Branci v osadách: Zblíženie s Rómami a osadníkmi je zakázané

 

Alebo nieže zakázané, ale aj na návštevu osád dokonca treba oprávnenie. Aspoň tak hovoria hysterické záchvaty extrémistickej ultraliberálnej scény v posledných dňoch na čele s konšpiračnou politickou stranou PS/Spolu plnou pseudoodborníkov na všetko. Neveríte? Niečo také som zažil teraz okolo sviatkov. Aktivita Slovenských brancov pred sviatkami riadne rozhádzala ciferníky týmto nedemokratickým ultraliberálnym spolkom.

 

No ale pekne po poriadku. Určite každý z vás mal možnosť sa dozvedieť o násilných činoch, ktoré sa udiali v Richnave a vo Važci. Tieto udalosti vyvolali vášne, najmä pravicovej extrémistickej scény a kotlebovcov, ktorí začali tieto udalosti zneužívať na škrabanie tých posledných zvyškov volebných percent. A nielen oni. Paralelne sa zapojila aj nová politická strana PS/Spolu s pochybným zahraničným pozadím, ktorá je natoľko agresívna, že je extrémistická z opačného brehu. Toto správanie oboch politických strán môže ich návštevami v obciach s osadami vyeskalovať vášne v dotknutých obciach, lebo sú natoľko hlúpi a primitívni, že si to vôbec neuvedomujú. A názory osadníkov na ich cirkus poznáme, boli sme tam deň po nich.

 

Pretože hrozí eskalácia, narušenie bezpečnosti a rozšírenie do ďalších obcí s osadami, Slovenskí branci sa rozhodli, že situáciu v rôznych obciach zmapujú bezohľadu na to, či sa tam niečo udialo alebo nie. Kto všetko predsedu Slovenských brancov oficiálne kontaktoval, rozpisovať nebudem, napokon si túto informáciu po hysterickom incidente po akcii v Lovinobani nikto nezaslúži. Aj tak je mojim zámerom nižšie poukázať na úplne iný fenomén. Zmapovanie rizikovosti spolunažívania je finačne náročné pre samofinancovanú organizáciu, takže to bude nejaký čas trvať. Všetko na základe ankety medzi troma skupinami obyvateľstva – pôvodní obyvatelia obce, civilizovaní Rómovia a osadníci. Nemáme žiadne zámery účelovo hájiť jednu skupinu obyvateľstva. Občianske hliadky by mali byť iba tam, kde si to rizikovosť vyžaduje. Občianske hliadky neznamená, ako som mal dojem z niektorých hysterických reakcií na sociálnych sieťach, že sa tam budú prechádzať ozbrojené individuá a obsadia obec tankami a inou motorizovanou technikou, prípadne osadia vstupy do obcí kontrolno-priepustnými bodmi, alebo že idú nahrádzať autoritu štátu a podobné mýty a nezmysly. Občianske hliadky sú plne legálne až žiaduce a občianskou hliadkou sa môžete stať aj vy ako domáci obyvateľ. Poprechádzate sa po obci, po okolí, kde veľmi dobre poznáte návyky obyvateľov a svojich susedov a akékoľvek páchanie trestnej činnosti alebo priestupky ohlásite nie brancom!, ale skutočnej brancami uznávanej autorite na políciu pod svojim vlastným menom, ak je to možné aj s fotodokumentáciou, prípadne ohlásite miestnemu úradu eskaláciu napätia v spolunažívaní, čo je to najdôležitejšie na prevenciu a ochranu života a zdravia občanov. Toto je zámer. Nič viac, nič menej. To títo, čo by chceli prevziať moc v štáte, potrebujú skutočne na toto oprávnenie?

Tu šírim strach a nenávisť ja osobne. Pán Didák, volajte kukláčov! – Foto: Michal Feling

 

Pretože sa extrémistom byť necítim, hoci oficiálne a bez dôkazov z pohľadu ultraliberálnej mainstreamovej dezinfoscény ním som, napriek tomu som sa rozhodol, aby som týmto hejterom ukázal, ako sa strašne mýlia, že sa niečoho takého zúčastním a navštívim nenávidené osady bez strachu o svoj vlastný život a zdravie, lebo ja s ľuďmi, ak sú skutočne ľuďmi, jednať viem a napriek hrôzostrašným príbehom o zlých cigánoch v osadách sa ich skutočne nebojím navštíviť, hoci aj v uniforme! Je to niečo, čo rôzni pseudoodborníci nedokážu pochopiť, ja totiž s nosením uniformy na verejnosti mám svoje skúsenosti a dobre poznám pozitívne reakcie. Toto tých pseudoodborníkov na rómsku problematiku asi bude šokovať, lebo sa v skutočnosti okrem vyciciavania grantov do toho vôbec nerozumejú, no uniforma je skutočne výborný a funkčný nápad. Osadníci vidia, že sa k ním blíži nejaká nezvyčajná návšteva, ktorá vôbec nepripomína obyčajných chlapov z dediny, ale niečo výnimočné, z čoho vyplynula ich pomalá zvedavosť. Niektoré osady za nami vyslali aj svoje hliadky v reflexných vestách. Neboli žiadne náznaky paniky, strachu či vyústenia do násilia. Naopak. Najzvedavejší boli chlapci, ktorých veľmi zaujímalo, čo to máme na sebe. Či to boli chlapci alebo ich hliadky, slušne sme sa predstavili, podali sme si ruky, každý z nás povedal, z ktorého kúta Slovenska je a poprosili sme ich, či by sme sa mohli porozprávať s vajdom, v Richnave to bol rovno starosta ako obyvateľ osady. Uniforma nemala vyvolať strach a nenávisť, ako vo svojich nenávistných hoaxoch širia progresívni konšpirátori. Medzi nami bol naopak akýsi vzájomný vyrovnaný rešpekt, z ktorého vznikla celkom uvoľnená a pozitívne naladená debata.

Šírenie strachu a nenávisti v osade - Foto: Martin Lipocky
Šírenie strachu a nenávisti v osade – Foto: Martin Lipocky

 

Môžem bez akýchkoľvek výčitiek svedomia povedať, že mi to dalo veľa. Spoznal som ich osobne na vlastné oči, aj keď pohľad na nich bol úbohý, môj názor mám odvtedy svoj, ktorý sa môže líšiť aj od kotlebovcov či ziskových aktivistov či mainstreamovej závislej dezinfoscény. Je mi jedno, čo o nich napíšu. Na mieste som zistil, že aj keď žijú v úbohých podmienkach, sú medzi nimi aj inteligentní ľudia, nielen starosta Važca či iní vajdovia osád, ktorí majú autoritu a rešpekt, ale aj príjemní a usmievaví, aj keď u väčšiny obyvateľstva skôr vyvolávajú odpor. Tým nechcem naznačiť, že medzi nimi nie sú žiadne výnimky.

 

Dokonca som z posledných dní zistil, že osadníci boli príjemnejší a ľudskejší než na Facebooku agresívni ultraliberáli plní nenávisti, ktorí boli nakŕmení propagandou a hoaxami z .týždeň a pseudoodborníkmi. Medzi osadníkmi som dokonca nepočul ani jedno rasistické vyjadrenie na zlých gádžov z dediny, žiadne vyviňovanie sa na úkor iných. Až ma prekvapilo, že si priznali svoje vlastné chyby. Člen hliadky z osady v Richnave, veľmi sympatický pán, nám dokonca ukázal miesto incidentu, kde dôchodkyňa spadla z mosta, presne nám opísal, ako sa to stalo, žiadne etnické vášne v jeho slovách, bol korektný a úprimný a z jeho slov vyplynulo, že majú v osade jednu problémovú rodinu pravidelne riešenú políciou, ktorá keď niečo spácha, tak je celá osada na nohách a v strachu, že si ich správanie odskáču všetci ako revanš od obyvateľov z dediny. Toto vám nepovie a nenapíše nikto, ani novinári, ani ultraliberáli, a už vôbec nie kotlebovci, len branec a „extrémista“.

Šírenie strachu a nenávisti v osade - Foto: Michal FelingŠírenie strachu a nenávisti v osade. Najväčšiu traumu utrpeli deti – Foto: Michal Feling

 

Zaujímavú a príjemnú skúsenosť som dokonca zažil v Janovciach. Pri odchode z osady sa ma chceli detičky dotknúť, usmievali sa na mňa, podávali si so mnou ruky, kývali nám a z ich rozžiarených očí som mal nepochybný dojem, že sme tam vítaní aj nabudúce. Naša návšteva bola pre nich veľkým zážitkom.

 

A čo nasledovalo potom, sa nedá nazvať ničím iným, ako hysterické záchvaty ultraliberálov a vôbec ich nezaujímalo, čo sme tam robili. Ich predsudky z dezinformácií im dostatočne postačovali. Už mám aj pochybnosti, či bol Branislav Didák niekedy vôbec policajtom, ktorý sa tiež uchýlil k šíreniu hoaxov a strachu, že na toto potrebujem oprávnenie. Ak ja ako občiansky aktivista údajne podľa ultraliberálnych extrémistov nemám oporu v zákone, tak ho nemajú ani oni. Vlastne, aké oprávnenie by malo mať oporu v zákone, keď sa chcem po obci prejsť a s osadníkmi si vymeniť pozitivnu náladu a ukázať im, že nie všetci bieli sú zlí? V skutočnosti podľa článku 2 Ústavy SR má otázka stáť, či to je alebo nie je zakázané.

 

Najlepší z nich bol vyšinutý generál Macko s pochybnou odbornosťou, ktorý sa zúčastňuje konšpiračných diskusií o hoaxoch a dezinformáciách a sám ich šíri, dokonca aj na školách, ako napríklad na UMB v Banskej Bystrici šíril strach a dezinformácie, že sa chystám zasahovať do práv občanov, nepochybne so zbraňou v ruke. U neho na stránke som požadoval, odkiaľ toto zanalyzoval a preriekol sa, že to má z regrutačných fotografií a videí. No ja neviem, či náhodou nepotrebuje psychiatrickú pomoc s halucináciami, ale ja na nich vidím slová ako „mier a bezpečnosť“, k tomuto som vedený a občianskym právam sa nikde nevenujeme. V rámci sloganov typu „mier a bezpečnosť“ ako naša najvyššia méta agendy bol spustený aj tento prieskum v osadách.

Dve hodiny pred oficiálnym plánovaným začiatkom akcie ešte súdruh generál ani nemohol vedieť, čo sa udeje a už na svojej volebnej stránke spustil svoje hysterické konšpiračné konštrukty plné dezinformácií, hoaxov a šírenia strachu, ktoré by skôr mali byť konzultované s advokátom a prokurátorom než psychiatrom. Aby rozbor jeho hoaxového ejakulátu zbytočne nepredlžil vaše čítanie, vyžadovalo by to samostatný článok, tak len jednou stručnou vetou, aký konšpiračný blud šíri, že – porušovaním zákonov a ohrozovaním ústavného systému za podpory ruských agentov používame nahrady zbraní, ktoré môžu byť kedykoľvek vymenené za ostré a že s nimi cvičíme obsadenie stratregických budov a pán premiér Pellegrini by mal reagovať zvolaním bezpečnostnej rady štátu.
Keď teda súdruh generál vyzýva štát na konanie, hoci štát konal už niekoľkokrát a nič nezistil, tak aj ja tu môžem vyzvať OČTK, aby sa začali, aj keď už ani neviem po koľkýkrát, venovať ďalšiemu šíreniu poplašnej správy o ostrých zbraniach, ktoré neviem, odkiaľ dostanem a s akými ruskými agentmi to mám kontakty, aj keď ruštinu skutočne ovládam plynule slovom aj písmom. S vyšetrovaním na NAKA už mám svoju skúsenosť a rád sa zase ukážem aj na telefonické zavolanie ako svedok. Aby sa už konečne prestali o nás šíriť hoaxy od konšpiračných bláznov typu Daniel Milo, rád tomu venujem niekoľko hodín zo svojho času.

 

Šírenie strachu a hoaxov vyšinutého súdruha generála dokonca vyprovokovali zbytočného vládneho úradu splnomocnenca pre rómske komunity Ábela Ravasza zvolať hysterické zasadnutie na 3. januára.

 

A táto hystéria a šírenie predsudkov a strachu ultraliberálov len za to, že chcem len uvoľniť vyhrotenú situáciu okolo osád nevinnou aktivitou popísanou vyššie a bez naháňania politických bodov, lebo v politike nie som. Veď hovorkyňa progresívnych extrémistov to pyšne a vyčerpávajúco vysvetlila:

Fotka Martina Lipockeho.

Na základe týchto hysterických skúseností môžem uviesť len jediný záver a odporúčanie pre vás všetkých. Nepokúšajte sa zmieriť s menšinovým obyvateľstvom a už vôbec nie s osadníkmi, nepodávajte si s nimi ruky, neusmievajte sa na nich, nezbližujte sa s nimi. Je to zakázané, nemá to oporu v zákone, potrebujete na to špeciálne oprávnenie. A už vôbec niečo také neodporúčam odsúdenému Mazurekovi, lebo po ďalších hysterických reakciách už potom ĽSNS naozaj rozpustia. Miesto toho, pokračujte kľudne ďalej v nenávisti voči osadníkom prípadne aj civilizovaným Rómom, lebo to je to, čo potrebujú, je to presne to, čo agresívnych ultraliberálov posilňuje. Totiž bez nenávisti na Slovensku strácajú svoje opodstatnenie a v tolerantnom Slovensku dostanú tých grantov oveľa menej.

 

Martin Lipocky

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Martin Lipocky

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 7

Celkové hodnotenie: 17.31

Priemerná čítanosť: 4653

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Národný ústav detských chorôb pripravil cviky na rozcvičenie pľúc pre pacientov po prekonaní COVID-19

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikipedia)   Tím odborníkov Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) pripravil zostavu cvikov v rámci respiračnej fyzioterapie. Cviky pomôžu najmä pacientom, ktorí…

  V minulom roku šlo na platy poslancov vyše 10 miliónov eur. Prekvapia nás v apríli?

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)   V roku 2020 šlo na platy poslancov Národnej rady (NR) SR celkovo 10.295.737,02 eura. Pre TASR to uviedol…

  Sulík mi vulgárne nadával, hovorí Matovič. Rozložil by aj vládu Matky Terezy

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a jeho koaličnými partnermi eskaluje. V sobotňajšom rozhovore pre RTVS…

  Na Slovensku pribudlo 1286 prípadov nákazy, počet úmrtí stúpol o 97

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Flickr)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v sobotu (6. 3.) na Slovensku 1286 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 7611 testov. Počet…

  Ďalšia ruská vakcína: Revolúcia v boji proti covidu? Má zabezpečiť ochranu na desaťročia

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau via AP)   Mir-19 je nová ruská vakcína proti koronavírusovej pandémii, ktorá by mala už tohto roku byť registrovaná.…

  Pandémia sa podpísala pod stres a nervozitu všetkých členov vlády, vyjadrila sa Kolíková a bilancuje, čo sa jej dosiaľ podarilo a čo má ešte v pláne

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Pandémia sa podpísala pod stres a nervozitu všetkých členov vlády popri tom, ako vedú svoj rezort…

  Vládne noviny zatiaľ v nedohľadne: Verejné obstarávanie na tlač a distribúciu vládnych novín stále nevyhlásili. Dovtedy žiadne informácie

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Verejné obstarávanie na tlač a distribúciu vládnych novín stále nevyhlásili. Úrad vlády (ÚV) SR na otázky TASR k tejto téme…

  Otvoria sa ďalšie termíny na očkovanie seniorov nad 70 rokov

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR by malo ešte v sobotu večer otvoriť približne 13.000 termínov na očkovanie proti ochoreniu…

  Putin vyhlásil, že zatiaľ čo vakcína AstraZeneca zabezpečí 63-percentnú úroveň ochrany pacientov, Sputnik-V dosahuje 91,6-percentnú účinnosť

  0icon

  Moskva 7. marca 2021 (HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik/Kremlin-Alexei Druzhinin)   Ruské vakcíny proti koronavírusu označil prezident RF Vladimir Putin za najbezpečnejšie a najúčinnejšie na svete Uviedlo to koncom…

  Šéf úradu nemeckej kancelárky neočakáva voľné cestovanie počas Veľkej noci

  0icon

  Berlín 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Sven Darmer/dpa via AP)   Riaditeľ úradu nemeckej kancelárky Helge Braun je „veľmi skeptický" v súvislosti s perspektívou, že by obyvatelia…

  TopDesať

  Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

  0 icon

  Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

  Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

  0 icon

  Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

  Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

  0 icon

  Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

  Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

  0 icon

  Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

  Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

  0 icon

  Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

  Vo svete IT

  Apple a Huawei doručili v minulom roku viac chytrých hodiniek, ako tomu bolo rok predtým

  0 icon

  Nositeľná elektronika je čoraz populárnejšou medzi používateľmi a vidieť to aj na predajných číslach. Minulý rok sa darilo hlavne spoločnostiam Apple a Huawei, a to aj napriek aktuálnej pandémii. Podľa dat spoločnosti Counterpoint Research, Apple doručil na trh o +19% zariadení viac. V surových číslach to znamená nárast predajov chytrých…

  Analytici upozorňujú, že tisíce vývojárov uchovávajú naše dáta na nedostatočne zabezpečených serveroch

  0 icon

  Bezpečnosť dát mnohokrát nie je v rukách používateľov, ale v rukách prevádzkovateľov rôznych služieb a aplikácií. Bezpečnostná spoločnosť Zimperium prišla s celkom znepokojivými správami dotýkajúcich sa toho, ako sú naše dáta uchovávané v desaťtisícoch aplikáciách naprieč Android a iOS platformou. Na tému upozorňuje portál phonearena. Tisíce Android a iOS aplikácií…

  WhatsApp uvoľňuje pre počítačovú verziu aplikácie dlho žiadanú funkciu. Využijete ju?

  0 icon

  WhatsApp je v súčasnosti jednou z najviac diskutovaných komunikačných platforiem. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá vyvolala v očiach používateľov odpor voči službe. Dôvodom je, že prostredníctvom služby budú zbierané ďalšie dáta a následne ďalej spracovávané. WhatsApp po ohlásení týchto zmien dokonca odsunul ich účinnosť, aby lepšie vysvetlil nadchádzajúce…

  Xiaomi Jimmy JV85 Pro – najvýkonnejší tyčový vysávač od Xiaomi je opäť dostupný v skvelej zľave

  0 icon

  Spoločnosť Xiaomi ešte počas minulého leta predstavila svoj nový tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV85 Pro, ktorý bol v tej dobe najvýkonnejším vysávačom v celom portfóliu značky. Táto minuloročná novinka však stále patrí na prvé priečku na trhu s tyčovými vysávačmi a neustále valcuje konkurenciu. Najväčším ťahákom však nie sú iba…

  Dážď nie je špecifický pre Zem: Môžeme ho objaviť aj na iných planétach?

  0 icon

  Dážď na Zemi je výsledkom vyparenia sa vody z povrchu, jej kondenzácie v oblakoch a následného padania späť na povrch. Poznáme to pod pojmom kolobeh vody, no zaujímavosťou je, že dažde nie sú našim unikátom, píše portál Universe Today. Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, môžeme taktiež pozorovať pravidelný dážď. V prípade Titanu ale nejde…

  Armádny Magazín

  Ďalšie vyhrážky Iránu? Biden sa rozhodol preskúmať svoje právomoci pre vojenské útoky v zahraničí

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden súhlasil s nutnosťou opráv zákona o právomociach hlavy štátu pre použitie vojenskej sily v zahraničí. Oznámila to v priebehu briefingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.   Podľa platného zákona (Autho

  Sýrii došla trpezlivosť - balistickými raketami Točka-U zbombardovala protureckých militantov. Video

  0 icon

  Sýria, 7.marec 2021 (AM) – V piatok večer došlo k neobvyklému útoku na ropné zariadenia v Turkami okupovanej severnej Sýrii. Miestni hlásili veľké výbuchy v blízkosti Al-Bab a Jarablus. Turecko vtrhlo do tejto oblasti na jeseň 2016 v operácii Štít Eufratu.  

  FK Brno PSD - výkonná pištoľ s rôznymi kalibrami

  0 icon

  Česko, 7.marec 2021 (AM) – Česká spoločnosť FK Brno známa svojou patentovanou platformou pre pištole a strelivo 7,5 FK, predstavila už na IWA 2019 pištoľ FK Brno PSD. Ide o novú verziu polymérového rámu so zmenšenou veľkosťou a možnosťou zameniteľnosti kalibru.   [caption id="attachment_31938" align="alignnone" w

  Na internete bol uverejnený návrh nového ruského útočného dronu Argument, vyvíjaného na základe cvičného prúdového lietadla SR-10

  0 icon

  Rusko, 7. marec 2021 (AM) – Na základe ruského ľahkého prúdového cvičného lietadla SR-10 by mohol byť vyvinutý nový útočný bezpilotný prostriedok. Predbežne dostal označenie AR-10 Argument.

  Traja samovražední útočníci: Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sa pripravujú na potopenie čiernomorskej flotily

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Pod ochranou USA sa vytvára nová námorná aliancia. Webová stránka Centra pre globalizačné štúdie globálneho výskumu so sídlom v Kanade podáva správy o vývoji plánov Washingtonu na destabilizáciu situácie v čiernomorskom regióne. Za aktívnej podpory USA sa formuje

  Svetlo sveta

  Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

  0 icon

  Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

  Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

  0 icon

  PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

  Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

  0 icon

  Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

 • icon FOTO DŇA