Tento blog je o vyhodnotení prejavu pána Putina na Valdajskom klube očami ruských politológov .
Ruský prezident sprísňuje strategickú rétoriku a konkrétne politické rozhodnutia vo vzťahu k západným partnerom aj k domácej politike. Nová ruská diplomacia je tvrdá, silná a nekompromisná. Niektorí dokonca tvrdia, že takého Putina sme od mníchovského prejavu v roku 2007 nevideli. Nová vnútorná politika je zameraná na posilnenie štátu, aj keď je v rozpore s „demokratickými“ stereotypmi, ktoré sa na nás kladú zvonka.
Zbabelosť, do ktorej sa ponorila celá planéta, akosi posunula najdôležitejšie strategické otázky zahraničnej a domácej politiky do oblastí informačnej agendy. Bez ohľadu na to, ako zapnete televízor – všetko o covide a pre covid, áno, o maskách, o rukaviciach. Ale vec sa má tak, že ak hovoríme menej o vážnych problémoch, nezmiznú. Skôr naopak, postupne sa zostrujú.
Existuje predpoklad, že „naši západní partneri“ predpokladali, že v podmienkach epidémie a hospodárskych problémov bude Rusko v mnohých otázkach ústretovejšie. Alebo sa môže stať, že ruský ľud bude vnímavejší na kázanie zo „slobodného sveta“(štátny prevrat ).
Je ťažké povedať, čo očakávala verejná mienka a odborníci od prejavu Vladimira Putina na pravidelnom zasadnutí klubu Valdai. Pokiaľ je možné súdiť, mnohým sa zdalo, že prejav bude „formálny“ a „v poriadku “. Dopadlo to však inak. Putin predniesol 22. októbra prejav, ktorý má pre svetovú politiku podobný význam ako jeho slávny prejav v Mníchove v roku 2007. Potom ukázal svetovému spoločenstvu, že Rusko sa NATO už nikdy nepoddá. Teraz – keď je pripravený byť dostatočne tvrdé vo vzťahu k akejkoľvek vonkajšej aj vnútornej hrozbe.
Nie je Rusko uznané ako ,,demokratický štát“ ? Už to nemá žiadny význam význam
Pre mňa osobne sa Putinov prejav javí ako zásadne dôležitý pre toto: prezident uviedol, že už nebudeme prisahať na slovo „demokracia“. Neoznačujú nás naši „priatelia“ ako demokratický štát ? No dobre, nazvite to autokracia. Už to nemá význam. „Nezáleží na tom, ako sa volá politický systém.“ Nazvať sa dá akokoľvek, pre Putina je dôležitá iba dôvera, ktorú majú občania vo vládne orgány, a pochopenie toho, aké právomoci delegujú na tieto vládne orgány: ,,Sila štátu spočíva predovšetkým v dôvere občanov v samotný štát. To je sila štátu. Je známe, že ľudia sú zdrojom energie. A tento vzorec nie je len o tom, že prídete do volebnej miestnosti a hlasujete, ale aj o pripravenosti delegovať široké právomoci na zvolenú vládu (Putin).
Pre Putina navyše nejde o formálne demokratické inštitúcie, ale o ruský štát: „Boli sme presvedčení, že sme mali pravdu, keď sme sa dôsledne angažovali v obnove a posilňovaní štátnych inštitúcií po úpadku a niekedy aj konca v 90. rokoch . “
Prezident tak odmieta hlavné tvrdenie „nesystémovej opozície“ a „liberálov“, ktorí mu vyčítajú, že má Rusko príliš veľa ,,vlád“. Ale pre Putina je Rusko štát a ten na jednej strane nemôže počúvať názory občanov na každú významnú otázku a počítať s každou aktivitou „občianskej spoločnosti“, ale na druhej strane sa tiež absolútne nepoddáva tlaku. zo strany domácich „osloboditeľov“, ani od medzinárodných guru, ktorí sú pripravení naučiť každého, čo je ,,skutočná demokracia“
,,Ako rozpoznať, či je to skutočne hlas ľudu, alebo sú to zákulisné reči, alebo niekoho hlučné výkriky, ktoré s našimi ľuďmi nemajú nič spoločného, niekedy prechádzajú až do hystérie? Pýta sa prezident a dodáva. -,, Musíme sa vyrovnať s tým, že sa niekedy snažia nahradiť záujem nejakej úzkej sociálnej skupiny za skutočný dopyt verejnosti. A potom, úprimne povedané, sú to vonkajšie sily.“
Tvrdá domáca politika na dennom poriadku
V skutočnosti je to ,,tichá senzácia“. Putin v rozhovore s odbornou komunitou pokojne, hoci len zbežne označuje ruský liberalizmus za nástroj vonkajšieho vplyvu a tvrdí, že Rusko nebude tolerovať žiadny vonkajší vplyv na svoju vnútornú politiku. Toto bolo prednesené pokojným tónom, bez napätia, bez ohrozenia. Hovoril o tej o veci, ktorá je už vyriešená a dokonca zrejmá. V posledných rokoch sa niečo také muselo dokazovať s obrovským úsilím intelektuálnych síl prezidentskej správy a odbornej komunity. Bolo vydaného mnoho úsilia na potvrdenie pojmu „zvrchovaná demokracia“, čo v skutočnosti znamenalo veľmi jednoduchú vec – že ruský štát nie je povinný vo všetkom nasledovať vonkajšie modely, a jeho inštitúcie môžu byť originálne. Teraz už toto úsilie nie je potrebné, ani nie je potrebný špeciálny termín. Je to jednoduché: štát je hodnota; dôvera občanov je hodnota, a ak nás nepovažujete za demokratov, nerobte to. Nám je to jedno. Ale ak sa pokúsite podkopať ruské štátne inštitúcie, tak majte penu na papuly kvôli sebe . Toto je veľmi tvrdá rétorika, ktorá znamená v budúcnosti veľmi tvrdú politickú prax. Aj keď v zamatovom balení.
Všetkým zahraničným „priaznivcom“: na vašom pohrebe prechladneme !
Druhé najdôležitejšie ustanovenie Putinovho prejavu – prečo sa tento prejav „Valdai“, ako som si istý, zapíše do dejín spolu s prejavom „Mníchov“ – je veľmi tvrdým hodnotením toho, čo sa deje vo svete a v ruskej zahraničnej politike. Vladimir Putin už sa nevyjadruje lichotivo o existencii medzinárodných organizácií a dokonca ani o existencii určitých pravidiel, ktoré sú v medzinárodnej politike pre všetkých záväzné: „Zdá sa, že hra bez pravidiel, bohužiaľ, vyzerá čoraz desivejšie, niekedy je to už ako hotová vec.“ Toto skutočne vidíme každý deň: politika našich západných partnerov spočíva v nepretržitých „dvojitých štandardoch“. Neuznávajú žiadne normy medzinárodného práva, nie sú potrebné dôkazy na vznesenie obvinenia proti „nedemokratickej“ krajine , alebo naopak začína proti nej studenú vojnu alebo sa dokonca pokúsiť pomocou sankcií narušiť jej ekonomiku alebo sociálnu sféru.
Zároveň v tomto ohľade nemáme žiadne ilúzie: sankcie sa nekladú „za niečo“, ale „z nejakého dôvodu“ – pretože Rusko sa považuje za súpera a cieľom Západu je oslabiť ruský štát.
Putin pri zdôvodnení tejto témy vyslovil historickú frázu – bude sa teraz pamätať rovnako ako jeho prísľub ,,močiť v toalete teroristov“ a „vy sami pochopíte , čo ste urobili?“ – z prejavu zameranom na Západ v OSN.
Stojí za to uviesť celí citát :,,Posilňovaním našej krajiny, pri pohľade na dianie vo svete, ako aj v ďalekýchc krajinách, by som chcel povedať tým, ktorí stále čakajú na postupné slabnutie Ruska. V tomto prípade sa obávame iba jednej veci: aby ste na svojom pohrebe neprechladli.
Z úst ruského vodcu nejde len o tvrdé vyjadrenie . Putin nepatrí medzi západných verejných politikov, nikdy si rétoricky netrhá tričko na hrudi. Toto je mimoriadne tvrdý tón pri jednaní so západnými partnermi v situácii, keď zjavne nie sú pripravení počúvať žiadne diplomatické vyjadrenia. Toto je pokračovanie linky, ktorú pred pár dňami zahájil minister zahraničia Sergej Lavrov, ktorý uviedol, že môžeme prestať komunikovať s Európskou úniou.
TOTO JE VYHLÁSENIE O PRIPRAVENOSTI UŽ NIKDY SA NEVZDAŤ NIČOHO !