• Diskreditácia establišmentom a negramotnosť ústavných činiteľov Slovenskej republiky

  Publikované 03.02. 2019 o 01:26 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  „Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta“ hovorí nadpis článku v jednom z najväčších denníkov na Slovensku. Podobné nadpisy sa objavujú v ostatných printových a neprintových publikáciách. Čím je motivovaný tento pokus o zmarenie kandidatúry? Je to len prejavom základnej negramotnosti poslancov Národnej rady SR alebo je táto diskreditácia motivovaná tiež obavou o uvedenie určitých tém a požiadaviek do verejnej debaty?

  „Konšpirátor“ Molnár? Alebo skupina poslancov, ktorí zobrali späť svoje podpisy, aby mi zmarili kandidatúru? Ide len o prípad základnej a právnickej negramotnosti poslancov Národnej rady SR, alebo ide o jednoduché nedorozumenie, alebo o pokus zmariť kandidatúru jedinému „normálnemu“ občanovi, teda občanovi, ktorý žije v chudobe a nemá ani vplyv, alebo peniaze nato, aby mohol úspešne kandidovať tak, ako všetci ostatní kandidáti?

  Chcem upozorniť nato, že súčasťou môjho programu je sfunkčnenie referenda, obmedzenie súkromného financovania politických strán, obmedzenie voľného mandátu a radikálne zníženie poslaneckých platov a iných štátnych zamestnancov na úroveň maximálne dvojnásobku mediánnej mzdy. Všetko návrhy, ktoré radikálne obmedzujú vplyv dnešne úradujúcich poslancov a pravdepodobne by im znemožnilo byť znovu zvolení. Keďže predpokladám, že si tento program prečítali až potom, čo sa mi podpísali pod petíciu, ide o jasne motivovanú snahu znemožniť moju kandidatúru.

   Program si môžete prečítať na tejto stránke: www.obcianskykandidat.sk

   Dňa 31.01.2019 som prevzal Rozhodnutie predsedu NR Andreja Danka, ktorým odmietol návrh na kandidáta Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky. V odôvodnení sa uvádza o.i. že poslanci Martin Poliačik, Milan Krajniak, Marian Kotleba, Martin Beluský, Rastislav Schlosar, Ján Kecskés, Ján Mora, Milan Uhrík, Peter Krupa a Natalia Grusová potvrdili, že tlačivo podpísali, ale ho nepredložili ako vlastný návrh, ale považovali ho za petíciu a podpísali ho ako občania.

  Vážení občania, počkal som si niekoľko dní aby sa ustálili útoky médii a objavili sa aj názory občanov a prietľov, prišlo mi veľmi veľa podporných tvrdení o.i. npr:

  Priateľka občianka: Pozerala som v TV správy :na STV1…Kollár, Krajniak a Poliačik protestovali, že oni nevedeli, že podpisujú kandidatúru, vraj mysleli, že nejakú občiansku výzvu.

  Boli to správy o pol ôsmej a Ty si bol na konci…zasmiala som sa akí sú sprostí…vraj malé písmená nečítali… …pozri si to.

  A hovoril tam aj nejaký expert, že tie podpisy sú právoplatné.

  Priateľ poškodený občan: Cital som a drzim palce. Nie je ani podla mna celkom spravne, aby poslanec NR v budove NR nieco podpisal a tvrdil, ze on je iba obcan a podpisal sa na nieco iba ako obcan. Pripada mi to celkom ako v ramci gender politiky EU, ked ma dieta aj ktokolvek pravo tvrdit, ze rano je chlapec, na obed dievca a vecer ono ci slon !!!

  To stretnutie s poslancom NR som mal dohodnute s Milanom Krajniakom, ale po jeho tlacovke som mu napisal, ze s ohladom na jeho vyjadrenia k podpisu na Vasu peticou sa s nim nemam zaujem stretnut, nechcem, aby o mojej veci s kymkolvek hovoril a napisal som mu aj to, ze by mal zvazit odstupenie z postu poslanca NR aj kandidatury na prezidenta SR

  Ďalší priateľ: Samotné odôvodnenie, že určitá skupina poslancov si myslela tralala nie je zákonnou právnou úvahou na odmietnutie návrhu kandidáta na prezidenta predsedom NRSR. Tralala sa rozumie, že poslanec NR SR jeden deň koná tak a na druhý deň inak   a ak ide o tú istú vec, tak môže ísť o znaky schizofrénie alebo vplyv konania pod omamnými látkami alebo iné skratové konanie.

  Ďalší názor: Poslanec NR SR v NR SR nie je, a nemôže byť len občanom, ale je verejným činiteľom, verejnou osobou = poslanec NR SR.

  Ďalší názor: Ak občan zložil prísahu do rúk predsedu NR SR a stal sa poslancom, nie je možné aby svojvolne sa prezentoval vo verejnosti, keď ho zastaví policajt – je poslanec – keď podpisuje petíciu na pôde NR SR – je občan. Vždy je poslanec, lebo zložil prísahu na celé volebné obdobie!

  Ďalší názor: Je absolútne irelevantné aký názov má dokument Petícia alebo Návrh, Žiadosť alebo Podnet alebo inak, kedže zákon nestanovuje žiadny vzor, na ktorý sa podpíše poslanec podporujúci kandidatúru, v tom prípade postačuje, že ste tam mal napísané hrubým písmom: Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019. Potom meno, priezvisko a podpis poslanca je postačujúce. Ak tento text nebol pozmenený v čase podpisovania tak akákoľvek ďalšia úprava Vašej petície je irelevantná nemôže poslúžiť ako výhovorka na zneplatnenie podpisu, to môže len súd, dokonca ani predseda NR SR nemal na to oprávnenie – len súd..

  Rešpektujúc toto rozhodnutie som chcel upozorniť nato, že sa v prípade tlače a poslancov jedná o pokus o diskreditáciu jediného občianskeho kandidáta vo voľbách za prezidenta SR, teda takého kandidáta, ktorý nemá ani vplyv, ani financie, alebo kontakty s etablovanými politickými stranami, teda jediným, ktorý nepatrí do existujúceho politického establišmentu alebo nemá vplyv a slávu potrebnú nato, kandidovať na prezidenta SR. V prípade niektorých poslancov môže ísť o úprimné nedorozumenie, alebo o prejav negramotnosti.

  Zároveň som chcel vysvetliť moje motivácie tejto „smiešnej“ kandidatúry za prezidenta SR, ktorá ak niečomu, poslúži aspoň tomu uvrhnúť svetlo na určité zabudnuté témy a požiadavky v dnešnej spoločnosti. Vám občania, ktorí máte 3,5 milióna exekučných titulov, Vám občania, vyše milióna, ktorí žijete na pokraji biedy som chcel ponúknuť minimálne možnosť nechať počuť vaše utrpenie vo verejnej debate a ako jeden z vás, občan, ktorý žije v chudobe, s dôchodkom, ktorý nie je v žiadnom zmysle slova dôstojný pre život, tak ako nám zaručuje Ústava Slovenskej republiky, som chcel upozorniť na všeobecne skorumpovaný a nedemokratický stav tohto politického systému a ponúknuť možné riešenia, ktoré ak to bude vo vašej vôli, bude možné demokraticky, prostredníctvom referenda, presadiť. Moja kandidatúra nemá za účel vylepšiť môj život a bojovať za moje záujmy, nemá za účel obnoviť a upevniť vládnucu byrokraciu a politický establišment tohto štátu, ani nemá za účel stať sa ústavným činiteľom a mať v rukách moc. Jej účelom je len v prvom rade upozorniť na všeobecný stav korupcie a nedemokratickosti štátu a ponúknuť možné riešenia, ktoré majú byť presadené v tom najdemokratickejšom spôsobe, prostredníctvom ľudového hlasovania, ktorého vyhlásením je jednou z právomocí prezidenta a ktorá bude jedinou právomocou, ktorú v prvom rade využijem, ak sa ním stanem a jedinou, ktorú využijem bez vášho priameho súhlasu, teda bez priameho hlasovania, ktorý zavediem na svoje vlastné rozhodnutia vrámci seba ako fyzickej osobe a svoju voľbu budem považovať ako uzatvorenie záväznej zmluvy medzi mnou a vami ako občanmi, pričom súčasťou tejto zmluvy budú pokuty vo forme automatickej opätovnej voľby a predmetom tejto zmluvy bude môj program na prezidenta SR, ktorý bude na mojej strane právne záväzný, teda budem musieť ho splniť. Predmetom tohto programu je vyhlásenie referenda na rôzne otázky, zhrnuté v tomto programe, ktorých predmetom je demokratizácia politického systému, teda demokratizácia parlamentného systému, obmedzenie vplyvu oligarchov a finančných skupín v politike, demokratizácia štátu a ekonomické reformy ako zvhýhodnenie družstevného podnikania, zdanenie kapitalistickej triedy, všeobecnú alebo podľa príjmu obmedzenú amnestiu na exekúcie a iné.

  Už v mojom liste predsedovi som formuloval poznámku ohľadne názvu PETÍCIA:

  Poznámka: V zmysle platnej judikatúry je dôležitejší obsah než forma, teda skutočnosť, že sa podpísali na tlačivo s názvom PETÍCIA (Návrh pre poslancov) nie je dôležitá, lebo podpísali v zmysle textu návrh o čom boli vopred pred podpisom upovedomení a poniektorí si najskôr overili text v zmysle zákona a konštatovali, že neexistuje zákonný vzor písomného tlačiva.

  Prehlasujem na svoju česť, že všetky podpisy som zozbieral na pôde Národnej rady v deň otovorených dverí 1.9.2018, (mimo pána Marčeka /na mítingu/ a pána Kolesára / v Košiciach 23.1.19/) kedy som sa s Vami stretol osobne a odovzdal Vám otvorený list, (na ktorý som nedostal odpoveď) teda poslanci vedeli, že sa podpisujú ako poslanci, lebo s každým som osobne prerokoval dôvody, prijali môj leták a podpísali sa s vedomím, že mi ide viac o volebnú kampaň, o predstúpenie pred kamery aby som mohol vo verjnoprávnych médiách vyrozprávať môj príbeh (obsah bol aj v otvorenom liste, ktorý ste osobne prevzal, žiaľ Vaša zaneprázdnenosť Vám nedovoľovala mi odpovedať), ktorý sa doposiaľ ignoruje aj médiami, teda budem zastupovať tých 47% oprávnených voličov, ktorí nechodia voliť, lebo nedôverujú žiadnej poltickej strane ani prezidentovi. To hovorí štatistika, preto súhlasili a podpísali.

  V čase zozbierania podpisov a až dodnes som bol presvedčený o tom, že keďže Ústava uvádza návrh poslancov a návrh občanov v tej istej vete, že sa návrh poslancov deje rovnakým spôsobom ako návrh občanov, teda podpisov pod petičný hárok. Keďže zákon neupravuje, či sa má petičný hárok pre poslancov odlišovať od petičného hárku pre občanov a ako má petičný hárok vyzerať, obe petičné hárky boli čo do obsahu identické.

  Žiadam, aby Predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kandidatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v r. 2019.

   V deň podania som odvysielal toto video, a to bolo spúšťačom kampane:

  Skúste sa zamyslieť, čo asi poslancom najviac vadilo – môj politický názor – ale za to nesmie nastať takáto odveta!

  https://youtu.be/qteoeKbQUgQ

  Kampaň sa spustila krátko po odovzdaní podpísaných hárkov a dokonca kandidát pán Daňo ukázal na svojom talk-show fotokópiu originálu.

  29.01.2019 Najskôr som dostal upozornenie od priateľov, že denníkN uverejnil túto správu:

  https://dennikn.sk/minuta/#/tema/prezidentske-volby-2019?_k=olcze6

  Dôchodca konšpirátor oklamal poslancov a bude zrejme kandidovať za prezidenta. Petíciu 70-ročného Jána Molnára podpísali kotlebovci aj Sme rodina a poslanci Smeru. Na dni otvorených dverí predstieral, že chce byť občianskym kandidátom.

  Poznámka: Význam poslednej vety úprimne nechápem. Ako môže niekto predstierať, že je občiansky kandidát?

  Následne ďalšia správa: (Len škoda, že sa nikto nezaujíma o môj program)

  Slovensko

  Andrej Danko reaguje na kandidatúru konšpirátora Jána Molnára na prezidenta: pokiaľ sú podpisy na petičných hárkoch pravé, platia. „Je slobodná vôľa poslancov, koho podporia za kandidáta na prezidenta SR. Ak však raz dá poslanec NR SR na nejakú listinu svoj podpis, má si byť vedomý účinkov.“

  30.01.2019 ďalšia správa:

  Predseda Národnej rady Danko sa vo veci kandidatúry Jána Molnára za prezidenta stretne s viacerými poslancami. Tí mu chcú objasniť závažné fakty o tom, ako získal ich podpisy pod kandidatúru.

  31.01.2019 konečný verdikt
  Šéf parlamentu Andrej Danko neprijal kandidatúru
  dôchodcu konšpirátora Jána Molnára, ktorý podvodom vyzbieral podpisy poslancov na kandidatúru na prezidenta. Oznámil to po stretnutí s poslancami, ktorí namietali, že došlo k úprave petičného hárka až po ich podpise.

  30.01.2019 RTV 1 odvysielala vo večerných správach tento príspevok:

  Prepis textu relácie:

  Dôchodca Ján Molnár, bude zrejme kandidátom na prezidenta, podarilo sa mu totiž získať podpisy od 15 poslancov – ti tvrdia, že podvodom, o jeho kandidatúre rozhodne predseda parlamentu.

  Dôchodca parlamentu Ján Molnár prišiel do NR SR počas dňa otvorených dverí v septembri minulého roka, poslancov údajne požiadal aby sa mu podpísali pod občianskú petíciu na prezidentskú kandidatúru, minulý týžden však priniesol do podateľne tlačivo určené pre kandidatúrou s podporou poslancov. Video: Ja v obraze: Konečne sa mi podarilo dneskaj odovzdať kandidátku za prezidenta. Komentár: Pod kandidatúru Jána Molnára sa podpísala väčšina poslancov z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, poslanci z hnuti Sme rodina a OĽanovci a smeráci, signatármi sú aj viacerí nezaradení poslanci, mnohí z nich tvrdia, že sa podpísali pod Molnárovú občianskú kandidatúru. Kollár: „Vtedy nám dali ľudia podpisovať kadejaké petície a určite som nedával hlas ako poslanec, ak keď som iným dal, ale v tomto prípade to bol iba občiansky podpis. Ďalší obraz Krajniak: Už som informoval aj predsedu Národnej rady pán Danka, že sa cítim byť podvedený pánom Molnárom, a že podpis pre jeho kandidatúru sťahujem späť. Komentár: Predseda parlamentu Andrej Danko prostredníctvom svojho hovoru reagoval, že podanie kandidatúry preskúma. Hovorca, Tomáš Kostelník: Pokiaľ sú podpisy na hárkoch pravé je povinný ich prijať, žiadny poslanec nemôže svoj podpis zobrať naspäť, ak sa raz poslanec pod niečo podpísal a vopred si to neprečítal, je to len dôkaz o jeho neodbornosti. Zákonodarcovia všatk tvrdia, že ich dôchodca oklamal, podľa nich do bežnej petície dopísal že ide o poslaneckú. Martin Poliačik: Tlačivo, ktoré pán Molnár dodal vyzerá ako úplne štandardná občianska petícia, len je tam malými písmenkami dopísané, že návrh pre poslancov, a ešte je dokonca podozrenie, ktoré formuloval pan Krajniak, že to tam mohlo byt dotlačené dodatočne. Poslanci preto predsedu parlamentu požiadali, aby ich podpisy neprijal a kandidatúru neuznal. Martin Poliačik: Považujem to za podvod, považujem to za niečo, čo by nemalo byť v politickej suťaži, a očakávam od ľudí, ktorí to budú vyhodnocovať, že budú prihliadať na vôľu, ktorú sme viacerí poslanci listom predsedovi parlamentu doručili a takéto podpisy ako podpisy poslancov, teda aktívnych navrhovateľov neuznajú. Predseda Národnej rady Andrej Danko sa v tejto veci s poslancami plánuje stretnúť, chce aby mu celú situáciu objasnili. Katarína Jondová RTVS.

  Pre TV Markíza som sa vyjadril jednoznačne: poslanci si zo mňa urobili „dobrý deň“ a teraz sa vytešujú, aký je Molnár podvodník.

  Ďakujem za bezplatnú reklamu!!

  Aká je skutočná pravda:

  1.6.2018 som ohlásil verejnosti, že začínam zbierať podpisy pod petíciu na moju kanidatúru za prezidenta.

  Kde boli vtedy novinári????

  https://www.youtube.com/watch?v=n6xstRFa5gw&feature=youtu.be

  Po nejakom čase som zistil, že obyčajný občan nemá šancu zozbierať 15.000 podpisov, nakoľko verejnosť je rozdelená na dva základné tábory a nakoľko nemám dostatočný vplyv a financie na úspešný zber potrebných podpisov na prezidentskú kampaň, tak, ako väčšina občanov nemá potrebný vplyv a financie na zber potrebného počtu podpisov na prezidentskú kampaň, čo si priamo protirečí s implicitným obsahom demokratického štátu, kde má každý právo nato, byť zvolený za ústavného činiteľa, avšak nie každý má potrebné zdroje, aby toto právo využil. Ako mnohé iné práva, aj toto právo je právo, ktorého reálna platnosť nie je všeobecná a jeho umocnenie nie je možné. Pritom v prípade ostatných práv platí, že občan musí mať výhody jej reálnej platnosti a mať reálnu šancu umocniť toto právo, ako v prípade pracovných práv, sociálnych práv alebo práva na spravodlivý súdny proces (aj kvôli tomu existuje možnosť bezplatnej právnej pomoci a odpustenia súdnych poplatkov). V prípade pasívneho volebného práva však neexistuje reálna prax jeho platnosti, namiesto toho existuje len ako reálne právo pre „establišment“, teda pre ľudí s dostatočnými zdrojmi a vplyvom. Rovnosť občanov před zákonom tu je reálne neplatná, aj keď formálne toto právo existuje.

  Táto „kauza“ je len ďalším príkladom toho, že vo „vysokej politike“ sa objavujú len tie isté tváre z tých istých kruhov, teda kruhov s dostatočným vplyvom a finančnými zdrojmi, s napojeniami na oligarchiu a finančné skupiny, ktoré financujú kampane kandidátom a politické strany a za túto službu si pýtajú protislužbu, alebo inak povedané, ako dnešný politický systém legalizuje korupciu. Úplnou perverziou dnešného systému je, že financovanie kampaní je „investíciou“, keďže štát vracia parlamentným stranám po úspešnom zvolení „náklady“ za financovanie volebnej kampane a vytvára tak reálny biznis, kde je možné robiť „zisky“ na politike a to úplne legálne.

  Poznámka: všetky návrhy sú diskutovateľné a nie sú súčasťou nemenného a jednotného balíka a je možné o nich hlasovať vrámci predvolebnej kampane, ak nejaká bude.

  Jedným z centrálnych predmetov môjho programu je preto obmedzenie vplyvu oligarchie a finančných skupín v politickej „súťaži“ a to obmedzením súkromného financovania volebných kampaní na všetkých úrovniach na menej než polovicu alebo tretinu (program je tiež súčasťou diskusie a demokratického rozhodovania) celkových nákladov na volebnú kampaň, súčasne na určitú hornú hranicu, počítanú podľa počtu registrovaných voličov v daných voľbách (v prípade prezidentských volieb, starostovských, primátorských a iných osobných voľbách inak ako v prípade parlamentných volieb a iných volieb, kde sú zvolení viacerí zástupcovia) s tým, aby súkromné financovanie volebnej kampane bolo v pomere k dnešnému stavu obmedzené minimálne na tretinu. Súčasne s tým zrušenie povolebných príspevkov pre parlamentné strany a nahradenie tohto systému rovným verejným financovaním volebných kampaní na všetkých úrovniach, ktoré budú musieť tvoriť väčšinu celkového objemu vynaložených financií alebo zostávajúcu časť v porovnaní so súkromným financovaním, s hornou hranicou, ktorá bude zodpovedať dnešnému objemu vynaložených zdrojov na príspevky pre parlamentné strany. Spolu s tým obmedzenie príspevkov pre volebné kampane pre fyzické osoby na určitú časť, možno polovicu mediánneho príjmu Slováka, s tým obmedzenie príspevkov právnických osôb na určitú nízku čiastku, možno dvojnásobok alebo trojnásobok mediánneho príjmu Slováka, s tým, že ak je nejaká fyzická osoba súčasťou tejto právnickej osoby, jej príspevok sa vždy počíta ako jeden príspevok, teda nemôžu dvakrát prispieť ako fyzická a vo forme právnickej osoby, ďalej úplne transparentné financovanie s povinnými transparentnými účtami na všetkých úrovniach a povinnosťou financovať subjekty a kampane len týmito účtami, rovnako tak možnosť ešte zriadenej Komisie (ktorej volení členovia budú mať obmedzené právo na súkromie a budú musieť preukázať transparentné osobné financie) nahliadnuť do osobných bankových účtov prispievateľov, aby sa zabránilo darcovským schémam. Podobné pravidlá na financovanie politických strán medzi voľbami. Spolu s tým, aby sa zabránilo vytváraniu „schránkových“ politických strán, minimálny počet členov pri založení politickej strany na možno päť, minimálny počet členov pre politickú stranu, ktorá vstupuje do parlamentných voľbách a iných voľbách na možno 400, minimálne viac než 200, povinnosť vedenia transparentných členských zoznamov pre všetky politické subjekty a právomoc komisie vyšetrovať, či členovia sú z vlastnej a slobodnej vôle členmi politického subjektu, aby sa zabránilo kupovaniu členov. Ďalej zníženie potrebného počtu podpisov na účasť v parlamentných voľbách a v prezidentských voľbách na možno polovicu, tretinu alebo menej.

  Korupcia na Slovensku je veľkou témou verejnej debaty. Skoro vždy je však táto debata vedená v logike „Ja nebudem skorumpovaný, druhí sú skorumpovaní“ bez toho, aby došlo k zavedeniu nejakých serióznych kontrolných mechanizmov. Transparencia je najlepšou zbraňou v boji proti korupcii a táto transparencia by sa mala vzťahovať na všetkých vysokých politikov a mala by zasahovať do práva na súkromie a do osobného života.

  Ďalej obmedzenie platov ústavných činiteľov a všetkých štátnych zamestnancov na určitú čiastku, možno maximálne dvojnásobok mediánneho príjmu Slováka. Ďalej obmedzenie práva na súkromie pre všetkých ústavných činiteľov a vedúcich štátnych zamestnancov, odstupňované podľa dôležitosti postu, v prípade ústavných činiteľov, najmä poslancov Národnej rady SR a prezidenta, povinnosť používať osobný transparentný účet a používať len tento na všetky osobné transakcie, možnosť pre ešte zriadenú Komisiu (v podobnej línii ako tá predošlá) a pre verejnosť neustále sledovať osobné komunikácie ústavného činiteľa (keď už to má byť reality show, tak nech platí najmä pre mocných a bohatých).

  Ak sa stanem prezidentom, zaväzujem sa, že sa dobrovoľne vzdám väčšiny (až na existenčné minimum) alebo celého platu a všetky pravidlá, ktoré tu uvádzam, budem ešte hneď dobrovoľne aplikovať na seba, vrátane transparentného účtu pre osobné financie.

  Jedna z najdôležitejších deficitov súčasného systému je jej demokratický deficit, ktorý sa prejavuje najmä v absencii priameho hlasovania v štáte. Najväčším prejavom tohto deficitu sú ústavné podmienky pre vyhlásenie referenda. K tým obmedzeniam patria po prvé obmedzenie otázok, na ktoré môže byť referendum vyhlásené, podľa niektorých interpretácií záväznosť referenda, po druhé potrebné množstvo podpisov na vyhlásenie referenda a po tretie kvórum pre platnosť referenda. Referendum by malo byť možné vyhlásiť na všetky otázky a podľa rovnakých podmienok, tak ako to bolo zaužívané v ústavnom práve pred Druhou svetovou vojnou, alebo vo Weimarskej ústave. Potrebný počet podpisov na vyhlásenie referenda by mal byť drasticky znížené na 35 tisíc, 50 tisíc alebo menej než 35 tisíc podpisov a kvórum by malo byť zrušené, pretože ani parlamentné voľby nemajú kvórum, alebo znížené na 20 alebo 25 percent. Ľudové hlasovanie by malo byť možné v podobnej proporcionalite aj na ostatných štátnych úrovniach (potrebný počet podpisov okolo jedného až dvoch percent registrovaných voličov) a možno by malo byť možné aj v zákazkovom konaní ako obmedzenie korupcie.

  Demokratický deficit štátu sa nevzťahuje len na nefunkčnosť referenda, ale aj na voľný mandát poslancov a ostatných zástupcov. Voľný mandát je veľkým zdrojom nedemokratickosti súčasného systému, ktorý dovoľuje úmyselné nesplnenie volebných sľubov. Voľný mandát by mal byť preto vážne obmedzený, ak nie zrušený. Jedným obmedzením voľného mandátu je možnosť odvolať zvoleného zástupcu. Táto možnosť by mala byť umožnená na všetkých úrovniach na základe občianskeho návrhu, kde by sa potrebný počet podpisov mal rátať buď podľa počtu registrovaných voličov a počtu zástupcov, alebo v prípade okrskového systému podľa počtu voličov v tom okrsku, alebo počtu hlasov pri zvolení. V prípade voľby poslancov je pravdepodobne pre efektívne presadenie tohoto systému zavedenie okrskového systému, avšak takého, kde pre každý okrsok je volený viac než jeden zástupca, keďže taký systém vytvára dvojstranícke systémy ako vo Veľkej Británii, vo Francúzsku a v USA a je vážne nedemokratický, alternatívnym príkladom môže byť Severné Írsko. Voľný mandát môže byť ďalej obmedzený dvoma spôsobmi, po prvé zavedením záväzného mandátu alebo minimálne záväzného mandátu, kde je poslanec zaviazaný svojim programom a musí voliť podľa programu, na základe ktorého bol zvolený, pričom môže požiadať voličov o zmenu tohoto programu a záväzku po voľbách, toto môže byť stupňované na niektoré aspekty programu až na všetky, alebo záväzkom dobrovoľným, kde poslanec uzatvára dodatočnú zmluvu s občanmi vrámci voľbách a po druhé zavedením priameho rozhodovania prostredníctvom poslancu, tieto posledné dva návrhy však prekračujú rámec tajného hlasovania, preto nemusia byť akceptované.

  Rozhodujúce pre ekonomickosť a efektívnosť takéhoto systému je digitalizácia volieb a digitalizácia verejnej diskusie. Táto digitalizácia môže byť postavená na existujúcom systéme e-občianskych preukazov, pričom by malo byť zabezpečené, že servery a kľúče pre tento systém sú v štátnom vlastníctve, zachovávajúc pritom tajné hlasovanie. Digitalizácia by mala mať podobu internetového hlasovacieho systému dostupného aj ako mobilná aplikácia, spolu s diskusným systémom, systémom pre podávanie návrhov a systémom pre zbieranie podpisov. Diskusný systém by však mal zahŕňať zákaz protizákonných prejavov, nenávistných, rasistických a iných prejavov, pričom by nemal byť súčasne príliš prísny, aby robil racionálnu diskusiu nemožnú, ako v niektorých prípadoch politickej korektnosti. Pre zabezpečenie demokratickosti tohoto systému by mala byť dostupná digitálna hlasovacia stanica na každom miestnom úrade a na niektorých ostatných verejných inštitúciách, ako na univerzitách, spolu s možno postupne vybudovanou verejnou sieťou internetu ako základom demokracie, ako právo na internet. Doplnkom by mohlo byť osobné, nedigitálne odovzdanie hlasu na miestnom úrade.

  Podobné pravidlá môžu byť aplikované na politické strany (zásadne už pred predvolebnou kampaňou), ktoré budú musieť mať podobné demokratické štruktúry vovnútri strany alebo napríklad povinnosť demokratickej voľby programu.

  Demokratizácia legislatívy môže byť tiež prípadne rozšírená na demokratizáciu exekutívy, najmä súdnictva a polície.

  Vrámci zbierania podpisov som zistil, že voličská základňa sa delí na dva tábory, na tých, ktorí chodia voliť a majú svojích favoritov, tí mi podpis nechceli dať. Týchto je cca 53% oprávnených voličov, ktorí chodia voliť – viď štatistika z posledných komunálnych volieb. No a ten druhý základný tábor sú ľudia, ktorí nechodia voliť, neveria nikomu a ničomu. Títo ma tiež kategoricky odmietali. Tak som zistil, že radový a hlavne chudobný občan nemá šancu vyzbierať 15.000 podpisov na petičný hárok.

  Tak som sa rozhodol, že pôjdem na deň Ústavy 1.9.2018 – deň otvorených dverí v parlamente skúsiť presvedčiť poslancov, aby mi dali svoj podpis pod petíciu ako poslanci. Prisahám na svoju česť, že poslanci, ktorých som oslovil a ktorí neskôr vzali svoj podpis späť, vedeli o tom, že z vyššie uvedených dôvodov chcem kandidovať a navyše neexistoval ani neexistuje žiadny zákonný vzor, ako má vyzerať petícia pre poslancov a pre občanov a keďže som bol presvedčený, že poslanecký popis je poslanecký podpis a poslanci nemajú v tomto prípade „občiansky“ podpis, poslanci sa podpisovali pod petíciu bez ohľadu na jej názov ako poslanci, ktorí žiadajú, aby predseda Národnej rady Slovenskej republiky prijal návrh kanididatúry Jána Molnára na funkciu prezidenta Slovenskej republiky v roku 2019.

  Týmto som chcel reagovať na kritiku, že poslanecký návrh na kandidatúru sleduje inú procedúru ako občiansky návrh na kandidatúru. Na záver chcem podotknúť, že právny systém funguje tak, že nie je dôležitý názov, ale obsah. V názve môžete uviesť npr. Žaloba, Návrh, Sťažnosť….. vždy sa posudzuje obsah dokumentu a nie názov.

  Preto si myslím, že predseda parlamentu mal skúmať pravosť podpisov a nie emócie poslancov, lebo tieto sa mohli časom zmeniť. Podľa svojho obmedzeného právnického vzdelania chcem len uviesť, že si myslím, že podpis je záväzný právny úkon a že som poslancov neuviedol do omylu. Nech na ich žiadosť rozhodne vyšší orgán či obsahom spĺňa petícia svoj zámer alebo nie.

  Výpis z môjho programu, o ktorom je možné diskutovať:

   1. Základný príjem pre každého, 2. Amnestia exekúcii (1 milion ľudí) 3. Rozpustenie SIS alebo jej stransparentnenie 4. Predstavovanie kandidátov zdrama vo verejných médii, 5. Zasadenie sa za neutralitu a vystúpenie z NATO, 6. Zákony v prospech občanov a nie finančných oligarchov (vid zákon o dobrovolných dražbách – v realite nedobrovolne), 7. Moc v rukách občanov sfunkčením referenda

   

  Ďalej

   

  1. Demokratizácia politického systému: pretvorenie volebného systému na proporcionálny okrskový systém na vzor Severného Írska, zníženie potrebných podpisov na založenie politickej strany na 3.000 podpisov, minimálny počet členov politickej strany vstupujúcej do parlamentných volieb 200 členov, zrušenie kvóra na vstup do parlamentu, možnosť kandidovať bez politickej strany, zavedenie odvolateľnosti poslancov na základe zozbierania desatiny podpisov v ich okrsku, ktoré získali pri zvolení, zavedenie imperatívneho mandátu pre poslancov, všetko vykračajúce nad tento mandát bude musieť byť schválené priamym hlasovaním v príslušnom okrsku, rovnaká organizácia bude povinná v politických stranách s tým, že členovia politických strán budú voliť, odvolávať kandidátov a vyrábať program. Zrušenie kvóra na platnosť referenda, všetky referendá budú záväzné, rozšírenie vyhlásenia referenda na všetky otázky (viď Ústava), zníženie potrebných podpisov na vyhlásenie referenda z 350.000 na 10.000 podpisov. Zmena fungovania volebnej kampane, zrušenie príspevkov na parlamentné strany, horný limit na celkovú čiastku súkromného financovania volebnej kampane vo výške 100.000 Eur, horný limit na jednotlivé príspevky vo výške 100 Eur, zákaz príspevkov od právnických osôb, verejné financovanie pre všetky politické subjekty vo výške 500.000 Eur a rovný prístup do všetkých médií. Verejnoprávne médiá počas volebnej kampane musia venovať minimálne 40 percent svojho programu na prezentáciu politických subjektov.

   

  1. zvýšenie minimálnej mzdy aj v štátnom sektore na úroveň západu, spolu s medzinárodným koordinovaným úsilím v spolupráci s vládami, odborovými organizáciami a občianskymi hnutiami presadiť rovnaké v ostatných štátoch Východnej Európy a ďalej.

   

  1. vyhlásenie neutrality Slovenska v aliancii s Rakúskom a Švajčiarskom spolu s úsilím a právomocami rozšíriť neutrálnu zónu na celú Európu.

   

  1. demokratizácia hospodárstva: povinná odborová organizácia v každom podniku, spolu s povinnou organizáciou odborov na základe odvolateľnosti, imperatívneho mandátu zástupcov a priamej demokracie, spolu so zákonne zakotvenou právomocou odborov zasahovať do chodu podniku, voliť zostavenie vedenia podniku a rozhodovať o výnosoch pre vlastníkov. Vytvorenie ďalších právnych foriem podnikania: spoločenský podnik, ktorý je vo spoločenskom vlastníctve a družstevný podnik druhého a tretieho typu, so žiadnymi výnosmi na podiely a s progresívnymi výnosmi na podiely, tieto typy budú daňovo a inak zvýhodňované.

   

  1. verejná výstavba bytov prostredníctvom špeciálnej progresívnej dane na túto výstavbu na kapitálové príjmy, osobné príjmy, dedičstvo a nehnuteľnosti. Tieto byty budú následne predávané každému občanovi, ktorý o ne požiada s prednostným právom pre rodiny s detmi a občanov s nízkymi príjmami, za cenu, ktorá zodpovie len výrobným nákladom a nie trhovým cenám, na prenájom, štátnu pôžičku alebo predaj. na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné podniky. Zvýhodnenie a dotácia družstevných bytov. Štátne pôžičky na výstavbu rodinných domov.

   

  1. verejná výstavba zelenej energie a infraštruktúry prostredníctvom vysokej uhlíkovej dane. Na výstavbu budú založené štátom dotované spoločenské a družstevné stavebné a výskumné podniky. Zákaz spaľovacích motorov do roku 2035, vrátane výroby spaľovacích motorov a áut so spaľovacími motormi. Vysoké daňové zvýhodnenie pre výrobu a výskum zelenej dopravy spolu s obmedzeniami na zisk a demokratickými požiadavkami spojenými s týmito zvýhodneniami. Založenie spoločenských a družstevných podnikov na výskum a výrobu zelenej dopravy.

   

  Pokiaľ budú takýto poslanci v parlamente, ktorí dokážu zdiskreditovať človeka, ktorému štát najviac ublížil, Ďakujem, tu dobrý prezident nepomôže, pomôže len ……

  Priatelia čítajte komenty bude to paľba ale aj moje protiúdery!!!

   

  SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV
  Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
  č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Novou hovorkyňou Bieleho domu bude Stephanie Grishamová

  Washington 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Americký prezident Donald Trump v utorok vymenoval za novú hovorkyňu Bieleho domu Stephanie Grishamovú, ktorá dosiaľ zastávala post hovorkyne jeho manželky Melanie. Menovanie Grishamovej do funkcie - hovorkyne Bieleho domu i šéfky tamojšieho oddelenia komunikácie s verejnosťou - oznámila na Twitteri práve Trumpova…

  V petrochemickej továrni v Španielsku vypukol požiar

  Madrid 25. júna 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:AssessNET by RISKEX Twitter)   V petrochemickej továrni na juhu Španielska vypukol požiar. Prípad sa stal v utorok v priemyselnej zóne pri meste Algeciras Andalúzski záchranári na Twitteri uviedli, že podľa majiteľa, ktorým je firma Indorama Ventures, si incident nevyžiadal žiadne zranenia. Úrady evakuovali neďaleké domy…

  Pompeo: USA dúfajú, že mier v Afganistane dosiahnu do 1. septembra

  Kábul 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacquelyn Martin)   Spojené štáty podľa utorkových slov svojho ministra zahraničných vecí Mikea Pompea dúfajú, že mierovú dohodu, ktorá ukončí 17 rokov trvajúcu vojnu v Afganistane, možno dosiahnu ešte pred 1. septembrom. Informovala o tom tlačová agentúra AP Pompeo bol v utorok na jednodňovej neohlásenej návšteve…

  Úrad špeciálnej prokuratúry nemá informácie o monitorovaní obžalovaného Mariana Kočnera a jeho obhajcov

  Bratislava 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dušan Hein)   Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemá informácie o monitorovaní obžalovaného a obvineného podnikateľa Mariana K. a jeho obhajcov vo výsluchovej miestnosti. Podľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) zase nie je pravdou, že úkony s Marianom K. sú vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti…

  Juncker Čaputovej: Vaše víťazstvo je víťazstvom pre celú Európu

  Brusel/Bratislava 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Martin Medňanský)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok povedala, že jej veľmi záleží na tom, aby Slovensko bolo sebavedomým, zodpovedným a konštruktívnym členom Európskej únie Prezidentka Čaputová v rámci svojej druhej oficiálnej cesty po nástupe do úradu navštívila v utorok Brusel. Na spoločnej tlačovej konferencii…

  Trump: Irán sa chová urážlivo, rozumie len moci a sile

  Washington 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster)   Americký prezident Donald Trump označil v utorok reakciu Teheránu na jeho ponuku rokovať za "ignorantskú a urážlivú", pričom zdôraznil, že iránsky režim rozumie len "sile a moci". Informovala o tom agentúra AFP "Dnešné veľmi ignorantské a urážlivé vyhlásenia Iránu len dokazujú, že (jeho…

  Ukrajinský prezident navštívi Kanadu

  Kyjev 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívi v dňoch 1.-3. júla Kanadu. Informovala o tom v utorok agentúra Interfax-Ukrajina V Toronte sa hlava štátu zúčastní na medzinárodnej konferencii o podpore reforiem na Ukrajine. Ďalej má naplánované stretnutia s tamojším premiérom Justinom Trudeauom, ministerkou zahraničných vecí…

  Smer-SD: Rajtár zničil Rybaničovi profesionálny aj osobný život, použil ho ako rohožku

  Bratislava 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   V prípade porušenia bankového tajomstva nebol odsúdený skutočný vinník, tým je poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár, ktorý svojho asistenta Filipa Rybaniča použil ako rohožku. Uviedol to vládny Smer-SD na sociálnej sieti v reakcii na utorkové rozhodnutie súdu. Rybaniča odsúdil Krajský súd v…

  Poslanci zvolili len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu, je ňou Edita Pfundtner

  Bratislava 25. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel,Martin Medňanský )   Národná rada (NR) SR v utorok v opakovanom tajnom hlasovaní zvolila len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorú predloží prezidentke Zuzane Čaputovej. Stala sa ňou štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. Vyhlásili to v pléne…

  Rusko označilo americké sankcie voči Iránu za bezohľadné

  Moskva 15. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)   Moskva označila v utorok nové americké sankcie voči Iránu za bezohľadné, pričom vyjadrila svoju solidaritu s Teheránom. S odvolaním sa na vyjadrenia ruského ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AFP "Predstavitelia americkej administratívy by sa mali dobre zamyslieť nad tým, kam až…

  Poplatky pri zmene priezviska po uzavretí manželstva sa majú zrušiť

  Bratislava 25. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci dnes schválili novelu zákona o správnych poplatkoch, ktorou sa má podporiť vytváranie tradičných foriem rodiny a uľahčiť finančnú situáciu manželov, a to oslobodením od rôznych poplatkov Novelu predložili predseda Smeru-SD Robert Fico a jeden z podpredsedov strany Juraj Blanár. Po novom manželom bezplatne…

  Sulík sa v minulosti chcel stať členom SDKÚ, požadoval pri tom odchod Dzurindu. S Miklošom sa teraz sporia o to, koho arogancia mu v tom nakoniec zabránila

  Bratislava 25. júna 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalý kontroverzný šéf rezortu financií Ivan Mikloš, ktorý donedávna radil vláde na Ukrajine, opäť komentoval vyjadrenia predsedu SaS Richarda Sulíka. Tento raz však nie v súvislosti s ekonomickými témami, ako to u tejto dvojice býva zvykom, ale o niekdajších pomeroch v strane SDKÚ…

  "Dôležitá je spolupráca hodnotovo blízkych strán". Hlina sa stretne s Beblavým a Trubanom

  Bratislava 25. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predsedovia troch mimoparlamentných politických strán, Miroslav Beblavý zo Spolu, Michal Truban z Progresívneho Slovenska (PS) a Alojz Hlina z KDH sa dohodli na stretnutí, ktoré má byť v pondelok (1. 7.). Rokovať majú o spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. TASR to potvrdil Beblavý…

  Platforma Stojíme pri kultúre odovzdá otvorený list premiérovi

  Bratislava 25. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Nina Vidovencová Facebook)   Zástupcovia platformy Stojíme pri kultúre adresujú otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu a súčasne žiadajú o verejné prijatie Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá. List a žiadosť odovzdajú v stredu 26. júna formou štafety. Tá sa začne o 13:30 pri ministerstve…

  Návšteva Bruselu nie je podľa prezidentky zahraničnou cestou, Aliancia oceňuje Čaputovej postoj: Stoltenbergovi sa páči, že prezidentkou je len 10 dní a už je tam

  Brusel 25. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)   Návštevu Bruselu a tamojších inštitúcií Európskej únie a Severoatlantickej aliancie nevníma Zuzana Čaputová ako návštevu zahraničia Povedala to po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Bruseli. Ten ocenil, že Čaputová pricestovala len desať dní po prevzatí úradu hlavy štátu. Vníma…

  Transpetrol: Ropa cez Slovensko tečie bez obmedzenia a v štandardnej kvalite

  Bratislava 25. júna (TASR)   Slovenský prepravca ropy Transpetrol pokračuje v štandardnom režime prepravy ropy v požadovanom množstve a kvalite pre svojich odberateľov Spoločnosť v utorok potvrdila, že vzorky priebežne odoberané na ukrajinsko-slovenskej hranici nevykazovali v uplynulých dňoch nadmerné množstvo organicky viazaného chlóru. O možnej kontaminácii ropy informoval v pondelok…

  Rybanič je vinný, Kaliňákovi sa ospravedlniť nemusí

  Bratislava 25. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Krajský súd (KS) v Bratislave na svojom verejnom zasadnutí odsúdil Filipa Rybaniča, asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS), na trojročný trest s jednoročným odkladom a skúšobnou lehotou Súd zároveň rozhodol, že Rybynič musí tiež písomne spracovať vlastnú bankovú analýzu nakladania…

  Danko sa poďakoval poslancom, ktorí prispeli k zrušeniu blokácie Ruska

  Bratislava 25. júna 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koalícia je dohodnutá na piatich menách ústavných sudcov. V prípade, že napokon nebudú zvolení, to bude posledná tajná voľba, v ktorej budú hlasovať poslanci za Slovenskú národnú stranu (SNS). Uviedol to dnes na tlačovom brífingu v súvislosti s voľbou ústavných sudcov predseda…

  TopDesat

  Najväčší bazén na svete je v Čile. Jeho rozmery sú megalomanské

  0

  S celkovou rozlohou 8 hektárov a dĺžkou 1 013 metrov si drží tento bazén v Čile prvenstvo v Guinessovej knihe rekordov. A ani po trinástich rokoch sa nikto k tomuto obrovskému číslu nikto ani len nepriblížil. Najväčší bazén je naplnený ohromujúcimi 250 000 000 litrami vody. Keby sme to chceli prirovnať ku klasickému plaveckému bazénu o dĺžke 8 metrov, muselo…

  TOP10: Znepokojujúce metódy mučenia, ktoré by si rozhodne nechcel zažiť

  0

  Metódy mučenia sprevádzajú ľudstvo už po mnohé stáročia. Bohužiaľ, s rôznymi formami mučenia sa stretávame až dodnes. Existuje však množstvo moderných metód mučenia spoločne aj s rôznymi nástrojmi, ktoré sú na túto činnosť priamo určené. Dúfajme, že mučenie sa jedného dňa stane minulosťou. Do tej doby, by sme sa však…

  Na Kamčatke v Rusku medveď "bez povolenia" prešiel cez kontrolu letiska

  0

  Úrady v okrese Elizovskij na Kamčatke uvádzajú, že mladý medveď bol videný v blízkosti letiska Petropavlovsk-Kamčatskij v dopoludňajších hodinách. Prechádzajúci sa dravec bol natočený na video. "Informácie o pohybe medveďa v ranných hodinách v oblasti letiska sa objavili na kontrolnom paneli dispečera. Dravec bol tiež videný na čerpacej stanici a Kamčatského…

  Fridtjof Nansen a jeho odvážna moreplavba smer Grónsko

  0

  Fridtjof Nansen, ktorý žil v rokoch 1861 až 1930, sa v roku 1882 odvážil priplaviť k neprebádaným končinám Grónska. Ľadová ríša mu učarovala na celý život. Mocný, otužilý, samostatný mladík, ktorý túžil po dobrodružstve už od nepamäti. Aj tak by sa dal Nansen charakterizovať. Na vysokej škole študoval zoológiu. O dva roky prišla príležitosť,…

  10 znakov, ktoré ti potvrdia, že tvoja polovička je tvoja spriaznená duša

  0

  Každý z nás si počas života hľadá svojho životného partnera, s ktorým sa chystá prežiť zbytok svojho života. Ako však zistíš, že tvoja polovička je naozaj tá pravá a zároveň je aj tvoja spriaznená duša? Mnoho z ľudí to jednoducho tak cíti. Týchto 10 znakov je akým si potvrdením toho,…

  Najväčšie lode histórie: Osud im rozhodne neprial

  0

  Najväčšie lode histórie postihli mnohé katastrofy - osud im tak rozhodne neprial. Vezmime si napríklad taký Great Eastern – kedysi najväčší parník na svete. A nielen on. Námorných obrov akoby sprevádzala akási kliatba. Great Eastern bol postavený v anglickom Londýne zhruba v polovici 19. storočia. Ihneď sa stal objektom pozorovania. Verejnosť jasala. Zvedavci…

  Vo svete IT

  Jedna z najdostupnejších kolobežiek KUGOO S1 s nosnosťou až 120kg je opäť dostupná za neodolateľnú cenu

  0

  Elektrické kolobežky – takmer nezastaviteľný trend, ktorý úplne zmenil osobnú dopravu vo veľkomestách po celom svete. Väčšina z nich je však príliš drahých, poprípade tie lacnejšie nespĺňajú požiadavky náročnejšieho používateľa. Renomovaný výrobca kolobežiek KUGOO však jednoducho vie, ako vytvoriť ideálnu kolobežku. Elektrická kolobežka KUGOO S1, ktorá je momentálne dostupná za…

  Google Drive čoskoro dostane podporu offline prehliadania ďalších typov súborov

  0

  Službu Google Drive určite netreba nikomu zvlášť predstavovať. Jedná sa totiž o jednu z najrozšírenejších cloudových služieb vôbec. Spoločnosť Google aktuálne ohlásila prostredníctvom svojho blogu, že cloudové úložisko bude dostupné aj offline pre ďalšie typy súborov. V súčasnosti možno pristupovať k vybraným typom súborom (napr. Google Docs,…), ktoré budú rozšírenie o ďalšie. Obrázky, PDF a súbory…

  Xiaomi Mi CC9 prinesie 32MP selfie kameru. Odhaľuje to najnovší poster

  0

  Predstavenie novej kategórie zariadení z kuchyne Xiaomi je pomaly na spadnutie. Už 2. júla majú byť predstavené nové smartfóny CC (Chic & Cool). Najnovšie spoločnosť Xiaomi prezrádza ďalšie informácie ohľadne chystaných zariadení. Na sociálnej sieti Weibo. Upozorňuje na to portál gsmarena.com. Xiaomi na sociálnej sieti povedalo, že predná 32MP kamera príde…

  Kvalita fotografií z kamery pod displejom nebude najlepšia

  0

  V priebehu včerajšieho dňa obehli internet správy týkajúce sa predstavenia prvého smartfónu so selfie kamerou umiestnenou pod displejom. Predstaviť by ho mala spoločnosť Oppo počas MWC Shanghai už zajtra. Informovala o tom samotná spoločnosť prostredníctvom sociálnej siete Twitter a Weibo. Na tému upozornil portál Gizmochina.com. Brian Shen, viceprezident spoločnosti Oppo zdieľal na sociálnej…

  Mi Band 4 sa predáva lepšie ako teplé rožky. Za 8 dní sa predalo viac ako 100 milión kusov

  0

  Približne 2 týždne dozadu spoločnosť Xiaomi oficiálne predstavila nový fitnes náramok Mi Band 4, ktorý sa dostal do predaja krátko na to. Podľa najnovších správ je novú generáciu fitnes náramku enormný záujem, nasvedčujú tomu čísla predajnosti. Informuje o tom portál gsmarena.com. Portál gsmarena.com upozornil na informácie týkajúce sa predajnosti Mi…

  Xiaomi RedmiBook sa objavil v predaji. Vieme čo stojí

  0

  Spoločnosť Xiaomi, resp. dcérska firma Redmi približne takto mesiac dozadu predstavila nový laptop RedmiBook, ktorý dostal prívlastok „zabijak“. Dôvodom sú špecifikácie v kombinácii s atraktívnou cenou. Najnovšie tento notebook v konfigurácii so 8GB RAM a 512GB úložným priestorom typu SSD začal listovať jeden z najväčších e-shopov na svete – GearBest.com, ktorý ponúka možnosť dopravy aj…

  TopSpeed

  14 úmrtí za 7 dní v SR je šok! Bude viac policajtov a vyššie pokuty

  5

  V priebehu minulého týždňa zomrelo na slovenských cestách až 14 ľudí. Polícii preto došla trpezlivosť, končí s prevenciou, na cesty nastupuje viac policajtov a prichádza tvrdá represia. Tolerancia sa nevyplatila, nezodpovední vodiči sa musia pripraviť aj na vyššie pokuty. Podľa Polície sa slušní vodiči báť nemusia, s tými neporiadnymi však chce poriadne zatočiť.

  Aká bude Škoda Kamiq GT ukazuje Vision GT

  1

  Na veľkom čínskom autosalóne Shenzhen-Hong Kong-Macao International Auto Show 2019 ukázala škoda Ázii ďalší z radu konceptov. Akokoľvek sa to nezdá, Škoda Vision GT je alternatívou pre európsky Kamiq, teda malý mestský crossover s podstatne emotívnejšími tvarmi. 

  Hyundai Tucson N Line: Toto je naše najsexi SUV

  5

  Čo vznikne, keď spojíte najpredávanejšie SUV a najpredávanejší hot-hatch roku 2018 na Slovensku? Hyundai Tucson N Line - najsexi SUV!

  Malé turbomotory majú muchy. A nie sú malé

  20

  Zmenšovanie objemov spaľovacích motorov a ich prepĺňanie je síce liekom na laboratórne sledované emisie, no nie je tajomstvo, že v reálnej premávke nie je ich emisná bilancia tak ružová, ako sa to papierovo prezentuje. To však nie je ich jediný problém. Malé turbomotory trpia technickými poruchami vyplývajúcimi nielen z ich…

  Akio Toyoda, prezident Toyoty, pretekal v 24h Nürbugringu. Skončili 3. v triede!

  7

  Ak ste nevedeli, šéf najväčšej automobilky sveta, Akio Toyoda, prezident Toyoty sa už druhý krát zúčastní jedných najnáročnejších pretekov na svete. 24 hodinovka na Nürburgringu preverí aj najtvrdšieho pretekára. A tu je ten pomyselný “gól”. Akio Toyoda nie je profi pretekár. Je to prezident Toyoty! Práve on sa postaral o to, že Toyota…

  Audi SQ8 má perfektný naftový V8 motor

  4

  To, že v športovej naftovej verzii sa po modeli SQ7 objaví aj emotívna Audi SQ8 bolo zrejmé. Otázny nebolo či, ale kedy. Dnes je to realita. Audi uverejnilo obrázky a informácie o top verzii najluxusnejšieho SUV. Audi SQ8 prichádza s tou istou pohonnou jednotkou, ako sesterský model SQ7 a noví majitelia sa majú na čo tešiť. Nafta teda u Audi rozhodne…

  KAMzaKRÁSOU

  Tipy, ako nepribrať na dovolenke, keď cestuješ all inclusive: Drž sa ich!

  1

  Z letnej dovolenky si často ako suvenír prinášame okrem iného aj kilá navyše. Niet sa čomu čudovať. V súčasnosti totiž preferujeme dovolenky all inclusive, na ktorých máme všetko v cene. Nie je na nich núdza o jedlo, dezerty, ale ani alkohol a rôzne iné sladené nápoje. Kalórie sa preto jednoducho…

  Pôvabné minimalistické svadobné šaty pre nenáročné nevesty? Týmto neodoláš!

  1

  Basic, alebo minimalistické svadobné šaty už dávno nevyzerajú ako kus látky obmotaný okolo postavy. Zvýraznia krivky a pritom zostanete verná svojmu minimalistickému šatníku a životnému štýlu. Moderné nevesty čoraz viac vyhľadávajú čisté a klasické dizajny, aby sa cítili čo najlepšie a najsebavedomejšie v ich veľký deň. My vám tu prinášame perfektnú módnu inšpiráciu ak veríte,…

  Dovolenka v Chorvátsku: Neznáme miesta, kde zažiješ nezabudnuteľné chvíle

  3

  Kto sa ešte nebol vyhrievať pri priezračnom mori alebo ho nepichol ešte ježko, nech zdivhne ruku. Voňavé čerstvé figy, práve vylovené a do chrumkava opečené ryby, rytmická chorvátska hudba, nekončiace noci v Zrče, večerná prechádzka kamennými uličkami Makarskej riviéry, vysoké borovice, neutíchajúce cikády, Winnetou, malebné ostrovy- toto je naše Chorvátsko. Niektorí…

  Vedci zistili, ktorí muži sú pre ženy atraktívnejší. Čo myslíš – plešina alebo hriva?

  3

  Doposiaľ sa stále viedli diskusie o tom, aké ženy sa páčia mužom. Aká je ideálna ženská postava alebo o tom, aké vlasy sa páčia mužom na ženách. Zväčša si muži vyberajú ženu do koča aj do voza, ktorá sa v živote netratí a dokáže zvládať úplne všetko. Ale, ako to je s mužmi? Záleží len…

  Svadobný dar pre Jasminu a Rytmusa: Čo si mladomanželia priali?

  1

  Moderátorka Jasmina Alagič a spevák Rytmus si povedali svoje ÁNO a ich svadba bola ako z rozprávky. V rámci príprav na svadbu objavila Jasmina aj novú prémiovú službu od Potten & Pannen – Staněk, ktorá umožňuje, aby si novomanželia vybrali svadobný dar podľa svojho želania. Svadobný dar pre Jasminu a Rytmusa - čo…

  Tehotenstvo a vitamíny: Na čo nesmieš ako budúca mamička zabúdať?

  2

  S otehotnením prichádza do života ženy veľa neznámeho. Zrazu je zodpovedná nielen za seba, ale aj za maličkého človiečika v jej brušku a musí sa začať starať lepšie aj o seba samú. Vynosiť dieťa totiž vôbec nie je jednoduché a vyžaduje veľa trpezlivosti, sily a psychickej pohody. Keďže dieťa v…

  Svetlo sveta

  Františkán sa dožil 100 rokov a spoznal 7 svätcov osobne

  0

  Giuseppe Ungaro zomrel v máji tohto roku vo veku 99 rokov. Sám hovoril, že sa dožil 100 rokov, pretože prirátal vždy aj 9 mesiacov tehotenstva. V roku 2018 mu udelilo mesto Padova cenu za celoživotné dielo pomoci iným. Počas svojho života osobne poznal 7 svätcov. Traja z nich boli pápeži:…

  Čína má zabíjať prívržencov náboženským menšín kvôli získaniu orgánov na transplantácie

  0

  Investigatívny tribunál v Londýne zverejnil správu, že program na vyberanie orgánov z tiel ľudí patriacich predovšetkým medzi náboženské menšiny naďalej trvá. « Násilné zbieranie orgánov na účely transplantácie, ktorý sa uskutočňuje roky pokračuje vo výraznej miere na území celej Číny, » uviedol Čínsky tribunál 17. Júna v Londýne. Čínska vláda pôvodne tieto…

  Nová kniha a svätom ruženci – Ruženec, záchrana pre svet

  0

  Na knižnom trhu sa objavila nová kniha o modlitbe svätého ruženca s názvom Ruženec – záchrana pre svet. Útla, stostranová kniha, svojim obalom nijako nevybočuje z bežnej produkcie vydavateľstiev s náboženskou literatúrou. Pojednáva o najznámejšej katolíckej modlitbe a na prvý pohľad sa zdá, že len o nej znovu opakuje základné…

  Arcibiskup Zvolenský na Európskom súde chránil rodinu

  0

  Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Stanislav Zvolenský intervenoval na Európskom súde pre ľudské práva v prípade, v ktorom transsexuálna osoba s biologicky ženským telom, po tom ako porodila dieťa, žiada, aby bola zapísaná vo svojich dokladoch, ale aj v dokladoch týkajúcich sa dieťaťa, ako otec dieťaťa. Súd vedie na…

  Pápež: Eucharistia nám nesmie zovšednieť, nech je vždy ako prvé sväté prijímanie

  0

  Prinášame v plnom znení príhovor Svätého Otca Františka pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána v nedeľu 23. júna 2019, keď sa na viacerých miestach slávi prenesený sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Veriacich Svätý Otec vyzval prijímať sviatosť Eucharistie s vďačnosťou a plným vedomím, nikdy nie pasívne a iba z mechanického zvyku: „Eucharistia nám nesmie…

  Súd v Británii prikázal katolíčke potratiť dieťa, pretože si myslí, že by bola zlou matkou

  0

  V piatok rozhodol v Británii súd pod veením sudkyne Nathalie Lieven, že žena v 22 týždni tehotenstva musí podstúpiť potrat, pretože sa súd domnieva, že by nebola dobrou matkou. O rozsudku súdu informovala televízna stanica Fox News a Sky News.  Súd prehlásil, že uznáva, že pre ženu potrat znamená “neúnosný…

  Armádny Magazín

  Má Turecko prijať údajnú ponuku Ruska a kúpiť Suchoje Su-57 namiesto plánovaných F-35 z USA?

  0

  Na nasledujúcich riadkoch je úvaha bývalého dôstojníka nemeckej armády tureckého pôvodu narodeného v Nemecku kde získal aj vzdelanie, v súčasnosti žijúceho v Turecku, k možnosti nákupu ruských viacúčelových stíhacích lietadiel 5. generácie Suchoj Su-57. Jeho pohľad, či takéto rozhodnutie je možné a či je to vôbec zmysluplné. Názor je jemne povedané odlišný od tý

  Irán odovzdá Rusom úlomky zostreleného amerického dronu RQ-4 Global Hawk

  0

  Americký portál The Drive s odvolaním sa na vlastné zdroje uviedol, že Irán je rozhodnutý odovzdať ruským odborníkom úlomky amerického dronu RQ-4 Global Hawk. Ruskí odborníci budú analyzovať zvyšky amerického dronu, v centre ich záujmu bude stáť skúmanie systémov rádioelektronického boja. Ak Rusi získajú cenné informácie, budú možno vedieť vypracovať…

  Bolo vyradenie lietadla Grumman F-14 Tomcat zo služby unáhleným rozhodnutím? Prečo sa tak udialo, ak tento typ vynikal údajne vynikajúcimi parametrami

  0

  V čase vyraďovania mala posledná „D“ verzia F-14 Tomcat pred sebou stále primerane dlhú životnosť draku a teoreticky tieto lietadlá mohli slúžiť z lietadlových lodí ešte pekných pár rokov. Životnosť draku však nebola primárnym dôvo

  Rezort obrany upozorňuje na prelet vrtuľníkov cez územie Slovenska

  0

  Ministerstvo obrany SR upozorňuje obyvateľov Slovenska na prelet amerických vrtuľníkov AH 64 D Apache z Rumunska do Nemecka, ktorý je naplánovaný v období od 24. do 26. júna 2019 aj cez naše územie. Celkovo pôjde o prelet 7 vrtuľníkov cez územie západného Slovenska s medzipristátím v Piešťanoch. Uvedený prelet bol vopred riadne schválený v zmysle…

  Talianske civilné lietadlo stratilo nad územím Slovenska spojenie, stíhacie lietadlá MiG-29 ho sprevádzali po ukrajinskú hranicu

  0

  Dve stíhacie lietadlá MiG-29 zaradené do integrovaného systému protivzdušnej obrany Severoatlantickej aliancie NATINAMDS dnes vo večerných hodinách vzlietli z Leteckej základne Sliač z dôvodu straty spojenia s civilným lietadlom. Takzvaný ostrý vzlet si vyžiadala situácia, pri ktorej orgány riadenia letovej prevádzky nemali nad naším územím spojenie s talianskym dopravným lietadlo

  Veľká hra v Arktíde: Amerika hľadá vojenský prístav ktorým by čelila Rusku a Číne na severnom póle

  0

  Americkí zákonodarcovia chcú, aby ich armáda konkurovala Rusku a Číne na mori tým, že nájde jedno alebo viac miest pre prístav, ktorý by pomohol zvýšiť rastúci apetít Washingtonu po arktickej rope a ďalších prírodných bohatstvách. Národný zákon o autorizácii obrany 2020 (NDAA) naznačuje, že Pobrežná stráž a ďalšie po

  Tvoja Svadba

  Frézia vo svadobnej výzdobe: Čím si ťa tieto kvety získajú?

  0

  Problém so skleníkovými kvetmi je vo vôni. Čím viac sú šľachtené, tým menej voňajú. Frézia vo svadobnej výzdobe je predstavuje fantastickú výnimku. Jej vôňa je lahodná, pripomína čistotu, nevadí ani ľuďom s citlivým nosom. Drobné kvietky si ľahko dopestujete aj doma, stačí trošku trpezlivosti a správny výber dátumu svadby.

  Bielo-strieborná svadobná výzdoba: Jednoduchosť, ktorá prekvapí

  0

  Nie všetky nevesty majú chuť byť odvážne, majú rady výrazné farby alebo chcú pútať pozornosť svojich hostí netradičnými výzdobami. My klasiku milujeme. Biela je farba svadieb už veľmi dlho. Biele svadobné šaty, biele obrusy, biele kvety. A aby sme bielu trošku ozvláštnili, pridávame do nej trošičku ligotu. Bielo-strieborná svadobná výzdoba je…

  Priebeh svadobného dňa: Teraz už určite na nič nezabudneš!

  0

  Cítite to? Ako sa pod vami chodník mení na oblaky. Vzrušenie cítite v celom tele a občas si musíte pripomínať, že sa to naozaj deje. Svadba. Až kým nás smrť nerozdelí, romantika. Spomínate si na prvé dni, prvé rande, prvé bozky, prvé všetko. A potom vás prepadne aj tá praktická stránka. Priebeh svadobného…

  Luxusné medové týždne podľa znamení (II.): Aké je to dokonalé miesto?

  0

  Luxusné medové týždne podľa znamení? Rovnako ako svadba by mala byť jedinečná aj svadobná cesta. Kde si tieto medové týždne užijete je len a len na vás. My sme pripravili niekoľko destinácii, ktoré by vám mohli s rozhodovaním pomôcť. Sú zoradené podľa znamení, ale nikomu nebude vadiť, ak pôjdete na…

  Svadobný účes z kučeravých vlasov: Ktorý si vyberieš ty?

  0

  Obdobie rovných vlasov v súčasnosti striedajú jemné vlny. Volajú sa aj plážové. Svadba je ale výnimočnejšia príležitosť a zaslúži čosi extra, niečo navyše. Svadobný účes z kučeravých vlasov pôsobí bohato a jeho nositeľky sa môžu popýšiť skutočnou korunou krásy.

  Luxusné medové týždne podľa znamení (I.): Aké je to dokonalé miesto?

  0

  Luxusné medové týždne nie sú problém. Už storočia sa cestovatelia, pútnici a dobrodruhovia pozerali na hviezdy nad svojimi hlavami a riadili sa nimi. Prečo by teda vaše medové týždne mali byť iné? Znamenia zverokruhu vám nepomáhajú iba v nájdení dokonalého manžela alebo na horoskop, ale aj na nájdenie perfektného miesta na medové týždne.

  Tvoje Zdravie

  Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!

  0

  Patizóny sú typicky letnou zeleninou, ktorá je nielen veľmi chutná, ale aj poriadne zdravá. V našich jedálničkoch však tento kultivar tekvice obyčajnej nemá až tak pevné miesto, ako iné druhy zeleniny. Je to však veľká škoda. Patizóny sú totiž jedinečné nielen svojím diskovitým tvarom s vlnitými okrajmi, ale aj vplyvom na zdravie…

  Hľadáte letné osvieženie? Pripravte si tento úžasný mätový sirup!

  0

  Mäta pieporná patrí medzi najznámejšie liečivé bylinky. Radíme ju do čeľade hluchavkovité a charakteristická je 60 až 80 centimetrov vysokou štvorhrannou vzpriamenou stonkou, z ktorej vyrastajú výrazné listy, ktoré majú podlhovastý tvar a zúbkatý okraj. Na čepeli lístkov, ktoré sa používajú aj na liečebné účely, sa nachádzajú žliazky s obsahom…

  Dajte zbohom prepoteným tričkám! Takto si vyrobíte šetrný prírodný dezodorant

  0

  Každé ľudské telo za fyziologických podmienok môže vylúčiť až okolo jedného litra potu. Práve v lete však často máme pocit, že, ako sa hovorí, z nás leje ako z krhly. Bez dezodorantov by sme horúce letné dni pravdepodobne ani neprežili. Predsa len, vôňa prepoteného trička nemusí patriť k tým najpríjemnejším.…

  Záhadné choroby ľudstva: Pravdepodobne ste o nich ešte nepočuli!

  0

  Záhadné choroby, o ktorých veľa z nás ani len nepočulo. Ak vás bolí hrdlo, uvaríte si čaj alebo zájdete do lekárne. Ak máte zápal pľúc, vyberiete sa k lekárovi, ktorý vám predpíše antibiotiká. V niektorých prípadoch však príznaky a liečba dajú poriadne zabrať i odborníkom a výskumníkom v oblasti medicíny.…

  Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti

  0

  S.O.S, spálilo ma slnko! Aj vy ste niečo podobné zadali v posledných rokoch do vyhľadávača na internete? Ak hej, príliš sa netrápte, aj vy ste len človek… Na príliš dlhý pobyt na priamom letnom slnku totiž niekedy nestačí ani ten najlepší opaľovací prostriedok s SPF 50+. Čo robiť pri spálení…

  Prečo začať behať? Pozrite na 7 dobrých dôvodov, prečo začať hneď!

  0

  Nielen zdravá strava, ale aj dostatočný pohyb je pre zdravie nášho organizmu nesmierne dôležitý. Akým pohybovým aktivitám sa však venovať? Verte, že nemusíte každodenne podávať nadpriemerné fyzické výkony, dôležité je hlavne obmedziť sedavý spôsob života, ktorý môže mať výrazne negatívny vplyv na naše zdravie. Skvelé sú prechádzky v prírode, plávanie,…