• Diskreditácia establišmentom a negramotnosť ústavných činiteľov Slovenskej republiky

  Publikované 03.02. 2019 o 01:26 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  „Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta“ hovorí nadpis článku v jednom z najväčších denníkov na Slovensku. Podobné nadpisy sa objavujú v ostatných printových a neprintových publikáciách. Čím je motivovaný tento pokus o zmarenie kandidatúry? Je to len prejavom základnej negramotnosti poslancov Národnej rady SR alebo je táto diskreditácia motivovaná tiež obavou o uvedenie určitých tém a požiadaviek do verejnej debaty?

  „Konšpirátor“ Molnár? Alebo skupina poslancov, ktorí zobrali späť svoje podpisy, aby mi zmarili kandidatúru? Ide len o prípad základnej a právnickej negramotnosti poslancov Národnej rady SR, alebo ide o jednoduché nedorozumenie, alebo o pokus zmariť kandidatúru jedinému „normálnemu“ občanovi, teda občanovi, ktorý žije v chudobe a nemá ani vplyv, alebo peniaze nato, aby mohol úspešne kandidovať tak, ako všetci ostatní kandidáti?

  Chcem upozorniť nato, že súčasťou môjho programu je sfunkčnenie referenda, obmedzenie súkromného financovania politických strán, obmedzenie voľného mandátu a radikálne zníženie poslaneckých platov a iných štátnych zamestnancov na úroveň maximálne dvojnásobku mediánnej mzdy. Všetko návrhy, ktoré radikálne obmedzujú vplyv dnešne úradujúcich poslancov a pravdepodobne by im znemožnilo byť znovu zvolení. Keďže predpokladám, že si tento program prečítali až potom, čo sa mi podpísali pod petíciu, ide o jasne motivovanú snahu znemožniť moju kandidatúru.

   Program si môžete prečítať na tejto stránke: www.obcianskykandidat.sk

   Dňa 31.01.2019 som prevzal Rozhodnutie predsedu NR Andreja Danka, ktorým odmietol návrh na kandidáta Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. V odôvodnení sa uvádza o.i. že poslanci Martin Poliačik, Milan Krajniak, Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosar, Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Peter Krupa a Natalia Grusová potvrdili, že tlačivo podpísali, ale ho nepredložili ako vlastný návrh, ale považovali ho za petíciu a podpísali ho ako občania.

  Vážení občania, počkal som si niekoľko dní aby sa ustálili útoky médii a objavili sa aj názory občanov a prietľov, prišlo mi veľmi veľa podporných tvrdení o.i. npr:

  Priateľka občianka: Pozerala som v TV správy :na STV1…Kollár, Krajniak a Poliačik protestovali, že oni nevedeli, že podpisujú kandidatúru, vraj mysleli, že nejakú občiansku výzvu.

  Boli to správy o pol ôsmej a Ty si bol na konci…zasmiala som sa akí sú sprostí…vraj malé písmená nečítali… …pozri si to.

  A hovoril tam aj nejaký expert, že tie podpisy sú právoplatné.

  Priateľ poškodený občan: Cital som a drzim palce. Nie je ani podla mna celkom spravne, aby poslanec NR v budove NR nieco podpisal a tvrdil, ze on je iba obcan a podpisal sa na nieco iba ako obcan. Pripada mi to celkom ako v ramci gender politiky EU, ked ma dieta aj ktokolvek pravo tvrdit, ze rano je chlapec, na obed dievca a vecer ono ci slon !!!

  To stretnutie s poslancom NR som mal dohodnute s Milanom Krajniakom, ale po jeho tlacovke som mu napisal, ze s ohladom na jeho vyjadrenia k podpisu na Vasu peticou sa s nim nemam zaujem stretnut, nechcem, aby o mojej veci s kymkolvek hovoril a napisal som mu aj to, ze by mal zvazit odstupenie z postu poslanca NR aj kandidatury na prezidenta SR

  Ďalší priateľ: Samotné odôvodnenie, že určitá skupina poslancov si myslela tralala nie je zákonnou právnou úvahou na odmietnutie návrhu kandidáta na prezidenta predsedom NRSR. Tralala sa rozumie, že poslanec NR SR jeden deň koná tak a na druhý deň inak   a ak ide o tú istú vec, tak môže ísť o znaky schizofrénie alebo vplyv konania pod omamnými látkami alebo iné skratové konanie.

  Ďalší názor: Poslanec NR SR v NR SR nie je, a nemôže byť len občanom, ale je verejným činiteľom, verejnou osobou = poslanec NR SR.

  Ďalší názor: Ak občan zložil prísahu do rúk predsedu NR SR a stal sa poslancom, nie je možné aby svojvolne sa prezentoval vo verejnosti, keď ho zastaví policajt – je poslanec – keď podpisuje petíciu na pôde NR SR – je občan. Vždy je poslanec, lebo zložil prísahu na celé volebné obdobie!

  Ďalší názor: Je absolútne irelevantné aký názov má dokument Petícia alebo Návrh, Žiadosť alebo Podnet alebo inak, kedže zákon nestanovuje žiadny vzor, na ktorý sa podpíše poslanec podporujúci kandidatúru, v tom prípade postačuje, že ste tam mal napísané hrubým písmom: Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019. Potom meno, priezvisko a podpis poslanca je postačujúce. Ak tento text nebol pozmenený v čase podpisovania tak akákoľvek ďalšia úprava Vašej petície je irelevantná nemôže poslúžiť ako výhovorka na zneplatnenie podpisu, to môže len súd, dokonca ani predseda NR SR nemal na to oprávnenie – len súd..

  Rešpektujúc toto rozhodnutie som chcel upozorniť nato, že sa v prípade tlače a poslancov jedná o pokus o diskreditáciu jediného občianskeho kandidáta vo voľbách za prezidenta SR, teda takého kandidáta, ktorý nemá ani vplyv, ani financie, alebo kontakty s etablovanými politickými stranami, teda jediným, ktorý nepatrí do existujúceho politického establišmentu alebo nemá vplyv a slávu potrebnú nato, kandidovať na prezidenta SR. V prípade niektorých poslancov môže ísť o úprimné nedorozumenie, alebo o prejav negramotnosti.

  Zároveň som chcel vysvetliť moje motivácie tejto „smiešnej“ kandidatúry za prezidenta SR, ktorá ak niečomu, poslúži aspoň tomu uvrhnúť svetlo na určité zabudnuté témy a požiadavky v dnešnej spoločnosti. Vám občania, ktorí máte 3,5 milióna exekučných titulov, Vám občania, vyše milióna, ktorí žijete na pokraji biedy som chcel ponúknuť minimálne možnosť nechať počuť vaše utrpenie vo verejnej debate a ako jeden z vás, občan, ktorý žije v chudobe, s dôchodkom, ktorý nie je v žiadnom zmysle slova dôstojný pre život, tak ako nám zaručuje Ústava Slovenskej republiky, som chcel upozorniť na všeobecne skorumpovaný a nedemokratický stav tohto politického systému a ponúknuť možné riešenia, ktoré ak to bude vo vašej vôli, bude možné demokraticky, prostredníctvom referenda, presadiť. Moja kandidatúra nemá za účel vylepšiť môj život a bojovať za moje záujmy, nemá za účel obnoviť a upevniť vládnucu byrokraciu a politický establišment tohto štátu, ani nemá za účel stať sa ústavným činiteľom a mať v rukách moc. Jej účelom je len v prvom rade upozorniť na všeobecný stav korupcie a nedemokratickosti štátu a ponúknuť možné riešenia, ktoré majú byť presadené v tom najdemokratickejšom spôsobe, prostredníctvom ľudového hlasovania, ktorého vyhlásením je jednou z právomocí prezidenta a ktorá bude jedinou právomocou, ktorú v prvom rade využijem, ak sa ním stanem a jedinou, ktorú využijem bez vášho priameho súhlasu, teda bez priameho hlasovania, ktorý zavediem na svoje vlastné rozhodnutia vrámci seba ako fyzickej osobe a svoju voľbu budem považovať ako uzatvorenie záväznej zmluvy medzi mnou a vami ako občanmi, pričom súčasťou tejto zmluvy budú pokuty vo forme automatickej opätovnej voľby a predmetom tejto zmluvy bude môj program na prezidenta SR, ktorý bude na mojej strane právne záväzný, teda budem musieť ho splniť. Predmetom tohto programu je vyhlásenie referenda na rôzne otázky, zhrnuté v tomto programe, ktorých predmetom je demokratizácia politického systému, teda demokratizácia parlamentného systému, obmedzenie vplyvu oligarchov a finančných skupín v politike, demokratizácia štátu a ekonomické reformy ako zvhýhodnenie družstevného podnikania, zdanenie kapitalistickej triedy, všeobecnú alebo podľa príjmu obmedzenú amnestiu na exekúcie a iné.

  Už v mojom liste predsedovi som formuloval poznámku ohľadne názvu PETÍCIA:

  Poznámka: V zmysle platnej judikatúry je dôležitejší obsah než forma, teda skutočnosť, že sa podpísali na tlačivo s názvom PETÍCIA (Návrh pre poslancov) nie je dôležitá, lebo podpísali v zmysle textu návrh o čom boli vopred pred podpisom upovedomení a poniektorí si najskôr overili text v zmysle zákona a konštatovali, že neexistuje zákonný vzor písomného tlačiva.

  Prehlasujem na svoju česť, že všetky podpisy som zozbieral na pôde Národnej rady v deň otovorených dverí 1.9.2018, (mimo pána Marčeka /na mítingu/ a pána Kolesára / v Košiciach 23.1.19/) kedy som sa s Vami stretol osobne a odovzdal Vám otvorený list, (na ktorý som nedostal odpoveď) teda poslanci vedeli, že sa podpisujú ako poslanci, lebo s každým som osobne prerokoval dôvody, prijali môj leták a podpísali sa s vedomím, že mi ide viac o volebnú kampaň, o predstúpenie pred kamery aby som mohol vo verjnoprávnych médiách vyrozprávať môj príbeh (obsah bol aj v otvorenom liste, ktorý ste osobne prevzal, žiaľ Vaša zaneprázdnenosť Vám nedovoľovala mi odpovedať), ktorý sa doposiaľ ignoruje aj médiami, teda budem zastupovať tých 47% oprávnených voličov, ktorí nechodia voliť, lebo nedôverujú žiadnej poltickej strane ani prezidentovi. To hovorí štatistika, preto súhlasili a podpísali.

  V čase zozbierania podpisov a až dodnes som bol presvedčený o tom, že keďže Ústava uvádza návrh poslancov a návrh občanov v tej istej vete, že sa návrh poslancov deje rovnakým spôsobom ako návrh občanov, teda podpisov pod petičný hárok. Keďže zákon neupravuje, či sa má petičný hárok pre poslancov odlišovať od petičného hárku pre občanov a ako má petičný hárok vyzerať, obe petičné hárky boli čo do obsahu identické.

  Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019.

   V deň podania som odvysielal toto video, a to bolo spúšťačom kampane:

  Skúste sa zamyslieť, čo asi poslancom najviac vadilo – môj politický názor – ale za to nesmie nastať takáto odveta!

  https://youtu.be/qteoeKbQUgQ

  Kampaň sa spustila krátko po odovzdaní podpísaných hárkov a dokonca kandidát pán Daňo ukázal na svojom talk-show fotokópiu originálu.

  29.01.2019 Najskôr som dostal upozornenie od priateľov, že denníkN uverejnil túto správu:

  https://dennikn.sk/minuta/#/tema/prezidentske-volby-2019?_k=olcze6

  Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta. Petíciu 70-ročného Jána Molnára podpísali kotlebovci aj Sme rodina a poslanci Smeru. Na dni otvorených dverí predstieral, že chce byť občianskym kandidátom.

  Poznámka: Význam poslednej vety úprimne nechápem. Ako môže niekto predstierať, že je občiansky kandidát?

  Následne ďalšia správa: (Len škoda, že sa nikto nezaujíma o môj program)

  Slovensko

  Andrej Danko reaguje na kandidatúru konšpirátora Jána Molnára na prezidenta: pokiaľ sú podpisy na petičných hárkoch pravé, platia. „Je slobodná vôľa poslancov, koho podporia za kandidáta na prezidenta SR. Ak však raz dá poslanec NR SR na nejakú listinu svoj podpis, má si byť vedomý účinkov.“

  30.01.2019 ďalšia správa:

  Predseda Národnej rady Danko sa vo veci kandidatúry Jána Molnára za prezidenta stretne s viacerými poslancami. Tí mu chcú objasniť závažné fakty o tom, ako získal ich podpisy pod kandidatúru.

  31.01.2019 konečný verdikt
  Šéf parlamentu Andrej Danko neprijal kandidatúru
  dôchodcu konšpirátora Jána Molnára, ktorý podvodom vyzbieral podpisy poslancov na kandidatúru na prezidenta. Oznámil to po stretnutí s poslancami, ktorí namietali, že došlo k úprave petičného hárka až po ich podpise.

  30.01.2019 RTV 1 odvysielala vo večerných správach tento príspevok:

  Prepis textu relácie:

  Dôchodca Ján Molnár, bude zrejme kandidátom na prezidenta, podarilo sa mu totiž získať podpisy od 15 poslancov – ti tvrdia, že podvodom, o jeho kandidatúre rozhodne predseda parlamentu.

  Dôchodca parlamentu Ján Molnár prišiel do NR SR počas dňa otvorených dverí v septembri minulého roka, poslancov údajne požiadal aby sa mu podpísali pod občianskú petíciu na prezidentskú kandidatúru, minulý týžden však priniesol do podateľne tlačivo určené pre kandidatúrou s podporou poslancov. Video: Ja v obraze: Konečne sa mi podarilo dneskaj odovzdať kandidátku za prezidenta. Komentár: Pod kandidatúru Jána Molnára sa podpísala väčšina poslancov z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, poslanci z hnuti Sme rodina a OĽanovci a smeráci, signatármi sú aj viacerí nezaradení poslanci, mnohí z nich tvrdia, že sa podpísali pod Molnárovú občianskú kandidatúru. Kollár: „Vtedy nám dali ľudia podpisovať kadejaké petície a určite som nedával hlas ako poslanec, ak keď som iným dal, ale v tomto prípade to bol iba občiansky podpis. Ďalší obraz Krajniak: Už som informoval aj predsedu Národnej rady pán Danka, že sa cítim byť podvedený pánom Molnárom, a že podpis pre jeho kandidatúru sťahujem späť. Komentár: Predseda parlamentu Andrej Danko prostredníctvom svojho hovoru reagoval, že podanie kandidatúry preskúma. Hovorca, Tomáš Kostelník: Pokiaľ sú podpisy na hárkoch pravé je povinný ich prijať, žiadny poslanec nemôže svoj podpis zobrať naspäť, ak sa raz poslanec pod niečo podpísal a vopred si to neprečítal, je to len dôkaz o jeho neodbornosti. Zákonodarcovia všatk tvrdia, že ich dôchodca oklamal, podľa nich do bežnej petície dopísal že ide o poslaneckú. Martin Poliačik: Tlačivo, ktoré pán Molnár dodal vyzerá ako úplne štandardná občianska petícia, len je tam malými písmenkami dopísané, že návrh pre poslancov, a ešte je dokonca podozrenie, ktoré formuloval pan Krajniak, že to tam mohlo byt dotlačené dodatočne. Poslanci preto predsedu parlamentu požiadali, aby ich podpisy neprijal a kandidatúru neuznal. Martin Poliačik: Považujem to za podvod, považujem to za niečo, čo by nemalo byť v politickej suťaži, a očakávam od ľudí, ktorí to budú vyhodnocovať, že budú prihliadať na vôľu, ktorú sme viacerí poslanci listom predsedovi parlamentu doručili a takéto podpisy ako podpisy poslancov, teda aktívnych navrhovateľov neuznajú. Predseda Národnej rady Andrej Danko sa v tejto veci s poslancami plánuje stretnúť, chce aby mu celú situáciu objasnili. Katarína Jondová RTVS.

  Pre TV Markíza som sa vyjadril jednoznačne: poslanci si zo mňa urobili „dobrý deň“ a teraz sa vytešujú, aký je Molnár podvodník.

  Ďakujem za bezplatnú reklamu!!

  Aká je skutočná pravda:

  1.6.2018 som ohlásil verejnosti, že začínam zbierať podpisy pod petíciu na moju kanidatúru za prezidenta.

  Kde boli vtedy novinári????

  https://www.youtube.com/watch?v=n6xstRFa5gw&feature=youtu.be

  Po nejakom čase som zistil, že obyčajný občan nemá šancu zozbierať 15.000 podpisov, nakoľko verejnosť je rozdelená na dva základné tábory a nakoľko nemám dostatočný vplyv a financie na úspešný zber potrebných podpisov na prezidentskú kampaň, tak, ako väčšina občanov nemá potrebný vplyv a financie na zber potrebného počtu podpisov na prezidentskú kampaň, čo si priamo protirečí s implicitným obsahom demokratického štátu, kde má každý právo nato, byť zvolený za ústavného činiteľa, avšak nie každý má potrebné zdroje, aby toto právo využil. Ako mnohé iné práva, aj toto právo je právo, ktorého reálna platnosť nie je všeobecná a jeho umocnenie nie je možné. Pritom v prípade ostatných práv platí, že občan musí mať výhody jej reálnej platnosti a mať reálnu šancu umocniť toto právo, ako v prípade pracovných práv, sociálnych práv alebo práva na spravodlivý súdny proces (aj kvôli tomu existuje možnosť bezplatnej právnej pomoci a odpustenia súdnych poplatkov). V prípade pasívneho volebného práva však neexistuje reálna prax jeho platnosti, namiesto toho existuje len ako reálne právo pre „establišment“, teda pre ľudí s dostatočnými zdrojmi a vplyvom. Rovnosť občanov před zákonom tu je reálne neplatná, aj keď formálne toto právo existuje.

  Táto „kauza“ je len ďalším príkladom toho, že vo „vysokej politike“ sa objavujú len tie isté tváre z tých istých kruhov, teda kruhov s dostatočným vplyvom a finančnými zdrojmi, s napojeniami na oligarchiu a finančné skupiny, ktoré financujú kampane kandidátom a politické strany a za túto službu si pýtajú protislužbu, alebo inak povedané, ako dnešný politický systém legalizuje korupciu. Úplnou perverziou dnešného systému je, že financovanie kampaní je „investíciou“, keďže štát vracia parlamentným stranám po úspešnom zvolení „náklady“ za financovanie volebnej kampane a vytvára tak reálny biznis, kde je možné robiť „zisky“ na politike a to úplne legálne.

  Poznámka: všetky návrhy sú diskutovateľné a nie sú súčasťou nemenného a jednotného balíka a je možné o nich hlasovať vrámci predvolebnej kampane, ak nejaká bude.

  Jedným z centrálnych predmetov môjho programu je preto obmedzenie vplyvu oligarchie a finančných skupín v politickej „súťaži“ a to obmedzením súkromného financovania volebných kampaní na všetkých úrovniach na menej než polovicu alebo tretinu (program je tiež súčasťou diskusie a demokratického rozhodovania) celkových nákladov na volebnú kampaň, súčasne na určitú hornú hranicu, počítanú podľa počtu registrovaných voličov v daných voľbách (v prípade prezidentských volieb, starostovských, primátorských a iných osobných voľbách inak ako v prípade parlamentných volieb a iných volieb, kde sú zvolení viacerí zástupcovia) s tým, aby súkromné financovanie volebnej kampane bolo v pomere k dnešnému stavu obmedzené minimálne na tretinu. Súčasne s tým zrušenie povolebných príspevkov pre parlamentné strany a nahradenie tohto systému rovným verejným financovaním volebných kampaní na všetkých úrovniach, ktoré budú musieť tvoriť väčšinu celkového objemu vynaložených financií alebo zostávajúcu časť v porovnaní so súkromným financovaním, s hornou hranicou, ktorá bude zodpovedať dnešnému objemu vynaložených zdrojov na príspevky pre parlamentné strany. Spolu s tým obmedzenie príspevkov pre volebné kampane pre fyzické osoby na určitú časť, možno polovicu mediánneho príjmu Slováka, s tým obmedzenie príspevkov právnických osôb na určitú nízku čiastku, možno dvojnásobok alebo trojnásobok mediánneho príjmu Slováka, s tým, že ak je nejaká fyzická osoba súčasťou tejto právnickej osoby, jej príspevok sa vždy počíta ako jeden príspevok, teda nemôžu dvakrát prispieť ako fyzická a vo forme právnickej osoby, ďalej úplne transparentné financovanie s povinnými transparentnými účtami na všetkých úrovniach a povinnosťou financovať subjekty a kampane len týmito účtami, rovnako tak možnosť ešte zriadenej Komisie (ktorej volení členovia budú mať obmedzené právo na súkromie a budú musieť preukázať transparentné osobné financie) nahliadnuť do osobných bankových účtov prispievateľov, aby sa zabránilo darcovským schémam. Podobné pravidlá na financovanie politických strán medzi voľbami. Spolu s tým, aby sa zabránilo vytváraniu „schránkových“ politických strán, minimálny počet členov pri založení politickej strany na možno päť, minimálny počet členov pre politickú stranu, ktorá vstupuje do parlamentných voľbách a iných voľbách na možno 400, minimálne viac než 200, povinnosť vedenia transparentných členských zoznamov pre všetky politické subjekty a právomoc komisie vyšetrovať, či členovia sú z vlastnej a slobodnej vôle členmi politického subjektu, aby sa zabránilo kupovaniu členov. Ďalej zníženie potrebného počtu podpisov na účasť v parlamentných voľbách a v prezidentských voľbách na možno polovicu, tretinu alebo menej.

  Korupcia na Slovensku je veľkou témou verejnej debaty. Skoro vždy je však táto debata vedená v logike „Ja nebudem skorumpovaný, druhí sú skorumpovaní“ bez toho, aby došlo k zavedeniu nejakých serióznych kontrolných mechanizmov. Transparencia je najlepšou zbraňou v boji proti korupcii a táto transparencia by sa mala vzťahovať na všetkých vysokých politikov a mala by zasahovať do práva na súkromie a do osobného života.

  Ďalej obmedzenie platov ústavných činiteľov a všetkých štátnych zamestnancov na určitú čiastku, možno maximálne dvojnásobok mediánneho príjmu Slováka. Ďalej obmedzenie práva na súkromie pre všetkých ústavných činiteľov a vedúcich štátnych zamestnancov, odstupňované podľa dôležitosti postu, v prípade ústavných činiteľov, najmä poslancov Národnej rady SR a prezidenta, povinnosť používať osobný transparentný účet a používať len tento na všetky osobné transakcie, možnosť pre ešte zriadenú Komisiu (v podobnej línii ako tá predošlá) a pre verejnosť neustále sledovať osobné komunikácie ústavného činiteľa (keď už to má byť reality show, tak nech platí najmä pre mocných a bohatých).

  Ak sa stanem prezidentom, zaväzujem sa, že sa dobrovoľne vzdám väčšiny (až na existenčné minimum) alebo celého platu a všetky pravidlá, ktoré tu uvádzam, budem ešte hneď dobrovoľne aplikovať na seba, vrátane transparentného účtu pre osobné financie.

  Jedna z najdôležitejších deficitov súčasného systému je jej demokratický deficit, ktorý sa prejavuje najmä v absencii priameho hlasovania v štáte. Najväčším prejavom tohto deficitu sú ústavné podmienky pre vyhlásenie referenda. K tým obmedzeniam patria po prvé obmedzenie otázok, na ktoré môže byť referendum vyhlásené, podľa niektorých interpretácií záväznosť referenda, po druhé potrebné množstvo podpisov na vyhlásenie referenda a po tretie kvórum pre platnosť referenda. Referendum by malo byť možné vyhlásiť na všetky otázky a podľa rovnakých podmienok, tak ako to bolo zaužívané v ústavnom práve pred Druhou svetovou vojnou, alebo vo Weimarskej ústave. Potrebný počet podpisov na vyhlásenie referenda by mal byť drasticky znížené na 35 tisíc, 50 tisíc alebo menej než 35 tisíc podpisov a kvórum by malo byť zrušené, pretože ani parlamentné voľby nemajú kvórum, alebo znížené na 20 alebo 25 percent. Ľudové hlasovanie by malo byť možné v podobnej proporcionalite aj na ostatných štátnych úrovniach (potrebný počet podpisov okolo jedného až dvoch percent registrovaných voličov) a možno by malo byť možné aj v zákazkovom konaní ako obmedzenie korupcie.

  Demokratický deficit štátu sa nevzťahuje len na nefunkčnosť referenda, ale aj na voľný mandát poslancov a ostatných zástupcov. Voľný mandát je veľkým zdrojom nedemokratickosti súčasného systému, ktorý dovoľuje úmyselné nesplnenie volebných sľubov. Voľný mandát by mal byť preto vážne obmedzený, ak nie zrušený. Jedným obmedzením voľného mandátu je možnosť odvolať zvoleného zástupcu. Táto možnosť by mala byť umožnená na všetkých úrovniach na základe občianskeho návrhu, kde by sa potrebný počet podpisov mal rátať buď podľa počtu registrovaných voličov a počtu zástupcov, alebo v prípade okrskového systému podľa počtu voličov v tom okrsku, alebo počtu hlasov pri zvolení. V prípade voľby poslancov je pravdepodobne pre efektívne presadenie tohoto systému zavedenie okrskového systému, avšak takého, kde pre každý okrsok je volený viac než jeden zástupca, keďže taký systém vytvára dvojstranícke systémy ako vo Veľkej Británii, vo Francúzsku a v USA a je vážne nedemokratický, alternatívnym príkladom môže byť Severné Írsko. Voľný mandát môže byť ďalej obmedzený dvoma spôsobmi, po prvé zavedením záväzného mandátu alebo minimálne záväzného mandátu, kde je poslanec zaviazaný svojim programom a musí voliť podľa programu, na základe ktorého bol zvolený, pričom môže požiadať voličov o zmenu tohoto programu a záväzku po voľbách, toto môže byť stupňované na niektoré aspekty programu až na všetky, alebo záväzkom dobrovoľným, kde poslanec uzatvára dodatočnú zmluvu s občanmi vrámci voľbách a po druhé zavedením priameho rozhodovania prostredníctvom poslancu, tieto posledné dva návrhy však prekračujú rámec tajného hlasovania, preto nemusia byť akceptované.

  Rozhodujúce pre ekonomickosť a efektívnosť takéhoto systému je digitalizácia volieb a digitalizácia verejnej diskusie. Táto digitalizácia môže byť postavená na existujúcom systéme e-občianskych preukazov, pričom by malo byť zabezpečené, že servery a kľúče pre tento systém sú v štátnom vlastníctve, zachovávajúc pritom tajné hlasovanie. Digitalizácia by mala mať podobu internetového hlasovacieho systému dostupného aj ako mobilná aplikácia, spolu s diskusným systémom, systémom pre podávanie návrhov a systémom pre zbieranie podpisov. Diskusný systém by však mal zahŕňať zákaz protizákonných prejavov, nenávistných, rasistických a iných prejavov, pričom by nemal byť súčasne príliš prísny, aby robil racionálnu diskusiu nemožnú, ako v niektorých prípadoch politickej korektnosti. Pre zabezpečenie demokratickosti tohoto systému by mala byť dostupná digitálna hlasovacia stanica na každom miestnom úrade a na niektorých ostatných verejných inštitúciách, ako na univerzitách, spolu s možno postupne vybudovanou verejnou sieťou internetu ako základom demokracie, ako právo na internet. Doplnkom by mohlo byť osobné, nedigitálne odovzdanie hlasu na miestnom úrade.

  Podobné pravidlá môžu byť aplikované na politické strany (zásadne už pred predvolebnou kampaňou), ktoré budú musieť mať podobné demokratické štruktúry vovnútri strany alebo napríklad povinnosť demokratickej voľby programu.

  Demokratizácia legislatívy môže byť tiež prípadne rozšírená na demokratizáciu exekutívy, najmä súdnictva a polície.

  Vrámci zbierania podpisov som zistil, že voličská základňa sa delí na dva tábory, na tých, ktorí chodia voliť a majú svojích favoritov, tí mi podpis nechceli dať. Týchto je cca 53% oprávnených voličov, ktorí chodia voliť – viď štatistika z posledných komunálnych volieb. No a ten druhý základný tábor sú ľudia, ktorí nechodia voliť, neveria nikomu a ničomu. Títo ma tiež kategoricky odmietali. Tak som zistil, že radový a hlavne chudobný občan nemá šancu vyzbierať 15.000 podpisov na petičný hárok.

  Tak som sa rozhodol, že pôjdem na deň Ústavy 1.9.2018 – deň otvorených dverí v parlamente skúsiť presvedčiť poslancov, aby mi dali svoj podpis pod petíciu ako poslanci. Prisahám na svoju česť, že poslanci, ktorých som oslovil a ktorí neskôr vzali svoj podpis späť, vedeli o tom, že z vyššie uvedených dôvodov chcem kandidovať a navyše neexistoval ani neexistuje žiadny zákonný vzor, ako má vyzerať petícia pre poslancov a pre občanov a keďže som bol presvedčený, že poslanecký popis je poslanecký podpis a poslanci nemajú v tomto prípade „občiansky“ podpis, poslanci sa podpisovali pod petíciu bez ohľadu na jej názov ako poslanci, ktorí žiadajú, aby predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kanididatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019.

  Týmto som chcel reagovať na kritiku, že poslanecký návrh na kandidatúru sleduje inú procedúru ako občiansky návrh na kandidatúru. Na záver chcem podotknúť, že právny systém funguje tak, že nie je dôležitý názov, ale obsah. V názve môžete uviesť npr. Žaloba, Návrh, Sťažnosť….. vždy sa posudzuje obsah dokumentu a nie názov.

  Preto si myslím, že predseda parlamentu mal skúmať pravosť podpisov a nie emócie poslancov, lebo tieto sa mohli časom zmeniť. Podľa svojho obmedzeného právnického vzdelania chcem len uviesť, že si myslím, že podpis je záväzný právny úkon a že som poslancov neuviedol do omylu. Nech na ich žiadosť rozhodne vyšší orgán či obsahom spĺňa petícia svoj zámer alebo nie.

  Výpis z môjho programu, o ktorom je možné diskutovať:

   1. Základný príjem pre každého, 2. Amnestia exekúcii (1 milion ľudí) 3. Rozpustenie SIS alebo jej stransparentnenie 4. Predstavovanie kandidátov zdrama vo verejných médii, 5. Zasadenie sa za neutralitu a vystúpenie z NATO, 6. Zákony v prospech občanov a nie finančných oligarchov (vid zákon o dobrovolných dražbách – v realite nedobrovolne), 7. Moc v rukách občanov sfunkčením referenda

   

  Ďalej

   

  1. Demokratizácia politického systému: pretvorenie volebného systému na proporcionálny okrskový systém na vzor Severného Írska, zníženie potrebných podpisov na založenie politickej strany na 3.000 podpisov, minimálny počet členov politickej strany vstupujúcej do parlamentných volieb 200 členov, zrušenie kvóra na vstup do parlamentu, možnosť kandidovať bez politickej strany, zavedenie odvolateľnosti poslancov na základe zozbierania desatiny podpisov v ich okrsku, ktoré získali pri zvolení, zavedenie imperatívneho mandátu pre poslancov, všetko vykračajúce nad tento mandát bude musieť byť schválené priamym hlasovaním v príslušnom okrsku, rovnaká organizácia bude povinná v politických stranách s tým, že členovia politických strán budú voliť, odvolávať kandidátov a vyrábať program. Zrušenie kvóra na platnosť referenda, všetky referendá budú záväzné, rozšírenie vyhlásenia referenda na všetky otázky (viď Ústava), zníženie potrebných podpisov na vyhlásenie referenda z 350.000 na 10.000 podpisov. Zmena fungovania volebnej kampane, zrušenie príspevkov na parlamentné strany, horný limit na celkovú čiastku súkromného financovania volebnej kampane vo výške 100.000 Eur, horný limit na jednotlivé príspevky vo výške 100 Eur, zákaz príspevkov od právnických osôb, verejné financovanie pre všetky politické subjekty vo výške 500.000 Eur a rovný prístup do všetkých médií. Verejnoprávne médiá počas volebnej kampane musia venovať minimálne 40 percent svojho programu na prezentáciu politických subjektov.

   

  1. zvýšenie minimálnej mzdy aj v štátnom sektore na úroveň západu, spolu s medzinárodným koordinovaným úsilím v spolupráci s vládami, odborovými organizáciami a občianskymi hnutiami presadiť rovnaké v ostatných štátoch Východnej Európy a ďalej.

   

  1. vyhlásenie neutrality Slovenska v aliancii s Rakúskom a Švajčiarskom spolu s úsilím a právomocami rozšíriť neutrálnu zónu na celú Európu.

   

  1. demokratizácia hospodárstva: povinná odborová organizácia v každom podniku, spolu s povinnou organizáciou odborov na základe odvolateľnosti, imperatívneho mandátu zástupcov a priamej demokracie, spolu so zákonne zakotvenou právomocou odborov zasahovať do chodu podniku, voliť zostavenie vedenia podniku a rozhodovať o výnosoch pre vlastníkov. Vytvorenie ďalších právnych foriem podnikania: spoločenský podnik, ktorý je vo spoločenskom vlastníctve a družstevný podnik druhého a tretieho typu, so žiadnymi výnosmi na podiely a s progresívnymi výnosmi na podiely, tieto typy budú daňovo a inak zvýhodňované.

   

  1. verejná výstavba bytov prostredníctvom špeciálnej progresívnej dane na túto výstavbu na kapitálové príjmy, osobné príjmy, dedičstvo a nehnuteľnosti. Tieto byty budú následne predávané každému občanovi, ktorý o ne požiada s prednostným právom pre rodiny s detmi a občanov s nízkymi príjmami, za cenu, ktorá zodpovie len výrobným nákladom a nie trhovým cenám, na prenájom, štátnu pôžičku alebo predaj. na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné podniky. Zvýhodnenie a dotácia družstevných bytov. Štátne pôžičky na výstavbu rodinných domov.

   

  1. verejná výstavba zelenej energie a infraštruktúry prostredníctvom vysokej uhlíkovej dane. Na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné a výskumné podniky. Zákaz spaľovacích motorov do roku 2035, vrátane výroby spaľovacích motorov a áut so spaľovacími motormi. Vysoké daňové zvýhodnenie pre výrobu a výskum zelenej dopravy spolu s obmedzeniami na zisk a demokratickými požiadavkami spojenými s týmito zvýhodneniami. Založenie spoločenských a družstevných podnikov na výskum a výrobu zelenej dopravy.

   

  Pokiaľ budú takýto poslanci v parlamente, ktorí dokážu zdiskreditovať človeka, ktorému štát najviac ublížil, Ďakujem, tu dobrý prezident nepomôže, pomôže len ……

  Priatelia čítajte komenty bude to paľba ale aj moje protiúdery!!!

   

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Oligarcha kryje oligarchu: Kolomojskij poradil budúcemu prezidentovi Zelenskému a orgánom činným v trestnom konaní, aby nestíhali Porošenka

  Kyjev 21. apríla 2019 (HSP/Uapress/Foto: Facebook)   Tesne pred druhým kolom prezidentských volieb na Ukrajine sa ozval aj oligarcha Igor Kolomojskij, ktorého v piatok, počas vášnivej debaty na Olympijskom štadióne v Kyjeve viackrát spomenuli obaja prezidentskí kandidáti. V rozhovore pre denník Ekonomická pravda porozprával o tom, ako si predstavuje budúcnosť Ukrajiny po týchto voľbách.…

  Sergej Lavrov vyzval USA a EÚ, aby zastavili provokácie proti Srbsku

  Moskva 21. apríla 2019 (HSP/RTV/Foto:SITA/AP-Valery Sharifulin/TASS News Agency Pool Photo via AP)   „Rusko vyzýva Spojené štáty a Európsku úniu, aby pochopili svoju zodpovednosť za uskutočnenie Rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov 1244 a aby vplývali na kosovských lídrov v zmysle zastavenia provokácií proti Srbsku,“ vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej…

  Rakúsko - Slovensko 1:2 po nájazdoch

  Innsbruck 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili aj v druhom zápase Euro Hockey Challenge nad výberom Rakúska. Po piatkovom triumfe 5:1 v Salzburgu vyhrali aj v sobotu v Innsbrucku 2:1 po samostatných nájazdoch Slováci sa dostali do vedenia už v 2. minúte po góle Martina Bakoša,…

  Riaditeľ Transparency International na Ukrajine: Proti korupcii postupujeme, politici nám to sťažujú

  Kyjev 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ukrajina za päť rokov od udalostí na Majdane získala sedem bodov v globálnom rebríčku korupcie Transparency International, čo nie je veľa, najmä v súvislosti s tým, že korupcia bola kľúčovou témou vtedajších protestov. Pre TASR to povedal výkonný riaditeľ pobočky Transparency International na…

  V Sudáne zosadeného prezidenta Bašíra vyšetrujú pre finančné delikty

  Chartúm 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abd Raouf)   Zosadeného sudánskeho prezidenta Umara Bašíra začali vyšetrovať pre podozrenie z prania špinavých peňazí a nezákonného vlastníctva veľkého množstva zahraničnej meny. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj zo sudánskej justície Vyšetrovanie sa začalo v reakcii na prehliadku, ktorú…

  Žlté vesty na sklamanie Macrona neprestávaju protestovať ani po pochybnom požiari Notre Dame

  Paríž 20. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Dnešok vo Francúzsku patrí opäť hnutiu Žltých viest. Vzdor už 23. sobotou pokračuje, rovnako ako bezradnosť prezidenta Macrona, ktorý nevie, ako z tejto situácie von! Nefungovala žiadna proti akcia a ani dokonca iná diverzia, ktorá by odtiahla pozornosť iným smerom a umožnila tak narušiť jednotnosť a odhodlanie…

  Seehofer bráni "demokrata" Orbána pred kritikou

  Berlín 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecký minister vnútra Horst Seehofer nesúhlasí s kritizovaním spôsobu vládnutia maďarského pravicovo-nacionalistického premiéra Viktora Orbána, hoci uznáva, že "to v niektorých bodoch, napríklad vo svojej kampani proti EÚ, prehnal". Vyjadril sa tak v rozhovore pre sobotňajšie vydanie švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung, z…

  Britská polícia zatkla už vyše 750 účastníkov klimatických protestov

  Londýn 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vudi Xhymshiti)   Britská polícia zatkla už vyše 750 účastníkov klimatických protestov, ktoré od pondelka prebiehajú v metropole Londýn. Demonštranti požadujúci rázne opatrenia na boj proti klimatickým zmenám sa pokúšajú blokovať časti mestského centra, informovala televízia Sky News Šéfka londýnskej metropolitnej polície Cressida Dicková kritizovala prevažne…

  Iracký premiér Adil Abdul-Mahdi: "Vyhlásenia Pompea o hospodárskych aktivitách Zboru strážcov islamskej revolúcie v Iraku sú otvorené klamstvá"

  Bagdad 20. apríla 2019 (HSP/Pars Today/Foto:Pars Today)   Iracký premiér Adil Abdul-Mahdi na tlačovej konferencii skritizoval výroky Mikea Pompea o vplyve iránskeho Zboru strážcov islamskej revolúcie na hospodárstvo Iraku a jeho aktivitách. Označil tieto výroky za otvorené klamstvá. Podčiarkol: „Irak má rozsiahle obchodno-hospodárske vzťahy s Iránom, ale sú absolútne odlišné…

  Porošenko a Zelenskyj sa stretli v kľúčovom dueli

  Kyjev 20. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Ukrajinský prezident Petro Porošenko a komik Volodymyr Zelenskyj sa v piatok večer stretli v kľúčovej debate na olympijskom štadióne v Kyjeve. Stalo sa tak len dva dni pred nedeľnými prezidentskými voľbami. Obaja muži nešetrili osobnými útokmi Porošenko vyčítal svojmu 41-ročnému vyzývateľovi nedostatok politických…

  Ku Klux Klan v Španielsku? Samozrejme, že nie. 500-ročná veľkonočná tradícia

  Madrid 20. apríla 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Emilio Morenatti)   Španielsky veľkonočný týždeň oslavujú katolícke náboženské bratstvá každoročnou procesiou na počesť Umučenia Ježiša Krista. V poslednom týždni pôstu, týždeň bezprostredne pred Veľkou nocou, prechádzajú sa po uliciach španielskych miest a obcí procesie kajúcnikov oblečených v habitoch, ktoré zahaľujú celé telo V mnohých návštevníkoch,…

  Vdovu po Miloševičovi pochovali po boku manžela

  Požarevac 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   V srbskom meste Požarevac pochovali v sobotu Mirjanu Markovičovú, vdovu po bývalom srbskom a juhoslovanskom prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi, ktorého v Haagu súdili za vojnové zločiny. Informovala o tom agentúra AP Markovičová zomrela 14. apríla vo veku 76 rokov v Rusku, kde jej udelili…

  Sisa Sklovská trávi Veľkú noc pri Wörthersee

  Bratislava 20. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jozef Jakubčo)   Slovenská speváčka Sisa Sklovská oddychuje v týchto dňoch s manželom pri rakúskom Wörthersee. „Doba je taká rýchla, že si nikdy neuvedomím, že už je to tu, no na Veľkonočné sviatky treba byť v pokoji a najlepšie aj niekam odísť, človek potrebuje na chvíľku…

  Rasťo Kopina si v spomienke na detstvo spája Veľkú noc s oblievačkou

  Bratislava 20. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Dušan Hein)   Slovenský spevák a líder skupiny Nocadeň Rasťo Kopina si pri spomienke na detstvo spája Veľkonočné sviatky najmä s oblievačkou „Tú spolužiaci odštartovali vždy už posledný deň v škole pred sviatkami. Hovorím o spolužiakoch na základnej škole a bolo to ešte počas zúriaceho socializmu,…

  Slepý Japonec úspešne dokončil plavbu naprieč Tichým oceánom

  Tokio 20. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-New Zealand Defence Force via AP)   Slepý Japonec úspešne dokončil nepretržitú plavbu naprieč Tichým oceánom. Stal sa tak vôbec prvou zrakovo postihnutou osobou, ktorá také niečo dokázala Päťdesiatdvaročný Micuhiro Iwamoto, ktorý prišiel o zrak ako 16-ročný, sa plavil 14-tisíc kilometrov s pomocou vidiaceho navigátora. Jeho…

  Nemecké lietadlo evakuovalo turistov, ktorí prežili haváriu autobusu na Madeire

  Funchal 20. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Po tragickej havárii autobusu na Madeire odviezlo nemecké vojenské lietadlo z portugalského ostrova 12 nemeckých turistov, ktorí nehodu prežili. Informovali o tom v sobotu portugalské úrady Pacientov naložili do lietadla na Medzinárodnom letisku Cristiana Ronalda. Jedna zranená osoba z Nemecka ostáva v nemocnici…

  Kužmová po zisku druhého bodu: "Podržalo ma podanie"

  Bratislava 20. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenské tenistky vedú po prvom dni barážového zápasu o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie nad Brazíliou 2:0. O druhý bod sa na antuke v AXA aréne bratislavského NTC zaslúžila slovenská dvojka Viktória Kužmová, ktorá zdolala Beatriz Haddadovú Maiovú 6:3, 6:3. Triumf…

  Srbský top diplomat: "Keby bol Putin v tej dobe pri moci, nemali by odvahu nás bombardovať"

  Belehrad 20. apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)   Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačic v rozhovore s Izvestiou hovoril o odmietnutí Belehradu zaviesť sankcie proti Rusku, o otázke Kosova a kto mohol zabrániť bombardovaniu Juhoslávie v roku 1999 Podľa Dačiča vzťahy medzi Srbskom a Ruskom dosiahli strategickú úroveň partnerstva, čo je dôvod, prečo "Srbsko…

  TopDesat

  10 nápadov, ako si netradične skrášliť veľkonočný stôl

  0

  Veľká noc je už za dverami, množstvo povinností je však ešte len pred nami. Tradične sa vypekajú koláče, maľujú sa vajíčka, na stoloch nesmie chýbať baranček či hrudka. V rôznych kútoch sa dodržiavajú rôzne tradície, no každý rok tento sviatok prebieha rovnako. Už ťa nebaví každoročná jednotvárnosť veľkonočných jedál? Kreativite sa…

  Požiar v Notre-Dame: Toto sú následky ničivej katastrofy

  0

  Hasiči a technickí pracovníci pokračujú v skúmaní poškodenia katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorá v pondelok večer vyhorela. V podstate ihneď po tragickom požiari zahájila francúzska vláda, podnikatelia a spoločenské organizácie, ktoré vystupujú za ochranu historických budov,  zbierku peňazí určených na reštaurovanie katedrály. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona vo svojom prejave hovoril o…

  Mária Terézia: Plnoštíhla reformátorka, ktorá si jednoducho nedokázala rozkázať

  0

  Tentokrát nebude podrobne opísaný životný príbeh Márie Terézie, vojny či reformy. Pozrieme sa na ňu trochu z inej stránky. Mária Terézia, ktorá žila v rokoch 1717 až 1780, vládla v krajine pevnou rukou. A nielen v krajine. Aj rodinu držala na krátko. Čo však neovládala, bol – podľa zápiskov historikov – jej apetít k jedlu. V minulosti…

  Spôsob podávania rúk môže o tebe prezradiť oveľa viac, ako si myslíš

  0

  Spôsob podávania rúk o tebe môže prezradiť oveľa viac, ako si myslíš. Ak neveríš, tak pokračuj v čítaní tohto príspevku. Spôsob podávania rúk môže veľa povedať o dôvere, úmysle, kontrole, strachu, zastrašovaní a dokonca aj o nedostatku rešpektu. Stačí sa iba naučiť čítať túto jednoduchú, ale informatívnu reč tela. V redakcii…

  František II. Rákoci a Jozef I.: Spor medzi panovníkmi, ktorý si odnieslo aj Slovensko

  0

  Protihabsburské povstania zanechali v monarchii spúšť. Uhorsku rozhodne neprospievali. Svoje si odnieslo aj územie dnešného Slovenska. Vodca protihabsburského povstania menom František II. Rákoci, ktorý žil v rokoch 1676 až 1735, bol takým tvrdohlavcom, že vo všetkom odmietal ustúpiť. Pykala za to celá krajina. Pisári zaznamenali množstvo okolností počas vlády habsburgovca menom Jozef…

  9 bezbolestných spôsobov, ako vyradiť cukor zo stravy a pritom schudnúť

  0

  Asi nikoho už neprekvapí, že biely cukor skutočne nie je pre nás nič zdravé. Väčšina ľudí čoskoro zažije skvelý pocit potom, čo cukor vo svojej strave výrazne obmedzí tak, ako sa to napríklad deje prostredníctvom pestrej diéty, ktorá konzumáciu cukru zásadne upraví. Cukor sa do tela dostáva v mnohých formách…

  Vo svete IT

  Vedci implantovali opiciam ľudský gén do mozgu. Takéto sú výsledky

  0

  S cieľom preskúmať ľudskú inteligenciu čínski výskumníci transplantovali ľudské gény do mozgov opíc. Gén MCPH1, ktorý pravdepodobne hrá kľúčovú úlohu vo vývoji ľudského mozgu, bol použitý u 11 opíc. Z geneticky modifikovaných zvierat prežilo len päť. Takéto sú výsledky Výskumníci zadali týmto opiciam rôzne úlohy. Museli si spomenúť na farby alebo…

  Tento holiaci strojček od Xiaomi jednoducho musí mať každý chlap vo svojej výbave! Aktuálne je dostupný naozaj za babku

  0

  Portfólio holiacich strojčekov od spoločnosti Xiaomi a jej podznačiek je naozaj netradične široké. Naneštastie, Xiaomi a jej podznačky svoje výrobky neustále obohacujú o nové modely a jedným z nich je aj holiaci strojček Xiaomi So White ES03, ktorý je jednoducho povinnou výbavou každého chlapa. Výkonnostne sa porovnáva s renomovanými výrobcami…

  Volvo posúva systém zdieľania údajov o ceste medzi vozidlami aj do Európy. Vozidlo vodiča vopred upozorní napríklad na šmykľavú cestu

  0

  Švédska automobilka Volvo, ktorá si už roky zakladá najmä na bezpečnosti posádky svojich automobilov, opäť posúva level bezpečnosti za volantom na úplne inú úroveň. Automobilka najnovšie zavádza inteligentný systém zdieľania údajov o vozovke medzi vozidlami do ďalších európskych krajín. Systém bol zavedený ešte v roku 2016, no počas 3 rokov…

  Nadstavba EMUI 9.1 je na ceste na desiatky zariadení od Huaweiu. Tieto smartfóny ju dostanú

  0

  Čínsky výrobca smartfónov, spoločnosť Huawei, ktorá patrí medzi najväčších a zároveň najpopulárnejších výrobcov telefónov, a to nie len v ďalekej Číne, ale aj u nás, hlási dostupnosť nadstavby MIUI 9.1 pre 49 zariadení. Na dostupnosť aktualizácie poukázal portál Gizchina.com. Huawei aktualizuje tieto zariadenia Spoločnosť Huawei uverejnila zoznam smartfónov, ktorý obsahuje celkovo 49 zariadení, ktoré…

  Facebook pracuje na inteligentnej AI hlasovej asistentke. Chce konkurovať Google, Microsoftu a spoločnosti Apple

  0

  Zatiaľ čo sme mohli posledné roky počúvať o chytrých asistentoch ako Siri od Apple, Cortana od Microsoftu či Google Asissitant od Google, tak sme doteraz nepočuli o hlasových asistentoch od sociálnych sietí, ktoré majú nadpriemerné dosahy. Teda až doteraz. Hlasový asistent od Facebooku Podľa najnovšieho reportu, ktorý priniesol portál FoneArena.com to vyzerá…

  Smartfóny zo série Samsung Galaxy S10 konečne dostávajú samostatný nočný režim fotoaparátu

  0

  Najnovšie vlajkonosiče od juhokórejského giganta konečne obdržia samostatný nočný režim fotoaparátu. Dostupný by mal byť už v najbližšej softvérovej aktualizácii, ktorá sa dostane do obehu už čoskoro, informoval zahraničný technologický portál Techradar.com. Bright Night ako samostatná funkcia fotoaparátu Nová funkcia nočného režimu fotoaparátu na smartfónoch série Samsung Galaxy S10 je…

  TopSpeed

  Video Tesla Model X 4x4 test

  1

  Už pár mesiacov po tom, ako sme minulý rok v lete 2018 začali robiť 4x4 testy na rolleroch mi napadlo, že by bolo iste skvelé zistiť ako si s týmito špecificikými situáciami poradí elektromobil. Ak sa im trochu venujete, iste viete, že tých s pohonom všetkých kolies veľa niet. Stávka na…

  Aj Audi S5 TDI bude poháňať nafta s elektrickým kompresorom

  3

  Ďalšie sklamanie pre ortodoxných petrolheadov. Nové Audi S5 TDI po vzore väčších bratov S6 a S7 ponúkne s logom S vznetový motor pod kapotou menšieho kupé alebo Sportback. V tejto triede však Audi našťastie ponechá alternatívu v podobe zážihovej verzie TSI, budete tak mať stále na výber. To sa v Európe o verziách S6 a S7 bohužiaľ povedať…

  Nikolas Szabó pri premiére vo Formula Renault 2,0 dominoval

  0

  Maďarský okruh Hungaroring hostil prvé podujatie šampionátu Eset V4 Cup, v rámci ktorého sme v akcii mohli vidieť aj nášho mladého pretekára. Nikolas Szabó tu na okruhu Formuly 1 zažil pretekovú premiéru za volantom monopostu Formula Renault 2,0. Ako hovorí kultový výrok Caesara, „Prišiel som, videl som, zvíťazil som.” Nikolas Szabó zažil…

  Škoda Autosalón Expres ťa dostane na výstavu zadarmo

  1

  Autosalón Bratislava 2019 bude v dňoch 30. apríla až 5. mája. To je čoskoro. Úplnou novinkou je služba návštevníkom, ktorí sa z troch miest v rámci Bratislavy môžu dostať na výstavu autom bezplatne a k tomu navyše získajú ešte vstup na výstavu. Nová služba sa volá Autosalón Expres. Pomocou nových…

  Bývalý šéf VW obžalovaný v Nemecku. V USA to má tiež nahnuté

  7

  Bývalý šéf VW má na mále. Štátna prokuratúra v Braunschweigu obvinila bývalého šéfa Martina Winterkorna. Hlavným dôvodom je kauza Dieselgate, týkajúca sa emisných meraní vozidiel počas testovania. K tomu si prirátajte spreneveru, daňové úniky a všetko možné aj nemožné okolo kauzy Dieselgate. Hoci si ex-šéf vinu nepriznal, zo všetkých riadiacich pozícií odstúpil.  

  OZ Triblavina podáva pre diaľničný obchvat D4R7 trestné oznámenie

  14

  Komplikácie, sťažnosti, podozrenia, ale aj reálne dôkazy o viacerých prešľapoch pri aktuálne najväčšej cestnej stavbe v Európe známej ako nultý obchvat Bratislavy, alebo D4R7 neutícha. Napoak, naberá na intenzite. Napriek tomu, že niektorí zainteresovaní ľudia podávali podnety na preverenie a sťažnosti za porušovanie viacerých zákonov, postupov a nariadení už pred…

  KAMzaKRÁSOU

  Návod, ako cestovať lacnejšie: Osvoj si 5 praktických rád! (I. časť)

  0

  Cestovanie po celom svete už v dnešnej dobe nie je nič neobvyklé. Zatiaľ čo v minulosti bolo cestovanie skôr obmedzené a pre vyvolených, dnes si môže dovoliť navštíviť zahraničie v podstate ktokoľvek. Niektorí cestujú za veľké peniaze, niektorí sa snažia ušetriť a pátrajú potom, ako cestovať lacnejšie. Návodov je mnoho…

  Vieš, ktoré sú najstaršie jazyky na svete? Toto ťa (možno) prekvapí

  0

  Vývoj jazykov bol silne ovplyvnený prírodou, históriou, priestorom, kultúrou, uctievaním rôznych božstiev či zákazom vyslovovať niektoré slová. Každý jazyk je unikátny a niečím špecifický. Dnes existuje približne šesťtisícpäťsto hovorených jazykov. Viete ale, ktoré sú najstaršie jazyky na svete? Dozviete sa to v nasledovnom článku.

  Ako zistíš či ťa trápia mastné alebo suché lupiny? Takto jednoducho!

  0

  Lupiny častokrát predstavujú chronický stav na pokožke, ktorý sa vyznačuje odlupovaním kože na samotnej pokožke hlavy. Skvelou správou je fakt, že mastné alebo suché lupiny nie sú nákazlivé a obvykle nepredstavujú závažný zdravotný problém. Na druhej strane však platí, že lupiny sú neestetické a môžu prispievať k vzniku trápnych situácii a dokonca niekedy môžu byť…

  Tiny Wasteland: Fotograf vytvára surreálne svety s miniatúrnymi postavičkami. Toto ťa pobaví!

  0

  V dnešnom svete je už možné čokoľvek. A ak si aj pomyslíme, že sme v živote videli už pravdepodobne všetko, vždy sa objaví niečo, čo nás maximálne zaskočí, prekvapí a prakticky úplne dostane. Dnes sa v nasledujúcom článku pozrieme na tak trošku netradičné umenie. Ide o fotografie akýchsi drobných svetov, v ktorých…

  Vieš, aké sú najčastejšie chyby pri sprchovaní a kúpaní? Vyhni sa im

  0

  Niektoré aktivity robíme úplne automaticky, napríklad také sprchovanie. Je to tak aj u vás? Že nie a pobyt v kúpeľni si užívate? Vychutnávate si minúty venované hygiene, či už v sprche alebo v relaxačnom kúpeli? Nech už je to tak či onak, je možné, že aj vy robíte pri kúpaní či sprchovaní chyby, ktoré sa…

  Vyhraj 4x parfumovanú vodu Masakï Fluo v hodnote 49 €

  2

  Masakï Fluo je žiarivou poklonou tvorcu Masaki Matsushima kozmopolitnému veľkomestu New York, ktoré sa stalo domovom ľudí všetkých farieb a kultúr. A to je aj dôvod, prečo sa v dúhovom meste, ktoré nikdy nespí, každý cíti byť doma. Nová dámska vôňa je kvetinová, ovocná, exotická. Je ako dúha vytvorená z vitálnych…

  Svetlo sveta

  Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

  0

  Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

  Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

  0

  Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým. » V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

  Príhovor pápeža na konci krížovej Cirkvi o krížoch života.

  0

  Prinášame slová modlitby Svätého Otca Františka, ktorú predniesol na záver Krížovej cesty v Koloseu na Veľký piatok 19. apríla 2019. Pane Ježišu, pomôž nám vidieť v tvojom kríži všetky kríže sveta: kríž ľudí hladných po chlebe i po láske; kríž ľudí osamotených a opustených dokonca aj vlastnými deťmi a príbuznými; kríž ľudí smädných…

  Prečo z dvoch lotrov na kríži iba jeden dostal prisľúbenie, že skončí v raji?

  0

  « Dnes budeš so mnou v raji » Lk 23,43 Druhé slovo, ktoré nám adresuje Ježiš Kristus z kríža, bolo povedané na odčinenie hriechov prameniacich zo závisti. Závisť je smútok, ktorý pociťujeme pri dobre, ktoré stretlo druhého človeka a zároveň je to pocit radosti a uspokojenia, ktoré pociťujeme keď vidíme…

  Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

  0

  Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

  Dnes je výročie popravy prvého slovenského prezidenta, kňaza Jozefa Tisa

  0

  Rozsudok smrti nad Jozefom Tisom bol vynesený 15. apríla 1947. Národný súd ho uznal vinným spod obžaloby, ktorú predniesol hrdelný prokurátor JUDr. Anton Rašla, ktorý ako elitný komunistický prokurátor neskôr stál za obžalovaniami, ktoré vyústili vraždami desiatok nevinných ľudí. Jeden z najznámejších Rašlových nespravodlivých procesov bol súd proti protikomunistickým bojovníkom…

  Armádny Magazín

  Izraelské lodenice dodávajú bojové plavidlá Shaldag do Afriky

  0

  Spoločnosť uviedla, že bude dodávať tri rýchle hliadkové lode Shaldag MK II a jednu Shaldag MK V "do krajiny v Afrike." Prvé plavidlo bolo spustené minulý týždeň. Dohoda zahŕňa výcvik posádky, údržbu a technickú podporu. Prv

  Unikát od FK Brno

  0

  Tento príbeh začína v pieskoch Blízkeho východu. Podľa FK Brno sa munícia 7.5 FK zrodila z požiadavky súkromnej bezpečnostnej skupiny na nový náboj. Skupina chcela náboj so zvýšeným rozsahom a výkonom, s dosahom až 100 metrov. Výsledkom je náboj 7,5 FK. Športové puzdro s úzkym hrdlom je 27 mm dlhé, spolu 

  Aktívny strelec v škole - preventívne taktické cvičenie

  0

  Strážnici Mestskej polície Dvůr Králové nad Labem absolvovali od 9. do 11. apríla špeciálne takticko-preventívne cvičenie s názvom ŠKOLA 2019. Pod vedením profesionálneho medzinárodného inštruktora, Pavla Čierneho, nacvičova

  Ruger - 10/22 športová malorážka

  0

  Ruger nedávno prišiel s ďalšou inkarnáciou svojej slávnej 10/22 , športovej  pušky s funkciami, ktoré ocení skutočný pretekár. 10/22 má eloxované CNC - obrábané a tepelne spracované puzdro uzáveru vyrobené z hliníka 6061-T6511. Má integrovanú 30 MOA Picatinny lištu, pripravenú na optiku v akomkoľvek rozsahu. Najlepšou funkciou je puškový uzáver vyb

  Bell V-280 letí so systémom, ktorý môže vidieť aj cez lietadlo

  0

  Experimentálny model V-280 Valor rotorového lietadla spoločnosti Bell, ktorý bol postavený na demonštráciu technológie americkej armády, po prvý raz letel s integrovaným systémom, ktorý poskytuje pilotom a posádkam lietadla 360-stupňový pohľad cez plášť lietadla. PD

  Saab dodá kanadskej armáde multispektrálne maskovacie systémy

  0

  Kanadské ministerstvo národnej obrany zadalo objednávku spoločnosti Saab na výrobu multispektrálnych statických maskovacích systémov. Hodnota

  Tvoja Svadba

  Starostlivosť o suché vlasy: S týmito trikmi ťa už nebudú trápiť!

  0

  Suché vlasy bez života potrebujú ochranu a starostlivosť. Je logické, že ak máte suché ruky alebo pery, natriete si ich krémom, balzamom, prírodným olejom alebo kvalitným kozmetickým maslom. Inak by to nemalo byť aj pri vlasoch. Starostlivosť o suché vlasy je trošku náročnejšia, no výsledky stoja za to.

  Svadobné závoje: Vieš si predstaviť svadbu bez nich?

  0

  Svadobné šaty si pozeráme dávno predtým, ako máme na prste prsteň a za sebou prvé radostné oznámenia. Vybrali sme si ich už ako malé dievčatká, keď sme sa v detských izbách hrali „na svadbu“. Cez hlavu sme si prehodili záclonu a s veľkou vážnosťou kráčali a čakali na ten moment, keď nám koniec záclony spadol…

  Svadba na ostrove: Objav spolu s nami čarovné Santorini

  0

  Šum mora, biele domčeky s modrými strechami a nekonečné slnko. Snívate o svadbe v zahraničí? Svadba na ostrove alebo v zahraničí je dnes cenovo dostupná, ponúka ju viacero spoločností, cestovných agentúr a ak máte dostatok odvahy, môžete si ju zorganizovať aj sami. Najmä ak sa budete vydávať v krajinách EU, bude byrokracia celkom znesiteľná.

  Svadobné fotografovanie: Kedy ho zaradiť do programu?

  0

  Svadobný deň je nabitý povinnosťami, radosťami a neustálym dobiehaním času.  Najlepšie, čo môžete urobiť pre pokoj svojej duše a pokojný tlkot svojho srdca, je pripraviť si denný harmonogram. Do neho si pripravíte orientačné časy všetkých svojich povinností. Zohľadnite najmä čas presunu a medzi každým bodom si doprajte pár minút na to, aby ste…

  Svadobné koláčiky: Candy bar, z ktorého neostane ani omrvinka

  0

  VAROVANIE: Pred čítaním tohto článku si uvarte šálku čaju alebo kávy a stále si opakujte, že hlad je len skrytý smäd. Alebo to jednoducho vzdajte a rovno si otvorte tabuľku čokolády. Ani my by sme bez nej tento článok nedokázali pripraviť. Svadobné koláčiky sú sladkou bodkou za hlavným chodom. Kedysi sa servírovali…

  Svadobné spomienky: Ako si ich uchovať čo najdlhšie

  0

  Svadobné prípravy sú plné príjemných momentov, ktoré zdieľame s našimi blízkymi, s rodinou, kamarátkami. Svadobné spomienky si ľahko uchováte prostredníctvom svadobných fotografií, no môžete si vyrobiť aj pekné spomienkové krabičky, rámčeky alebo iné tzv. časové kapsule, ktoré vám pripomenú nie len samotný svadobný deň, ale tiež obdobie príprav a očakávania vášho výnimočného dňa.

  Tvoje Zdravie

  Prírodná liečba vypadávania vlasov: Spoľahnite sa na týchto 5 pomocníkov!

  0

  Jablčný ocot má blahodarný vplyv na trávenie. Prečisťuje tráviaci trakt a je veľkým pomocníkom pri rozličných zažívacích ťažkostiach. Jeho liečivú silu je však možné využiť aj zvonka. Zmiešajte ho v pomere 1:1 s čistou vodou a použite ho na prepláchnutie umytých vlasov. Nechajte pôsobiť a nakoniec vlasy jemne opláchnite. Túto…

  Bylinky na balkóne: Výhoda, ktorá sa vám zapáči

  0

  Bylinky na balkóne si vypestujte aj sami.Môžete si posypať zemiaky čerstvou petržlenovou vňaťou, uvariť bylinkový čaj z práve odtrhnutých lístkov mäty alebo miešaný letný drink osviežiť voňavou medovkou. Nemáte ale záhradku a rýchlené bylinky zo supermarketu nie sú pre vás to pravé orechové? Aj na balkóne si vypestujete vlastné bylinky. Ušetríte peniaze aj cestu do…

  Aké účinky má mrazom sušené ovocie? Toto o ňom musíte vedieť!

  0

  Typickými spôsobmi, ako ochrániť ovocie pred pokazením a následne ho uskladniť na dlhšiu dobu sú napríklad zaváranie, kandizovanie či sušenie. Mnohé ovocné plody je tiež možné jednoducho odložiť do mrazničky. Okrem toho sa z nadbytku ovocia bežne pripravujú aj domáce marmelády či detské výživy. Počuli ste však už o takzvanej lyofilizácii? Ide o veľmi šetrný…

  Mala by byť povinnou súčasťou jedálnička? Zistite, prečo jesť pohánku!

  0

  Pohánka si získava čoraz viac fanúšikov. Ide predsa o veľmi zdravú potravinu, ktorá si zaslúži miesto v našich jedálničkoch. Je zdrojom vitamínov skupiny B aj železa a známa je svojím blahodarným vplyvom na kardiovaskulárny systém. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo jesť pohánku a akými spôsobmi si ju vychutnať.

  Chráňte si ich! Povieme vám, prečo a ako sa starať o obličky

  2

  Diabetes a vysoký krvný tlak radíme medzi hlavné rizikové faktory pre rozvoj ochorení obličiek. Ak teda chcete mať obličky zdravé po celý život, vhodné je pravidelne si kontrolovať úroveň tlaku aj hladinu krvného cukru. V prípade, že trpíte na vysoký tlak či máte zvýšený cukor, nepodceňujte liečbu týchto zdravotných problémov.…

  Trápi tento problém aj vás? Zistite, aká je prevencia zápchy!

  0

  Zápcha, respektíve nepravidelné vyprázdňovanie je zdravotný problém, ktorý z času na čas potrápi mnohých z nás. Príčiny týchto tráviacich ťažkostí bývajú rôzne, no v mnohých prípadoch sa za nimi ukrývajú aj zlé stravovacie návyky. Okrem toho môže podnietiť rozvoj zápchy aj užívanie niektorých liekov či dokonca časté potláčanie nutkania navštíviť…