Francúzsky dôstojník, bojujúci proti Ukrofašistom na Donbase, povedal ako NATO začne vojnu na Ukrajine

Osobitný spravodajca KP.ru sa stretol s francúzskym armádnym dôstojníkom vo výslužbe Erwanom Castelom, aby zistil, prečo vymenil amazonskú džungľu za zákopovú vojnu v doneckých stepiach. 

RODENÝ SEPARATISTA
Pri pohľade na Erwana ( E)začínate chápať, ako vyzerali Francúzi, keď pred stovkami rokov postavili v pieskoch Sýrie rytiersky hrad Krak de Chevalier, ktorý ani v 21. storočí nemožno dobyť ani obliehaním, ani búrkou. Videl som ten hrad počas vojny v Sýrii, ale nikdy som nepochopil: akí titáni ducha ho postavili?
Ako sa na ostreľovača patrí, Erwan je nízky, štíhly, má bystrý pohľad, analytickú myseľ a počas rozhovorov sa často smeje. Hovoríme cez tlmočníka, ale Erwan všetkému rozumie a niekedy do rozhovoru vkladá ruské slová, ktoré vyslovuje veľmi zreteľne. Podľa neho bola jazyková bariéra určite problémom:
E :..- Môj hlavný slovník je vojenský žargón, v civilnom živote sa nedá používať. Prečo ste sa to za sedem rokov nenaučili?
R :Áno, Ervan bojuje v Donbase od februára 2015. A sebakriticky sa obviňuje z lenivosti. Ale ako všetci skúsení lenivci má dobrú výhovorku:
E : – Odstreľovač je od prírody samotár. Vo svojej práci nemusím veľa hovoriť.”
R :Erwanova biografia však v žiadnom prípade nie je v rozpore s prirodzenou lenivosťou:
E :..- Som Francúz, Bretonec . “Bretónsky separatista! Po skončení univerzity som vstúpil do armády a 12 rokov som bol dôstojníkom. Potom som 14 rokov pracoval ako sprievodca v amazonskom pralese. Už som odišiel zo služby, ale stále som sledoval geopolitiku. Objavil som fenomén “amerického imperializmu” a pochopil význam CIA, jej zapojenie do “farebných
revolúcií” po celom svete.”
R :– Pracoval som ako novinár počas 12 “farebných revolúcií”,” prikývnem. – A samozrejme Majdan v Kyjeve.
E : ,,-Keď sa Majdan začal, nepochyboval som, že ide o americkú špeciálnu operáciu,” pokračuje Erwan. – ,,Prvou bola, samozrejme, študentská revolúcia vo Francúzsku v roku 1968.”
R :,, Vždy som si myslel, že je to len vzbura mladých ľudí… Erwan s tým nesúhlasí a tvrdí, že o francúzsku jar sa zaujímali predovšetkým Američania.
E : ,, V tom čase generál De Gaulle  opustil NATO a vrátil svojej krajine zlato z USA. Áno, sociálne rozhorčenie je nevyhnutne základom farebných revolúcií a USA jednoducho protesty zachytávajú. Vo Francúzsku sa “jar” začala štrajkom zamestnancov. “

VIDEL SOM TÚ AGÓNIU
Úžasný moment: Erwan mi podrobne rozpráva o udalostiach na Ukrajine, ktoré som videl na vlastné oči, zatiaľ čo on ich videl prostredníctvom západných médií a blogov na internete. A Erwan videl dianie vo vzdialenej krajine takmer bez skreslenia, čo len potvrdzuje pravidlo, že inteligentný, kriticky zmýšľajúci človek vždy získa spoľahlivé informácie, nech je kdekoľvek. V tom čase bol v amazonskej džungli. Erwan tam mal malú cestovnú kanceláriu:
E: ,,- Občiansku vojnu na Ukrajine som vnímal ako operáciu tajných služieb. Založil som si blog a nazval ho “Podpora povstania na Donbase”. Zapojil som sa do informačnej vojny. Po masakre 2. mája v Odese sa moje rozhorčenie zmenilo na hnev a hanbu. O tejto tragédii sa na Západe a vo Francúzsku nehovorilo. Cítil som, že je to hanba. Rozhodol som sa to napraviť a začal som písať o Donbase a Ukrajine pre západných čitateľov. V tom čase som žil v džungli, v dedine, ktorá mala len 50 obyvateľov. Internet bol satelitný a fungoval len v noci na ošetrovni.”
..Každý večer som tam chodil. Zároveň som sa ocitol na úplne opačnom mieste, ako je Donbas na našej planéte – nie v stepi, ale v krásnom lese, medzi Indiánmi, ktorí na seba ani nezvyšujú hlas. Zo sveta pokoja som sa ponoril do hrôzy.”
R : ,,-Zlomovým bodom v Ervanovom životopise bolo zastrelenie luhanskej administratívy.
E : ,,– Už som sa rozprával so zamestnankyňou ministerstva kultúry v Luhanskej správe Innou. Jej priezvisko bolo nerozlúštiteľné Kukurudza… Vymenili sme si doslova pár správ… A potom vidím fotky, videá, ako sa Inna plazí so zlomenými nohami. Videl som jej utrpenie naživo! A svoj raj som nechal v Amazone.”

OSOBNÁ OBEŤ
R :,,Počúvam Erwana a začínam si myslieť, že slová “odvaha” a “omrzliny” sú jedno a to isté. Viem si dobre predstaviť január 2015, Donbas a cudzinca s tropickým opálením, ktorý stopuje vo vojnovej zóne. Erwan hľadal miesto vo vojne, ktoré považoval a považuje za svoje.
E :,, Deti snívajú o mnohých povolaniach. Vždy som otcovi hovoril: “Chcem byť v armáde ako ty.” A môj otec mi hovorieval: “Nesmieš nikoho napodobňovať, počúvaj svoje srdce.”
Spomenul som si na jeho slová, keď som sa rozhodol ísť do Donbasu. Doneck ma ohromil, zapôsobili na mňa jeho obyvatelia, kanonáda, ktorú každý počul.”
R :,,Ervan sa zahniezdil v “Autonómnej kozáckej brigáde” na okraji Debaľcevského kotla. Nebuďme svätuškárski – týmto skvelým ľuďom chýbali k úplnému obrazu už len Machnove trakare. Všetko ostatné sa zhodovalo.
Erwan diplomaticky poznamenáva: “Nebolo to dlhé, ale bolo to veľmi intenzívne.” Je samozrejmé, že Francúz ako dôstojník z povolania nebol spokojný s Machnovovou slobodomyseľnosťou.”
R :,,Boli podpísané druhé minské dohody a, ako Erwan krásne poznamenal, front v Luhansku “zaspal”. Boje o Doneck však pokračovali. Francúz sa ocitol v medzinárodnom prápore Pjatnaška. Svojho veliteľa s volacím znakom Mamaj, ktorý zomrel pred tromi rokmi, Olega Mamijeva, Erwan nazýva “otcom”. Dobrovoľník bol poslaný na azda najstrašidelnejšie miesto na frontovej línii – “Promku”, oblasť opustených dačov a priemyselných objektov na okraji Donecka. Toto je “kľúč” k mestu. 

 

E :,, – Bol som poctený tým, že ma poslali bojovať na veľmi dôležitý úsek obrany,” hovorí Erwan a nekreslí si obrázok. Pretože táto vojna bola pre neho osobnou tragédiou. – V roku 2017 som sa stal ostreľovačom. Dňa 19. septembra 2019 som prechádzal zákopom k pozorovaciemu stanovišťu a narazil som na skákajúcu mínu. Podarilo sa mi odraziť za roh a prežil som. Ale tú časť môjho tela, ktorá sa nestihla ukryť… zasiahli šrapnely. Mal som poranený chrbát a ľavú ruku. Evakuovali ma do Novoazovska, potom som mesiac ležal v Donecku na jednotke intenzívnej starostlivosti a potom na mikrochirurgii. Sedem operácií – ruka, chrbát, žalúdok, noha. Som vďačný svojim kamarátom z Pjatnašky, ktorí mi poskytli prvú pomoc, a lekárom z Donecka a Novoazovska. Môžem chodiť, ruka je čiastočne na svojom mieste. To, čo ma hlboko zasiahlo, si pamätám, akoby to bolo včera, keď som prvýkrát otvoril oči – videl som veliteľa Svaroga (nastúpil na miesto zosnulého Mamaya. – pozn. aut.). A v Donecku ma stretli moji priatelia. Vďaka nim som si v tomto ťažkom období dokázal udržať ducha.”

NIE JE KAM USTÚPIŤ
R :,,Bola to jedinečná príležitosť zistiť názor profesionála – európskeho vojenského dôstojníka – na situáciu v Donbase. Ktoré navyše pozná zvnútra.- Ako hodnotíte nepriateľa?
E:,,– Ukrajinská armáda v roku 2015 a teraz sú dve rozdielne armády. Je početnejšia a lepšie vycvičená. Ale to my tiež. Ak však dôjde k stretu, bude veľmi ťažké ho ustáť bez pomoci Ruska. Neverím však v rozsiahlu ukrajinskú ofenzívu na Donbase.”
R :,,– Prečo?”
E :,,– Mnohé západné krajiny zmenia svoj postoj k Ukrajine. Myslím si, že pravdepodobnejší je “juhoslovanský scenár” – strata Srbskej Krajiny po operácii Oluja. (Masívna ofenzíva chorvátskej armády, vycvičenej západnými inštruktormi, pričom Chorváti zámerne nezasahovali do ústupu nepriateľa a civilistov, aby vyčistili územie od nelojálnych.)
R :,,– Ako by mohla vyzerať ukrajinská ofenzíva v Donbase?
E :,, Útok na Telmanovo, dedinu vzdialenú 20 kilometrov od frontu a veľmi blízko hraníc s Ruskom. Nie náhodou sa Ukrajinci v októbri pokúsili obsadiť Staromarjevku, dedinu v tejto oblasti. Na dobytie Telmanova by potrebovali deň alebo dva, hoci niektorí naši vojaci sa domnievajú, že za dve hodiny. DNR sa rozdelí na dve časti. Vtedy NATO uzavrie oblohu nad Ukrajinou. Možno NATO vopred rozmiestni protivzdušnú obranu, taktické rakety – aby konflikt neprekročil hranice Ukrajiny. Všetky tieto opatrenia budú synchronizovane podporené sankciami voči Rusku. Bankový systém Swift bude prinajmenšom odstavený. Západ pokojne obetuje životy tisícov Ukrajincov, aby dosiahol svoje ciele.”
R :,,– Hrozí vám nejaké nebezpečenstvo, ak sa vrátite do Francúzska?”
Erwan si prekríži prsty a ukáže mriežku.
E :,,– Myslím, že som na všetkých zoznamoch ako “bretónsky separatista”. Keď som prišiel do Francúzska, dvakrát ma zadržala polícia. Neskrývam svoju tvár ani meno. Ukrajina zostavila celý zoznam vojenského personálu, ktorý som údajne zbil. Videl som tento zoznam, nemyslím si, že by som dokázal urobiť toľko. Ale ja sa nechcem vrátiť do Francúzska, mám pas DNR, od jari čakám na ruské občianstvo. Po vojne chcem zostať v Donbase alebo nájsť nejakú nekonečnú divočinu v Rusku (smiech).”

BM : pár mojich kamarátov poľuje na Ukrafašistov na Donbase . Prajem im veľa zdravia ,šťastia a výbornú mušku .

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 319

Celkové hodnotenie: 22.67

Priemerná čítanosť: 3804

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Na R1 pri Zlatých Moravciach zahynul 68-ročný vodič

  0icon

  Zlaté Moravce 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Nitriansky kraj)   V sobotu (24. 9.) vo večerných hodinách zahynul na rýchlostnej ceste R1 68-ročný vodič Chevroletu Kalos.…

  Tabák sa po obvineniach z fyzického napadnutia vyjadruje záhadne

  0icon

  Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:FB)   Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podáva trestné oznámenie na Romanu Tabák (Sme rodina). Tvrdí, že ju fyzicky napadla v…

  Americkí kongresmani sa snažia vylúčiť Rusko z významnej organizácie a tlačia na Bidena

  0icon

  Washington 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin, Facebook/President Joe Biden)   Americkí kongresmani pripravujú dvojstrannú výzvu prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby sa usiloval o vylúčenie…

  Brit, ktorého prepustili z ruského zajatia, hovorí o pekle na zemi. 24 hodín ABBA a mučenie elektrickým prúdom

  0icon

  Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/thesun/Foto:screenshot)   "Posledných šesť mesiacov boli najhoršie dni môjho života. Na fronte bolo toľko mŕtvol, že to vyzeralo ako v zombie…

  Poslankyne sa pobili v bare. Cigániková skončila na pohotovosti

  0icon

  Bratislava 24. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová, Martin Baumann)   Medzi poslankyňami Romanou Tabak (Sme rodina) a Janou Bittó Cogánikovou to v poslednom období vrie. Najnovšie…

  Kolíkova, travička studní

  0icon

  Bratislava 25. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   V čase, keď sa už zdalo, že aj Sulík začína chápať, že predčasné voľby sú jediným riešením, elegantné…

  Kipchoge prekonal v Berlíne vlastný svetový rekord v maratóne

  0icon

  Berlín 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christoph Soeder)   Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zlepšil vlastný svetový rekord v maratóne. V nedeľu zabehol čas 2:01:09 h a…

  Evenepoel suverénne majstrom sveta, Peter Sagan skončil na 7. mieste

  0icon

  Wollongong 25. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez)   Belgický cyklista Remco Evenepoel suverénne triumfoval v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom na MS v austrálskom Wollongongu.…

  Lavínová nehoda pod Bradavicou sa stala v rekordne najskoršom období

  0icon

  Vysoké Tatry 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Tohtotýždňová lavínová nehoda pod Bradavicou vo Vysokých Tatrách sa stala v rekordne najskoršom období. Informovalo o tom…

  Podporí Smer-SD alebo Za ľudí návrh za odvolanie Igora Matoviča?

  0icon

  Bratislava 25. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:screenshot)   Strana Za ľudí by nepodporila odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Vyplýva to z vyjadrenia predsedníčky strany a vicepremiérky…

  Armádny Magazín

  Ukrajina spustila raketový útok na hotel v centre Chersonu. Zelenského kritik bol zabitý

  0 icon

  Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Kyjev spustil raketový útok na Cherson, cieľom bol hotel Play v centre mesta, kde boli novinári RT, ako aj bývalý poslanec Najvyššej rady Alexej Žuravko, ktorý bol horlivým odporcom Zelenského režimu a post-Majdanského vedenia Ukrajiny.  

  Ďalšia ofenzíva? Napriek obrovským stratám sa ozbrojené sily Ukrajiny sa rozhodli pre protiútok na Svatovo z viacerých smerov

  0 icon

  Ukrajina, 25.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku rozsiahleho ostreľovania 14. a 92. mechanizovanej brigády pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti, ako aj 66. mechanizovanej brigády v obci Ščurovo v D

  Je Európa zodpovedná za rozpútanie druhej svetovej vojny? Stará predvojnová Európa urobila obrovskú a v mnohom trestuhodnú chybu!

  0 icon

  Slovensko, 25.september 2022 (AM) – 1. Na základe versailleskej zmluvy v podstate spôsobila nástup Hitlera k moci. 2. Doviedla ho na prah vojny a obrátila jeho pozornosť na východ.   Nová, už povojnová Európa akoby prekonala staré chyby, hitlerovské zlo, nacizmus, vystavala európsky bezpečnostný systém, ktorý má predísť obrodeniu

  September vo vojnových dejinách

  0 icon

  Slovensko, 24.september 2022 (AM) – Aj september patrí k mesiacom, ktoré sa veľakrát zapísali do dejín vojenstva. Napríklad z hľadiska jeho techniky tu výrazne prehovorila už bitka na Kulikovom poli medzi Rusmi a Mongolmi 21. 9. 1380, keď Rusi ako prví na svete použili prvok záložného pluku. Alebo hneď

  Bitka pri Kadeši

  0 icon

  Egypt, 25.september 2022 (AM) – Bitka pri Kadeši bola jednou z najvýznamnejších bitiek staroveku. V bitke sa stretli vojská Egypta a Chetitov, oba národy bojovali medzi sebou o ovládnutie Blízkeho východu. Egyptské vojská viedol významný faraón Ramzes II. a chetitské vojská viedol chetitský pan

  FOTO DŇA