• Hlavné správy majú pred sebou ešte mnoho práce

  Publikované 13.04. 2018 o 13:33 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

  Pred pár dňami prišla redakcia Hlavných správ s informáciou, že za mesiac marec navštívilo ich portál vyše milión unikátnych návštevníkov. Ako čitateľ (a prispievateľ do blogoviska) však cítim potrebu pripomenúť, že toto nie je koniec. Nebolo by vhodné sa uspokojiť a ďalej nerozvíjať.

  Do tohto článku som sa pokúsil zhrnúť zmeny, ktoré by, podľa môjho názoru, bolo vhodné zrealizovať. Snažil som sa vybrať najmä tie, ktoré nemajú za požiadavku nutnosť navýšenia celkovej výšky príspevkov (od darcov či z reklamy), no určite prispejú (najmä u nových návštevníkov) k lepšiemu pocitu z práce tejto stránky.

  Neočakávam, že by sa po samotnej realizácii navrhovaných zmien ihneď zvýšili počty prečítaní, lajkov či zdieľaní. Spomínané hodnoty však nesmú byť primárnym cieľom serióznej žurnalistiky, a to ani mainstreamovej, ani alternatívnej. Pri narastajúcej popularite webu Hlavné správy je každý progres, hoc aj po formálnej stránke, iba plusom. Platí to dvojnásobne pri čoraz viac silnejúcej antikampani zo strany mainstreamových presstitútov.

  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hlavné správy
  Gramatická korekcia článkov

  Na Hlavných správach sa nejedenkrát stalo, že bol publikovaný príspevok s gramatickými chybami – najmä v samotnom texte správy. Najčastejšie to boli (celkom zreteľné) chyby s písmenami i/y. Niektoré boli opravené ihneď, no niektoré (bohužiaľ) boli v takomto stave ponechané ešte hodiny po uverejnení článku a niekoľkých pripomienkach v diskusii pod ním. Seriózne médium by malo mať v tíme človeka, ktorý články pred publikovaním (!!) prebehne a gramatické nezrovnalosti opraví. Chcel by som podotknúť, že nečítam každú správu z tohto portálu, teda je možné, že takýchto prípadov je viac (a možno aj nie).

  Počas tvorby tohto článku som napísal mail do redakcie a vyzerá to tak, že budem mať možnosť pomôcť s opravou gramatických chýb, ktoré nájdem v publikovaných príspevkoch.

  Titulná fotografia na FB

  Fanpage HS na Facebooku prekročila pred pár týždňami  métu 30 000 lajkov. Prvé, čo človeka zaujme po kliknutí na odkaz, ktorý ho presmeruje na túto stránku, je titulná fotografia. Myšlienka na nej je síce pekná, no jedná sa o, bez urážky, grafický odpad. Vyzerá ako beta verzia niečoho, čo sa ešte len vytvorí a publikuje. Myslím si, že by bolo vhodné titulnej fotografii venovať trochu času a vizuálne sa s ňou pohrať.

  Iné sociálne siete

  Vedenie by si malo uvedomiť, že nie každý človek je sústredený na Facebooku a VKontakte. Existujú veľké sociálne siete ako Instagram či Twitter a určite by nebolo na škodu, pre začiatok, urobiť si tam profil a sem-tam niečo zverejniť. Časom sa možno nájdu aj prostriedky a ľudia na pravidelnú prevádzku YouTube kanálu.

  Nadpisy podobné bulváru

  Mnohokrát ostávam v údive, keď vidím, aké nadpisy dokážu poniektorí (nie všetci) redaktori pre svoje články vyprodukovať. Mám na mysli napríklad siahodlhé či zbytočne emočne zaujaté nadpisy. Veľa ráz som bol svedkom nadpisov, za ktoré by sa nehanbil ani Nový Čas či iný bulvárny plátok. Nadpis by mal, pokiaľ možno, stručne vystihnúť hlavnú myšlienku daného posolstva.

  Oddeliť komentáre, názory a oznamy od spravodajstva

  V médiu by mala byť  návštevníkom umožnená jednoduchá orientácia. To však neznamená mať všetko na jednej kope. Spravodajské príspevky je potrebné od názorových príspevkov, komentárov či redakčných oznamov potrebné oddeliť. Myslím tým buď grafickú selekciu v rámci jednej strany, alebo vytvorenie vlastnej sekcie v rámci celého portálu.

  Ukazovateľ prečítaní a iné nedostatky na blogu

  Je možné, že na odstránenie podobných problémov je potrebná drahšia verzia balíka služieb pre webstránku, preto chcem zdôrazniť, že tento bod nepovažujem za prioritu. Dobrý dojem určite nevytvára, ak je ukazovateľ prečítaní v jednu chvíľu na úrovni niekoľko tisíc a o pár minút, pri tom istom článku, človek vidí úplne iné číslo, častokrát blízke nule. Možnosť zvolenia si vlastného úvodného obrázku (nie nutne profilovú fotku blogera), by som takisto v budúcnosti privítal. Čo sa týka vážnejších technických výpadkov, zaregistroval som iba jeden. Bolo to začiatkom decembra, kedy som publikoval článok a ten sa nezobrazil medzi novými príspevkami na blogu – človek musel mať k dispozícii konkrétny odkaz, aby sa mu ho podarilo vyhľadať. Na nepríjemnosť v tom čase poukazovalo viacero ľudí, problém sa však podarilo vyriešiť a odvtedy sa do dnešného dňa nič podobné neopakovalo.

  Prípad Goda musí byť výstrahou do budúcna

  Veľa z nás ma čerstvo v pamäti prípad, kedy sa bloger Denníka N, Jakub Goda, infiltroval do redakcie HS a pod falošným menom písal hoaxy pre túto stránku. Môj pohľad na celú túto „srandu“ som zhrnul vo svojom článku. Bola to udalosť, ktorá napríklad mňa prinútila sa zamyslieť nad tým či budem na tejto stránke pokračovať ako prispievateľ do blogoviska. Bolo to niečo, čo sa už nesmie opakovať  a tento prípad musí slúžiť ako výstraha a výkričník do budúcna. V redakcii je potrebné mať iba takých ľudí, ktorým je možné dôverovať. To isté by malo platiť o niektorých, netradičných zdrojoch informácií. Šéfredaktor by mal každý článok pripravený na publikovanie skontrolovať či už po formálnej alebo obsahovej stránke. (ak nemá na takúto funkciu v tíme iného človeka)

  Čitatelia, buďte kritickí

  Médiá sú častokrát charakterizované nielen podľa obsahu či inej tvorby, ale aj podľa svojho publika. Pravidelní čitatelia Hlavných správ, žiaľ majú (áno, je to aj vďaka mediálnej propagande) povesť nekritických jedincov, ktorí si správy neoverujú, neupozorňujú na nejasnosti v príspevkoch a veria všetkému, čo HS zverejnia. Je na každom z nás, aby sa tento obraz zmenil. Každý jeden by mal byť viac „v pozore“, kontrolovať jednotlivých redaktorov, ich príspevky, zdroje, trollov v diskusiách, gramatiku v článkoch a ak je možnosť, tak by bolo správne informovať redakciu HS(mail: hlavnespravy@hlavnespravy.sk) o svojich nápadoch, pripomienkach či zisteniach.

  Poďakovanie na záver

  Urobil som tak už viackrát, a činím tak zas. Z mojej strany patrí serveru HS veľká vďaka za možnosť písať svoje názory. Ako o mne už niektorí viete, predtým som písal na SME.sk, kým ma bez odôvodnenia zablokovali a vymazali mi účet, vrátane článkov. Jediné, čo som chcel bolo, aby som sa vyhol cenzúre. Sprvu som obsah tohto média absolútne nesledoval a robil som si, takpovediac, svoje. Dnes som každodenným sledovateľom spravodajstva práve tohto portálu. Myslím si, že práve tieto fakty ma oprávňujú poukazovať na nedostatky, ktoré by bolo dobré odstrániť, pokiaľ možno, čo najskôr. Ak chcú byť Hlavné správy medzi verejnosťou všeobecne rešpektovaným médiom, majú pred sebou ešte mnoho práce…

  ——————————————————————————————————–

  Facebook 

  Youtube 

  VKontakte.ru

  Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

  Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

  Varovanie

  Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

  Vybrali sme z Hlavných Správ

  TopSpeed

  Šampionát šprintov štartuje v apríli

  0

  15-ty ročník slovenského šprintérskeho šampionátu v sezóne 2019 prinesie päť kôl. Súperi si zmerajú sily v troch základných kategóriách Autá Profi, Autá Street a Motocykle, ktoré sa následne delia na triedy podľa objemu, pohonu či preplňovania. Šampionát šprintov odštartuje spojeným majstrákom na pôde našich južných susedov 7. apríla na letisku…

  Pozor, jazda vo vyhradenom jazdnom pruhu s príplatkom

  2

  Slovo robí chlapa – platí aj o policajtoch.  S prichádzajúcim údajným kolapsom dopravy v bratislavskom Ružinove v súvislosti s prebudovaním kruhovej križovatky Prievoz sa strhla veľká informačná kampaň. Mesto sa snažilo hasiť vznikajúci dopravný požiar ponúkanými dopravnými riešeniami a motoristi sa začali rozhodovať, či auto, motorku alebo bicykel. Pár dní pred uzávierkou polícia…

  Šoférovanie bez dokladov? Vo svete už realita

  16

  Šoférovanie bez dokladov? Pred rokmi absolútny nonsens. Dnes, v elektronickej dobe, sa to pomaly stáva realitou. Niektoré európske krajiny nad tým uvažujú, a dokonca majú pripravené aj právne normy. A nemusíme pritom chodiť ani veľmi ďaleko. Stačí sa pozrieť do susedného Poľska, kde majú pred nami poriadny náskok. 

  Roland Gumpert Nathalie je superšport na metanol

  2

  Nemecká značka predstavila model, ktorý by mohol byť budúcnosťou elektrického pohonu. Roland Gumpert Nathalie je elektrický superšport na metanol. Predstavitelia značky tvrdia, že vďaka metanolu bude mať auto v eco-režime dojazd až 1200 km. Zatiaľ to znie poriadne bláznivo, no poďme pekne po rade.

  Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R

  9

  Dnes tu máme ďalšie video z drag race, alebo po slovensky šprintu áut, ktoré sú si vcelku rovnakými súpermi. Šprint S3 a M140i a Focus RS a A35 AMG a Golf R je zaujímavým počinom, v ktorom si zmerajú sily skutočne rovnocenné autá, teda až na poháňanú nápravu. Ale nebudem predbiehať, treba si pozrieť video.

  FCA diesel v autách ešte asi ponúknu. Menia plány

  0

  Zastavenie produkcie naftových motorov v dohľadnej dobe? Automobilky sa pred časom nechali počuť, že práve to je ich stratégia, dalo by sa povedať, že rovno prioritná úloha. Jednou z nich boli aj FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Tí chceli úplne zastaviť výrobu naftových motorov v osobných autách do r. 2022. No…

  KAMzaKRÁSOU

  Výber správnych plienok pre bábätko je dôležitý! Aké by mali mať vlastnosti?

  0

  Starostlivosť o malé bábätko býva neraz skutočne náročná. Určite sa však zhodneme na tom, že každá mamička chce pre svoje dieťa v každej situácii jednoducho to najlepšie. A to platí aj pri výbere plienok. Je predsa dôležité, aby drobcovi perfektne sedeli, prinášali mu pocit pohodlia a boli tiež šetrné k…

  Premeny bábik do realistickej podoby: Zručnosť ukrajinskej umelkyne ti vyrazí dych!

  1

  Bábika je typickou hračkou dievčat po celom svete už od útleho detstva. História výroby bábik pritom siaha skutočne ďaleko do minulosti. Už pre 4000 rokmi si tieto hračky vyrábali z hliny starí Gréci aj Egypťania. Bábiky majú bohatú históriu, počas ktorej sa menil ich vzhľad aj materiál, z ktorého boli…

  Ako rýchlo znížiť horúčku? Skús overené triky lepšie ako tabletky!

  2

  Horúčka je akousi reakciou organizmu na infekciu alebo zápal, ktorý sa nachádza v organizme. Avšak, je veľmi dôležité odhadnúť vážnosť situácie, a teda aj vážnosť horúčky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať skôr odbornú pomoc a neskúšať žiadne domáce triky. Ak predsalen ste za domácu liečbu, tak máme pre vás overené triky našich starých…

  Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

  1

  Najznámejšími poruchami stravovania sa sú bezpochýb anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať…

  Ako presádzať orchidey? Osvoj si niekoľko pestovateľských tipov

  5

  Tešili ste sa z krásnych orchideí, ale uhynuli? Netrápte sa. Poradíme, ako sa o ne správne starať. Medzi prvými si zodpovieme otázku - Ako presádzať orchidey?

  Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

  2

  Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička…

  TopDesať

  Fotografie, ktoré priam neuveriteľne uchopili čas

  0

  Čas plynie naozaj rýchlo. Vyzerá to, že stredná škola bola práve včera, a potom si zrazu uvedomíš, že už nie si ani na vysokej škole. Zrazu prešlo 10, 20 alebo dokonca 30 rokov od tvojej stužkovej - tak dlho, že sa potrebuješ pozrieť na fotografie, aby si si na to spomenul.…

  Maďarský Černobyľ? Szentkirályszabadja je ďalšie tajomné mesto duchov

  0

  Dvaja Česi cestujú autom po rôznych krajinách a navštevujú neobyčajné miesta. Zábery zo svojich ciest uverejňujú na videách na svojom YouTube kanáli s názvom WeAreCarFans. V ich najnovšom videu sa pozreli do maďarského mesta Szentkirályszabadja, ktoré nápadne pripomína neslávne známe ukrajinské mesto duchov. Dvaja českí cestovatelia zverejnili video o návšteve opusteného…

  Čo je (ne)bezpečná vzdialenosť? Prečo sa ňou zaoberať?

  0

  Koncom desaťročia bolo nedodržanie bezpečnej vzdialenosti v SR 4. najčastejšou príčnou dopravných nehôd. Aká je teda bezpečná vzdialenosť a ako ju "odmerať"? V porovnaní so západnými susedmi, kde je výchova a vzdelávanie vodičov na diametrálne inej úrovni je to ohromne veľa. Prečo sa tento problém dostal tak vysoko? Lebo do prijatia novely zákona…

  Národný park Göreme: Magická perla Turecka zapísaná v zozname UNESCO

  0

  Turecko je v očiach Slovákov predovšetkým obľúbenou letnou destináciou. More je teplé, počasie stále slnečné a služby sú vo väčšine hotelov na vysokej úrovni. Turecko je však oveľa viac, ako len dovolenková destinácia. So svojou rozlohou 783 356 kilometrov štvorcových má rozhodne čo ponúknuť. Medzi inými aj Národný park Göreme a skalné pamiatky v…

  Tieto fotografie ti ukážu, že svet je plný rozdielov

  0

  Náš krásny svet je plný rozdielov, či sa nám to páči, alebo nie. Množstvo vecí je už na prvý pohľad rozdielnych. Preto je užitočné pozrieť sa triezvo na veci, ktoré sa nachádzajú okolo nás. Svet je plný prekvapení a patria k nemu aj takéto zvláštnosti a dokonca aj anomálie, ktoré ti…

  TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

  0

  Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…