Prečo Západ obviňuje Moskvu zo sabotáže Nord Stream ?

Spomedzi všetkých krajín, ktorých sa sabotáž plynovodu Nord Streams priamo dotkla, bolo Švédsko prvou krajinou, ktorá začala vyšetrovanie.

Dánsko a Nemecko mu pravdepodobne pomôžu. Rusko nebolo pozvané. Hoci je zrejmé, že dostať sa na dno Baltského mora bez účasti vlastníka plynovodu je nepravdepodobné. Okrem toho lídri EÚ už vyhlásili, že Moskva vyhodila do vzduchu ich vlastné plynovody. Aký prospech budú mať zo šírenia takýchto mýtov?

V stredu večer začala FSB na základe materiálov generálnej prokuratúry predbežné vyšetrovanie bombového útoku na plynovod Nord Stream. Trestné konanie bolo začaté na základe náznakov trestného činu podľa časti 1 článku 361 Trestného zákona (čin medzinárodného terorizmu). Podľa Generálnej prokuratúry bolo najneskôr 26. septembra úmyselne poškodené potrubie položené na dne Baltského mora v blízkosti ostrova Bornholm vo Švédsku.

Tieto plynovody dodávali zemný plyn do krajín Európskej únie – na priemyselné účely aj na vykurovanie domácností. V dôsledku týchto krokov Rusko “utrpelo značné hospodárske straty”, uviedla generálna prokuratúra.

V ten istý večer začala Švédska bezpečnostná služba predbežné vyšetrovanie, uviedla RT. Agentúra nevylúčila ani zahraničnú účasť. “Mohlo by ísť o závažný trestný čin, čiastočne namierený proti švédskym záujmom,” uviedla služba.

Berlín je v súvislosti so sabotážou “v úzkom kontakte so svojimi dánskymi a švédskymi partnermi”. Informovala o tom nemecká Spolková sieťová agentúra.

“Ak švédski vyšetrovatelia nakoniec obvinia Rusko z tejto sabotáže, bude to znamenať, že Nord Stream prestane fungovať úplne,” obáva sa Andrej Kortunov, generálny riaditeľ Ruskej rady pre zahraničné veci. -,, Mohol by sa tiež stať dôvodom na ďalšie sankcie, ktoré by takpovediac presahovali rámec ukrajinského konfliktu. A takýto záver vyšetrovania definitívne ukončí možnosť obnovenia aj našej obmedzenej spolupráce v oblasti energetiky v budúcnosti.”

“Logika používaná na Západe vyzerá nasledovne: Moskva sa rozhodla uviesť svoje vlastné potrubie do havarijného stavu, aby v rámci už podpísaných kontaktov znížila dodávky plynu, čím spôsobila náhly nárast dopytu, zvýšila ceny a spôsobila EÚ veľké problémy v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne. Táto logika je pochybná a ľahko spochybniteľná, ale už sa stala jedným z hlavných príbehov týkajúcich sa tejto diverzie,” dodal analytik.

Dmitrij Labin, profesor katedry medzinárodného práva na MGIMO, poznamenáva, že obchodná spoločnosť, ktorá vlastní dotknuté potrubia, švajčiarska Nord Stream AG, má právo zapojiť sa do vyšetrovania. Aby sme sa však dopátrali pravdy, bude pravdepodobne potrebná pomoc iných krajín.

“Dánsko a Švédsko môžu vyzvať zainteresované štáty, aby sa pripojili k vyšetrovaniu. Tieto krajiny môžu mať odborné znalosti, technológie, skúsenosti a iné kvality, aby našli odpoveď na príčinu škôd,” dúfa partner.

Labin zdôrazňuje, že pre takéto neobvyklé vyšetrovanie nebol stanovený žiadny formálny postup a že jeho účastníci budú “postupovať na základe okolností”. Nevylučuje, že na miesto prasknutia, na dno Baltského mora, čoskoro prídu odborníci, ktorí sa vyznajú v potrubí, a skontrolujú miesto poškodenia. “V takejto situácii sa spravidla zriaďuje príslušná komisia zložená z odborníkov v danej oblasti,” domnieva sa právnik.

Pobaltie a Poliaci obvinili Rusko
Riga medzitým obviňuje Moskvu priamo zo sabotáže plynovodov. Artis Pabriks, lotyšský minister obrany a podpredseda vlády, v rozhovore pre televíziu BBC uviedol, že v dňoch 21. – 22. septembra ruské lode niekoľkokrát preplávali cez oblasť, kde bolo poškodené potrubie. Podľa neho “nepotrebujete 120-percentný dôkaz, aby ste vedeli, kto je vinný”.

Pabriks vyzval všetky krajiny EÚ a NATO, aby sa vrátili k otázke bezpečnosti kritickej infraštruktúry.

Deň predtým poľský premiér Mateusz Morawiecki tiež vyslovil podozrenie, že potrubie poškodilo samotné Rusko. “To nás veľmi znepokojuje. Ukazuje, aké prostriedky a mechanizmy môžu Rusi použiť na ďalšiu destabilizáciu Európy,” povedal v poľskej televízii. “Pravdepodobne išlo o odvedenie pozornosti. Pravdepodobne to bol signál z Ruska,” citovala Morawieckého agentúra TASS. Na rozdiel od Pabriksu uviedol, že Varšava stále čaká na potvrdenie svojich špekulácií.

“Je to celkom predvídateľné a tiež predvídateľne hlúpe, keď sa objavujú takéto verzie,” poznamenal k obvineniam hovorca ruského lídra Dmitrij Peskov. Moskva podľa neho bude trvať na tom, aby sa do vyšetrovania zapojil aj Gazprom ako vlastník potrubia. “Rúra má vlastníka a Gazprom má s týmto majetkom niečo spoločné. Samozrejme, bez nej to nejde. Táto rúra nie je bez vlastníka,” uvádza jeho slová agentúra TASS.

Peskov tiež upozornil na “eufóriu Poliakov” a ich poďakovanie Spojeným štátom za sabotáž. Zrejme narážal na správanie iného poľského politika, bývalého poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského, ktorý verejne poďakoval USA po tom, ako sa dozvedel o škodách na plynovodoch.

“Určite môžeme všetci očakávať nejaké informácie od Dánov a Švédov. Práve oni tam majú veľa monitorovacích zariadení. A práve bez toho, aby sa človek dostal do zorného poľa tohto zariadenia, by sa teoreticky nikto nemohol k týmto rúram priblížiť. Všetci to veľmi dobre vedia. Najmä vojenskí špecialisti,” cituje Peskova agentúra RIA Novosti.

Podpredseda Rady federácie Konstantin Kosačev sa zasa domnieva, že sabotáže plynovodov sú výhodné “len pre dve krajiny”. “Prvým je Ukrajina, ktorá sa stáva monopolným dodávateľom ruského plynu do Európy. Druhým sú USA, ktoré eliminujú významný podiel ruského plynu dodávaného plynovodmi z Európy ako konkurenta amerického skvapalneného plynu,” povedal.

Podľa senátora budú teraz Američania a Ukrajinci “zborovo presviedčať Európu, že toto… je ďalší pokus Ruska rozdeliť kolektívny Západ, ku ktorému sa pridávajú noví regrúti”. “Európa bude mať na druhej strane ťažkú voľbu – veriť im na slovo a opäť raz preukázať povestnú euroatlantickú solidaritu (čítaj: zbabelú lojalitu), alebo mať odvahu viesť skutočné a čestné vyšetrovanie. Mimochodom, Rusko je na to absolútne pripravené,” zdôraznil poslanec.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová pripomenula februárovú hrozbu amerického prezidenta Joea Bidena, že “ukončí Nord Stream. “Ak Rusko zaútočí, ak tanky alebo vojská opäť prekročia ukrajinskú hranicu, potom už žiadny Nord Stream nebude,” sľúbil vtedy Biden a dodal: “Ukončíme ho.” Zacharovová zverejnila úryvok z videozáznamu prejavu na svojom kanáli Telegram. “Biden bol povinný odpovedať na otázku, či Spojené štáty splnili svoju hrozbu 25. a 26. septembra 2022, keď bol núdzový stav na troch linkách NSP-1 a NSP-2,” spýtal sa diplomat.

Na otázku, či Moskva považuje sabotáž za casus belli (zámienku na vojnu), Zacharovová odpovedala, že naša krajina už uplatňuje mimoriadne opatrenia a v piatok zvolala na túto tému zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

Pripomeňme, že po mimoriadnej udalosti noviny VZGLYAD zisťovali, kto mohol vyhodiť do vzduchu dve potrubia Nord Stream. Viacero nepriamych indícií poukazuje na účasť amerického námorníctva na incidente.

Biely dom označil podozrenia Zacharovovej za “smiešne”. Uviedla to vedúca tlačovej služby Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) Bieleho domu Adrienne Watsonová. Vysvetlila, že americký prezident nikdy nesľúbil zničiť Stream, sľúbil len zabrániť jeho spusteniu.

Švédsko pravdepodobne nemá záujem pozvať Rusko, aby sa pripojilo k vyšetrovaniu, tvrdí Stanislav Mitrachovič, popredný expert Národného fondu energetickej bezpečnosti (NESF) a výskumný pracovník Finančnej univerzity pri ruskej vláde. “Existuje vysoká pravdepodobnosť, že Rusko nebude k vyšetrovaniu pripustené alebo mu bude ponúknutá čisto nominálna forma účasti,” vyjadril poľutovanie.

Podľa odborníka by takéto vyšetrovanie malo byť medzinárodné a mali by sa na ňom zúčastniť aj zástupcovia nezápadného sveta, napríklad Indie a Číny. Pri vyšetrovaní bez účasti neutrálnych štátov je podľa neho vysoká pravdepodobnosť, že zo sabotáže bude obvinené Rusko.

“Na Západe sa už v posledných dňoch sformoval hlavný prúd, že “za to môže opäť Rusko”. Už predtým hovorili, že za všetko môže Rusko, a teraz to použili na príbeh bombardovania plynovodov. Hoci je úplne zrejmé, že Rusko nemalo dôvod to urobiť, pretože plynovod mohol byť použitý ako rozbuška, ako nátlaková páka. Obvinenia voči Moskve sú absurdné,” je presvedčený Mitrachovič.

Na sabotáži mali podľa odborníka v prvom rade záujem Spojené štáty, pretože tak v Nemecku umlčia posledné hlasy volajúce za obnovenie vzťahov s Ruskom. Po Kortunovovi ani Mitrakhovich tiež nevylučuje, že výsledky vyšetrovania sa môžu stať dôvodom na uvalenie dodatočných sankcií voči Rusku.

Medzitým maďarské orgány tiež vyjadrili znepokojenie nad sabotážou, hoci krajina je ďaleko od Baltského mora. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyzval na dôkladnejšiu kontrolu bezpečnosti ďalšieho plynovodu – teraz Turkish Stream. “V súčasnosti je Turkish Stream jediným plynovodom, ktorým sa prepravuje ruský plyn do Európy bez prerušenia,” pripomenul minister.

zdroj : https://news-front.info/2022/09/28/zachem-zapadu-obvinjat-moskvu-v-podryve-severnyh-potokov/

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 345

Celkové hodnotenie: 22.33

Priemerná čítanosť: 3830

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Matovič záhadne: Čo nás čaká...

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa v nedeľu prihovoril jemu známym spôsobom - statusom na sociálnej…

  Prieskum: Komu najviac dôverujú Slováci? Hamranovi, Žilinkovi alebo Lipšicovi?

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Pre reláciu Na telo agentúra FOCUS zisťovala ako občania dôverujú policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a…

  Ukrajinci vydržia bojovať do februára

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Ukrajinská armáda sa podľa predpovedí experta v zime úplne rozloží. Bude to naozaj tak? Situáciu monitorujú ruské noviny Svobodnaja…

  Ukrajinci na znovuzískaných územiach lovia kolaborantov: "Všetci títo ľudia, ktorí utiekli, nás teraz súdia."

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Denník New York Times vo svojom článku opisuje, ako sú definovaní kolaboranti na oslobodených územiach v Chersonskej oblasti…

  Ako funguje Ukrajina počas výpadkov prúdu a aký to má dopad na krajinu

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Nedávny výpadok a následné úplné prerušenie dodávky elektrickej energie tvrdo zasiahli ukrajinské podniky. Spoločnosti sa ponáhľajú s obstarávaním…

  Prezidentka uvažuje o podaní na ÚS pre paragraf 363 a právomoci šéfa GP

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ak je tu odborná polemika o využívaní paragrafu 363 Trestného poriadku či právomoci generálneho prokurátora, mal by dať…

  Švédsko vydalo člena teroristickej skupiny Turecku

  0icon

  Ankara 4. decembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Pixabay)   Mahmut Tat bol v severskej krajine odsúdený na šesť rokov a desať mesiacov väzenia po tom, ako bol zatknutý…

  Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať - takéto prípady budú pribúdať

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)   Z kaviarne v centre Kyjeva sa pokúsili vyhodiť 85-ročnú babičku, ktorá sa prišla zohriať. O incidente informovala na Instagrame…

  Šéf Pentagónu: USA čakajú kľúčové roky v boji proti Číne

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Austin sa vyjadril po tom, ako Washington predstavil nový jadrový bombardér stealth, informuje spravodajský portál NIKKEI Asia USA…

  Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné, Kamenický sa pýta na plán B

  0icon

  Bratislava 4. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ide o najabsurdnejšie odôvodnenie odvolávania vlády, komentoval predložený návrh na vyslovenie nedôvery vláde koaličný poslanec György Gyimesi…

  Vášeň v Tebe

  Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

  0 icon

  Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

  Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

  0 icon

  Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

  Najlepší šalát do kebabu – jednoduchý a rýchly

  0 icon

  Kebabový šalát podávaný v gastronómii tvorí zvyčajne biela kapusta s mrkvou. Je jemný a chrumkavý, preto sa hodí k aromatickému mäsu a pikantným omáčkam. Takýto šalát si ľahko a lacno pripravíte sami a môžete ho podávať nielen s domácim kebabom, ale aj s iným mäsom a rybami.

  Ktorá obľúbená činnosť dokáže zažehnať partnerské nezhody? Odborník v tom má jasno

  0 icon

  Ak nemôžete svojho manžela odtrhnúť od kníh, tešte sa. Ak je pre vás najideálnejším darčekom kniha, mal by sa tešiť váš manžel. Prečo? Gregory Currie, profesor kognitívnej psychológie na Univerzite v Toronte, totiž pre portál Her vysvetlil, že ľudia, ktorí investujú svoj čas do čítania, prejavujú vyššiu úroveň empatie.

  Na čo si musia dávať pozor manželky futbalistov v Katare? Hrozí im až väzenie

  0 icon

  Katar. Anna Lewandowská aj mnohé ďalšie partnerky a manželky sa nachádzajú v dejisku Majstrovstiev sveta vo futbale so svojimi mužmi, ktorí tam hrajú futbal. Portál Gazeta pripomína, že Katar sa „preslávil“ zákonmi a nariadeniami, ktorých porušenie môže viesť až k väzeniu. Z tohto dôvodu Anglická futbalová asociácia zostavila špeciálny zoznam odpo

  Armádny Magazín

  Velenie NATO s príchodom mrazov plánuje ofenzívu ukrajinských síl. Pribudol oddiel poľských špeciálnych síl

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Rozviedka NATO analyzuje údaje o stave vecí pozdĺž celej kontaktnej línie ruskej vojenskej špeciálnej operácie, vrátane údajov, ktoré hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj predložil vo forme správy Pentagonu. Okrem iného, ​​ako vyšlo najavo, sa analyzuje aj predpoveď počasia z Kupjanska v Charkovskej o

  Znárodnenie na Ukrajine: Operácia môže súvisieť s plánmi dostať Bidena z Bieleho domu

  0 icon

  Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Za posledný rok Ukrajina zažila už dve vlny znárodňovania. Prvá sa začala hneď po 24. februári a zamerala sa na aktíva ruského pôvodu. Po prvé, boli zabraté aktíva patriace ruskému štátu a ruským právnickým a fyzickým osobám. A v auguste začal Kyjev vyvlastňovať ruský majetok v…

  Rozhodlo sa o osude afrického uránu. Veľvyslanec Namíbie oznámil dohodu s Rosatomom

  0 icon

  Namíbia, 4.december 2022 (AM) – Namíbijské úrady a Rosatom dosiahli konsenzus o projekte ťažby uránu. Podľa veľvyslanca afrického štátu Clemensa Handuukemeho Kashuupulvu nie sú výrazné rozdiely. Jediným zádrhelom je nedôverčivý prístup miestneho obyvateľstva, ktoré sa obáva zhoršenia environmentálnej situácie.   Podzemné lúh

  USA zaradili bojovú skupinu Wagner medzi subjekty vzbudzujúce obavy. Ako to ovplyvní jej pôsobenie?

  0 icon

  USA, 4.december 2022 (AM) – Krátko po výbuchu na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride, ktorý viedol k tam odoslanej listovej bombe, začali na diplomatické zastúpenia tohto štátu v rôznych európskych krajinách prichádzať podivné balíky so zvieracími očami. V tejto súvislosti sa v západných krajinách predpokladalo, že do toho boli zapojení Rusi a…

  "Vaše meno je neznáme, váš čin je nesmrteľný." 3. december - Deň neznámeho vojaka

  0 icon

  Rusko, 3.december 2022 (AM) – V roku 1965, aby sa zachovala pamiatka na padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne, bola predložená myšlienka postaviť pamätník na počesť vojakov, ktorí bojovali v bitke o Moskvu. Objednávku na tento monument dostali architekti Jurij Rabaev, Dmitrij Burdin, Vladimir Klimov a sochár Nikolaj Tomskij. Návr

  TopDesať

  Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

  0 icon

  Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

  Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

  0 icon

  Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

  7 vecí, ktoré sa ti jazyk snaží povedať o tvojom zdraví

  0 icon

  Zmeny v chuti alebo pri vzhľade jazyka môžu prezradiť veľa o tvojom zdraví. Jazyk ti tak dokáže povedať zopár informácii o tvojich zdravotných problémoch. Ľudské telo je jediným skutočným domovom, ktorý budeme mať po celý život, takže sa o naše telo musíme náležite starať. Naše telo nám vždy vysiela signály,…

  Nekvalitný spánok: Tieto tipy a triky ti pomôžu vyriešiť mnohé zdravotné problémy

  0 icon

  Mávaš problémy so spánkom alebo je tvoj spánok nekvalitný? Vedci nám ukazujú zopár spôsobov, akým môžeme liečiť bežné zdravotné problémy - a to všetko vďaka zmene polohy spánku. Ak máš rád spánok, tak s radosťou sa dozvieš, že môžeš liečiť mnohé zdravotné problémy počas toho, ako si užívaš svoj spánok. Spánok je…

  10 príkladov toho, ako náš mozog dokáže prezradiť všetky naše tajomstvá

  0 icon

  Ľudský mozog je schopný vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy - to je dôvod, prečo vedci porovnávajú mozog so superpočítačom! Ale čo by sa stalo, ak by tvoj súkromný počítač začal zdieľať tvoje súkromné informácie s cudzími ľuďmi? Dnes ti prinášame úžasné príklady toho, ako interné fungovanie nášho mozgu môže ovplyvniť naše…

  FOTO DŇA