V Nemecku nastal hospodársky kolaps. Budú ho nasledovať USA v blízkej budúcnosti ?

V Nemecku sa začínajú diať naozaj šialené veci.  Nemci sa boria s najhoršou inflačnou krízou, akú zažili od čias Výmarskej republiky, a medzitým sa v celej krajine začína zastavovať hospodárska činnosť.  Samozrejme, že podobné problémy majú aj iné európske krajiny, ale Nemecko malo byť ekonomickou oporou, na ktorú sa zvyšok Európy mohol vždy spoľahnúť.  
Žiaľ, rozhodnutie Rusov prerušiť tok plynu cez plynovod Nord Stream 1 zasiahlo Nemecko mimoriadne tvrdo (BM : tu by som chcel autora poopraviť – ten potok zastavili nezmyselní sankcie ,ktoré zaviedol teroristický štát USA).
 Keby sa nám podarilo dosiahnuť, aby sa obe strany dohodli na ukončení vojny na Ukrajine, veľmi by to pomohlo, ale to sa jednoducho nestane.  V skutočnosti sa zdá, že Vladimír Putin sa rozhodol situáciu výrazne vyhrotiť a západné mocnosti na to nevyhnutne výrazne zareagujú (BM : ďalšia lož autora).  To znamená, že hospodárske otrasy, ktorých sme svedkami v Európe, sa v dohľadnom čase nikam nepohnú.
 
Tento týždeň sme sa z Nemecka dozvedeli čísla o inflácii, ktoré sú také vysoké, že je ťažké uveriť, že sú skutočne reálne…(1)

Nemecké výrobné ceny rástli v auguste najrýchlejším tempom od začiatku záznamov v roku 1949, ukázali dnes zverejnené údaje Spolkového štatistického úradu, ktoré poukazujú na ďalší rast spotrebiteľských cien.
Výrobné ceny priemyselných výrobkov sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšili o 45,8 %. V porovnaní s júlom 2022 sa ceny zvýšili o 7,9 percenta.
Hlavným faktorom rastu cien zostávajú prudko rastúce ceny energií v dôsledku vojny Ruska proti Ukrajine.
Ak budeme aj naďalej zaznamenávať mesačné nárasty okolo 8 percent, budúci rok v tomto čase by sme mohli hovoriť o ročnom skoku takmer 100 percent.

Wow.

Ako veľmi sa musí situácia zhoršiť, aby sme skutočne začali používať pojem “hyperinflácia”?

Ceny energií sú najväčším dôvodom, prečo sa inflácia úplne vymkla spod kontroly, a nemecká vláda bola nútená znárodniť obrovskú plynárenskú spoločnosť, aby ju uchránila pred krachom… (2)

Nemecká vláda sa blíži k dohode o znárodnení plynárenského gigantu Uniper SE, keďže Berlín sa snaží odvrátiť kolaps energetického sektora krajiny. Podľa ľudí oboznámených so situáciou sa dosiahla predbežná dohoda medzi vládou, spoločnosťou Uniper a jej hlavným akcionárom, fínskou spoločnosťou Fortum Oyj. Hoci zmluvy ešte neboli podpísané, Berlín sa usiluje o oznámenie ešte tento týždeň.

Podľa generálneho riaditeľa Uniperu spoločnosť počas tejto krízy denne strácala približne 100 miliónov eur.

Netreba dodávať, že nemecká vláda nemôže zachrániť všetkých, a tak veľa firiem túto krízu vôbec neprežije.

Napríklad výrobca, ktorý vyrába toaletný papier pre Nemcov už takmer 100 rokov, teraz smeruje do platobnej neschopnosti…(3)

Spoločnosť Hakle je nemeckou značkou už od roku 1928, ale výrobca toaletného papiera so sídlom v Düsseldorfe uviedol, že stačil letný šok z cien plynu, aby sa dostal do platobnej neschopnosti.

Žiaľ, toto je len začiatok.

Podľa nemeckej centrálnej banky sa krajina dostáva do “rozsiahleho a dlhotrvajúceho poklesu hospodárskeho výkonu”…(4)

“Hospodárska aktivita sa môže v tomto štvrťroku mierne stiahnuť a v jesenných a zimných mesiacoch sa výrazne zmenšiť,” uviedla centrálna banka a dodala, že v júnovej správe tento nepriaznivý scenár nepredpokladala.
Bundesbanka pokračovala: “V tomto období sa očakáva, že sa bude vyvíjať aj ekonomická aktivita: “V nemeckej ekonomike sa čoraz viac prejavujú známky recesie v zmysle jasného, široko založeného a dlhotrvajúceho poklesu hospodárskeho výkonu.” Uviedla, že v treťom štvrťroku sa očakáva pokles s hlbším poklesom hospodárskej aktivity vo štvrtom štvrťroku.

“Vysoká inflácia a neistota v súvislosti s dodávkami energie a jej nákladmi ovplyvňujú nielen priemysel náročný na plyn a elektrinu, jeho exportné aktivity a investície, ale aj súkromnú spotrebu a od nej závislých poskytovateľov služieb,” uviedla centrálna banka.

Takýto scenár môžete nazvať “recesiou” alebo “depresiou”, ak vám to zlepší náladu.

Ja tomu hovorím hospodársky kolaps.

Aj hospodárstvo Spojených štátov bude čoskoro zažívať obrovské otrasy.

Podľa miliardára Barryho Sternlichta nás mimoriadne hlúpa politika FEDu tlačí k “vážnej recesii”…(5)

Barry Sternlicht, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Starwood Capital, vo štvrtkovom rozhovore pre televíznu stanicu CNBC v relácii “Squawk Box” povedal, že podľa neho Američanov čaká vážna recesia, ak Federálny rezervný systém pristúpi k niekoľkým ďalším zvýšeniam sadzieb ako prostriedku na obmedzenie inflácie, čo je údajne plánom centrálnej banky. “Ekonomika sa silno brzdí,” povedal Sternlicht podľa denníka Daily Caller pre finančné spravodajstvo. “Ak bude Fed takto pokračovať, čaká ho vážna recesia a ľudia prídu o prácu.”

Má pravdu, ale namiesto slov “ľudia prídu o prácu” mal poznamenať, že veľa ľudí je už prepustených.  Túto skutočnosť už dlhší čas dokumentujem na svojej webovej stránke a tento týždeň sme sa dozvedeli, že spoločnosť Gap sa rozhodla prepustiť stovky podnikových zamestnancov…(6)

Spoločnosť Gap Inc. ruší približne 500 pracovných miest v podnikoch, keďže tento maloobchodný predajca oblečenia zápasí s klesajúcim predajom. Zrušenie pracovných miest, ktoré zahŕňa aj otvorené pozície, sa bude týkať najmä kancelárií spoločnosti Gap v San Franciscu, New Yorku a Ázii a zasiahne rôzne oddelenia, potvrdil v utorok zástupca maloobchodného predajcu. O týchto krokoch ako prvý informoval denník The Wall Street Journal.

Ouch.

V tomto prostredí je len veľmi málo zamestnancov skutočne v bezpečí.

V tejto chvíli dokonca aj zábavný priemysel prepúšťa veľa ľudí…(7)

Televízny a filmový priemysel, ktorý zápasí s problémami, sa naďalej stretáva so zlými správami. Tento týždeň sa objavila správa, že spoločnosť Warner Bros. Discovery prepúšťa 100 predajcov televíznej reklamy a zároveň spoločnosť Paramount zvažuje ukončenie ponuky služby Showtime ako samostatnej služby, uviedla agentúra Bloomberg.
V správe sa uvádza, že Netflix nasledoval s vlastným prepúšťaním. Spoločnosť údajne prepustila stovky zamestnancov a opustila časť svojich kancelárskych priestorov. Cena akcií firmy sa zároveň prepadla a klesla o viac ako 60 % zo svojich historických maxím.

V rokoch 2008 a 2009 prišli o prácu milióny Američanov.

Budeme svedkami niečoho podobného aj v nasledujúcich mesiacoch?

A rovnako ako počas “veľkej recesie” sa trh s bývaním začína skutočne spomaľovať.  Práve sme sa dozvedeli, že dôvera staviteľov domov klesá už deväť mesiacov po sebe…(8)

Dôvera staviteľov rodinných domov v septembri opäť klesla, čo je už deviaty mesiac v rade poklesu, “keďže kombinácia zvýšených úrokových sadzieb, pretrvávajúcich porúch v dodávateľskom reťazci stavebných materiálov a vysokých cien domov si naďalej vyberá daň za dostupnosť”, uvádza sa v správe NAHB. S dnešnou hodnotou indexu 46 sa index trhu s bývaním NAHB/Wells Fargo nachádza pod úrovňou, na ktorej bol v máji 2006, na ceste k prepadu bývania.

Tentoraz nebude trpieť len niekoľko oblastí planéty.

V tejto chvíli sme doslova svedkami hospodárskych implozií na celej planéte a pripravuje sa pôda pre nesmierne bolestivý rok 2023.

Jediná vec, ktorá by mohla situáciu skutočne zmeniť, by bol mier.

Nanešťastie sa zdá, že globálni lídri na oboch stranách ,,Atlantiku” sú absolútne odhodlaní zatiahnuť nás do kataklizmatického globálneho konfliktu, pred ktorým varujem už roky.

Takže mier nebude, a to znamená, že v roku 2023 a neskôr bude naozaj zle.

Ale tiež verím, že ste boli do tohto konkrétneho okamihu v dejinách postavení z nejakého dôvodu.

Práve v najtemnejších časoch sa dá vykonať najviac dobra, a to si budeme musieť všetci pamätať počas veľmi temných časov, ktoré sú pred nami.

(1) https://www.politico.eu/article/german-producer-price-post-record-jump-adding-to-inflation-woes/amp/
(2) https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-20/germany-closes-in-on-deal-to-nationalize-gas-giant-uniper?d=premium&leadSource=uverify%20wall
(3) https://www.reuters.com/markets/europe/germany-energy-price-shock-triggers-fears-insolvency-wave-2022-09-20/

(4) https://www.zerohedge.com/commodities/bundesbank-sees-german-economic-turmoil-worsening-all-winter-amid-natgas-rationing
(5) https://www.naturalnews.com/2022-09-20-billionaire-fund-manager-warns-major-economic-collapse.html
(6) https://www.cnbc.com/2022/09/20/gap-eliminating-about-500-corporate-jobs-as-sales-fall.html
(7) https://www.zerohedge.com/markets/environment-has-gotten-worse-tv-film-industry-sputters-cost-cutting-and-layoffs-take-hold
(8) https://wolfstreet.com/2022/09/19/housing-bubble-woes-home-builders-cut-prices-pile-on-incentives-amid-plunging-traffic-of-buyers-spiking-cancellations-holy-moly-mortgage-rates/

zdroj : https://theeconomiccollapseblog.com/economic-collapse-has-arrived-in-germany-will-the-u-s-be-close-behind/

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 319

Celkové hodnotenie: 22.67

Priemerná čítanosť: 3802

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie…

  Postup Ruska v konflikte s Ukrajinou zdá sa zaskočil USA. Aké majú teraz tri základné možnosti na reakciu?

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Reakcia Ameriky na udalosti v Rusku, Donbase, Záporoží a Chersonskej oblasti bola prekvapivo tlmená. Dokonca nudná, ak vezmeme…

  Držať pozície znamená prehrať

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube,Pixabay)   Douglas McGregor, plukovník vo výslužbe, spolupracovník portálu The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve, ocenený…

  Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)   Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa…

  Pri služobnom zákroku v Malých Levároch sa zranili tri osoby

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pri sobotňajšom zásahu polície v Malých Levároch v okrese Malacky sa mali podľa aktualizovaných informácií zraniť tri osoby.…

  Ukrajinského prezidenta Zelenského sklamal Izrael a vystrašili iránske drony

  0icon

  Bratislava 24. september 2022 (Foto: Screenshot/Flightradar)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je šokovaný z toho, že Izrael je spolu s Maďarskom jedinou relevantnou krajinou, ktorá Ukrajine nedodala…

  Skutočne sa na nás valí tsunami? Aby bol niekto za spasiteľa, treba najprv vyvolať katastrofu, reagujú analytici na slová nového ministra

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa v jednom z najnovších rozhovor vyjadril, že sa na nás…

  Putin mal prevziať velenie a zakázať ústup z Chersonu

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Vladimir Putin zakázal ruskej armáde ustúpiť z Chersonu a prevzal strategické velenie bojových operácií na…

  Horskí záchranári súťažia v Nízkych Tatrách na Memoriáli Romana Bencúra

  0icon

  Demänovská Dolina 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Horská záchranná služba)   Horskí záchranári zo Slovenska, Česka a Poľska testujú v sobotu v Nízkych Tatrách svoje zručnosti na…

  Nadal sa odhlásil z Laver Cupu, chce byť pri manželkinom pôrode

  0icon

  Londýn 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Španielsky tenista Rafael Nadal sa v sobotu odhlásil z Laver Cupu. V piatok odohral zápas štvorhry po boku…

  Armádny Magazín

  Erdogan potrebuje vyvolať vojenskú krízu. O grécko-tureckej vojne v rámci NATO

  0 icon

  Turecko, 24.september 2022 (AM) – Grécko v septembri oficiálne varovalo EÚ a NATO pred hrozbou vojny s Tureckom. Popredné európske a americké médiá uvádzajú, že v rámci hraníc NATO sa schyľuje k vojne medzi oboma členmi tohto vojenského bloku. Die Welt píše : „ Na papieri sú Turecko a Grécko spojenci…

  Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak

  Iránske tanky Zulfikar a Karrar

  0 icon

  Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američan

  Ukrajina má problém - roje iránskych dronov likvidujú ťažkú techniku ozbrojených síl. Video

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Podľa hlásenia v operačnom ukrajinskom veliteľstve "Juh", ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský remorkér, ktorý bol v prístave Očakov v Mykolajivskej oblasti. Loď zasiahol iránsky kamikadze dron Shahed-136. Rovnakým spôsobom došlo k úderu na budovu v Krivoj Rogu.  

  Ruské sily zničili už takmer tristo ukrajinských vojenských lietadiel

  0 icon

  Ukrajina, 23.september 2022 (AM) – Počas ruskej špeciálnej vojenskej operácie už bolo zničených takmer 300 ukrajinských vojenských lietadiel, informovalo v piatok ruské ministerstvo obrany.   „Celkovo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie bolo zničených 298 lietadiel, 155 vrtuľníkov, 2 054 bezpilotných prostriedkov, 376 protilietadlových

  FOTO DŇA