Spojí Národná koalícia slovenských vlastencov?

Pár mesiacov dozadu som začal registrovať na sociálnej sieti Facebook, ako i na weboch alternatívnych médií vyhlásenia a aktivity predstaviteľov strany, ktorá sa nazvala Národnou koalíciou.


Osobne som o tejto strane počul prvýkrát v spojitosti s kandidatúrou Martina Jakubca na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja vo voľbách do VÚC, ktoré sa konali v novembri minulého roka.

Nebral som ich príliš seriózne. Myslel som si, že je to narýchlo pozliepaná strana „starých kádrov“ typu Sergej Kozlík (bývalý podpredseda Mečiarovej HZDS), ktorú budú dopĺňať osoby známe skôr z bulváru, čím narážam na už spomenutého Jakubca.

Takmer úplne mi Národná Koalícia pripomínala Stranu Moderného Slovenska, na ktorej čelo sa postavil Milan Urbáni – taktiež človek z niekdajšej HZDS. Ten sa so svojou SMS-kou najprv neúspešne uchádzal o kreslá v Európskom parlamente, na ktoré jeho strana nedosiahla aj napriek (alebo kvôli?) prezentovaniu Jozefa Golonku (z hľadiska voliteľnosti pre mňa osoba na úrovni Nory Mojsejovej alebo práve Martina Jakubca) ako lídra kandidátky do spomenutých volieb. Nasledovali volebné debakle. Najskôr to bolo v parlamentných a neskôr aj v krajských voľbách, v ktorých sa predseda Milan Urbáni snažil dostať na stoličku šéfa Banskobystrického samosprávneho kraja.

Až počas písania tohto článku som zistil, že aj SMS je jednou zo strán, ktoré sa v roku 2015 spojili do Národnej koalície – spolu s nimi aj Národ a Spravodlivosť Anny Belousovovej.

Vývoj Národnej koalície ako celku sa však ubral iným smerom. Od momentu, kedy vyšlo najavo, že strana má viac ako 1000 členov a že do posledných komunálnych volieb postavila dohromady takmer 800 kandidátov na rôzne posty, som sa nevedel vo svojom vnútri rozhodnúť či sa jedná o streľbu na slepo spôsobom, že snáď sa niekto pretlačí, alebo boli predstavitelia Národnej koalície naozaj presvedčení, že ich kandidáti sú kvalitní, dostatočne známi a aktívni vo svojich regiónoch natoľko, že by mohla značnejšia časť z nich uspieť. Počkal som si teda na výsledky a tie boli pre mňa – celkovo, ale aj aj čo sa týka Národnej koalície, prekvapením.

Rozhodol som sa, že si o tejto strane so zaujímavým a sľubným názvom zistím viac. Sú to iba ďalší podvodníci, respektíve systémom kontrolovaná opozícia, ktorá má zachytiť voličov odchádzajúcich zo Smeru, SNS alebo KDH? Alebo to sú skutoční vlastenci s úprimným cieľom na vytvorenie priestoru pre jednotný postup aktívnych patriotov a nacionalistov? Nie je to nástroj na úplné rozbitie už tak dosť zdecimovanej národnej scény? Aký je ich príbeh, vízie a plány? Prečo sa nazvali práve Národnou koalíciou? Odkiaľ majú toľko členov a ako to, že dokázali v komunálnych voľbách postaviť stovky kandidátov, z ktorých sa (na to, že sú neparlamentnou stranou) dostalo do zastupiteľstiev pomerne dosť? Sú vôbec ochotní rokovať s inými subjektmi? A ako sa iné, vlastenecké strany a hnutia, naopak, pozerajú na nich?

Aj to boli otázky, na ktoré som chcel nájsť odpoveď. Poslal som teda email s  priamo na tlačové oddelenie strany. Na moje otázky mi odpovedal Tomáš Szmrecsányi, riaditeľ tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície a predseda bratislavskej krajskej organizácie Národnej koalície.

Ako by ste občanom odprezentovali svoj príbeh? Celú históriu – od vzniku strany, cez súčasnosť, až po plány do budúcnosti?

História strany NÁRODNÁ KOALÍCIA sa začala písať už v roku 2014. V marci 2014 sa v Košiciach uskutočnil ustanovujúci snem Strany Demokratického Slovenska (SDS), a to na základe získania vyše 15 tisíc podpisov občanov SR. Za predsedu SDS bol zvolený Ing. Sergej Kozlík. Už v apríli 2014 sa SDS zúčastnila volieb do Európskeho parlamentu (EP). Získala 1,5 % hlasov, čo však nepostačovalo na vstup do EP.

V novembri 2014 sa uskutočnili komunálne voľby, v ktorých Strana Demokratického Slovenska získala 336 miest v obecných zastupiteľstvách a 20 starostov. Z prostredia politických analytikov zaznelo, že SDS bola najväčším prekvapením komunálnych volieb 2014. Počet členov prekročil hranicu 1000 a prevýšil aj viaceré parlamentné strany. Problémom SDS však bolo, že nemala dostatok finančných prostriedkov na propagovanie aktivít a programových téz.

V roku 2015 sa strana pokúsila o vytvorenie politického priestoru pre koalíciu viacerých menších, národne orientovaných strán, aby tak spoločne dokázali uspieť v parlamentných voľbách 2016. Niektoré prejavili záujem zúčastniť sa tohto projektu, a preto sa v auguste 2015 Strana Demokratického Slovenska premenovala na NÁRODNÚ KOALÍCIU, ktorá však napokon do parlamentných volieb 2016 po rôznych úskaliach nevstúpila. Myšlienka spájania sa za programové ciele strany je aj dnes kľúčová.

Dňa 24.marca 2018 predseda strany navrhol, aby vedenie NÁRODNEJ KOALÍCIE prevzala 36 ročná Ing. Slavěna Vorobelová, ktorá bola následne zvolená do funkcie novej predsedníčky. Sergej Kozlík sa stal programovým podpredsedom strany. K zmenám v štýle riadenia a výraznému omladeniu došlo aj na úrovni jednotlivých krajov a okresov.

NÁRODNÁ KOALÍCIA zostáva národne, sociálne a kresťansky orientovanou politickou stranou so silným programovým zázemím. Politické tézy, zloženie orgánov strany a stanovy strany sú dostupné v ďalších sekciách. Strana je registrovaná Ministerstvom vnútra SR: Register politických strán

Čo sa týka budúcnosti – našim cieľom je uspieť vo voľbách do Európskeho parlamentu, aby sme mohli presadzovať národné záujmy aj na pôde EÚ, a podporiť nezávislého kandidáta p. Harabina v prezidentských voľbách. Hlavným cieľom je, a veríme, že to aj dosiahneme, sa dostať už po nasledujúcich voľbách do Národnej rady SR.

Nie ste až tak dlho fungujúcou stranou. Ako si majú ľudia vysvetliť, že ste boli schopní postaviť toľko kandidátov do komunálnych volieb? Naozaj ste našli toľko kvalitných ľudí, alebo ste otvorili kandidátku nestranníkom, respektíve, ste sa spoliehali na to, že z toľkého počtu sa už musí niekto ujať?

Strana je na politickej scéne od roku 2014, takže či dlho, alebo krátko, to je relatívne. Pravdou je, že strana bola úplne obnovená na jar tohto roku, takže ako obnovená pôsobí pomerne krátko. Napriek tomu dosiahla pomerne slušné výsledky v komunálnych voľbách (151 vlastných poslancov, 3 starostov a ďalších 6 starostov v koalíciách, pričom primátorom Novej Bane sa stal náš podpredseda Branislal Jaďuď.) Pomerne vysoký počet kandidátov sme mali aj vďaka tomu, že strana má veľký počet členov a vďaka angažovanosti a odhodlanosti nových krajských a okresných predsedov, ktorým sa podarilo mobilizovať nielen „starších“, ale aj nových členov, ktorých oslovil program, oslovili ciele obnovenej strany. Strana nemusela otvárať brány nestraníkom, aby mala kandidátov, na strane druhej sme mali otvorené dvere pre našich sympatizantov, ktorých síce oslovil náš program, ale ešte necítili potrebu sa aj stranícky angažovať a pôsobiť. Aj preto sme mali na niektorých kandidačných listinách kandidátov, ktorí neboli členmi strany. Viacerí z nich sa už medzitým stali členmi strany.

Ako ste v konečnom dôsledku spokojní s výsledkom komunálnych volieb? Či už z pohľadu výsledku vašej strany alebo z pohľadu celkového.

Strana je spokojná s výsledkami, lebo čo sa týka počtu poslancov sme prekonali viaceré parlamentné strany (OĽaNO, SaS, ĽS NS), ako aj strany, ktoré podľa prieskumov verejnej mienky atakujú hranicu zvoliteľnosti do NR SR.

Ako pred otázkami verejnosťou obhajujete fakt, že si hovoríte Národná koalícia? Z názvu totiž vyplýva, že by malo byť pod Vašou hlavičkou spojených viacero strán. Koľko národných subjektov je integrovaných vo vašom zoskupení? A ktoré to sú?

Názov Národná koalícia vznikla v čase, kedy mala vytvoriť priestor na jednotný postup viacerých národných strán. Názov zostal zachovaný aj po obnove strany, lebo vyjadruje spájanie národných síl v rámci jednej strany, ktorá je otvorená spolupráci aj s inými národne orientovanými stranami či hnutiami. To však automaticky neznamená, že sme priestor, kde sa zhromažďujú neúspešné národné strany. Naopak, sme stranou, ktorá zjednocuje najmä ľudí, ktorí sú národne a vlastenecky orientovaní, teda nielen občanov slovenskej národnosti, ale aj občanov iných národností, ktorí sú vlastenci, ktorým záleží na osude Slovenska, ktorým ide o dobro Slovákov a každého jedného občana našej vlasti. Z odpovede jasne vyplýva, že sme jediná strana, jedna strana, nie zoskupenie viacerých strán. To však neznamená, že v budúcnosti nemôžu pod „našu strechu“ prísť aj iné strany.

Ste ochotní do budúcna pripustiť spoluprácu, alebo dokonca možnosť spoločnej kandidátky s niektorou z iných strán? Tých národných je totiž viac ako dosť.

Áno, sme otvorení pre spoluprácu s inými národne a vlastenecky orientovanými stranami. Je predčasné hovoriť o kandidačných listinách.

Myslíte si, že by ste mali byť práve vy tou stranou, pod ktorej vlajkou sa vlastenci spoja? Ak áno, tak prečo?

Jednoznačne áno, svedčia o tom nielen výsledky, ktoré sme dosiahli v komunálnych voľbách, ale aj počet našich členov, ktorým prekonávame aj viaceré parlamentné strany už teraz. Sme najsilnejšou národne a vlastenecky orientovanou mimoparlamentnou stranou na slovenskej politickej scéne.

Existujú strany, alebo osoby, s ktorými odmietate spoluprácu či akékoľvek rokovania? Ak áno, tak prečo?

Na túto otázku je predčasné odpovedať – na prvom mieste totiž sú záujmy Slovákov, Slovenska, nie naše osobné, stranícke.


Hovorí sa, že na manželstvo musia byť dvaja. To isté platí aj o akejkoľvek spolupráci. Preto som zaslal otázky aj do iných strán a hnutí, ktoré o sebe hovoria ako o národných a deklarujú túžbu po spájaní vlasteneckých síl. Ich znenie bolo pre všetky oslovené subjekty rovnaké:

Ako vnímate stranu Národná koalícia? Považujete ju za skutočne národnú? Viete pripustiť
alebo vylúčiť možnosť budúcej spolupráce s uvedenou stranou?

Milan Uhrík (Ľudová Strana Naše Slovensko):

Ľudová strana Naše Slovensko rešpektuje demokratické právo každej skupiny občanov založiť si vlastnú organizáciu s vlastným programom a nikomu toto právo neupierame. Samozrejme, že v budúcnosti si vieme predstaviť spoluprácu so subjektami, ktoré presadzujú principiálne rovnaký hodnotový program ako my, t.j. so subjektami, ktoré presadzujú národné, kresťanské a sociálne hodnoty.

Osobne si však tiež myslím, že v súčasnej dobe prevahy liberálneho mainstreamu v politike aj v médiách nie je efektívne trieštiť pronárodné a prokresťanské sily. Pretože v tomto prípade neplatí, že 4 % hlasov + 4 % hlasov = 8 % poslancov v parlamente. Výsledkom je, žiaľ, 0 poslancov v parlamente, pretože hranica na vstup strany do parlamentu a získanie poslaneckých mandátov je 5 %. Preto som radšej zástancom spájania konzervatívnych síl. ĽS Naše Slovensko sa už niekoľkokrát pokúsila a aj sa stále pokúša zjednotiť tých, ktorí majú záujem uspieť. Mnohí sa postupne pridávajú. Ale ak sa niekto rozhodne ísť vlastnou cestou, tak to samozrejme rešpektujeme a snažíme sa komunikovať korektne.

Taktiež by si ľudia mali dávať pozor na rôzne projekty, ktorých cieľom je odoberať hlasy ĽS Naše Slovensko. Vieme dobre, že takéto pseudo-protisystémové projekty tu vznikali aj pred poslednými parlamentnými voľbami. Najviac sa spomedzi nich presadila strana SME Rodina Borisa Kollára, ktorej „protisystémovosti“ dnes už neverí snáď nikto. Určite nie po komunálnych voľbách, v ktorých ako svojho kandidáta postavili Martina Klusa. Je predpoklad, že podobné projekty riadenej opozície zameranej na odobranie hlasov skutočne protisystémovým stranám budú vznikať aj v súčasnosti aj v budúcnosti. Netreba im skočiť na lep.

Róbert Švec (Slovenské Hnutie Obrody):

Každý má právo pomenovať svoju organizáciu ako uzná za vhodné. Je logické očakávať, že ak sa nejaká politická strana volá Národná koalícia, že bude robiť vlasteneckú a pronárodnú politiku. Vzhľadom na to, že projekt s názvom Národná koalícia je relatívne mladým projektom na slovenskej politickej scéne, má právo na to, aby sme mu dopriali čas, aby Slovákov skutkami presvedčil o tom, že si slovo národná v názve naozaj zaslúži. Držím palce každému, kto má záujem slúžiť našej vlasti zodpovedne a inteligentne, pretože na slovenskej spoločenskej a politickej scéne sa voľne pohybuje príliš veľa pacientov, ktorí si vlastenectvo pomýlili s cirkusom a svojou politikou robia dlhodobo hanbu slovenskej veci. Preto doprajme predstaviteľom Národnej koalície čas na to, aby dokázali Slovensku, že sú slovenskými vlastencami, ktorí budú razantne, ale normálne obhajovať národné a štátne záujmy Slovenskej republiky.

Predstavitelia Slovenského Hnutia Obrody sú pripravení si sadnúť za jeden stôl s každým, kto svojimi skutkami dokáže oddanosť našim ľuďom a otčine. Ak to bude prípad aj Národnej koalície, sme pripravení rokovať, poprípade aj spolupracovať.

Rudolf Steigauf (Slovenská Ľudová Strana Andreja Hlinku): 

My v tom máme jasno, úplne jasno, dávno ponúkame projekt na spoluprácu, ale nikoho to nezaujíma.

Marián Magát (Napred): 

Nič dobré z toho nepozerá. Štandardní politici, ktorí nikdy nebudú riešiť podstatu problémov, práve naopak, nechajú sa ňou živiť, aby ich ten problém politicky nepotopil

Mário Šušek (Strana Priamej Demokracie): 

Čo sa týka spolupráce, nevylučujeme ju s nikým, kto bude súhlasiť aspoň s dvoma našimi hlavnými bodmi a to je trestnoprávna, hmotná zodpovednosť a odvolateľnosť politikov a sfunkčnenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Túto stranu poznám od roku 2015. Zatiaľ ju „zviditeľnili“ ľudia ako sú Sergej Kozlík a Martin Jakubec. Takže nech si každý urobí názor, o čo tejto strane ide. Nakoľko v tejto strane pôsobí politický dinosaurus p. Kozlík, tak si nemyslím, že v skutočnosti ide o národnú stranu. Skôr tam ide o to, že pán Kozlík sa asi chce vrátiť do politiky, čo je veľmi smutné. SPD dáva priestor predovšetkým novým a mladým ľuďom. Preto si myslím, že táto strana nemá do budúcna žiadny potenciál.


Bude zaujímavé sledovať budúce kroky a vyjadrenia Národnej koalície. Súdiť, či je táto strana skutočne národnou a či sa pod jej vlajkou spoja slovenskí vlastenci, by bolo teraz veľmi predčasné a možno aj nezodpovedné. Minimálne so spájaním aktívnych národniarov to však stále nevyzerá vôbec ružovo.
————————————————————————————————–
Webová stránka

Facebook 

Youtube 

VKontakte.ru

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marek Gábrik

O AUTOROVI

Som človek, ktorého dlhodobo zaujímajú udalosti v spoločnosti, veci verejné a politika. Považujem sa za vlastenca, čiže prvoradé sú pre mňa záujmy Slovenskej republiky a budúcnosť Slovákov. Ctím si našu históriu, odkazy slovenských velikánov a tradície našich predkov.
Svoje názory už nejakú dobu prezentujem verejne. Najviac asi prostredníctvom článkov - blogov pre web Hlavné správy - a na svojej Facebookovej stránke. Začiatkom roka 2019 ma oslovil časopis RECONQUISTA, kam pravidelne prispievam vlastnými textami.
Koncom roka 2019 ma oslovila redakcia Kulturblog a ponúkla mi priestor pre písanie článkov na ich web.
Web:
https://www.marekgabrik.sk/

Instagram:
https://www.instagram.com/gabrikblog/

VKontakte: https://vk.com/id288507463

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 107

Celkové hodnotenie: 12.11

Priemerná čítanosť: 2460

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Čurný: Igor Matovič je osobnostne nespôsobilý na funkciu premiéra

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Hudobný analytik Juraj Čurný zhodnotil doterajšie vládnutie Igora Matoviča (OĽaNO) a uviedol niekoľko dôvodov, prečo podľa…

  Europeniaze verzus „právny štát“: Maďari a Poliaci bojujú aj za nás, pridali sa Slovinci. A čo naši?

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Trápna hra o podmienenie vyplácania peňazí z rozpočtu EÚ a Fondu obnovy „dodržiavaním princípov právneho štátu“ pokračuje: Brusel…

  Salvini: Neuveriteľné, čínski komunisti so svojím vírusom zamorili celý svet a ešte majú drzosť hádzať vinu na Taliansko

  0icon

  Rím 24. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mauro scrobogna/LaPresse via AP)   Hovorca ministerstva zahraničia Číny Zhao Lijian naznačil, že vírus mohol mať pôvod mimo Číny. Ako miesto…

  Bezpečnostná rada OSN sa bude zaoberať konfliktom v Etiópii

  0icon

  New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada (BR) OSN usporiada v utorok vôbec prvé zasadnutie venované ozbrojenému konfliktu v severoetiópskom regióne Tigraj.…

  Médiá: Biden nominuje za ministerku financií Janet Yellenovú

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet…

  Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi…

  Ústavnoprávny výbor odobril všetkých sedem kandidátov na šéfa GP

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR v pondelok večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu…

  V štáte Michigan potvrdili víťazstvo Bidena

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Volební predstavitelia amerického štátu Michigan v pondelok oficiálne potvrdili tamojšie výsledky prezidentských volieb, podľa ktorých v tomto štáte…

  Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na koronavírus

  0icon

  Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na ochorenie COVID-19. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý na brífingu…

  Matovič odkazuje ľuďom: "Tí, čo sa nezaočkujú, budú naďalej nosiť rúška!"

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Zdá sa, že aj očkovanie nebude úplne celkom dobrovoľné, ale skôr vynútené. Premiér Igor Matovič vyslovil svoju predstavu…

  TopDesať

  Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

  0 icon

  Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

  Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

  0 icon

  Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

  Smrť princeznej Diany: 1. časť

  0 icon

  V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

  Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

  0 icon

  Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

  Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

  0 icon

  Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

  Vo svete IT

  Galaxy Z Fold 3 by mal byť novou „výkladnou“ skriňou Samsungu. Nahradiť by mal tradičnú sériu Galaxy Note

  0 icon

  Len prednedávnom sme Vás informovali o nedávnych správach z technologického sveta, ktoré naznačovali ukončenie vývoja novej série Galaxy Note spoločnosťou Samsung. Definitívny koniec tradičnej série z Južnej Kórey predpovedali viacerí leakeri a analytici, ku ktorým sa najnovšie pridávajú aj juhokórejské médiá. O ukončení série Galaxy Note a príchode náhrady v…

  Vesmír má pre nás vianočný darček: V decembri sa na oblohe objaví úkaz, ktorý sme nevideli už 800 rokov

  0 icon

  Vesmír má pre astronómov prichystané vianočné prekvapenie, píše portál Science Alert. Jupiter a Saturn budú na nočnej oblohe pri sebe najbližšie za posledných 800 rokov. Ide o planetárnu synchronizáciu, ktorá začala niekedy v lete. Dvojica planét sa k sebe neustále približuje a vrchol tohto priblíženia bude trvať od 16. do 25. decembra. Samozrejme, planéty nebudú…

  Tímu vedcov sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu mapu červenej planéty

  0 icon

  Tím zložený z amatérskych, ale aj profesionálnych astronómov, priniesol mapu Marsu, ktorá má väčšie rozlíšenie, ako ktorákoľvek iná, globálna mapa červenej planéty, píše portál Universe Today. Zábery boli zhotovené pomocou metrového teleskopu, ktorý sa nachádza v observatóriu Pic-du-Midi. Fotografie vznikali počas niekoľkých nocí na prelome októbra a novembra tohto roka. Pre astronómov išlo…

  Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

  0 icon

  Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem…

  Xiaomi začalo s testovaním Androidu 11 na ďalších smartfónoch. Je medzi nimi aj váš?

  0 icon

  Posledné dni priniesli viacero veľkých softwarových aktualizácií pre telefóny spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ však mnohé z nich sú zatiaľ dostupný len pre čínsky trh. Ide napríklad o novú verziu nadstavby MIUI 12.2, ktorá je založená na Androide 11. Dostupnou je pre modely smartfónov Mi 10, Mi 10 Pro a Redmi K30 Pro (resp.…

  Armádny Magazín

  Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

  0 icon

  Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

  Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

  0 icon

  Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým \"európskym komisárom obrany\". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením \"suverenity\". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

  Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

  0 icon

  Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

  USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

  0 icon

  USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

  Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

  0 icon

  Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov \"diktátorský\" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

  Svetlo sveta

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

  Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

  0 icon

  Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

  Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

  0 icon

  Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

 • icon FOTO DŇA