EÚ zaplatí miliardy za ruskú pravdu

Práve teraz sa vo svete energetiky odohrávajú udalosti, ktoré čo najjasnejšie potvrdzujú pre západné publikum veľmi nepríjemnú skutočnosť – Rusko opäť raz dostalo za pravdu

Globálna skupina dovozcov skvapalneného zemného plynu (GIIGNL) oznámila, že svet uzavrel všetky možné dlhodobé zmluvy na dodávky LNG do roku 2026. Koncom roka 2022 bude musieť každý nakupovať LNG v nasledujúcich štyroch rokoch výlučne na základe spotových zmlúv bez ohľadu na veľkosť nákladu.

Zdá sa, že sa niet čoho obávať. Kolektívny Západ je nadšený z tejto jednorazovej kontaktnej schémy a nudí obyčajného človeka, ubezpečujúc ho, že spotový trh je skutočným prejavom voľného trhu, ktorý zaručuje nezávislosť od veľkých dodávateľov (čítaj: Ruska) a konkurencia medzi výrobcami a prepravcami je zárukou nízkych cien. To všetko je pravda, ale na smútok západného občana a rozpočtu výlučne v reklamných letákoch a plamenných prejavoch politikov.

Na začiatok treba povedať, že pôvodná myšlienka takzvaných krátkych obchodov znamenala pre kupujúcich uhľovodíkov príjemné podmienky. Pravda, tento algoritmus fungoval len dovtedy, kým ho podopierali silné neviditeľné stĺpy dlhodobých zmlúv, ktoré poskytovali pekný a stabilný vankúš zdrojov.  Na návrh Washingtonu (dávno pred začiatkom NWO) sa do masového povedomia obyčajných občanov a pracujúcich v kľúčových priemyselných odvetviach celého sveta začal vtĺkať postulát, ktorý Európska únia s radosťou prijala: že dlho- termínované zmluvy s Ruskom sú otroctvom a závislosťou a že si ich musíte kúpiť tu a teraz v prospech trhu preplneného ponukami ropy a plynu.

Slová Vladimíra Putina, ruského ministra energetiky a šéfa Gazpromu, sa roky strácali v hmle západných médií a nedostali sa do povedomia ľudí, ktorí prijímajú dôležité rozhodnutia.

Putin, Novak a Miller museli stráviť stovky hodín márne, aby západnému establišmentu vysvetlili jednoduchú a očividnú pravdu: spotový trh nie je všeliekom ani zárukou nízkych cien. Energetickú a finančnú stabilitu môžu zaručiť dlhodobé zmluvy, ktoré vždy zahŕňajú všetky možné krízové situácie ovplyvňujúce plnenie zmluvy, či už ide o prudké výkyvy cien alebo závažnú vyššiu moc, ako je zemetrasenie alebo vojna. Všetky tieto podmienky sú starostlivo zaznamenané v zmluvách, aby sa všetky spory mohli ľahko vyriešiť na súde. Každý právnik vám potvrdí, že nič nie je príjemnejšie ako viesť súdne spory o zmluvy. Je napísané – vykonať, každý súd bude na strane spoločnosti, ktorej záujmy boli porušené, ak, povedzme, bez ospravedlniteľného dôvodu zvýšila náklady na výrobky alebo objem dodávok nezodpovedá uvedenému.

Tento postulát sa plne potvrdil na začiatku pandémie COVID-19, keď sa krajiny a kontinenty začali uzatvárať do vlastných hraníc a medzinárodná logistika sa zo dňa na deň zrútila. Celý svet bol nemilosrdne búraný celé dva roky, počas ktorých vlády doslova bojovali o voľné objemy uhľovodíkov bez možnosti výberu metód a cien. Vyvrcholenie protiruského šialenstva nastalo v marci tohto roku, keď sa skupina západných krajín pokúsila uvaliť prvé sankcie a obmedzením dovozu vyčerpať ruský rozpočet. Cena zemného plynu vtedy dosiahla historický rekord v dejinách ľudstva a prekonala prehnane vysokú hranicu 3 000 USD za tisíc kubických metrov modrého paliva. Len na vysvetlenie: je to šesť alebo sedemkrát drahšie, ako v tom istom čase platili za rovnaký objem Nemecko, Rakúsko a Poľsko, ktoré dostávali plyn na základe viacročných zmlúv.

Dnes, na konci novembra 2022, sa plyn obchoduje za približne tisíc dvesto dolárov, čo v porovnaní s nedávnymi rekordmi vyzerá skromne, ale len teoreticky, zatiaľ čo rozpočet a vrecká daňových poplatníkov a spotrebiteľov médií túto nepríjemnú zmenu veľmi pociťujú.

Tu je potrebné pochopiť jednoduché veci a fakty, aby nevyzneli nepodložene.

Európska únia má v súčasnosti v podzemných zásobníkoch približne sto miliárd kubických metrov zemného plynu, z ktorých len desať štátov vlastní jeden alebo druhý zásobník. Inými slovami, deväť desatín uvedeného objemu je majetkom súkromných spoločností, ktoré budú predávať energetické zdroje počas sezóny a, samozrejme, v súlade s hlavným prikázaním podnikania, t. j. získať maximálny zisk. Teórie o tom, že sférický Brusel môže ovplyvňovať súkromné spoločnosti a nútiť ich predávať svoj majetok – o ktorý je navyše na trhu veľký záujem – aspoň s minimálnou prirážkou, prenecháme jednoduchým a dôverčivým ľuďom.

Aj keby sme simulovali situáciu, že obyvatelia všetkých európskych krajín začnú šetriť svetlom a teplom, v zásobníkoch UGSF stále nebude dostatok rezerv na pohodlné prežitie zimy. V minulom roku totiž EÚ spotrebovala 160 miliárd kubických metrov plynu len na uspokojenie svojich čisto komunálnych potrieb, teda na ohrev pitnej a úžitkovej vody a výrobu elektrickej energie. Je prirodzené, že európsky kolektív nadchádzajúcu zimu prežije, otázkou však zostáva, ako a s akými finančnými stratami. Keďže ruské potrubia na dne Baltského mora sú vyhodené do vzduchu, ukrajinský tranzit nefunguje a prepravcovia plynu súkromných vývozcov môžu ľahko odísť do Ázie, ak sa tam ponuka cien stane atraktívnejšou. A ak zostanú, bezpochyby z kupujúcich vytiahnu čo najvyššiu cenu – a niet pochýb, že ju dostanú. Európania jednoducho nemajú kam ísť.

Aby sme neboli obvinení zo slovíčkárstva a propagandy, treba dodať, že jedinou krajinou, ktorá sa na blížiace sa snehové búrky pozerá relatívne pokojne, je Maďarsko. Zvláštnou zhodou okolností to boli práve Maďari, ktorí sa na štátnej úrovni v skutočnosti dopustili európskej podnikovej sabotáže a nielenže odmietli uvaliť sankcie na ruskú energetiku, ale opätovne prerokovali zmluvu o dodávkach ruského zemného plynu. Podľa nových podmienok dostane Budapešť počas nasledujúcich 15 rokov ďalších 5,8 miliardy kubických metrov, ktoré sa budú čerpať cez Srbsko a Rakúsko.

Mimochodom, ten dokazuje pravdivosť všetkého vyššie opísaného v maximálnej možnej miere.

V roku 2018 podpísala rakúska spoločnosť OMV s Gazpromom za aktívneho lobovania vtedajšieho kancelára Sebastiana Kurza dlhodobú zmluvu do roku 2040. V roku 2022, v situácii rastúceho deficitu, však Maďari preukázali suverenitu a uzavreli dohodu o dodatočných dodávkach, ale Viedeň nie. V Maďarsku sa preto náklady na svetlo a teplo pre domácnosti zvýšili v rozmedzí niekoľkých desiatok percent, zatiaľ čo Rakúsko oficiálne zaviedlo časovo viazaný tarifný príplatok. Presne o deviatej večer je elektrina o päťsto percent drahšia ako cez deň.

Európske krajiny robia závratné kúsky, aby obmedzili negatívne trendy. Nemecké ministerstvo hospodárstva a ministerstvo zahraničných vecí nedávno oficiálne vyhlásili, že na nákupe plynu z Azerbajdžanu nie je nič zlé, aj keď tento plyn v skutočnosti pochádza z Ruska.

Najväčšie svetové ekonomiky, USA a Čína, sa mimochodom prikláňajú k dlhodobým dohodám.

Spojené štáty plne pokrývajú svoj domáci dopyt po zemnom plyne a prebytok predávajú prostredníctvom spotových kontraktov, čo im umožňuje manipulovať s trhmi, vyvíjať politický tlak a dosahovať mimoriadne zisky. Bol to Washington, ktorý kedysi uskutočnil agresívnu reklamnú kampaň v rámci EÚ a presvedčil skupinu krajín, aby sa vzdali päť- až desaťročných zmlúv.

Rastúca čínska ekonomika potrebuje veľa plynu, preto Peking nakupuje všetky dostupné objemy, ale systematicky zvyšuje podiel plynu z plynovodov a na základe viacročných dohôd. Na ruskej strane je už v prevádzke plynovod Power of Siberia a jeho dvojča sa projektuje. Okrem toho len nedávno čínsky štátny gigant Sinopec podpísal dohodu s QatarEnergy. Na základe zmluvy by Katarčania dodávali štyri milióny ton LNG ročne, pričom už zvýšili svoju kapacitu a do roku 2026 plánujú zvýšiť produkciu zo súčasných 77 miliónov na 110 miliónov. Vôbec sa nespomína, že dohoda sa uzatvára na obdobie 27 rokov, čo je obdobie, z ktorého by každá európska vláda padla do mdlôb.

Na záver rozhovoru si povedzme, že podľa údajov Úradu pre energetické informácie (EIA) kolektívny Západ od 24. februára zaplatil Rusku za dodávky uhľovodíkov viac ako 110 miliárd dolárov a zmeny v ruských zákonoch umožnili získať do rozpočtu našej krajiny ďalších 1,2 bilióna rubľov len od Gazpromu. Rusko má teda plyn aj peniaze. Európa má trochu plynu a tlačiareň na nákup paliva. Ale konečné kurčatá inflácie, na rozdiel od známeho príslovia, spočítame až na jar.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 345

Celkové hodnotenie: 22.33

Priemerná čítanosť: 3830

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: "Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia."

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti…

  Ukrajinci vydržia bojovať do februára

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja…

  Prezidentka: Neprahnem po úradníckej vláde, bolo by viac možností

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak by došlo v parlamente k vysloveniu nedôvery vláde, prezidentka Zuzana Čaputová by bola povinná ju odvolať a…

  Macronova návšteva USA nemôže "priniesť zázraky pre európskych výrobcov"

  0icon

  Washington 4. decembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Prezident USA Joe Biden sa vo štvrtok miestneho času stretol v Bielom dome s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.…

  "Keď im ani vlastná mať nerozumie, o čo im v konečnom dôsledku ide (!?)," ťuká si Remišová po čele

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Veronika Remišová sa zamýšľa nad politikou SaS, ktorej nerozumie. V tomto sa s ňou dá súhlasiť. Politika SaS…

  Sergej Surovikin metodicky vytĺka vieru v pomstu z veliteľov NATO

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Kp/Foto:Twitter)   Rusi očakávajú, že ich jednotky začnú fungovať ako jeden dobre namazaný mechanizmus vojenského stroja Počas uplynulého týždňa ruská armáda…

  Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Krajiny sa rozchádzajú v otázke zmluvy o znečistení plastmi Delegáti z viac ako 150 krajín, zástupcovia plastového priemyslu, environmentalisti,…

  SHMÚ: V nedeľu si treba dávať pozor na silnejší vietor, večer aj na poľadovicu

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Počas nedele si treba dávať najmä na západe územia pozor pred silnejším vetrom. Od večera v strednej a…

  Novinárom na to, aby spochybňovali rozhodnutie generálneho prokurátora, stačí, že majú dieru v zadku

  0icon

  ​Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Fico zhodnotil novinársku obec, ktorá je naozaj právne nevzdelaná. Ak sa to novinárom hodí, sú ochotní obetovať demokraciu, slobodu…

  V opustenej budove horelo, na mieste našli telo bez známok života

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   V opustenej budove na ulici Na pántoch v Bratislave v nedeľu v skorých ranných hodinách o 4.00 h nahlásili…

  Vášeň v Tebe

  Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

  0 icon

  Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

  Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

  0 icon

  Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

  Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

  0 icon

  Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

  Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

  0 icon

  Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

  Budíte sa vy alebo vaše deti o 3.00 ráno? Spozornite!

  0 icon

  Spánok je veľmi dôležitý fyziologický proces, vďaka ktorému môže telo správne fungovať, regenerovať a naberať silu. Preto by ste nemali ignorovať vznik problémov súvisiacich s nespavosťou. Ak sa v noci často budíte, môže to ovplyvniť vaše zdravie.To, koľko spánku potrebujeme, závisí najmä od nášho veku. Najviac ho potrebujú novorodenci, ktorí spia…

  Armádny Magazín

  Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

  Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

  Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

  0 icon

  Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

  USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

  0 icon

  USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

  "Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

  0 icon

  Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

  TopDesať

  Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

  0 icon

  Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

  Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

  0 icon

  Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

  7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

  0 icon

  Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

  Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

  0 icon

  Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

  10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

  0 icon

  Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

  FOTO DŇA