskom, altruistickom a filantropickom pozadí sociálnej empatie, ale na ekonomike. A tej, neo liberálnej, kapitalistickej, je človek ako ľudská bytosť (Róm-neRóm, zamestnaný, nezamestnaný, bohatý-chudobný) uplne efúcéká…
Ekonomické podhubie základného nepodmieneného príjmu spočíva v podpore priamej spotreby a ňou aj udržanie ekonomického rastu.
Otázkou ale je jeho zmysel a význam: Potrebuje spoločnosť a ľudia, ten už neprehľadný a často aj nepotrebný sortiment rôznych tovarov a služieb?
Iba taká blbosť, ale referenčná: Osobné zážitky a spomienky na chlieb a pečivo kedysi: Pekárenský biznis ponúka bezbrehý sortiment odborne zničenej (znehodnotenej) múky. Aj múka bývala iná… (nemyslím tým na múku vhodnú pre celiatikov alebo bezlepkovú múku…). Ale na konzistenciu, chuť a úžasnú vôňu „normálneho“, tradičného, chleba a pečiva. Mám problém vybrať si, kúpiť a skonzumovať to, čo sa dnes vydáva za chlieb a pečivo…
Potrebujeme stály, už šialený rast rastu, zmnožovanie zmnožovania tovarov, služieb a kapitálu? Odpoveďou môže byť aj druhá otázka: Chce z nás liberálny kapitalizmus urobiť bezduchých spotrebiteľov pre účel svojho zisku, ak nie, tak koho? Pre koho vlastne roztáča a udržiava v obrátkach ten priam pekelný kolotoč? A kam sa na ňom vezieme?
A, čo na to, pán Milton Friedman?
Osobný názor autora (futuristická prognóza): V bližšie neurčenej budúcnosti hrozí kolaps ekonomiky a západnej civilizácie jej ekonomickým zahltením a smrťou, pod sopečnou lavínou, prachom a popolom západných hovnôt a pseudo ľudských práv…
Iba ako ne-ekonóm nemám šajn, dokedy to tento kapitalizmus dokáže „ťahať“, a až kam, aby sa udržal, a či sa aspoň voľná zmení na slobodnú, neregulovanú trhovú ekonomiku (bez intervencie sociálnych demokratov alebo iných socialistov) a, či súčasný vývoj „nenahráva“ libertariánom, ako „vyššej“ forme liberalizmu a či, a kedy (?) sa napokon vrátime späť k človeku a ľuďom, ako ľudským bytostiam..?
Zatiaľ sa operuje vo filozoficko-ekonomickom diskurze: Hayek alebo Friedman? Nuž, aj o tom je liberálna demokracia. Má predovšetkým ekonomický aspekt.
Rád by som (za seba) v ňom uvidel záblesk toho reálne ľudského…

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Alojz Hlina: Slovensko nie je národom hrdinov, nikdy nebolo ani nebude, skôr je národom kolaborantov

Bratislava 25. marca 2017 (/HSP/Foto: screenshot videa)   Predseda KDH, Alojz Hlina sa zase raz vyfarbil. Na tlačovke venovanej inej téme sa zrejme preriekol a Slovákov svojim vyjadrením veľmi nepotešil. Podľa Hlinu totiž Slovensko nie je národom hrdinov, nikdy nebolo, ani nebude, ale skôr je to národ kolaborantov. Strana KDH…

Le Penová: Rusko a Francúzsko sa musia spojiť proti globalistom

Moskva 25. marca 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR - Anna Isakova /Photo service of the State Duma Pool Photo via AP)   Rusko a Francúzsko majú spojiť svoje pozície v boji s globálnymi problémami - globalizmom a islamským fundamentalizmom, ktoré ohrozujú mier a národné sebaurčenie krajín, vyhlásila v piatok kandidátka na prezidenta Francúzska…

Západ sa bojí obetí svojich zločinov: V Čiernej Hore zabránili spomienke na Sašu Stojića, prvého zavraždeného pri agresii NATO

Danilovgrad/Podgorica 25. marca 2017  (HSP/Foto: facebook.com/Vladislav Dajković)   Čiernohorskí aktivisti vystupujúci proti bloku NATO sa rozhodli, tak ako každý rok na výročie začiatku bombardovania Juhoslovanskej zväzovej republiky, ktorej súčasťou spolu so Srbskom bola vtedy aj Čierna Hora, položiť kvety v kasárňach v Danilovgrade, na miesto,  kde NATO zavraždilo prvú nevinnú obeť. Vojaci …

Americká ambasáda zverejnila propagandistické video o NATO : „Slovensko hodnotovo, ekonomicky a civilizačne patrí na západ a nie na východ“

USA 25. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Americká ambasáda na svojej FB stránke zverejnila video, v ktorom sa snaží presvedčiť ľudí, že byť súčasťou vojenskej organizácie NATO je pre Slovensko jediná možnosť. Neutralitu či spoluprácu s Ruskom odmieta. Celé video pôsobí ako propaganda s pred roku 1989 len z opačnej…

Ukrajinský radikálny poslanec Oleg Ľaško požiadal, aby "Ukrajinu neriadil vrátnik americkej ambasády"

Kyjev 25. marca 2017 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Ukrajinský poslanec, predseda Radikálnej strany Oleg Ľaško, známy svojou excentrickosťou a nevyberanosťou slov, na zasadnutí Najvyššej rady Ukrajiny tvrdo požiadal, aby krajinu neriadili zvonka „cudzie sily“ Prízvukoval, že neustále lobovanie „kádrov“, ktoré presadzujú a fakticky menujú na Ukrajine Spojené štáty, je opovrhovanie Ukrajinou ako nezávislým…

Trump obvinil z neúspechu pri rušení Obamacare demokratov

Washington 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Donald Trump sa domnieva, že zdravotná reforma z éry jeho predchodcu v úrade Baracka Obamu čoskoro zlyhá, čo demokratov konečne donúti k spolupráci Trump v prvotnej reakcii na piatkové zrušenie hlasovania v Snemovni reprezentantov o návrhu zákona, ktorý mal tzv. Obamacare…

Očití svedok tvrdí, že k explóziám v muničnom sklade v Balakleji došlo v dôsledku chľastačky vysokopostavených generálov

Charkov 25. marca 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR)   Návšteva vysokých dôstojníkov predchádzala požiaru v priestoroch vojenského skladiska v meste Balakleja v Charkovskej oblasti, ktorý spôsobil detonáciu munície. Povedal to miestny obyvateľ, ktorého cituje televízia NewsOne. "Viem, že pred explóziou bola v sklade inšpekcia. Prišli generáli, chľastali na sklade a po ich odchode…

Veriaci katolíckej cirkvi si dnes pripomínajú slávnosť Zvestovania Pána

Bratislava 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: wikipedia)   Dnešný deň je pre katolíkov dňom slávnosti Zvestovania Pána, ktorý je úzko spojený s Pannou Máriou. Veriaci spomínajú na udalosť, keď archanjel Gabriel zvestoval Márii, že bude matkou Božieho syna a ona slovami: "Hľa, služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova",…

Rekordný počet parohov pod Zoborom - viac ako 500 kusov alebo výstava "Trofeje poľovnej zveri" v Ponitrianskom múzeu v Nitre

Nitra 25. marca 2017 (HSP/Foto:Eugen Rusnák)   Slávnostné fanfáry Halali Tria z Nitry otvorili včera o 15. hodine už XXXI. ročník tradičnej výstavy „Trofeje poľovnej zveri“, ktorá je umiestnená v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre. A je tu svojrázny rekord – v počte parohov... Výstava trofejí predstavuje výsledky chovateľskej práce poľovníkov v pôsobnosti…

Lídri EÚ chcú na dnešných oslavách jubilea Rímskych zmlúv potvrdiť jednotu Únie

Rím 25. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: Daniel Leal-Olivas/PA via AP)   Vedúci predstavitelia Európskej únie a jej členských krajín oslavujú dnes v Ríme 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré tvoria jeden zo základov terajšieho európskeho spoločenstva. Zišli sa tam v čase, keď sa usiľujú znova oživiť jednotu bloku, definovať budúcnosť EÚ a…

Juncker vyzval Trumpa, aby nepovzbudzoval európske krajiny k odchodu z EÚ: "Povedie to k novej vojne na Balkáne!"

Brusel 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby nepovzbudzoval ďalšie krajiny EÚ k ukončeniu členstva podľa vzoru Spojeného kráľovstva. V dnešnom rozhovore pre denník Financial Times (FT), ktorý prevzali viaceré európske médiá, Trumpa upozornil, že rozpad EÚ by viedol…

La Stampa: Putin spokojne sleduje chaos v americkej politike a kovbojské bitky medzi demokratmi a republikánmi

Rím 25. marca 2017 (HSP/Foto:Screenshot La Stampa)   Taliansky denník La Stampa venoval redakčný úvodník téme rusko-amerických vzťahov, údajných hekerských útokov Kremľa, hádkam medzi demokratmi a republikánmi a situácii v USA v prvých mesiacoch vládnutia nového prezidenta La Stampa sa domnieva, že Vladimír Putin zasial semená sváru do americkej spoločnosti a tie vyrástli a…

Srbsko, krajania. S Ondrejom Miháľom, kanadským Slovákom: Odsúdení na odnárodnenie? /3/

Nový Sad 25. marca 2017 (HSP/Foto:Juraj Bartoš)   Včera a predvčerom sme uverejnili prvé dve časti rozhovoru s Ondrejom Miháľom, narodeným v Silbaši a žijúcim v kanadskom Toronte. Dnes prinášame našim čitateľom záverečnú časť tohto rozhovoru s krajanom Okrem Kanadskej slovenskej ligy v Kanade pôsobí aj Kanadský slovenský inštitút, s vami na čele.…

Rozhovor s českým prezidentom Milošom Zemanom: Ak chceme obstáť a účinne sa brániť proti šialenosti z Bruselu, musíme postupovať v rámci EÚ spoločne (V4)

Praha 23. marca 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prinášame vám rozhovor s českým prezidentom Milošom Zemanom, ktorý ohlásil svoju opätovnú kandidatúru na prezidenta v tohtoročných voľbách. Český prezident sa vyznačuje svojím jasným úsudkom, keď úplne jasne a pravdivo pomenúva veci a javy okolo nás, ktoré väčšina politikov kvôli politickej korektnosti nechce…

"Zaočkovanosť proti osýpkam je 60%, je čas upokojiť vášne"

Bratislava 24. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/František Iván)   Kvôli neutíchajúcim správam na tému údajne hroziacej osýpkovej epidémie, na ktoré sme už upozornili v tlačovej správe dňa 9. 3. 2017, sme urobili analýzu zaočkovanosti slovenskej populácie z verejne dostupných zdrojov. Analýza definitívne preukazuje, že na Slovensku nikdy nebola 95%-ná zaočkovanosť obyvateľstva;…

Maďarsko je pod paľbou EÚ a Sorosových organizácií, tvrdí poslanec KDNP

Budapešť 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto: István Hollik Facebook)   Maďarsko je pod ostrou paľbou Európskej únie a organizácií amerického finančníka Georgea Sorosa, lebo nie je ochotné prijímať migrantov. V mene strán vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) to vyhlásil dnes parlamentný poslanec KDNP István Hollik. Podľa agentúry MTI poslanec tvrdí,…

Keňa vyzvala európske krajiny, aby prijali viac somálskych utečencov

Nairobi 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   Keňa dnes vyzvala Európu, aby prijala viac somálskych utečencov, zatiaľ čo východoafrickí a jemenskí lídri rokovali o možnostiach urýchlenia dobrovoľnej repatriácie 900.000 Somálčanov, ktorých tieto krajiny hostia. "Musíme si rozdeliť bremeno migračnej krízy," vyhlásil kenský minister vnútra Joseph Nkaissery na stretnutí v Nairobi.…

Robert Fico: Únia pokračuje v súčasnom formáte bez potreby zmeny alebo rušenia zmlúv

Rím/Bratislava 24. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Stretnutie lídrov Únie zahŕňa niekoľko povinností vrátane stretnutí s pápežom Františkom a talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom Viac protokolárny ako obsahový bude Rímsky summit pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv, ktorý sa uskutoční v sobotu (25.3.) v talianskej metropole za účasti prezidentov alebo…

TopSpeed

Keď skolabuje D1, s ňou aj Bratislava!

15

Mnohým vám dnešné popoludnie odchod z Bratislavy zásadne pokazila jedna nehoda kamiónu. Nehoda, ktorá ovplyvnila život niekoľkým desiatkám tisícom obyvateĺov. Prinášame vám jeden krátky postreh Tatiany KRATOCHVÍLOVEJ, členky združenia OZ Triblavina:

PSA zrejme kúpi ďalšiu automobilku

2

Francúzsky koncern PSA iba pred pár týždňami odkúpil automobilku Opel a vyzerá to, že porastie znova. Po tom čo PSA posilnilo pozíciu v Európe teraz plánuje zlepšiť postavenie v Ázii. Nepôjde ale o tak šokujúce prekvapenie ako v prípade Oplu. Ešte minulý rok sme informovali, že malajská automobilka Proton v posledných rokoch produkuje…

V piatok 31. 03. je v Moste najväčší BMW M zraz v ČR a SR

8

Takto pred rokom sa dvaja nadšenci najsilnejšieho písmena na svete ///M rozhodli pripraviť primárne pre majiteľov BMW M stretnutie na úvod novej sezóny. Žiadne postávanie pred obchodným domom, na veĺkom parkovisku, alebo niekde na odpočívadle. Pripravili seriózne zorganizované akčné stretnutie priamo na okruhu v Moste. Stretnutie obsahovalo možštvo voľných jázd…

Fraška za 14 miliónov: Aplikáciu O doprave používa denne 350 ľudí

8

Keď robia dvaja to isté nie je to to isté. Skvelým príkladom sú štátne mapy pre motoristov „O doprave“. Štát začiatkom roka 2017 predstavil tieto mapy s aktuálnymi informáciami o doprave (nehody, kolóny, uzávierky, obmedzenia, policajné hliadky). Tie sú dostupné cez web ale aj cez aplikáciu v mobile. Už ste…

Najpredávanejšie modely za rok 2016 na Slovensku? Niektoré vás prekvapia

8

Nedávno sme priniesli informácie o najmenej predávaných modeloch, alebo o najobľúbenejších značkách na Slovensku za rok 2016. Poznáte však najobľúbenejšie modely, ktoré sú hlavnými ťahúňmi jednotlivých automobiliek? Každá značka má zástupcu, ktorý je tým najobľúbenejším spomedzi iných. Pozrime sa spolu na to, ktoré autá jednotlivých značiek sú tie najobľúbenejšie na Slovensku.

Maťo Homola opäť v TCR, ale s novým autom v novom tíme

0

Sezóna 2016 bola pre Maťa Homolu veľmi úspešná, v TCR International Series skončil na vynikajúcom 5. mieste, čo mu otvorilo dvere do sveta. S ponukami na novú sezónu sa roztrhlo vrece a slovenský pretekár si mohol vyberať. Rozhodol sa pre úspešný belgický tím DG Sport, ktorý s továrenskou podporou Opel Motorsport a Kissling Motorsport pripraví…

KAMzaKRÁSOU

Kristína Farkašová: Pre toto sa už neplánujem vrátiť k ryšavej farbe

1

Pred pár mesiacmi si obľúbená moderátorka, herečka, spisovateľka a v nespolednom rade mamina dvojičiek zmenila svoju charakteristickú ryšavú farbu vlasov na prirodzenú hnedú. Hoci sa jej fanúšikom zmena spočiatku nepáčila, Kristína Farkašová si ju nevie vynachváliť . Roky sme si ju spájali ako ohnivú ryšavku, s tým však Kristína pred pár mesiacmi…

TOP 7 destinácii na leto s odletom z Bratislavy

0

Pomaly sa nám začína otepľovať, preto je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Krajina faraónov, čajové plantáže, chutné tapas, najvyššia sopka Európy či najvyššia veža sveta. To je len malá ochutnávka zážitkov, za ktorými sa dá zaletieť z Bratislavy.  

Video Vyhýbajte sa dlhému sedeniu: Môže to spôsobiť tieto vážne zdravotné problémy!

0

Pracujete v kancelárii, na úrade, alebo máte inú sedavú prácu? Buďte skutočne ostražití, pretože dlhodobé a každodenné sedenie predstavuje pre organizmus veľké zdravotné riziko. Prečítajte si, čo všetko môže sedavý spôsob života zapríčiniť a ako sa tomu vyhnúť.

Recept: Krémová polievka s medvedím cesnakom

0

Toto je polievka z medvedieho cesnaku, ktorá zahreje, vyženie jarnú únavu a rozmazná chuťové poháriky. Očarí vás kombinácia stonkového zeleru, slepačieho vývaru horčicových semienok a neopakovateľného medvedieho cesnaku. Mňam!

Deborah Thomson vytvára originálne ručne maľované svadobné topánky podľa nevestinho želania!

2

Vybrať a hlavne nájsť tie správne svadobné šaty nie je jednoduché. No často je oveľa ťažšie nájsť tie správne topánky, ktoré sa hodia k šatám štýlom i farbou a zároveň nám vyhovuje aj výška opätku. Svadba zvyčajne nebýva takou udalosťou, ktorú absolvujeme často niekoľkokrát za život, a preto si zaslúži punc výnimočnosti. Ak…

5 monumentov, ktoré stojí za to aspoň raz vidieť

1

Na svete je veľa úžasných pamiatok postavených ľuďmi. No niektoré vám v pamäti ostanú raz a navždy. Ich krása, majestátnosť, či príbeh a história vám doslova vyrazia dych. Nie je nič čo by sa s nimi dalo porovnať, sú skutočnými skvostami svetového kultúrneho dedičstva. Krajinám kde sa nachádzajú navyše prinášajú nemalé zisky v podobe príjmov…

TopDesať

TOP 19 fotografií, ktoré ti vyrazia dych

0

Pohľad na niektoré veci je natoľko fascinujúci, že stojí za to ho zaznamenať. Týmto heslom sa asi riadili autori fotografií, ktoré ti ukážeme v tomto článku. Aj keď sa ti možno nasledujúce obrázky zdajú spočiatku obyčajné, každý z nich je zaujímavý a fascinujúci. Ukážu ti veci, o ktorých si netušil, že sú…

Vulgárny tenista Kližan si spravil obrovskú celosvetovú hanbu

0

Keď to nejde, tak to jednoducho nejde alebo aj majster tesár sa niekedy utne. Fakt, že nie vždy sa dá žať len úspech, dokazuje aj niekoľko (nielen) slovenských prísloví. Niekoľkonásobne to platí aj v športe, o čom sa presvedčil slovenský tenista Karol Kližan. Ako píše portál TV Noviny, Kližan sa…

Hokejista na zápase NHL rozbil fanúšikovi tvár cez medzeru v mantineli

0

Hokejista tímu NHL Colarado Avalanche François Beauchemin trafil pukom do tváre fanúšika cez malú medzeru pre videokameru. Video z incidentu sa objavilo na YouTube. K incidentu došlo počas zápasu Detroit - Colorado Avalanche večer 18. marca. Beauchemin prihrával, puk však preletel cez pomerne malú medzeru v plexiskle a trafil tvár jedného…

Alkoholizmus ako národný šport? Podarenú českú paródiu si už prezrelo takmer milión ľudí

0

České komické duo Genzer a Suchánek hádam netreba nikomu predstavovať. Občas prídu s niečim vtipným, občas s niečim menej vtipným. Avšak dnes si pripomeňme jedno ich staršie video, ktoré jednoznačne patrí k prvej skupine ich vtipov. Zaujalo totiž už takmer 1 milión ľudí. Analýza hokejových podujatí sa zdá byť vďačným…

Českí policajti nedokázali zastaviť unikajúceho vodiča. Na pomoc si zavolali kamión

0

Celý incident sa odohral ešte v októbri roku 2016. Policajti z Třinca naháňali poľského šoféra BMW po tom, čo v miestnej časti Ropice natankoval a účet na čerpacej stanici nezaplatil. 27-ročný vodič však na výzvy nereagoval. Počas celej jazdy robil riskantné manévre, nebezpečne predbiehal ostatné vozidla a niekoľkokrát ohrozil aj ostatných účastníkov premávky. Dokonca nespomalil…

Čo sa deje pri zemetrasení? Znepokojujúce video ukazuje, že pevná Zem sa môže správať ako tekutina

0

Zemetrasenie je prírodný úkaz, ktorému by sa každý z nás najradšej vyhol. Našťastie, Slovensko zemetrasenia nepostihujú tak často a v takej intenzite, ako napríklad v Japonsku, kde sú zemetrasenia takmer na dennom poriadku. Ako sa však správa pevná zem počas zemetrasenia? Odhaľuje to toto znepokojujúce video. Skvapalňovanie je jav, pri…