• Ján Molnár

    Diskreditácia establišmentom a negramotnosť ústavných činiteľov Slovenskej republiky

    Publikované 03.02. 2019 o 01:26 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

    „Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta“ hovorí nadpis článku v jednom z najväčších denníkov na Slovensku. Podobné nadpisy sa objavujú v ostatných printových a neprintových publikáciách. Čím je motivovaný tento pokus o zmarenie kandidatúry? Je to len prejavom základnej negramotnosti poslancov Národnej rady SR alebo je táto diskreditácia motivovaná tiež obavou o uvedenie určitých tém a požiadaviek do verejnej debaty?

    „Konšpirátor“ Molnár? Alebo skupina poslancov, ktorí zobrali späť svoje podpisy, aby mi zmarili kandidatúru? Ide len o prípad základnej a právnickej negramotnosti poslancov Národnej rady SR, alebo ide o jednoduché nedorozumenie, alebo o pokus zmariť kandidatúru jedinému „normálnemu“ občanovi, teda občanovi, ktorý žije v chudobe a nemá ani vplyv, alebo peniaze nato, aby mohol úspešne kandidovať tak, ako všetci ostatní kandidáti?

    Chcem upozorniť nato, že súčasťou môjho programu je sfunkčnenie referenda, obmedzenie súkromného financovania politických strán, obmedzenie voľného mandátu a radikálne zníženie poslaneckých platov a iných štátnych zamestnancov na úroveň maximálne dvojnásobku mediánnej mzdy. Všetko návrhy, ktoré radikálne obmedzujú vplyv dnešne úradujúcich poslancov a pravdepodobne by im znemožnilo byť znovu zvolení. Keďže predpokladám, že si tento program prečítali až potom, čo sa mi podpísali pod petíciu, ide o jasne motivovanú snahu znemožniť moju kandidatúru.

     Program si môžete prečítať na tejto stránke: www.obcianskykandidat.sk

     Dňa 31.01.2019 som prevzal Rozhodnutie predsedu NR Andreja Danka, ktorým odmietol návrh na kandidáta Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. V odôvodnení sa uvádza o.i. že poslanci Martin Poliačik, Milan Krajniak, Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosar, Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Peter Krupa a Natalia Grusová potvrdili, že tlačivo podpísali, ale ho nepredložili ako vlastný návrh, ale považovali ho za petíciu a podpísali ho ako občania.

    Vážení občania, počkal som si niekoľko dní aby sa ustálili útoky médii a objavili sa aj názory občanov a prietľov, prišlo mi veľmi veľa podporných tvrdení o.i. npr:

    Priateľka občianka: Pozerala som v TV správy :na STV1…Kollár, Krajniak a Poliačik protestovali, že oni nevedeli, že podpisujú kandidatúru, vraj mysleli, že nejakú občiansku výzvu.

    Boli to správy o pol ôsmej a Ty si bol na konci…zasmiala som sa akí sú sprostí…vraj malé písmená nečítali… …pozri si to.

    A hovoril tam aj nejaký expert, že tie podpisy sú právoplatné.

    Priateľ poškodený občan: Cital som a drzim palce. Nie je ani podla mna celkom spravne, aby poslanec NR v budove NR nieco podpisal a tvrdil, ze on je iba obcan a podpisal sa na nieco iba ako obcan. Pripada mi to celkom ako v ramci gender politiky EU, ked ma dieta aj ktokolvek pravo tvrdit, ze rano je chlapec, na obed dievca a vecer ono ci slon !!!

    To stretnutie s poslancom NR som mal dohodnute s Milanom Krajniakom, ale po jeho tlacovke som mu napisal, ze s ohladom na jeho vyjadrenia k podpisu na Vasu peticou sa s nim nemam zaujem stretnut, nechcem, aby o mojej veci s kymkolvek hovoril a napisal som mu aj to, ze by mal zvazit odstupenie z postu poslanca NR aj kandidatury na prezidenta SR

    Ďalší priateľ: Samotné odôvodnenie, že určitá skupina poslancov si myslela tralala nie je zákonnou právnou úvahou na odmietnutie návrhu kandidáta na prezidenta predsedom NRSR. Tralala sa rozumie, že poslanec NR SR jeden deň koná tak a na druhý deň inak   a ak ide o tú istú vec, tak môže ísť o znaky schizofrénie alebo vplyv konania pod omamnými látkami alebo iné skratové konanie.

    Ďalší názor: Poslanec NR SR v NR SR nie je, a nemôže byť len občanom, ale je verejným činiteľom, verejnou osobou = poslanec NR SR.

    Ďalší názor: Ak občan zložil prísahu do rúk predsedu NR SR a stal sa poslancom, nie je možné aby svojvolne sa prezentoval vo verejnosti, keď ho zastaví policajt – je poslanec – keď podpisuje petíciu na pôde NR SR – je občan. Vždy je poslanec, lebo zložil prísahu na celé volebné obdobie!

    Ďalší názor: Je absolútne irelevantné aký názov má dokument Petícia alebo Návrh, Žiadosť alebo Podnet alebo inak, kedže zákon nestanovuje žiadny vzor, na ktorý sa podpíše poslanec podporujúci kandidatúru, v tom prípade postačuje, že ste tam mal napísané hrubým písmom: Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019. Potom meno, priezvisko a podpis poslanca je postačujúce. Ak tento text nebol pozmenený v čase podpisovania tak akákoľvek ďalšia úprava Vašej petície je irelevantná nemôže poslúžiť ako výhovorka na zneplatnenie podpisu, to môže len súd, dokonca ani predseda NR SR nemal na to oprávnenie – len súd..

    Rešpektujúc toto rozhodnutie som chcel upozorniť nato, že sa v prípade tlače a poslancov jedná o pokus o diskreditáciu jediného občianskeho kandidáta vo voľbách za prezidenta SR, teda takého kandidáta, ktorý nemá ani vplyv, ani financie, alebo kontakty s etablovanými politickými stranami, teda jediným, ktorý nepatrí do existujúceho politického establišmentu alebo nemá vplyv a slávu potrebnú nato, kandidovať na prezidenta SR. V prípade niektorých poslancov môže ísť o úprimné nedorozumenie, alebo o prejav negramotnosti.

    Zároveň som chcel vysvetliť moje motivácie tejto „smiešnej“ kandidatúry za prezidenta SR, ktorá ak niečomu, poslúži aspoň tomu uvrhnúť svetlo na určité zabudnuté témy a požiadavky v dnešnej spoločnosti. Vám občania, ktorí máte 3,5 milióna exekučných titulov, Vám občania, vyše milióna, ktorí žijete na pokraji biedy som chcel ponúknuť minimálne možnosť nechať počuť vaše utrpenie vo verejnej debate a ako jeden z vás, občan, ktorý žije v chudobe, s dôchodkom, ktorý nie je v žiadnom zmysle slova dôstojný pre život, tak ako nám zaručuje Ústava Slovenskej republiky, som chcel upozorniť na všeobecne skorumpovaný a nedemokratický stav tohto politického systému a ponúknuť možné riešenia, ktoré ak to bude vo vašej vôli, bude možné demokraticky, prostredníctvom referenda, presadiť. Moja kandidatúra nemá za účel vylepšiť môj život a bojovať za moje záujmy, nemá za účel obnoviť a upevniť vládnucu byrokraciu a politický establišment tohto štátu, ani nemá za účel stať sa ústavným činiteľom a mať v rukách moc. Jej účelom je len v prvom rade upozorniť na všeobecný stav korupcie a nedemokratickosti štátu a ponúknuť možné riešenia, ktoré majú byť presadené v tom najdemokratickejšom spôsobe, prostredníctvom ľudového hlasovania, ktorého vyhlásením je jednou z právomocí prezidenta a ktorá bude jedinou právomocou, ktorú v prvom rade využijem, ak sa ním stanem a jedinou, ktorú využijem bez vášho priameho súhlasu, teda bez priameho hlasovania, ktorý zavediem na svoje vlastné rozhodnutia vrámci seba ako fyzickej osobe a svoju voľbu budem považovať ako uzatvorenie záväznej zmluvy medzi mnou a vami ako občanmi, pričom súčasťou tejto zmluvy budú pokuty vo forme automatickej opätovnej voľby a predmetom tejto zmluvy bude môj program na prezidenta SR, ktorý bude na mojej strane právne záväzný, teda budem musieť ho splniť. Predmetom tohto programu je vyhlásenie referenda na rôzne otázky, zhrnuté v tomto programe, ktorých predmetom je demokratizácia politického systému, teda demokratizácia parlamentného systému, obmedzenie vplyvu oligarchov a finančných skupín v politike, demokratizácia štátu a ekonomické reformy ako zvhýhodnenie družstevného podnikania, zdanenie kapitalistickej triedy, všeobecnú alebo podľa príjmu obmedzenú amnestiu na exekúcie a iné.

    Už v mojom liste predsedovi som formuloval poznámku ohľadne názvu PETÍCIA:

    Poznámka: V zmysle platnej judikatúry je dôležitejší obsah než forma, teda skutočnosť, že sa podpísali na tlačivo s názvom PETÍCIA (Návrh pre poslancov) nie je dôležitá, lebo podpísali v zmysle textu návrh o čom boli vopred pred podpisom upovedomení a poniektorí si najskôr overili text v zmysle zákona a konštatovali, že neexistuje zákonný vzor písomného tlačiva.

    Prehlasujem na svoju česť, že všetky podpisy som zozbieral na pôde Národnej rady v deň otovorených dverí 1.9.2018, (mimo pána Marčeka /na mítingu/ a pána Kolesára / v Košiciach 23.1.19/) kedy som sa s Vami stretol osobne a odovzdal Vám otvorený list, (na ktorý som nedostal odpoveď) teda poslanci vedeli, že sa podpisujú ako poslanci, lebo s každým som osobne prerokoval dôvody, prijali môj leták a podpísali sa s vedomím, že mi ide viac o volebnú kampaň, o predstúpenie pred kamery aby som mohol vo verjnoprávnych médiách vyrozprávať môj príbeh (obsah bol aj v otvorenom liste, ktorý ste osobne prevzal, žiaľ Vaša zaneprázdnenosť Vám nedovoľovala mi odpovedať), ktorý sa doposiaľ ignoruje aj médiami, teda budem zastupovať tých 47% oprávnených voličov, ktorí nechodia voliť, lebo nedôverujú žiadnej poltickej strane ani prezidentovi. To hovorí štatistika, preto súhlasili a podpísali.

    V čase zozbierania podpisov a až dodnes som bol presvedčený o tom, že keďže Ústava uvádza návrh poslancov a návrh občanov v tej istej vete, že sa návrh poslancov deje rovnakým spôsobom ako návrh občanov, teda podpisov pod petičný hárok. Keďže zákon neupravuje, či sa má petičný hárok pre poslancov odlišovať od petičného hárku pre občanov a ako má petičný hárok vyzerať, obe petičné hárky boli čo do obsahu identické.

    Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019.

     V deň podania som odvysielal toto video, a to bolo spúšťačom kampane:

    Skúste sa zamyslieť, čo asi poslancom najviac vadilo – môj politický názor – ale za to nesmie nastať takáto odveta!

    https://youtu.be/qteoeKbQUgQ

    Kampaň sa spustila krátko po odovzdaní podpísaných hárkov a dokonca kandidát pán Daňo ukázal na svojom talk-show fotokópiu originálu.

    29.01.2019 Najskôr som dostal upozornenie od priateľov, že denníkN uverejnil túto správu:

    https://dennikn.sk/minuta/#/tema/prezidentske-volby-2019?_k=olcze6

    Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta. Petíciu 70-ročného Jána Molnára podpísali kotlebovci aj Sme rodina a poslanci Smeru. Na dni otvorených dverí predstieral, že chce byť občianskym kandidátom.

    Poznámka: Význam poslednej vety úprimne nechápem. Ako môže niekto predstierať, že je občiansky kandidát?

    Následne ďalšia správa: (Len škoda, že sa nikto nezaujíma o môj program)

    Slovensko

    Andrej Danko reaguje na kandidatúru konšpirátora Jána Molnára na prezidenta: pokiaľ sú podpisy na petičných hárkoch pravé, platia. „Je slobodná vôľa poslancov, koho podporia za kandidáta na prezidenta SR. Ak však raz dá poslanec NR SR na nejakú listinu svoj podpis, má si byť vedomý účinkov.“

    30.01.2019 ďalšia správa:

    Predseda Národnej rady Danko sa vo veci kandidatúry Jána Molnára za prezidenta stretne s viacerými poslancami. Tí mu chcú objasniť závažné fakty o tom, ako získal ich podpisy pod kandidatúru.

    31.01.2019 konečný verdikt
    Šéf parlamentu Andrej Danko neprijal kandidatúru
    dôchodcu konšpirátora Jána Molnára, ktorý podvodom vyzbieral podpisy poslancov na kandidatúru na prezidenta. Oznámil to po stretnutí s poslancami, ktorí namietali, že došlo k úprave petičného hárka až po ich podpise.

    30.01.2019 RTV 1 odvysielala vo večerných správach tento príspevok:

    Prepis textu relácie:

    Dôchodca Ján Molnár, bude zrejme kandidátom na prezidenta, podarilo sa mu totiž získať podpisy od 15 poslancov – ti tvrdia, že podvodom, o jeho kandidatúre rozhodne predseda parlamentu.

    Dôchodca parlamentu Ján Molnár prišiel do NR SR počas dňa otvorených dverí v septembri minulého roka, poslancov údajne požiadal aby sa mu podpísali pod občianskú petíciu na prezidentskú kandidatúru, minulý týžden však priniesol do podateľne tlačivo určené pre kandidatúrou s podporou poslancov. Video: Ja v obraze: Konečne sa mi podarilo dneskaj odovzdať kandidátku za prezidenta. Komentár: Pod kandidatúru Jána Molnára sa podpísala väčšina poslancov z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, poslanci z hnuti Sme rodina a OĽanovci a smeráci, signatármi sú aj viacerí nezaradení poslanci, mnohí z nich tvrdia, že sa podpísali pod Molnárovú občianskú kandidatúru. Kollár: „Vtedy nám dali ľudia podpisovať kadejaké petície a určite som nedával hlas ako poslanec, ak keď som iným dal, ale v tomto prípade to bol iba občiansky podpis. Ďalší obraz Krajniak: Už som informoval aj predsedu Národnej rady pán Danka, že sa cítim byť podvedený pánom Molnárom, a že podpis pre jeho kandidatúru sťahujem späť. Komentár: Predseda parlamentu Andrej Danko prostredníctvom svojho hovoru reagoval, že podanie kandidatúry preskúma. Hovorca, Tomáš Kostelník: Pokiaľ sú podpisy na hárkoch pravé je povinný ich prijať, žiadny poslanec nemôže svoj podpis zobrať naspäť, ak sa raz poslanec pod niečo podpísal a vopred si to neprečítal, je to len dôkaz o jeho neodbornosti. Zákonodarcovia všatk tvrdia, že ich dôchodca oklamal, podľa nich do bežnej petície dopísal že ide o poslaneckú. Martin Poliačik: Tlačivo, ktoré pán Molnár dodal vyzerá ako úplne štandardná občianska petícia, len je tam malými písmenkami dopísané, že návrh pre poslancov, a ešte je dokonca podozrenie, ktoré formuloval pan Krajniak, že to tam mohlo byt dotlačené dodatočne. Poslanci preto predsedu parlamentu požiadali, aby ich podpisy neprijal a kandidatúru neuznal. Martin Poliačik: Považujem to za podvod, považujem to za niečo, čo by nemalo byť v politickej suťaži, a očakávam od ľudí, ktorí to budú vyhodnocovať, že budú prihliadať na vôľu, ktorú sme viacerí poslanci listom predsedovi parlamentu doručili a takéto podpisy ako podpisy poslancov, teda aktívnych navrhovateľov neuznajú. Predseda Národnej rady Andrej Danko sa v tejto veci s poslancami plánuje stretnúť, chce aby mu celú situáciu objasnili. Katarína Jondová RTVS.

    Pre TV Markíza som sa vyjadril jednoznačne: poslanci si zo mňa urobili „dobrý deň“ a teraz sa vytešujú, aký je Molnár podvodník.

    Ďakujem za bezplatnú reklamu!!

    Aká je skutočná pravda:

    1.6.2018 som ohlásil verejnosti, že začínam zbierať podpisy pod petíciu na moju kanidatúru za prezidenta.

    Kde boli vtedy novinári????

    https://www.youtube.com/watch?v=n6xstRFa5gw&feature=youtu.be

    Po nejakom čase som zistil, že obyčajný občan nemá šancu zozbierať 15.000 podpisov, nakoľko verejnosť je rozdelená na dva základné tábory a nakoľko nemám dostatočný vplyv a financie na úspešný zber potrebných podpisov na prezidentskú kampaň, tak, ako väčšina občanov nemá potrebný vplyv a financie na zber potrebného počtu podpisov na prezidentskú kampaň, čo si priamo protirečí s implicitným obsahom demokratického štátu, kde má každý právo nato, byť zvolený za ústavného činiteľa, avšak nie každý má potrebné zdroje, aby toto právo využil. Ako mnohé iné práva, aj toto právo je právo, ktorého reálna platnosť nie je všeobecná a jeho umocnenie nie je možné. Pritom v prípade ostatných práv platí, že občan musí mať výhody jej reálnej platnosti a mať reálnu šancu umocniť toto právo, ako v prípade pracovných práv, sociálnych práv alebo práva na spravodlivý súdny proces (aj kvôli tomu existuje možnosť bezplatnej právnej pomoci a odpustenia súdnych poplatkov). V prípade pasívneho volebného práva však neexistuje reálna prax jeho platnosti, namiesto toho existuje len ako reálne právo pre „establišment“, teda pre ľudí s dostatočnými zdrojmi a vplyvom. Rovnosť občanov před zákonom tu je reálne neplatná, aj keď formálne toto právo existuje.

    Táto „kauza“ je len ďalším príkladom toho, že vo „vysokej politike“ sa objavujú len tie isté tváre z tých istých kruhov, teda kruhov s dostatočným vplyvom a finančnými zdrojmi, s napojeniami na oligarchiu a finančné skupiny, ktoré financujú kampane kandidátom a politické strany a za túto službu si pýtajú protislužbu, alebo inak povedané, ako dnešný politický systém legalizuje korupciu. Úplnou perverziou dnešného systému je, že financovanie kampaní je „investíciou“, keďže štát vracia parlamentným stranám po úspešnom zvolení „náklady“ za financovanie volebnej kampane a vytvára tak reálny biznis, kde je možné robiť „zisky“ na politike a to úplne legálne.

    Poznámka: všetky návrhy sú diskutovateľné a nie sú súčasťou nemenného a jednotného balíka a je možné o nich hlasovať vrámci predvolebnej kampane, ak nejaká bude.

    Jedným z centrálnych predmetov môjho programu je preto obmedzenie vplyvu oligarchie a finančných skupín v politickej „súťaži“ a to obmedzením súkromného financovania volebných kampaní na všetkých úrovniach na menej než polovicu alebo tretinu (program je tiež súčasťou diskusie a demokratického rozhodovania) celkových nákladov na volebnú kampaň, súčasne na určitú hornú hranicu, počítanú podľa počtu registrovaných voličov v daných voľbách (v prípade prezidentských volieb, starostovských, primátorských a iných osobných voľbách inak ako v prípade parlamentných volieb a iných volieb, kde sú zvolení viacerí zástupcovia) s tým, aby súkromné financovanie volebnej kampane bolo v pomere k dnešnému stavu obmedzené minimálne na tretinu. Súčasne s tým zrušenie povolebných príspevkov pre parlamentné strany a nahradenie tohto systému rovným verejným financovaním volebných kampaní na všetkých úrovniach, ktoré budú musieť tvoriť väčšinu celkového objemu vynaložených financií alebo zostávajúcu časť v porovnaní so súkromným financovaním, s hornou hranicou, ktorá bude zodpovedať dnešnému objemu vynaložených zdrojov na príspevky pre parlamentné strany. Spolu s tým obmedzenie príspevkov pre volebné kampane pre fyzické osoby na určitú časť, možno polovicu mediánneho príjmu Slováka, s tým obmedzenie príspevkov právnických osôb na určitú nízku čiastku, možno dvojnásobok alebo trojnásobok mediánneho príjmu Slováka, s tým, že ak je nejaká fyzická osoba súčasťou tejto právnickej osoby, jej príspevok sa vždy počíta ako jeden príspevok, teda nemôžu dvakrát prispieť ako fyzická a vo forme právnickej osoby, ďalej úplne transparentné financovanie s povinnými transparentnými účtami na všetkých úrovniach a povinnosťou financovať subjekty a kampane len týmito účtami, rovnako tak možnosť ešte zriadenej Komisie (ktorej volení členovia budú mať obmedzené právo na súkromie a budú musieť preukázať transparentné osobné financie) nahliadnuť do osobných bankových účtov prispievateľov, aby sa zabránilo darcovským schémam. Podobné pravidlá na financovanie politických strán medzi voľbami. Spolu s tým, aby sa zabránilo vytváraniu „schránkových“ politických strán, minimálny počet členov pri založení politickej strany na možno päť, minimálny počet členov pre politickú stranu, ktorá vstupuje do parlamentných voľbách a iných voľbách na možno 400, minimálne viac než 200, povinnosť vedenia transparentných členských zoznamov pre všetky politické subjekty a právomoc komisie vyšetrovať, či členovia sú z vlastnej a slobodnej vôle členmi politického subjektu, aby sa zabránilo kupovaniu členov. Ďalej zníženie potrebného počtu podpisov na účasť v parlamentných voľbách a v prezidentských voľbách na možno polovicu, tretinu alebo menej.

    Korupcia na Slovensku je veľkou témou verejnej debaty. Skoro vždy je však táto debata vedená v logike „Ja nebudem skorumpovaný, druhí sú skorumpovaní“ bez toho, aby došlo k zavedeniu nejakých serióznych kontrolných mechanizmov. Transparencia je najlepšou zbraňou v boji proti korupcii a táto transparencia by sa mala vzťahovať na všetkých vysokých politikov a mala by zasahovať do práva na súkromie a do osobného života.

    Ďalej obmedzenie platov ústavných činiteľov a všetkých štátnych zamestnancov na určitú čiastku, možno maximálne dvojnásobok mediánneho príjmu Slováka. Ďalej obmedzenie práva na súkromie pre všetkých ústavných činiteľov a vedúcich štátnych zamestnancov, odstupňované podľa dôležitosti postu, v prípade ústavných činiteľov, najmä poslancov Národnej rady SR a prezidenta, povinnosť používať osobný transparentný účet a používať len tento na všetky osobné transakcie, možnosť pre ešte zriadenú Komisiu (v podobnej línii ako tá predošlá) a pre verejnosť neustále sledovať osobné komunikácie ústavného činiteľa (keď už to má byť reality show, tak nech platí najmä pre mocných a bohatých).

    Ak sa stanem prezidentom, zaväzujem sa, že sa dobrovoľne vzdám väčšiny (až na existenčné minimum) alebo celého platu a všetky pravidlá, ktoré tu uvádzam, budem ešte hneď dobrovoľne aplikovať na seba, vrátane transparentného účtu pre osobné financie.

    Jedna z najdôležitejších deficitov súčasného systému je jej demokratický deficit, ktorý sa prejavuje najmä v absencii priameho hlasovania v štáte. Najväčším prejavom tohto deficitu sú ústavné podmienky pre vyhlásenie referenda. K tým obmedzeniam patria po prvé obmedzenie otázok, na ktoré môže byť referendum vyhlásené, podľa niektorých interpretácií záväznosť referenda, po druhé potrebné množstvo podpisov na vyhlásenie referenda a po tretie kvórum pre platnosť referenda. Referendum by malo byť možné vyhlásiť na všetky otázky a podľa rovnakých podmienok, tak ako to bolo zaužívané v ústavnom práve pred Druhou svetovou vojnou, alebo vo Weimarskej ústave. Potrebný počet podpisov na vyhlásenie referenda by mal byť drasticky znížené na 35 tisíc, 50 tisíc alebo menej než 35 tisíc podpisov a kvórum by malo byť zrušené, pretože ani parlamentné voľby nemajú kvórum, alebo znížené na 20 alebo 25 percent. Ľudové hlasovanie by malo byť možné v podobnej proporcionalite aj na ostatných štátnych úrovniach (potrebný počet podpisov okolo jedného až dvoch percent registrovaných voličov) a možno by malo byť možné aj v zákazkovom konaní ako obmedzenie korupcie.

    Demokratický deficit štátu sa nevzťahuje len na nefunkčnosť referenda, ale aj na voľný mandát poslancov a ostatných zástupcov. Voľný mandát je veľkým zdrojom nedemokratickosti súčasného systému, ktorý dovoľuje úmyselné nesplnenie volebných sľubov. Voľný mandát by mal byť preto vážne obmedzený, ak nie zrušený. Jedným obmedzením voľného mandátu je možnosť odvolať zvoleného zástupcu. Táto možnosť by mala byť umožnená na všetkých úrovniach na základe občianskeho návrhu, kde by sa potrebný počet podpisov mal rátať buď podľa počtu registrovaných voličov a počtu zástupcov, alebo v prípade okrskového systému podľa počtu voličov v tom okrsku, alebo počtu hlasov pri zvolení. V prípade voľby poslancov je pravdepodobne pre efektívne presadenie tohoto systému zavedenie okrskového systému, avšak takého, kde pre každý okrsok je volený viac než jeden zástupca, keďže taký systém vytvára dvojstranícke systémy ako vo Veľkej Británii, vo Francúzsku a v USA a je vážne nedemokratický, alternatívnym príkladom môže byť Severné Írsko. Voľný mandát môže byť ďalej obmedzený dvoma spôsobmi, po prvé zavedením záväzného mandátu alebo minimálne záväzného mandátu, kde je poslanec zaviazaný svojim programom a musí voliť podľa programu, na základe ktorého bol zvolený, pričom môže požiadať voličov o zmenu tohoto programu a záväzku po voľbách, toto môže byť stupňované na niektoré aspekty programu až na všetky, alebo záväzkom dobrovoľným, kde poslanec uzatvára dodatočnú zmluvu s občanmi vrámci voľbách a po druhé zavedením priameho rozhodovania prostredníctvom poslancu, tieto posledné dva návrhy však prekračujú rámec tajného hlasovania, preto nemusia byť akceptované.

    Rozhodujúce pre ekonomickosť a efektívnosť takéhoto systému je digitalizácia volieb a digitalizácia verejnej diskusie. Táto digitalizácia môže byť postavená na existujúcom systéme e-občianskych preukazov, pričom by malo byť zabezpečené, že servery a kľúče pre tento systém sú v štátnom vlastníctve, zachovávajúc pritom tajné hlasovanie. Digitalizácia by mala mať podobu internetového hlasovacieho systému dostupného aj ako mobilná aplikácia, spolu s diskusným systémom, systémom pre podávanie návrhov a systémom pre zbieranie podpisov. Diskusný systém by však mal zahŕňať zákaz protizákonných prejavov, nenávistných, rasistických a iných prejavov, pričom by nemal byť súčasne príliš prísny, aby robil racionálnu diskusiu nemožnú, ako v niektorých prípadoch politickej korektnosti. Pre zabezpečenie demokratickosti tohoto systému by mala byť dostupná digitálna hlasovacia stanica na každom miestnom úrade a na niektorých ostatných verejných inštitúciách, ako na univerzitách, spolu s možno postupne vybudovanou verejnou sieťou internetu ako základom demokracie, ako právo na internet. Doplnkom by mohlo byť osobné, nedigitálne odovzdanie hlasu na miestnom úrade.

    Podobné pravidlá môžu byť aplikované na politické strany (zásadne už pred predvolebnou kampaňou), ktoré budú musieť mať podobné demokratické štruktúry vovnútri strany alebo napríklad povinnosť demokratickej voľby programu.

    Demokratizácia legislatívy môže byť tiež prípadne rozšírená na demokratizáciu exekutívy, najmä súdnictva a polície.

    Vrámci zbierania podpisov som zistil, že voličská základňa sa delí na dva tábory, na tých, ktorí chodia voliť a majú svojích favoritov, tí mi podpis nechceli dať. Týchto je cca 53% oprávnených voličov, ktorí chodia voliť – viď štatistika z posledných komunálnych volieb. No a ten druhý základný tábor sú ľudia, ktorí nechodia voliť, neveria nikomu a ničomu. Títo ma tiež kategoricky odmietali. Tak som zistil, že radový a hlavne chudobný občan nemá šancu vyzbierať 15.000 podpisov na petičný hárok.

    Tak som sa rozhodol, že pôjdem na deň Ústavy 1.9.2018 – deň otvorených dverí v parlamente skúsiť presvedčiť poslancov, aby mi dali svoj podpis pod petíciu ako poslanci. Prisahám na svoju česť, že poslanci, ktorých som oslovil a ktorí neskôr vzali svoj podpis späť, vedeli o tom, že z vyššie uvedených dôvodov chcem kandidovať a navyše neexistoval ani neexistuje žiadny zákonný vzor, ako má vyzerať petícia pre poslancov a pre občanov a keďže som bol presvedčený, že poslanecký popis je poslanecký podpis a poslanci nemajú v tomto prípade „občiansky“ podpis, poslanci sa podpisovali pod petíciu bez ohľadu na jej názov ako poslanci, ktorí žiadajú, aby predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kanididatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019.

    Týmto som chcel reagovať na kritiku, že poslanecký návrh na kandidatúru sleduje inú procedúru ako občiansky návrh na kandidatúru. Na záver chcem podotknúť, že právny systém funguje tak, že nie je dôležitý názov, ale obsah. V názve môžete uviesť npr. Žaloba, Návrh, Sťažnosť….. vždy sa posudzuje obsah dokumentu a nie názov.

    Preto si myslím, že predseda parlamentu mal skúmať pravosť podpisov a nie emócie poslancov, lebo tieto sa mohli časom zmeniť. Podľa svojho obmedzeného právnického vzdelania chcem len uviesť, že si myslím, že podpis je záväzný právny úkon a že som poslancov neuviedol do omylu. Nech na ich žiadosť rozhodne vyšší orgán či obsahom spĺňa petícia svoj zámer alebo nie.

    Výpis z môjho programu, o ktorom je možné diskutovať:

      1. Základný príjem pre každého, 2. Amnestia exekúcii (1 milion ľudí) 3. Rozpustenie SIS alebo jej stransparentnenie 4. Predstavovanie kandidátov zdrama vo verejných médii, 5. Zasadenie sa za neutralitu a vystúpenie z NATO, 6. Zákony v prospech občanov a nie finančných oligarchov (vid zákon o dobrovolných dražbách – v realite nedobrovolne), 7. Moc v rukách občanov sfunkčením referenda

     

    Ďalej

     

    1. Demokratizácia politického systému: pretvorenie volebného systému na proporcionálny okrskový systém na vzor Severného Írska, zníženie potrebných podpisov na založenie politickej strany na 3.000 podpisov, minimálny počet členov politickej strany vstupujúcej do parlamentných volieb 200 členov, zrušenie kvóra na vstup do parlamentu, možnosť kandidovať bez politickej strany, zavedenie odvolateľnosti poslancov na základe zozbierania desatiny podpisov v ich okrsku, ktoré získali pri zvolení, zavedenie imperatívneho mandátu pre poslancov, všetko vykračajúce nad tento mandát bude musieť byť schválené priamym hlasovaním v príslušnom okrsku, rovnaká organizácia bude povinná v politických stranách s tým, že členovia politických strán budú voliť, odvolávať kandidátov a vyrábať program. Zrušenie kvóra na platnosť referenda, všetky referendá budú záväzné, rozšírenie vyhlásenia referenda na všetky otázky (viď Ústava), zníženie potrebných podpisov na vyhlásenie referenda z 350.000 na 10.000 podpisov. Zmena fungovania volebnej kampane, zrušenie príspevkov na parlamentné strany, horný limit na celkovú čiastku súkromného financovania volebnej kampane vo výške 100.000 Eur, horný limit na jednotlivé príspevky vo výške 100 Eur, zákaz príspevkov od právnických osôb, verejné financovanie pre všetky politické subjekty vo výške 500.000 Eur a rovný prístup do všetkých médií. Verejnoprávne médiá počas volebnej kampane musia venovať minimálne 40 percent svojho programu na prezentáciu politických subjektov.

     

    1. zvýšenie minimálnej mzdy aj v štátnom sektore na úroveň západu, spolu s medzinárodným koordinovaným úsilím v spolupráci s vládami, odborovými organizáciami a občianskymi hnutiami presadiť rovnaké v ostatných štátoch Východnej Európy a ďalej.

     

    1. vyhlásenie neutrality Slovenska v aliancii s Rakúskom a Švajčiarskom spolu s úsilím a právomocami rozšíriť neutrálnu zónu na celú Európu.

     

    1. demokratizácia hospodárstva: povinná odborová organizácia v každom podniku, spolu s povinnou organizáciou odborov na základe odvolateľnosti, imperatívneho mandátu zástupcov a priamej demokracie, spolu so zákonne zakotvenou právomocou odborov zasahovať do chodu podniku, voliť zostavenie vedenia podniku a rozhodovať o výnosoch pre vlastníkov. Vytvorenie ďalších právnych foriem podnikania: spoločenský podnik, ktorý je vo spoločenskom vlastníctve a družstevný podnik druhého a tretieho typu, so žiadnymi výnosmi na podiely a s progresívnymi výnosmi na podiely, tieto typy budú daňovo a inak zvýhodňované.

     

    1. verejná výstavba bytov prostredníctvom špeciálnej progresívnej dane na túto výstavbu na kapitálové príjmy, osobné príjmy, dedičstvo a nehnuteľnosti. Tieto byty budú následne predávané každému občanovi, ktorý o ne požiada s prednostným právom pre rodiny s detmi a občanov s nízkymi príjmami, za cenu, ktorá zodpovie len výrobným nákladom a nie trhovým cenám, na prenájom, štátnu pôžičku alebo predaj. na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné podniky. Zvýhodnenie a dotácia družstevných bytov. Štátne pôžičky na výstavbu rodinných domov.

     

    1. verejná výstavba zelenej energie a infraštruktúry prostredníctvom vysokej uhlíkovej dane. Na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné a výskumné podniky. Zákaz spaľovacích motorov do roku 2035, vrátane výroby spaľovacích motorov a áut so spaľovacími motormi. Vysoké daňové zvýhodnenie pre výrobu a výskum zelenej dopravy spolu s obmedzeniami na zisk a demokratickými požiadavkami spojenými s týmito zvýhodneniami. Založenie spoločenských a družstevných podnikov na výskum a výrobu zelenej dopravy.

     

    Pokiaľ budú takýto poslanci v parlamente, ktorí dokážu zdiskreditovať človeka, ktorému štát najviac ublížil, Ďakujem, tu dobrý prezident nepomôže, pomôže len ……

    Priatelia čítajte komenty bude to paľba ale aj moje protiúdery!!!

     


    Autor v číslach

    Počet článkov: 128
    Celkové hodnotenie: 5.46
    Priemerná čítanosť: 6580

    ...

    Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

    Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

    Varovanie

    Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

    Vybrali sme z Hlavných Správ

    Corbyn v prípade zvolenia za premiéra zachová neutralitu ohľadne brexitu

    Londýn 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Peter Byrne)   Líder britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v piatok povedal, že ak bude zvolený za premiéra, uskutoční druhé referendum o brexite a zaujme v ňom "neutrálny postoj". Informovala o tom stanica Sky News "Po prvé, vyrokujeme s Európskou úniou spoľahlivú dohodu o odchode," povedal…

    U2 sú najúspešnejšou koncertnou kapelou desaťročia

    New York 22. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Evan Agostini)   Interpretom, ktorý za posledných desať rokov zarobil najviac na živom hraní, je írska kapela U2. V piatok to oznámila spoločnosť Pollstar, ktorá sa venuje hudobnému biznisu. U2 za obdobie od novembra 2009 do novembra 2019 zarobili na svojich turné spolu 1,03 miliardy…

    Ukrajinka sa pokúsila preniknúť do Kremľa. Kričala, že je Putinovou manželkou

    Moskva 22. novembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Iliya Pitalev)   V stredu 20. novembra bola na Červenom námestí v Moskve zadržaná žena, ktorá sa pokúsila preniknúť do Kremľa, aby sa stretla s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Svoj čin vysvetľovala tým, že je jeho manželkou. Informoval o tom portál MK Asi o 17. hodine…

    "S vrahmi sa dohody neuzatvárajú?!" Podstatou dohody o vine a treste je niečo iné, ako to zobrazuje film Ctihodný občan, vysvetlil bývalý generálny prokurátor Michal Vaľo

    Bratislava 22. novembra 2019 (HSP/Foto:HS)   Ak ste videli film Ctihodný občan, možno to vo vás zanechalo myšlienku, že s vrahmi sa dohoda neuzatvára. Aktuálne však prokurátor uzavrel dohodu o vine a treste s obvineným Zoltánom Andruskóom, ktorý mal byť pri vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sprostredkovateľom. Prečo sa pristupuje…

    Dočasná vláda podala trestné oznámenie na exprezidenta Moralesa

    La Paz 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita)   Dočasná bolívijská vláda podala trestné oznámenie na bývalého prezidenta Eva Moralesa, ktorý je podľa nej podozrivý z "protištátnej činnosti a terorizmu". Informovala o tom v piatok agentúra AFP "Budeme požadovať najvyšší trest za protištátnu činnosť a terorizmus," uviedol Murillo. Moralesovi, ktorý abdikoval…

    Čaputová v diplomacii pripomína ľudské práva, pre Pellegriniho je dôležitý program vlády

    Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Prezidentka Zuzana Čaputová pri rokovaniach so zahraničnými partnermi pripomína aj tému dodržiavania ľudských práv. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa drží programového vyhlásenia vlády. Na otázky agentúry SITA ohľadom zdôrazňovania ľudských práv v diplomacii to uviedli ich hovorcovia. Prezidentka i premiér sa tiež hlásia…

    Medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov má k dispozícii dáta z vyšetrovania vraždy Kuciaka. Varuje pred "podplatenými médiami, ktoré budú tvrdiť, že majú prístup k informáciám z prostredia vyšetrovania"

    Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) ma k dispozícii 57 terabajtov dát z policajného vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ako organizácia informovala na svojej internetovej stránke, počas najbližších mesiacov poskytnú dáta zodpovedným médiám,…

    Hrbatý a Lipták zostávajú kapitánmi reprezentačných tímov

    Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Slovenské tenisové reprezentačný tímy mužov aj žien povedú v nasledujúcej sezóne rovnakí kapitáni ako doteraz. Dominik Hrbatý zostáva pri daviscupovom družstve a Matej Lipták bude šéfovať lavičke fedcupového tímu. Obaja podpísali v piatok novú zmluvu so Slovenským tenisovým zväzom (STZ) Štyridsaťjedenročný Hrbatý povedie…

    EÚ nezareagovala na žiadosť o pomoc maloletým utečencom, tvrdí premiér

    Atény 22. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris)   Členské štáty Európskej únie neodpovedali na žiadosť Grécka o prijatie 3 000 maloletých bez sprievodu, ktorí žijú v utečeneckých táboroch a iných zariadeniach po celej krajine. V piatok to vyhlásil predseda gréckej vlády Kyriakos Mitsotakis. Premiér v piatok povedal parlamentu, že na žiadosť…

    Merkelová: Nemecko by nemalo od začiatku vylučovať žiadne firmy zo zmlúv na 5G

    Lipsko 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecko by nemalo hneď od začiatku vylučovať žiadne spoločnosti zo zmlúv na vybudovanie svojej mobilnej siete 5G. Uviedla to v piatok kancelárka Angela Merkelová na stretnutí svojich kresťanských demokratov Ambície čínskeho technologického gigantu Huawei, ktorý má záujem na dodávky zariadení pre nemecké siete…

    USA uvalili sankcie na iránskeho ministra informácií

    Washington 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Spojené štáty uvalili v piatok sankcie na iránskeho ministra informácií a komunikačných technológií Mohammada Azararího Džahromího v súvislosti s úlohou, ktorú zohral pri zavádzaní cenzúry internetu v Iráne. Informovalo o tom na Twitteri americké ministerstvo financií "Iránski vodcovia vedia, že slobodný a otvorený…

    Gancova strana žiada odchod Netanjahua z ministerských funkcií

    Jeruzalem 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Abir Sultan)   Izraelská opozičná koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) vyzvala v piatok premiéra Benjamina Netanjahua, aby sa vzdal svojich ministerských funkcií po tom, ako ho generálny prokurátor obžaloval z trestných činov korupcie. Informovala o tom agentúra DPA Koalícia Modrá a biela, vedená Netanjahuovým hlavným…

    Polícia prehľadávala miesto, kde našli v Bratislave zabitú mladú ženu. Našli vražednú pomôcku?

    Bratislava 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ Nitra)   Bratislavskí policajti pokračujú vo vyšetrovaní prípadu zabitej mladej ženy na Prístavnej ulici v Bratislave. Miesto, kde ju našli, v piatok prehľadávali. Informovali o tom portály Čas.sk a Aktuality.sk Podľa portálov mali policajti na mieste činu nájsť vibrátor. Policajti priebeh vyšetrovania však naďalej…

    Ewan najlepším špurtérom sezóny podľa Cyclingnews.com, Sagan na šiestej priečke

    Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Špecializovaný cyklistický portál Cyclingnews.com označil Austrálčana Caleba Ewana z tímu Lotto-Soudal (2420 bodov) za najlepšieho špurtéra sezóny 2019. V internom redakčnom bodovaní obsadil prvé miesto s náskokom 463 bodov pred druhým Talianom Eliom Vivianim (Deceuninck-QuickStep) a 484 bodov pred tretím Nemcom Pascalom Ackermannom…

    Kiskovu veľkú koalíciu opoziční partneri odmietli aj preto, že "už teraz" chcel rozdeľovať ministerské posty. "Strany nemajú stovky ľudí. Preto sme si mali sadnúť a ukázať, tých ktorí by boli najlepší ministri"

    Bratislava 22. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Braninslav Bibel)   Opoziční lídri vo štvrtok oznámili, že ich rokovania o veľkej predvolebnej koalícii stroskotali. Blok zmeny, ktorý navrhoval najmä bývalý prezident Andrej Kiska tak nevznikne. Za ľudí, KDH a SaS deklarovali, že do volieb pôjdu samostatne.  Kiska vo štvrtok na tlačovej konferencii hovoril o tom,…

    Prezident USA uviedol, že obchodná dohoda s Čínou je "veľmi blízko"

    Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že dohoda o obchode medzi USA a Čínou, o ktorej sa už dlhodobo vyjednáva, je "potenciálne veľmi blízko". Šéf Bieleho domu sa takto vyjadril po správach, že dohoda sa možno nedosiahne skôr ako na budúci rok. "Máme veľmi…

    Farage voličom odkázal, že jeho strana nie je len o brexite

    Londýn 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Odkladané vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie odsunuli britské strany dočasne na "vedľajšiu koľaj", keď sa počas predvolebnej kampane snažia získať voličov pre svoje domáce politické opatrenia Týka sa to aj Strany brexitu euroskeptika Nigela Faragea, ktorá v piatok zverejnila svoje politické prísľuby,…

    Hnutie ANO by volilo 30 percent ľudí; oproti októbru stratilo 3,5 percenta

    Praha 22. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Ak by sa voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR konali v novembri, zvíťazilo by v nich hnutie ANO s 30 percentami. Oproti poslednému prieskumu, ktorý sa uskutočnil v októbri, však hnutie výrazne oslabilo, a to o 3,5 percentuálneho bodu. Informoval o tom…

    TopDesat

    TOP10: Najkrajšie vianočné trhy Európy, ktorý je ten naj?

    0

    Či si to priznáme alebo nie, už len pár dní zostáva do otvorenia vianočnej sezóny po celom svete. V susednej Viedni už napríklad môžeš zavítať na vianočné trhy, kde ťa privítajú s otvorenou náručou a bez množstva zimného oblečenia. Uznávame, skorý príchod jari a klimatické zmeny majú niečo do seba,…

    Historické zábery, ktoré vyvolajú smútok aj obdiv zároveň

    0

    Zrejme si už videl mnohé historické zábery, tieto sú však plné emócií, ktoré neuvidíš každý deň. Hovoria príbehy, ktoré ťa prinútia vidieť minulosť v inom svetle. Top 10 ti prináša zbierku fotografií, ktoré v učebniciach dejepisu určite neuvidíš. Rozhovor pápeža Jána Pavla II. so zločincom, ktorý sa ho pokúsil zabiť…

    Vek faraónov a neuveriteľné stavby: pyramídy - 2. časť

    0

    V prvej časti článku Vek faraónov a neuveriteľné stavby sme sa pozastavili nad neuveriteľným úsilím, ktoré museli stavitelia vynaložiť na to, aby vo svojej dobe monumenty akými boli pyramídy dokázali postaviť. Taktiež sme si povedali, že vek pyramíd začal práve Cheops. Egyptológovia sa však domnievajú, že pyramídy majú aj nejaký ďalší –…

    Opar môže byť veľmi nepríjemný. Ako sa ho zbaviť?

    0

    Ak máš okolo úst alebo pier množstvo malých pľuzgierov, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nepríjemný opar. Prvým príznakom je, že sa ti na ústach objaví škvrna, ktorá páli alebo svrbí. Keď sa stratia prvé príznaky, škvrna môže byť červená, opuchnutá alebo boľavá. Tieto pľuzgiere sa po niekoľkých dňoch môžu prepustiť, vytekať a premeniť…

    TOP10+: Najkrajšie nenáročné izbové rastliny

    0

    Ak patríš medzi ľudí, ktorým doma vykape aj kaktus, pretože radšej spácha samovraždu, ako by mal s tebou prežiť ďalší rok, nezúfaj. Izbové rastliny nechcú od teba nič iné, len správnu zálievku a dobré umiestnenie. Azda každý domáci záhradkár si prešiel fázou, kedy sa z jeho veľkolepej zelenej pýchy stal jedného dňa…

    Je to vták alebo mimozemšťan? 10 operencov, s ktorými sa matka príroda vyhrala

    0

    Príroda si na niektorých svojich výtvoroch naozaj dala záležať. Podľa štúdií je na svete približne 10 500 známych druhov vtákov a 21 000 poddruhov. Pri niektorých z nich sa načŕta otázka, či je to naozaj vták, alebo mimozemšťan. :) 1. Kondor kráľovský [caption id="attachment_38052" align="aligncenter" width="1000"]

    Vo svete IT

    Otestujte si displej svojho Android smartfónu, akú má zobrazovaciu frekvenciu a zároveň si pozrite zoznam zariadení s najvyššou frekvenciou

    0

    Kvalitu displeja môžeme hodnotiť z viacerých uhlov pohľadu. Väčšina z nás delí displeje smartfónov na AMOLED, OLED  a LCD, pričom vo väčšine prípadoch uprednostňujeme práve AMOLED alebo OLED panel. Nie je to však vždy pravidlom, mnohí uprednostňujú aj LCD panely z viacerých dôvodov. Napríklad kvôli dlhšej životnosti, cene, silnejšiemu podsvieteniu…

    Qualcomm predikuje, že na Slovensku by mohla byť 5G technológia dostupná už od roku 2021

    0

    Výrobca mobilných čipov, spoločnosť Qualcomm, má kľúčovú úlohu v prechode na technológiu 5G. V   nedávnej dobe usporiadali akciu v  New Yorku, kde prezident spoločnosti, Christiano Amon, odhalil mapu celosvetového prechodu na sieť 5G. V  grafike je zaznačená krajina po krajine spolu s jej pripravenosťou na tento cieľ. Uvedené sú v…

    Microsoft obdržal špeciálnu licenciu od vlády USA, vďaka čomu môže obchodovať s Huawei. Otáznik stále visí nad Androidom

    0

    V útrobách spoločnosti Huawei môžu konečne oslavovať aspoň čiastočne pozitívne správy prichádzajúce z USA. Ako sme už informovali včera, vláda, respektíve Ministerstvo obchodu USA začalo s udeľovaním licencií spoločnostiam, ktoré plánujú obchodovať s čínskym technologickým gigantom, spoločnosťou Huawei. Najnovšie správy z agentúry Reuters konečne potvrdzujú, že spoločnosť Huawei môže počítať…

    Pozeráme sa na nový Samsung Galaxy S11? Údajne áno

    0

    Hoci predstavenie smartfónu Samsung Galaxy S11 je ešte relatívne ďaleko pred nami, tak aj napriek tomu sa o  smartfóne začali objavovať prvé informácie. Jednou z posledných informácií, ktorá sa dostala na povrch bola zo začiatku tohto mesiaca a hovorila o tom, že spoločnosť pracuje na navrátení technológie rozpoznávanie tváre. Najnovšie…

    Redmi K30 5G pravdepodobne ponúkne displej, aký sme u Xiaomi ešte nevideli!

    0

    Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Xiaomi aktívne pracuje na zariadení Redmi K30 5G. Smartfón bude pravdepodobne  predstavený v priebehu prvého kvartálu budúceho roka. Prvé informácie, ktoré sa dostali v spojitosti so smartfónom na povrch hovorili o tom, že zariadenie bude disponovať podporou 5G technológie, a zároveň, že bude kompatibilné…

    Elon Musk predstavil elektromobil vyrobený z rovnakých materiálov, z akých je vyrobená aj vesmírna raketa spoločnosti SpaceX

    0

    Už dlhšie sa vedelo, že najnovší model Tesly nebude vyzerať úplne štandardne, no Elon Musk všetkých na predstavení nového elektrického pickupu zaskočil. Ak ste fanúšikom sci-fi filmov, určite vás poteší dizajn elektromobilu, ktorý akoby bol vystrihnutý z  kultového filmu Blade Runner. Jeho hranaté črty sa vydávajú úplne iným smerom, než…

    TopSpeed

    Prvá jazda: Toyota C-HR – viac koní a menej hluku

    0

    Výstredná Toyota C-HR je pre automobilku momentálne jedným z najdôležitejších modelov na trhu, venuje jej preto pozornosť, sleduje trendy a snaží sa reagovať na kritiku zákazníkov. Výsledkom je jej prvá modernizácia. Revolúciu však nečakajte, ide skôr o detaily a ladenie techniky. Zviezli sme sa s novou hybridnou verziou 2.0 Hybrid…

    Až tretina ciest I. triedy je v nevyhovujúcom stave!

    6

    Titul slovenské cesty je už pol storočia medzi motoristami "pojem". Hrozné boli, sú a ešte dlho budú? Prečo, sumarizuje krátke informatívne video webu aktuality.sk, ktoré stručne vysvetľuje súčasný žalostný stav nielen ciest I. triedy, ale aj dôvody, prečo sa s tým nebude dať len tak niečo urobiť. Je to zamotaný…

    Nové Maserati už budúci rok?

    1

    So značkou Maserati to vyzeralo všelijako. I keď sa nikdy nejednalo o veľkosériového výrobcu áut, predsa, v posledných rokoch tak povediac prešlapoval na mieste. Napríklad známe GranTurismo a GranCabrio aktuálne končia v produkcii a nástupca je zatiaľ len v plánovacej fáze. Nové Maserati by však malo uzrieť svetlo sveta už budúci rok. O čo pôjde?

    Predstavili najrýchlejšie SUV na N-ringu - Audi RS Q8

    6

    Audi predstavilo posledný zo šiestich avizovaných modelov RS, ktoré oslavujú 25. výročie RS-iek. Po RS Q3, RS Q3 Sportback, RS6 Avant, RS7 Sportback a RS4 Avant, ukázali na motoršou v Los Angeles najrýchlejšie SUV na Nürburgringu - Audi RS Q8. Nielenže uzatvára portfólio tohtoročných RS-ových modelov, ale zároveň sa stáva aj najrýchlejším…

    Kaviarne VIVA Café obhájili prestížne ocenenie Best Buy Award

    0

    Zákazníci na čerpacích staniciach OMV nájdu nielen kvalitné palivo, ale i najlepšie občerstvenie. Potvrdila to nezávislá švajčiarska asociácia Icertias, ktorá ocenila sieť kaviarní VIVA Café prestížnou „Best Buy Medal“ za najvýhodnejší pomer ceny a kvality v kategórii kaviarní na čerpacích staniciach.  

    Benzín 95 E10 šetrí životné prostredie a neohrozuje autá, hovoria biopalivári

    22

    Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) reaguje na znepokojenie verejnosti ohľadom príchodu benzínu 95 E10 a vydalo vyhlásenie, v ktorom odbornú aj laickú verejnosť oboznamuje s viacerými detailmi okolo nového paliva. „Benzín 95 E10 je štandardný benzín, žiadny experiment,“ hovorí Ing. Radoslav Jonáš zo ZVVB.

    KAMzaKRÁSOU

    Najvtipnejšie fotky zvierat: Momentky, ktoré stoja za to!

    3

    Ak nepoznáte zahraničnú súťaž s názvom Comedy Pet Photograpfy Awards, tak mali by ste. Ide o súťaž, ktorá sa sústreďuje na najvtipnejšie fotografie zvierat, ktoré vytvorili ich majitelia. Teda, aby sme boli presní, tak ide o fotografickú súťaž o najvtipnejšiu fotku domáceho miláčika. Ak teda máte radi domáce zvieratka, radi ich mojkáte a hráte sa…

    Ako naštartovať svoj deň? Pomôže ti týchto 9 ranných rituálov

    2

    K tomu, aby bolo vaše ráno čo najlepšie a skvele vás naštartovalo do nového dňa, môžete prispieť aj tým, že niektoré potrebné veci si pripravíte už večer. Napríklad je veľmi nápomocné vybrať si oblečenie, ktoré si ďalší deň chcete obliecť. Vyhnete sa tak dlhému rannému pozeraniu do šatníka. Pripravte si…

    Video Čo treba stihnúť do zimy? Kým udrú mrazy v plnej sile, nezabudni na toto

    3

    Hoci je vonku ešte stále relatívne teplo, asi už vnímate, že celková atmosféra sa začína meniť na tú vianočnú. No a je viac ako pravdepodobné, že každú chvíľku udrú naozajstné mrazy. Keďže povinností smerom k Vianociam bude len pribúdať, mali by ste si ich rozložiť na dlhšie časové obdobie. Určite sa oplatí…

    Na čo použiť vodu z cestovín? Vyliať ju je hriech, pozri prečo

    5

    Cestoviny sú v obľube nielen v slnečnom Taliansku, ale aj v našich končinách. Veľa ľudí sa však dopúšťa jednej veľkej chyby – vodu, v ktorej cestoviny varili, bez milosti vylejú do drezu. Pritom mnohí vedia, že ide doslova o tekuté zlato. Voda z cestovín má využitie nielen pri varení, ale aj pri…

    Extrémne žehlenie: Najšialenejší šport v súčasnosti – ideš do toho?

    2

    Extrémne žehlenie sa na prvý pohľad javí ako najnebezpečnejší šport, ktorý kombinuje vzrušenie z extrémnej exteriérovej činnosti, ktorá je spájaná s užitočnosť činnosťou, akou je žehlenie košieľ. Pri tomto športe je základom vziať si žehliacu dosku na prevažne čo najextrémnejšie miesto, ktoré vám napadne. Tak je teda bežné, že zazriete chlapíka na…

    Čo vie predĺžiť život? Toto ťa naozaj prekvapí!

    4

    Recept na dlhý život by chcel hádam každý. A pravdou je, že hoci tento recept nie je tvorený len jednou „ingredienciou“ a mnohé faktory vplývajúce na dĺžku života nemáme vo svojich rukách, predsa len niečo ovplyvniť môžeme. A nie je toho málo! Veď napríklad dostatok pohybovej aktivity či zdravej stravy by sme si…

    Svetlo sveta

    Arcibiskup Fulton J. Sheen bude blahorečený 21.decembra

    0

    Katolícka cirkev oznámila, že blahorečenie Fultona J. Sheena sa uskutoční 21.12. tohto roku v rodnej diecéze arcibiskupa Sheena v Peorii v štáte Illinois. Práve tento rok slávime 100 rokov od vysvätenia Fultona Sheena za kňaza. Biskup Peorie práve preto považuje za veľkú milosť, že sa v tomto jubilejnom roku stihne…

    Kardinál Burke: Nech Boh naďalej obdarúva Mariána Kuffu Jeho silou a múdrosťou

    0

    Kardinál Burke, ktorý sa na pozvanie arcibiskupa Mons. Oroscha zúčastnil na Trnavskej novéne, povzbudil otca Mariana Kuffu, aby ho “Boh naďalej obdaroval svojou múdrosťou a silou,” kardinál Raymond Leo Burke. “Pre otca Mariana Kuffu. Nech Vám Boh naďalej dáva Jeho múdrosť a silu,” uvádza kardinál Burke. Kardinál Burke v rokoch…

    Arcibiskup Orosch udelil Marianovi Kuffovi popredné cirkevné vyznamenanie

    0

    V nedeľu 17. novembra 2019, v deň spomienky na sv. Alžbetu Uhorskú, v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave udelil trnavský arcibiskup, Mons. Ján Orosch ocenenie s názvom „Ruža svätej Alžbety“. Medzi laureátov tejto ceny patria veriaci a spoločenstvá, ktorí dlhoročne nezištne pracujú vo farnostiach alebo sa venujú sociálnym aktivitám. Za…

    Pápež odletel na týždňovú cestu do Thajska a Japonska, program sa začne vo štvrtok

    0

    Pápež František v utorok 19. novembra vo večerných hodinách odletel z Ríma na svoju 32. apoštolskú cestu, ktorej cieľom je Thajsko a Japonsko. Na letisku v Bangkoku ho očakávajú krátko po poludní, čiže okolo 6.30 ráno nášho času. Program návštevy sa začne až vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Jozef…

    Spoločné vyhlásenie Jeho Eminencie kardinála Raymonda Lea Burkehoa Jeho Excelencie Mons. Jána Oroscha

    0

    V dňoch 15. – 18. novembra navštívil Trnavu počas tradičnej Novény k Trnavskej Panne Márii vzácny hosť z Vatikánu. Pri tejto príležitosti emeritný prefekt Najvyššieho Tribunálu Apoštolskej signatúry a patrón suverénneho rádu Maltézskych rytierov kardinál Raymond Leo Burke a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch podpísali spoločné vyhlásenie za rešpektovanie dôstojnosti…

    Sv. Alžbeta Uhorská – patrónka chudobných

    0

    Meno Alžbeta je v bežnom kalendári zaradené na 19. november, no v liturgickom kalendári sa nachádza o dva dni skôr, teda 17. novembra, kedy si pripomínane sv. Alžbetu Uhorskú. Starší pôvod mena Alžbeta je Elizabeta, hebr. Elíšebah, Elíšewah, čo znamená Bohu zasvätená, iný význam: Boh je štedrý (hebr.). Alžbeta Uhorská (Durínska) sa narodila 7. júla…

    Armádny Magazín

    Čína posilňuje svoj vplyv v Afrike - vyšle 700 vojakov do južného Sudánu

    0

    Čínske vojenské velenie sa rozhodlo vyslať svoje jednotky do Južného Sudánu na posilnenie svojho mierového kontingentu. V prvom slede bude 240 vojakov, celkovo Čínska ľudová oslobodzovacia armáda vysiela do tejto africkej krajiny asi 700 vojakov - celý peší prápor zo Zhangjiakou.   Čínske vojenské velenie uvádza,

    Mongolsko dostalo dve ruské stíhacie lietadlá

    0

    Až do nedávnej minulosti slúžilo vo vzdušných silách Mongolskej republiky len zopár vrtuľníkov Mi-24V (11 ks). No od 15. novembra 2019 je Mongolské letectvo a protivzdušná obrana, ako znie oficiálny názov, opäť schopné vlastnými silami chrániť vzdušný priestor krajiny a v prípade nutnosti donúti

    Viktor Orbán - Potrebujeme spojencov v boji proti migrácii

    0

    Maďarský premiér Viktor Orbán dlhodobo tvrdí, že organizovanie migrácie je zločin ohrozujúci národnú bezpečnosť. Maďarsko preto cíti povinnosť vystúpiť proti tejto činnosti, zakázať ju a sankcionovať ju. Momentálne je najaktívnejším z predstaviteľov krajín strednej Európy v boji za bezpečnosť európskeho priestoru, pripájame jeho najn

    Prečo sa Spojené arabské emiráty zaujímajú o ruský Su-35? Rokovania o veľkom nákupe pokračujú

    0

    Vzdušné sily Spojených arabských emirátov (UAEAF – VS SAE) prejavovali záujem o stíhacie lietadlá z rodiny Su-27 (v kóde NATO – Flanker) určené pre vybojovanie vzdušnej nadvlády už od 90. rokov 20. stroročia. Pre Spojené arabské emiráty mal byť Suchoj Su-27 prvým stíhacím lietadlom 4. generácie a zároveň popredný kandid

    Český minister obrany vycestoval na zbrojný veľtrh v Thajsku, aby podporil českých výrobcov

    0

    V dňoch 18. a 19. novembra sa v thajskom Bangkoku uskutočnil bezpečnostný a vojenský veľtrh Defense and Security. České firmy tu prvýkrát na ministerskej úrovni podporoval pri rokovaniach s mnohými zahraničnými partnermi minister obrany Ľubomír Metnar. V národnom stánku sa prezentovalo cez dvadsať českých firiem, čo bolo dvakrát viac ako…

    Plánuje Poľsko napadnúť Ruskú federáciu? Varšava potvrdila 10-násobné zvýšenie amerického kontingentu v Poľsku

    0

    Spojené štáty sa rozhodli desaťnásobne zvýšiť objem americkej armády v Poľsku. Uviedol to poľský premiér Mateusz Moravecki. V prednáške v poľskom Sejme Moravecki uviedol, že Washington sa rozhodol výrazne zvýšiť vojenskú prítomnosť USA na poľskom území. Podľa neho sa v Poľsku očakáva desaťnásobný nárast americkej armády.  

    Tvoja Svadba

    Svadobné líčenie so značkou Dermacol: Krása je v jednoduchosti

    0

    Speváčka Kristína Peláková sa v rámci špeciálneho projektu značky Dermacol  postavila pred objektív Richarda Nowaka v úlohe nevesty. Jej jemný, romantický look bude určite pre mnohé nevesty inšpiráciou na deň D.  Lebo aj pri svadobnom líčení platí, že krása je v jednoduchosti. Svadobné líčenie so značkou Dermacol si dokážete vytvoriť aj vy! 

    Na čo dbať pri výbere svadobných tlačovín? Na toto si daj pozor

    0

    Máte za sebou zásnuby? Začínate chystať svadbu? Ak máte už vybratý dátum a miesto na svadbu, prichádzajú na rad tlačoviny. Svadobné oznámenia a ďalšie tlačené doplnky zlaďte s farbou a štýlom svadby. Vyberajte si farby, ktoré máte radi a majú pre vás osobitý význam. Na čo dbať pri výbere svadobných tlačovín? Nechajte sa inšpirovať a…

    Z čoho majú nevesty strach? Týchto 5 vecí im robí vrásky

    0

    Plánovanie svadby väčšinou začína s veľkým predstihom, pokojne aj rok dopredu. Zvoliť miesto, pozvať všetkých, ktorých tam chcete mať, vybrať menu, zohnať najkrajšie svadobné šaty, zladiť ich s ženíchovým oblekom, kvetinovou výzdobou a milión ďalších vecí. Svadba. Veľký deň, ktorý má byť zaliaty šťastím, láskou, radosťou a všeobecnú pohodou. Lenže…

    Posvadobná hostina: Svadobný zvyk, na ktorý sa zabúda

    0

    Rozkrajovanie svadobnej torty, hádzanie svadobné kytice alebo únos nevesty. To sú svadobné tradície, bez ktorých sa nezaobíde takmer žiadna oslava manželstva. Existujú však svadobné tradície a zvyky, na ktoré sa tak trochu pozabudlo a ich dodržiavanie sa v súčasnosti vidí len veľmi zriedkavo. Posvadobná hostina je jedným z týchto zvykov.

    Čo vygravírovať na obrúčky? Nápady na originálne rytie prsteňov

    0

    Pohľad na váš ľavý prstenník by vám mal pripomenúť večnú lásku, ktorú ste si s partnerom v deň D navzájom prisahali. S výberom prstienka ste si určite dali veľkú prácu. Teraz ešte zostáva dodať čerešničku na torte - posväťte krúžok z drahého kovu originálnej rytinou. Čo vygravírovať na obrúčky?  Ako…

    Svadobný kostým pre nevestu: Prečo nevymeniť šaty za niečo moderné?!

    0

    Kto povedal, že sa nevesty musia vydávať v svadobných šatách? Vôbec nemusia! Ak ani vy nepatríte k tým typom, ktoré by aj v bežnom živote nosievali šaty alebo sukne, ba viac dávte prednosť nohaviciam, tak prečo sa nevydávať v nich? Biele svadobné nohavicové kostýmy sú v dnešnej dobe veľmi populárne. Ak túžite po možno nekonvenčnej…

    Tvoje Zdravie

    Chorobná posadnutosť poriadkom či strach zo zmeny: Zistite, či máte OCD!

    0

    Existujú ľudia, ktorí sú poriadkom a čistotou posadnutí viac než iní a nielen tým. Nedokážu zmeniť svoje každodenné návyky, čo im v konečnom dôsledku bráni v tom žiť plnohodnotný život. Skratka OCD je obsedantno-kompulzívna porucha, ktorá je vážnym mentálnym ochorením. Chorobná posadnutosť poriadkom a čistotou, prípadne inými činnosťami a skutočnosťami,…

    Pozoruhodné účinky čierneho čaju: Dokáže skutočne nahradiť kávu?

    0

    Čierny čaj dokáže zabojovať nielen proti únave, ale aj stresu. Dlhodobý a nadmerný stres má na naše zdravie ničivé účinky, a preto by sme ho nemali podceňovať. Môže oslabiť imunitný systém, zvýšiť krvný tlak i spôsobiť tráviace ťažkosti či svalové kŕče. Pitím čierneho čaju však účinne znížite produkciu stresového hormónu kortizolu.…

    Najlepšie oleje do studenej kuchyne: Tieto podporia i vaše zdravie!

    0

    Nedávno sme sa zaoberali otázkou, ktoré oleje sú vhodné na tepelnú úpravu potravín. Predstavili sme si hneď niekoľko z nich, ktoré je možné využiť nielen na varenie, ale aj občasné vysmážanie a fritovanie. Vhodné sú najmä z toho dôvodu, že sú značne odolné a prepaľovať a rozkladať sa začínajú až…

    TOP bylinky na menštruačné kŕče: Pomôžu lepšie ako tabletky!

    0

    Prvou bylinkou, po ktorej môžete siahnuť pri problematickej menštruácii, je dobre známy rebríček obyčajný. Rebríček s drobnými bielymi kvietkami je skvelou ženskou bylinkou. Zápar z jeho vňate prispieva k pohodliu počas menštruácie. Môže byť nápomocný nielen pri bolestiach a kŕčoch, ale aj problémoch s nepravidelným cyklom. Odporúčame: Najlepšie byliny na…

    Typické prejavy nedostatku biotínu: Nechýba vám tento vitamín?

    0

    Ďalším typickým prejavom dlhodobého nedostatku biotínu je zhoršená kvalita kože. Pokožka môže byť začervenaná, šupinatá a veľmi suchá. Môže dôjsť k rozvoju alebo zhoršeniu ekzému. Môžu sa objaviť rozličné dermatitídy, zápaly kože, akné, vyrážky na pleti a podobne. Okrem toho sa u niektorých jedincov môže objaviť v dôsledku chýbania tejto…

    TOP dôvody, prečo jesť quinou: Je skutočne taká úžasná?

    0

    Mrlík čílsky, alebo známejšie quinoa, patrí medzi najzdravšie potraviny, ktoré môžeme zaradiť do svojho jedálnička. Táto plodina si v súčasnej dobe získava čoraz viac fanúšikov naprieč celým svetom. Z rastliny sa konzumujú semená, ktoré sú drobné, majú guľatý tvar a sú veľmi ľahké a rýchle na prípravu. A prečo je…