• Marek Gábrik

    Rozhovor s Adrianom Repčokom, moderátorom dopoludňajšieho vysielania na rádiu InfoVojna

    Publikované 08.09. 2019 o 16:31 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

    Asi každý, kto sa čo i len trochu zaujíma o alternatívne médiá asi počul o internetovom rádiu InfoVojna. Tá je známa najmä vďaka svojmu večernému vysielaniu – Informačnej vojne. Nemenej zaujímavou je aj dopoludňajšia relácia – Dopoludnie na Infovojne s Adrianom, ktorú moderuje Adrian Repčok. Pre toto číslo sme sa rozhodli Adriana vyspovedať a položili sme mu niekoľko otázok.

    Na úvod Vás poprosím, aby ste sa našim čitateľom predstavili.

    Volám sa Adrian Repčok a väčšinu života som prežil v Nitre a aj preto sa považujem stále za „nitrančana“. Už nejaký ten piatok ale žijem na južnom Slovensku.

    Ako ste sa dostali k tomu, že chcete pracovať v médiách?

    To keby som si pamätal. Ale myslím, že prvý krát som nad tým rozmýšľal už ako osemnásťročný, mojim snom bolo dostať sa do dabingu. Keď mi bolo ale vysvetlené, že ako neherec sa tam môžem dostať, ak bude môj hlas známy napríklad z rádia, tak som to pustil z hlavy. V ranných deväťdesiatych rokoch mi to prišlo ako čosi nemožné, v tej dobe existoval len štátny rozhlas a o súkromných rádiách zatiaľ nikto nechyroval, až neskôr. V roku 2002, na rybačke s kamarátmi som sa dozvedel, že v nitrianskom N rádiu hľadajú ľudí a práve vtedy som oživil myšlienku pracovať v rádiu. Behom dvoch mesiacov som už bol zamestnaný ako nočný technik s tým, že časom by som chcel byť i za mikrofónom. Časom bolo o dva mesiace, nakoľko ľudí bolo málo.

    Ako ste sa dozvedeli o projekte Infovojna? Čím Vás zaujal?

    Od vzniku Slobodného vysielača som bol pravidelný poslucháč a prispievateľ, preto mi neušlo, že Norbert Lichtner zakladá televíziu. V tom čase som už v médiách nepracoval, ale práca s mikrofónom mi chýbala. Raz darmo, je to droga. V INTV hľadali hlasy do dabingu, na moje počudovanie ma vzali. Čiže kruh sa uzavrel a k tomu dabingu som sa predsa len dostal, aj keď len na chvíľu. Vieme ako INTV dopadla. Norbert s Ľubom Huďom sa neskôr pustili do projektu Infovojna. Odvahu osloviť ich som nabral až po dvojtýždňovom bombardovaní môjho veľmi dobrého kamaráta Erika, ktorý ma doslova dokopal k tomu, aby som sa ponúkol ako spolupracovník. A ajhľa, vyšlo to.

    Predstavte, prosím, čitateľom formát a priebeh Vášho dopoludňajšieho vysielania, pravidelných hostí a ak pravidelne venujete niektoré dni v týždni konkrétnym témam, tak aj tie.

    Formát vznikal úplne samovoľne, až sa vykryštalizoval do dnešnej podoby. Keďže som pracoval v rádiách hlavného prúdu, Dopoludnie malo byť úplne bežnou rádiovou reláciou, avšak nie s informáciami z bulváru. Dopoludnie sa začína agentúrnymi správami, ale inou formou ako je bežný poslucháč zvyknutý, skôr sa snažím agentúrne správy okomentovať zo svojho pohľadu. Mnohokrát sa venujem tlačovkám politikov, pretože dosť často prezradia aj to čo nechceli a časom viem ich vyjadrenia konfrontovať s tým, čo povedali pred mesiacom rokom či desiatimi. Pravidelne spolupracujem s politológom Romanom Michelkom, ale aj magisterkou práva Juditou Laššákovou, či ďalšími. Priestor dostávajú témy, ktorým sa médiá hlavného prúdu vyhýbajú, či už kvôli politickej korektnosti, alebo sa o tých témach jednoducho nesmie hovoriť.

    Ako prebieha Vaša príprava na vysielanie?

    Pre mňa je samozrejme jednoduchšie, ak je súčasťou dopoludnia hosť, vtedy si naštudujem veci, ktoré sa týkajú témy a to sú tak dve hodiny v priemere, ak sa však venujem nedeľným debatám politikov, či ich tlačovkám, je to oveľa dlhšie, na každú hodinu vysielania minimálne dve hodiny prípravy. Dopoludnie začína o deviatej, ale v štúdiu som už o siedmej a chystám agentúrne správy.

    Bolo Vám ponúknuté účinkovanie v rádiu a moderovanie dopoludňajšieho vysielania alebo ste sa ponúkli sami?

    Ako som už spomínal, ponúkol som sa sám. Neprešiel som nejakým drsným výberovým konaním, poslal som nejaké ukážky mojej práce a tľapli sme si. Určite zavážili moje dlhoročné skúsenosti s rozhlasovým vysielaním.

    Ste spokojný so súčasnou tvárou, formátom a kvalitou Vášho vysielania a celkovo kvalitou a činnosťou rádia? Čo by ste poprípade chceli v budúcnosti zlepšiť, zmeniť, minimalizovať alebo odstrániť?

    Myslím že projekt Infovojny sa rozbehol a rozvinul sa do optimálnej podoby. Myslím, že hovorím za seba, keď poviem, že nikdy nie som spokojný, snažím sa vymýšľať nové témy či rubriky. Vždy si poviem, že sa to dá aj lepšie. A vždy  je to aj pravda. Nemôžeme zaspať na vavrínoch. Nejde o nás. Ide o národ. A tých zalepených očí je ešte dosť. Ale už menej ako povedzme pred takmer troma rokmi, kedy projekt Infovojny vznikal, alebo pred vyše šiestimi, kedy spolu-zakladal Slobodný vysielač Norbert Lichtner.

    Kvalita obsahu vysielania je do určitej miery finančne limitovaná. Čo by ste radi na Infovojne vylepšili ( keďže tvrdíte, že nikdy nie ste spokojný a stále sa dá niekam posunúť) a ako by to asi navýšilo náklady na vaše fungovanie?

    Stále je čo zlepšovať. Budem hovoriť za Dopoludnie. Čím viac kvalitných hostí, ktorí majú čo ľuďom povedať z odborného hľadiska, tým lepšie. Je to ťažké, nakoľko účinkovanie v IV môže znamenať aj stratu zamestnania, ale je čoraz viac ľudí, ktorí už odmietajú mlčať a do vysielania sa hlásia aj sami.

    Myslím, že formát dvoch denných živých vysielaní celkom postačuje. Zatiaľ neuvažujeme rozširovať program. Ale pre poslucháčov chystáme akúsi nadstavbu, niečo navyše. Bude to televízne vysielanie oboch relácií, tak Dopoludnia ako aj Informačnej vojny. Teda s obrazom. A nielen prostredníctvom internetu, ale aj cez satelit, čo znamená, že si nás ľudia u operátora naladia doma. Náklady samozrejme pôjdu hore, ale je na poslucháčoch, či tento krok ocenia a prispejú aj na túto formu vysielania. Vysielanie by malo nabehnúť už začiatkom septembra tohto roku.

    Na Slovensku sa médiá už nejaký čas delia na mainstramové  a alternatívne – podľa mnohých konšpiračné. Vy ste za svoju kariéru pôsobili v oboch prúdoch. Ak ich máte porovnať, v čom sú rozdiely?

    Vo veľa veciach. Najmä v platoch.

    Ale práca v „alternatíve“ nie je o peniazoch. Keby chcem dobre zarábať, tak v mainstreame ostanem. Rádia hlavného prúdu sú často formátované, teda nastavené tak, aby zasiahli čo najširšiu časť obyvateľstva, pretože žijú výlučne z reklamy, teda ak sa bavíme o súkromných rádiách. A tomu sa prispôsobuje aj vysielanie. Je to kšeft, nič viac. Politiku do vysielania ťahať nebudú, lebo rozdeľuje ľudí a to pre ich biznis nie je dobré. Rádiá vysielajúce terestriálne do politiky rýpať nebudú aj preto, že  je tu možnosť, že z politického rozhodnutia sa môže stať, že Vám licenciu nepredĺžia. Navyše náš éter patrí medzi najviac kontrolovaným v Európe. Ak Vás chcú zničiť, tak Vás upokutujú, viď prípad rádia Frontinus. No a keď som spomenul reklamy, nebudete predsa hrýzť ruku, ktorá Vás živí, takže nebudete ani poukazovať na prešľapy firiem, ktoré si u Vás reklamu zadajú. Točia sa tam veľké peniaze a prísť o silného hráča na trhu býva veľmi bolestivé aj pre rádiá z prvej päťky. A to je ďalší rozdiel. Financovanie. Musíte mať počúvanosť, aby ste čo najlepšie predali reklamu. Z tej rádiá žijú. Nás financujú poslucháči svojimi dobrovoľnými príspevkami. Niekto euro, niekto 50 eur, niekto nič. Suma potrebná na vysielanie sa ale vyzbiera vždy. Nie sme závislí od reklamy, prieskumov. Sme závislí od ľudí čo nás počúvajú. A tých neoklameme nekvalitnou prácou.

    Ďalší rozdiel je v práci v takomto médiu. Každý redaktor podlieha pod nejaké oddelenie, šéfa. Pripraví tému, šéfredaktor vyhodnotí materiál ako nevhodný a je vymaľované. Toto v Infovojne nehrozí. Príprava tém, príspevkov či pozývanie hostí je výlučne v mojej kompetencii, nik mi do toho nehovorí. Toto môžeš, toto nie. Nič také neexistuje, je to plne v mojej réžii, ale samozrejme aj zodpovednosť.


    Prečo podľa Vás dnes mnohí ľudia veria viac alternatívnym médiám ako mainstreamovým?

    Dobrá otázka. Ľudia prirodzene vycítia ak sú klamaní, alebo zavádzaní. A ten zdravý sedliacky rozum, po novom kritické myslenie, ich núti si správy overovať, dohľadávať si informácie aj s iných zdrojov. Ak teda majú ochotu rozmýšľať a neprijať informácie tak ako sú im podsunuté z médii hlavného prúdu. Tak ako sme boli zvyknutí s predchádzajúceho režimu. My z východnej Európy si ešte ten čas pamätáme, vedeli sme čítať medzi riadkami, vedeli sme odhadnúť, čo je ešte realita a čo už propaganda. A alternatívne médiá ponúkajú aj informácie z iných zdrojov. Overiteľných. Médiá by mali správy prinášať z jednej ale i druhej strany a nechať na poslucháčovi čitateľovi či divákovi, nech si názor urobí on sám. Lenže média hlavného prúdu sa pasujú do role mienkotvorných kanálov. Oni ale mienku tvoriť nemajú, majú len a len informovať. Pravdu nehľadajú, ale ju vytvárajú. A toto mnohí ľudia prekukli.

    Médiá ako Slobodný vysielač či Infovojna dávajú priestor poslucháčom na reakcie priamo vo vysielaní. Prečo tento spôsob interakcie nevyužívajú aj mainstreamové médiá, napríklad pri diskusiách s politikmi?

    Politici sa do médií idú prezentovať v čo najlepšom svetle, veď ide o politické body. Aj témy sa starostlivo vyberajú  a niektoré  sú zväčša tabu. Kam by sme to prišli, keby niekto kládol nepríjemné otázky? Istého času sme tu mali rádio Aktual, ktoré sa pýšilo sloganom: rádio, ktoré sa s Vami rozpráva. Očakával som, že aspoň mailovou komunikáciou dajú priestor poslucháčom, ale mýlil som sa. Ale treba povedať, že je to aj nejakou ochranou rádia pred vulgárnymi poslucháčmi. Pokutu by totiž dostal vysielateľ.

    Sledujeme plošný nástup cenzúry, predovšetkým na internete. Môže návrat ku klasickým spôsobom šírenia informácií – ako je rádio či tlač – pomôcť zachovať ústavné slobody?

    K tlači sa vyjadriť neviem, ale čo sa týka rádia: ak by bol internet tak cenzurovaný, že by sme si neškrtli, tak ani klasické vysielanie cesta nie je.

    Ako som už vravel, náš éter je naozaj veľmi kontrolovaný, cez klasické vysielanie by to naozaj nešlo, navyše náklady na rozbehnutie rádia sú, ako ho poznáme z éteru, veľmi vysoké. Frekvencie, povolenia, vysielače, technika… To sú státisíce eur a ešte ste ani nezačali vysielať. A ak Vám Rada pre vysielanie a retransmisiu neodklepne licenciu, máte smolu. Ak bude cenzúra tak tvrdá, zrejme sa opäť dostaneme k šíreniu tlačených letákov, vrátime sa tam kde sme už raz boli.

    Čo si myslíte o nálepke „konšpiračné médium“ pre Infovojnu? Spôsobilo Vám to už nejaké komplikácie – či už v osobnom živote alebo pri príprave vysielania?

    Keď nás tak chcú nálepkovať, nech sa páči, to je ich vizitka. Nemyslím, že by som mal nejaké nepríjemnosti, to určite nie. Ale čo sa týka hostí… Mnohí by veľmi radi hovorili na odborné témy, alebo na témy, ktoré hýbu spoločnosťou. Ale strach o existenciu, myslím tú sociálnu, tu stále je. Dnes Vás už kvôli statusu vyhodia z roboty, alebo do inej nezoberú. Ten strach tu je. Ale postupne z ľudí opadáva a tí, ktorí majú čo spoločnosti povedať sa hlásia čoraz častejšie. Aj s tým rizikom, že budú mať nepríjemnosti. Ale to riziko podstúpia, pretože si uvedomujú, že donekonečna mlčať nemôžu.

    Ako hodnotíte stav alternatívnych médií na Slovensku? Za posledné roky ich pribudlo dosť.

    To áno. Kto by to bol povedal? Ale keby si médiá robili svoju robotu tak, ako majú, alternatíva by nevznikla, nebol by dôvod. Ľudia hladný po informáciách majú širokú ponuku naozaj kvalitných webov, či iných médií, je z čoho vyberať. Ale samozrejme sa nájdu aj také, ktoré nerobia dobré meno.

    Akým spôsobom a cez aké zdroje prijímate informácie, či už v rámci osobného života alebo pre potreby vysielania? Máte nejaký spôsob na overovanie si faktov? Mnohým alternatívnym médiám totiž škodí a oprávnene sa im vyčíta, že uverejňujú každú šokujúcu správu a častokrát týmto spôsobom naletia na nepravdu, čo im znižuje kredibilitu.

    Mnohokrát si overujem informácie z viacerých zdrojov, konzultujem s odborníkmi v daných témach, či s kolegami, alebo spriatelenými alternatívcami. Medzi nami totiž, teda ja to aspoň tak vnímam, nie je trhová konkurencia, veľakrát si informácie či kontakty  odovzdávame za obyčajné  „ďakujem“. Ide nám o spoločnú vec.

    Je podľa Vás Infovojna politicky naklonená istým politikom či stranám? Niektorí Vám vyčítajú, že podporujete Kotlebu, iní zasa, že ste urobili hviezdu z Harabina.

    To je pohľad jednej, či druhej strany a to nikomu neberiem. Držíme sa hesla, že politika či politickú stranu nesmiete obdivovať zbožňovať či milovať. Je to Váš zamestnanec. Politik sa má kontrolovať. A ak niečo vyvedie, tak mu treba klepnúť po prstoch a je jedno, či je to Harabin Kotleba alebo Fico.

    Ponúkol Vám už politický subjekt, alebo súkromná osoba, finančnú kompenzáciu za nejakú formu spolupráce?

    Nie, nikdy. A týmto im aj odkazujem, že nech sa o to ani nepokúšajú, neuspejú.

    Na záver, čo chcete odkázať čitateľom Reconquisty a všeobecne, aktívnym jedincom, ktorí sa zaujímajú o veci verejné?

    Hlavné podľa mňa je nebyť pasívny. Príklad:  keď prídem domov a v dreze je kopec špinavého riadu, nesadnem si na stoličku a nečakám zbožne, že niekto ku mne príde a ten riad za mňa umyje. Nik za nás tú občiansku robotu neurobí. Ale ak nás bude viac takých, čo sú aktívny, aj pomery u nás sa môžu meniť, pretože naši zamestnanci, rozumej politici, budú cítiť tlak. A strach o dobre platené fleky je silnou motiváciou. Veľká vďaka za aktívnych ľudí, ktorých ako vnímam pribúda. Nedajme si vziať, čo je naše.

    Tento rozhovor vyšiel v júlovom čísle časopisu RECONQUISTA.

     


    Facebook 

    Webová stránka

    Youtube 

    Instagram

    VKontakte.ru


    Autor v číslach

    Počet článkov: 107
    Celkové hodnotenie: 12.2
    Priemerná čítanosť: 2421

    ...

    Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

    Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

    Varovanie

    Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

    Vybrali sme z Hlavných Správ

    Dobrá voľba: Prezidentka by sa mala vyjadriť, či využije právo veta pri prípadnom odsúhlasení 13. dôchodku, zvýšených prídavkoch na deti a zrušení diaľničných známok

    Bratislava 20. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Mimoparlamentná strana Dobrá voľba reagovala na sociálnej sieti na dianie v parlamente. Podľa ich názoru je potrebné vrátiť parlamentu dôstojnosť a pomôcť by tomu mohla aj prezidentka Zuzana Čaputová Situácia uplynulých dní v parlamente a správanie sa niektorých poslancov nemá podľa predstaviteľov Dobrej…

    Dôvera občanov v políciu je nízka, dôvodom sú slabé výsledky vyšetrovania káuz, tvrdí opozícia

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/MTI-Szilard Koszticsak)   Dôvera občanov smerom k polícii je v súčasnej dobe nízka. Zhodujú sa na tom viaceré opozičné politické subjekty. Vo svojich programoch pritom konštatujú, že medzi dôvody nedôvery patria predovšetkým nedostatočné výsledky pri vyšetrovaní citlivých káuz. Zároveň tiež strany deklarujú potrebu kvalitného personálneho obsadenia…

    Miriam Lexman bude pôsobiť vo výboroch EP pre zamestnanosť, sociálne veci a zahraničnú politiku

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Europoslankyňa Miriam Lexmann (EPP/KDH) bude pôsobiť vo výboroch Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL), zahraničnú politiku (AFET) a ako náhradníčka v podvýbore pre bezpečnosť a obranu (SEDE). Agentúru SITA o tom informovala v tlačovej správe jej asistentka Monika Píšová Vo…

    Heger: OĽaNO má jasno v tom, kto bude premiér, ak budú matovičovci pri zostavovaní vlády. Hrnko ku kandidátke: „Jožo Pročko a medzinárodný lobista Jaro Naď?

    Bratislava 20. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci Národnej rady Anton Hrnko zo SNS a Eduard Heger z OĽaNO vo štvrtok diskutovali v televízii denníka Pravda o predvolebnej kampani. Otázkou bolo aj to, kto je reálnym kandidátom OĽaNO na post predsedu vlády V médiách sa v posledných dňoch diskutuje o tom, kto by bol kandidátom OĽaNO na post…

    Budaj: Igor Matovič je na politickej scéne od začiatku nechcené dieťa. Do konfrontácie s voličmi kotlebovcov nemôžeme ísť, lebo porastú

    Bratislava 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Líder OĽaNO Igor Matovič bol podľa Jána Budaja (OĽaNO) na slovenskej politickej scéne od začiatku nechceným dieťaťom, lebo odmietal zaužívané partokratické schémy. „Ja tomu veľmi dobre rozumiem, lebo niečo také občas cítim tiež,“ povedal Budaj v Tablet.tv Ideály občianskej demokracie z čias Nežnej…

    Druhý Štefanec? Šimečka sa kvôli výrokom Sakovej obrátil na Európsku komisiu

    Bratislava 20. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel )   Europoslanec Michal Šimečka na sociálnej sieti informoval o tom, že sa na Európsku komisiu obrátil kvôli nedávnym výrokom ministerky vnútra Denisy Sakovej, ktorá na zverejnenom zázname hovorí, že nesmú dovoliť Slovákom v zahraničí, aby rozhodli voľby „Dalo sa nad tým mávnuť rukou:…

    Štatistický úrad: Dve skúšky spracovania volebných výsledkov skončili úspešne

    Bratislava 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Štatistický úrad (ŠÚ) SR vykonal dve skúšky spracovania volebných výsledkov hlasovania vo voľbách do Národnej rady (NR) SR. Obidve skončili úspešne. Pre TASR to potvrdila špecialistka pre styk s verejnosťou ŠÚ SR Viera Hutt "Pre ŠÚ SR z Harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia pre voľby…

    Miera nezamestnanosti na Slovensku v januári stúpla

    Bratislava 20. januára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v januári tohto roka stúpla o 0,06 percentuálneho bodu na 4,98 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,28 percentuálneho bodu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Úrady práce…

    Opitý muž strašil bombou v autobuse prímestskej linky smerujúcom do obce Veľká Ida, už čelí obvineniam

    Bratislava/Košice 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR - Košický kraj)   Akčnú cestu zažili v stredu cestujúci v autobuse prímestskej linky smerujúcom do obce Veľká Ida. Ako informovala košická krajská polícia, opitý 52-ročný muž začal vykrikovať, že v autobuse je bomba. Vodič autobusu zastavil na zastávke v košickej mestskej časti Šaca…

    Slováci splácajú svoje záväzky, zlyhané úvery postupne klesajú

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slováci sú v splácaní svojich záväzkov disciplinovaní. Podiel zlyhaných úverov domácností už tri roky postupne klesá "Slováci sú najvzornejší a najzodpovednejší pri hypotékach. Podiel zlyhaných úverov na celkovom objeme úverov na bývanie v roku 2017 bol 1,6 %, ku koncu roka 2019 to bolo…

    Putin: Moskva pomôže Washingtonu bojovať proti terorizmu

    Moskva 20. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)   Šéf Kremľa Vladimir Putin vyjadril vo štvrtok vďačnosť Washingtonu za poskytnutie informácií, ktoré pomohli zabrániť teroristickému útoku v Rusku koncom roka 2019. Sľúbil, že Moskva pomôže Washingtonu bojovať proti terorizmu Putin na schôdzke s vedením Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) konštatoval, že "vďaka dobre…

    Greta Thunberg použila peniaze z alternatívnej Nobelovej ceny na založenie nadácie

    Kodaň 20. februára 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/The Canadian Press-Dave Chidley)   Mladá švédska aktivistka Greta Thunberg využila peniaze, ktoré získala k Cene za správny život (Right Livelihood Award), na založenie eponymnej nadácie. Uviedla to Right Livelihood Foundation, ktorá ocenenia označované tiež ako alternatívne Nobelove ceny, každoročne udeľuje. Cieľom neziskovky Greta Thunberg Foundation…

    Paška: Migrácia už Britom neohrozí

    Bratislava 20. februára 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanec Jaroslav Paška reagoval na rozhodnutie britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý podľa neho ukázal, čo znamená sloboda rozhodovania suverénneho štátu. V stredu totiž jeho rozhodné opatrenia na stopnutie nekontrolovanej imigrácie, ktorej sa Spojené kráľovstvo v legislatívnom prostredí Únie doposiaľ nedokázalo efektívne brániť, zverejnila Agentúra…

    Pellegrini Beblavému a spol.: Máme čakať, že sa zajtra vyberiete na súd a zabránite sudcovi vstúpiť do miestnosti, lebo s pripravovaným rozsudkom vopred nesúhlasíte? Naozaj sú všetci hlupáci a len vy máte patent na rozum?

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Vystúpenia predsedu vlády SR v Národnej rade SR. Celý záznam vystúpenia nájdete na facebooku: https://www.facebook.com/pellegrini.peter/. Tlačový a informačný odbor Úrad vlády SR Vážené dámy, vážení páni, ctení hostia, hneď na úvod mi dovoľte odsúdiť správanie opozičných poslancov, ktorí svojím divadlom urazili jeden zo…

    Vlhová v tréningu zjazdu siedma, najrýchlejšia Rakúšanka Ortliebová

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Trovati)   Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová obsadila siedme miesto vo štvrtkovom tréningu zjazdu pred pretekmi Svetového pohára vo švajčiarskej Crans Montane. Vo štvrtok bola na trati najrýchlejšia Rakúšanka Nina Ortliebová, ktorá triumfovala časom 1:29,05 min s takmer sekundovým náskokom pred druhou Taliankou…

    OH 2028 v Los Angeles majú podporu vlády, potvrdil Trump

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump prisľúbil výraznú vládnu podporu Los Angeles pri usporiadaní olympijských hier v roku 2028. Hlava štátu podpísala dohodu so šéfkou exekutívy Olympijského a paralympijského výboru USA Sarah Hirshlandovou v Montage Beverly Hills Trump potvrdil, že vláda podá organizátorom…

    Magoniho nezaujímali peniaze, Vlhová podľa neho ešte nelyžuje na plný plyn

    Bratislava 20. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Spolupráca Petry Vlhovej s talianskym trénerom Liviom Magonim prináša úspechy a bude pokračovať minimálne do zimných olympijských hier v čínskom Pekingu, ktoré sa uskutočnia v roku 2022. Výsledky uznávaného odborníka so slovenskou lyžiarkou vzbudili pozornosť aj u konkurenčných tímov, ale Magoni napokon prijal…

    Most-Híd nevstúpi do koalície s ĽSNS ani so Smerom, sľubuje Bugár

    Bratislava 20. februára 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)     Most-Híd nevstúpi do koalície s ĽSNS ani Smerom-SD. Sľubuje to predseda Mosta-Híd Béla Bugár v zmluve s občanmi, ktorú predstavil na štvrtkovej tlačovej konferencii v parlamente. Dokument hovorí aj to, že strana chce presadzovať zmeny na očistu justície či prokuratúry V…

    TopDesat

    Je Bigfoot skutočný? Aký príbeh sa skrýva za jeho hľadaním?

    0

    Zrnité video dlhé skoro tri a pol minúty rozpútalo kedysi konšpiračné teórie o tom, či niekto alebo niečo ako Bigfoot môže skutočne existovať. ,,Boli sme práve na koňoch pri potoku, jazdili sme krajinou a užívali si slnečný deň, a zrazu sa Bigfoot len tak vynoril z lesa. Všetko sa stalo tak…

    Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch: Títo ľudia o tom vedia svoje

    0

    Vravieva sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Musíme uznať, že trocha pravdy na tom vidíme aj my v redakcii. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako vyzerá skutočné nešťastie. Samozrejme, nemôžeme to porovnávať s obrovskými tragédiami. Preto by si celý tento príspevok mal brať trocha s úsmevom na tvári.…

    Vitamín A: Kedy ho tvoje telo nutne potrebuje?

    0

    Všetky vitamíny sú nevyhnutné pre telo, aby bolo schopné vykonať neuveriteľné množstvo každodenných funkcií. Za dobrým zrakom, zdravým reprodukčným systémom a zdravou pokožkou hľadaj vitamín A. Je prítomný v širokej škále potravín, ale existuje riziko, že ho budeš mať nedostatok. Toto riziko je vyššie hlavne u tehotných žien, dojčiat a detí v skorých…

    Prekliatie cintorínu Pri čiernej nádeji 3. Časť

    0

    Po sérii dvoch článkov z edície Prekliatie cintorínu Pri čiernej nádeji, sme sa spoločne dostali k tomu, že nie len jedna rodina zažíva nadprirodzené javy, ale aj ďalších najmenej tucet. Spočívajú predovšetkým v druhoch aktivít, ako sú napríklad samovoľné otváranie a zatváranie dverí až po podivné zjavenia. Poďme sa pozrieť, aká tragédia rodiny spomínané…

    Jarný detox: 6 skvelých tipov, ako si naštartovať metabolizmus

    0

    Aj Vy chcete mať v lete krásne telo do plaviek? Už teraz je ten najvyšší čas začať! Prinášame Vám skvelé tipy, ako naštartovať metabolizmus a odštartovať tak Vaše zdravé stravovanie. Ako vyzerá správny jarný detox?   1. Jarný detox a hrubé črevo Ak sa chcete vo zvýšenej miere zbavovať rizikových látok, mali by…

    Tieto vynálezy spravia tvoj život oveľa jednoduchším

    0

    Nové vynálezy a vychytávky sa na internete objavujú snáď každý deň. Nie všetky nás však dokážu dostatočne zaujať. A tie vynálezy, ktoré nás naozaj zaujali už tak ľahko z hlavy nepustíme, a preto sa pomerne často stáva, že takúto vychytávku musíme vlastniť. Podľa Forbes, vynálezy z minulého roka sa poväčšine…

    Vo svete IT

    Android 11: Google sprístupňuje náhľad novej verzie Androidu

    0

    Začiatkom týždňa sme Vám priniesli správy, v ktorých sme písali, že predstavenie nového Androidu 11 je na spadnutie. Dôvodom bolo, že spoločnosť Google pravdepodobne omylom na krátko publikovala stránku, v rámci ktorej bol sprístupnený náhľad novej verzie Androidu. V priebehu dnešného dňa spoločnosť opäť sprístupnila túto stránku, z ktorej je…

    POTVRDENÉ: Huawei 24. februára usporiada online konferenciu. Predstaví nové produkty a novú víziu spoločnosti

    0

    V prvej polovici februára obehli technologický svet správy, že MWC 2020 v Barcelone sa ruší. Dôvodom sú obavy zo šíriaceho sa koronavírusu. Počas tejto udalosti malo byť predstavených viacero nových technologických noviniek vrátane smartfónov. Jednou zo spoločnosti, ktorá mala v pláne predstaviť nové produkty bol aj čínsky Huawei. Začiatkom týždňa…

    iPhone 9: Starý dizajn, ale parametre roku 2020 s lákavou cenou. Zaujal by Vás?

    0

    Začiatkom januára sa do obehu dostali obrázky, ktoré mali údajne zachytávať zariadenia iPhone SE 2, resp. iPhone 9. Okrem toho, hovorilo sa o 4,7“ LCD displeji bez zárezov a dizajne, ktorý vychádza zo smartfónu iPhone 8. Podľa najnovších správ, bude však vzhľadovo vychádzať ešte zo staršieho modelu. V priebehu dnešného…

    Analytici z McAffee oklamali systémy Tesly použitím jednoduchej nálepky

    0

    V znepokojivom experimente boli vedci z bezpečnostnej firmy McAffee schopní „oklamať“ dve Tesly, z roku 2016. Tím prilepil kus pásky na značku obmedzenia rýchlosti, čím prinútil Teslu ísť rýchlejšie, než bolo dovolené. Ide o ukážku toho, že autonómne riadenie nemusí byť zatiaľ tak spoľahlivé, ako si niektorí ľudia myslia. Tento…

    Vedci po prvýkrát našli molekuly kyslíka v inej galaxii

    0

    V divokej galaxii, vzdialenej pol miliardy svetelných rokov od nás, našli astronómovia molekuly kyslíka. Ide o tretí objav mimo našej Slnečnej sústavy a prvý objav mimo našej galaxie. Kyslík je zároveň tretím najrozšírenejším prvkom vo vesmíre, hneď za vodíkom a héliom. Jeho chemické zloženie a rozšírenosť v medzihviezdnych oblakoch je…

    Samsung Galaxy Z Flip: Pozrite si reálne fotografie smartfónu, ktorý vyčnieva nad konkurenciou

    0

    V priebehu dnešného dňa sme sa zúčastnili slovenskej premiéry zariadení Galaxy S20, S20+, S20 Ultra a Galaxy Z Flip, počas ktorej sme mali príležitosť pohrať s týmito technologickými hračkami. Väčšinu redakcií, tak ako aj našu, primárne zaujímal Samsung Galaxy Z Flip, 2. oficiálne ohýbateľný smartfón z kuchyne najväčšieho výrobcu smartfónov…

    TopSpeed

    Elektrická Dacia sa ukáže už v Ženeve. Zabojuje nízkou cenou

    0

    Elektrifikácia modelovej ponuky je dnes pre automobilky jedinou cestou, ako znížiť flotilové emisie a úspešne eliminovať pokuty za nadlimitnú produkciu oxidu uhličitého. S rovnakým problémom dnes pritom bojujú všetci výrobcovia, od prémiových až po cenovo dostupné značky, akou je napríklad aj Dacia. Výroba elektromobilu v blízkej budúcnosti preto neminie ani…

    Jazdené Porsche 911, typ 997 je za "smiešne" sumy. A čo potom?

    1

    Sen o vlastníctve Porsche je pre mnohých veľmi špecifický a vo väčšine prípadov aj nedosiahnuteľný. Avšak nie vždy je to tak a niektorým šťastlivcom sa to podarí. Jazdené Porsche 911? Bláznovstvo? Možno. Veď čítajte ďalej. Čo tak generácia 997, o ktorej sa donedávna hovorilo ako o minulej generácii s vysokou cenovkou? Ako sú na tom…

    Zberateľ áut odhalil výdavky za ich údržbu. Lacné hobby to nie je

    1

    Autá sú vášňou väčšiny tých, ktorí na náš web zavítajú. O garáži plnej superšportov snívame od detstva. Pre väčšinu ľudí na celom svete je to takmer nesplniteľný sen. No svet pozná pár šťastlivcov, ktorí si garáž plnú superšportov môžu dovoliť. Zberanie áut je samo o sebe neuveriteľne drahý koníček, no mnoho z nás…

    Práve testujeme Opel Astra ST 1,5 D - čo vás zaujíma?

    0

    Máme na test typického zástupcu nižšej strednej triedy, známeho segmentu C. Astra bojuje o priazeň zákazníkov desaťročia (samozrejme, nie jednou generáciou). Toto je už piate pokračovanie auta, ktoré svet predtým dlho poznal ako Opel Kadett. Preto má súčasná Astra typové označenie K, keďže v písmenách abecedy nadväzuje na predchodcu. Opel má v triede, ktorej sme kedysi hovorili…

    Ďalšie Maserati SUV príde v roku 2021

    0

    Nastala doba, kedy aj tradiční výrobcovia superšportov ponúkajú SUV. Tie aktuálne vládnu svetu. Dopyt je obrovský a každá automobilka sa chce s vidinou zisku zviesť na tejto vlne. Výnimkou nie je ani Maserati, ktoré malo v portfóliu skvelé autá ako MC12, GranTurismo či Quattroporte. Teraz však pripravuje v poradí už druhý…

    Mercedes AMG GLE 63 Coupé vám zlomí krk

    7

    Mercedes ešte stále nemá dosť a neprestáva chrliť svoje AMG modely. Vadí to niekomu? Nemyslím si. Najnovšie nám predstavuje svojho elegantného mamuta v podobe AMG GLE 63 Coupé. Jeho technické parametre sľubujú, že krkolomný bude nielen jeho názov, ale aj jeho dynamika. Okrem spaľovacieho motora si pomôže aj elektrifikáciou v podobe EQ Boostu, ktorý…

    KAMzaKRÁSOU

    Čo pomáha na svalovicu? Poznáme 5 účinných tipov na jej zmiernenie

    0

    Ak po cvičení máte svalovicu a tento nekomfort spôsobuje u vás úvahy, či radšej so všetkým neseknúť, tak je tento článok pre vás. Čo pomáha na svalovicu?

    Netradičné ingrediencie na pizzi: Už nielen ananás, ale aj iné bizarnosti!

    0

    Stretli ste sa s niečim podivnejším ako sú netradičné ingrediencie na pizzi? Napríklad ochutnali by ste pizzu s čučoriedkami, kivi, banánom či morskými plodmi?

    Vyhraj 2-krát ENVY Therapy® Mezo Stamp v hodnote 24 €

    0

    Skúšali ste už niekedy mezoterapiu? Ak ste sa na pichanie ihličkami nikdy neodhodlali, tak to zmeňte. Zapojte sa do súťaže a vyhrajte ENVY Therapy® Mezo Stamp

    Video Dula Lucia Vančo: Cvičenie v tehotenstve – áno či nie?!

    1

    Cvičenie v tehotenstve je viac než vítané, i keď mnohé nastávajúce mamičky sa ho obávajú. Prečo by však tehotná žena vždy mala myslieť aj na pravidelný pohyb?

    Ako sa prejavuje brušný týfus? Zisti, čo ho spôsobuje a ako sa lieči!

    0

    Brušný týfus predstavuje infekčné horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje tráviaci trakt človeka. Bežne je táto choroba označovaná ako brušná horúčka. Jej pôvodcom je baktéria Salmonella enterica, ktorá spôsobuje spomínanú salmonelózu, no konkrétne jej sérotyp typhi. Je patogénny iba pre človeka. Táto baktéria je odolná voči mrazom, no pri vyšších teplotách zakrátko hynie. Zdrojom…

    Sprievodca denimom: Ako si vybrať džínsy podľa typu postavy?

    1

    Je čas na nákupy a hlavne na nákup rifľových módnych kúskov. Ako si vybrať džínsy podľa typu postavy, ktoré by lichotili vašim krivkám? Poradíme vás!

    Svetlo sveta

    V Nitre bol Modlitbový deň k úcte Panny Márie, Matky všetkých národov

    0

    Po po ôsmy raz sa v Mestskej hale na Klokočine v Nitre uskutočnil v sobotu modlitbový deň k úcte Panny Márie, Matky všetkých národov. Zúčastnilo sa na ňom takmer tritisíc mariánskych ctiteľov nielen z Nitry, ale aj celého Slovenska. Nechýbali ani Poliaci, Maďari, Česi, Nemci, či Rakúšania. Pre účastníkov podujatia…

    Bude parlament tretíkrát hlasovať o Istanbulskom dohovore?

    0

    Vypovedanie ratifikácie Istanbulského dohovoru už začína pripomínať na Slovensku nedôstojnú frašku. Vláda a prezidentka napriek dvom rozhodnutiam parlamentu doposiaľ neposlali list Rade Európy, v ktorom by oznámili, že sa Slovensko nehodlá stať zmluvnou stranou dokumentu. Opoziční politici obviňujú koalíciu, že proces naschvál naťahuje, pretože sa nádejá, že takto z danej…

    SMER podporil v Bruseli potraty a LGBTIQ+

    0

    Ako europoslanec vás musím upozorniť na čerstvé uznesenie Európskeho parlamentu o nových prioritách EÚ v oblasti “ochrany žien”. Je to niečo ako Istanbulský dohovor. Niektoré veci tam síce boli dobré, ale ako vždy, opäť k nim bola nabalená aj ťažko liberálna agenda. Potichučku to prešlo aj vďaka hlasom všetkých SMERákov,…

    Kňaz, ktorý Boha poprosil o utrpenie, dostal rakovinu mozgu

    0

    Katolícky kňaz John Hollowell, ktorý patrí k popredným kňazom aktívnym aj na sociálnych sieťach, požiadal nedávnom Boha o zaslanie utrpenia, ktoré by vedel obetovať za obete sexuálneho násilia spôsobené kňazmi. Podľa najnovších informácií bol kňazovi diagnostikovaný nádor na mozgu. John Hollowell danú informáciu zverejnil na svojom portáli včera. Zároveň uviedol,…

    V Devíne si pripomenú 1151. výročie úmrtia Konštantína – sv. Cyrila

    0

    V piatok 14. februára sa v Bazilike sv. Klementa v Ríme stretnú veriaci slovanských národov pri tradičnej slávnosti ku cti sv. Cyrila a Metoda. V Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda bude slávnostná svätá omša ku cti spolupatrónov Európy v nedeľu 16. februára o 16.30. Už 1151. výročie smrti Konštantína – sv. Cyrila si pripomenú aj na…

    Kalendár liturgických slávení Svätého Otca na Pôst a Veľkú noc 2020

    0

    Svätá stolica zverejnila kalendár liturgických slávení pápeža Františka na obdobie Pôstu a Veľkonočné sviatky (mesiace február – apríl). Organizované sú podobne ako po predchádzajúce roky. Na duchovné cvičenia pôjde Svätý Otec opäť do Ariccie pri Ríme.  Začiatok Veľkého pôstu na Popolcovú stredu 26. februára bude Svätý Otec sláviť na rímskom…

    Armádny Magazín

    Bitka o "Moskvu": Politika bráni vráteniu historického názvu slovenskej lode

    0

    Česko 20. februára 2020 (Sputniknews) - Nové meno pre rekreačné plavidlo, ktoré bude po rekonštrukcii spustené v českom meste Brno, vyvolalo polemiku medzi miestnymi úradmi. Zástupcovia magistrátu z Pirátov a KDU-ČSL nesúhlasili s výsledkami prieskumu, podľa ktorého si obyvatelia mesta priali vrátiť historický n

    USA na ponorky triedy Virginia mienia inštalovať hypersonické rakety

    0

    USA, 20. februára 2020 (zdroj: Sputniknews) - USA do roku 2028 plánujú nainštalovať hypersonické rakety na viacúčelové útočné ponorky triedy Virginia, informuje o tom portál Námorného inštitútu Spojených štátov amerických s odkazom na návrh obranného rozpočtu na finančný rok 2021.  

    Obete amerického bombardovania Prahy. Tam kroky vzácnych hostí nepovedú

    0

    Česko 20. februára 2020 (Jana Petrova, Sputniknews) - Históriu neprepíšeš, ale pripomínať niektoré momenty je pre spojencov nepríjemné. V tomto roku na tradičné oslavy pri príležitosti oslobodenia Plzne je pozvaný americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. To je logické, veď

    NATO si narobilo do gatí? Americká vplyvová organizácia v Bulharsku chce zastaviť dodávku ruského systému Pancir S1 do Srbska

    0

    Bulharsko, 20. februára 2020 (zdroj: Sputnik ) - Rusko do konca týždňa dodá Srbsku prvý zo šiestich protivzdušných systémov Pancir S1, zaznelo v bulharskej Atlantickej rade. Organizácia vyjadrila znepokojenie ohľadom toho, že dodanie týchto zbraní opäť prebehne cez bulharský vzdušný priestor.  

    Juhoafrické obrnené vozidlo Rooikat takmer zvalcovalo komisárov na tribúne. Video

    0

    Južná Afrika, 20. februára 2020 (AM) - Žiadni členovia Juhoafrických ozbrojených síl neboli zranení po tom, čo ľahké obrnené vozidlo Rooikat takmer zrámovalo tribúnu s hodnotiteľmi.   Počas tréningu pred každoročnými spomienkami na deň ozbrojených síl v Polokwane v pondelok, kolesové obrnené vozidlo počas demonštrácie spôsobilosti SANDF AFD 2020 -

    Rusko dodá Srbsku protiraketový systém Pancir S1 v tomto týždni - Srbskí vojaci sú už trénovaní

    0

    Srbsko, 20. februára 2020 (AM) - Prvý protilietadlový raketový kanón Pancir S1 bude dodaný do Srbska pred koncom týždňa. Podľa správ kanála RTS  to bude prvý zo šiestich komplexov.   Skutočnosť, že Srbsko objednalo protilietadlové raketové systémy z Ruska oznámil po dohode m

    Tvoja Svadba

    Svadobné šaty po mame alebo babke: Nosia skutočné šťastie?

    0

    Niekedy vám vaši predkovia dokážu vyber uľahčiť. Svadobné šaty po mame, babke a celkovo po predkoch majú svoju históriu, ale aj tradíciu. Akú?

    Ako vybrať dátum svadby? Urči si ho pomocou numerológie

    0

    Po mesiacoch alebo rokoch randenia si konečne pokľakol a vy ste povedali ÁNO? Tak už to začína! Ako vybrať dátum svadby? Pomôžte si pri výbere s numerológiou.

    Kto platí za svadbu: Aké sú zvyky a s čím všetkým počítať?

    0

    Začali ste plánovať, ale predtým, než sa pustite do tých príjemnejších záležitostí, musíte si stanoviť rozpočet. Kto platí za svadbu a koľko taká svadba stojí?

    Svadba doma na záhrade: Ako ju naplánovať a aké sú jej pre a proti?

    1

    Premýšľate nad svadbou v domácom prostredí? Svadba doma na záhrade môže byť dobrý nápad, ale má svoje podmienky a rovnako aj svoje pre a proti.

    Trendy svadobné kytice na rok 2020: Aké kvety zvoliť?

    5

    Trendy svadobné kytice na rok 2020 budú zaujímavé rovnako, ako boli zaujímavé trendy v minulom roku. Aké kvety voliť do kytice v tomto roku?

    Vyhraj 3-krát BVLGARI OMNIA CORAL - každá v hodnote 70 €

    1

    Vôňa inšpirovaná vzácnym a noblesným červeným koralovým drahokamom. BVLGARI OMNIA CORAL vás dostane svojou kompozíciou zložiek. Zapojte sa a vyhrajte!

    Tvoje Zdravie

    Viete, aké účinky má čaj rooibos? Tu sú dôvody, prečo si ho dopriať!

    0

    Rooibos predstavuje čaj či vo všeobecnosti nápoj, ktorý sa pripravuje z čajovca kapského, nesúceho latinské meno Aspalathus linearis. Ide o suchomilný ker z čeľade bôbovité, ktorého domovinou je juh Afriky. Hojne rozšírený je napríklad v suchých až piesočnatých oblastiach Juhoafrickej republiky. Dorastá do výšky okolo dvoch metrov, má jemne ihličkovité listy…

    TOP zaujímavosti o ľudskej krvi: Z čoho sa skladá a koľko jej máme?

    0

    Krv v podstate predstavuje tekuté tkanivo. Ide o tekutinu tvorenú krvnou plazmou a v nej rozptýlenými krvnými bunkami. Medzi krvné bunky radíme červené (erytrocyty) a biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty). Krv má jasnočervenú až tmavočervenú farbu, záleží na tom, či je okysličená alebo odkysličená. Za jej červenú farbu je zodpovedný…

    Ako znížiť vysoký tlak? Najlepšími pomocníkmi sú tieto bylinky!

    0

    Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na známy a u nás rozšírený nechtík lekársky. Táto bylinka má vskutku všestranné využitie. Napomáha upravovať tlak, posilňuje srdcovú činnosť a podporuje regeneráciu ciev. Priaznivo vplýva aj na tráviaci trakt. Uľavuje podráždenému žlčníku i pečeni. Uvoľňuje kŕče a tíši nervový systém. Pri použití zvonka podporuje hojenie…

    Ako bojovať proti zápalom? Čo tak skúsiť korenie?

    0

    Aj vy máte občas problém dvihnúť sa z postele a fungovať po celý deň? Tak vám pomôžeme! Ako bojovať proti zápalom kĺbov a užívať si úplnú pohodu?

    Tráviacie aj dýchacie ťažkosti či reumatizmus – ktorá bylinka pomôže?

    0

    Deväťsil lekársky, ktorý nesie latinský názov Petasites hybridus, predstavuje trvácu bylinku z čeľade astrovité, dorastajúcu do výšky okolo 50 centimetrov. Je hojne rozšírená naprieč celou Európou, taktiež sa vyskytuje na západe či severe Ázie. Nájdeme ju často vo vyšších polohách, v podhorských aj horských oblastiach. Obľubuje najmä vlhšie stanovištia. Zvykne…

    Trápia vás vo dne aj v noci? Zistite, aké sú príčiny svalových kŕčov!

    0

    V mnohých prípadoch je za svalové kŕče zodpovedný nedostatok minerálov a stopových prvkov. Problematický je hlavne deficit horčíka, draslíka, sodíka či vápnika. Je treba myslieť na to, že pri zvýšenej fyzickej námahe telo stráca potením nielen vodu. Pri nadmernom potení je potrebné doplniť aj stratu minerálov a solí. Okrem toho…