1. Britské médiá varujú: Nadchádza  hladovanie celého sveta . Kto zato môže ?  2. Farmársky informátor – nedostatok potravín bude oveľa horší, ako nám nahovárajú 

1.
Na Západe sa v predvečer jarnej sejby konečne objavil “slon”, ktorého predtým tvrdohlavo ignorovali: boli to hroziace problémy s úrodou spôsobené nedostatkom alebo vysokými nákladmi na hnojivá. Zaujímavé je, že tieto problémy si takmer súčasne všimli také monštrá ako The Wall Street Journal a The Times. Briti išli ďalej ako Američania, keď len poukázali na závažnosť problému. The Times predpovedali celosvetový hladomor a samozrejme obviňovali Rusko. Tvrdia, že ceny hnojív stúpajú v dôsledku zvyšovania cien plynu, ktoré zasa vyvolalo Rusko.
Toto tvrdenie je, samozrejme, absurdné, nech sa naň pozeráte z akéhokoľvek uhla pohľadu. Konkrétne Rusko v roku 2021 zvýšilo ťažbu plynu o desať percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vývoz vo fyzickom vyjadrení tiež vzrástol, hoci mierne, približne o dve percentá. Mohol by sa zvýšiť aj viac, ale EÚ, s ktorou je Rusko najlepšie prepojené plynovodom, urobila v posledných rokoch všetko pre to, aby sa tak nestalo.

Veď to bola práve EÚ, ktorá v roku 2009 prijala takzvaný tretí energetický balíček zameraný na výrobcov plynu a predovšetkým na Gazprom. Predpokladá prerozdelenie ziskov ruskej korporácie v prospech európskych distribučných spoločností a obchodníkov s plynom. Použili sa rôzne metódy: od počiatočného oddelenia ťažby a prepravy plynu až po neskorší prechod z dlhodobého zmluvného systému dodávok plynu za pevnú (formulovú) cenu na spotový systém s výmennými cenami.

Spočiatku nový systém fungoval tak, ako si jeho iniciátori želali – ceny plynu v Európe mierne klesli, rovnako ako zisky Gazpromu. A v predminulom roku to dokonca dospelo do bodu, keď bol koncern nútený dodávať plyn so stratou.
Potom sa poľskej spoločnosti PGNiG podarilo vyhrať arbitráž proti spoločnosti Gazprom, keď dosiahla revíziu cenového vzorca pre dodávky podľa zmluvy: k cenovému vzorcu, ktorý bol predtým viazaný na ropu a ropné produkty, sa pridala podstatná zložka cien plynu obchodovaného na burze. To viedlo aj k vráteniu 1,5 miliardy USD, ktoré Poliaci korporácii preplatili, a k zmene cenového vzorca vo väčšine ostatných dlhodobých zmlúv Gazpromu.

Potom však prišiel rok 2021 a jazda nevídanej štedrosti sa skončila.
V rámci celosvetového hospodárskeho oživenia po prísnych pandemických obmedzeniach v roku 2020 spolu s ekologickým programom zavedeným Západom, ktorý spôsobil prudký pokles kapitálových investícií do prieskumu a vývoja uhľovodíkov, sa v prvej polovici roka objavil nedostatok plynu, čo podnietilo rast cien na burzách. Všetci zmluvní dodávatelia Gazpromu, ktorí prepísali vzorec vo svojich dlhodobých zmluvách, začali dostávať zmluvný plyn za stále vyššie ceny, pretože ceny na burze rástli. Mimochodom, nie všetci tak urobili. Napríklad Turecko opustilo starý vzorec a teraz dostáva plyn za jednu z najnižších cien v Európe. A Poľsko vďaka svojmu Pyrrhovmu víťazstvu preplatilo štyri miliardy dolárov a naďalej ich prepláca.
Na tomto pozadí samotná Európa takmer rok odďaľuje certifikáciu prevádzkovateľa úplne nového plynovodu Nord Stream-2. A to aj napriek tomu, že prevádzkovateľ ukrajinskej prepravnej sústavy plynu, ktorý bol v decembri 2019 vyčlenený z Naftogazu Ukrajiny a spravuje staré ukrajinské potrubie, bol za pár dní certifikovaný Európanmi.

Skrátka, situáciu s drahým plynom vytvoril výlučne Západ a predovšetkým Európania. Je preto prekvapujúce, že problémy s nedostatkom a vysokou cenou hnojív v Amerike a Európe sa začali riešiť až dnes. Varovali sme pred tým už v októbri. Vtedy sa dozvedeli o masívnom znižovaní výroby hnojív zo strany európskych výrobcov. Najprv v rámci odmietnutia nakupovať plyn za spotové ceny popri plyne, ktorý dostávajú na základe dlhodobých zmlúv. S niekoľkomesačným oneskorením však zmluvné ceny plynu z vyššie uvedených dôvodov výrazne vzrástli. V Európe bolo na jeseň odstavených až 40 % výrobnej kapacity.
Zásoby hnojív sa vo väčšine krajín sveta výrazne znížili. Viaceré krajiny obmedzujú alebo zakazujú vývoz fosfátových hnojív, najmä Čína. Rusko zaviedlo polročné vývozné kvóty na hnojivá s účinnosťou od 1. decembra 2021. V tejto situácii severokórejská vláda, ktorá do veľkej miery stratila prístup k čínskym hnojivám, zaviedla pre svojich poľnohospodárov povinnosť zbierať ľudské výkaly, čo nie je veľmi smiešne: krajina si ešte pamätá strašný hladomor v 90. rokoch. A čo robí Západ? Uvaľuje sankcie proti bieloruským hnojivám, čím si sama strieľa do nohy, ale obviňuje z toho Rusko.

Výsledkom je, že v porovnaní s rokom 2020 sa na konci roka 2021 hnojivá na svetovom trhu zdraželi 2 až 3-krát alebo viac – v závislosti od druhu. A európska cenovka za ne je v popredí. Rusko na tomto pozadí vyzerá ako ostrov stability. Podľa ministerstva poľnohospodárstva tu ceny hnojív teraz dokonca klesajú. Aj keď sú, samozrejme, stále vyššie ako v roku 2020, ale vrátili sa na úroveň leta 2021. Rozdiel oproti svetovým cenám je pomerne výrazný a ministerstvo neočakáva, že sa tento trend zmení.
Pokiaľ ide o situáciu na svetovom trhu, dá sa povedať, že vzhľadom na nedostatok a vysokú cenu hnojív sa ich používanie v tomto roku zníži. To nevyhnutne povedie k poklesu výnosov a nárastu cien poľnohospodárskych produktov, a to jednak z dôvodu zvyšovania výrobných nákladov (kvôli rastúcim cenám hnojív, pohonných hmôt, prípravkov na ochranu rastlín atď.), jednak z dôvodu nedostatku úrody. To znamená, že situácia na trhu s potravinami je vtiahnutá do akéhosi víru udalostí a v celosvetovom meradle sa sotva dá veľa zmeniť. Niektoré krajiny budú vo väčšej či menšej miere čeliť vyšším cenám potravín, zatiaľ čo iné budú čeliť hladomoru. A to nie kvôli prírodným katastrofám, ale kvôli opatreniam, ktoré prijal kolektívny Západ – od zbesilých tlačiarenských lisov v USA a Európe až po nezdravé riešenia, ktoré zavádza zelená agenda, a od pochybných techník regulácie trhu až po šialené sankčné politiky.

2.
Informácie, o ktoré sa s vami teraz podelím, sú mimoriadne znepokojujúce, ale vždy som sa snažil, aby som svojim čitateľom nikdy nič neprikrášľoval.  Práve teraz je v obchodoch s potravinami po celých Spojených štátoch nedostatok určitých položiek a zásoby potravín sa veľmi znížili na celom svete.  Opakovane som varoval, že toto je len začiatok, ale neuvedomoval som si, aké hrozné veci sa už stali, kým som nedostal e-mail od zasväteného človeka z poľnohospodárstva, s ktorým som si roky dopisoval.  Požiadal som ho, či by som sa mohol verejne podeliť o niektoré informácie, ktoré mi poskytol, a on povedal, že by to bolo v poriadku, pokiaľ z toho vynechám jeho meno.
Podľa tohto poľnohospodárskeho odborníka dramaticky zvýšené náklady na hnojivá znemožnia mnohým poľnohospodárom ziskovo pestovať kukuricu v tomto roku.  Nasleduje úryvok z e-mailu, ktorý mi nedávno poslal…

“Veci na rok 2022 sú zaujímavé (a desivé). Vstupné náklady na veci, ako sú hnojivá, tekutý dusík a osivá, sú  troj- až štvornásobok starých cien. V tomto roku nebude ziskové sadiť. Zopakujem, že ekonomika NEBUDE fungovať. Naším plánom je zrušiť asi 700 hektárov kukurice a prejsť na sóju (spotrebuje menej hnojív ). Hádajte čo? Nie sme jediní, kto má takéto plány. Už teraz je nedostatok sójových semien, takže uvidíme, ako to dopadne. Vidím to tak, že neskôr v roku bude veľký nedostatok obilia, najmä kukurice. A čo tí ľudia na stredozápade, ktorí majú asi 10 000 akrov kukurice? To nebude dobré.”
Keď som dostal túto správu, odpísal som mu s niekoľkými otázkami, ktoré som mal.
V nasledujúcom e-maile svoje pripomienky rozšíril…

Pokiaľ ide o poľnohospodárstvo, vidím, že sa to zhoršuje.  Veci ako hnojivá a tekutý dusík zdraželi troj- a štvornásobne.  Áno, ceny komodít sa zvýšili, ale to určite nepokryje nové zvýšené vstupné náklady.  Sme v Severnej Karolíne, takže aj keď to určite nie je ako na stredozápade, stále pestujeme obilie.  Stredozápad bude mať, samozrejme, tie isté vyššie vstupné náklady.

Napríklad na kukuricu je zvyčajne potrebných približne 600 libier hnojiva na aker a 50 galónov tekutého dusíka.  Ak to vynásobíme mnohými akrami, je to veľa peňazí.  Sója potrebuje oveľa menej.  Naším plánom a plánom väčšiny ostatných v okolí je drasticky znížiť výmeru kukurice a prejsť na sóju.  Problémom je, že je zrejme nedostatok sójového osiva, pretože tento plán majú aj ostatní.  My sme mali to šťastie, že sme si vopred nakúpili dostatočné množstvo.  Väčšina ľudí, najmä mladší poľnohospodári alebo poľnohospodári, u ktorých je to všetko, čo robia, však pravdepodobne nemajú peniaze na takýto predstih.
Ja to vidím tak, že príde nedostatok kukurice.  Hádam by mohol nastať aj prebytok sóje, ale nezabúdajte, že to môže závisieť od dostupnosti osiva.  Hádam existujú aj iné alternatívy, možno ovos alebo jačmeň.  Samozrejme, trh s kukuricou je oveľa väčší.  Pomyslite na krmivo pre zvieratá a etanol.  Myslím, že pre zvieratá sa používa aj sója, ale je to mix.  Čo sa stane s chovateľmi zvierat, ktorí sú závislí od kukurice za rozumnú cenu?  Nechápem, ako toto môže skončiť dobre.  Aj keby sme nakoniec mali dostatok sójových bôbov, dokonca nadbytok, potom by sme mali prepadnutý trh.  Ja neviem.  Jednoducho toto sa histórie, nikdy predtým nestalo.  Vidím len, že to poškodí poľnohospodárov pestujúcich obilie aj chovateľov zvierat a že sa to prejaví aj na väčšom nedostatku a zvýšení cien pre spotrebiteľov, ktorí kupujú konečné produkty.
Bol som ohromený, keď som to prvýkrát čítal.
Kukurica je jedným zo základných pilierov nášho zásobovania potravinami.
Ak pôjdete do obchodu s potravinami a začnete čítať zloženie rôznych výrobkov, rýchlo zistíte, že kukurica je v tej či onej forme takmer vo všetkom.
Ako teda bude naša krajina vyzerať, ak skutočne dôjde k veľkému nedostatku kukurice?
Nechcem na to ani pomyslieť.
Samozrejme, že ceny hnojív sa nezvyšujú len tu v Spojených štátoch.
V Južnej Amerike vysoké ceny hnojív dramaticky ovplyvnia produkciu kávy…

Christina Ribeiro do Valle, ktorá pochádza z dlhého rodu pestovateľov kávy v Brazílii, tento rok platí za hnojivo, ktoré potrebuje, trojnásobok toho, čo platila minulý rok. V kombinácii s nedávnym suchom, ktoré tvrdo zasiahlo jej úrodu, to znamená, že 75-ročná pani do Valle vyrobí len zlomok kávy značky Ribeiro do Valle, z ktorej časť vyváža.
Chýbajú aj hnojivá. “Tento rok zaplatíte, potom zapíšete svoje meno na čakací zoznam a dodávateľ vám ho dodá, keď ho bude mať,” povedala.
Ak si radi ráno vypijete kávu, čoskoro budete za túto výsadu platiť oveľa viac.

V Afrike by ceny hnojív mohli spôsobiť, že “sa vyrobí o 30 miliónov ton potravín menej”…
Podľa Medzinárodného centra pre rozvoj hnojív, globálnej neziskovej organizácie, by dopyt po hnojivách v subsaharskej Afrike mohol v roku 2022 klesnúť o 30 %. To by znamenalo o 30 miliónov metrických ton menej vyrobených potravín, čo podľa centra zodpovedá potravinovej potrebe 100 miliónov ľudí.

“Nižšie používanie hnojív nevyhnutne zaťaží produkciu a kvalitu potravín, čo ovplyvní dostupnosť potravín, príjmy na vidieku a živobytie chudobných,”
povedal Josef Schmidhuber, zástupca riaditeľa odboru obchodu a trhov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.
Kde na svete získame dostatok potravín, aby sme nahradili “potravinové potreby 100 miliónov ľudí”?
To je viac ako vážne.
V podstate sa pripravuje pôda pre historickú globálnu krízu, pred ktorou som neúnavne varoval.
Mnohí Američania predpokladali, že aj keď zvyšok sveta trpí, my budeme imúnni.
Teraz však v celej krajine panuje rozsiahly nedostatok a denník Wall Street Journal práve uverejnil rozsiahly článok s názvom “Zásoby potravín v USA sú pod tlakom, od rastlín až po regály v obchodoch”.

Toto sa naozaj deje.
Vo Washingtone D.C. dostávajú obyvatelia pokyn, aby “nakúpili len to, čo potrebujú, a niečo nechali pre ostatných“…

“Ak sa chystáte do obchodu s potravinami, aby ste sa pripravili na zimné počasie, kúpte si, prosím, len to, čo potrebujete, a nechajte niečo pre ostatných! Možno ste si v niektorých obchodoch všimli prázdne regály kvôli problémom národného dodávateľského reťazca, ale nie je potrebné kupovať viac, ako by ste bežne kupovali.”
To, čo by bolo ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné, sa teraz denne dostáva na titulné stránky novín.
Samozrejme, ohrozené nie sú len naše dodávky potravín.  Ako výstižne poznamenal Victor Davis Hansen, naša krajina je v súčasnosti v procese “systémového kolapsu”…
V modernej dobe, podobne ako v starovekom Ríme, sa “zrútili systémy” u viacerých národov. Tento termín opisuje náhlu neschopnosť kedysi prosperujúcich populácií pokračovať v tom, čo im zabezpečovalo dobrý život, ako ho poznali.
Obyvateľstvo si náhle nemôže kúpiť alebo dokonca nájsť kedysi hojné potreby. Majú pocit, že ich ulice sú nebezpečné. Zákony sa nedodržiavajú alebo sa dodržiavajú nespravodlivo. Každý deň prestávajú veci fungovať. Vláda sa mení zo spoľahlivej na rozmarnú, ak nie nepriateľskú.
Mnohých ľudí zaskočí tempo zmien.
Veci sa menia tak rýchlo, že je naozaj ťažké držať krok so všetkým, ak nedávate veľký pozor.
Teraz, keď ste sa oboznámili s informáciami v tomto článku, nechoďte spať.
Toto nie je cvičenie.
Naozaj smerujeme k scenáru nočnej mory a dôrazne vás vyzývam, aby ste podľa toho konali.

Michael Snyder

BM : ako vidieť ,plán globalistov na vyhladovanie populácie sa práve uskutočňuje a je obrovská . Ale gaučovia a telenovelistky sedia pred tv a ticho absolvujú výplach mozgov .

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 319

Celkové hodnotenie: 22.67

Priemerná čítanosť: 3801

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Ruská jadrová reakcia nie sú iba vyhrážky. Rusko je na použitie atómových taktických zbrani pripravené

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, TASR/AP-Susan Walsh)   Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa…

  Pri služobnom zákroku v Malých Levároch sa zranili tri osoby

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Pri sobotňajšom zásahu polície v Malých Levároch v okrese Malacky sa mali podľa aktualizovaných informácií zraniť tri osoby.…

  Ukrajinského prezidenta Zelenského sklamal Izrael a vystrašili iránske drony

  0icon

  Bratislava 24. september 2022 (Foto: Screenshot/Flightradar)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je šokovaný z toho, že Izrael je spolu s Maďarskom jedinou relevantnou krajinou, ktorá Ukrajine nedodala…

  Postup Ruska v konflikte s Ukrajinou zdá sa zaskočil USA. Aké majú teraz tri základné možnosti na reakciu?

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Reakcia Ameriky na udalosti v Rusku, Donbase, Záporoží a Chersonskej oblasti bola prekvapivo tlmená. Dokonca nudná, ak vezmeme…

  Skutočne sa na nás valí tsunami? Aby bol niekto za spasiteľa, treba najprv vyvolať katastrofu, reagujú analytici na slová nového ministra

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa v jednom z najnovších rozhovor vyjadril, že sa na nás…

  Putin mal prevziať velenie a zakázať ústup z Chersonu

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Vladimir Putin zakázal ruskej armáde ustúpiť z Chersonu a prevzal strategické velenie bojových operácií na…

  Horskí záchranári súťažia v Nízkych Tatrách na Memoriáli Romana Bencúra

  0icon

  Demänovská Dolina 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Horská záchranná služba)   Horskí záchranári zo Slovenska, Česka a Poľska testujú v sobotu v Nízkych Tatrách svoje zručnosti na…

  Nadal sa odhlásil z Laver Cupu, chce byť pri manželkinom pôrode

  0icon

  Londýn 24. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kin Cheung)   Španielsky tenista Rafael Nadal sa v sobotu odhlásil z Laver Cupu. V piatok odohral zápas štvorhry po boku…

  Matovič: Muži neplačú. Chlapi niekedy áno

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Brauman)   Švajčiarsky tenista Roger Federer na Laver Cupe v Londýne oficiálne ukončil aktívnu kariéru. V médiách sa okamžite začal…

  Tlak amerických politikov na to, aby sa ich banky odcudzili Číne, sa im vypomstí

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)   Vedúci predstavitelia niektorých najväčších amerických bánk sa dostali pod tlak amerických zákonodarcov, aby sa zaviazali zaujať tvrdší postoj…

  Armádny Magazín

  Erdogan potrebuje vyvolať vojenskú krízu. O grécko-tureckej vojne v rámci NATO

  0 icon

  Turecko, 24.september 2022 (AM) – Grécko v septembri oficiálne varovalo EÚ a NATO pred hrozbou vojny s Tureckom. Popredné európske a americké médiá uvádzajú, že v rámci hraníc NATO sa schyľuje k vojne medzi oboma členmi tohto vojenského bloku. Die Welt píše : „ Na papieri sú Turecko a Grécko spojenci…

  Vyčkávacia taktika? USA a Nemecko veľmi pomaly dodávajú tanky Ukrajine

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Ukrajina požiadala Západ o urgentné dodávky moderných tankov, aby uspela v protiofenzíve na severovýchode krajiny, no západné štáty na žiadosť reagovali pomaly. Píše o tom Politico s odvolaním sa na sedem zdrojov. Podľa partnerov z publikácie Kyjev potrebuje americké M1 Abrams a nemecké leopardy, avšak

  Iránske tanky Zulfikar a Karrar

  0 icon

  Irán, 24.september 2022 (AM) – Irán sa už takmer 40 rokov nachádza na sankčnom zozname USA, Izraela a EÚ. Krajina, ktorá pred takmer 40 rokmi odstránila iránskeho proamerického šacha, zničila americké komando, ktoré zaútočilo na Irán s cieľom oslobodiť zajatých amerických rukojemníkov, uštedrila výprask irackému vodcovi Saddamovi Hussajnovi, spojencovi Američan

  Ukrajina má problém - roje iránskych dronov likvidujú ťažkú techniku ozbrojených síl. Video

  0 icon

  Ukrajina, 24.september 2022 (AM) – Podľa hlásenia v operačnom ukrajinskom veliteľstve "Juh", ruské ozbrojené sily zničili ukrajinský remorkér, ktorý bol v prístave Očakov v Mykolajivskej oblasti. Loď zasiahol iránsky kamikadze dron Shahed-136. Rovnakým spôsobom došlo k úderu na budovu v Krivoj Rogu.  

  Ruské sily zničili už takmer tristo ukrajinských vojenských lietadiel

  0 icon

  Ukrajina, 23.september 2022 (AM) – Počas ruskej špeciálnej vojenskej operácie už bolo zničených takmer 300 ukrajinských vojenských lietadiel, informovalo v piatok ruské ministerstvo obrany.   „Celkovo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie bolo zničených 298 lietadiel, 155 vrtuľníkov, 2 054 bezpilotných prostriedkov, 376 protilietadlových

  FOTO DŇA