Poslanci NR SR dňa 20.6.2019 vyslovili súhlas s návrhom Ministerstva obrany SR (na ktorého čele je nominant SNS Peter Gajdoš) na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl SR k ruským hraniciam v rámci operácie NATO (presne do Lotyšska, Litvy, Estónska a Poľska).
Ministerstvo obrany v návrhu argumentuje potrebou čeliť novým hrozbám spoločne: „Výzvy súčasnosti, ktorým dnes v zmenenej bezpečnostnej situácii čelíme, kladú vysoké nároky na ich komplexné zvládanie. Svojím charakterom si vyžadujú spájať úsilie viacerých krajín, žiadna z krajín nemá dnes schopnosť čeliť týmto výzvam osamotene.“ Za základný princíp rezort označil predchádzanie konfliktom a vojne, ochranu spojencov, zaistenie slobody rozhodovania a realizáciu rozhodnutí. Za rovnako dôležitú považuje ochranu hodnôt, na ktorých Aliancia stojí, teda slobodu jednotlivca, demokraciu, ľudské práva a vládu zákona.
Za vyslanie vojakov hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci okrem Ľuboša Blahu. Z opozície proti hlasovala strana ĽSNS. Poslanci strany Sme rodina sa zdržali.
V rozprave k danému návrhu kriticky vystúpili poslanci ĽSNS M. Uhrík, M. Mazurek, M. Kotleba, S. Mizík.
Milan Mazurek (ĽSNS) kritizoval falošnú politiku Andreja Danka, ktorý sa klania v Moskve a následne jeho minister obrany posiela našich vojakov provokovať na ruské hranice. Milan Mazurek sa pýta, prečo ministerstvo obrany neuviedlo konkrétne o aké hrozby a od koho sa jedná a či SNS nemalo odvahu dať priame pomenovanie potenciálneho nepriateľa. Ďalej sa v svojom prejave pýta: “Kde vidíme tú slobodu jednotlivca, demokraciu, ľudské práva? V Juhoslávii, v Sýrii, Líbyi, Iraku? Kdekoľvek vstúpi NATO, vidíme terorizmus, násilie, smrť, častokrát až miliónov ľudí, exodus celých národov vedúcich k imigračnej kríze. A my namiesto toho, aby sme sa vzopreli takýmto konfrontačným politikám, tak to plne podporujeme… „
Andrej Danko, ktorý viedol schôdzu ako predseda parlamentu túto Mazurekovu kritiku nezvládol a ako predseda parlamentu dal technikom vypnúť mikrofón Mazureka, aby ho umlčal.
Video s M. Mazurekovým vystúpením: https://youtu.be/X3SQiQaHbUI
Konflikt s A. Dankom v čase 5:40
Myslím, že mnohí môžu len súhlasiť s názorom europoslanca za ĽSNS Miroslava Radačovského, ktorý sa k danej téme vyjadril: „Mier vo svete znamená predovšetkým nezbrojiť, nemilitarizovať a nevysielať vojská do iných krajín.“
Podobné hlasovanie o vyslaní slovenských vojakov k ruským hraniciam bolo aj v máji 2018, vtedy tiež boli poslanci ĽSNS takmer jediní, kto hlasoval proti tomu.
Dňa 27. júna 2019 sa prezidentka Zuzana Čaputová, predseda NR SR Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini prihlásili k deklarácii o členstve Slovenska v EÚ a NATO, čiže sa znovu jasne vyjadrili, že proatlantická orientácii je vraj strategickým záujmom Slovenskej republiky.
Ako vidieť aj z hore uvedených pár príkladov takmer úplne všetky politické strany a aj politici súhlasia s našim členstvom v NATO a pokladajú to dokonca za prospešné Slovensku a mnohí sú na to dokonca hrdí. Za vystúpenie z NATO nie je žiadna z tzv. štandardných politických strán (SMER, SNS, SaS, KDH, OĽANO, PS, SPOLU, Sme Rodina,…), ale dokonca asi ani jedna z alternatívnych alebo tzv. pronárodných strán ako KDŽP, Národná koalícia,… ani Štefan Harabin.
Aj môj názor je:
Jedine strana Kotleba-ĽSNS je jednoznačne dlhodobo proti nášmu členstvu v NATO a jediná jasne kritizuje aktivity NATO.
Z doterajších udalostí posledných desaťročí môžeme s istotou povedať, že keď americká armáda do nejakého štátu prišla, tak z neho už nikdy dobrovoľne neodišla. Boli sme toho svedkami už pri mnohých krajinách, kde USA bojovali za „demokraciu“ (Irak, Lýbia, Sýria…). Najnovšie sa snažia vyprovokovať ďalšiu vojnu s Iránom. Armáda USA a aj armády iných krajín NATO provokujú a rozdúchavajú konflikty po celom svete. Rozvracajú štáty a zabíjajú ľudí kvôli rope, kvôli bohatstvu.
Ak sme videli, že výsledkom vojenských akcií krajín NATO bolo vždy výrazné zhoršenie situácie bežného obyvateľstva danej krajiny, tak prečo nechceme konečne podobné scenáre odmietnuť ako zlé. Veď predsa: „Poznáte ich po ovocí. Veď či oberajú z tŕnia hrozná alebo z bodliakov figy?“
V dnešných médiách hlavného prúdu sa v súvislosti Ruskom často argumentuje rokom 1968, keď k nám vtrhli tanky „spojencov“ Sovietskeho zväzu a to má byť dôkaz, že Rusko bolo, je a vždy bude rozpínavé a nedá sa mu veriť. Ale akosi sa v tých istých médiách zabúda zdôrazňovať, že západoeurópske veľmoci, naši dnešní spojenci z NATO počas Mníchovskej zrady v r. 1938 sa bez našej účasti dohodli, že našu vlasť, vtedajšiu Česko-Slovenskú republiku rozdelia na kusy. Teda západné mocnosti tiež neboli vždy len dobré a ani im asi netreba slepo veriť a spoliehať sa na ne.
Stačí si spočítať, koľko vojenských zásahov mali krajiny NATO napr. od 1990 a koľko Rusi a v ako vzdialených krajinách od vlastných hraníc a musíme byť na pochybách, komu máme dôverovať. Ale v konflikte, v ktorom si nie sme úplne istí, kto je vinník, by sme nemali podporovať ani jedného. Inak sme spoluzodpovední za eskaláciu napätia.
Mnohí ľudia vidia najvhodnejšie riešenie vo vojenskej neutralite. Dokázalo by si malé Slovensko vojenskú neutralitu zabezpečiť? Ak sa pozrieme na malé neutrálne Švajčiarsko (nedotkla sa ho ani 1. ani 2. svetová vojna) a Rakúsko, tak by sme mohli nadobudnúť aj my odvahu a aspoň sa neutralitu pokúsiť získať.
Podporovať iniciatívy podobné hore opísanej je jednoznačne nesprávne a kým to budeme aj my robiť, tak ak sa staneme súčasťou nejakej vojny v budúcnosti, plne si to zaslúžime. Ak u nás bude vojna, nebudeme sa mať právo sťažovať na žiadnu nespravodlivosť osudu, života, Boha…
Preto, kým nebude existovať iná strana okrem Kotleba-ĽSNS, ktorá bude jednoznačne za vystúpenie Slovenska z NATO, tak sa nemám pri akýchkoľvek nasledujúcich voľbách o čom rozhodovať.
https://dennikn.sk/1321400/harabin-ako-prezident-si-budem-volat-ministrov-a-kontrolovat-ich/
https://domov.sme.sk/c/22155289/caputova-danko-a-pellegrini-sa-prihlasili-k-vyhlaseniu.html