Appeasement: šokujúca pravda o Mníchovskej dohode z roku 1938 (1.časť)

V súvislosti so stupňujúcim sa napätím medzi Ruskom a Západom neustále počúvame o Mníchove a o appeasemente, ktorý viedol k druhej svetovej vojne. Pravda o týchto udalostiach však zostáva široko nepochopená. Ako sa píše v jednom meme, ktorý koluje na sociálnych sieťach: “Ak sú správy falošné, predstavte si, aké zlé sú dejiny!” Aby sme sa vyhli zaspávaniu v ďalšej veľkej vojne, je nevyhnutné, aby sme pochopili, čo sa v roku 1938 skutočne stalo. Pripravte sa, nie je to nič také, ako nás učili v škole.

Vojnové bubny medzi Ruskom a Západom bijú čoraz hlasnejšie. Tu sú len správy za posledných niekoľko týždňov:
– V piatok 12. novembra 2021 poľský minister obrany Mariusz Blasczak oznámil, že Spojené kráľovstvo vyslalo do Poľska jednotku britských vojakov, ktorí budú pomáhať pri oprave a spevňovaní hraničných zábran, ktoré narušili migranti z Blízkeho východu, a zabezpečovať prieskumné a monitorovacie činnosti.
– V ten istý deň dvaja americkí kongresmani vyzvali prezidenta Joea Bidena, aby poskytol Ukrajine moderné zbrane a “rozmiestnil vojenskú prítomnosť USA v Čiernom mori”.
– Len o dva dni neskôr odchádzajúci šéf náčelníka generálneho štábu Spojeného kráľovstva generál sir Nick Carter vyhlásil, že britská armáda bude musieť byť pripravená na vojnu s Ruskom.
– Potom Spojené kráľovstvo oznámilo, že britská armáda posilní svoju stálu prítomnosť vojakov a tankov v Nemecku, aby mohla čeliť “ruskej hrozbe”. V Nemecku budú nasadené stovky vozidiel vrátane tankov a bezpilotných lietadiel.
– Ďalší vojaci a približne 250 vojenských vozidiel by mohlo byť nasadených v Estónsku, kde Spojené kráľovstvo viedlo bojovú skupinu s počtom 1 000 vojakov, ktorej úlohou je zabrániť ruskej agresii.

Mnohí vojnoví jastrabi na Západe sa snažili vystupňovať rétoriku porovnávaním s udalosťami z roku 1938. Americký kongresman Adam Kinzinger (RINO-IL) v súvislosti s Vladimírom Putinom povedal: “Môžeme sa stiahnuť zo Sudet a dúfať, že nemá v úmysle obnoviť celý Sovietsky zväz.” Nie veľmi jemná narážka znela, že Ukrajina sú dnes Sudety, že Vladimir Putin je Hitler a že Západ sa mu musí rozhodne postaviť a v prípade potreby aj silou. Táto analógia je úplne mimo, ale keďže sa teraz náhodne nadhadzuje, mali by sme si ujasniť, čo presne sa stalo koncom 30. rokov minulého storočia

1939: poslednýkrát, keď Británia pomohla bezpečnosti Poľska
Dnešné napätie nastalo po rokoch zhoršujúcich sa vzťahov medzi Ruskom a západnými mocnosťami, ale práve vyslanie britských jednotiek do Poľska a Nemecka vyvolalo najviac znepokojujúcich paralel s udalosťami, ktoré viedli k druhej svetovej vojne. To, čo sa chystáme preskúmať, vychádza z veľkej časti z knihy Carrolla Quigleyho “Tragédia a nádej”, ktorá vyšla v roku 1966 a je jednou z najdôležitejších historických kníh, aké boli kedy vydané, pretože odhaľuje skryté sily, ktoré formovali dejiny sveta v rokoch 1895 až 1965. Tragédiu a nádej azda najlepšie ilustruje úryvok, ktorý sa dnes pomerne často cituje:
“Mocnosti finančného kapitalizmu mali ešte jeden ďalekosiahly cieľ, nič menšie ako vytvoriť svetový systém finančnej kontroly v súkromných rukách, ktorý by bol schopný ovládnuť politický systém každej krajiny a ekonomiku celého sveta. … Rozvoj finančného kapitalizmu umožnil centralizáciu svetovej ekonomickej kontroly a využitie tejto moci na priamy prospech finančníkov a priame poškodenie všetkých ostatných ekonomických skupín.”

Profesor Quigley na 1311 stranách dôkladne sleduje historické udalosti, ktoré výdatne potvrdzujú toto alarmujúce tvrdenie.
Dnes sa pozrieme na skutočnú históriu pred a po appeasemente v roku 1938. Pritom majte na pamäti, že v 30. rokoch 20. storočia bola Veľká Británia dominantnou mocnosťou vo svetovej diplomacii a mala neprimeraný politický vplyv v Európe a vo veľkej časti sveta. Kontrolovala námorné obchodné cesty a tok kapitálu cez Londýn, ktorý vládol ako svetové finančné hlavné mesto. Takmer všetky vlády v Európe viedli zahraničnú politiku na základe konzultácií s Londýnom a ako napísal Quigley, “vo všeobecnosti bolo kľúčom ku všetkému postavenie Británie”. Keďže Poľsko by sa dnes mohlo stať jedným z kľúčových geopolitických ohnísk, začneme náš príbeh britskou garanciou Poľska v roku 1939 a potom sa vrátime k Mníchovskej dohode z roku 1938, ktorá bola výsledkom britskej politiky appeasementu.
Po zničení Československa v septembri 1938 sa Nemecko zameralo na Poľsko. Spočiatku to bola len diplomacia: rozhovory s Poľskom sa začali 21. októbra 1938. Ako sa očakávalo, nemeckí predstavitelia požiadali poľskú vládu o mesto Gdansk a kilometrový pás cez poľský koridor na umiestnenie diaľnice a štvorkoľajnej železnice pod nemeckou zvrchovanosťou. Tieto požiadavky boli považované za umiernené a poľskému spojencovi boli predložené v pomerne srdečnej atmosfére. Išlo o územia, ktoré Nemecko stratilo na základe Versaillskej zmluvy po prvej svetovej vojne, takže nemecké požiadavky sa nezdali poburujúce. Hitler v tom čase nemal v úmysle Poľsko ovládnuť, ale skôr ho zapojiť do pripravovaného útoku proti Rusku. Ak by sa jeho požiadavkám vyhovelo, Nemecko bolo pripravené Poľsku oplatiť určité ústupky. Poľská vláda však nemeckým požiadavkám neustúpila.

O niekoľko mesiacov neskôr, 21. marca 1939, Hitler svoje požiadavky zopakoval, tentoraz však dôraznejšie. Keď sa táto správa dostala do Londýna, britský premiér Neville Chamberlain náhle a jednostranne vydal podivne formulovanú bezpečnostnú záruku pre Poľsko:

“V súčasnosti prebiehajú určité konzultácie s ostatnými vládami. Aby som medzitým, ešte pred ukončením týchto konzultácií, úplne objasnil postoj vlády Jeho Veličenstva, musím teraz informovať snemovňu [Dolnú snemovňu], že počas tohto obdobia, v prípade akejkoľvek akcie, ktorá by jasne ohrozovala poľskú nezávislosť a ktorej by poľská vláda považovala za nevyhnutné vzdorovať svojimi národnými silami, by sa vláda Jeho Veličenstva cítila povinná okamžite poskytnúť poľskej vláde všetku podporu, ktorá je v jej silách.”

Bol to prvý takýto záväzok Veľkej Británie voči inému národu od roku 1918. Nielenže sa britská vláda zaviazala poskytnúť záruku cudziemu národu, ale poskytla tomuto národu aj výsadu rozhodnúť, kedy záruka nadobudne platnosť, pričom za to nič nežiadala. Dôležité je, že Briti sa zaručili len za nezávislosť Poľska, nie za jeho územnú celistvosť. Tým nechali Nemecku otvorené dvere, aby pokračovalo v nátlaku na Poľsko s cieľom získať územné ústupky.

Zrada Poľska zo strany Veľkej Británie
Britská záruka dodala poľskému vedeniu odvahu, aby pritvrdilo svoj postoj voči Nemecku v mylnom presvedčení, že ak by sa Hitler rozhodol zaútočiť na Poľsko, Británia a Francúzsko by proti Nemecku rozpútali plnú ofenzívu.” Hitler, ktorý spočiatku o britskej záruke nevedel, bol prekvapený náhlym vzdorom Poľska. Ak však bolo zámerom britskej záruky odradiť Nemecko, jej účinok bol presne opačný. Keď sa o nej Hitler dozvedel, okamžite sa rozhodol zaútočiť na Poľsko. Počas tajnej porady so svojimi generálmi 23. mája 1939 Hitler povedal: “Poľský problém je neoddeliteľný od konfliktu so Západom. … Poľsko vidí nebezpečenstvo v nemeckom víťazstve na Západe a pokúsi sa nás tam pripraviť o víťazstvo. O šetrení Poľska preto nemôže byť ani reči a nám zostáva rozhodnutie: zaútočiť na Poľsko pri prvej vhodnej príležitosti.” Plán spočíval v tom, že útok sa začne pred septembrom 1939.

Okrem slovnej záruky však Británia neurobila takmer nič pre zaistenie bezpečnosti Poľska: nevyvinula žiadne skutočné úsilie na vybudovanie obranného frontu s Poľskom a neboli prijaté žiadne vojenské opatrenia, ako budú Británia a Poľsko spolupracovať vo vojne. Úsilie Veľkej Británie o prezbrojenie Poľska sa uskutočnilo neskoro, v nedostatočnom množstve a v neuskutočniteľnej forme. Zároveň naďalej poskytovala veľmi významnú podporu Nemecku.

V máji 1939, keď Chamberlain vydal svoju záruku, sa hovorilo o pôžičke 100 miliónov libier Poľsku, ale Briti otáľali a meškali, poskytli príliš málo a príliš neskoro: Poľsko nakoniec získalo malý úver vo výške 8 163 300 USD len mesiac pred nemeckou inváziou. V tom istom čase, ako píše Quigley, “celý Londýn hučal o tajnej pôžičke Británie Nemecku vo výške 1 000 000 000 libier”, čo bol viac ako stonásobok skromného úveru poskytnutého Poľsku. Tieto fámy v skutočnosti potvrdil aj samotný Hitler. Keď o týchto udalostiach hovoril v auguste 1942, povedal:
,,”Schacht mi povedal, že v zahraničí máme k dispozícii úver vo výške pätnásťsto miliónov mariek, a na základe toho som naplánoval svoj štvorročný plán, ktorý mi nikdy nespôsobil ani najmenšie obavy… A tak je to aj dnes a nikdy sa nestane, že by sme boli zablokovaní kvôli peniazom.”

Schacht, na ktorého sa Hitler odvolával, bol jeho vtedajší minister hospodárstva Hjalmar Schacht, bývalý bankár z Wall Street, šéf Reichsbank a veľmi blízky spolupracovník šéfa Bank of England Montagu Normana.

Britské akcie zďaleka neodradili nemeckú agresiu, ale len posilnili Hitlera v jeho odhodlaní. Počas tajnej konferencie so svojimi generálmi, ktorá sa konala 22. augusta 1939, Hitler povedal:
“Pre Anglicko je charakteristické nasledovné. Poľsko chcelo od Anglicka pôžičku na prezbrojenie. Anglicko však poskytlo len úver, aby sa uistilo, že Poľsko nakupuje v Anglicku, hoci Anglicko nemôže dodať. To znamená, že Anglicko v skutočnosti nechce Poľsko podporovať.

Hitler mal skutočne pravdu: Británia podpísala formálne spojenectvo s Poľskom až 25. augusta 1939, teda v deň, keď Hitler nariadil inváziu do Poľska, a príliš neskoro na to, aby zmenila vývoj udalostí. V čase, keď britská verejná mienka bola hlboko proti nacistickému Nemecku, bol tento krok určený skôr na upokojenie britskej verejnosti než na poskytnutie významnej podpory Poľsku. Skutočnosť, že Británia mala vplyv na zmenu priebehu udalostí, sa však ukázala: keď sa dozvedel o britsko-poľskom spojenectve, tvrdohlavý a nezastaviteľný Hitler okamžite zrušil svoje rozkazy na napadnutie Poľska (len niekoľko hodín po ich vydaní). Pauzu však nevyužil na žaloby o mier a invázia sa uskutočnila až s týždňovým oneskorením 1. septembra 1939.
Všetky tieto udalosti vyvolávajú otázku: prečo Británia tak dôsledne premrhala každú príležitosť na zachovanie mieru na kontinente a zadržanie Hitlera? Prečo britské a americké korporácie a bankári poskytovali nacistickému Nemecku takú výdatnú podporu, aj keď bolo úplne jasné, že väčšina tejto podpory sa využíva na zbrojenie? Odpovede na tieto otázky môžeme nájsť v širšom pláne ich geopolitiky.

Širšia agenda: tri bloky slov
Udržiavať zdanie, že sa snažíme Hitlera obmedziť, a zároveň mu tajne pomáhať a podnecovať ho, bolo charakteristickým znakom britskej tajnej diplomacie počas väčšiny 30. rokov 20. storočia. Skrytá podpora Hitlera bola v skutočnosti súčasťou širšej agendy “troch blokov”. Po Mníchovskej konferencii v septembri 1938 lord Halifax, ktorý bol jedným z hlavných aktérov britskej zahraničnej politiky, odhalil, ako si vládnuci establišment tieto tri bloky predstavoval::
1. “Nemecko [ako] dominantnú mocnosť na kontinente s dominantnými právami v juhovýchodnej Európe,”
2. Britániu dominujúcu euroatlantickému západu v spojenectve so Spojenými štátmi a
3.  zabezpečenie ďalekovýchodných domínií v spojenectve s Japonskom.

Sedembodová politika Veľkej Británie voči Nemecku
V tejto vízii nového globálneho poriadku by sa Nemecko budovalo a podporovalo nielen ako dominantná mocnosť v strednej a východnej Európe, ale aj ako obušok na boj proti Rusku. S týmto cieľom britský zahraničnopolitický establišment sformuloval sedembodovú politiku voči Nemecku, o ktorej od roku 1937 informovali nemeckých predstaviteľov rôzni hovorcovia:

1- Hitlerovo Nemecko bolo prednou líniou proti šíreniu komunizmu v Európe
2. Konečným cieľom bol pakt štyroch veľmocí – Británie, Francúzska, Talianska a Nemecka, ktorý mal zabrániť akémukoľvek vplyvu Ruska v Európe; Británia preto nemala záujem os Rím – Berlín oslabiť
3. Británia nemala námietky proti tomu, aby Nemecko získalo Rakúsko, Československo a Gdansk.
4. Nemecko nesmie použiť silu na dosiahnutie svojich cieľov v Európe, pretože by to mohlo urýchliť vojnu, v ktorej by Británia musela zasiahnuť kvôli tlaku verejnej mienky v Británii a francúzskemu systému spojenectiev; trpezlivosťou by Nemecko mohlo dosiahnuť svoje ciele bez použitia sily.
5. Británia chcela s Nemeckom uzavrieť dohodu obmedzujúcu počty a použitie bombardovacích lietadiel
6. Británia bola pripravená – podmienečne – poskytnúť Nemecku koloniálne oblasti v južnej a strednej Afrike vrátane belgického Konga a portugalskej Angoly.
7. Británia by využila nátlak na Československo a Poľsko, aby rokovali s Nemeckom a boli zmierlivé voči želaniam Nemecka.
Po mníchovskej kríze a rozdelení Československa bol do programu pridaný ôsmy bod, ktorý znamenal hospodársku podporu Nemecka. Britská podpora anexie Rakúska, zničenia Československa a invázie Nemecka do Poľska tak bola výsledkom skrytej politiky, ktorá zámerne vytvorila monštrum v srdci Európy. Skutočný príbeh o obetovaní Československa tomuto monštru však naznačuje, že britská tajná diplomacia Hitlera nielen podporovala, ale v skutočnosti tieto udalosti spoza opony riadila.

V druhej časti sa pozrieme na hanebnú úlohu britskej tajnej diplomacie, ktorá viedla k rozdeleniu Československa a Mníchovskej dohode z roku 1938.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 325

Celkové hodnotenie: 22.57

Priemerná čítanosť: 3814

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Národný bezpečnostný úrad varuje pred koordinovanými kybernetickými útokmi na Slovensku

  0icon

  Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje pred koordinovanými kybernetickými útokmi na Slovensku, za ktorými je ruská skupina anonymus.ru. Informoval…

  Zuzana Čaputová diskutovala na Malte s 11 prezidentmi o vojne, plyne aj migrácii

  0icon

  Bratislava/Valletta 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kancelária prezidenta SR)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo štvrtok na Malte stretla s ďalšími 11 prezidentmi členských krajín EÚ…

  Káčer: Pre niektorých politikov je naša štátnosť obyčajná rohožka

  0icon

  Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer by pred 30 rokmi nečakal, že na Slovensku vyrastie generácia…

  Premiér: Ak Putin stratí vplyv na Európu, trh s plynom sa upokojí

  0icon

  Bratislava/Praha 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Ak ruský prezident Vladimir Putin stratí vplyv na Európu, zmizne výrazný prvok neistoty, čím sa podľa predsedu…

  Robert Fico odmietol, že by za schôdzou bola snaha zastrašovať OČTK

  0icon

  Bratislava 6. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce Smer-SD presadiť uznesenie k…

  NAKA zadržala členov organizovanej skupiny, pripravovať mali lúpež

  0icon

  Bratislava 6. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala členov organizovanej skupiny z regiónu južného Slovenska. Mali pripravovať lúpežné prepadnutie na území…

  Súd rozhodol: Bude opitý Dědeček, ktorý usmrtil 5 ľudí, stíhaný väzobne alebo na slobode?

  0icon

  Bratislava 6. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Obvinený Dušan D., ktorý v opitosti spôsobil víkendovú tragickú dopravnú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami,…

  Po Limane sa hlavná pozornosť upriamuje na Kreminnský smer. Čo sa deje?

  0icon

  Kyjev 6. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrii Marienko)   Po oslobodení Limanu sa Kreminnský smer stal miestom hlavných bojov na frontovej línii, povedal pre Donbas Realii gubernátor…

  "Krym je ruský!": "Lúče smrti" prinútili Muska milovať Rusko

  0icon

  Moskva 6. októbra 2022 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-Hannibal Hanschke) Americkí experti sa domnievajú, že miliardár sa bojí o svoje satelity Starlink, ktoré už mohli byť zasiahnuté našimi bojovými…

  Sachs zaskočil moderátora, keď obvinil USA zo sabotáže plynovodu Nord Stream. „Jeff, Jeff, v tomto bode musíme prestať..."

  0icon

  Bratislava 6. októbra 2022 (HSP/Daily Mail/Foto:Screenhot)   Ako informuje portál Daily Mail, ekonóm Kolumbijskej univerzity prekvapil, keď počas vysielania uviedol, že za sabotážou plynovodu Nord…

  Vášeň v Tebe

  Peterson porozprával o ženských sexuálnych fantáziách. Akú úlohu v nich zohráva rozprávka Kráska a zviera?

  0 icon

  Uznávaný klinický psychológ, autor kníh 12 pravidiel pre život a Za hranicou poriadku - Jordan Peterson - v jednej zo svojich prednášok porozprával o ženskej sexuálnej fantázii. Jeho vyjadrenia však nie sú založené na rozhovoroch so ženami. Možno vás to prekvapí, ale na ženské sexuálne fantázie sa podľa jeho slov zamerali inžinieri z Googlu.…

  Násilie "Pána Smitha" v realite? Angelina Jolie prezradila, čo sa dialo na palube lietadla

  0 icon

  Americká herečka Angelina Jolie podala žalobu na bývalého manžela Brada Pitta a obvinila ho z domáceho násilia, informuje portál People. Podľa žaloby Pitt počas konfliktu v súkromnom lietadle v roku 2016 chytil jedno z ich detí pod krk a ďalšie mal udrieť päsťou do tváre.

  5 jednoduchých spôsobov ako byť (oveľa) lepšou mamou

  0 icon

  Každá z nás chce byť pre svoje deti tou najlepšou mamou. Mladé mamičky, ale aj tie staršie dostávajú mnoho (niekedy nevyžiadaných) rád, ako vychovávať svoje deti. My vám prinášame 5 jednoduchých spôsobov, ako byť ešte lepšou mamou pre svoje dieťa. Darujte dieťaťu sústredených 15 minút Dvakrá

  Nepríjemná skúsenosť s európskymi lekármi ju vohnala "pod nože" iránskeho doktora. Lela Vémola prehovorila o ceste do Teheránu

  0 icon

  Bývalá slovenská playmate Lela Vémola odcestovala do Iránu. Dôvodom je jej nepríjemná skúsenosť s európskymi lekármi. „Veľmi dlho som zvažovala cestu do ďalekého Iránu, ale toto rozhodnutie neľutujem. Po nepríjemných skúsenostiach s lekármi v Európe, čo sa týka plastiky nosov, som sa zverila do rúk Dr. Farshida Mahboubirada, pretože viem, že…

  Dojemná pieseň Márie Čirovej po tragickej nehode v Bratislave: "Prečo nedá sa žiť bez obáv ako v náručí matky?"

  0 icon

  K tragickej dopravnej nehode na bratislavskej zastávke MHD Zochova uviedla niekoľko úprimných slov aj speváčka Mária Čírová. Zaspievala aj dojemnú pieseň. „V noci som sa vrátila z jedného koncertu a nemohla som zaspať. Vznikli tieto slová a melódia. Zastávka Zochova bola mojou zastávkou 5 študentských rokov. Je to jedna z najfrekventovanejších…

  Armádny Magazín

  Luhanský obrnený transportér pod paľbou zachraňuje posádku druhého poškodeného vozidla. Video

  0 icon

  Ukrajina, 6.október 2022 (AM) – Dôstojník 1. práporu 4. brigády Luhanskej ľudovej republiky s volacím znakom Denčik na svojom BMP-1 napreduje, aby pomohol posádke spriateleného vozidla predtým poškodeného v boji. Dokonca aj potom, čo raketa Javelin zasiahla kapotu jeho vozidla, bol schopný dokončiť úlohu evakuácie druhej posádky. Jeho kolega operátor-strelec 7

  Kniha "Krstní otcovia Hitlera" má čo povedať o súčasných vládcoch politiky

  0 icon

  Slovensko, 6.október 2022 (AM) – Kniha Krstní otcovia Hitlera strháva závoj zahmlievania veľmi tragickej etapy európskych a svetových dejín, ako je nacizmus. Analýzou politických, ekonomických, diplomatických a iných dokumentov n

  Američania bijú na poplach. Kyjevské sily sa nechali vylákať pred ruskou ofenzívou

  0 icon

  USA, 6.október 2022 (AM) – Americké médiá s prekvapením píšu, že ukrajinské jednotky, ktoré vstupujú do „oslobodených“ miest Donbasu, tam prakticky nestretávajú ľudí. Naznačuje to najmä denník The New York Times. Mnoho obyvateľov ukrajinských osád bolo na začiatku špeciálnej operácie evakuovaných. Teraz, s nástupom ozbrojených síl Ukrajiny, sa ľudia sťa

  Aj americká lietadlová loď ide do Japonského mora demonštrovať silu po odpálení severokórejskej rakety

  0 icon

  Južná kórea, 6.október 2022 (AM) –  USS Ronald Reagan, lietadlová loď s jadrovým pohonom, vplávala do Japonského mora po tom, čo Severná Kórea odpálila raketu stredného doletu ponad Japonsko. Vojnová loď sa bude nachádzať východne od Južnej Kórey , uviedla agentúra Yonhap s odvolan

  Už nie na ochranu Ukrajiny. USA sa netaja ďalšou finančnou podporou útočných operácií proti Rusku

  0 icon

  USA, 6.október 2022 (AM) – Washington poskytne Kyjevu nový balík vojenskej pomoci vo výške 625 miliónov dolárov. Uviedol to americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským podľa správy na webovej stránke Bieleho domu. Na Ukrajinu budú dodané ďalšie zbrane a vybavenie vrátane 4 viacnásobných odpaľovacích rakiet H

  FOTO DŇA