Neštandardnosť Borisa Kollára a jeho strany ostala pri slovách

Vďaka dostatočnej podpore od občanov vyjadrenej vo voľbách v roku 2016 sa strana SME Rodina – Boris Kollár dostala do parlamentu. O neštandardnosti a sem-tam aj o protisystémovosti tejto strany sme počúvali nielen od politických analytikov, komentátorov a novinárov, ale aj samotného Borisa Kollára, ktorý sa za neštandardného hrdo označuje.

12360164_1530380260616377_1536089534449275768_n

Boris Kollár sa zviditeľnil pred voľbami 2016. Doslova sa zviezol na protiimigračnej vlne, ktorá na Slovensku najviac kulminovala v lete 2015, kedy vlastenci a nacionalistické skupiny okolo Lukáša Kopáča, Mariána Magáta a Mariána Mišúna organizovali protesty proti príchodu imigrantov na Slovensko. Na tom najväčšom sa v Bratislave podľa odhadov zúčastnilo vyše 10-tisíc ľudí.

Boris Kollár začal točiť vlogy, v ktorých sa rozčuľoval nad hroziacou islamizáciou Slovenska a multikultúrnou budúcnosťou. Začal byť v tomto smere aktívny na sociálnej sieti Facebook, kam zdieľal rôzne príspevky o útokoch imigrantov, o potrebnej záchrane európskej civilizácie a podobne. Neraz sa medzi nimi objavili hoaxy. Popri tom začal stále viac hovoriť o jeho túžbe pomôcť ľuďom na Slovensku. Spomínal politické ambície. V predvolebnom rozhovore s Rudolfom Vaskym tvrdil, že do politiky ide aj preto, lebo zo svojej (vtedy) súčasnej pozície nedokáže pomôcť toľkým ľuďom, ako by si prial. S blížiacimi sa voľbami hovoril o oligarchoch a zlodejoch v parlamente stále hlasnejšie. Kritike sa nevyhol ani prezident Kiska. Spomínal aj diktát Bruselu či dvojaký meterUznanie si na Kollárovej nástenke naopak vyslúžilo Rusko a prezident Putin. Azda aj sami usúdite, že jeho rétorika sa nápadne podobala na tú, ktorá sa používala v kruhoch straníkov a sympatizantov strany Mariana Kotlebu. V takom prípade začína dávať zmysel video, ktoré sa približne v tom čase dostalo na internet. Igor Matovič a Radoslav Procházka sa v ňom podľa ich slov obávajú predpokladaného zisku ĽSNS vo voľbách do parlamentu, a ako možné riešenie navrhujú, aby Kotlebove témy prebral a komunikoval niekto iný, kto bude na ich (Matovičovej a Procházkovej) strane.

„Ale to akože muselo by byť o tom že – všeobecný rešpekt a dohodnúť sa akože OK, tak ty si choď po hentom, to je tvoja úloha, a my do teba nebudeme útočiť za to.“ 
Igor Matovič

K teórii, že SME RODINA bola subjektom, ktorý slúžil na prebratie potenciálnych hlasov z ĽSNS sa hlásia aj samotní kotlebovci. Milan Uhrík sa v jednom stanovisku vyjadril takto:

„Najviac sa spomedzi nich (falošných protisystémových projektov pozn.) presadila strana SME Rodina Borisa Kollára, ktorej „protisystémovosti“ dnes už neverí snáď nikto,“

Vznik spomínanej strany bol veľmi rýchly. Pár mesiacov pred voľbami sa Slovensko dozvedelo, že Boris Kollár vstupuje do straníckej politiky. Najskôr sa vynorili informácie, že kupuje stranu Náš Kraj. Nakoniec pre protesty medzi jej členmi kúpil stranu SOS od Petra Marčeka, ten bol v parlamentných voľbách číslom 4 na kandidátke subjektu – už pod názvom SME Rodina – Boris Kollár.

Súvisiaci obrázok

Na kandidátke Kollárovej strany sa nachádzalo ešte viacero zaujímavých mien. Dvojkou bol Milan Krajniak, ktorý sa prezentuje aj pod prezývkou Posledný križiak. Jeho meno sa spomína v spise Gorila v spojitosti s tým, že by bol dobrým zástupcom finančnej skupiny Penta vo Fonde národného majetku. Krajniak následne odišiel z postu poradcu vtedajšieho ministra vnútra Daniela Lipšica, kde dovtedy pôsobil a mal sa zaoberať riešením rómskej problematiky.

Milan Krajniak bol v rokoch 2015-2017 vydavateľom portálu Konzervatívny výber. Po zvolení do parlamentu sa Krajniak tohto portálu pre nedostatok času vzdal. Konzervatívny výber tak od tej doby patril pod jeho dovtedajšieho spolupracovníka Michala Šumichrasta a jeho vydavateľstvo SUMICRAFT. Ten ho však nedokázal sám finančne utiahnuť a portál zanikol. Stránka na Facebooku však funguje ďalej. Bude vám ponúkať tipy na dobré články z iných medií, ktoré budú spĺňať naše motto: “Bez politickej korektnosti, aj bez konšpirácií.“ načrtol budúcnosť Krajniak.

Prakticky od začiatku sa časťou verejnosti šíri názor, že ideovým otcom strany SME Rodina je v skutočnosti Milan Krajniak, nie Boris Kollár. Kollár má údajne fungovať iba ako tvár celého projektu. Zástancom tejto teórie nahráva fakt, že Kollár sa s Krajniakom poznal iba krátko, no aj napriek tomu sa stal dvojkou na Kollárovej kandidátke. Na Youtube sa objavilo video, v ktorom novinárka položila otázku Kollárovi, ten si neverbálne ako keby vypýtal radu od Krajniaka, ktorý mu potom niečo pošepkal do ucha a následne Kollár odpovedal novinárke na položenú otázku. Milan Krajniak je v súčasnosti kandidátom na prezidenta s podporou strany Sme Rodina. Podpisy si však vyzbieral od občanov.

Pár mesiacov pred voľbami vydal Krajniak knihu s titulom BANDA ZLODEJOV. V nej sa venuje príbehu Slovenska od tzv. majetkového štátneho prevratu cez témy rozkrádania verejného majetku po roku 1993, napojenia oligarchov na politické strany, finančnej skupine Penta a jednotlivým politickým stranám, ktoré ľudia považujú za alternatívu Smeru, ako Most- Híd, vtedajšia #Sieť Radoslava Procházku, strane TIP, ale i KSS či kotlebovcom.

Milan Krajniak bol spoluzakladateľom Lipšicovej strany NOVA, z ktorej následne odišiel, vraj preto, lebo mali s Danielom Lipšicom rozdielne názory na to, ako robiť politiku. „S Lipšicom úzko spolupracoval, hnutie NOVA mal aj finančne podporovať. Krajniak nevylúčil, že sa onedlho objaví v novej politickej strane. Momentálne svoje názory prezentuje na internete,“ píše sa o Krajniakovi na webe denníka SME. Vo svojej knihe sa o Lipšicovi vyjadruje ako o „nepriateľovi systému číslo jeden“. Opiera to o názor Jaroslava Haščáka, prepísaný v spise Gorila, v ktorom tvrdí, že sú istí politici, s ktorými sa nevie rozprávať. Jeden z nich má byť práve Daniel Lipšic. V knihe taktiež spomína, že oligarchovia mu nevedia prísť na meno, keďže pred Vianocami 2011 Lipšic požiadal vyšetrovateľov, aby preskúmali potenciálnu dôkaznú situáciu v kauze Gorila, s cieľom obnoviť vyšetrovanie. „Policajní vyšetrovatelia dospeli k záveru, že je stále možné v dohľadnom čase zaistiť dostatočné množstvo dôkazov. Takých dôkazov, ktoré by potvrdili alebo vyvrátili podozrenia, o ktorých sa v spise Gorila hovorilo,“ uviedol. Oligarchovia podľa Krajniaka na Lišpica útočili cez nimi vlastnené médiá, aby vytvorili obraz, že Lipšic je rovnaký ako ostatní. V knihe je bývalý minister vnútra a spravodlivosti nekriticky glorifikovaný. Tento fakt nám môže čo-to napovedať o postoji „Posledného križiaka“ k „nepriateľovi systému číslo jeden“, ktorý bol niekoľko krát jeho súčasťou.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt krajniak kollár

Ďalšou zaujímavou persónou na Kollárovej kandidátke bol Peter Pčolinský, jeden  z niekdajších organizátorov protestov Gorila – do tej doby najväčších demonštrácií na Slovensku od novembra 1989. Na 5. výročí protestov Gorila sa však po boku Aleny Krempaskej a Petra Weisenbachera neobjavil. Weisenbacher sa na danom zhromaždení vyjadril, že Pčolinský si chce organizovanie protestov Gorila prisvojiť. Ten z prisvojovania si zásluh za zhromaždenia zas obviňuje ich.

Pčolinský sa s má s Kollárom poznať od roku 2012. Taktiež bol jedným zo spoluautorov projektu Konzervatívny výber. Na stránke bulvárneho denníka Nový Čas sa v období spomínaných protestov objavili informácie o bratovi Petra Pčolinského – Vladimírovi, ktorý mal byť v tom čase blízkym spolupracovníkom Daniela Lipšica. Lipšic sa vtedy nachádzal vo funkcii ministra vnútra. „Politizáciu protestov v rozhovore pre portál Aktuality.sk však Peter Pčolinský odmieta,“ stojí v článku. V januári 2015 sa na portáli SME objavila informácia z agentúry TASR, že Peter Pčolinský chce založiť stranu. Spoluzakladatelia mali byť administrátori viacerých Facebookových komunít na Slovensku. Koncom roka už bol pri štarte projektu SME Rodina.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt peter pčolinský

Vysoko na kandidátke sa nachádzala aj bývala Kollárová milenka, Petra Krištufková. Tej pripadlo piate miesto. To spôsobilo mediálny (neskôr aj parlamentný) rozruch, keďže sa začala spomínať jej spoločná minulosť s mafiánmi Róbertom Diničom a Petrom Havašim.

Kabaret a cirkus? Kollár

Najznámejšou tvárou po Kollárovi bola Martina Šimkovičová. Bývalá moderátorka večerných správ na Markíze sa zapísala do mienky verejnosti aj svojimi postojmi k utečeneckej kríze. Prostredníctvom statusov na sociálnej sieti Facebook neraz kritizovala migračnú politiku Európskej únie, ustupovanie štátov islamizácii a poukazovala na rôzne (nielen) kriminálne činy migrantov. Po konci v Markíze mala figurovať v televízii Petra Puškára IN TV spolu s Norbertom Lichtnerom a Ľubomírom Huďom, ktorí sú známi predstavitelia alternatívnych médií. Kvôli získaniu mandátu poslankyne v parlamentných voľbách sa to však nikdy nezrealizovalo.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt martina šimkovičová

Menovaní kandidáti boli v prvej desiatke na kandidátnej listine strany SME Rodina – Boris Kollár do Parlamentných volieb pre rok 2016. Všetci sa do NR SR dostali. Z jedincov, ktorí sa nachádzali nižšie a mandát nezískali sú väčšej časti verejnosti známi najmä Oskar Dobrovodský (16. miesto) a Peter Socha (78. miesto).

Dobrovodského príbeh s neprispôsobivými cigánskymi susedmi počulo snáď celé Slovensko. Hospodárske noviny o ňom napísali: „Štátne orgány mu však pomôcť nedokázali, bezmocný je aj malacký magistrát. Vďaka tomu sa stal symbolom pravicových extrémistov.“ Až do kandidatúry za stranu Borisa Kollára bol skôr spájaný s okolím Mariána Kotlebu. Sympatizanti predsedu ĽSNS mu dokonca zorganizovali zhromaždenie na jeho podporu. Od Kollára pravdepodobne čakal systémové vyriešenie svojich problémov a tvrdil, že práve on (Kollár) má jediný pravdu. V dnešných dňoch má už Oskar Dobrovoský problém so susedmi za sebou.

Peter Socha sa dostal do povedomia ľudí až po voľbách. Stranu Borisa Kollára opustil a neskôr sa o ňom vyjadril ako o „Kiskovom žolíkovi“. Peter Socha je podľa mnohých kontroverzný človek známy svojimi vlogmi, v ktorých vyjadruje svoje názory na svetovládu, domácu politiku, migráciu a prezentuje diskutabilné pohľady na chemtrails. Jeho meno je známe najmä medzi priaznivcami alterantívnych médií.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt peter socha

Na základe uvedeného teda môžeme usúdiť, že kandidátka strany SME Rodina – Boris Kollár bola obsadená aj ľuďmi, ktorí si svoju podporu našli medzi sledovateľmi alternatívnych médií, protestnými voličmi, aktivistami, ľuďmi, ktorí nesúhlasia s hlavným prúdom (buď názorovým, alebo z pohľadu veľkosti zastúpenia v spoločnosti) a aj medzi potencionálnymi voličmi strany Mariana Kotlebu, ku ktorej mala Kollárova strana témami a názormi, ale aj prihliadajúc na okolie niektorých, na kandidátke nižšie postavených jednotlivcov, azda najbližšie.

SME Rodina dosiahla volebný zisk 172 860 hlasov, čo činilo 6,52 % percenta a 11 mandátov v parlamente. Strana Borisa Kollára bola po Ľudovej Strane Naše Slovensko druhým najväčším skokanom. Ako som už spomínal, od začiatku sa pasovali za neštandardnú stranu a ako výsledok frustrácie medzi ľuďmi.

V diskusii na Markíze pár dni po voľbách, kde boli prítomní predstavitelia všetkých zvolených strán do parlamentu, sa na reči Andreja Danka o silnejúcich neštandardných stranách vyjadril Boris Kollár takto:

„Od kolegov tu máme veľa výčitok, že sme neštandardné politické strany. Ja by som chcel odkázať, že ja strašne rád, pán Danko, ostanem neštandardnou politickou stranou. A viete čo si predstavujem pod neštandardnou politickou stranou? Vám poviem, čo to je. To, že nevisíme nikomu na špagáte, že sa môžeme slobodne rozhodovať. Viete.. a keď má byť neštandard to, že to, čo som sľúbil svojim voličom pred voľbami a neštandardne to chcem sľúbiť aj po voľbách a opakujem stále to isté, že sa nekrútim, že nechodím, nebežím raz na úrad vlády, potom doprava, potom doľava, štyrikrát neotočím, že stále hovorím jedno a to isté. Keď je toto neštandardná politická strana, chcem zostať neštandardnou politickou stranou a chcem byť neštandardným politikom.“

V tej istej relácii sa vyjadril, že chce bojovať proti oligarchistickému systému, ktorý na Slovensku vládne. Človek, ktorý práve vďaka tomuto systému zbohatol. Ten istý človek, ktorý v minulosti podnikal, fotil sa a stretával s kadekým. Od zavraždeného mafiána Petra Steinhübela, cez Ladislava Bašternáka, až po Mariána Kočnera, ktorý momentálne čaká v Banskej Bystrici na rozsudok ohľadom kauzy zmenky a ktorý je zároveň spomínaný ako možný objednávateľ vraždy Jána Kuciaka. A to by ešte stálo za diskusiu, či chcel alebo nechcel Boris Kollár pred odkúpením strany, z ktorej vznikla súčasná SME Rodina, vstúpiť, respektíve inak spolupracovať s koaličnou SNS. Mimochodom, s jej predsedom Andrejom Dankom si „protisystémovec“ Boris Kollár tyká. Človek blízky SNS mi však povedal, že to Danko chcel v strane Kollára. Môžeme veriť, nemusíme.

Boris Kollár so svojou stranou bol ochotný podporovať vládnu koalíciu, ktorej predsedom mal byť Richard Sulík, avšak nie  ministerskými kreslami, ale poslaneckými hlasmi. To sa však mohlo stať realitou iba v prípade úspešného presvedčenia SNS, Mostu-Híd a dnes už neexistujúcej #Siete – čo sa nestalo. Myslím si, že antisystémovosť môžeme na základe uvedeného s čistým svedomím vylúčiť.

Boris Kollár a Milan Krajniak sa stali členmi parlamentnej skupiny priateľstva so štátom Izrael. V reakcii na iniciatívu Zsolta Simona (nezaradený) sa strana SME Rodina – Boris Kollár pridala k stranám Oľano-NOVA a SaS, aby vyzvali vládu na pridanie povinnej exkurzie koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau do školských osnov. Pri hlasovaní o zavedení definície antisemitizmu, s čím prišiel Andrej Danko po návšteve Izraela, hlasovali poslanci strany SME Rodina, okrem Petra Pčolinského a Zuzany Šebovej, ZA prijatie tohto uznesenia.

8.júna 2016 opustili poslanecký klub strany SME Rodina jeho traja členovia – Rastislav Holúbek, Peter Marček a Martina Šimkovičová. Boris Kollár tvrdil, že má indície o rokovaniach týchto troch poslancov s vtedy koaličnou stranou #Sieť a je možné, že prejdú k nim, čo sa nakoniec neuskutočnilo, avšak práve títo traja menovaní neraz hlasujú spolu s vládnou koalíciou. Kollár im takisto vytkol, že sa nepodieľajú na práci poslaneckého klubu a že neraz hlasovali inak. Ústava však hovorí, že poslanci majú hlasovať na základe svojho vedomia a svedomia. Štandardné politické strany sú známe príkazmi pri hlasovaniach. Na Slovensku sa to spája najmä s bývalou podpredsedníčkou NR SR – Janou Laššákovou.

Boris Kollár v lete 2017 podporil tzv. „Veľký protikorupčný pochod“. Najprv ho podporil príspevkami na sociálnej sieti a následne aj účasťou. Na čele pochodov stála Karolína Farská a tie podporovali aj rôzne mimovládne organizácie, nadácie a neziskovy. Mnohí z organizátorov a partnerov týchto zhromaždení sa následne stali organizátormi a partnermi pochodov iniciatívy Za slušné Slovensko, ktoré sa konali po vražde Jána Kuciaka a trvajú až dodnes.

Strana SME Rodina – Boris Kollár sa pripojila do koalícií so štandardnými politickými stranami pri krajských a komunálnych voľbách. Pred komunálnymi sa o tom vyjadril Milan Uhrík z ĽSNS, ktorý vo videu poukázal na fakt, že kollárovci podporujú vítačov migrantov aj napriek svojej protiimigračnej rétorike. V mojom volebnom obvode v Košiciach podporili kandidáta na starostu Vladimíra Stanka, ktorý sa prezentoval ako nezávislý s podporou subjektov OĽaNO, SME Rodina – Boris Kollár, NOVA, Zmena Zdola – Demokratická únia Slovenska (do tejto strany patria Ján Budaj a Juraj Smatana) a Národná koalícia.

Webový portál Prehľad Správ vo svojom článku s názvom AKO SA STRANA BORISA KOLLÁRA POSTUPNE ŠTANDARDIZUJE píše:

„Ak sa Kollár dostal do parlamentu ako bojovník proti islamizácii, štandardným stranám tak dnes už nemá problém sa s nimi spojiť. V nadchádzajúcich voľbách do samospráv sa totiž dostal do koalície nielen s kolegami z parlamentných strán ako SaS či OľaNO, ale aj zo subjektami s ktorými by mal mať skutočne veľmi málo spoločné.

V hlavnom meste Slovenska tak napríklad podporuje kandidáta na primátora aj kandidátov na poslancov v koalícii zo Sas, OľaNO, ale aj s Kresťanskodemokratickým hnutím, Občianskou konzervatívnou stranou a stranami Nova, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska.

V Nitre sa spolčil s OĽaNO, SaS, Šanca a KDH kde jeho hnutie podporuje v tejto koalícii kandidáta na primátora aj poslancov do mestského zastupiteľstva.

V Trenčíne podporuje len poslancov v koalícii SAS, OĽaNO.

V metropole stredného Slovenska, v Banskej Bystrici podporuje primátora a poslancov spolu zo SaS, OľaNO, KDH a dokonca prekvapivo s Progresívnym Slovenskom.

V Prešove takisto podporí primátora a poslancov v koalícii SaS, Demokratická strana a opäť prekvapivo strana Šanca.

Metropola východu, Košice sa môže tešiť podpore poslancov v koalícii OĽaNO, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, Demokratická strana.“

Myslím si, že na základe minulosti, ale aj súčasných krokov a vyjadrení členov strany SME Rodina – Boris Kollár vrátane jej predsedu, máme plné právo výrazne pochybovať o neštandardnosti a antisystémovosti menovaného politického subjektu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt boris kollár politika

————————————————————————————————–
Webová stránka

Facebook 

Youtube 

VKontakte.ru

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marek Gábrik

O AUTOROVI

Som človek, ktorého dlhodobo zaujímajú udalosti v spoločnosti, veci verejné a politika. Považujem sa za vlastenca, čiže prvoradé sú pre mňa záujmy Slovenskej republiky a budúcnosť Slovákov. Ctím si našu históriu, odkazy slovenských velikánov a tradície našich predkov.
Svoje názory už nejakú dobu prezentujem verejne. Najviac asi prostredníctvom článkov - blogov pre web Hlavné správy - a na svojej Facebookovej stránke. Začiatkom roka 2019 ma oslovil časopis RECONQUISTA, kam pravidelne prispievam vlastnými textami.
Koncom roka 2019 ma oslovila redakcia Kulturblog a ponúkla mi priestor pre písanie článkov na ich web.
Web:
https://www.marekgabrik.sk/

Instagram:
https://www.instagram.com/gabrikblog/

VKontakte: https://vk.com/id288507463

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 107

Celkové hodnotenie: 12.09

Priemerná čítanosť: 2490

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

  0icon

  Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou,…

  Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: "Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú"

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia…

  Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho "mimoriadne efektívne", ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj…

  Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

  0icon

  Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať…

  Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v…

  Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

  0icon

  Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open…

  TopDesať

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

  0 icon

  Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

  Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

  0 icon

  Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

  Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

  0 icon

  Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

  Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

  0 icon

  Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

  Vo svete IT

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

  0 icon

  Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

  Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

  0 icon

  Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

  Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

  0 icon

  Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

  Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

  0 icon

  Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

  Armádny Magazín

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

  0 icon

  Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

  Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

  Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

  Kto vyzbrojuje svet?

  0 icon

  Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA