1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2

Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové dôkazy o správnosti pôvodných postulátov. Jedným z nich je stávka na osvietený a umiernený konzervativizmus.
Aký konzervatívny model môže Rusko ponúknuť svetu? Konzervativizmus je predovšetkým o hodnotách. Konzervatívne hodnoty sú štát, rodina, domov, práca, Boh, jasné chápanie svojej “rodovej” úlohy (muž a žena), bez akýchkoľvek medzistupňov a iných psychopatologických deštruktívnych foriem. A tieto hodnoty si vyžadujú nielen pasívnu ochranu, ale aj aktívny boj: “Za skutočné hodnoty treba bojovať, brániť ich zo všetkých síl” – V. Putin.
To znamená, že V. Putin hovorí, že sa nestiahneme do vlastného domu a nebudeme pasívne sledovať, čo sa deje vo svete, ale jasne vyjadríme svoj postoj k morálnym a etickým problémom súčasného sveta a ponúkneme ho iným krajinám, aby si ho osvojili ako vzor.
Navyše, pozícia Západu už dnes nie je taká pevná ako pred 20 až 30 rokmi: “A tí, ktorí sa po studenej vojne cítili víťazmi… čoskoro pocítili, že sa im aj na tomto Olympe stráca pôda pod nohami,” zdôraznil ruský líder.
V. Putin kladie dôraz na to, že nie TNC, ale národné štáty zostanú jednotkami svetového poriadku. Korporácie si nebudú môcť uzurpovať “politické funkcie” a dostať sa na úroveň štátu.
Technologická revolúcia nesmie viesť k zmene chápania toho, čo je človek, jeho zmyslu. Človeka nemožno vtesnať do Matrixu a jeho zmysel života zredukovať na výživný vývar, ktorý má podporiť existenciu robotických a digitálnych zariadení.
Naopak, v priebehu informačno-technologickej a digitálnej transformácie sveta “rastie význam budovania na základoch hodnôt, ktoré ľudská civilizácia vytvorila v priebehu storočí. Zatiaľ čo Západ tento základ podkopáva prostredníctvom LGBT, transrodových a iných programov, Rusko má svoju vlastnú cestu.
Cesta, ktorou sa Západ vydal, je cestou deštrukcie – základov, tradície, samotného obrazu človeka. My sa touto cestou nevydáme a vyzývame ostatných, ktorí si tieto základy zachovali, aby sa k nám pridali. Napríklad Čína.
Doteraz sa to všetko hovorilo potichu, bez hlasných hesiel. Ale je to spôsob, akým sa hovorí s inteligentnými ľuďmi. V. Putin sa neobracia na všetkých, ale na tých, ktorí sú pripravení počúvať. Kto je zrelý na určité kroky a rozhodnutia, ale ešte si nie je istý, či je to správne. Prezident ukazuje správnosť a adekvátnosť tohto postoja novým výzvam a priamo hovorí, že Rusko je pripravené stať sa novou archou ľudskej civilizácie, ale len pre tých, ktorí prijmú naše tradície, základy, morálku a pravidlá.

Dva citáty z prejavu :
“Sme prekvapení, že v krajinách, ktoré sa považovali za vlajkové lode pokroku, dochádza k paralýze,” povedal Putin počas niekoľkohodinového vystúpenia. “Samozrejme, do toho, čo sa tam deje, nám nič nie je, ale niektorí sa predsa len domnievajú, že spoločenský a kultúrny prevrat, ktorý zúri v niektorých západných krajinách, agresívne vymazávanie celých stránok vlastnej histórie, afirmatívne akcie pre menšiny a požiadavka upustiť od tradičného výkladu takých základných hodnôt, ako je matka, otec, rodina a rozdiel medzi pohlaviami, je medzníkom… to všetko považujú za obnovu spoločnosti.”

Putin povedal, že západné krajiny majú právo robiť si, čo chcú, ale “drvivá väčšina ruskej spoločnosti” tieto nové spôsoby myslenia odmieta.

“Stúpenci takzvaného sociálneho pokroku veria, že prinášajú ľudstvu nové vedomie, správnejšie ako predtým. A Boh im daj, aby vlajka v ich rukách, ako hovoríme, pokračovala. Ale viete, čo chcem teraz povedať: recepty, ktoré navrhujú, nie sú vôbec ničím novým, všetko toto – akokoľvek sa to niektorým ľuďom môže zdať nečakané – sme už v Rusku zažili, už sme to mali. Po revolúcii v roku 1917 boľševici, opierajúc sa o dogmy Marxa a Engelsa, tiež vyhlásili, že zmenia celý zaužívaný spôsob života – nielen politický a ekonomický, ale aj samotnú predstavu o tom, čo je ľudská morálka, základ zdravej existencie spoločnosti. Ničenie stáročných hodnôt, viery, vzťahov medzi ľuďmi až po úplné opustenie rodiny (to sa aj stalo), zavádzanie a podporovanie udavačstva voči blízkym – to všetko bolo vyhlásené za pochod pokroku a mimochodom, vtedy malo vo svete dostatočnú podporu a bolo to módne – rovnako ako dnes.” 
russtrat.ru

2. 

Za roky novej studenej vojny sme sa veľmi dobre naučili správne čítať správy prichádzajúce zo zahraničia.

Spojené štáty začali hovoriť o urovnaní situácie v Donbase a spustili nový spor o členstvo Ukrajiny v NATO. Je možné, že Washington sa zrazu vážne zaujíma o osud našich susedov a chce úprimne pomôcť Kyjevu? Ako hovoria naši susedia, “nie sme hlupáci”. Je to veľmi jednoduché. Američania opäť začínajú vyjednávať s Ruskom. Ukrajina je len nástrojom, objektom, nie subjektom medzinárodnej politiky, ako tomu bolo v uplynulých desaťročiach.
O čom sa bude vyjednávať tentoraz? Dôvodov je veľa: najnovšie zbrane v podobe hypersonických rakiet Avangard, Kyndžal, Zirkon, spoločné rusko-čínske cvičenia, energetické zdroje, metalurgia a mnoho, mnoho ďalšieho. Američania hrajú poker, čo je známy trik. Najskôr zvýši stávky a blafuje, donútia súpera zložiť karty alebo pristúpi na ústupky. Zlyhanie? Žiadne obavy: bude nové kolo.
Až na to, že Washington má v súčasnosti jeden vážny problém. Američania si stále myslia, že majú ,,plný ruku”, ale v skutočnosti majú len postupku. Máme však kráľovskú výzbroj a schopnosť odolať aj tým najtvrdším ekonomickým sankciám – roky príprav a nahrádzania dovozu neboli zbytočné.
“Podporujeme obrannú reformu Ukrajiny a jej ambíciu stať sa členom NATO,” povedal šéf Pentagónu Lloyd Austin. “Žiadna tretia krajina nemá právo vetovať členstvo v NATO,” sú opäť jeho slová. Tradičné, známe, ba až otrepané mantry, ktoré majú pozdvihnúť morálku ukrajinskej elity, povzbudiť ju, dať jej ďalšiu prázdnu nádej. Patrónske potľapkanie po pleci, ktoré sa už stalo zvykom: vydrž, chlapče, sme s tebou, sme spolu. Uspávacie frázy, ktoré vás uspia, a občasné letáky, ktoré vám pripomenú, kto je tu šéf.
Nebezpečenstvo pre Ukrajincov spočíva v tom, že miestna politická trieda, ktorá si zvykla na takéto formy spolupráce so Spojenými štátmi, im zo zotrvačnosti naďalej verí. A to je pre ďalšiu existenciu Ukrajiny veľmi znepokojujúci príznak, pretože žiť v sebaklame, v neustálej nádeji na niečo, čo sa z definície nemôže stať, znamená len prehlbovať krízu, v ktorej sa nachádzate.
Namiesto toho, aby Kyjev začal nejako riešiť kopec nahromadených ekonomických, politických a sociálnych problémov, pokračuje v užívaní sedatív v nádeji, že čoskoro dostane Krym a Donbas na striebornom podnose – a život sa hneď zlepší. Nedostanú : v súčasnosti na svete nie je žiadna mocnosť, ktorá by toho bola schopná urobiť. Je potrebné to pochopiť a prijať. Na to, aby sa Ukrajina začala liečiť, musí sa jej politické vedenie pozrieť pravde do očí a vidieť skutočný stav vecí. A to je v Kyjeve veľmi vážny problém. Vo svete ako celku je skutočne vážna kríza triezvosti.

Aký hlavný záver by sme mali vyvodiť zo správ, ktoré prichádzajú z Washingtonu? Rusko stále považujú za hrozbu – a to veľmi vážnu hrozbu.

Naozaj chcú s nami niečo urobiť, aby sme sa prestali báť. Čo však môžu skutočne urobiť? Ak sa dokonca začne Nord Stream 2, ak aj pod sankciami život pokračuje, ruská ekonomika sa rozvíja, HDP rastie a nie je jasné, čo si počať s vojenskou silou Ruska.
Sú veľmi vystrašení, a preto stále používajú rovnaké metódy: vydieranie a vyhrážky. Videli sme to, poznáme to, reagujeme len s iróniou a zmyslom pre dôstojnosť. Washington nechápe, že takéto príbehy už nikto neberie vážne. Ich štátny stroj sa zasekol, vydáva veľa hluku, spod kolies strieka blato na všetky strany, ale nepostupuje ani o centimeter. USA sa stali predvídateľnými a ľahko vypočítateľnými. Sledujme a pokračujme v našej politike. USA už nemôžu vážne zasahovať, iba ,,mlžiť”.
Anna Šafranová

3. Ako premeniť krajinu na ľudskú púšť

Začiatkom tohto roka, keď si USA a Nemecko vyjasňovali svoje postoje k plynovodu Nord Stream 2, dohoda, ktorá bola následne uzavretá, obsahovala záväzok Nemecka kompenzovať Ukrajine stratu peňazí za tranzit ruského plynu
Ako vtedy informoval nemecký denník Handelsblatt, Berlín a Kyjev sa dohodli na spoločnom projekte výroby vodíkového paliva. Ukrajina-DE má pomôcť Európskej únii zbaviť sa “špinavej” tepelnej energie do roku 2050. V strednodobom horizonte by Ukrajina mohla dodávať do EÚ 7,5 GW vodíka (takmer pätinu toho, čo by sa do roku 2030 vyrobilo v EÚ). Takto organizátori energetickej transformácie predstavili “svetlú energetickú budúcnosť”.
“Vodíkový projekt” pre Ukrajinu ďalej rozvinula Angela Merkelová počas svojej poslednej návštevy Kyjeva v auguste, keď uviedla, že “za 25 rokov môže Európa odmietnuť kupovať ruský plyn alebo ho spotrebovať menej”, takže “Kyjev by sa mal zapojiť do výroby vodíka a zelenej energie”.
Vo všeobecnosti takáto márnivá predstavivosť politikov nie je bežná, ale zrejme je možné predať ju aj ukrajinskému klientovi. Je známe, že dekarbonizácia si vyžaduje monštruózne výdavky a alternatívna energia nie je schopná konkurovať uhľovodíkovej energii v ekonomickej efektívnosti a je podporovaná štátnymi dotáciami, daňovými zvýhodneniami a “zelenou tarifou”, podľa ktorej sú spotrebitelia nútení platiť.
Ten istý Handelsblat píše, že závislosť EÚ od ruských surovín je nežiaduca, ale v súčasnosti sa jej nedá vyhnúť: “Ropa a plyn z Ruska nemajú alternatívu. Avšak… v ére po skončení ťažby ropy bude potrebné urýchlene znížiť závislosť od Ruska… To znamená, že Nemecko a EÚ musia podporovať obnoviteľné zdroje energie a výrobu vodíka… na Ukrajine, v severnej Afrike a v ďalších susedných krajinách… Rusko chce uviesť na trh vodík zo zemného plynu a jadrovej energie, v prípade potreby aj za oveľa nižšiu cenu, aby sa zbavilo konkurencie… a Európa musí týmto pokušeniam za každú cenu odolať – predovšetkým kvôli ochrane klímy”.
Odborníci rozlišujú medzi “modrým” vodíkom, ktorý sa vyrába zo zemného plynu, čo je hlavná metóda používaná v priemysle na výrobu procesného vodíka, ale bez prínosu z hľadiska zníženia emisií uhlíka, a “zeleným” vodíkom, ktorý sa vyrába elektrolýzou z vody. Druhým zdrojom energie by mohli byť jadrové elektrárne, ktoré sú úplne “uhlíkovo neutrálne” a vyrábajú veľmi lacnú elektrickú energiu, ale environmentálna lobby vniesla do nemeckej spoločnosti panický strach z jadrovej energie. Preto sa v súčasnosti za “čistý” považuje len plynný vodík získaný z vody prostredníctvom slnečnej energie a veternej energie.
V tomto systéme však vodík funguje ako nosič, nie ako zdroj energie. Energia sa musí vynaložiť na získanie vodíka z vody (štiepením na atómy vodíka a kyslíka) a potom “na správnom mieste” na získanie energie spaľovaním (spojením atómov vodíka a kyslíka). Základné fyzikálne zákony, ktoré politici nemôžu zrušiť, neumožňujú, aby tento proces prebiehal bez citeľných strát energie. Odborníci tvrdia, že účinnosť takéhoto systému by nepresiahla 20-30 %.
Environmentálna ideológia predpokladá, že ekonomické hľadisko možno ignorovať. Vynára sa však otázka: Prečo chcú Nemci rozvíjať výrobu zeleného vodíka ďaleko za hranicami Spolkovej republiky Nemecko (Maroko, Ukrajina)? Preprava vodíka na vzdialenosť tisícov kilometrov je totiž veľmi nákladná záležitosť – “vodíkové potrubia” sú oveľa drahšie ako plynovody. Prečo by Nemecko investovalo stovky miliárd (hovoríme o investíciách takéhoto rozsahu) v iných krajinách a potom platilo desiatky, ak nie stovky miliárd ročne za hotovú produkciu, keď sa zdá, že tieto peniaze by mohli zostať doma, kde by pracovali pre nemeckú ekonomiku?

Odpoveď je zrejmá: nepotrebujú ju.  Vytváranie kapacít obnoviteľných zdrojov energie si vyžaduje vyvlastnenie obrovských plôch, ktoré v Európe neexistujú. Veterné elektrárne už musia byť umiestnené na mori, čo znásobuje ich náklady. Na prechod k energetike je potrebná pôda bez ľudí!

Preto je záujem o severnú Afriku – najväčšiu púšť na svete, Saharu, kde je množstvo pôdy nevhodnej na iné hospodárske využitie. Ukrajina však ešte nie je púšť! Viac ako 70 % jeho územia tvorí poľnohospodárska pôda, ďalších 15 % je zalesnených, zvyšok sú sídla, priemyselné objekty a infraštruktúrne zariadenia.
Aj tu je odpoveď zrejmá: obrovské plochy pôdy sa budú musieť vyvlastniť pre veterné a solárne elektrárne, podniky sa budú musieť zatvoriť, osady sa budú musieť opustiť, obyvateľstvo sa bude musieť evakuovať. To si vyžaduje masívne zníženie počtu obyvateľov. Napríklad prostredníctvom opakovaných vĺn “pandémií” a súvisiacich opatrení, ktoré by mali nakoniec “uvoľniť” územie ľudí.  
V súčasnosti Ukrajina uvoľňuje pôdu pod lesnými plochami tým, že ich drancuje. Zatiaľ čo Európania ochraňujú vlastnú lesnú pôdu a zakázali ťažbu dreva, ukrajinské orgány si mädlia ruky a žiadajú, aby Ukrajina zrušila obmedzenia vývozu dreva a guľatiny. Nevidia ,,kradnutý” pôvod vyvážaného dreva.
Nadchádzajúce vyvlastňovanie poľnohospodárskej pôdy pre solárne elektrárne a veterné turbíny (nie nadarmo Západ trvá na skorom voľnom predaji poľnohospodárskej pôdy!), ktoré pripraví milióny ľudí o zdroj obživy, pripomína ohradzovanie pôdy v Anglicku v 15. a na začiatku 19. storočia, keď feudáli vyháňali poľnohospodárov z pôdy a dávali ju na pasienky oviec (s vlnou sa obchoduje oveľa výhodnejšie). Takto rástol anglický kapitalizmus. “Ovce začali požierať ľudí,” hovorilo sa vtedy.
Anglickí roľníci bez pôdy emigrovali do kolónií a teraz majú Európania o Ukrajincov vlastný záujem.   Keď Janukovyč rokoval o asociačnej dohode s EÚ (2013), vtedajší predseda Európskej komisie Romano Prodi povedal, že “spolupráca s Ukrajinou uľahčuje prílev novej pracovnej sily”. Aby nastal prílev lacnej pracovnej sily z určitého územia, musí sa tam radikálne znížiť životná úroveň, aby sa jeho obyvatelia presťahovali za zárobkom do cudzej krajiny. To sa deje práve teraz.
Ukrajina sa stala najvýhodnejším zásobovateľom Európy lacnou pracovnou silou bez práv. Zamestnať Zarubežana je oveľa lacnejšie ako európskeho pracovníka. A premena celej Ukrajiny na zónu s vylúčenou dostupnosťou (púšť) pre veterné turbíny a solárne elektrárne len urýchli vznik púšte.
…Chudobný zdroj lacnej pracovnej sily, surovinový prívesok, skúšobný priestor pre výrobu, ktorú sa na Ukrajine neoplatí rozvíjať – takto vidia budúcnosť Ukrajiny jej západní partneri.

https://www.fondsk.ru/news/2021/10/09/zelenaja-energetika-na-ukraine-sest-ljudej-54644.html

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Boris Mesár

O AUTOROVI

sledujem vývoj ľudskej spoločnosti viac ako 15 rokov a chcel by som sa podeliť o moje vedomosti s ostatnými

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 233

Celkové hodnotenie: 22.15

Priemerná čítanosť: 3942

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

  FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Moskva upozornila niektorých amerických diplomatov, že do 31. januára musia odísť z krajiny

  0icon

  Moskva 1. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Sputnik-Foreign Ministry of the Russian Federation)   Rusko v stredu upozornilo, že do konca januára bude musieť z krajiny odísť niekoľko…

  Zástupcovia cestovného ruchu žiadajú vládu prehodnotiť uzatvorenie pohybu medzi okresmi

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš, Jakub Kotian)   Predstavitelia piatich oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) vyzývajú Vládu SR, aby okamžite prehodnotila uzatvorenie pohybu medzi…

  Dianie na východnej hranici EÚ sa týka aj Slovenska, minister Korčok si preto želá upokojenie situácie

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Dianie na východnej hranici Európskej únie (EÚ) a NATO sa Slovenska bytostne dotýka, šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok…

  Prezident Aliancie stredoškolákov: Toto nie je lockdown. Musíme obmedziť mobilitu študentov

  0icon

  Bratislava 1. demcebra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin BaumannJaponsko)   Dnes o 9:00 hod. sa pred budovou Úradu vlády Slovenskej republiky uskutočnila tlačová konferencia “Toto nie je lockdown.…

  Ján Mikas: Situácia je zlá, treba počúvať odborníkov. Školy by mali čo najskôr prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Gröhling: Nie, ani keby to prikázal hlavný hygienik!

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Roman Hanc, Pixabay)   Školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Zdôrazňuje to hlavný hygienik…

  Zverejňuje dáta o očkovaných a nakazených v nemocniciach. Jeho strana sa ho chce preto zbaviť. Mňa neumlčíte, odkazuje

  0icon

  Praha 1. decembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook/Ondřej Dostál)   Zdravotnícky expert Pirátov Ondřej Dostál čelí kritike straníkov a môže byť dokonca vylúčený z vládneho tímu. Príčinou je,…

  Kolíková: Šírenie nepravdivej informácie bude po novelizácii Trestného zákona trestným činom. Šeliga nerozumie, prečo chce Kolíková zatvárať ľudí za hoaxy

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Ministerstvo kultúry a v spolupráci s rezortom spravodlivosti pripravujú novú legislatívu upravujúcu oblasť médií. Detaily…

  Epidemiológ Prymula by sa s očkovaním mladších detí neponáhľal: Máme veľmi malú skúsenosť. Na trhu je pre nich bezpečnejšia vakcína ako Pfizer

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (HSP/Foto:Twitter)   Európska lieková agentúra (EMA) odporučila koncom novembra rozšíriť indikáciu vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech na prevenciu ochorenia…

  Slovenská lekárska komora: Viaceré ambulancie mali pre chybu vymazať z obchodného registra

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Oliver Ondráš)   Pre administratívne chyby došlo zrejme k výmazu viacerých ambulancií všeobecných lekárov aj špecialistov z obchodného registra. Upozornila na…

  Mikulec: Požiadavkou konzília je, aby sa kontroly sústredili na územie SR, nie na hranice

  0icon

  Bratislava 1. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Policajné kontroly sa momentálne sústredia na dodržiavanie opatrení na území SR, tak, ako to požadujú odborníci. Na hraniciach…

  TopDesať

  Dych berúci Grand Canyon: 3. časť

  0 icon

  Prinášame pokračovanie tretej časti článku s názvom Dych berúci Grand Canyon. Pozrite sa s nami do tohto impozantného kútu sveta kaňonu, ktorý pôsobí na neškolené oko zdanlivo mŕtvym dojmom, ale poskytuje domov množstvu rastlín aj živočíchom. Veríme, že vám tretia a zároveň záverečná časť článku prinesie opäť nové informácie. Suchý…

  TOP 10 najnebezpečnejších drogových barónov všetkých čias

  0 icon

  Latinskú Ameriku v posledných rokoch ovládajú drogoví baróni. Hovorí sa, že zločin sa nevypláca, ale v priebehu rokov, nám títo drogoví magnáti ukázali opak. Títo muži a ženy vytvorili podzemné ekonomiky, prostredníctvom ktorých prúdilo milióny dolárov. A to nie raz ročne, ale každý týždeň alebo dokonca aj denne. Poď sa teda s nami pozrieť na…

  Vianočné darčeky: To najhoršie, čo ženy môžu dostať od muža

  0 icon

  Hneď v úvode chceme uviesť na pravú mieru, prečo sa v tomto článku venujeme len darčekom, ktorými obdarúvajú muži svoje polovičky. Dôvod je jednoduchý. Práve chlapi sú väčšinou tí, ktorí majú problém s výberom darov, potrebujú poradiť či usmerniť. Často očakávajú konkrétny nápad alebo tip. No mali by radšej zapojiť do nákupov trošku fantázie a kreativity. Preto…

  TOP 10 udalostí, ktoré prispeli k objavovaniu vesmíru

  0 icon

  Od začiatku nášho druhu, sme upierali naše pohľady k oblohe a snažili sa tým nájsť odpovede na rôzne otázky. Najskôr boli nebeské telesá v očiach ľudí označované za symboly bohov, ktoré k nim priraďovali. Od vtedy však máme za sebou dlhú cestu vývoja, kde sme dokázali do vesmíru poslať rakety, družice a rôzne iné telesá,…

  Fascinujúce animované fotografie, v ktorých sa zastavíš v čase

  0 icon

  Julien Douvier sa špecializuje na animované fotografie, moderné umenie, ktoré sa dokonale hodí pre počítače v 21. storočí. Fotograf zo Štrasburgu skúma svoje okolie a snaží sa tak zachytiť rôznorodé scény, ktoré mu tak umožňujú vyjadriť pocit pohybu v rámci svojho prostredia. Tieto statické fotografie neskôr dôkladne spracuje, pri čom kladie hlavný dôraz…

  Armádny Magazín

  Ruské sieťovo centralizované zväzky. Nie je to nový druh vojsk, ale novinka je to určite

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – Dnes v noci sa na stránke RIA Novosti objavila správa, že v ruských ozbrojených silách sa objavili zväzky, ktoré sú spôsobilé viesť mohutné sieťovo-centrálne operácie.   Sieťovo-centrálny princíp predpokladá, že všetci účastníci bojovej operácie sa stanú súčasťou jednej siete výmeny údajov, čo im umožní dosiahnuť i

  Rusko začalo sériovú výrobu protilietadlového komplexu Gibka-S s ultrakrátkym dosahom

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – Ruský systém protivzdušnej obrany krátkeho a ultrakrátkeho dosahu „Gibka-S“ vstúpil do štádia sériovej výroby. Ako zdôraznil Rostec, ide o prvý systém protivzdušnej obrany typu VSHORAD (Very Short-Range Air Defense) vyvinutý v Rusku.  

  Geniálna politika NATO. Lukašenko chce umiestniť jadrové zbrane na území Bieloruska

  0 icon

  Bielorusko, 1. december 2021 (AM) – Ako poznamenal bieloruský líder, stane sa tak, ak sa vo východnej Európe objavia jadrové hlavice. "Minsk ponúkne Moskve umiestnenie jadrových zbraní na území Bieloruska, ak NATO urobí podobný krok v Poľsku." Uviedol bieloruský vodca Alexander Lukašenko.   Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg už skôr povoli

  Americkí vojaci žiadajú od Pentagonu 100 miliónov dolárov za psychickú ujmu kvôli akciám ruskej armády

  0 icon

  USA, 1. december 2021 (AM, Avia-pro) – Americkí vojaci vyjadrili nespokojnosť s konaním Pentagonu na zabezpečenie ochrany americkej armády a súdnou cestou žiadaj

  Ruský prezident Putin označil vývoj hypersonických zbraní za reakciu na akcie NATO

  0 icon

  Rusko, 1. december 2021 (AM) – "Rusko začalo s vývojom hypersonických zbraní v reakcii na hrozby zo strany NATO." Uviedol na investičnom fóre "Rusko volá!" 30. novembra prezident krajiny Vladimir Putin.   Hlava štátu upozornila na to, že v Poľsku a Rumunsku boli rozmiestnené systémy protiraketo

  Svetlo sveta

  Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

  0 icon

  V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

  Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

  0 icon

  Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

  Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

  0 icon

  Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

  Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

  0 icon

  Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

  Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

  0 icon

  Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

  FOTO DŇA