Ekonomické podhubie základného nepodmieneného príjmu

Publikované 04.01. 2017 o 08:55 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Kedysi za socializmu boli peniaze kryté prácou, zlatom, aktívami a pasívami. To zaistilo aj fiškálnu rovnováhu, a aj akú-takú hodnotu fyzickej a duševnej práce (podľa sily ekonomiky). Socialistický štát hospodáril s tým, čo nadobudol a mal, a občania sa prikrývali adekvátnou perinou.
Právo mať a vlastniť bolo v socializme v oblasti ekonomiky definované ako celospoločenské vlastníctvo, v kapitalizme je vlastníctvo súkromné a individualizované.
Z pohľadu teórie ľudských práv a slobôd ide o konflikt ľavice s pravicou.
Pojem nezamestnanosť v socializme neexistoval, práca bola právom aj povinnosťou (socialistická ústava a ľudské práva a slobody) a s ním ani príspevky v nezamestnanosti (len sociálne dávky, ako materská, rodinné prídavky) plus socialistickým štátom dotované (hradené) lacné novomanželské pôžičky na byty pre mladé rodiny alebo na súkromnú výstavbu domov, alebo určené na bytové zariadenie (priama spotreba).
Nožnice medzi hodnotou socialistickej práce (mzdy) u nás za socializmu a na západe a kúpnou silou sa roztvárali, čo sme (ako socialistickí pracujúci) videli a odmietli sme socializmus. Dnes máme, čo sme chceli… máme?
Dnes nie sú peniaze kryté takmer ničím. Moje, vaše, súkromné peniaze, sú kryté prácou, zlatom, aktívami, pasívami (nehnuteľnosti) majetok.
Po ich vytlačení sa ich hodnota mení na hodnotu tovarov a služieb, alebo, ako sú nástrojom ich kvantitatívneho uvoľňovania (FED, ECB a ich dcérske banky), určeným, investovaným pre udržanie chodu ekonomiky (tá sa musí točiť). Tá sa „točí“  buď pomaly (oslabuje) alebo prirýchlo (prehrieva sa). Následok: inflácia, deflácia. Plus cyklické krízy (definoval ich Karol Marx v diele Kapitál).
Pretrvávajúci chudokrvný rast svetovej ekonomiky sa stáva pomaly normou, vtedy, keď príliš nepomáha už ani neštandardná expanzívna menová politika centrálnych bánk. To vedie k zamýšľaniu sa nad čoraz extrémnejšími formami jej uvoľnenia.
Poznámka: Komunikujeme v priestore nie slobodnej, ale voľnej trhovej ekonomiky (pozrite heslo slobodná ekonomika a voľná ekonomika).
Banky svoju ziskovosť obnovujú výdajom viac úverových peňazí, čím na úrokoch na vytvárajú svoj zisk a navyšujú vklastné imanie.
Dopyt po viac pôžičkách v eurozóne ale v súčasnosti klesá, aj v dôsledku už prehriatej zadĺženosti firiem a domácností, čo umelo znižuje cenu úverov.
Bankám požičiavajúcim do produktívnej ekonomiky bude ECB dokonca platiť za to, že si u nej požičajú…
Na scénu „rescue“ ekonomiky prichádza pojem „helikoptérové peniaze“ (Friedman): Sú emitované a určené priamo do rúk domácností a podnikov, obrazne povedané, formou zaslania šeku do schránky či na účet, rozhodené firmám aby vyrábali, a ľuďom, aby nakupovali (obchodný obrat a spôotreba). Ako nová „inovatívna“ forma udržania chodu ekonomiky.
Každé euro sa „vyperie“ a nadobudne hodnotu až jeho zmenou za tovar, službu alebo úrok (ostáva banke ako jej zisk a súčasť imania).
K námietke: „Ak by, hoc aj zatiaľ len experimentálne, dostávali ľudia „peniaze za nič“ pridávam: Dávky nezamestnaným a sociálne dávky (pridajme k nim násobne vyššie dávky utečencom…) majú prvotnú hodnotu nula (leda nákladovú cenu spracovaného kovu mincí a spracovaného, vytlačeného papiera bankoviek). Čím viac sa ich tlačí a emituje, tým sú lacnejšie. Ich cena sa mimo iných nástrojov, dorovnáva úrokmi.
Diskutuje sa o efekte a rizikách „helikoptérových peňazí“: Zlepšená finančná situácia domácností v dôsledku tohto stimulu by mohla položiť základ ešte hlbšiemu zadlženiu (ľudia, namiesto toho, aby ich minuli na spotrebu a nákup, si ich uložia ako sporenie „na horšie časy“ lebo cyklické krízy neo liberálneho kapitalizmu.
Okrem toho, voľná trhová ekonomika robí voľnou cenotvorbu aj hodnotu práce. Ceny a mzdy nie sú tabuľkové, ale úplne voľné, a často absurdné (rozdiely medzi fyzickou prácou bez a duševnou plus pridaná hodnota), a odlišné raz tam, a raz zasa inde (mzdy vo Volkswagene a mzdy lekárov a učiteľov u nás a v Nemecku): Sú dané pohyblivou silou ekonomík.
Základný nepodmienený príjem je čosi podobné. Jeho určením ale prekračuje naše tradičné intelektové limity. Stále máme za to, že peniaze možno získať len poctivou prácou. Budeme sa musieť posunúť ponad ne (vyššie) a ďalej, a začať myslieť mozgami monetárnych ekonómov. A prestať premýšľať aj podľa tradičných stereotypov, v reláciách práca rovná sa koláče. A povzniesť sa na závisť a „nespravodlivosť“ typu: Nepracujúci Róm si nezaslúži. Oprávnenou otázkou ale ostane: Prečo ale imigranti dostávajú násobne viac, než naši nezamestnaní?!
A kdesi tam, v  priestore kdesi medzi, sa nachádza aj problém a možnosti vyrovnaných rozpočtov štátnych ekonomík. Tie, samozrejme, závisia od spôsobu hospodárenia: Škrty vyvolávajú sociálne nepokoje, opak navyšuje štátny  dlh. Diskurz sa pýta sa na zmysel vyrovnaného-nevyrovnaného štátneho rozpočtu a rozpočtu eurozóny.
Hmm… nestačí dlh škrtnúť? Ak by som pokračoval, dostal by som sa, ani sám neviem, kam… :-)
O tom je ale liberálny kapitalizmus, aj teória a prax jeho cyklických kríz. Kam až?
Teda, v prípade základného nepodmieneného príjmu ide-nejde o komunizmus?
Ak áno, otázka: V prostredí kapitalizmu? Môže sa stať komunistická Čína, s jej „ústredným kúrením“ riadenou ekonomikou, vskutku komunistickou Čínou?
Záver: Základný nepodmienený príjem nie je prvotne založený na sociálnom, ľudskom, altruistickom a filantropickom pozadí sociálnej empatie, ale na ekonomike. A tej, neo liberálnej, kapitalistickej, je človek ako ľudská bytosť (Róm-neRóm, zamestnaný, nezamestnaný, bohatý-chudobný) uplne efúcéká…
Ekonomické podhubie základného nepodmieneného príjmu spočíva v podpore priamej spotreby a ňou aj udržanie ekonomického rastu.
Otázkou ale je jeho zmysel a význam: Potrebuje spoločnosť a ľudia, ten už neprehľadný a často aj nepotrebný sortiment rôznych tovarov a služieb?
Iba taká blbosť, ale referenčná: Osobné zážitky a spomienky na chlieb a pečivo kedysi: Pekárenský biznis ponúka bezbrehý sortiment odborne zničenej (znehodnotenej) múky. Aj múka bývala iná… (nemyslím tým na múku vhodnú pre celiatikov alebo bezlepkovú múku…). Ale na konzistenciu, chuť a úžasnú vôňu „normálneho“, tradičného, chleba a pečiva. Mám problém vybrať si, kúpiť a skonzumovať to, čo sa dnes vydáva za chlieb a pečivo…
Potrebujeme stály, už šialený rast rastu, zmnožovanie zmnožovania tovarov, služieb a kapitálu? Odpoveďou môže byť aj druhá otázka: Chce z nás liberálny kapitalizmus urobiť bezduchých spotrebiteľov pre účel svojho zisku, ak nie, tak koho? Pre koho vlastne roztáča a udržiava v obrátkach ten priam pekelný kolotoč? A kam sa na ňom vezieme?
A, čo na to, pán Milton Friedman?
Osobný názor autora (futuristická prognóza): V bližšie neurčenej budúcnosti hrozí kolaps ekonomiky a západnej civilizácie jej ekonomickým zahltením a smrťou, pod sopečnou lavínou, prachom a popolom západných hovnôt a pseudo ľudských práv…
Iba ako ne-ekonóm nemám šajn, dokedy to tento kapitalizmus dokáže „ťahať“, a až kam, aby sa udržal, a či sa aspoň voľná zmení na slobodnú, neregulovanú trhovú ekonomiku (bez intervencie sociálnych demokratov alebo iných socialistov) a, či súčasný vývoj „nenahráva“ libertariánom, ako „vyššej“ forme liberalizmu a či, a kedy (?) sa napokon vrátime späť k človeku a ľuďom, ako ľudským bytostiam..?
Zatiaľ sa operuje vo filozoficko-ekonomickom diskurze: Hayek alebo Friedman? Nuž, aj o tom je liberálna demokracia. Má predovšetkým ekonomický aspekt.
Rád by som (za seba) v ňom uvidel záblesk toho reálne ľudského…

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Maltský premiér vidí v postoji členov EÚ k brexitu nevídanú jednotu

Brusel 4. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Európska únia je v postoji voči brexitu jednotnejšia než v akejkoľvek inej téme predtým, vyhlásil dnes v Slovinsku maltský premiér Joseph Muscat. Povedal to z pozície premiéra štátu predsedajúceho Rade EÚ. Medzitým prenikol na verejnosť kritický list britského veľvyslanca pri EÚ Ivana Rogersa,…

„Pápežovi ´fanúšikovia´ sa od neho dištancujú“

Rím 4. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)   „František pôsobí stále viac osamelý, zničený odporom v Rímskej kúrii a nedostatočnou odvahou na zmeny v prostredí základne Cirkvi.“ Takto kriticky opisuje nemecký magazín „Spiegel“ vo vianočnom článku vystupovanie pápeža Františka „Toho Bergoglia, ktorého si v r. 2013 zvolili, mnohí vo Františkovi v r. 2016 už nespoznávajú“, cituje…

Rébus na rozlúčku: Je Barack Hussein Obama moslim?

Washington 4. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Joe Walsh, bývalý člen kongresu za Republikánsku stranu za štát Illinois, v súčasnosti moderátor rozhlasovej stanice, vyhlásil, že terajší prezident USA Barack Obama je vraj moslim. Walsh si myslí, že Obama je v skutočnosti moslim, nielen preto, že podľa neho práve tento faktor lepšie…

Opozícia reaguje na stiahnutie RegioJetu. Matovič: "Len chorá hlava bude so sebou spokojná." Podľa Sulíka ide o ničenie konkurencie

Bratislava 4. januára 2017 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Spoločnosť RegioJet oznámila, že v januári tohto roku ruší všetky spoje na trati Bratislava - Košice. Vlaky zadarmo spôsobili, že sa táto firma ďalej nedokáže uživiť. Opozícia obviňuje Danka a Ficove IC vlaky. Od 1. februára sa cestujúci budú môcť prepraviť z Bratislavy do Košíc len…

SaS vyzýva Most-Híd, aby presvedčil Smer a SNS na zrušenie Mečiarových amnestií

Bratislava 4. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   SaS reagovala na vyjadrenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára Strana SaS podporuje návrh ústavného zákona, ktorým by sa zrušili tzv. Mečiarove amnestie. Zároveň vyzýva Most-Híd, aby využil svoj vplyv vo vládnej koalícii a presvedčil poslancov Smeru-SD a SNS o správnosti tohto kroku. SaS nesúhlasí, že…

Expertom sa podarilo dešifrovať aj najnovšiu verziu ransomvéru

Bratislava 4. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Toby Talbot)   Spoločnosť Kaspersky Lab, ktorá v apríli a v máji minulého roka uviedla dešifrovacie nástroje pre dve verzie ransomvéru CryptXXX, dokázala dešifrovať súbory napadnuté aj poslednou, treťou verziou tohto malvéru. Od apríla 2016 bol tento škodlivý program schopný napadnúť tisícky počítačov po celom svete…

Poslanec Mosijčuk Le Penovej: kyjevská kňažná naučila Francúzov umývať sa

Kyjev 4. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Spingler)   Predsedníčka francúzskeho Národného frontu a vážny kandidát na úrad francúzskeho prezidenta Marine Le Penová do krajnosti rozhorčila Ukrajincov majdanovskej orientácie vyhlásením, že Krym bol k Rusku pripojený plne v súlade so zákonom, za čo sa jej ukrajinská tajná služba SBU už stihla povyhrážať zákazom vstupu na…

Vírus vtáčej chrípky sa u ľudí nepotvrdil

Bratislava 4. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Szilard Koszticsak/MTI via AP)   U majiteľov domáceho chovu v bratislavskej Dúbravke, kde sa koncom minulého roka objavila vtáčia chrípka, jej vírus nepotvrdili. TASR o tom dnes informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Prenos vtáčej chrípky na človeka je možný priamym kontaktom s chorými, respektíve uhynutými…

Robert Kaliňák: Slovenské cesty boli vlani opäť bezpečnejšie, zahynulo 242 ľudí

Bratislava 4. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Rok 2016 bol na slovenských cestách historicky druhý najlepší za posledných 50 rokov Pri dopravných nehodách zahynulo 242 ľudí, čo je iba o 19 viac ako v roku 2013, ktorý bol zatiaľ z pohľadu dopravno-bezpečnostnej situácie najúspešnejší. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil…

Unesenú novinárku z Bagdadu po týždni prepustili na slobodu

Bagdad 4. januára 2016 (TASR/HSP/Foto: CNN Breaking News Twitter)   Iracká novinárka Afráh Šawkíová, ktorú minulý týždeň uniesli zatiaľ neidentifikovaní ozbrojenci, je opäť na slobode. Potvrdila to dnes jej sestra Nibras, pričom odmietla uviesť podrobnosti o únoscoch. Samotná Šawkíová sa ešte v utorok vyjadrila pre irackú televíznu stanicu NRT, že…

Drucker zvláda podľa Rašiho vzťah s médiami, Zelník kritizuje rozpočet

Bratislava 4. januára 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) má absolútne zvládnutý vzťah s médiami. Nikoho zatiaľ výraznejšie nedráždi, je empatický a trpezlivý, hodnotí jeho doterajšie vystupovanie bývalý šéf rezortu zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD). Štefan Zelník (SNS) ministrov osobný marketing nechcel komentovať, chváli ho však…

''Zlepšovanie vzťahov s Ruskom nemôže byť nikdy úspešné, pretože Putinovo Rusko vníma Spojené štáty ako nepriateľa,“ tvrdí americká expertka

Washington/Moskva 4. januára 2016 (HSP/Foto: screenshot You Tube)   Molly K. McKewová počas svojej politickej kariéry pôsobila ako poradca viacerých vlád a politikov. Radila napríklad moldavskému predsedovi vlády, či prezidentovi Gruzínska. Americká politická expertka Molly K. McKewová je známa svojimi ostrými prejavmi, najnovšie sa pustila do Ruska a Putina, jej…

Ukrajinská tajná služba chce zaradiť Marine Le Penovú medzi nežiaduce osoby

Kyjev 4. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Ukrajinská tajná služba (SBU – Služba Bezpeky Ukrajiny) požiadala ukrajinského ministra zahraničných vecí Pavla Klimkina, aby MZV Ukrajiny zaradilo predsedníčku francúzskeho Národného frontu (FN) a kandidátku na funkciu prezidenta Marine Le Penovú na zoznam nežiaducich osôb, ktoré majú zakázaný vstup na územie Ukrajiny.…

Nemec si za dverami domu našiel postavený múr

Berlín 4. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/PA/AP/Andrew Matthews)   Múr za dverami prekvapil v pondelok ráno obyvateľa mesta Mainhausen neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v spolkovej krajine Hesensko. Muž totiž našiel ráno postavený priamo pred svojimi domovými dverami múr z tehál. O kurióznom prípade informovala v utorok nemecká polícia. Neznámi páchatelia vymurovali stenu…

Kupovať lístky na vlak im zakázať nemôžu: Vlakové hliadky pokračujú aj v roku 2017

Bratislava 4. januára 2016 (HSP/Foto: Milan Mazurek Facebook)   Od nového roku vstúpila do účinnosti novela zákona o dráhach z dielne ministerky spravodlivosti. Lucia Žitňanská týmto krokom chcela zakázať Kotlebove hliadky, ktoré štandardným politikom už dlho "ležia v žalúdku". Kotlebovci sa však ministerke Žitňanskej vysmiali a na sociálnej sieti zverejnili…

EÚ si chce v boji proti drogám zavolať na pomoc hakerov

Brusel 4. januára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Európskej únii v boji proti obchodovaniu s drogami pomôžu hakeri a na efektívnejšiu prácu využije aj ďalšie moderné technológie. Vyplýva to zo stratégie Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) do roku 2025, do ktorej nazrel belgický denník Le Soir. Protidrogové…

Lucia Nicholsonová: SaS a Kiska sú jediné svetlé body na konci tunela

Bratislava 4. januára 2016 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová(SaS) podobne ako jej stranícky šéf Richard Sulík s nadšením víta novovznikajúce politické hnutie Progresívne Slovensko. Podľa Nicholsonovej strana SaS a prezident Andrej Kiska sú jediné svetlé body na konci tunela. Lucia Nicholsonová v rozhovore pre agentúru SITA vyhlásila, že…

Zdravotníctvo nie je jednoduchý rezort, priznáva Tomáš Drucker

Bratislava 4. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Koncoročné hodnotenie ministra Tomáša Druckera Zdravotníctvo nie je jednoduchý rezort, priznal v rámci koncoročného hodnotenia minister Tomáš Drucker (nominant Smer-SD). "To sme aj všetci vedeli. Je dosť vyčerpávajúce nachádzať konsenzus s mnohými ľuďmi. To neznamená, že rezort je zlý, že ľudia v ňom…

TopSpeed

Koncept Subaru BRZ STI opäť sklamal

0

Subaru pripravilo pre nadchádzajúci autosalón v Tokiu koncept s názvom BRZ STI Sport. Pokiaľ čakáte výkonnejší motor tak si rovno nechajte zájsť chuť. Koncept STI prináša len mierne dizajnové zmeny. Značka tak nepochybne opäť sklame nemalé množstvo fanúšikov. Pod označením STI sa totiž roky skrývali výkonné mašiny, v tomto prípade…

Ford chystá hybridný Mustang! To však nie je všetko...

0

Hybridy a elektromobily sú stále častejšou témou pre mnohé automobilky najmä vďaka sprísňujúcim sa emisným predpisom. Výnimkou nie je ani Ford, ktorého predstavitelia včera potvrdili, že automobilka v najbližších 5 rokoch predstaví až 13 elektrifikovaných modelov. Nepôjde pritom iba o rodinné vozidlá. Medzi spomínanou trinástkou bude aj hybridný Mustang, či…

Tieto 4 autá vznikli pred 30 rokmi. Stále majú čo ponúknuť

5

Čože je to 30 rokov? V živote človeka najkrajší vek. V živote auta už niečo iné. No pre auto už veľmi veľa. Je jednoducho staré. Stále sa nájdu nadšenci, ktorí tie autá vyhľadavajú, renovujú a tešia sa z nich. Dnes predstavím 4 u nás niekedy bežných typov, ktoré ešte sem-tam stretám na cestách. Väčšinou sú…

Infiniti QX50 dostane motor s variabilným kompresným pomerom

7

Hoci je Infiniti QX50 u nás málo známe a stále neopozerané, pod názvom EX je na trhu už od roku 2007. Pomenovanie QX50 dostalo až v roku 2013 spolu s modernizáciou. Je teda najvyšší čas na novú generáciu. To si dobre uvedomuje aj vedenie automobilky a preto značka prinesie na…

Možno vás to prekvapí, ale Autopilot od Tesly funguje aj na snehu

0

Tesla predstavila nedávno vylepšený a inovovaný Autopilot 2.0, ktorý využíva 8 kamier, 12 ultrazvukových senzorov a jeden radar. Nové Tesly sú hardvérovo pripravené na plne autonómnu jazdu, no potrebný softvér ešte neexistuje. Autopilot tak zatiaľ zvláda len polo-autonómnu jazdu. Za istých podmienok (napr. zlé počasie) musí riadenie prebrať človek, no…

Prekliaty motor Subaru pre F1 mal poháňať Koenigsegg

1

Koenigsegg a Subaru sa mohli stať známym spojením, podobne ako Pagani a Mercedes. To by tento príbeh ale nemohol byť začarovaný kopou smoly. Na  prelome medzi osemdesiatymi a deväťdesiatymi rokmi zažilo Japonsko nevídaný hospodársky rozmach. Ten sa premietol aj do automobilového priemyslu a Japonsko začalo produkovať autá, ktoré mali konkurovať…

KAMzaKRÁSOU

TEST: La Roche-Posay Effaclar

2

Problematická, mastná pleť so sklonom k akné nie je starosťou iba pre pokožku v čase dospievania. Často vie potrápiť aj dospelú pleť v strednom veku. Francúzska značka lekárenskej kozmetiky La Roche-Posay s radom Effaclar ponúka riešenie k vyliečeniu pleti pomocou čistiaceho gélu a pleťového krému z rovnomennej rady. 

Video Vyhrajte 3x kultový bestseller - Všetko alebo nič

1

Najpredávanejšia kniha Evity Urbaníkovej sa dočkala dlho očakávanej filmovej podoby! Začiatok roku 2017 bude v slovenských kinách patriť nerozlučnej trojici, Linde (Táňa Pauhofová), Vande (Klára Issová) a Edovi (Ľuboš Kostelný). Každý z nich je iný, každý  má svoj príbeh, no spája ich vrúcne, oddané priateľstvo.Ich bláznivo plynúci život naruší Jakub (Michał…

Takto svet privítal rok 2017

1

Ďalší rok je za nami. Pre niekoho bol úspešný, pre niekoho nie, no prajeme ti do toho nového veľa šťastia, pevných nervov, a, samozrejme, nech je lepší, ako ten uplynulý. Nový rok sa tradične v mnohých krajinách oslavuje ohňostrojmi, a pohľad na toto divadlo by sme si nemohli užiť, keby…

Ako zastaviť vypadávanie vlasov

3

Vypadávanie vlasov je prirodzená vec. Vlas vypadne, aby uvoľnil miesto novému a pokiaľ je padanie vlasov v norme, nikto sa nad ním nepozastavuje. Ak ale vlasy začnú vypadávať viac, než je bežné, obzvlášť ženy zvyknú prepadávať panike. Nikto nechce chodiť po svete s holou hlavou, ale prv, než sa vás zmocní hrôza a zamierite…

Ako sa zbaviť tuku na brušku?

1

Príroda to medzi nami a mužským pohlavím zariadila podstatne inak. Jednoducho sme ženy a na tom už nič nezmeníme. Preto sa medzi sebou porovnávame a často si niečo závidíme. Hlavne postavu a dokonalé zvodné krivky. Niektorým skvelo pracuje metabolizmus, preto sú schopní spáliť všetky prijaté kalórie bez toho, aby na brušku mali čo i len gram tuku…

Domáci pomocníci pre vegánov a vitariánov

1

Nemusíme byť trénovaní kuchári, aby sme zvládli chutné jedlá. Keď už sme sa rozhodli ísť určitým životným smerom či už vegánskym alebo vitariánskym, potrebujeme na to správne prístroje a nástroje, aby naše jedlá boli ešte chutnejšie a dali tak príklad ostatným, že sa to dá aj bez mäsa alebo dokonca…

TopDesať

Najväčší trapas tohto roka? Katastrofálne vystúpenie speváčky Mariah Carey

0

Je ešte len začiatok nového roka a už píšeme o "najväčšom trapase tohto roka". Sú tieto slová prisilné? To sa, samozrejme, nedá teraz odhadnúť úplne stopercentne, no to, čo sa stalo Mariah Carey, je skutočne spektakulárne trápna situácia, ktorú si nepraje zažiť žiaden spevák. Avšak, je rozdiel medzi spevákmi a…

TOP 30 historických fotografií, ktoré zmenia tvoj pohľad na svet

0

 Videl si už určite mnoho fotografií, ktoré zachytávajú dôležité momenty histórie. My ti prinášame ďalších 30, ktoré ťa zaujmú aj prekvapia. A hlavne v tebe zanechajú ten pocit, ktorý sa len ťažko identifikuje.    Syn umierajúci na AIDS Túto fotografiu publikoval časopis LIFE v roku 1990. Navždy zmenila pohľad na…

6 rád, ako fotiť náhodných ľudí v teréne

0

Jedna vec je robiť portréty ľudí v ateliéri, iné je fotiť tváre neznámych niekde v exteriéri. Spolu s Oliverom Ondrášom, autorom Projektu 365, portál soda.o2.sk zozbieral pár tipov, ktoré vás pripravia na portrétovanie v teréne. Samozrejme, nielen po technickej, ale aj po ľudskej stránke. 1. Zvoľte si vhodnú fototechniku Na fotenie na ulici sú vhodnejšie menšie fotoaparáty.…

TOP 5 kozmetických trikov, ktoré ťa zachránia

0

Poznáš to aj ty? V tej najnevhodnejšej chvíli, keď nemáš čas nazvyš, vykukne na tvojom čele obrovský pupák. Alebo jednoducho len vyzeráš otrasne pred veľkým rande. A každý deň je veľké rande. Nikdy nevieš, kedy stretneš pána dokonalého. Preto musíš v každej situácii vyzerať maximálne skvelo. Čo však v prípade, že nemáš veľa možností…

Osem nádherných hodiniek, ktorých výroba trvala mesiace

0

Hodinky značky Molnar Fabry patria medzi absolútnu svetovú špičku, ktorú uznávajú aj najlepší švajčiarski hodinári. Vo svojom ateliéri v Banskej Bystrici vyrábajú len niekoľko kusov ročne. Dôvod? Výroba takýchto doslova šperkov trvá priemerne 400 hodín, no pri výnimočných kusoch to môže byť aj dvakrát viac. Každý jeden je originál a ročne ich…

Posádka tanku to prehnala s rýchlosťou. Výsledok "driftu" uvidíš na videu

0

Možno sa už k tebe dostalo video, ako tank M1 Abrams driftuje po zľadovatenej trati v Nórsku. Video nebolo natočené náhodne. Vojaci sa vďaka tomu učili ovládať svoje kovové stroje na zľadovatených cestách. https://www.youtube.com/watch?v=tnTVbsfixfM Nasledujúce video je však mierne odlišné. V ňom ti predstavíme ruskú súťaž tankov, počas ktorých môžu vodiči tankov predviesť…