• Spojí Národná koalícia slovenských vlastencov?

  Publikované 27.11. 2018 o 20:35 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Pár mesiacov dozadu som začal registrovať na sociálnej sieti Facebook, ako i na weboch alternatívnych médií vyhlásenia a aktivity predstaviteľov strany, ktorá sa nazvala Národnou koalíciou.

  Fotka Mareka Gabrika.

  Osobne som o tejto strane počul prvýkrát v spojitosti s kandidatúrou Martina Jakubca na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja vo voľbách do VÚC, ktoré sa konali v novembri minulého roka.

  Fotka Mareka Gabrika.

  Nebral som ich príliš seriózne. Myslel som si, že je to narýchlo pozliepaná strana „starých kádrov“ typu Sergej Kozlík (bývalý podpredseda Mečiarovej HZDS), ktorú budú dopĺňať osoby známe skôr z bulváru, čím narážam na už spomenutého Jakubca.

  Takmer úplne mi Národná Koalícia pripomínala Stranu Moderného Slovenska, na ktorej čelo sa postavil Milan Urbáni – taktiež človek z niekdajšej HZDS. Ten sa so svojou SMS-kou najprv neúspešne uchádzal o kreslá v Európskom parlamente, na ktoré jeho strana nedosiahla aj napriek (alebo kvôli?) prezentovaniu Jozefa Golonku (z hľadiska voliteľnosti pre mňa osoba na úrovni Nory Mojsejovej alebo práve Martina Jakubca) ako lídra kandidátky do spomenutých volieb. Nasledovali volebné debakle. Najskôr to bolo v parlamentných a neskôr aj v krajských voľbách, v ktorých sa predseda Milan Urbáni snažil dostať na stoličku šéfa Banskobystrického samosprávneho kraja.

  Až počas písania tohto článku som zistil, že aj SMS je jednou zo strán, ktoré sa v roku 2015 spojili do Národnej koalície – spolu s nimi aj Národ a Spravodlivosť Anny Belousovovej.

  Vývoj Národnej koalície ako celku sa však ubral iným smerom. Od momentu, kedy vyšlo najavo, že strana má viac ako 1000 členov a že do posledných komunálnych volieb postavila dohromady takmer 800 kandidátov na rôzne posty, som sa nevedel vo svojom vnútri rozhodnúť či sa jedná o streľbu na slepo spôsobom, že snáď sa niekto pretlačí, alebo boli predstavitelia Národnej koalície naozaj presvedčení, že ich kandidáti sú kvalitní, dostatočne známi a aktívni vo svojich regiónoch natoľko, že by mohla značnejšia časť z nich uspieť. Počkal som si teda na výsledky a tie boli pre mňa – celkovo, ale aj aj čo sa týka Národnej koalície, prekvapením.

  Rozhodol som sa, že si o tejto strane so zaujímavým a sľubným názvom zistím viac. Sú to iba ďalší podvodníci, respektíve systémom kontrolovaná opozícia, ktorá má zachytiť voličov odchádzajúcich zo Smeru, SNS alebo KDH? Alebo to sú skutoční vlastenci s úprimným cieľom na vytvorenie priestoru pre jednotný postup aktívnych patriotov a nacionalistov? Nie je to nástroj na úplné rozbitie už tak dosť zdecimovanej národnej scény? Aký je ich príbeh, vízie a plány? Prečo sa nazvali práve Národnou koalíciou? Odkiaľ majú toľko členov a ako to, že dokázali v komunálnych voľbách postaviť stovky kandidátov, z ktorých sa (na to, že sú neparlamentnou stranou) dostalo do zastupiteľstiev pomerne dosť? Sú vôbec ochotní rokovať s inými subjektmi? A ako sa iné, vlastenecké strany a hnutia, naopak, pozerajú na nich?

  Aj to boli otázky, na ktoré som chcel nájsť odpoveď. Poslal som teda email s  priamo na tlačové oddelenie strany. Na moje otázky mi odpovedal Tomáš Szmrecsányi, riaditeľ tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície a predseda bratislavskej krajskej organizácie Národnej koalície.

  Fotka Mareka Gabrika.

  Ako by ste občanom odprezentovali svoj príbeh? Celú históriu – od vzniku strany, cez súčasnosť, až po plány do budúcnosti?

  História strany NÁRODNÁ KOALÍCIA sa začala písať už v roku 2014. V marci 2014 sa v Košiciach uskutočnil ustanovujúci snem Strany Demokratického Slovenska (SDS), a to na základe získania vyše 15 tisíc podpisov občanov SR. Za predsedu SDS bol zvolený Ing. Sergej Kozlík. Už v apríli 2014 sa SDS zúčastnila volieb do Európskeho parlamentu (EP). Získala 1,5 % hlasov, čo však nepostačovalo na vstup do EP.

  V novembri 2014 sa uskutočnili komunálne voľby, v ktorých Strana Demokratického Slovenska získala 336 miest v obecných zastupiteľstvách a 20 starostov. Z prostredia politických analytikov zaznelo, že SDS bola najväčším prekvapením komunálnych volieb 2014. Počet členov prekročil hranicu 1000 a prevýšil aj viaceré parlamentné strany. Problémom SDS však bolo, že nemala dostatok finančných prostriedkov na propagovanie aktivít a programových téz.

  V roku 2015 sa strana pokúsila o vytvorenie politického priestoru pre koalíciu viacerých menších, národne orientovaných strán, aby tak spoločne dokázali uspieť v parlamentných voľbách 2016. Niektoré prejavili záujem zúčastniť sa tohto projektu, a preto sa v auguste 2015 Strana Demokratického Slovenska premenovala na NÁRODNÚ KOALÍCIU, ktorá však napokon do parlamentných volieb 2016 po rôznych úskaliach nevstúpila. Myšlienka spájania sa za programové ciele strany je aj dnes kľúčová.

  Dňa 24.marca 2018 predseda strany navrhol, aby vedenie NÁRODNEJ KOALÍCIE prevzala 36 ročná Ing. Slavěna Vorobelová, ktorá bola následne zvolená do funkcie novej predsedníčky. Sergej Kozlík sa stal programovým podpredsedom strany. K zmenám v štýle riadenia a výraznému omladeniu došlo aj na úrovni jednotlivých krajov a okresov.

  Fotka Mareka Gabrika.

  NÁRODNÁ KOALÍCIA zostáva národne, sociálne a kresťansky orientovanou politickou stranou so silným programovým zázemím. Politické tézy, zloženie orgánov strany a stanovy strany sú dostupné v ďalších sekciách. Strana je registrovaná Ministerstvom vnútra SR: Register politických strán

  Čo sa týka budúcnosti – našim cieľom je uspieť vo voľbách do Európskeho parlamentu, aby sme mohli presadzovať národné záujmy aj na pôde EÚ, a podporiť nezávislého kandidáta p. Harabina v prezidentských voľbách. Hlavným cieľom je, a veríme, že to aj dosiahneme, sa dostať už po nasledujúcich voľbách do Národnej rady SR.

  Nie ste až tak dlho fungujúcou stranou. Ako si majú ľudia vysvetliť, že ste boli schopní postaviť toľko kandidátov do komunálnych volieb? Naozaj ste našli toľko kvalitných ľudí, alebo ste otvorili kandidátku nestranníkom, respektíve, ste sa spoliehali na to, že z toľkého počtu sa už musí niekto ujať?

  Strana je na politickej scéne od roku 2014, takže či dlho, alebo krátko, to je relatívne. Pravdou je, že strana bola úplne obnovená na jar tohto roku, takže ako obnovená pôsobí pomerne krátko. Napriek tomu dosiahla pomerne slušné výsledky v komunálnych voľbách (151 vlastných poslancov, 3 starostov a ďalších 6 starostov v koalíciách, pričom primátorom Novej Bane sa stal náš podpredseda Branislal Jaďuď.) Pomerne vysoký počet kandidátov sme mali aj vďaka tomu, že strana má veľký počet členov a vďaka angažovanosti a odhodlanosti nových krajských a okresných predsedov, ktorým sa podarilo mobilizovať nielen „starších“, ale aj nových členov, ktorých oslovil program, oslovili ciele obnovenej strany. Strana nemusela otvárať brány nestraníkom, aby mala kandidátov, na strane druhej sme mali otvorené dvere pre našich sympatizantov, ktorých síce oslovil náš program, ale ešte necítili potrebu sa aj stranícky angažovať a pôsobiť. Aj preto sme mali na niektorých kandidačných listinách kandidátov, ktorí neboli členmi strany. Viacerí z nich sa už medzitým stali členmi strany.

  Ako ste v konečnom dôsledku spokojní s výsledkom komunálnych volieb? Či už z pohľadu výsledku vašej strany alebo z pohľadu celkového.

  Strana je spokojná s výsledkami, lebo čo sa týka počtu poslancov sme prekonali viaceré parlamentné strany (OĽaNO, SaS, ĽS NS), ako aj strany, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky atakujú hranicu zvoliteľnosti do NR SR.

  Ako pred otázkami verejnosťou obhajujete fakt, že si hovoríte Národná koalícia? Z názvu totiž vyplýva, že by malo byť pod Vašou hlavičkou spojených viacero strán. Koľko národných subjektov je integrovaných vo vašom zoskupení? A ktoré to sú?

  Názov Národná koalícia vznikla v čase, kedy mala vytvoriť priestor na jednotný postup viacerých národných strán. Názov zostal zachovaný aj po obnove strany, lebo vyjadruje spájanie národných síl v rámci jednej strany, ktorá je otvorená spolupráci aj s inými národne orientovanými stranami či hnutiami. To však automaticky neznamená, že sme priestor, kde sa zhromažďujú neúspešné národné strany. Naopak, sme stranou, ktorá zjednocuje najmä ľudí, ktorí sú národne a vlastenecky orientovaní, teda nielen občanov slovenskej národnosti, ale aj občanov iných národností, ktorí sú vlastenci, ktorým záleží na osude Slovenska, ktorým ide o dobro Slovákov a každého jedného občana našej vlasti. Z odpovede jasne vyplýva, že sme jediná strana, jedna strana, nie zoskupenie viacerých strán. To však neznamená, že v budúcnosti nemôžu pod „našu strechu“ prísť aj iné strany.

  Ste ochotní do budúcna pripustiť spoluprácu, alebo dokonca možnosť spoločnej kandidátky s niektorou z iných strán? Tých národných je totiž viac ako dosť.

  Áno, sme otvorení pre spoluprácu s inými národne a vlastenecky orientovanými stranami. Je predčasné hovoriť o kandidačných listinách.

  Myslíte si, že by ste mali byť práve vy tou stranou, pod ktorej vlajkou sa vlastenci spoja? Ak áno, tak prečo?

  Jednoznačne áno, svedčia o tom nielen výsledky, ktoré sme dosiahli v komunálnych voľbách, ale aj počet našich členov, ktorým prekonávame aj viaceré parlamentné strany už teraz. Sme najsilnejšou národne a vlastenecky orientovanou mimoparlamentnou stranou na slovenskej politickej scéne.

  Existujú strany, alebo osoby, s ktorými odmietate spoluprácu či akékoľvek rokovania? Ak áno, tak prečo?

  Na túto otázku je predčasné odpovedať – na prvom mieste totiž sú záujmy Slovákov, Slovenska, nie naše osobné, stranícke.

  Fotka Mareka Gabrika.


  Hovorí sa, že na manželstvo musia byť dvaja. To isté platí aj o akejkoľvek spolupráci. Preto som zaslal otázky aj do iných strán a hnutí, ktoré o sebe hovoria ako o národných a deklarujú túžbu po spájaní vlasteneckých síl. Ich znenie bolo pre všetky oslovené subjekty rovnaké:

  Ako vnímate stranu Národná koalícia? Považujete ju za skutočne národnú? Viete pripustiť
  alebo vylúčiť možnosť budúcej spolupráce s uvedenou stranou?

  Milan Uhrík (Ľudová Strana Naše Slovensko):

  Fotka Mareka Gabrika.

  Ľudová strana Naše Slovensko rešpektuje demokratické právo každej skupiny občanov založiť si vlastnú organizáciu s vlastným programom a nikomu toto právo neupierame. Samozrejme, že v budúcnosti si vieme predstaviť spoluprácu so subjektami, ktoré presadzujú principiálne rovnaký hodnotový program ako my, t.j. so subjektami, ktoré presadzujú národné, kresťanské a sociálne hodnoty.

  Osobne si však tiež myslím, že v súčasnej dobe prevahy liberálneho mainstreamu v politike aj v médiách nie je efektívne trieštiť pronárodné a prokresťanské sily. Pretože v tomto prípade neplatí, že 4 % hlasov + 4 % hlasov = 8 % poslancov v parlamente. Výsledkom je, žiaľ, 0 poslancov v parlamente, pretože hranica na vstup strany do parlamentu a získanie poslaneckých mandátov je 5 %. Preto som radšej zástancom spájania konzervatívnych síl. ĽS Naše Slovensko sa už niekoľkokrát pokúsila a aj sa stále pokúša zjednotiť tých, ktorí majú záujem uspieť. Mnohí sa postupne pridávajú. Ale ak sa niekto rozhodne ísť vlastnou cestou, tak to samozrejme rešpektujeme a snažíme sa komunikovať korektne.

  Taktiež by si ľudia mali dávať pozor na rôzne projekty, ktorých cieľom je odoberať hlasy ĽS Naše Slovensko. Vieme dobre, že takéto pseudo-protisystémové projekty tu vznikali aj pred poslednými parlamentnými voľbami. Najviac sa spomedzi nich presadila strana SME Rodina Borisa Kollára, ktorej „protisystémovosti“ dnes už neverí snáď nikto. Určite nie po komunálnych voľbách, v ktorých ako svojho kandidáta postavili Martina Klusa. Je predpoklad, že podobné projekty riadenej opozície zameranej na odobranie hlasov skutočne protisystémovým stranám budú vznikať aj v súčasnosti aj v budúcnosti. Netreba im skočiť na lep.

  Róbert Švec (Slovenské Hnutie Obrody):

  Fotka Mareka Gabrika.

  Každý má právo pomenovať svoju organizáciu ako uzná za vhodné. Je logické očakávať, že ak sa nejaká politická strana volá Národná koalícia, že bude robiť vlasteneckú a pronárodnú politiku. Vzhľadom na to, že projekt s názvom Národná koalícia je relatívne mladým projektom na slovenskej politickej scéne, má právo na to, aby sme mu dopriali čas, aby Slovákov skutkami presvedčil o tom, že si slovo národná v názve naozaj zaslúži. Držím palce každému, kto má záujem slúžiť našej vlasti zodpovedne a inteligentne, pretože na slovenskej spoločenskej a politickej scéne sa voľne pohybuje príliš veľa pacientov, ktorí si vlastenectvo pomýlili s cirkusom a svojou politikou robia dlhodobo hanbu slovenskej veci. Preto doprajme predstaviteľom Národnej koalície čas na to, aby dokázali Slovensku, že sú slovenskými vlastencami, ktorí budú razantne, ale normálne obhajovať národné a štátne záujmy Slovenskej republiky.

  Predstavitelia Slovenského Hnutia Obrody sú pripravení si sadnúť za jeden stôl s každým, kto svojimi skutkami dokáže oddanosť našim ľuďom a otčine. Ak to bude prípad aj Národnej koalície, sme pripravení rokovať, poprípade aj spolupracovať.

  Rudolf Steigauf (Slovenská Ľudová Strana Andreja Hlinku): 

  Fotka Mareka Gabrika.

  My v tom máme jasno, úplne jasno, dávno ponúkame projekt na spoluprácu, ale nikoho to nezaujíma.

  Marián Magát (Napred):

  Fotka Mareka Gabrika. 

  Nič dobré z toho nepozerá. Štandardní politici, ktorí nikdy nebudú riešiť podstatu problémov, práve naopak, nechajú sa ňou živiť, aby ich ten problém politicky nepotopil

  Mário Šušek (Strana Priamej Demokracie): 

  Fotka Mareka Gabrika.

  Čo sa týka spolupráce, nevylučujeme ju s nikým, kto bude súhlasiť aspoň s dvoma našimi hlavnými bodmi a to je trestnoprávna, hmotná zodpovednosť a odvolateľnosť politikov a sfunkčnenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Túto stranu poznám od roku 2015. Zatiaľ ju „zviditeľnili“ ľudia ako sú Sergej Kozlík a Martin Jakubec. Takže nech si každý urobí názor, o čo tejto strane ide. Nakoľko v tejto strane pôsobí politický dinosaurus p. Kozlík, tak si nemyslím, že v skutočnosti ide o národnú stranu. Skôr tam ide o to, že pán Kozlík sa asi chce vrátiť do politiky, čo je veľmi smutné. SPD dáva priestor predovšetkým novým a mladým ľuďom. Preto si myslím, že táto strana nemá do budúcna žiadny potenciál.


  Bude zaujímavé sledovať budúce kroky a vyjadrenia Národnej koalície. Súdiť, či je táto strana skutočne národnou a či sa pod jej vlajkou spoja slovenskí vlastenci, by bolo teraz veľmi predčasné a možno aj nezodpovedné. Minimálne so spájaním aktívnych národniarov to však stále nevyzerá vôbec ružovo.
  ————————————————————————————————–
  Webová stránka

  Facebook 

  Youtube 

  VKontakte.ru

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  Žlté vesty: V sobotu mala polícia v Paríži na demonštrantov pripravenú tajnú zbraň

  Paríž 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michel Euler)   Podľa informácií týždenníka Marianne niektoré oddiely obrnenej techniky Gendarmerie, nasadené 8. decembra v uliciach Paríža, boli vybavené znehybňujúcou chemickou látkou. Tento radikálny arzenál mal byť nasadený v najnevyhnutnejšom prípade Takže mocní sa naozaj strachujú. Podľa istých zdrojov rozprášenie tejto tekutiny na dav žltých…

  Na vianočnom trhu v Štrasburgu sa dnes večer po 20. hodine strieľalo. Zatiaľ to nie je potvrdené, ale zdá sa, že ide o teroristický čin

  Štrasburg 11. decembra 2018 (HSP/Foto:screenshot video)   Na vianočnom trhu v Štrasburgu sa dnes večer po 20. hodine strieľalo. Informácie sa zatiaľ rozchádzajú, niektoré hovoria iba o zranených, iné aj o 1 mŕtvom. Centrum mesta evakuovali Strieľal jeden muž, je na úteku. Podľa anglických novín Daily Mirror po streľbe vypukla…

  Alena, ktorú väznia pre objednanie vraždy Kuciaka, žiada o slobodu

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto: Facebook)   Údajná bezprostredná objednávateľka vraždy novinára Kuciaka požiadala sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici o prepustenie z väzby Zsuzsová však požiadala o konanie v jej neprítomnosti. Sudca si tak vypočul obhajcu a prokurátora a svoje rozhodnutie má oznámiť stranám písomne. Alena…

  Kedy sa to skončí? V OSN sa bude schvaľovať ďalší kontroverzný pakt – Globálny pakt o utečencoch. Proti sa postavilo len USA a Maďarsko

  Marrakéš 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Javier Fergo)   Po pondelkovom schválení Globálneho paktu o migrácii, ktorý bol zástupcami 164 krajín sveta na konferencii v Marrákeši aklamáciou oficiálne schválený a ku ktorému sa kvôli obavám o svoju suverenitu nepripojilo viacero krajín sveta, medzi nimi vďaka aktívnym občanom aj Slovensko, je tu ďalšia…

  SaS: Lajčák stratil rešpekt, faktickým ministrom zahraničia je panáčik ruskej propagandy Danko

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Opozičnej strane Sloboda a Solidarita (SaS) sa nepáči, že minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa vrátil do vlády, ktorá údajne útočí na médiá a mimovládne organizácie a podkopáva trhové princípy slovenskej ekonomiky či odkláňa sa od demokratických noriem správy vecí verejných…

  ĽSNS: Vyzývame Pellegriniho, aby nepodporoval protiruské besnenie

  Bratislava 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Marek Mrviš)   Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) by nemal podporovať protiruské besnenie a na najbližšom zasadnutí Európskej rady by sa mal jasne vyjadriť, že Slovensko nesúhlasí s ďalším predlžovaním protiruských sankcií. Premiéra k tomu vyzývajú predstavitelia ĽSNS "Predseda Smeru-SD Robert Fico povedal, že vláda sa…

  Merkelová odmietla opätovné otvorenie rokovaní o dohode o brexite

  Berlín 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok po rozhovore s britskou premiérkou Theresou Mayovou povedala, že nevidí možnosť na opätovné otvorenie rokovaní o dohode o brexite. Informovala o tom agentúra AFP Merkelová poslancom svojho bloku konzervatívnych strán CDU/CSU povedala, že nevidí možnosť na zmenu…

  "Nediplomatické a nevhodné": Kremeľ sa ohradil voči kritike USA za vyslanie bombardérov do Venezuely

  Moskva 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Karpukhin)   Kremeľ sa v utorok ohradil voči vyjadreniam Spojených štátov, ktoré Moskvu kritizovali za to, že do Venezuely vyslala svoje dva strategické bombardéry Dva ruské diaľkové strategické bombardéry Tu-160 pristáli v pondelok vo Venezuele s cieľom zúčastniť sa miestnych leteckých cvičeniach. Okrem bombardérov pristáli…

  Na Krym sa už presunula 7. gardová výsadkovo-útočná divízia

  Krym 11. decembra 2018 (HSP/In24.org/Foto:Screenshot:YouTube)   Situácia na Ukrajine sa po provokáciách v Kerčskom prielive radikalizuje a hrozí, že sa znova rozhorí vojna na východe Ukrajiny. Informácie prináša portál In24.org Rozviedka Donecka a Luhanska tvrdí, že pravdepodobne 14. 12. 2018 zaútočia Ukrajinci na pozície doneckých jednotiek a budú sa snažiť…

  Donald Tusk: EÚ chce Mayovej pomôcť so schválením dohody o brexite

  Brusel 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)   Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok po stretnutí s britskou premiérkou Theresou Mayovou zdôraznil, že členské štáty Európskej únie jej chcú pomôcť nájsť konečné riešenie v otázke dohody o brexite, uviedla agentúra DPA "Je jasné, že Európska 27 chce pomôcť," vyjadril…

  Kto vlastne je odtrhnutý od reality? Podľa progresívca Šimečku sú to Briti kvôli brexitu, lebo "Európska únia pravdepodobne vznikla skôr ako Spojené kráľovstvo"

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook)   Je zaujímavé sledovať myšlienkové pochody členov Progresívneho Slovenska aj v súvislosti so zahraničnou politikou. Ich "expert" Michal Šimečka píše o "fanatických Brexiteroch," a vyzýva na ďalšie referendum, ktorého cieľom má byť zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. Šimečka akosi opomína základný fakt, že Briti sú…

  Nová brazílska vláda odstúpi od migračného paktu OSN

  Sao Paulo 11. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eraldo Peres)   Nastupujúci brazílsky minister zahraničných vecí Ernesto Araújo uviedol, že táto najväčšia latinskoamerická krajina odstúpi od migračného paktu OSN, ktorého cieľom je zabezpečiť bezpečnú, riadenú a humánnu migráciu. Informovala o tom v utorok agentúra AP Araújo na svojom konte na Twitteri napísal, že…

  1500 eur mesačne navyše pre každého poslanca žne prvé ovocie: Hnutie žltých viest prichádza aj na Slovensko

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:Hnutie Žlté vesty Slovensko Facebook)   Hnutie žltých viest sa z Francúzska rozširuje po celej Európe. "Dorazilo"už do Holandska, Belgicka, Nemecka, Švédska a do Čiernej Hory. Náznaky však vidieť už aj na Slovensku. Na sociálnych sieťach to medzi ľuďmi vrie a vznikla aj stránka Hnutie Žlté vesty…

  Nicholson by svojho času dal za nahrávku Gorily aj obličku. Dnes tvrdí: "Nahrávka nič nezmení"

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Jozef Jakubčo)   Kanadsko-slovenský novinár denníka SME Tom Nicholson sa vo svojom tohtotýždňovom článku zamýšľa, čo môže priniesť nájdenie nahrávky z kauzy Gorila. Dodal, že v čase keď s kauzou vyšiel na svetlo sveta, dal by za autentickú nahrávku "aj obličku," aby dokázal, že nie je…

  Ukrajinská armáda sa pripravuje k útoku na Donbas. Ruský analytik: Ak zaútočia, použijeme naše moderné rakety

  Donbas 11. decembra 2018 (HSP/Warfiles/Foto:tASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Hovorca ozbrojených síl Doneckej národnej republiky na portáli Warfiles informoval o horúčkovitých prípravách ukrajinských ozbrojených síl k ofenzíve proti Donecku a Luhansku. Podľa Basurina k útoku Ukrajincov môže prísť už 14. 12. 2018 a do bojov je pripravených zapojiť sa 12 tisíc ukrajinských…

  Najvyšší súd zamietol sťažnosť Mariana Kočnera proti neprepusteniu z väzby

  Bratislava 11. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Najvyšší súd SR zamietol sťažnosť Mariana K. proti neprepusteniu z väzby ako nedôvodnú. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, stalo sa tak na dnešnom neverejnom zasadnutí Špecializovaný trestný súd rozhodoval o prepustení obvineného podnikateľa z väzby v novembri, pričom…

  Čína reaguje na americký zatykač manažérky Huawei

  Peking 11. decembra 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Portál Iarex informuje o prvom údere, ktorý uštedrili Číňania po zatknutí manažérky Huawei Meng Wan-čou. Američania, ktorí vydali zatykač na Meng Wan-čou top manažérku spoločnosti Huawei majú problém Manažérku Meng Wan-čou zatkli Kanaďania vo Vancouveri, tí sa ju chystajú vydať USA. Dôvod…

  Kaliňák: Utečencom neprináleží azyl. Napriek tomu im ho niektoré krajiny udelili – a teraz s tým majú obrovský problém

  Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že mnohí ľudia nerozumejú o čo ide v súvislosti s problematikou migrantov a treba dôsledne rozlišovať medzi utečencami, azylantmi, migrantmi... a isisákmi. S nadsádzkou hovorí, že mal v roku 2015 k nám tú migračnú vlnu na pár…

  TopSpeed

  Šok! Japan Car of the Year 2018 nevyhralo domáce auto

  1

  Každoročné celosvetové, ale aj regionálne súťaže o najlepšie auto za daný rok majú svoj význam. Okrem iného to je aj jedna z foriem najlepšieho marketingu pre značku. Určiť pritom čo najobjektívnejšie najlepšie auto spomedzi rôznych kategórií je ťažké. Dnes sa pozrieme na súťaž JCOTY - Japan Car of the Year  2018.…

  Ako si zelenáč Rišo GONDA poradil s nástrahami Rally Slušovice?

  2

  Pre zakončenie sezóny si Rišo GONDA vybral historicky prvú účasť na rally. Asi už tradične mu to šlo náramne. Veľa vecí pre neho bolo úplne nových, ale rýchlo sa dokázal adaptovať. Ukázal, že nie je žiadny rozmaznaný okruhový jazdec a nebojí sa ísť rýchlo ani na blate a zďaleka nie len čistou…

  Nové BMW X5 Euro NCAP dáva s malými nedostatkami

  0

  Najnovšia, už štvrtá generácia X5-ky má za sebou aj test bezpečnosti od komisárov z Euro NCAP. I keď v konečnom dôsledku získal automobil plný počet 5 hviezdičiek, až tak extrémne dobrý výsledok to nebol. Obzvlášť ochrana dospelých pri čelnom náraze v BMW X5 Euro NCAP vykazovala na figurínach vyššie hodnoty, ako by sme…

  Bugatti Veyron má interiér drahší ako vaše auto

  4

  Bugatti Veyron, hypercar s 1000 k pútal pozornosť už od predstavenia, dnes jeho úlohu prebral Chiron a Divo. Veyron však stále zostáva unikátom a aj ceny to potvrdzujú. Podľa spoločnosti Hagerty si môžete za kúsok v excelentnom stave vypýtať hoci aj 1,4 milióna eur, dokonca za hypercar, ktorý ste využívali naplno a má už čo to…

  Vyhraj hodinky Suzuki Swift Sport v hodnote 65 €

  5

  S príchodom rýchleho Swišťa na slovenský trh máme súťaž o štýlové hodinky Suzuki Swift Sport. Tretia generácia rýchleho Swiftu prináša viac zmien ako kedy predtým. Okrem dizajnu sa nájdu pomerne zásadné zmeny pod kapotou. Ak dokážeš identifikovať správne 5 najväčších zmien voči predošlej generácii, súťaž Vyhraj hodinky je tu práve pre teba. Nič viac,…

  Ktorá cena paliva platí? Na toteme alebo na stojane?

  12

  Kedysi dávno som na webe čítal článok, kde rozoberali mýty a fakty o palive. Bola tam spomenutá cena paliva na výdajnom stojane vs. cena paliva na toteme. Konkrétne tam bolo uvedené, že platná cena za palivo je tá, ktorá je  zobrazená na displeji stojanu, na ktorom je zavesená tankovacia pištoľ. Povedal…

  KAMzaKRÁSOU

  Jastrabina lekárska: Pri ktorých zdravotných ťažkostiach ti pomôže?

  0

  Jastrabina je cennými látkami priamo nabitá. Obsahuje vlákninu i mnohé minerálne látky. Okrem toho je zdrojom flavonoidov, trieslovín, horčín aj kyselín. Významná je však hlavne látka zvaná galegín, ktorá je akýmsi prírodným inzulínom. Vďaka obsahu tejto látky má jastrabina priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Túto bylinku by preto mali vyskúšať…

  Daj na rady fotografov: Vieš, ako urobiť dokonalú vianočnú fotku?

  0

  Vianočné sviatky sú najmä o rodine, o najbližších a o priateľoch. Niekedy sa však nestihneme ani nazdať a sú za nami tak rýchlo ako víchor. Zrazu sa zobudíme do Nového roka a pristihneme sa, ako skladáme ozdoby z vianočného stromčeka a vyhadzujeme jedličku ku kontajneru. Čo tak si na tohtoročné…

  Ples v opere 2019 pripomenie dôležitosť šťastia: A čo je to šťastie?

  2

  Nosným motívom nadchádzajúceho ročníka Plesu v opere sa stane rapsódia šťastia. Unikátnym programom, ktorý bude naplnený radosťou i optimizmom a vystúpia v ňom známi slovenskí, českí ale aj zahraniční umelci, bude sprevádzať herečka Lucia Hurajová. Dobročinný Ples v opere 2019 pokračuje v minuloročnom úsilí a hostia opätovne podporia inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením.

  Poradíme, ako si správne vybrať krém podľa typu pleti: Vieš to?

  3

  Množstvo rôznych výrobcov, rôzne účinky, rôzna konzistencia, no k tomu všetkému sa pridáva aj otázka: Viete, aký máte typ pleti? Je vaša pokožka suchá, mastná, normálna alebo zmiešaná? Aj tento fakt ovplyvňuje konečný výber správneho pleťového krému. Tak ako si správne vybrať krém? Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ktorý…

  Recept na odľahčený vianočný šalát: Pochutnáš si?

  5

  Čo by to boli za Vianoce bez vianočného šalátu? Ten už akosi neodmysliteľne patrí na štedrovečerný stôl alebo ako pohostenie pre koledníkov a návštevníkov. No ak patríte k tým, ktorí si strážia svoju líniu a klasický „majonézak“ je pre vás tabu, tak skúste možno trošku odľahčenú verziu, kde sme majonézu nahradili jogurtom.…

  Kam umiestniť vianočný stromček v malom byte? Aj takto sa to dá!

  5

  V prípade malého bytu a nedostatku priestoru v ňom je každý kútik na niečo dobrý. Ak ste aj vy majiteľmi malého bytu a ešte stále premýšľate, ako do neho dostať aspoň nejaký vianočný stromček, ktorý by navodzoval tú pravú vianočnú atmosféru, tak máme pre vás inšpiráciu. Kam teda umiestniť vianočný stromček v malom byte?

  TopDesať

  Ja som dobrý vodič, ty si dobrý vodič. Prečo zaviníme nehodu?

  0

  Po cestách sa pohybujú rôzni účastníci premávky. Chodec, cyklista, motorkár,  kolobežkár... A hlavne vodič. Sú lepší a horší vodiči. To je zrejmé. Aké sú vlastne tie správne kritériá na hodnotenie dobrého vodiča? Počet prejdených kilometrov? Počet kilometrov bez nehody? Alebo naopak, počet karambolov? Počet pokút, alebo dĺžka bez pokuty? Pocit bezpečia a…

  Fotografovanie je poriadna zábava: Takto vznikajú mnohé perfektné fotografie

  0

  Fotografovanie vie byť poriadnou zábavou! A mnohokrát si to ani neuvedomíme. Na internete totižto vidíme iba finálne fotografie. No za každou takouto fotografiou sa skrýva príbeh. Fotografovanie totiž nie je iba o stlačení tlačidla, ale taktiež aj o upravení prostredia, v ktorom sa fotograf a objekt fotografovania nachádza. Na internete…

  Dôvody, prečo tvoj pes šteká a ty by si ho nemal trestať

  0

  V posledných piatich rokoch podali Newyorčania približne 7 500 sťažností súvisiacich so psami a väčšina z nich bola založená na hluku, ktorý vydáva pes pri štekaní. Pes by mal štekať, takže mať jedného doma a očakávať, že to nebude robiť je absurdné. Ale niekedy sa stáva, že pes šteká príliš a bez zjavného dôvodu. Akonáhle…

  Ľudská krv: 10 zaujímavých faktov, o ktorých ste zrejme nevedeli!

  0

  Všetci vieme, že náš krvný systém je naozaj komplikovaný, preto je dôležité starať sa o svoje srdce a poznať svoju krvnú skupinu. No to sú len základné veci, ktoré ovláda zrejme každý. Ľudská krv ale ukrýva omnoho viac tajomstiev, ako by sme si mohli myslieť. :) [adrotate group="11"] 1. Komár

  Tieto fotografie ťa pobavia: Zvieratá vedia sedieť ako ľudia

  0

  Život v blízkosti ľudí má obrovský vplyv na zvieratá. Teda, aspoň to môžeme takto usúdiť z nasledujúcich fotografií. Na tieto zvieratá sa totižto nalepila zvláštna ľudská vlastnosť - lenivosť. Ak sa pozrieš na nasledujúce fotografie, všimneš si, že všetky tieto zvieratá sú odfotografované v nezvyčajnej polohe - ľudskom sede. Takéto…

  Test osobnosti: Vyber si pierko a my ti povieme, kto vlastne si

  0

  Na svete žije viac ako 7 miliárd ľudí. Každý z nás je jedinečný, úžasný a výnimočný. A ak stále nevieš, kto vlastne si, tak ti to pomôže odhaliť tento test osobnosti. Nie je to nič ťažké ani zložité. Ponúkneme ti obrázok, na ktorom uvidíš 5 rôznych pierok. Tvojou úlohou je,…