• Ján Molnár

  Diskreditácia establišmentom a negramotnosť ústavných činiteľov Slovenskej republiky

  Publikované 03.02. 2019 o 01:26 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  „Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta“ hovorí nadpis článku v jednom z najväčších denníkov na Slovensku. Podobné nadpisy sa objavujú v ostatných printových a neprintových publikáciách. Čím je motivovaný tento pokus o zmarenie kandidatúry? Je to len prejavom základnej negramotnosti poslancov Národnej rady SR alebo je táto diskreditácia motivovaná tiež obavou o uvedenie určitých tém a požiadaviek do verejnej debaty?

  „Konšpirátor“ Molnár? Alebo skupina poslancov, ktorí zobrali späť svoje podpisy, aby mi zmarili kandidatúru? Ide len o prípad základnej a právnickej negramotnosti poslancov Národnej rady SR, alebo ide o jednoduché nedorozumenie, alebo o pokus zmariť kandidatúru jedinému „normálnemu“ občanovi, teda občanovi, ktorý žije v chudobe a nemá ani vplyv, alebo peniaze nato, aby mohol úspešne kandidovať tak, ako všetci ostatní kandidáti?

  Chcem upozorniť nato, že súčasťou môjho programu je sfunkčnenie referenda, obmedzenie súkromného financovania politických strán, obmedzenie voľného mandátu a radikálne zníženie poslaneckých platov a iných štátnych zamestnancov na úroveň maximálne dvojnásobku mediánnej mzdy. Všetko návrhy, ktoré radikálne obmedzujú vplyv dnešne úradujúcich poslancov a pravdepodobne by im znemožnilo byť znovu zvolení. Keďže predpokladám, že si tento program prečítali až potom, čo sa mi podpísali pod petíciu, ide o jasne motivovanú snahu znemožniť moju kandidatúru.

   Program si môžete prečítať na tejto stránke: www.obcianskykandidat.sk

   Dňa 31.01.2019 som prevzal Rozhodnutie predsedu NR Andreja Danka, ktorým odmietol návrh na kandidáta Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. V odôvodnení sa uvádza o.i. že poslanci Martin Poliačik, Milan Krajniak, Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosar, Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Peter Krupa a Natalia Grusová potvrdili, že tlačivo podpísali, ale ho nepredložili ako vlastný návrh, ale považovali ho za petíciu a podpísali ho ako občania.

  Vážení občania, počkal som si niekoľko dní aby sa ustálili útoky médii a objavili sa aj názory občanov a prietľov, prišlo mi veľmi veľa podporných tvrdení o.i. npr:

  Priateľka občianka: Pozerala som v TV správy :na STV1…Kollár, Krajniak a Poliačik protestovali, že oni nevedeli, že podpisujú kandidatúru, vraj mysleli, že nejakú občiansku výzvu.

  Boli to správy o pol ôsmej a Ty si bol na konci…zasmiala som sa akí sú sprostí…vraj malé písmená nečítali… …pozri si to.

  A hovoril tam aj nejaký expert, že tie podpisy sú právoplatné.

  Priateľ poškodený občan: Cital som a drzim palce. Nie je ani podla mna celkom spravne, aby poslanec NR v budove NR nieco podpisal a tvrdil, ze on je iba obcan a podpisal sa na nieco iba ako obcan. Pripada mi to celkom ako v ramci gender politiky EU, ked ma dieta aj ktokolvek pravo tvrdit, ze rano je chlapec, na obed dievca a vecer ono ci slon !!!

  To stretnutie s poslancom NR som mal dohodnute s Milanom Krajniakom, ale po jeho tlacovke som mu napisal, ze s ohladom na jeho vyjadrenia k podpisu na Vasu peticou sa s nim nemam zaujem stretnut, nechcem, aby o mojej veci s kymkolvek hovoril a napisal som mu aj to, ze by mal zvazit odstupenie z postu poslanca NR aj kandidatury na prezidenta SR

  Ďalší priateľ: Samotné odôvodnenie, že určitá skupina poslancov si myslela tralala nie je zákonnou právnou úvahou na odmietnutie návrhu kandidáta na prezidenta predsedom NRSR. Tralala sa rozumie, že poslanec NR SR jeden deň koná tak a na druhý deň inak   a ak ide o tú istú vec, tak môže ísť o znaky schizofrénie alebo vplyv konania pod omamnými látkami alebo iné skratové konanie.

  Ďalší názor: Poslanec NR SR v NR SR nie je, a nemôže byť len občanom, ale je verejným činiteľom, verejnou osobou = poslanec NR SR.

  Ďalší názor: Ak občan zložil prísahu do rúk predsedu NR SR a stal sa poslancom, nie je možné aby svojvolne sa prezentoval vo verejnosti, keď ho zastaví policajt – je poslanec – keď podpisuje petíciu na pôde NR SR – je občan. Vždy je poslanec, lebo zložil prísahu na celé volebné obdobie!

  Ďalší názor: Je absolútne irelevantné aký názov má dokument Petícia alebo Návrh, Žiadosť alebo Podnet alebo inak, kedže zákon nestanovuje žiadny vzor, na ktorý sa podpíše poslanec podporujúci kandidatúru, v tom prípade postačuje, že ste tam mal napísané hrubým písmom: Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019. Potom meno, priezvisko a podpis poslanca je postačujúce. Ak tento text nebol pozmenený v čase podpisovania tak akákoľvek ďalšia úprava Vašej petície je irelevantná nemôže poslúžiť ako výhovorka na zneplatnenie podpisu, to môže len súd, dokonca ani predseda NR SR nemal na to oprávnenie – len súd..

  Rešpektujúc toto rozhodnutie som chcel upozorniť nato, že sa v prípade tlače a poslancov jedná o pokus o diskreditáciu jediného občianskeho kandidáta vo voľbách za prezidenta SR, teda takého kandidáta, ktorý nemá ani vplyv, ani financie, alebo kontakty s etablovanými politickými stranami, teda jediným, ktorý nepatrí do existujúceho politického establišmentu alebo nemá vplyv a slávu potrebnú nato, kandidovať na prezidenta SR. V prípade niektorých poslancov môže ísť o úprimné nedorozumenie, alebo o prejav negramotnosti.

  Zároveň som chcel vysvetliť moje motivácie tejto „smiešnej“ kandidatúry za prezidenta SR, ktorá ak niečomu, poslúži aspoň tomu uvrhnúť svetlo na určité zabudnuté témy a požiadavky v dnešnej spoločnosti. Vám občania, ktorí máte 3,5 milióna exekučných titulov, Vám občania, vyše milióna, ktorí žijete na pokraji biedy som chcel ponúknuť minimálne možnosť nechať počuť vaše utrpenie vo verejnej debate a ako jeden z vás, občan, ktorý žije v chudobe, s dôchodkom, ktorý nie je v žiadnom zmysle slova dôstojný pre život, tak ako nám zaručuje Ústava Slovenskej republiky, som chcel upozorniť na všeobecne skorumpovaný a nedemokratický stav tohto politického systému a ponúknuť možné riešenia, ktoré ak to bude vo vašej vôli, bude možné demokraticky, prostredníctvom referenda, presadiť. Moja kandidatúra nemá za účel vylepšiť môj život a bojovať za moje záujmy, nemá za účel obnoviť a upevniť vládnucu byrokraciu a politický establišment tohto štátu, ani nemá za účel stať sa ústavným činiteľom a mať v rukách moc. Jej účelom je len v prvom rade upozorniť na všeobecný stav korupcie a nedemokratickosti štátu a ponúknuť možné riešenia, ktoré majú byť presadené v tom najdemokratickejšom spôsobe, prostredníctvom ľudového hlasovania, ktorého vyhlásením je jednou z právomocí prezidenta a ktorá bude jedinou právomocou, ktorú v prvom rade využijem, ak sa ním stanem a jedinou, ktorú využijem bez vášho priameho súhlasu, teda bez priameho hlasovania, ktorý zavediem na svoje vlastné rozhodnutia vrámci seba ako fyzickej osobe a svoju voľbu budem považovať ako uzatvorenie záväznej zmluvy medzi mnou a vami ako občanmi, pričom súčasťou tejto zmluvy budú pokuty vo forme automatickej opätovnej voľby a predmetom tejto zmluvy bude môj program na prezidenta SR, ktorý bude na mojej strane právne záväzný, teda budem musieť ho splniť. Predmetom tohto programu je vyhlásenie referenda na rôzne otázky, zhrnuté v tomto programe, ktorých predmetom je demokratizácia politického systému, teda demokratizácia parlamentného systému, obmedzenie vplyvu oligarchov a finančných skupín v politike, demokratizácia štátu a ekonomické reformy ako zvhýhodnenie družstevného podnikania, zdanenie kapitalistickej triedy, všeobecnú alebo podľa príjmu obmedzenú amnestiu na exekúcie a iné.

  Už v mojom liste predsedovi som formuloval poznámku ohľadne názvu PETÍCIA:

  Poznámka: V zmysle platnej judikatúry je dôležitejší obsah než forma, teda skutočnosť, že sa podpísali na tlačivo s názvom PETÍCIA (Návrh pre poslancov) nie je dôležitá, lebo podpísali v zmysle textu návrh o čom boli vopred pred podpisom upovedomení a poniektorí si najskôr overili text v zmysle zákona a konštatovali, že neexistuje zákonný vzor písomného tlačiva.

  Prehlasujem na svoju česť, že všetky podpisy som zozbieral na pôde Národnej rady v deň otovorených dverí 1.9.2018, (mimo pána Marčeka /na mítingu/ a pána Kolesára / v Košiciach 23.1.19/) kedy som sa s Vami stretol osobne a odovzdal Vám otvorený list, (na ktorý som nedostal odpoveď) teda poslanci vedeli, že sa podpisujú ako poslanci, lebo s každým som osobne prerokoval dôvody, prijali môj leták a podpísali sa s vedomím, že mi ide viac o volebnú kampaň, o predstúpenie pred kamery aby som mohol vo verjnoprávnych médiách vyrozprávať môj príbeh (obsah bol aj v otvorenom liste, ktorý ste osobne prevzal, žiaľ Vaša zaneprázdnenosť Vám nedovoľovala mi odpovedať), ktorý sa doposiaľ ignoruje aj médiami, teda budem zastupovať tých 47% oprávnených voličov, ktorí nechodia voliť, lebo nedôverujú žiadnej poltickej strane ani prezidentovi. To hovorí štatistika, preto súhlasili a podpísali.

  V čase zozbierania podpisov a až dodnes som bol presvedčený o tom, že keďže Ústava uvádza návrh poslancov a návrh občanov v tej istej vete, že sa návrh poslancov deje rovnakým spôsobom ako návrh občanov, teda podpisov pod petičný hárok. Keďže zákon neupravuje, či sa má petičný hárok pre poslancov odlišovať od petičného hárku pre občanov a ako má petičný hárok vyzerať, obe petičné hárky boli čo do obsahu identické.

  Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019.

   V deň podania som odvysielal toto video, a to bolo spúšťačom kampane:

  Skúste sa zamyslieť, čo asi poslancom najviac vadilo – môj politický názor – ale za to nesmie nastať takáto odveta!

  https://youtu.be/qteoeKbQUgQ

  Kampaň sa spustila krátko po odovzdaní podpísaných hárkov a dokonca kandidát pán Daňo ukázal na svojom talk-show fotokópiu originálu.

  29.01.2019 Najskôr som dostal upozornenie od priateľov, že denníkN uverejnil túto správu:

  https://dennikn.sk/minuta/#/tema/prezidentske-volby-2019?_k=olcze6

  Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta. Petíciu 70-ročného Jána Molnára podpísali kotlebovci aj Sme rodina a poslanci Smeru. Na dni otvorených dverí predstieral, že chce byť občianskym kandidátom.

  Poznámka: Význam poslednej vety úprimne nechápem. Ako môže niekto predstierať, že je občiansky kandidát?

  Následne ďalšia správa: (Len škoda, že sa nikto nezaujíma o môj program)

  Slovensko

  Andrej Danko reaguje na kandidatúru konšpirátora Jána Molnára na prezidenta: pokiaľ sú podpisy na petičných hárkoch pravé, platia. „Je slobodná vôľa poslancov, koho podporia za kandidáta na prezidenta SR. Ak však raz dá poslanec NR SR na nejakú listinu svoj podpis, má si byť vedomý účinkov.“

  30.01.2019 ďalšia správa:

  Predseda Národnej rady Danko sa vo veci kandidatúry Jána Molnára za prezidenta stretne s viacerými poslancami. Tí mu chcú objasniť závažné fakty o tom, ako získal ich podpisy pod kandidatúru.

  31.01.2019 konečný verdikt
  Šéf parlamentu Andrej Danko neprijal kandidatúru
  dôchodcu konšpirátora Jána Molnára, ktorý podvodom vyzbieral podpisy poslancov na kandidatúru na prezidenta. Oznámil to po stretnutí s poslancami, ktorí namietali, že došlo k úprave petičného hárka až po ich podpise.

  30.01.2019 RTV 1 odvysielala vo večerných správach tento príspevok:

  Prepis textu relácie:

  Dôchodca Ján Molnár, bude zrejme kandidátom na prezidenta, podarilo sa mu totiž získať podpisy od 15 poslancov – ti tvrdia, že podvodom, o jeho kandidatúre rozhodne predseda parlamentu.

  Dôchodca parlamentu Ján Molnár prišiel do NR SR počas dňa otvorených dverí v septembri minulého roka, poslancov údajne požiadal aby sa mu podpísali pod občianskú petíciu na prezidentskú kandidatúru, minulý týžden však priniesol do podateľne tlačivo určené pre kandidatúrou s podporou poslancov. Video: Ja v obraze: Konečne sa mi podarilo dneskaj odovzdať kandidátku za prezidenta. Komentár: Pod kandidatúru Jána Molnára sa podpísala väčšina poslancov z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, poslanci z hnuti Sme rodina a OĽanovci a smeráci, signatármi sú aj viacerí nezaradení poslanci, mnohí z nich tvrdia, že sa podpísali pod Molnárovú občianskú kandidatúru. Kollár: „Vtedy nám dali ľudia podpisovať kadejaké petície a určite som nedával hlas ako poslanec, ak keď som iným dal, ale v tomto prípade to bol iba občiansky podpis. Ďalší obraz Krajniak: Už som informoval aj predsedu Národnej rady pán Danka, že sa cítim byť podvedený pánom Molnárom, a že podpis pre jeho kandidatúru sťahujem späť. Komentár: Predseda parlamentu Andrej Danko prostredníctvom svojho hovoru reagoval, že podanie kandidatúry preskúma. Hovorca, Tomáš Kostelník: Pokiaľ sú podpisy na hárkoch pravé je povinný ich prijať, žiadny poslanec nemôže svoj podpis zobrať naspäť, ak sa raz poslanec pod niečo podpísal a vopred si to neprečítal, je to len dôkaz o jeho neodbornosti. Zákonodarcovia všatk tvrdia, že ich dôchodca oklamal, podľa nich do bežnej petície dopísal že ide o poslaneckú. Martin Poliačik: Tlačivo, ktoré pán Molnár dodal vyzerá ako úplne štandardná občianska petícia, len je tam malými písmenkami dopísané, že návrh pre poslancov, a ešte je dokonca podozrenie, ktoré formuloval pan Krajniak, že to tam mohlo byt dotlačené dodatočne. Poslanci preto predsedu parlamentu požiadali, aby ich podpisy neprijal a kandidatúru neuznal. Martin Poliačik: Považujem to za podvod, považujem to za niečo, čo by nemalo byť v politickej suťaži, a očakávam od ľudí, ktorí to budú vyhodnocovať, že budú prihliadať na vôľu, ktorú sme viacerí poslanci listom predsedovi parlamentu doručili a takéto podpisy ako podpisy poslancov, teda aktívnych navrhovateľov neuznajú. Predseda Národnej rady Andrej Danko sa v tejto veci s poslancami plánuje stretnúť, chce aby mu celú situáciu objasnili. Katarína Jondová RTVS.

  Pre TV Markíza som sa vyjadril jednoznačne: poslanci si zo mňa urobili „dobrý deň“ a teraz sa vytešujú, aký je Molnár podvodník.

  Ďakujem za bezplatnú reklamu!!

  Aká je skutočná pravda:

  1.6.2018 som ohlásil verejnosti, že začínam zbierať podpisy pod petíciu na moju kanidatúru za prezidenta.

  Kde boli vtedy novinári????

  https://www.youtube.com/watch?v=n6xstRFa5gw&feature=youtu.be

  Po nejakom čase som zistil, že obyčajný občan nemá šancu zozbierať 15.000 podpisov, nakoľko verejnosť je rozdelená na dva základné tábory a nakoľko nemám dostatočný vplyv a financie na úspešný zber potrebných podpisov na prezidentskú kampaň, tak, ako väčšina občanov nemá potrebný vplyv a financie na zber potrebného počtu podpisov na prezidentskú kampaň, čo si priamo protirečí s implicitným obsahom demokratického štátu, kde má každý právo nato, byť zvolený za ústavného činiteľa, avšak nie každý má potrebné zdroje, aby toto právo využil. Ako mnohé iné práva, aj toto právo je právo, ktorého reálna platnosť nie je všeobecná a jeho umocnenie nie je možné. Pritom v prípade ostatných práv platí, že občan musí mať výhody jej reálnej platnosti a mať reálnu šancu umocniť toto právo, ako v prípade pracovných práv, sociálnych práv alebo práva na spravodlivý súdny proces (aj kvôli tomu existuje možnosť bezplatnej právnej pomoci a odpustenia súdnych poplatkov). V prípade pasívneho volebného práva však neexistuje reálna prax jeho platnosti, namiesto toho existuje len ako reálne právo pre „establišment“, teda pre ľudí s dostatočnými zdrojmi a vplyvom. Rovnosť občanov před zákonom tu je reálne neplatná, aj keď formálne toto právo existuje.

  Táto „kauza“ je len ďalším príkladom toho, že vo „vysokej politike“ sa objavujú len tie isté tváre z tých istých kruhov, teda kruhov s dostatočným vplyvom a finančnými zdrojmi, s napojeniami na oligarchiu a finančné skupiny, ktoré financujú kampane kandidátom a politické strany a za túto službu si pýtajú protislužbu, alebo inak povedané, ako dnešný politický systém legalizuje korupciu. Úplnou perverziou dnešného systému je, že financovanie kampaní je „investíciou“, keďže štát vracia parlamentným stranám po úspešnom zvolení „náklady“ za financovanie volebnej kampane a vytvára tak reálny biznis, kde je možné robiť „zisky“ na politike a to úplne legálne.

  Poznámka: všetky návrhy sú diskutovateľné a nie sú súčasťou nemenného a jednotného balíka a je možné o nich hlasovať vrámci predvolebnej kampane, ak nejaká bude.

  Jedným z centrálnych predmetov môjho programu je preto obmedzenie vplyvu oligarchie a finančných skupín v politickej „súťaži“ a to obmedzením súkromného financovania volebných kampaní na všetkých úrovniach na menej než polovicu alebo tretinu (program je tiež súčasťou diskusie a demokratického rozhodovania) celkových nákladov na volebnú kampaň, súčasne na určitú hornú hranicu, počítanú podľa počtu registrovaných voličov v daných voľbách (v prípade prezidentských volieb, starostovských, primátorských a iných osobných voľbách inak ako v prípade parlamentných volieb a iných volieb, kde sú zvolení viacerí zástupcovia) s tým, aby súkromné financovanie volebnej kampane bolo v pomere k dnešnému stavu obmedzené minimálne na tretinu. Súčasne s tým zrušenie povolebných príspevkov pre parlamentné strany a nahradenie tohto systému rovným verejným financovaním volebných kampaní na všetkých úrovniach, ktoré budú musieť tvoriť väčšinu celkového objemu vynaložených financií alebo zostávajúcu časť v porovnaní so súkromným financovaním, s hornou hranicou, ktorá bude zodpovedať dnešnému objemu vynaložených zdrojov na príspevky pre parlamentné strany. Spolu s tým obmedzenie príspevkov pre volebné kampane pre fyzické osoby na určitú časť, možno polovicu mediánneho príjmu Slováka, s tým obmedzenie príspevkov právnických osôb na určitú nízku čiastku, možno dvojnásobok alebo trojnásobok mediánneho príjmu Slováka, s tým, že ak je nejaká fyzická osoba súčasťou tejto právnickej osoby, jej príspevok sa vždy počíta ako jeden príspevok, teda nemôžu dvakrát prispieť ako fyzická a vo forme právnickej osoby, ďalej úplne transparentné financovanie s povinnými transparentnými účtami na všetkých úrovniach a povinnosťou financovať subjekty a kampane len týmito účtami, rovnako tak možnosť ešte zriadenej Komisie (ktorej volení členovia budú mať obmedzené právo na súkromie a budú musieť preukázať transparentné osobné financie) nahliadnuť do osobných bankových účtov prispievateľov, aby sa zabránilo darcovským schémam. Podobné pravidlá na financovanie politických strán medzi voľbami. Spolu s tým, aby sa zabránilo vytváraniu „schránkových“ politických strán, minimálny počet členov pri založení politickej strany na možno päť, minimálny počet členov pre politickú stranu, ktorá vstupuje do parlamentných voľbách a iných voľbách na možno 400, minimálne viac než 200, povinnosť vedenia transparentných členských zoznamov pre všetky politické subjekty a právomoc komisie vyšetrovať, či členovia sú z vlastnej a slobodnej vôle členmi politického subjektu, aby sa zabránilo kupovaniu členov. Ďalej zníženie potrebného počtu podpisov na účasť v parlamentných voľbách a v prezidentských voľbách na možno polovicu, tretinu alebo menej.

  Korupcia na Slovensku je veľkou témou verejnej debaty. Skoro vždy je však táto debata vedená v logike „Ja nebudem skorumpovaný, druhí sú skorumpovaní“ bez toho, aby došlo k zavedeniu nejakých serióznych kontrolných mechanizmov. Transparencia je najlepšou zbraňou v boji proti korupcii a táto transparencia by sa mala vzťahovať na všetkých vysokých politikov a mala by zasahovať do práva na súkromie a do osobného života.

  Ďalej obmedzenie platov ústavných činiteľov a všetkých štátnych zamestnancov na určitú čiastku, možno maximálne dvojnásobok mediánneho príjmu Slováka. Ďalej obmedzenie práva na súkromie pre všetkých ústavných činiteľov a vedúcich štátnych zamestnancov, odstupňované podľa dôležitosti postu, v prípade ústavných činiteľov, najmä poslancov Národnej rady SR a prezidenta, povinnosť používať osobný transparentný účet a používať len tento na všetky osobné transakcie, možnosť pre ešte zriadenú Komisiu (v podobnej línii ako tá predošlá) a pre verejnosť neustále sledovať osobné komunikácie ústavného činiteľa (keď už to má byť reality show, tak nech platí najmä pre mocných a bohatých).

  Ak sa stanem prezidentom, zaväzujem sa, že sa dobrovoľne vzdám väčšiny (až na existenčné minimum) alebo celého platu a všetky pravidlá, ktoré tu uvádzam, budem ešte hneď dobrovoľne aplikovať na seba, vrátane transparentného účtu pre osobné financie.

  Jedna z najdôležitejších deficitov súčasného systému je jej demokratický deficit, ktorý sa prejavuje najmä v absencii priameho hlasovania v štáte. Najväčším prejavom tohto deficitu sú ústavné podmienky pre vyhlásenie referenda. K tým obmedzeniam patria po prvé obmedzenie otázok, na ktoré môže byť referendum vyhlásené, podľa niektorých interpretácií záväznosť referenda, po druhé potrebné množstvo podpisov na vyhlásenie referenda a po tretie kvórum pre platnosť referenda. Referendum by malo byť možné vyhlásiť na všetky otázky a podľa rovnakých podmienok, tak ako to bolo zaužívané v ústavnom práve pred Druhou svetovou vojnou, alebo vo Weimarskej ústave. Potrebný počet podpisov na vyhlásenie referenda by mal byť drasticky znížené na 35 tisíc, 50 tisíc alebo menej než 35 tisíc podpisov a kvórum by malo byť zrušené, pretože ani parlamentné voľby nemajú kvórum, alebo znížené na 20 alebo 25 percent. Ľudové hlasovanie by malo byť možné v podobnej proporcionalite aj na ostatných štátnych úrovniach (potrebný počet podpisov okolo jedného až dvoch percent registrovaných voličov) a možno by malo byť možné aj v zákazkovom konaní ako obmedzenie korupcie.

  Demokratický deficit štátu sa nevzťahuje len na nefunkčnosť referenda, ale aj na voľný mandát poslancov a ostatných zástupcov. Voľný mandát je veľkým zdrojom nedemokratickosti súčasného systému, ktorý dovoľuje úmyselné nesplnenie volebných sľubov. Voľný mandát by mal byť preto vážne obmedzený, ak nie zrušený. Jedným obmedzením voľného mandátu je možnosť odvolať zvoleného zástupcu. Táto možnosť by mala byť umožnená na všetkých úrovniach na základe občianskeho návrhu, kde by sa potrebný počet podpisov mal rátať buď podľa počtu registrovaných voličov a počtu zástupcov, alebo v prípade okrskového systému podľa počtu voličov v tom okrsku, alebo počtu hlasov pri zvolení. V prípade voľby poslancov je pravdepodobne pre efektívne presadenie tohoto systému zavedenie okrskového systému, avšak takého, kde pre každý okrsok je volený viac než jeden zástupca, keďže taký systém vytvára dvojstranícke systémy ako vo Veľkej Británii, vo Francúzsku a v USA a je vážne nedemokratický, alternatívnym príkladom môže byť Severné Írsko. Voľný mandát môže byť ďalej obmedzený dvoma spôsobmi, po prvé zavedením záväzného mandátu alebo minimálne záväzného mandátu, kde je poslanec zaviazaný svojim programom a musí voliť podľa programu, na základe ktorého bol zvolený, pričom môže požiadať voličov o zmenu tohoto programu a záväzku po voľbách, toto môže byť stupňované na niektoré aspekty programu až na všetky, alebo záväzkom dobrovoľným, kde poslanec uzatvára dodatočnú zmluvu s občanmi vrámci voľbách a po druhé zavedením priameho rozhodovania prostredníctvom poslancu, tieto posledné dva návrhy však prekračujú rámec tajného hlasovania, preto nemusia byť akceptované.

  Rozhodujúce pre ekonomickosť a efektívnosť takéhoto systému je digitalizácia volieb a digitalizácia verejnej diskusie. Táto digitalizácia môže byť postavená na existujúcom systéme e-občianskych preukazov, pričom by malo byť zabezpečené, že servery a kľúče pre tento systém sú v štátnom vlastníctve, zachovávajúc pritom tajné hlasovanie. Digitalizácia by mala mať podobu internetového hlasovacieho systému dostupného aj ako mobilná aplikácia, spolu s diskusným systémom, systémom pre podávanie návrhov a systémom pre zbieranie podpisov. Diskusný systém by však mal zahŕňať zákaz protizákonných prejavov, nenávistných, rasistických a iných prejavov, pričom by nemal byť súčasne príliš prísny, aby robil racionálnu diskusiu nemožnú, ako v niektorých prípadoch politickej korektnosti. Pre zabezpečenie demokratickosti tohoto systému by mala byť dostupná digitálna hlasovacia stanica na každom miestnom úrade a na niektorých ostatných verejných inštitúciách, ako na univerzitách, spolu s možno postupne vybudovanou verejnou sieťou internetu ako základom demokracie, ako právo na internet. Doplnkom by mohlo byť osobné, nedigitálne odovzdanie hlasu na miestnom úrade.

  Podobné pravidlá môžu byť aplikované na politické strany (zásadne už pred predvolebnou kampaňou), ktoré budú musieť mať podobné demokratické štruktúry vovnútri strany alebo napríklad povinnosť demokratickej voľby programu.

  Demokratizácia legislatívy môže byť tiež prípadne rozšírená na demokratizáciu exekutívy, najmä súdnictva a polície.

  Vrámci zbierania podpisov som zistil, že voličská základňa sa delí na dva tábory, na tých, ktorí chodia voliť a majú svojích favoritov, tí mi podpis nechceli dať. Týchto je cca 53% oprávnených voličov, ktorí chodia voliť – viď štatistika z posledných komunálnych volieb. No a ten druhý základný tábor sú ľudia, ktorí nechodia voliť, neveria nikomu a ničomu. Títo ma tiež kategoricky odmietali. Tak som zistil, že radový a hlavne chudobný občan nemá šancu vyzbierať 15.000 podpisov na petičný hárok.

  Tak som sa rozhodol, že pôjdem na deň Ústavy 1.9.2018 – deň otvorených dverí v parlamente skúsiť presvedčiť poslancov, aby mi dali svoj podpis pod petíciu ako poslanci. Prisahám na svoju česť, že poslanci, ktorých som oslovil a ktorí neskôr vzali svoj podpis späť, vedeli o tom, že z vyššie uvedených dôvodov chcem kandidovať a navyše neexistoval ani neexistuje žiadny zákonný vzor, ako má vyzerať petícia pre poslancov a pre občanov a keďže som bol presvedčený, že poslanecký popis je poslanecký podpis a poslanci nemajú v tomto prípade „občiansky“ podpis, poslanci sa podpisovali pod petíciu bez ohľadu na jej názov ako poslanci, ktorí žiadajú, aby predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kanididatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019.

  Týmto som chcel reagovať na kritiku, že poslanecký návrh na kandidatúru sleduje inú procedúru ako občiansky návrh na kandidatúru. Na záver chcem podotknúť, že právny systém funguje tak, že nie je dôležitý názov, ale obsah. V názve môžete uviesť npr. Žaloba, Návrh, Sťažnosť….. vždy sa posudzuje obsah dokumentu a nie názov.

  Preto si myslím, že predseda parlamentu mal skúmať pravosť podpisov a nie emócie poslancov, lebo tieto sa mohli časom zmeniť. Podľa svojho obmedzeného právnického vzdelania chcem len uviesť, že si myslím, že podpis je záväzný právny úkon a že som poslancov neuviedol do omylu. Nech na ich žiadosť rozhodne vyšší orgán či obsahom spĺňa petícia svoj zámer alebo nie.

  Výpis z môjho programu, o ktorom je možné diskutovať:

   1. Základný príjem pre každého, 2. Amnestia exekúcii (1 milion ľudí) 3. Rozpustenie SIS alebo jej stransparentnenie 4. Predstavovanie kandidátov zdrama vo verejných médii, 5. Zasadenie sa za neutralitu a vystúpenie z NATO, 6. Zákony v prospech občanov a nie finančných oligarchov (vid zákon o dobrovolných dražbách – v realite nedobrovolne), 7. Moc v rukách občanov sfunkčením referenda

   

  Ďalej

   

  1. Demokratizácia politického systému: pretvorenie volebného systému na proporcionálny okrskový systém na vzor Severného Írska, zníženie potrebných podpisov na založenie politickej strany na 3.000 podpisov, minimálny počet členov politickej strany vstupujúcej do parlamentných volieb 200 členov, zrušenie kvóra na vstup do parlamentu, možnosť kandidovať bez politickej strany, zavedenie odvolateľnosti poslancov na základe zozbierania desatiny podpisov v ich okrsku, ktoré získali pri zvolení, zavedenie imperatívneho mandátu pre poslancov, všetko vykračajúce nad tento mandát bude musieť byť schválené priamym hlasovaním v príslušnom okrsku, rovnaká organizácia bude povinná v politických stranách s tým, že členovia politických strán budú voliť, odvolávať kandidátov a vyrábať program. Zrušenie kvóra na platnosť referenda, všetky referendá budú záväzné, rozšírenie vyhlásenia referenda na všetky otázky (viď Ústava), zníženie potrebných podpisov na vyhlásenie referenda z 350.000 na 10.000 podpisov. Zmena fungovania volebnej kampane, zrušenie príspevkov na parlamentné strany, horný limit na celkovú čiastku súkromného financovania volebnej kampane vo výške 100.000 Eur, horný limit na jednotlivé príspevky vo výške 100 Eur, zákaz príspevkov od právnických osôb, verejné financovanie pre všetky politické subjekty vo výške 500.000 Eur a rovný prístup do všetkých médií. Verejnoprávne médiá počas volebnej kampane musia venovať minimálne 40 percent svojho programu na prezentáciu politických subjektov.

   

  1. zvýšenie minimálnej mzdy aj v štátnom sektore na úroveň západu, spolu s medzinárodným koordinovaným úsilím v spolupráci s vládami, odborovými organizáciami a občianskymi hnutiami presadiť rovnaké v ostatných štátoch Východnej Európy a ďalej.

   

  1. vyhlásenie neutrality Slovenska v aliancii s Rakúskom a Švajčiarskom spolu s úsilím a právomocami rozšíriť neutrálnu zónu na celú Európu.

   

  1. demokratizácia hospodárstva: povinná odborová organizácia v každom podniku, spolu s povinnou organizáciou odborov na základe odvolateľnosti, imperatívneho mandátu zástupcov a priamej demokracie, spolu so zákonne zakotvenou právomocou odborov zasahovať do chodu podniku, voliť zostavenie vedenia podniku a rozhodovať o výnosoch pre vlastníkov. Vytvorenie ďalších právnych foriem podnikania: spoločenský podnik, ktorý je vo spoločenskom vlastníctve a družstevný podnik druhého a tretieho typu, so žiadnymi výnosmi na podiely a s progresívnymi výnosmi na podiely, tieto typy budú daňovo a inak zvýhodňované.

   

  1. verejná výstavba bytov prostredníctvom špeciálnej progresívnej dane na túto výstavbu na kapitálové príjmy, osobné príjmy, dedičstvo a nehnuteľnosti. Tieto byty budú následne predávané každému občanovi, ktorý o ne požiada s prednostným právom pre rodiny s detmi a občanov s nízkymi príjmami, za cenu, ktorá zodpovie len výrobným nákladom a nie trhovým cenám, na prenájom, štátnu pôžičku alebo predaj. na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné podniky. Zvýhodnenie a dotácia družstevných bytov. Štátne pôžičky na výstavbu rodinných domov.

   

  1. verejná výstavba zelenej energie a infraštruktúry prostredníctvom vysokej uhlíkovej dane. Na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné a výskumné podniky. Zákaz spaľovacích motorov do roku 2035, vrátane výroby spaľovacích motorov a áut so spaľovacími motormi. Vysoké daňové zvýhodnenie pre výrobu a výskum zelenej dopravy spolu s obmedzeniami na zisk a demokratickými požiadavkami spojenými s týmito zvýhodneniami. Založenie spoločenských a družstevných podnikov na výskum a výrobu zelenej dopravy.

   

  Pokiaľ budú takýto poslanci v parlamente, ktorí dokážu zdiskreditovať človeka, ktorému štát najviac ublížil, Ďakujem, tu dobrý prezident nepomôže, pomôže len ……

  Priatelia čítajte komenty bude to paľba ale aj moje protiúdery!!!

   


  Autor v číslach

  Počet článkov: 141
  Celkové hodnotenie: 5.48
  Priemerná čítanosť: 6333

  ...

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Gutová-Behramiová dosiahla v Crans Montane zjazdárske double, Vlhová v sobotu na 14. mieste

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Trovati)   Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová sa stala víťazkou sobotňajšieho zjazdu Svetového pohára v domácom stredisku Crans Montana. Dvadsaťosemročná zjazdárka nadviazala na svoj piatkový triumf a v prestížnom seriáli pretekov si pripísala na konto 26. víťazstvo, z toho deviate v zjazde Rodáčka z Sorenga opäť zarmútila…

  Problémom nie je počet škôl, ale ich kvalita, zhodli sa viaceré politické strany

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Problém nie je v počte stredných a vysokých škôl, ale v ich kvalite. Tvrdia to viaceré politické strany, ktoré majú nad päť percent v poslednom zverejnenom prieskume. Agentúra SITA ich oslovila s otázkou či sú za redukciu škôl Napríklad strana Sloboda a Solidarita…

  OĽaNO: Finančná skupina Penta zasahuje do volieb. Hnutie tvrdí, že mu cenzuruje inzeráty

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z časti vlastní aj finančná skupina…

  Polícia v súvislosti s výbuchom plynu v Prešove zadržala ďalšie dve osoby

  Prešov 22. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Policajný vyšetrovateľ v súvislosti s decembrovým výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove vzniesol uplynulý piatok obvinenie za obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia voči ďalším dvom osobám. Ako informovalo prešovské krajské policajné riaditeľstvo v sobotu na sociálnej sieti, obaja obvinení…

  Tusk: Ak národné vlády nedokážu ochrániť slobodu slova, tak nemôže pomôcť ani EÚ

  Bratislava 22. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Ak národné vlády s políciou a súdnictvom nedokážu ochrániť slobodu slova, tak ju nemáte šancu ochrániť na európskej úrovni. Myslí si to predseda Európskej ľudovej strany (EĽS) Donald Tusk, ktorý reagoval na otázku TASR, ako môže EÚ zlepšiť ochranu novinárov a slobody slova.…

  Draxler: Nevidím, kde by nová koalícia mala manažérske kompetencie, aby to zvládala, ich „odborníci“ sú plní naivity, a ich lídri nemajú nejakú jednotiacu víziu, s ktorou by sa ľudia stotožnili

  Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto: SITA/Marko Erd)   Bývalý minister školstva Juraj Draxler vo svojom príspevku na sociálnej sieti trochu načrtol, ako by  mohla vyzerať situácia po blížiacich sa parlamentných voľbách V prvom kole vládnutia nastanú podľa jeho názoru typické problémy a noví "páni" budú zavalení bežnou agendou vládnutia. "Zrazu namiesto…

  Akí slušní sú „Slušní ľudia“? Ako sa líšia od obyčajných fašistov?

  Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vraj oni sú tí slušní. Vraj oni sú tí, ktorí bojujú proti zlu, agresivite a klamstvu. Noví politici, ktorí prinášajú novú, lepšiu kultúru a víziu spoločenskej zmeny v duchu pravdy a lásky. Ako sa to prejavuje v praxi? Akú zmenu ich správanie naznačuje…

  V ženskej štafete triumf Nórok, Slovenky na 17. mieste

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)   Reprezentantky Nórska triumfovali v sobotňajšej štafete na 4 x 6 km na majstrovstvách sveta v talianskej Anterselve. Kvarteto v zložení Synnöve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Röiselandová bolo dlho mimo medailových pozícií, ale v záverečných dvoch úsekoch si vytvorilo…

  Britská polícia obžalovala muža, ktorý v mešite pobodal muezína

  Londýn 22. februára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty O'Connor/PA via AP)   Britská polícia obžalovala 29-ročného muža v súvislosti so štvrtkovým pobodaním muezína v jednej z londýnskych mešít. Daniel Horton čelí obvineniam z vážneho ublíženia na zdraví a držby bodnej zbrane. V sobotu by sa mal postaviť pred súd Horton čelí obvineniam pre…

  Chorvátska speváčka čelí obvineniam pre údajné zosmiešnenie hymny

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Chorvátska speváčka Josipa Lisac, ktorá v utorok vystúpila na inaugurácii prezidenta Zorana Milanoviča, čelí obvineniam pre jej prednes štátnej hymny. Na interpretku totiž podal trestné oznámenie istý právnik, ktorý tvrdí, že hymnu úmyselne zosmiešnila. Za prejavovanie neúcty voči hymne hrozí podľa chorvátskych zákonov ročný…

  Beblavý tvrdí, že schôdza NR SR nie je zákonná, Erik Tomáš tieto tvrdenia odmieta

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian)   Mimoriadna schôdza Národnej rady SR bola zvolaná a otvorená nezákonne. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy Miroslav Beblavý z koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia. Erik Tomáš (Smer-SD) tieto tvrdenia odmieta, podľa jeho názoru stranu Smer - sociálna…

  Osud sporných zákonov bude mať v rukách prezidentka, hovorí ústavný právnik

  Bratislava 22. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ak Národná rada SR (NR SR) schváli sporné zákony o 13. dôchodkoch, zrušení diaľničných známok či zvyšovaní rodinných prídavkov, ich osud bude mať v rukách prezidentka Zuzana Čaputová. Pre agentúru SITA to uviedol šéf katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave Marián Giba…

  Podľa Hrabka parlamentní rebeli s tortou sadli na lep Dankovi s Ficom

  Bratislava 22. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého svojou tortovou obštrukciou podľa publicistu Juraja Hrabka sadli na lep predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) a lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi. „Smer-SD a SNS sa rozhodli naťahovať čas, vychutnať si to. Ak by im to nevyhovovalo, nechal by Andrej…

  Fico: Predčasné voľby sú pravdepodobné. Všetci si budú musieť na pár dní strčiť hlavy do chladničky a až potom sa stretnúť a hovoriť aká bude spolupráca

  Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)     Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo veľkom rozhovore pre denník Pravda povedal, ako vníma súčasné rozloženie politických síl a aké sú podľa neho šance na zostavenie vlády po budúcotýždňových voľbách. Podľa bývalého predsedu vlády začiatkom marca môže vzniknúť množstvo rôznych scenárov. „Pravdepodobnosť predčasných…

  Danko: Pri Érsekovom tempe nebudeme mať potrebných 270 km diaľnic ani o 27 rokov

  Bratislava 22. februára 2020 (HSP/SITA/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   V roku 2020 stoja ľudia v zápche hodinu alebo dve pred Bratislavou, pri Strečne či v Prešove, nie je dostavaný tunel Višňové, diaľnica do Michaloviec či Sniny, na Kysuciach ako aj na Liptove a neexistuje rýchlostná cesta na Orave „Nemôže štát predsa chcieť,…

  Mikloško: Iba vietor vie, ako to všetko skončí

  Bratislava 22. februára 2020 (HSP/Foto:Jozef Mikloško)   Ako je vo svete, tak je aj doma. Čo platilo včera, dnes neplatí, čo platí dnes, zajtra nebude. Dnes áno, zajtra nie, pozajtra možno. Diplomatické zvyklosti a medzinárodné zmluvy sa ignorujú. Keď v zahraničí robia cirkusy, prečo by sme my nemohli robiť? Znechutenie občanov…

  Čarnogurský prezradil, čoho sa treba obávať, pokiaľ sa bude Progresívne Slovensko podieľať na vláde

  Bratislava/Praha 22. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Niekdajší slovenský predseda vlády, minister vnútra a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský poskytol rozhovor portálu Parlamentné listy, v ktorom okomentoval súčasnú slovenskú politiku. Prehovoril tak o tom, ako podľa neho pravdepodobne dopadnú a zmienil sa aj o stranách PS, Spolu či ĽSNS. V rozhovore prišla…

  Bývalý šéf Kancelárie prezidenta Ukrajiny zo Seychelských ostrovov sa vysmieva bývalým kolegom: „Priatelia, veľmi sa mi cnie po vás: nejem, nespím“

  Kyjev 22. februára 2020 (HSP/Foto: Screenshot Facebook Andreja Bogdana)   Ukrajinské média zasa majú o čom písať. Niekoľko mesiacov novinárov a celú ukrajinskú verejnosť svojim dosť netradičným správaním zabával šéf Kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrej Bogdan, ktorého pred týždňom „s rachotom“ odvolali s funkcie. Bývalá pravá ruka prezidenta Zelenského zjavne nesmúti a na Facebooku zverejnil…

  TopDesat

  10 zaujímavých faktov o Austrálii, ktoré ťa určite prekvapia

  0

  Ak si myslíš, že si o Austrálii počul veľa vecí a už ťa o tejto krajine nedokáže nič prekvapiť, budeš sa čudovať. Táto krajina je naozaj krásna a výnimočná a prekvapiť má naozaj stále niečím. 1. Austrálske Alpy majú viac snehu ako Švajčiarske Alpy [caption id="attachment_46718" align="aligncenter" width="1000"]

  Sprievodca vesmírnymi telesami: Mesiac a jeho podoby

  0

  Mesiac vykoná kompletný obeh okolo Zeme asi za jeden kalendárny mesiac. V akých všetkých farbách sa objavuje na nebi? Misia Apollo určila analýzou vzoriek hornín, že Mesiac je starý 50 miliónov rokov. Pred viac ako 4,5 miliardami rokov pokrýval jeho povrch tekutý oceán magmy. Mesačná kôra je zložená z množstva…

  Zvláštnosti prírody: Obrie vlny 3. Časť

  0

  Obrie vlny – alebo ak chcete – tsunami, vznikajú po celom svete. Námorníci o nich hovoria už od čias, odkedy človek vstúpil do vôd oceánov. Obrím vlnám sa v minulosti nekládla pozornosť. Prvé seriózne výskumy sa začali v 20. storočí a pokračujú do dnes. Vedci sa snažia vysvetliť pôvod týchto obrích vĺn viacerými teóriami.…

  Prečo je prospešný spánok s dieťaťom?

  0

  Niektorí rodičia sa domnievajú, že spoločný spánok vytvára zlý zvyk a obávajú sa, že si deti zvyknú, že sú blízko svojho rodiča, takže nedokážu zaspať samé. Iní nesúhlasia a myslia si, že je to skvelý spôsob, ako sa spojiť so svojimi deťmi. Každá mama vie, čo je pre jej dieťa najlepšie. A tu…

  Úchvatné mrakodrapy, ktoré vyrazili dych celému svetu

  0

  Stavebné technológie napredujú, a preto nie je ničím výnimočným, že v mestách vyrastajú nové mrakodrapy. Mrakodrapy sú spájané najmä s veľkomestami. Dotvárajú nádhernú panorámu mnohých miest, ktoré sa medzi sebou predbiehajú v najrôznejších výstavbách. Ten kto má najvyšší a technologicky najnáročnejší  mrakodrap, tak ten vyhráva. Problém je však v tom, že…

  Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

  0

  Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

  Vo svete IT

  V tomto roku má dôjsť k rapídnemu zvýšeniu predaja 5G smartfónov

  0

  Zatiaľ čo trh s 5G smartfónmi v minulom roku tvoril necelých 20 miliónov predaných zariadení, tak v tomto by malo byť predaných výrazne viac smartfónov. Podľa odhadov spoločnosti by malo byť v priebehu tohto roka predaných 10-krát viac smartfónov tohto typu, ako tomu bolo v minulom. Hovoríme konkrétne o 200 miliónoch zariadení. „Globálne dodávky 5G smartfónov…

  Google: Používanie rozšírení v novom prehliadači Microsoft Edge nemusí byť bezpečné

  0

  Microsoft nie tak dávno predstavil novú verziu internetového prehliadača Microsoft Edge, ktorá je založená na jadre Chromium. Táto zmena priniesla viacero vylepšení prehliadača vrátane možnosti inštalácie rozšírení, ktoré boli určené pre prehliadač Google Chrome. Najnovšie v prípade, ak navštívite obchod s rozšíreniami pre prehliadač Google Chrome prostredníctvom prehliadača Microsoft Edge,…

  Zem sa podľa nových analýz stihla vytvoriť za oveľa menší čas, než sa predpokladalo

  0

  V ranných dňoch Slnečnej sústavy sa Zem stihla vyformovať za oveľa menší čas, než vedci prvotne predpokladali. Podľa najnovšej analýzy izotopov železa, ktoré sa našli v meteoritoch, Zem sa stihla dať „dokopy“ len za 5 miliárd rokov. Ide o niekoľkokrát menši čas, než tvrdia súčasné modely. Táto informácia je výnimočným…

  Google: Smartfóny Huawei predstavené po 16. máji 2019 nepodporujeme. Preto sa vystavujete riziku

  0

  Rok 2019 bol pre spoločnosť Huawei bezpochyby nezabudnuteľným. Dôvodom je prebiehajúci konflikt s americkou garnitúrou, ktorý jej zakázal využívať americké technológie vrátane služieb. To bol aj jeden z dôvodov, prečo spoločnosť bola nútená akcelerovať vývoj Mobilných služieb Huawei. Zákaz zo strany americkej vlády sa dokonca sťahuje aj na služby ako sú…

  Inštitút pre hľadanie mimozemských civilizácií vyzýva verejnosť, aby sa zapojili do hľadania

  0

  Minulý týždeň, v piatok 14. februára, vypustila organizácia SETI (pozn. redakcie: Search for Extra Terrestrial Intelligence) okolo 2 petabajtov (pozn. redakcie: 2 milióny GB) optických a rádiových dát, ktoré nazbierali za posledné štyri roky. Ide o druhé takéto vypustenie a verejnosť má opäť možnosť pridať sa ku hľadaniu mimozemského života. Oznámenie…

  Život na Marse by sa mohol ukrývať hlboko pod povrchom planéty

  0

  Toto leto plánuje americká vesmírna spoločnosť NASA vyslať na povrch Marsu ich najsofistikovanejší rover. Ak pôjde misia podľa plánov, stroj pošle vzorky z červenej planéty späť na Zem. Vedci dúfajú, že sa roveru podarí nájsť nové stopy, týkajúce sa života na planéte, či už toho vymretého, alebo prinajlepšom ešte stále…

  TopSpeed

  Škoda Octavia RS 2020 príde aj s manuálom.Pohon 4x4 nečakajte

  2

  Pravdepodobne nečakaný únik informácií z interného dokumentu automobilky Škoda stojí za zverejnením podrobnejších informácií o jednotlivých motorizáciách novinky Škoda Octavia RS 2020. Podľa predpokladov sa ešte tento rok reálne objavia všetky tri motorizácie – benzínová, naftová, aj hybrid. Nadšenci dostanú aj manuálnu prevodovku, ale len k jedinej motorizácii. A zdá…

  Video Audi e-tron 4x4 test

  5

  Ako iste viete, veľa elektromobilov sme v našom 4x4 teste zatiaľ nemali. Ich počet sa na slovenskom trhu stále zvyšuje, no tých s pohonom všetkých kolies, stále veľa nenájdete. Jednou z výnimiek je prvý elektromobil od Audi, e-tron. Toto elektrické SUV sa pýši nielen pekným dizajnom (spomedzi elektromobilov), ale aj…

  Škoda oslavuje 7 mil. vyrobených Octavií. Dobrý dôvod na šampanské

  2

  Automobilka Škoda oslavuje dôležitý míľnik vlastnej histórie. Z jej výrobných pásov zišlo už 7 miliónov Octavií, čo z tohto auta robí najpopulárnejší a najlepšie predávaný model v histórii mladoboleslavskej značky. Svoju novodobú históriu pritom začala Octavia písať až v roku 1996. Jej raketový nástup a rastúca popularita nedá mnohým dodnes spávať.

  Najvýkonnejšia CUPRA Leon príde len ako kombi

  2

  Pred pár dňami sme vás informovali o novinke CUPRA Leon, ktorá bude mať premiéru už o pár dní. Dnes je už po premiére a my môžeme obdivovať nielen jej tvary, ale aj technické parametre. Bude plug-in hybrid tým naj alebo bude v ponuke aj len spaľovací motor? Nebudem vás naťahovať, najvýkonnejšia CUPRA Leon príde len so spaľovacím motorom, teda…

  Volvo Cars vyzýva OSN riešiť nerovnosť v bezpečnosti cestnej premávky

  7

  Volvo Cars vyzýva regulačné orgány a vlády krajín celého sveta, aby riešili výraznú nerovnosť v bezpečnosti medzi rozvinutými a rozvojovými ekonomikami. Napriek pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť v ostatných desaťročiach, oficiálne údaje poukazujú na výrazný rozdiel v počte smrteľných dopravných nehôd medzi oboma kategóriami krajín. Vo svete ročne zahynie pri autonehodách…

  Zberateľská Honda Civic Type R je tu. Limitka bez klímy a izolácií

  3

  Honda Civic Type R je bezpochyby zaujímavé auto. Fabrika sa však rozhodla jej originalitu ešte vylepšiť zberateľskou edíciou. Dostala názov Honda Civic Type R Limited Edition, zbavila ju klimatizácie, stredového dotykového displeja a konštruktéri z auta vyhodili aj zvukové izolácie strechy, motorovej kapoty a palubnej dosky. Táto legálna pouličná stíhačka príde…

  KAMzaKRÁSOU

  Beauty tajomstvá kráľovien krásy: Ako byť dokonalá ako misska?

  0

  Sú krásne a pôsobia naozaj dokonalo. Reč je o misskách, ktoré svoj život zasvätili práve kráse a dokonalosti. Aké beauty tajomstvá kráľovien krásy si osvojiť?

  Zázračné účinky zubnej pasty: Ako ju využiť v domácnosti?

  0

  Vedeli ste, že zubná paste nie je určená len na čistenie zubov? Ak nepoznáte účinky zubnej pasty, tak sa nechajte inšpirovať, ako ju využiť v domácnosti.

  Kto má nábeh na depresiu? Odpoveďou môže byť i znamenie zverokruhu

  0

  Asi každého z času na čas prepadnú stavy blízke depresii a pochmúrna nálada. A platí to aj pre jednotlivé znamenia zverokruhu, pričom Achillova päta, teda oblasť, v rámci ktorej ich smútok stiahne dole rýchlejšie, je prípad od prípadu rozdielna. Niektoré znamenia to k melanchólii, smútku až depresii ťahá viac ako iné. Ktoré to sú? Kto…

  TEST: Dlhotrvajúci tekutý rúž Naj Oleari Lasting Embrace Lip Colour

  0

  Značka Naj Oleari prináša Lasting Embrace Lip Colour, dvanásť dlhotrvajúcich rúžov, ktoré sú buď matné, alebo sú perleťové s kovovým odleskom (odtiene číslo 11 a 12). Charakteristické sú svojou krémovou až zamatovou textúrou. Na perách rýchlo zasychajú, nepôsobia lepivo a vysušujúco a pery naopak vďaka kyseline hyalurónovej hydratujú. Tieto rúže sú odolné a…

  67-ročná blogerka Linda Malys Yore: Žije si svoj cestovateľský sen

  3

  Linda Malys Yore je 67-ročná babička, ktorá sa nevzdáva a žije si svoj vlastný cestovateľský sen. Každý deň žije akoby bol posledný. Zoberte si od nej príklad!

  Šikovný pomocník v domácnosti: Ako využiť soľ pri upratovaní?

  2

  Jej zázračné účinky vás určite prekvapia! Ak ste ju doposiaľ v domácnosti nepoužívali, tak je načase ju vyskúšať. Ako využiť soľ pri upratovaní?

  Svetlo sveta

  100 výročie úmrtia sv. Hyacinty z Fatimy

  0

  Sv. František a Hyacinta, pastierikovia a vizionári z Fatimy, ktorým sa zjavila Panna Mária pred vyše 100 rokmi, patria k najmladším svätcom v Cirkvi, ktorí nie sú martýrmi. Obaja boli svätorečení pápežom Františkom počas 100 výročia zjavení vo Fatimy. František bol desiate z jedenástich detí. Sestra Lucia, ktorá bola najstaršia z vizionárov, Františka definovala ako chlapca, ktorý…

  Marián Tkáč: ĽSNS nie je fašistická. Najväčším priateľom pravdy je čas.

  0

  Svetlo Sveta: Boli ste sedem rokov predsedom Matice slovenskej a teraz ste na kandidátke strany, ktorej neprajníci dávajú prívlastok „fašistická“. Ako tomu mame rozumieť? Marián Tkáč: Je tu jasné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, že ĽS Naše Slovensko fašistická strana nie je. Za štyri roky v parlamente sme zaznamenali veľa pozitívnych aktivít…

  V Nitre bol Modlitbový deň k úcte Panny Márie, Matky všetkých národov

  0

  Po po ôsmy raz sa v Mestskej hale na Klokočine v Nitre uskutočnil v sobotu modlitbový deň k úcte Panny Márie, Matky všetkých národov. Zúčastnilo sa na ňom takmer tritisíc mariánskych ctiteľov nielen z Nitry, ale aj celého Slovenska. Nechýbali ani Poliaci, Maďari, Česi, Nemci, či Rakúšania. Pre účastníkov podujatia…

  Bude parlament tretíkrát hlasovať o Istanbulskom dohovore?

  0

  Vypovedanie ratifikácie Istanbulského dohovoru už začína pripomínať na Slovensku nedôstojnú frašku. Vláda a prezidentka napriek dvom rozhodnutiam parlamentu doposiaľ neposlali list Rade Európy, v ktorom by oznámili, že sa Slovensko nehodlá stať zmluvnou stranou dokumentu. Opoziční politici obviňujú koalíciu, že proces naschvál naťahuje, pretože sa nádejá, že takto z danej…

  SMER podporil v Bruseli potraty a LGBTIQ+

  0

  Ako europoslanec vás musím upozorniť na čerstvé uznesenie Európskeho parlamentu o nových prioritách EÚ v oblasti “ochrany žien”. Je to niečo ako Istanbulský dohovor. Niektoré veci tam síce boli dobré, ale ako vždy, opäť k nim bola nabalená aj ťažko liberálna agenda. Potichučku to prešlo aj vďaka hlasom všetkých SMERákov,…

  Kňaz, ktorý Boha poprosil o utrpenie, dostal rakovinu mozgu

  0

  Katolícky kňaz John Hollowell, ktorý patrí k popredným kňazom aktívnym aj na sociálnych sieťach, požiadal nedávnom Boha o zaslanie utrpenia, ktoré by vedel obetovať za obete sexuálneho násilia spôsobené kňazmi. Podľa najnovších informácií bol kňazovi diagnostikovaný nádor na mozgu. John Hollowell danú informáciu zverejnil na svojom portáli včera. Zároveň uviedol,…

  Armádny Magazín

  USA počas vojenského cvičenia simulovali jadrový útok na Rusko

  0

    USA, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Spojené štáty uskutočnili "malé" vojenské cvičenie pre prípad ruského jadrového útoku na Európu a odvetného útoku Spojených štátov, uviedol hovorca Pentagonu.  

  Bolo uverejnené video zachytávajúce odrazenie útoku bojovníkov v Idlibe

  0

  Sýria, 22. februára 2020 (SANA, Sputniknews) - Sýrska agentúra SANA uverejnila video zachytávajúce odrazenie útoku bojovníkov pri dedine Najrab západne od Sarakíbu v provincii Idlib. Snímky zhotovené z dronu ukazujú ničenia teroristického vybavenia vrátane tankov, obrnených transportérov a pick-upov so zbraňami. &n

  Koniec vojny je na dohľad? USA sa chystajú podpísať dohodu s Talibanom 29. februára

  0

  Afganistan, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Spojené štáty sa chystajú podpísať dohodu s Talibanom 29. februára, uvádza sa vo vyhlásení ministra zahraničia USA Michaela Pompea.   Spojené štáty predtým prerokovali s 

  Dokonalá zbraň. Prečo raketa R-36M dostala prezývku Satan

  0

  Rusko, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Dnes má narodeniny najsilnejšia zbraň na svete - pred 47 rokmi prvýkrát vyletela k oblohe prvá ťažká balistická raketa R-36M Satan. Tento komplex je v predstihu o viac ako pol storočia - bolo v ňom ako v prvom použitých mnoho technológií, ktoré sú aj dnes…

  Štyri zásahy. Na fotografii bol zachytený zasiahnutý tank T-72M1 Adra sýrskej armády

  0

  Sýria, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Sýrski vojaci odtiahli jeden z poškodených tankov T-72M1 Adra, ktorý bojoval v posledných bojoch neďaleko Aleppa. Tank na fotografii bol hneď štyrikrát zasiahnutý.  

  Video: Výzbroj ruského letectva. Najnovšie bombardéry absolvovali prvý let zo závodu až na stálu základňu

  0

  Rusko, 22. februára 2020 (Sputniknews) - Útočné letectvo ruského Južného vojenského okruhu bolo vyzbrojené novými lietadlami. Tri najnovšie modernizované lietadlá Su-25SM3 absolvovali prvý let z výrobného závodu na stálu základňu.   Po prekonaní viac ako 800 kilome

  Tvoja Svadba

  Svadobné šaty po mame alebo babke: Nosia skutočné šťastie?

  3

  Niekedy vám vaši predkovia dokážu vyber uľahčiť. Svadobné šaty po mame, babke a celkovo po predkoch majú svoju históriu, ale aj tradíciu. Akú?

  Ako vybrať dátum svadby? Urči si ho pomocou numerológie

  3

  Po mesiacoch alebo rokoch randenia si konečne pokľakol a vy ste povedali ÁNO? Tak už to začína! Ako vybrať dátum svadby? Pomôžte si pri výbere s numerológiou.

  Kto platí za svadbu: Aké sú zvyky a s čím všetkým počítať?

  3

  Začali ste plánovať, ale predtým, než sa pustite do tých príjemnejších záležitostí, musíte si stanoviť rozpočet. Kto platí za svadbu a koľko taká svadba stojí?

  Svadba doma na záhrade: Ako ju naplánovať a aké sú jej pre a proti?

  2

  Premýšľate nad svadbou v domácom prostredí? Svadba doma na záhrade môže byť dobrý nápad, ale má svoje podmienky a rovnako aj svoje pre a proti.

  Trendy svadobné kytice na rok 2020: Aké kvety zvoliť?

  6

  Trendy svadobné kytice na rok 2020 budú zaujímavé rovnako, ako boli zaujímavé trendy v minulom roku. Aké kvety voliť do kytice v tomto roku?

  Vyhraj 3-krát BVLGARI OMNIA CORAL - každá v hodnote 70 €

  1

  Vôňa inšpirovaná vzácnym a noblesným červeným koralovým drahokamom. BVLGARI OMNIA CORAL vás dostane svojou kompozíciou zložiek. Zapojte sa a vyhrajte!

  Tvoje Zdravie

  Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

  0

  Normálna teplota ľudského tela je už takmer 150 rokov ekvivaletná číslu 37. Nová štúdia z vlaňajška však tento fakt, ktorého sa doteraz držali lekári i pacienti, popiera, pričom tvrdí, že toto číslo dosť signifikantne kleslo. Nie všetci z vedeckej, ale i laickej verejnosti s týmto názorom súhlasia. Kde je pravda a…

  Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!

  0

  Rooibos predstavuje čaj či vo všeobecnosti nápoj, ktorý sa pripravuje z čajovca kapského, nesúceho latinské meno Aspalathus linearis. Ide o suchomilný ker z čeľade bôbovité, ktorého domovinou je juh Afriky. Hojne rozšírený je napríklad v suchých až piesočnatých oblastiach Juhoafrickej republiky. Dorastá do výšky okolo dvoch metrov, má jemne ihličkovité listy…

  TOP zaujímavosti o ľudskej krvi: Z čoho sa skladá a koľko jej máme?

  0

  Krv v podstate predstavuje tekuté tkanivo. Ide o tekutinu tvorenú krvnou plazmou a v nej rozptýlenými krvnými bunkami. Medzi krvné bunky radíme červené (erytrocyty) a biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty). Krv má jasnočervenú až tmavočervenú farbu, záleží na tom, či je okysličená alebo odkysličená. Za jej červenú farbu je zodpovedný…

  Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

  0

  Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na známy a u nás rozšírený nechtík lekársky. Táto bylinka má vskutku všestranné využitie. Napomáha upravovať tlak, posilňuje srdcovú činnosť a podporuje regeneráciu ciev. Priaznivo vplýva aj na tráviaci trakt. Uľavuje podráždenému žlčníku i pečeni. Uvoľňuje kŕče a tíši nervový systém. Pri použití zvonka podporuje hojenie…

  Ako bojovať proti zápalom? Čo tak skúsiť korenie?

  0

  Aj vy máte občas problém dvihnúť sa z postele a fungovať po celý deň? Tak vám pomôžeme! Ako bojovať proti zápalom kĺbov a užívať si úplnú pohodu?

  Tráviacie aj dýchacie ťažkosti či reumatizmus – ktorá bylinka pomôže?

  0

  Deväťsil lekársky, ktorý nesie latinský názov Petasites hybridus, predstavuje trvácu bylinku z čeľade astrovité, dorastajúcu do výšky okolo 50 centimetrov. Je hojne rozšírená naprieč celou Európou, taktiež sa vyskytuje na západe či severe Ázie. Nájdeme ju často vo vyšších polohách, v podhorských aj horských oblastiach. Obľubuje najmä vlhšie stanovištia. Zvykne…