Bijú nám arcipastiera, alebo prečo tí gréckokatolíci nedajú pokoj?

Útoky na františkánov, dominikánov, na biskupa Chautura, na kňaza Kuffu – a už aj na arcibiskupa Babjaka, sú tým vyštrnganým ovocím spred 30 rokov? Všetko je dnes slobodné: cestovanie, voľby až také slobodné, že ani nepoznáme počet hlasov v urnách na základe hlasovacích preukazov, ktoré sa ľahko dajú rozmnožiť. Aj cirkvi sú slobodné, a útoky na veriacich, ale najmä na kňazov a biskupov sa tiež šíria slobodne. Aj z vlastných radov. Napokon ktovie, kto podpáli Notre Dame?

Hneď v prvý pracovný deň, 2. januára 2020, znevidel sa farárovi gréckokatolíkov v Banskej Bystrici a popritom redaktorovi Rádia Lumen, ktorý aj píše a prekladá pre časopisy, Jánovi Krupovi, ženatému otcovi dvoch dcér, pastiersky list prešovského arcibiskupa Mons. Jána Babjaka, SJ k novému roku 2020. Čítal sa v chrámoch Prešovskej archieparchie namiesto homílie, a Krupovi, podľa toho, čo napísal do Postoja, chýba v ňom „akýkoľvek pokus“ o výklad duchovných posolstiev súvisiacich s obriezkou Ježiša Krista.

Krupu nepotešil ani arcibiskupov povzdych, že nový zákon o finančnej podpore cirkví znevýhodní gréckokatolíkov, lebo je ich málo a o výške štátneho príspevku už nebude rozhodovať počet duchovných, ale počet veriacich. Kňaz Krupa sa obáva, ale podľa kontextu sa skôr teší, „že gréckokatolícka cirkev má už obdobie rozvoja za sebou“, lebo, „už pravdepodobne nebudeme počúvať vypínavé reči (rozumej arcibiskupa Babjaka) o vysokom počte kňazov a kňazských povolaní v gréckokatolíckej cirkvi.“ Nenapísal toto Krupa pod vplyvom aktuálnej situácie u bratov rímskokatolíkov, kde je povolaní málo, a preto dokonca uzavreli seminár v Badíne?

Veruže neznejú prajne jeho slová: „Arcibiskup Ján sa teraz bude venovať asi skôr dosiaľ zanedbávanému ďakovaniu kňazom, ktorí pôsobia v našich maličkých farnostiach a pri malom počte veriacich, často za minimálnu mzdu. A asi to nebude pre neho malá výzva, lebo o arogantnom správaní arcibiskupa Babjaka (sic!) sa hovorí už roky. Verejne dehonestuje svojich kňazov, nerešpektuje dohody a v mnohých prípadoch ani cirkevné právo“ – a nasleduje odvolávka na „.týždeň 51-52/2019, s. 51“. Krupovi behá mráz po chrbte, pretože v situácii, „keď sa plat a miesto pôsobenia duchovného stalo nástrojom v rukách hierarchie na ovládanie kňaza a problémom je aj značne autoritatívny spôsob riadenia archieparchie“(?), chce arcibiskup urobiť všetko preto, aby sa postaral o spravodlivé materiálne zabezpečenie svojich kňazov. A Krupa sa toho bojí. Prečo?

Ale nie je to len pozlátka? Arcibiskup má predsa pravdu, „doba, v ktorej žijeme dnes, nie je pre cirkev veľmi priaznivá, pociťujeme útoky najmä zo strany liberálne zmýšľajúcich ľudí, ktorí by sa pravdepodobne najlepšie cítili, keby cirkev prestala existovať“. Takýmito slovami sa však evidentne zaraďuje medzi konzervatívcov, a k tomu si ešte dovolí napísať, že liberáli „vyvíjajú rôzne snahy, ako ju (cirkev) pomaly rozkladať tým, že sa znevažujú morálne hodnoty človeka, že sa hlása bezhraničná sloboda, ktorá je deštruktívna najmä pre mládež, a že sa spochybňuje úloha prirodzenej rodiny… Praktický materializmus a hedonizmus oslabujú život viery a aj veriaci ľudia sa stávajú vlažní a menej citliví na hodnoty ducha.“ Nuž, smú po takých slovách liberáli mlčať?

Takže dôvodov na útoky proti „skostnatenému“ arcibiskupovi je niekoľko. Krupovi sa nepáči, že Babjak vidí budúcnosť gréckokatolíkov aj v maličkých farnostiach s malým počtom veriacich. Svojpomocný fond, ktorý na to arcibiskup využíva, je podľa Krupu „v skutočnosti iba pôžičkový a je vyživovaný farnosťami, ktoré oproti rýchlo vymierajúcim farnostiam majú len o čosi viac než nič. Svojpomocný fond a iné účinné formy pomoci, teda asi prostriedky z darov pútnikov v Litmanovej a Ľutine, budú len predlžovať agóniu a svedčiť o premeškanej šanci zreformovať pastoráciu…“ Reformátor Krupa je presvedčený, „že je už životne dôležité začať sústreďovať liturgický život do strediskových obcí a budovať efektívnu logistiku. A mladým kňazom otvorene povedať, že si musia hľadať aj ďalší zdroj obživy – hm, keby tak všade mali rádio Lumen!

Teda preč z malých dedín a kňazstvo na pol úväzku? A druhá polovica úväzku pri slovensko-poľských či ukrajinských hraniciach? Lov medveďov? Má teda alebo nemá gréckokatolícka cirkev slúžiť aj malej hŕstke veriacich na odľahlých farnostiach „len preto“, že jej podľa arcibiskupa ide o spásu každého veriaceho? Napokon ide nielen o duše, ale aj o osud dediniek v ľuďmi zabudnutých dolinách nášho severovýchodu. Ak stade odíde aj kňaz, kto tam už potom zostane? Všetkých nás ani Bratislava a ani Bystrica nezhltnú. Alebo treba vyľudniť planiny Slovenska, aby ostal priestor pre „slobodu“ lovcov zverí s plnými peňaženkami?

A dôvod útoku na arcibiskupa sa dá nájsť na internetovej stránke „Akadémie rusínskej kultúry v Slovenskej republike“ (aha!) v sekcii „Cerkov“. Symbolicky nemá dátum, systém QUICK.CMS ho umiestnil medzi 18. marec a 9. máj 2016. A je anonymný, podpísal ho „jeden z pohoršených veriacich“. V jeho názve je „Ján Babjak, Maroš Kuffa a Jozef Šesták…“ Pohoršený veriaci vyčíta arcibiskupovi z Prešova, že sa zachoval k rozvedenému kňazovi Šestákovi tak, ako sa zachoval. Rusínska krajne nacionalistická platforma zrejme nedokáže prehltnúť, že na čele „ich“ prešovskej archieparchie stojí síce tolerantný, ale nie Rusín, ale Slovák. Ó, vedeli by hovoriť archívy! V mojej rodnej obci, kde podľa starých análov vždy žili a žijú Slováci, konalo sa na konci druhej svetovej vojny minireferendum o zavedení rusínčiny do národnej školy. Nik sa neprihlásil. O tom, že gréckokatolíkmi sú aj Slováci, vedel už Izmail Sreznevskij v polovici 19. storočia.

Na 51. stránke známeho „slovakofóbneho“ .týždňa z konca roka 2019 je článok Michala Oláha „Kuffov problém a Roma aeterna“. Akosi je Kuffu priveľa, arcibiskupa s ním spájajú Rusíni, aj Hríbovi „podlampníci“. Prečo sa tak Kuffu veľmi boja? Výsledku volieb? Vyhovárajú sa na „nenávistný jazyk“, ku ktorému treba zaujať odmietavý postoj. Ozaj, aký jazyk používa taká Hajtová či Hodál? Kuffa pritom chce milovať hriešnika a nenávidieť hriech – a to nie je ono? Treba milovať aj hriech? Akýže hriech, hriech predsa neexistuje! V záujme „religare“ – schopnosti spájať, treba rešpektovať človeka takého, aký je a pokus meniť ho je proti slobode! V mene slobody treba strpieť aj karikovanie cirkvi a nasadzovanie somárskych uší niektorým jej predstaviteľom… Tým, ktorí lipnú na desatore. Napríklad.

Taký je aj arcibiskup Babjak, v istom zmysle nástupca onoho skostnateného sv. Metoda, ktorý furt len nakazoval a zakazoval Svätoplukovi. Vedzme, úspech sa neodpúšťa: za Babjaka ožila gréckokatolícka cirkev, on je úspešným správcom od 30. januára 2008 slovenskej gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris. To on vyhlásil Horu Zvir pri Litmanovej za mariánske pútnické miesto Prešovskej archieparchie, inicioval rozšírenie a obnovenie Baziliky minor v Ľutine. Zriadil pastoračné centrum pre Rómov v Čičave. Je úspešný pri výstavbe nových chrámov a farských budov a pri realizácii mnohých ďalších duchovných, pastoračných a investičných projektov… Je milosrdný a milujúci.

Milí gréckokatolíci! Komunistom sa pred 70 rokmi nepodarilo urobiť s vami poriadok. Ale my liberáli… no! Píše síce Arnold Toynbee, že len preto, že bol židovský národ ukutý v tvrdých podmienkach, otroctve, vyhnanstve a putovaní, pozná ho dnes celý svet. Vy sa im chcete podobať? Múdry rabín má pravdu: Všetko môže byť aj inak. Hej, ale ktovie, ako to myslel?

Autor je členom predsedníctva KDŽP – Aliancia za Slovensko, na spoločnej kandidátnej listine Kotlebovci – ĽSNS má číslo 65

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 31

Celkové hodnotenie: 15.82

Priemerná čítanosť: 9136

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Sulík: "Takú mieru útokov som ešte nezažil. Dá sa to inak riešiť ako to, že ma bude verejne nazývať idiotom, že ma pošle kopať hroby. Pohár pretiekol pri Kuciakovi." Je pripravený vzdať sa ministerstva, tvrdý lockdown bude vetovať

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   "Nemá zmysel naďalej zatvárať oči pred tým, že predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) zjavne nezvláda…

  Kollár: Rekonštrukciu vlády pripúšťam, výmena premiéra nie je riešením. Tvrdý lockdown on ani jeho hnutie nepodporia

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V súčasnej politickej situácii je potrebné niečo zmeniť, výmena premiéra však nemusí priniesť očakávaný výsledok. Poukázal na to…

  Na nedeľnú demonštráciu v Prahe bude dohliadať niekoľko stoviek policajtov

  0icon

  Praha 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Na nedeľnú demonštráciu proti opatreniam vlády zvolanú do Prahy na Václavské námestie sa z moravskosliezskych okresov Karviná a…

  Politologička o "temnej predzvesti" budúcnosti strany Za ľudí: Panuje tam ticho pred búrkou

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Strana Za ľudí zažíva vnútrostranícku krízu, ktorá je násobená koaličnou krízou. Ak nedôjde k rekonštrukcii vlády, po ktorej členovia…

  Sulík mi vulgárne nadával, hovorí Matovič. Rozložil by aj vládu Matky Terezy

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a jeho koaličnými partnermi eskaluje. V sobotňajšom rozhovore pre RTVS…

  V minulom roku šlo na platy poslancov vyše 10 miliónov eur. Prekvapia nás v apríli?

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)   V roku 2020 šlo na platy poslancov Národnej rady (NR) SR celkovo 10.295.737,02 eura. Pre TASR to uviedol…

  Na Slovensku pribudlo 1286 prípadov nákazy, počet úmrtí stúpol o 97

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Flickr)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v sobotu (6. 3.) na Slovensku 1286 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 7611 testov. Počet…

  Zverejnili počty infikovaných dovolenkárov. Číslo je prekvapivo nízke. Konzílium odborníkov však dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikipedia)   Konzílium odborníkov varuje pred dovolenkami v zahraničí a Slovákom dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky. Odborníci poukazujú na to,…

  Tisíce Rakúšanov protestovali proti pandemickým opatreniam

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot Youtube)   Tisíce demonštrantov proti koronavírusovým opatreniam sa vydali v sobotu popoludní smerom do viedenského parku Prater po tom, čo…

  Ďalšia ruská vakcína: Revolúcia v boji proti covidu? Má zabezpečiť ochranu na desaťročia

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau via AP)   Mir-19 je nová ruská vakcína proti koronavírusovej pandémii, ktorá by mala už tohto roku byť registrovaná.…

  TopDesať

  Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

  0 icon

  Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

  Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

  0 icon

  Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

  Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

  0 icon

  Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

  Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

  0 icon

  Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

  Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

  0 icon

  Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

  Vo svete IT

  Apple a Huawei doručili na trh v minulom roku viac chytrých hodiniek, ako tomu bolo rok predtým

  0 icon

  Nositeľná elektronika je čoraz populárnejšou medzi používateľmi a vidieť to aj na predajných číslach. Minulý rok sa darilo hlavne spoločnostiam Apple a Huawei, a to aj napriek aktuálnej pandémii. Podľa dat spoločnosti Counterpoint Research, Apple doručil na trh o +19% zariadení viac. V surových číslach to znamená nárast predajov chytrých…

  Analytici upozorňujú, že tisíce vývojárov uchovávajú naše dáta na nedostatočne zabezpečených serveroch

  0 icon

  Bezpečnosť dát mnohokrát nie je v rukách používateľov, ale v rukách prevádzkovateľov rôznych služieb a aplikácií. Bezpečnostná spoločnosť Zimperium prišla s celkom znepokojivými správami dotýkajúcich sa toho, ako sú naše dáta uchovávané v desaťtisícoch aplikáciách naprieč Android a iOS platformou. Na tému upozorňuje portál phonearena. Tisíce Android a iOS aplikácií…

  WhatsApp uvoľňuje pre počítačovú verziu aplikácie dlho žiadanú funkciu. Využijete ju?

  0 icon

  WhatsApp je v súčasnosti jednou z najviac diskutovaných komunikačných platforiem. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá vyvolala v očiach používateľov odpor voči službe. Dôvodom je, že prostredníctvom služby budú zbierané ďalšie dáta a následne ďalej spracovávané. WhatsApp po ohlásení týchto zmien dokonca odsunul ich účinnosť, aby lepšie vysvetlil nadchádzajúce…

  Xiaomi Jimmy JV85 Pro – najvýkonnejší tyčový vysávač od Xiaomi je opäť dostupný v skvelej zľave

  0 icon

  Spoločnosť Xiaomi ešte počas minulého leta predstavila svoj nový tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV85 Pro, ktorý bol v tej dobe najvýkonnejším vysávačom v celom portfóliu značky. Táto minuloročná novinka však stále patrí na prvé priečku na trhu s tyčovými vysávačmi a neustále valcuje konkurenciu. Najväčším ťahákom však nie sú iba…

  Dážď nie je špecifický pre Zem: Môžeme ho objaviť aj na iných planétach?

  0 icon

  Dážď na Zemi je výsledkom vyparenia sa vody z povrchu, jej kondenzácie v oblakoch a následného padania späť na povrch. Poznáme to pod pojmom kolobeh vody, no zaujímavosťou je, že dažde nie sú našim unikátom, píše portál Universe Today. Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, môžeme taktiež pozorovať pravidelný dážď. V prípade Titanu ale nejde…

  Armádny Magazín

  Ďalšie vyhrážky Iránu? Biden sa rozhodol preskúmať svoje právomoci pre vojenské útoky v zahraničí

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden súhlasil s nutnosťou opráv zákona o právomociach hlavy štátu pre použitie vojenskej sily v zahraničí. Oznámila to v priebehu briefingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.   Podľa platného zákona (Autho

  Sýrii došla trpezlivosť - balistickými raketami Točka-U zbombardovala protureckých militantov. Video

  0 icon

  Sýria, 7.marec 2021 (AM) – V piatok večer došlo k neobvyklému útoku na ropné zariadenia v Turkami okupovanej severnej Sýrii. Miestni hlásili veľké výbuchy v blízkosti Al-Bab a Jarablus. Turecko vtrhlo do tejto oblasti na jeseň 2016 v operácii Štít Eufratu.  

  FK Brno PSD - výkonná pištoľ s rôznymi kalibrami

  0 icon

  Česko, 7.marec 2021 (AM) – Česká spoločnosť FK Brno známa svojou patentovanou platformou pre pištole a strelivo 7,5 FK, predstavila už na IWA 2019 pištoľ FK Brno PSD. Ide o novú verziu polymérového rámu so zmenšenou veľkosťou a možnosťou zameniteľnosti kalibru.   [caption id="attachment_31938" align="alignnone" w

  Na internete bol uverejnený návrh nového ruského útočného dronu Argument, vyvíjaného na základe cvičného prúdového lietadla SR-10

  0 icon

  Rusko, 7. marec 2021 (AM) – Na základe ruského ľahkého prúdového cvičného lietadla SR-10 by mohol byť vyvinutý nový útočný bezpilotný prostriedok. Predbežne dostal označenie AR-10 Argument.

  Traja samovražední útočníci: Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sa pripravujú na potopenie čiernomorskej flotily

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Pod ochranou USA sa vytvára nová námorná aliancia. Webová stránka Centra pre globalizačné štúdie globálneho výskumu so sídlom v Kanade podáva správy o vývoji plánov Washingtonu na destabilizáciu situácie v čiernomorskom regióne. Za aktívnej podpory USA sa formuje

  Svetlo sveta

  Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

  0 icon

  Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

  Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

  0 icon

  PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

  Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

  0 icon

  Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

 • icon FOTO DŇA