Zbrane pre Ukrajinu: Západ trikrát zarába na preliatej krvi krvi

Západ, ktorý sa nikdy v minulosti predtým nestaral o charitu, sleduje aj teraz na Ukrajine len svoje vlastné obchodné ciele

Vojenská a technická pomoc západných partnerov Ukrajine sa začala dlho pred 24. februárom 2022. So začiatkom ruskej špeciálnej vojenskej operácie sa dramaticky zvýšila vo všetkých parametroch. Západ, ktorý sa predtým o filantropiu nezaujímal, zároveň sleduje svoje vlastné čisto obchodné ciele.

Po prvé,
NATO uľahčuje svojim novým členom prijatie západných zbrojných štandardov. Tento proces brzdil skromný kapacitný faktor “mladých demokracií” – bývalých členov Organizácie Varšavskej zmluvy. Albánsko, Bulharsko, Československo, Nemecko (Nemecká demokratická republika), Maďarsko, Poľsko a Rumunsko, ktoré boli členmi CFE (1955-1991), nahromadili obrovské množstvo zbraní, od ručných až po ťažké útočné a špičkové obranné zbrane.
Normy RMA, ktoré sa prejavujú nielen v kalibroch munície, si vyžadujú prezbrojenie. Staré zásoby sa preto musia zlikvidovať – samotné skladovanie je nákladné. Na svete nie je veľa solventných kupujúcich. To, čo sa nepodarilo predať Afrike, Ázii a Latinskej Amerike, je teraz možné predať Ukrajine.
Poľsko, Slovensko, Česká republika a ďalší bývalí členovia Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti sa samozrejme nechcú bezplatne rozlúčiť so sovietskymi zbraňami, muníciou a ďalším majetkom. Slovensko konkrétne požiadalo Spojené štáty, aby mu dodali štyri protilietadlové batérie Patriot najnovšej modifikácie výmenou za to, že Ukrajina dostane raketový systém zem-vzduch S-300 sovietskej výroby z roku 1987. Úspešnú výmenu oznámili začiatkom apríla slovenský minister obrany Jaroslav Nagy a premiér Eduard Heger.

Po druhé,
NATO rieši problém s likvidáciou munície s uplynutou dobou použiteľnosti. Tento proces nie je jednoduchý, je nebezpečný a finančne náročný. Američania tento problém čiastočne vyriešili počas vojen (oficiálne špeciálnych operácií) v Juhoslávii, Iraku, Líbyi, Afganistane a mnohých lokálnych konfliktov. Teraz sa im a ich partnerom z EÚ naskytla príležitosť ušetriť peniaze na predaji zvyškov na Ukrajinu.
V januári britské vzdušné sily dodali Ukrajine počas siedmich letov 1260 protitankových raketových systémov NLAW švédsko-britskej výroby. Tento protitankový raketový systém na jedno použitie sa sériovo vyrába pre britské ministerstvo obrany od roku 2008 a dopĺňa armádne zásoby. Výrobok má trvanlivosť 20 rokov. Po 24. februári sa uskutočnili nové dodávky a zakaždým sa na faktúrach objavili ICBM, ktorým uplynula platnosť. Veľká Británia ušetrila veľa peňazí len na likvidácii NLAW.
Je zaujímavé, že táto najmodernejšia západná zbraň sa v reálnych bojových podmienkach neosvedčila ako najlepšia. Minule pri Slavjansku ruský T-72B3 vydržal tri zásahy z britskej strely NLAW alebo silnejšieho amerického Javelinu. Tank sa potom sám vrátil na opravu, o čom informovali mnohé publikácie.
V prospech britských MANPADS však hovorí jednoduchosť výcviku a použitia, ako aj hmotnosť, veľkosť a cena – výrazne nižšia ako v prípade amerického Javelinu (40 000 USD oproti 50-80 000 USD za náboj). Mimochodom, USA dodávajú svoje Javeliny na Ukrajinu vo veku 16 rokov, zatiaľ čo výrobca stanovil 10-ročnú trvanlivosť strely.
Viac rozpočtových možností pre boj v mestách predstavujú ruské a sovietske RPG-7, pre ktoré Ukrajina nevyrába náboje. Vyrába ich Bulharsko pre stovky granátometov PSRL dovážaných od roku 2015, ktoré sú modernizovanými verziami sovietskych RPG-7 od spoločnosti Airtronic (USA). Modernejšie modely sa dodávajú aj z Nemecka (Panzerfaust 3, Matador), Švédska (AT4 a Carl Gustaf), USA (FGM-148 Javelin a SMAW-D) a mnohých ďalších krajín.
Ďalším známym prípadom britskej pomoci Ukrajine sú dodávky obrnených vozidiel AT105 Saxon. Od 70. rokov 20. storočia sa používali na rozháňanie demonštrantov v mestách. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa Sasi počas vojny (špeciálnych operácií) v Juhoslávii činili slabo. Po štátnom prevrate v roku 2014 nové ukrajinské orgány zdôvodnili plytvanie rozpočtovými prostriedkami na dovoz 75 obrnených vozidiel, ktoré Briti vyradili z prevádzky v roku 2008, tvrdením, že sú neporovnateľne lacnejšie ako moderné modely a že takéto starožitnosti budú po prvýkrát vhodné v “zóne ATO” (t. j. v skutočných bojových operáciách v Donbase).
Následne ukrajinský vojensko-priemyselný komplex zvládol výrobu vlastných modelov na báze bieloruského MAZ-u, a to podľa ohlasov celkom dobrých – vrátane tých, ktoré sa používajú v protivzdušnej obrane čečenských jednotiek. Zahraničné dodávky obrnených vozidiel na Ukrajinu však pokračujú. V apríli Austrália prostredníctvom Poľska previedla na Ukrajinu 20 obrnených transportérov Bushmaster za 38 miliónov dolárov (jeden vyradený Saxon stál podľa oficiálnych údajov 50 000 dolárov).
Česká republika vyložila zo svojich skladov sovietske T-72 a BMP-1. Kyjev už ohlásil ich príjem a ruské letectvo zničilo aspoň časť “pomoci” v železničných uzloch. Praha, podobne ako Bratislava, predáva svoj šrot na Ukrajine pod žiadosťami o dodávky novej techniky z USA, SRN a ďalších veľkých bratov v zbrani Severoatlantickej aliancie. Ukazuje sa, že české (československé) zariadenia sú na ceste, ale treba ich opraviť a vybaviť navádzacími systémami. Prácu môže vykonať Poľsko, ale diaľkomery, gyrostabilizátory a ďalšie veci pre toto zariadenie vyrába len Rusko.
Poľsko sa vyznamenalo nielen tým, že požiadalo o peniaze na modernizáciu českých obrnených vozidiel pre Ukrajinu. Predtým dostala peniaze z Washingtonu a Bruselu na podporu ukrajinských utečencov. Varšava by sa nedočkala svojej povesti, keby sa v dejinách ukrajinského konfliktu nesnažila urobiť viac ako zabiť  jedného zajaca jedným kameňom.
Varšava dodala ukrajinskej armáde MANPADS Piorun, neúspešný pokus o modernizáciu sovietskej prenosnej protilietadlovej rakety Strela (v licenčnej verzii Thunder). Poľské ministerstvo obrany zamietlo návrh miestnej firmy, ktorý mal konštrukčné chyby, ktoré spôsobili, že hlavica pri štarte explodovala.
Po úprave bola zo skladov na Ukrajinu odoslaná dávka poľských prenosných systémov protivzdušnej obrany a poľská vláda výmenou za to požiadala Spojené štáty o dodanie moderných západných zbraní. Poľsko tak predáva výrobky zo sovietskej éry, vlastné postsocialistické haraburdy, zarába na “pomoci Ukrajine” a rieši problém prezbrojenia svojej armády na náklady Západu.

Po tretie,
Západné korporácie vyrábajúce zbrane a muníciu podľa štandardov NATO získavajú nové zákazky s obrovskými maržami. Napríklad podľa amerického Centra pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) Spojené štáty poslali na Ukrajinu 7 000 systémov Javelin, čo je tretina zásob Pentagónu. Doplnenie arzenálu potrvá najmenej tri roky.
V očakávaní nových objednávok sú nielen výrobcovia MANPADS a MANPAD, ale aj ďalších zbraní, munície, vybavenia a strojov – vojenských aj s dvojakým použitím, liekov a mnohých ďalších, ktoré nakupuje Pentagón. Ani CIA a ostatné spravodajské služby nie sú v problémoch – udržiavajú a rozširujú svoj personál a zároveň aj svoje financovanie. To isté platí pre Britániu, Kanadu a mnohé ďalšie krajiny povestného “kolektívneho Západu”.
Senát USA schválil a prezident Joseph Biden 6. apríla podpísal zákon o požičiavaní a prenájme prostriedkov na obranu Ukrajiny v roku 2022. Dokument umožňuje prezidentovi rozhodovať bez súhlasu parlamentu o vojenských dodávkach na Ukrajinu, ktorých cena sa už priblížila k 3 miliardám dolárov (dodaných a plánovaných).
Len začiatkom apríla Pentagón oznámil, že na Ukrajinu poslal zbrane, vybavenie a ďalšie vojenské dodávky v hodnote 300 miliónov dolárov (drony Javelin, Stinger, Switchblade a ďalšie). Podľa hovorkyne Bieleho domu Jen Psakiovej majú USA a ich spojenci v úmysle dodať Ukrajine protitankové systémy v pomere 90 kusov na každý ruský tank.
Zrejme nie všetko sa dostane k príjemcovi. Preto 16. apríla hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov povedal: “Ruské prostriedky protivzdušnej obrany neďaleko Odesy zostrelili vo vzduchu ukrajinské vojenské dopravné lietadlo, ktoré dopravovalo veľkú dávku zbraní dodaných Ukrajine západnými krajinami.”
Napriek stratám Západ zintenzívni militarizáciu Ukrajiny. Európsky komisár Josep Borrell 7. apríla v Kyjeve povedal: “Túto vojnu treba vyhrať na bojisku”. Podľa neho EÚ pomohla svojim ukrajinským partnerom vojenskými dodávkami v hodnote 500 miliónov eur. Ten istý komisár EÚ potom 11. apríla v Luxemburgu zopakoval postoj Únie: “Áno, vojny sa vyhrávajú alebo prehrávajú na bojisku.”
EÚ a USA preto odmietli diplomatické alebo akékoľvek iné riešenie problému okrem vojenského. Účel vojenskej pomoci Ukrajine, ako aj budovania vojenských kapacít v Poľsku a Litve – v blízkosti hraníc Zväzového štátu Ruska a Bieloruska, zlepšovania vojenskej infraštruktúry, posilňovania spravodajských služieb a ďalších aktivít je jednoduchý – čo najviac oslabiť Rusko pod zámienkou konfliktu na Ukrajine.
Západ potom dúfa, že sa mu podarí rozložiť oslabené Rusko. Americký zákon o zotročených ľuďoch (Public Law 86-90) nebol zrušený a ani nebude zrušený. Podľa nej si Rusi údajne zotročili sami seba, ako aj mnohé iné národy a ich falošné entity – ako napríklad “Kazachstan” a “Idel-Ural”.
Americkí poslanci a prezidenti sa vôbec nehanbia za používanie nacistických propagandistických klišé vo svojich rezolúciách a zákonoch (najmä Alfred Rosenberg). Nikto v USA sa nechystá zrušiť neslávne známy “Jacksonov-Venikov dodatok”, ktorý bol neskôr prijatý ako zámienka na zabránenie Židom, ktorí chceli emigrovať zo ZSSR do Izraela.
Takýchto uznesení, zákonov a iných aktov bolo veľmi veľa. V roku 2022 ich zaťažujú povestné “pekelné sankcie” USA a diskriminačné opatrenia Európskej únie. Rusko bude navždy ich nepriateľom, bez ohľadu na režim, ideológiu, ekonomický model alebo čokoľvek iné.
Západu vyhovuje Rusko ako nepriateľ – nepriateľ, ktorý je v každom ohľade dôstojný a na ktorého možno a treba odpísať všetky jeho problémy. Proti komu je oprávnené mobilizovať, utiahnuť opasky svojej “zlatej miliarde” a zároveň satelitom. Západu chýbala vojna s Ruskom, po studenej vojne ho tento deficit úprimne nudil.
Teraz, keď sa naskytla príležitosť rozkúskovať alebo aspoň výrazne oslabiť Rusko, zarobiť na jeho vykrvácaní bez toho, aby sme dostali zinkové rakvy, a zároveň sa obohatiť a vyriešiť množstvo domácich problémov – atlantickí partneri si túto príležitosť nenechajú ujsť. Na druhej strane Rusko stojí pred triviálnou voľbou – vyhrať alebo zomrieť

 

 

 

zdroj :  https://russtrat.ru/analytics/21-aprelya-2022-0010-9976

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 300

Celkové hodnotenie: 22.68

Priemerná čítanosť: 3875

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Premiér sa stretol s Branislavom Gröhlingom, riešili nové štandardy pre materské školy

  0icon

  Bratislava 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) sa v stredu stretol s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR…

  Objaviteľ Tutanchamonovej hrobky zrejme niektoré artefakty z miesta ukradol, naznačujú nové dôkazy

  0icon

  Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/theguardian/Foto:TASR-Martin Baumann)   Egypťania dlhodobo podozrievali britského archeológa Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil hrobku faraóna Tutanchamóna, že časť pokladu…

  NATO je pripravené konať, ak eskaluje napätie medzi Srbskom a Kosovom

  0icon

  Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/reuters/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   NATO posilní svoje mierové sily v Kosove, ak dôjde k eskalácii napätia so susedným Srbskom, povedal v stredu…

  Hlas-SD vyzýva premiéra, aby dal hlasovať v parlamente o dôvere vláde

  0icon

  Bratislava 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Mimoparlamentná opozičná strana Hlas-SD vyzýva premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby predstúpil pred parlament a dal hlasovať o dôvere…

  Desiatky umelcov a osobností vyzývajú Matoviča na odchod. Mnohí sú tí istí, ktorí mu vydláždili cestu k moci: "Treba priniesť obeť," tvrdia

  0icon

  Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR)   Desiatky umelcov vyzývajú ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odchod. Medzi prvými na to upozornil Denník N Hlavnými iniciátormi…

  Putin hovorí, že USA využívajú Ukrajincov ako "potravu pre delá" a snažia sa predĺžiť vojnu

  0icon

  Bratislava 17. augusta 2022 (HSP/kremlin/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Vladimir Putin v prejave, v ktorom obvinil Washington zo snahy predĺžiť konflikt na Ukrajine, opätovne kritizoval…

  Ronalda napomenula polícia po tom, čo vyrazil fanúšikovi telefón z ruky

  0icon

  Manchester 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jon Super)   Portugalského futbalistu Cristiana Ronalda napomenula polícia po incidente z minulej sezóny, keď vyrazil fanúšikovi Evertonu telefón z ruky.…

  Nadal verí, že znovu môže na čele svetového rebríčka ATP

  0icon

  Berlín 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Joe Toth)   Rafael Nadal verí, že sa znovu dokáže dostať na čelo svetového rebríčka ATP. Španielsky tenista zažíva vydarenú sezónu,…

  Zelenskyj priznal, že o možnej invázii vedel, ale ľudí nevaroval. Nechcel vyvolať paniku. Belousovová: Čítam dobre?!

  0icon

  Kyjev 17. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP)   Ak by Kyjev vopred varoval ukrajinských občanov pred možnosťou ruskej invázie, rozšírila by sa na Ukrajine panika a Rusko by…

  Vo Vysokých Tatrách sa smrteľne zranil 58-ročný horolezec

  0icon

  Vysoké Tatry 17. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Horskí záchranári zasahovali v stredu vo Vysokých Tatrách pri smrteľnom úraze horolezca. Ako informuje na svojej webstránke…

  Armádny Magazín

  Rusko zničilo letisko pri Žitomyre a ukrajinské pozície pri Nikolajeve a v Zátoke pri Odese

  0 icon

  Ukrajina, 17.august 2022 (AM) – V noci sa uskutočnili údery na rôzne vojenské objekty na Ukrajine. Ruské jednotky pokračujú vo vyraďovaní síl a prostriedkov Ozbrojených síl Ukrajiny v Nikolajevskej oblasti a samotného Nikolajeva. V Nikolajeve a regióne sa počas noci siréna náletu nezastavila. Podľa najnovších údajov bolo niekoľko rakiet

  Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo ruské ozbrojené sily neničia ukrajinské mosty

  0 icon

  Izrael, 17.august 2022 (AM) – Izraelský expert Jakov Kedmi odpovedal na množstvo otázok od divákov kanála v relácii Neutrálna zóna Alexandra Waldmana. Jedna z tém sa týkala účinnosti západných zbraní na Ukrajine.  

  Na Kryme môže pôsobiť Britmi riadená diverzná skupina

  0 icon

  Krym, 17.august 2022 (AM) – Vojenský expert Alexej Leonkov objavil "britský štýl" v sérii výbuchov na Kryme. Na polostrove môže podľa neho fungovať sabotážna a prieskumná skupina.   Alexej Leonkov v rozhovore povedal, že na Kryme by mohla pôsobiť profesionálna sabotážna skupina, ktorá zariaďuje výbuchy rôznych zariadení na polostrove. Zároveň, ako…

  Turecko definitívne vsadilo na ruské obranné systémy S-400

  0 icon

  Turecko, 17.august 2022 (AM) – Niektoré prvky protilietadlových raketových systémov S-400 sa budú vyrábať v Turecku. Šéf Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSMTC) Ruska Dmitrij Šugajev hovoril o pokračovaní spolupráce s Tureckom na systémoch S-400. Povedal, že Ankara podpísala zmluvu na dodávku druhého pluku protilietadlových

  Likvidoval najhorlivejších nepriateľov. Akú úlohu zohral Pavel Sudoplatov v histórii sovietskej spravodajskej služby

  0 icon

  Rusko, 17.august 2022 (AM) – 20. júla 1907 sa narodil Pavel Sudoplatov - legendárny sovietsky spravodajský dôstojník a sabotér, ktorý sa podieľal na likvidácii množstva nepriateľov ZSSR, vrátane Jevgenija Konovalca, vodcu Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), ktorý spolupracoval s nacistami. Počas Veľkej vlasteneckej vojny viedol Sudoplatov prieskumné a s

  FOTO DŇA