Bijú nám arcipastiera, alebo prečo tí gréckokatolíci nedajú pokoj?

Útoky na františkánov, dominikánov, na biskupa Chautura, na kňaza Kuffu – a už aj na arcibiskupa Babjaka, sú tým vyštrnganým ovocím spred 30 rokov? Všetko je dnes slobodné: cestovanie, voľby až také slobodné, že ani nepoznáme počet hlasov v urnách na základe hlasovacích preukazov, ktoré sa ľahko dajú rozmnožiť. Aj cirkvi sú slobodné, a útoky na veriacich, ale najmä na kňazov a biskupov sa tiež šíria slobodne. Aj z vlastných radov. Napokon ktovie, kto podpáli Notre Dame?

Hneď v prvý pracovný deň, 2. januára 2020, znevidel sa farárovi gréckokatolíkov v Banskej Bystrici a popritom redaktorovi Rádia Lumen, ktorý aj píše a prekladá pre časopisy, Jánovi Krupovi, ženatému otcovi dvoch dcér, pastiersky list prešovského arcibiskupa Mons. Jána Babjaka, SJ k novému roku 2020. Čítal sa v chrámoch Prešovskej archieparchie namiesto homílie, a Krupovi, podľa toho, čo napísal do Postoja, chýba v ňom „akýkoľvek pokus“ o výklad duchovných posolstiev súvisiacich s obriezkou Ježiša Krista.

Krupu nepotešil ani arcibiskupov povzdych, že nový zákon o finančnej podpore cirkví znevýhodní gréckokatolíkov, lebo je ich málo a o výške štátneho príspevku už nebude rozhodovať počet duchovných, ale počet veriacich. Kňaz Krupa sa obáva, ale podľa kontextu sa skôr teší, „že gréckokatolícka cirkev má už obdobie rozvoja za sebou“, lebo, „už pravdepodobne nebudeme počúvať vypínavé reči (rozumej arcibiskupa Babjaka) o vysokom počte kňazov a kňazských povolaní v gréckokatolíckej cirkvi.“ Nenapísal toto Krupa pod vplyvom aktuálnej situácie u bratov rímskokatolíkov, kde je povolaní málo, a preto dokonca uzavreli seminár v Badíne?

Veruže neznejú prajne jeho slová: „Arcibiskup Ján sa teraz bude venovať asi skôr dosiaľ zanedbávanému ďakovaniu kňazom, ktorí pôsobia v našich maličkých farnostiach a pri malom počte veriacich, často za minimálnu mzdu. A asi to nebude pre neho malá výzva, lebo o arogantnom správaní arcibiskupa Babjaka (sic!) sa hovorí už roky. Verejne dehonestuje svojich kňazov, nerešpektuje dohody a v mnohých prípadoch ani cirkevné právo“ – a nasleduje odvolávka na „.týždeň 51-52/2019, s. 51“. Krupovi behá mráz po chrbte, pretože v situácii, „keď sa plat a miesto pôsobenia duchovného stalo nástrojom v rukách hierarchie na ovládanie kňaza a problémom je aj značne autoritatívny spôsob riadenia archieparchie“(?), chce arcibiskup urobiť všetko preto, aby sa postaral o spravodlivé materiálne zabezpečenie svojich kňazov. A Krupa sa toho bojí. Prečo?

Ale nie je to len pozlátka? Arcibiskup má predsa pravdu, „doba, v ktorej žijeme dnes, nie je pre cirkev veľmi priaznivá, pociťujeme útoky najmä zo strany liberálne zmýšľajúcich ľudí, ktorí by sa pravdepodobne najlepšie cítili, keby cirkev prestala existovať“. Takýmito slovami sa však evidentne zaraďuje medzi konzervatívcov, a k tomu si ešte dovolí napísať, že liberáli „vyvíjajú rôzne snahy, ako ju (cirkev) pomaly rozkladať tým, že sa znevažujú morálne hodnoty človeka, že sa hlása bezhraničná sloboda, ktorá je deštruktívna najmä pre mládež, a že sa spochybňuje úloha prirodzenej rodiny… Praktický materializmus a hedonizmus oslabujú život viery a aj veriaci ľudia sa stávajú vlažní a menej citliví na hodnoty ducha.“ Nuž, smú po takých slovách liberáli mlčať?

Takže dôvodov na útoky proti „skostnatenému“ arcibiskupovi je niekoľko. Krupovi sa nepáči, že Babjak vidí budúcnosť gréckokatolíkov aj v maličkých farnostiach s malým počtom veriacich. Svojpomocný fond, ktorý na to arcibiskup využíva, je podľa Krupu „v skutočnosti iba pôžičkový a je vyživovaný farnosťami, ktoré oproti rýchlo vymierajúcim farnostiam majú len o čosi viac než nič. Svojpomocný fond a iné účinné formy pomoci, teda asi prostriedky z darov pútnikov v Litmanovej a Ľutine, budú len predlžovať agóniu a svedčiť o premeškanej šanci zreformovať pastoráciu…“ Reformátor Krupa je presvedčený, „že je už životne dôležité začať sústreďovať liturgický život do strediskových obcí a budovať efektívnu logistiku. A mladým kňazom otvorene povedať, že si musia hľadať aj ďalší zdroj obživy – hm, keby tak všade mali rádio Lumen!

Teda preč z malých dedín a kňazstvo na pol úväzku? A druhá polovica úväzku pri slovensko-poľských či ukrajinských hraniciach? Lov medveďov? Má teda alebo nemá gréckokatolícka cirkev slúžiť aj malej hŕstke veriacich na odľahlých farnostiach „len preto“, že jej podľa arcibiskupa ide o spásu každého veriaceho? Napokon ide nielen o duše, ale aj o osud dediniek v ľuďmi zabudnutých dolinách nášho severovýchodu. Ak stade odíde aj kňaz, kto tam už potom zostane? Všetkých nás ani Bratislava a ani Bystrica nezhltnú. Alebo treba vyľudniť planiny Slovenska, aby ostal priestor pre „slobodu“ lovcov zverí s plnými peňaženkami?

A dôvod útoku na arcibiskupa sa dá nájsť na internetovej stránke „Akadémie rusínskej kultúry v Slovenskej republike“ (aha!) v sekcii „Cerkov“. Symbolicky nemá dátum, systém QUICK.CMS ho umiestnil medzi 18. marec a 9. máj 2016. A je anonymný, podpísal ho „jeden z pohoršených veriacich“. V jeho názve je „Ján Babjak, Maroš Kuffa a Jozef Šesták…“ Pohoršený veriaci vyčíta arcibiskupovi z Prešova, že sa zachoval k rozvedenému kňazovi Šestákovi tak, ako sa zachoval. Rusínska krajne nacionalistická platforma zrejme nedokáže prehltnúť, že na čele „ich“ prešovskej archieparchie stojí síce tolerantný, ale nie Rusín, ale Slovák. Ó, vedeli by hovoriť archívy! V mojej rodnej obci, kde podľa starých análov vždy žili a žijú Slováci, konalo sa na konci druhej svetovej vojny minireferendum o zavedení rusínčiny do národnej školy. Nik sa neprihlásil. O tom, že gréckokatolíkmi sú aj Slováci, vedel už Izmail Sreznevskij v polovici 19. storočia.

Na 51. stránke známeho „slovakofóbneho“ .týždňa z konca roka 2019 je článok Michala Oláha „Kuffov problém a Roma aeterna“. Akosi je Kuffu priveľa, arcibiskupa s ním spájajú Rusíni, aj Hríbovi „podlampníci“. Prečo sa tak Kuffu veľmi boja? Výsledku volieb? Vyhovárajú sa na „nenávistný jazyk“, ku ktorému treba zaujať odmietavý postoj. Ozaj, aký jazyk používa taká Hajtová či Hodál? Kuffa pritom chce milovať hriešnika a nenávidieť hriech – a to nie je ono? Treba milovať aj hriech? Akýže hriech, hriech predsa neexistuje! V záujme „religare“ – schopnosti spájať, treba rešpektovať človeka takého, aký je a pokus meniť ho je proti slobode! V mene slobody treba strpieť aj karikovanie cirkvi a nasadzovanie somárskych uší niektorým jej predstaviteľom… Tým, ktorí lipnú na desatore. Napríklad.

Taký je aj arcibiskup Babjak, v istom zmysle nástupca onoho skostnateného sv. Metoda, ktorý furt len nakazoval a zakazoval Svätoplukovi. Vedzme, úspech sa neodpúšťa: za Babjaka ožila gréckokatolícka cirkev, on je úspešným správcom od 30. januára 2008 slovenskej gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris. To on vyhlásil Horu Zvir pri Litmanovej za mariánske pútnické miesto Prešovskej archieparchie, inicioval rozšírenie a obnovenie Baziliky minor v Ľutine. Zriadil pastoračné centrum pre Rómov v Čičave. Je úspešný pri výstavbe nových chrámov a farských budov a pri realizácii mnohých ďalších duchovných, pastoračných a investičných projektov… Je milosrdný a milujúci.

Milí gréckokatolíci! Komunistom sa pred 70 rokmi nepodarilo urobiť s vami poriadok. Ale my liberáli… no! Píše síce Arnold Toynbee, že len preto, že bol židovský národ ukutý v tvrdých podmienkach, otroctve, vyhnanstve a putovaní, pozná ho dnes celý svet. Vy sa im chcete podobať? Múdry rabín má pravdu: Všetko môže byť aj inak. Hej, ale ktovie, ako to myslel?

Autor je členom predsedníctva KDŽP – Aliancia za Slovensko, na spoločnej kandidátnej listine Kotlebovci – ĽSNS má číslo 65

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Marián Tkáč

O AUTOROVI

Ekonóm, publicista, viceguvernér NBS pri jej zakladaní, podpísaný na prvej sérii slovenských bankoviek v roku 1993, predseda Matice slovenskej v rokoch 2010-2017

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 32

Celkové hodnotenie: 17.19

Priemerná čítanosť: 8406

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Migrácia neohrozuje kresťanstvo, tvrdí pápež vo svojej novej knihe

  0icon

  Vatikán 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alessandra Tarantino)   Pápež František vo svojej novej knihe publikovanej v pondelok zdôraznil, že migrácia neohrozuje kresťanstvo ani kresťanskú kultúru. Informovala…

  Čurný: Igor Matovič je osobnostne nespôsobilý na funkciu premiéra

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Hudobný analytik Juraj Čurný zhodnotil doterajšie vládnutie Igora Matoviča (OĽaNO) a uviedol niekoľko dôvodov, prečo podľa…

  Europeniaze verzus „právny štát“: Maďari a Poliaci bojujú aj za nás, pridali sa Slovinci. A čo naši?

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Trápna hra o podmienenie vyplácania peňazí z rozpočtu EÚ a Fondu obnovy „dodržiavaním princípov právneho štátu“ pokračuje: Brusel…

  Salvini: Neuveriteľné, čínski komunisti so svojím vírusom zamorili celý svet a ešte majú drzosť hádzať vinu na Taliansko

  0icon

  Rím 24. novembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Mauro scrobogna/LaPresse via AP)   Hovorca ministerstva zahraničia Číny Zhao Lijian naznačil, že vírus mohol mať pôvod mimo Číny. Ako miesto…

  Bezpečnostná rada OSN sa bude zaoberať konfliktom v Etiópii

  0icon

  New York 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Seth Wenig)   Bezpečnostná rada (BR) OSN usporiada v utorok vôbec prvé zasadnutie venované ozbrojenému konfliktu v severoetiópskom regióne Tigraj.…

  Médiá: Biden nominuje za ministerku financií Janet Yellenovú

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)   Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet…

  Trump oznámil, že jeho tím začne s odovzdávaním moci

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že jeho tím začne s procesom odovzdania moci zvolenému nástupcovi…

  Ústavnoprávny výbor odobril všetkých sedem kandidátov na šéfa GP

  0icon

  Bratislava 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR v pondelok večer po ukončení verejného vypočutia odobril všetkých siedmich kandidátov na funkciu…

  V štáte Michigan potvrdili víťazstvo Bidena

  0icon

  Washington 24. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Volební predstavitelia amerického štátu Michigan v pondelok oficiálne potvrdili tamojšie výsledky prezidentských volieb, podľa ktorých v tomto štáte…

  Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na koronavírus

  0icon

  Bratislava 23. novembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko čakajú ďalšie tri kolá testovania na ochorenie COVID-19. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý na brífingu…

  TopDesať

  Oprava rozbitých vecí môže byť aj poriadna zábava

  0 icon

  Oprava rozbitých vecí nemusí byť iba nuda. Ak sa do toho pustia obyčajní ľudia, ktorí nie sú veľmi zruční, tak môžu vzniknúť podobné komické situácie. Sťahovacie pásky držia pohromade nárazník a karosériu auta, vešiaky v rúre poslúžili miesto roštu a rovnako skvele poslúžila aj prázdna plastová nádoba, z ktorej si…

  Prečo je každá planéta vo vesmíre guľatá?

  0 icon

  Náš vesmír má najmenej jednu sextilionovú planétu. Ale každá jedna zo šesťdesiatich planét vo vesmíre je guľatá. Nie je medzi nimi ani jeden kváder ani žiadna planétka pripomínajúca Toblerone. Žiadna planéta nie je guľatá „od narodenia“. Planéta začína svoj život ako mrak hornín a prachových častích rotujúcich okolo hviezdy. Častice sa…

  Smrť princeznej Diany: 1. časť

  0 icon

  V nedeľu dňa 31. augusta 1997 otriasla v raných hodinách svetom správa o smrti princeznej Diany. Zomrela spoločne so svojím milencom Dodim Al-Fayedom pri autonehode, ktorá sa stala v noci v jednom z parížskych tunelov. Vodič automobilu Henri Paul tiež zomrel. Dianin bodyguard Trevor Rees Jones bol vážne zranený. Nejak tak môže vyzerať XY ďalších ranných…

  Pristátie na Mesiaci a nekončiace konšpirácie. 4. časť

  0 icon

  Bolo pristátie sfalšované? A kde je kráter? Ako mohli prežiť astronauti a zariadenie v module Apollo 11 Van Allenov radiačný pás? A čo mesačné kamene a výprava Wernhera von Brauna na antarktickú expedíciu? To je len výber najčastejších otázok, ktorými rôzni konšpirátori už po desaťročia zaplavujú internet. Prinášame vám štvrtý…

  Kde sa nachádza najdaždivejšie miesto na Zemi?

  0 icon

  Ak  sa niekto spýta, kde je asi najdaždivejšie miesto na Zemi, čo by ťa napadlo ako prvé? Dažďové pralesy alebo možno Anglicko? Prekvapivo to je v Indii. Podľa Guinessovej knihy svetových rekordov je najdaždivejšie miesto, tzn. z najvyššími priemernými ročnými zrážkami, dedina Mawsynram. Nachádza sa na severovýchode Indie a podľa získaných údajov tam…

  Vo svete IT

  Galaxy Z Fold 3 by mal byť novou „výkladnou“ skriňou Samsungu. Nahradiť by mal tradičnú sériu Galaxy Note

  0 icon

  Len prednedávnom sme Vás informovali o nedávnych správach z technologického sveta, ktoré naznačovali ukončenie vývoja novej série Galaxy Note spoločnosťou Samsung. Definitívny koniec tradičnej série z Južnej Kórey predpovedali viacerí leakeri a analytici, ku ktorým sa najnovšie pridávajú aj juhokórejské médiá. O ukončení série Galaxy Note a príchode náhrady v…

  Vesmír má pre nás vianočný darček: V decembri sa na oblohe objaví úkaz, ktorý sme nevideli už 800 rokov

  0 icon

  Vesmír má pre astronómov prichystané vianočné prekvapenie, píše portál Science Alert. Jupiter a Saturn budú na nočnej oblohe pri sebe najbližšie za posledných 800 rokov. Ide o planetárnu synchronizáciu, ktorá začala niekedy v lete. Dvojica planét sa k sebe neustále približuje a vrchol tohto priblíženia bude trvať od 16. do 25. decembra. Samozrejme, planéty nebudú…

  Tímu vedcov sa podarilo vytvoriť najdetailnejšiu mapu červenej planéty

  0 icon

  Tím zložený z amatérskych, ale aj profesionálnych astronómov, priniesol mapu Marsu, ktorá má väčšie rozlíšenie, ako ktorákoľvek iná, globálna mapa červenej planéty, píše portál Universe Today. Zábery boli zhotovené pomocou metrového teleskopu, ktorý sa nachádza v observatóriu Pic-du-Midi. Fotografie vznikali počas niekoľkých nocí na prelome októbra a novembra tohto roka. Pre astronómov išlo…

  Asimove zákony robotiky už vraj nie sú aktuálnymi. Myslí si to profesor, ktorý ich navrhuje takto upraviť

  0 icon

  Isaac Asimov ešte v roku 1942 prišiel s 3 zákonmi robotiky, ktoré sa stali akousi „mantrou“ robotizácie. Ide o zákony, ktoré hovoria pravidlách, ktoré by roboty nemali nikdy porušiť. Robot nesmie ublížiť človeku, ani nečinnosťou pripustiť, aby človek utrpel hocakú škodu. Robot musí poslúchať rozkazy, ktoré mu dá človek, okrem…

  Xiaomi začalo s testovaním Androidu 11 na ďalších smartfónoch. Je medzi nimi aj váš?

  0 icon

  Posledné dni priniesli viacero veľkých softwarových aktualizácií pre telefóny spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ však mnohé z nich sú zatiaľ dostupný len pre čínsky trh. Ide napríklad o novú verziu nadstavby MIUI 12.2, ktorá je založená na Androide 11. Dostupnou je pre modely smartfónov Mi 10, Mi 10 Pro a Redmi K30 Pro (resp.…

  Armádny Magazín

  Viete, že ... osud Židov bol spečatený za 90 minút? a iné menej známe fakty nielen z bojiska druhej svetovej vojny

  0 icon

  Slovensko, 24. november 2020 (AM) –Viete, že...? ...Turecko chcelo v roku 1952 zatvoriť Bosporský prieliv pre sovietske lode? Turecko je v podstate „večným“ nepriateľom Ruska, s ktorým bolo vo vojnovom stave 12-krát. Mnohí dnešní Rusi hovoria, že aj v súčasnej Sýrii sú na opačnej strane barikády, ž

  Komu bude slúžiť Európska armáda, ak vznikne?

  0 icon

  Nemecko, 24. november 2020 (AM) – Nemeckí poslanci za SPD vypracovali projekt na vytvorenie európskej „28. armády“ nezávislej od členských štátov a na čele s novým "európskym komisárom obrany". Armáda, ktorá by sa mohla byť vyjadrením "suverenity". Nemecký denník Die Welt opisuje projekt

  Náhorný Karabach: Jeden azerbajdžanský vojak zomrel, ruský mierotvorca zranený pri výbuchu míny

  0 icon

  Náhorný Karabach, 24. november 2020 (AM) – Dôstojník ruských mierových síl bol zranený pri výbuchu míny v Náhornom Karabachu, jeden azerbajdžanský vojak prišiel o život, ďalší štyri karabašskí záchranári boli zranení. Informuje o tom ministerstvo obrany Ruska.

  USA pokračujú v búraní bezpečnostnej architektúry sveta

  0 icon

  USA, 24. november 2020 (AM) – V noci na 22. november 2020 USA ukončili procedúru vystúpenia zo Zmluvy o otvorenom nebi, čím sú už takmer na konci deštrukčného procesu bezpečnostnej architektúry sveta. Na dokončenie deštrukcie im zostáva už len jediné – nepredĺžiť platnosť zmluvy START 3.   Z

  Irán zabarikádoval Venezuelské nebo: Drony Mohajer-6 budú na ochranu pred votrelcami

  0 icon

  Venezuela, 24. november 2020 (AM) –Prílet dronu Mohajer-6 do Venezuely môže byž varovaním pre USA. Ide o symbolický prílet, pretože Irán uvoľnil licenciu na výrobu svojho dronu vo Venezuele čo znamená pre Madurov "diktátorský" režim posilniť svoju obranu pred démonkratickým režimom z USA. Do akej miery bude tento projekt úspešný ukážu…

  Svetlo sveta

  Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

  0 icon

  Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

  Arcibiskup Fulton J. Sheen: Nebo nie je až tak ďaleko

  0 icon

  V jednej známej piesni sa hovorí: “Keď som pri tebe, som v nebi.” Nech to znie akokoľvek ľúbivo, toto nie je nebo, o ktoré človek na zemi zápasí. Ak chceme hovoriť o nebi, musíme najskôr pochopiť, prečo nebo je večnosť. Hovoriť o večnosti znamená pochopiť čas. V nebi nie je…

  Očistec je miestom utrpenia, ale zároveň predĺžením Božieho milosrdenstva po smrti

  0 icon

  Pre veľkú väčšinu ľudí je takmer nemožné dosiahnuť na tomto svete dokonalosť. A preto Cirkev hovorí o Očistci. Pre väčšinu z nás je nemožné zomrieť v stave dokonalosti. Ďakujme Bohu, že vo svojom milosrdenstve, nám ľuďom, dal Očistec. Očistec je pre nás rozšírením Božieho milosrdenstva z tohto sveta do nadprirodzeného.…

  Dva spôsoby ako odkláňa diabol cnostných ľudí od svätosti

  0 icon

  Aj ľudia, ktorí žijú cnostným životom sú vystavení boju diabla. Ten dokonca samotnú cnosť vie využiť ako prostriedok a príležitosť na odpadnutie od Boha. V 16 storočí kňaz Lorenzo Scupoli predstavil a rozobral dve diablove stratégie, kedy je cnosť a túžba po dosiahnutí cnosti, využitá diablom na odklonenie duše od…

  Je ľahšie uveriť v prítomnosť Ježiša v Eucharistii alebo, že dieťa v maštali je Bohom?

  0 icon

  Raz na sviatok Zjavenia Pána jeden svätec povedal: „Boh sa nezjavuje ľuďom, ktorým stačí jedna kniha na celý život. Boh sa zjavuje buď úplne jednoduchým ľuďom ako boli pastierikovia alebo mudrcom, ako boli Traja králi. Obe skupiny ľudí totiž vedia, že o Bohu nič nevedia a sú pokorní. Tá tretia kategória ľudí…

 • icon FOTO DŇA