Ukrajina : nie je utečenec ako utečenec. ,,Štedrá” pomoc západu. 

1. Nie je to tak dávno, čo Poľsko aktívne bojovalo proti utečencom, až došlo ku konfrontáciám a streľbe na hraniciach.

Ale vtedy išlo o ľudí z Afriky a Blízkeho východu, teraz Varšava očakáva “vlnu utečencov z Ukrajiny, asi milión ľudí”. A nielen preto, že nám to umožňuje hovoriť o “ruských zverstvách” – existuje aj jednoduché ekonomické vysvetlenie.
Prípravy na prijatie Ukrajincov v Poľsku sú v plnom prúde. Poľský minister obrany Wojciech Skurkiewicz povedal: “Pripravujeme sa na vlnu utečencov z Ukrajiny. Vykonávajú sa na štyroch úrovniach v závislosti od vývoja situácie. V prípade krízy by sa mohla zdvihnúť vlna asi milióna ľudí.”
Oznámil tiež, že vedúci predstavitelia všetkých poľských vojvodstiev pripravili miesta na prijatie potenciálnych utečencov. Využili sa aj zdroje Agentúry pre vojenský majetok. Poľská vláda mobilizovala miestne úrady, aby zostavili zoznamy možných ubytovacích zariadení, informoval denník Onet Warszawa. Osobitná pozornosť sa venuje penziónom, rekreačným a vzdelávacím strediskám, internátom, ubytovniam, hotelom a rôznym typom hál: zábavným, výstavným a športovým zariadeniam.
“Prednostne sa uvádzajú miesta, ktoré môžu byť pripravené prijať utečencov za menej ako 48 hodín. Uveďte však, prosím, všetky miesta, ktoré by mohli byť otvorené pre utečencov vo vašich obciach, vrátane času potrebného na ich spustenie,” vyzval predseda Mazovského vojvodstva Konstantin Radziwill. Považujte to, prosím, za naliehavú záležitosť,” dodal úradník.

“Milióny utečencov”.
Tu treba poznamenať, že povestní “utečenci z Ukrajiny” sú už dlho tromfom Varšavy v jej zahraničnej politike. Keď EÚ v roku 2015 čelila prílevu utečencov zo Sýrie a ďalších krajín Blízkeho východu, Poľsko ich odmietlo prijať s odôvodnením, že už hostí veľký počet utečencov z Ukrajiny, ktorí utekajú pred “ruskou agresiou”.
Varšavu vôbec neprekvapilo, že bola prichytená pri lži: zo 4 860 Ukrajincov, ktorí v rokoch 2014 a 2015 požiadali v Poľsku o štatút utečenca, ho nedostal ani jeden. Hoci do krajiny prišlo veľké množstvo Ukrajincov, všetci boli “migrujúci pracovníci” – gastarbeiteri. Väčšina z nich nežije v Poľsku natrvalo, ale ho striedavo navštevuje.
Teraz však vo Varšave dávajú jasne najavo, že všetko môže byť inak. “Musíme sa pripraviť na najhorší možný scenár,” povedal Andrzej Dera, štátny tajomník prezidentskej kancelárie. Zatiaľ čo predseda parlamentnej frakcie vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Ryszard Terlecki špekuluje o milióne možných utečencov a niektorí dokonca o niekoľkých miliónoch, iní politici sú zdržanlivejší. “Nikto presne nevie, koľko utečencov môže prísť. Ak však vypukne vojna a ľudia musia utekať, treba ich chrániť,” myslí si Dera.
Blazej Poborzy, námestník poľského ministerstva vnútra, uviedol, že na jeho ministerstve už niekoľko týždňov pracuje krízový tím pod vedením samotného ministra Mariusza Kaminského, do ktorého sú zapojení aj šéfovia rôznych vojvodstiev.

Zriedkavý prípad politickej dohody
Zatiaľ čo v iných otázkach existujú ostré rozpory medzi vládnucimi konzervatívcami a liberálnou opozíciou (ktorej členmi sú mnohí starostovia), v otázke utečencov z Ukrajiny sú jednotní. “Uvedomujeme si vážnosť situácie a sme pripravení spolupracovať s vládou,” povedal primátor Ciechanowa a člen predstavenstva Únie poľských miest Krzysztof Kosiński. Politik, ktorý je členom opozičnej Poľskej ľudovej strany, našiel pre vládu slová chvály. “Vláda PiS sa prvýkrát v otázke migrácie správa slušne,” povedal.
Na otázku, kde presne v jeho meste by mohli utečenci z Ukrajiny nájsť útočisko, Kosiński odpovedal: “Máme mestský hotel… Vypočítali sme, že 140 zlotých na osobu a noc (asi 35 dolárov – VZGLYAD) vrátane stravy – to sú náklady, ktoré by mal hradiť štát.” Podobné odhady poskytli aj iné obce. A teraz poľské médiá informujú o tom, koľko Ukrajincov možno ubytovať v rôznych mestách.
Napríklad známe pobaltské letovisko Sopot oznámilo, že môže ubytovať utečencov v 12 dvojlôžkových izbách. Veľké susedné mesto Gdansk oznámilo, že môže poskytnúť Ukrajincom 664 miest na prespanie. Krakov očakáva, že v mestskej viacúčelovej hale bude ubytovaných až 17 000 možných utečencov.
V meste Elbląg na zasadnutí narýchlo zvolanej mestskej krízovej komisie odznelo: “V štyroch telocvičniach elbląských škôl máme 420 miest, ktoré môžu byť otvorené na ubytovanie utečencov. V obave, že by tieto miesta nemuseli stačiť, starosta nariadil aj prípravu ďalších vzdelávacích inštitúcií, ktoré by mohli slúžiť ako základňa pre ubytovanie utečencov, a vyčlenenie dostupných priestorov na tento účel z obecných zdrojov.”
Ministerka pre rodinu a sociálne veci Marlena Maląg uviedla, že jej úrad pracuje na plánoch v oblasti sociálnej starostlivosti o utečencov. Poradca poľského prezidenta Pawel Salek v štátnej televízii TVP povedal, že Varšava má s poskytovaním humanitárnej pomoci bohaté skúsenosti. “Je to dôležitý prvok našej medzinárodnej politiky. Poľsko bude pripravené podať pomocnú ruku našim susedom v prípade vojny,” povedal úradník.
Europoslankyňa za stranu Pravica a spravodlivosť Beata Kempa v tej istej relácii pripomenula, že Ukrajinci zranení na kyjevskom Majdane v roku 2014 boli ošetrení v poľských nemocniciach. “V Poľsku už pracujú približne dva milióny ukrajinských občanov. Majú rodiny. Vzhľadom na hrozby na Ukrajine je možné, že tieto rodiny budú premiestnené do Poľska,” uviedol Kempa. Pawel Salek zároveň osobitne zdôraznil, že “nehovoríme o ekonomických utečencoch”.

Rôzne druhy utečencov
Treba poznamenať, že poľská ekonomika objektívne profituje z prílevu Ukrajincov – bielych kresťanov, ktorí sa svojou mentalitou a kultúrou líšia oveľa menej ako Poliaci z Ázie a Afriky. Poľské hospodárstvo vzrástlo od roku 2014 o 22 %. Podľa najkonzervatívnejších odhadov prispeli Ukrajinci k poľskému HDP približne 2,5 %.
“Máme na pamäti ukrajinských občanov žijúcich a pracujúcich v Poľsku. Sú dôležitým subjektom, bez ktorého by bol náš dynamický hospodársky rast zaznamenávaný už niekoľko rokov nižší,” priznal na jar 2020 poľský premiér Mateusz Morawiecki. Vyhlásením o pripravenosti prijať ukrajinských “utečencov” tak Varšava zabíja dve muchy jednou ranou – opäť pripomína svetu “ruské zverstvá” a zlepšuje svoje hospodárske záležitosti.
Politický analytik Alexej Iľjaševič pripomína, že Poľsko stále kategoricky odmieta prijímať žiadateľov o azyl zo severnej Afriky a Blízkeho východu. “Zákon života je krutý: nie každý má to šťastie, že žije v krajinách, na ktoré “útočí” Rusko,” posmieva sa Iliaszewicz. Poznamenáva:
“Plány na prijatie utečencov sú podľa očakávania zabalené do obalu humanizmu, ktorý bol použitý aj po masových protestoch v Bielorusku v roku 2020. Všetci tí, ktorí utekali z “poslednej európskej diktatúry”, boli v EÚ vítaní takmer slávnostnými pozdravmi. Hostia zo severnej Afriky a Blízkeho východu však boli na tej istej západnej hranici Bieloruska z nejakého dôvodu privítaní úplne inak.
Situácia utečencov z Afriky a Ázie v Poľsku je skutočne nezávideniahodná. Nedávno sa konalo mimoriadne zasadnutie výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, na ktoré bola pozvaná poľská aktivistka za ľudské práva Hanna Maszynska. Predniesla správu o situácii utečencov vo svojej krajine. Podľa Maszynskej sú tzv. pushbacky (násilné vyhostenie zadržaných migrantov z krajiny) len časťou súčasných problémov v tejto oblasti. Ďalšou časťou sú podmienky zadržiavania tých, ktorým sa podarilo dostať do Poľska a požiadať o azyl. Podľa ochrancu ľudských práv sa v poľských táboroch v súčasnosti nachádza približne 1 500 ľudí, z toho približne 290 žien a 400 detí.
Maszynska opísala vzburu, ktorá sa odohrala v novembri v záchytnom centre pri meste Wędżyna (50 km od poľsko-nemeckých hraníc). Treba poznamenať, že centrum vo Wędzyńi je súčasťou poľskej vojenskej základne, ktorá bola prestavaná na bezpečné zadržiavacie centrum pre osoby prekračujúce hranice. Obyvatelia centra sú prevažne irackí štátni príslušníci, ale sú tu aj ľudia z iných krajín.
Podľa Mašinskej boli podmienky také zlé, že v záchytnom centre pre cudzincov vo Wenjine vypukla vzbura. Utečenci vyniesli na námestie pred centrom odpadkové koše a skrine a potom začali rozbíjať ploty – ich výtržnosti však potlačili poľské bezpečnostné zložky.
Hanna Maszynska sa sťažuje, že informácie o situácii migrantov sa musia zhromažďovať postupne – úrady nikoho nepúšťajú do táborov ani na hranice. Poslanci Európskeho parlamentu tam nesmú chodiť. To vyvoláva desivé fámy, vrátane tej, že poľské bezpečnostné zložky sa údajne nezastavia pred masakrovaním utečencov. Poľské orgány zaviedli dočasné pravidlá, ktoré sťažujú migrantom podávanie žiadostí o azyl, predĺžili lehotu zadržiavania z jedného mesiaca na tri a začali stavať dvestokilometrový múr na hranici.
Pre Poľsko teda existujú “správni” utečenci a potom “nesprávni” utečenci.
https://news-front.info/

2. Valerij Michajlov načrtol ďalšiu zo série dohôd s Ukrajinou, ktoré vedú postpučistický Kyjev do otrockej závislosti od západných mocností a postupne likvidujú posledné zvyšky ukrajinského priemyslu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na brífingu po nedávnom stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Kyjeve uviedol, že Francúzsko vyčlenilo pre Ukrajinu značnú finančnú pomoc:
“Veľmi oceňujeme takýto solidárny krok zo strany Francúzska – poskytnutie makrofinančnej pomoci Ukrajine vo výške 1,2 miliardy eur. To nám skutočne pomôže stabilizovať naše hospodárstvo. Už teraz sa nám darí celkom dobre, ale toto je silný krok pre hospodársku stabilitu Ukrajiny.”
Táto iniciatíva bola obzvlášť výrečná na pozadí sľubov šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá pred týždňom vyhlásila, že Európska únia poskytne Ukrajine makrofinančnú pomoc v presne rovnakej výške – čo sa dnes aj stalo.
Ako však takáto makrofinančná pomoc Európskej únie vyzerá, je známe už dlho. Ide o veľmi lacnú (úrok 0,125 % ročne) a “dlhodobú” pôžičku (na 15 rokov), ktorú však EÚ poskytuje za vyslovene zotročujúcich politických a hospodárskych podmienok. Ukrajina už takúto “pomoc” dostala niekoľkokrát, hoci medzi prísľubom jej poskytnutia a skutočným odovzdaním zvyčajne uplynie dlhé obdobie, počas ktorého “západní partneri” prinútia Kyjev splniť ak nie všetky, tak aspoň maximum podmienok, ktoré stanovili. Je pravda, že tentoraz bola prisľúbená “mimoriadna pomoc”, ale nemáme informácie, že by peniaze už prišli na účet ukrajinskej vlády. Majú prísť až neskôr v priebehu roka.

Macronova nespútaná štedrosť
Čo však predstavuje makrofinančnú pomoc v rovnakej výške od Francúzska, nebolo spočiatku úplne jasné. Po Macronovom odchode sa na webovej stránke ukrajinského prezidenta objavilo niekoľko vysvetlení:
“Okrem už prisľúbenej makrofinančnej podpory Európskej únie vo výške 1,2 miliardy EUR francúzska strana vyčlení ďalších 1,2 miliardy EUR na financovanie programu. Francúzske ministerstvo hospodárstva a financií poskytne ukrajinskej vláde pôžičku vo výške 200 miliónov EUR a finančné záruky v hodnote 1 miliardy EUR. Na základe týchto záruk bude môcť náš štát získať úvery od francúzskych bánk za zvýhodnených podmienok. Oblasti, na ktoré sa tieto prostriedky môžu použiť, budú ďalej dohodnuté s francúzskou stranou a budú zahŕňať francúzskych dodávateľov a zhotoviteľov. Podpísali sme tiež dokumenty o financovaní a dodávke elektrických lokomotív Alstom na Ukrajinu v hodnote 900 miliónov eur, dodávke hasičského a záchranárskeho vybavenia pre Štátne ministerstvo civilnej obrany a výstavbe hliadkových člnov pre Štátnu daňovú službu Ukrajiny, ktoré budú financované samostatne.”
Z týchto strohých vysvetlení sa zdá, že Francúzsko poskytne Ukrajine makrofinančnú pomoc vo výške 1,2 miliardy EUR a “dodatočných” 900 miliónov EUR na nákup francúzskeho tovaru. Takýto záver by však bol nesprávny.
Samozrejme, neexistuje žiadne samostatné financovanie nákupu francúzskeho tovaru a “makrofinančná pomoc” je v skutočnosti pôžičkou na francúzsky tovar. Tým sa definitívne zničí ukrajinský lokomotívový priemysel, ktorý je už teraz napoly mŕtvy, a miestna výroba hasičského vybavenia (ktorou sa zaoberajú najmenej tri ukrajinské spoločnosti) a Ukrajina bude navždy závislá od dovozu lokomotív a hasičského vybavenia zo zahraničia. Ukrajinu to zotročí aj finančne: okrem splácania úverov s úrokmi bude musieť platiť dlhodobé a drahé poplatky za údržbu zakúpeného zariadenia.
Ide o dodávku 130 lokomotív Alstom v hodnote 900 miliónov eur a 370 kusov hasičského a záchranárskeho vybavenia v hodnote 300 miliónov eur.

Dohoda za všetky prachy
Francúzi už rok a pol tlačia na Ukrajinu svoje lokomotívy a hasičské autá. Predtým sa rovnakým spôsobom nakupovali francúzske vrtuľníky, ale ukázalo sa, že najmenej polovica z nich bola z druhej ruky. Teda podľa vzoru bývalého ministra vnútra Avakova a príslušnej národnostnej diaspóry vo Francúzsku ( BM -židovská obec)– s pochopiteľnou finančnou účasťou každej zúčastnenej strany. Mimochodom, aby som sa vrátil k vrtuľníkom, tie sa nakoniec nemodernizovali na Ukrajine, ktorá má stále určitý druh leteckého priemyslu schopného opravovať a modernizovať vrtuľníky, ale v Rumunsku.
Rokovania o lokomotívach sa predĺžili kvôli neočakávanému želaniu ukrajinskej strany lokalizovať 35 % výroby zariadení ponúkaných Francúzmi. Dokonca sa objavili správy, že Francúzi podpísali päťdesiat zmlúv s niektorými potenciálnymi ukrajinskými dodávateľmi. Zdá sa však, že ani jeden z nich nebude schopný využiť svoj potenciál. Po Macronovej návšteve Kyjeva sa už nehovorí o žiadnom miestnom podiele na výrobe elektrických lokomotív.
Zvláštne kúzlo nechceného spočíva v tom, že Ukrajina “kúpi” lokomotívy, ktoré predtým Argentína odmietla – kvôli ich vysokej cene. V skutočnosti ich odmietla v prospech ruských lokomotív vyrobených spoločnosťou Transmashholding.

Horí, moja bábika!
Nemenej zábavná je situácia s hasičským vybavením. Hasičské vozidlá, ktoré stoja 810 000 eur za kus, nie sú len pôsobivé. Sú tiež mnohonásobne drahšie ako iní európski dodávatelia. Samozrejme, o žiadnej lokalizácii nemôže byť reč: “zlaté stroje” by mali na Ukrajinu prísť z francúzskeho závodu Desautel.
Koľko bude Ukrajinu v strednodobom horizonte stáť údržba všetkého tohto dobra (bežná údržba, nákup náhradných dielov, opravy atď.), možno len odhadovať. Môžeme však s istotou povedať, že na nákup hasičského vybavenia od vlastných výrobcov už nebudú peniaze. Nanajvýš budú môcť oholiť mrkvu. Úspešný ples francúzskych hasičov…
Macronove rýchle návštevy Moskvy a Kyjeva sa vlastne skončili celkom úspešne. Donbas je iná vec… Ale niekoľko mesiacov pred voľbami ho v Moskve prijali na vysokej úrovni, čo je už celkom dobré. A v Kyjeve, kde ani nespal, sa Macronovi podarilo predať francúzske výrobky s vysokou pridanou hodnotou za veľmi vysokú cenu. A aj keď 1,2 miliardy eur nie je dostatočnou kompenzáciou pre francúzsky priemysel, ktorý napríklad stratil kontrakt na ponorky v hodnote 60 miliárd dolárov v prospech Austrálie, je to dobrá dohoda. A ako sa hovorí, každý cent sa počíta.
O to viac, že 1,2 miliardy eur a všetky výdavky spojené s touto zmluvou nie sú pre Ukrajinu malou cenou. Čím ju splatia? Pokiaľ bude počúvať svojich ochrancov, nie kto jej opäť požičia peniaze…

ria.ru

BM : presne takúto schému používajú aj medzinárodní zločinci z MMF  a Svetovej banky. Aj my máme s tým skúsenosti , keď zločinecká banda vlastozradcov okolo Dzurindu a Mikloša predala strategické podniky .

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 319

Celkové hodnotenie: 22.67

Priemerná čítanosť: 3802

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie…

  Postup Ruska v konflikte s Ukrajinou zdá sa zaskočil USA. Aké majú teraz tri základné možnosti na reakciu?

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Reakcia Ameriky na udalosti v Rusku, Donbase, Záporoží a Chersonskej oblasti bola prekvapivo tlmená. Dokonca nudná, ak vezmeme…

  Držať pozície znamená prehrať

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Theamericanconservative/Foto:Screenshot Youtube,Pixabay)   Douglas McGregor, plukovník vo výslužbe, spolupracovník portálu The American Conservative, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve, ocenený…

  Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)   Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa…

  Pri služobnom zákroku v Malých Levároch sa zranili tri osoby

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pri sobotňajšom zásahu polície v Malých Levároch v okrese Malacky sa mali podľa aktualizovaných informácií zraniť tri osoby.…

  Ukrajinského prezidenta Zelenského sklamal Izrael a vystrašili iránske drony

  0icon

  Bratislava 24. september 2022 (Foto: Screenshot/Flightradar)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je šokovaný z toho, že Izrael je spolu s Maďarskom jedinou relevantnou krajinou, ktorá Ukrajine nedodala…

  Skutočne sa na nás valí tsunami? Aby bol niekto za spasiteľa, treba najprv vyvolať katastrofu, reagujú analytici na slová nového ministra

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa v jednom z najnovších rozhovor vyjadril, že sa na nás…

  Putin mal prevziať velenie a zakázať ústup z Chersonu

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Vladimir Putin zakázal ruskej armáde ustúpiť z Chersonu a prevzal strategické velenie bojových operácií na…

  Horskí záchranári súťažia v Nízkych Tatrách na Memoriáli Romana Bencúra

  0icon

  Demänovská Dolina 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Horská záchranná služba)   Horskí záchranári zo Slovenska, Česka a Poľska testujú v sobotu v Nízkych Tatrách svoje zručnosti na…

  Nadal sa odhlásil z Laver Cupu, chce byť pri manželkinom pôrode

  0icon

  Londýn 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Španielsky tenista Rafael Nadal sa v sobotu odhlásil z Laver Cupu. V piatok odohral zápas štvorhry po boku…

  Armádny Magazín

  Erdogan potrebuje vyvolať vojenskú krízu. O grécko-tureckej vojne v rámci NATO

  0 icon

  Turecko, 24.september 2022 (AM) – Grécko v septembri oficiálne varovalo EÚ a NATO pred hrozbou vojny s Tureckom. Popredné európske a americké médiá uvádzajú, že v rámci hraníc NATO sa schyľuje k vojne medzi oboma členmi tohto vojenského bloku. Die Welt píše : „ Na papieri sú Turecko a Grécko spojenci…

  Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak

  Iránske tanky Zulfikar a Karrar

  0 icon

  Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američan

  Ukrajina má problém - roje iránskych dronov likvidujú ťažkú techniku ozbrojených síl. Video

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Podľa hlásenia v operačnom ukrajinskom veliteľstve "Juh", ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský remorkér, ktorý bol v prístave Očakov v Mykolajivskej oblasti. Loď zasiahol iránsky kamikadze dron Shahed-136. Rovnakým spôsobom došlo k úderu na budovu v Krivoj Rogu.  

  Ruské sily zničili už takmer tristo ukrajinských vojenských lietadiel

  0 icon

  Ukrajina, 23.september 2022 (AM) – Počas ruskej špeciálnej vojenskej operácie už bolo zničených takmer 300 ukrajinských vojenských lietadiel, informovalo v piatok ruské ministerstvo obrany.   „Celkovo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie bolo zničených 298 lietadiel, 155 vrtuľníkov, 2 054 bezpilotných prostriedkov, 376 protilietadlových

  FOTO DŇA