Dnešný feminizmus

Vieme, že feminizmus je označenie pre rôzne hnutia zamerané na postavenie žien v politickej, sociálnej i súkromnej sfére, ktoré vzniklo koncom 19. a začiatkom 20. storočia. V rôznych obdobiach a v rôznych krajinách existovali rôzne feministické skupiny a pravdepodobne riešili rôzne problémy týkajúce sa ženských práv.

Vo svete sa vyskytovali v minulosti krajiny, kde muži a ženy neboli rovnoprávni, kde ženy napríklad nemohli chodiť do školy, nemali volebné právo, nemohli riadiť autá a v niektorých krajinách (hlavne moslimských) je to tak dodnes. Určite nie je rovnoprávne, ak je žena pokladaná za majetok manžela, nemá nárok na žiadny majetok, rozhoduje za ňu otec a neskôr manžel. Tiež nie je v poriadku, ak si žena želá zamestnať sa a živiť sa sama a v danej spoločnosti to nie je dovolené. Preto boj za zrovnoprávnenie žien v takýchto veciach bol určite opodstatnený a takto chápaný feminizmus musíme pokladať za kladný.

Problém nastáva vtedy, ak sa v rámci feminizmu začne bojovať za to, že muž a žena majú byť rovnakí, zastávať v spoločnosti rovnaké pozície a úlohy. Rovnoprávnosť mužov a žien, teda predstava, že muž aj žena sú pre spoločnosť rovnako hodnotní ešte neznamená, že pôsobenie muža aj ženy má byť v spoločnosti rovnaké.

Ak sa chceme na práva mužov a žien pozrieť zo správneho hľadiska, najprv si musíme uvedomiť, aký je pravý rozdiel medzi mužským a ženským princípom, ktorý je v súlade s prírodou a celým stvorením.

Ako je zrejmé z pozorovania fyzických tiel mužov a žien, mužské telá sú v priemere väčšie, silnejšie, schopné vyvinúť väčšiu fyzickú silu. Oproti tomu, ženské fyzické telo v priemere jemnejšie, oblejšie, schopné ladnejších pohybov. Aj dnes si u nás málokto myslí, že v bani by mali pracovať rovnakým dielom ženy ako muži, alebo že žien policajtiek v teréne pri zásahoch by malo byť rovnaký počet ako mužov (aj keď v západnej Európe už aj táto druhá možnosť dnes nie je výnimkou a pokladá sa za normálnu).

Keďže fyzický vzhľad mužov a žien je vo všeobecnosti (okrem malého množstva výnimiek) rozdielny, je nanajvýš nerozumné predpokladať, že duševné vnútro mužov a žien by bolo totožné. Na základe rozdielnosti vnútra mužov a žien a na základe toho, že deti rodia a dojčia len ženy vzniklo aj tradičné prirodzené rozdelenie úloh, ktoré v spoločnom nažívaní muži a ženy zastávali aj zastávajú. Preto sú ženám objektívne v priemere bližšie činnosti ako udržiavanie pokojného a príjemného útulného domova, výchova detí, starostlivosť o chorých a prevažujú v povolaniach ako zdravotné sestry, učiteľky v škôlkach a základných školách, administratívne pracovníčky,  kvetinárky, predavačky, upratovačky,… Sú povolania, v ktorých prevažujú muži, okrem ťažkých fyzických prác, manažéri, vysokí politici a podnikatelia, odborní IT pracovníci, programátori, vedci… No a samozrejme je mnoho povolaní, kde sa vyskytujú aj muži aj ženy zhruba rovnako.

Tieto tradičné zákonitosti nadväzujúce na prírodné (teda od Boha pochádzajúce) zákony sa v posledných desaťročiach začali (na západe) spochybňovať. Dnes sme svedkami toho, že je spochybňované, že by ženskosť a mužskosť vôbec vo stvorení ako objektívne hodnoty existovali. Stále viac k nám prenikajú teórie, ktoré hovoria, že mužskosť a ženskosť súvisí len so sociálnym vzdelávaním medzi ľuďmi, teda že je to len výsledkom výchovy k nejakým stereotypom v detstve.

S tým súvisí aj pokrivenie cieľov, za ktoré bojuje väčšina feministiek a feministických hnutí v súčasnosti.

Namiesto boja za pozitívne vnímanie ženských úloh, teda aby feministky bojovali za zvýšenie miezd pri typických „ženských“ povolaniach (vychovávateľky, učiteľky, zdravotné sestry, administratívne pracovníčky, poštárky, upratovačky, predavačky…) bojujú za to, aby bolo akceptované a podporované mužské správanie žien. Teda presadzujú umelé vyššie zastúpenie žien vo vysokej politike, vysokých riadiacich pozíciách, vo vede, v IT oblasti a pod. Niekedy to zachádza až do požiadaviek na napĺňanie akýchsi ženských kvót pre dané oblasti.

Teda môžeme súhlasiť s tým, že dnešný liberálny feminizmus a feministky sa odmietajú hlásiť k skutočnej ženskosti. Namiesto toho, aby feministky bojovali za to, aby ženy ktoré chcú, mohli zostať doma a venovať sa len „rodinnému krbu“, a aby teda veľká väčšina rodín dokázala vyžiť len z jedného platu, alebo ženy v domácnosti dostávali aspoň minimálnu mzdu, tak sa v štatistikách feministických správ nachádzajú čísla zamestnanosti žien v jednotlivých krajinách a požiadavka na ich zvyšovanie.

A tak v súvislosti s dnešným liberálnym feminizmom sa môžeme zamyslieť, komu takto postavený feminizmus najviac vyhovuje. Zvýšenie množstva pracovných síl prinieslo zisk zamestnávateľom, lebo bol menší tlak na zvyšovanie miezd. Kým bolo bežné, že ženy sa venovali len domácnosti, platila dane len polovica obyvateľstva – muži. Teraz skoro všetci, lebo pracuje aj väčšina žien. Okrem toho bola oslabená pozícia tradičnej rodiny. Deti sú od malička oveľa viac v spoločných zariadeniach (jasle, škôlky), a tak sú stále viac pod kontrolou niekoho iného ako svojej rodiny. Vzrastá riziko, že deťom už od malička môžu byť podľa potreby vštepované do hlavy rôzne propagandy (napr. gender ideológia, predčasná sexuálna výchova…). Tlakom na zamestnanosť žien a propagovanie životného štýlu žien, ktoré pracujú (pre údajnú kariéru), konzumujú (móda, krása, značky), sa darí vytvárať spoločnosť konzumných ľudí a sme svedkami starnutia a vymierania pôvodných národov Európy.“

„Moderný“ liberálny feminizmus rieši aj veci, ktoré sa týkajú „sexizmu“ ako napr. disproporčný počet znásilnení medzi mužmi a ženami a sexuálne obťažovanie s tým spojené. V tomto prípade tiež odmieta vidieť prirodzený fyzický aj vnútorný rozdiel medzi mužmi a ženami, a preto hľadá nezmyselné dôvody a teórie, prečo nie je počet znásilnení mužov a žien rovnaký, pričom zbytočne mrhá energiou. Namiesto toho by sa dnešní zástancovia feminizmu mali venovať boju proti pornografii a úpadkovému erotickému „umeniu“ (filmom, reklamám, literatúre,…), ktoré významnou mierou prispieva k zdeformovanému a neúctivému pohľadu na ženu v spoločnosti.

Záver: Ciele boja za práva žien v niektorých pôvodných feministických hnutiach v 19. a na začiatku 20. storočia mohli byť správne a hodnotné. Veľká väčšina dnešných liberálnych feministiek a feministických skupín bojuje za pokrivené, nezdravé zmeny v spoločnosti, ktoré ženám viac škodia ako prospievajú. Dnešné feministické hnutie má z veľkej časti na svedomí rozklad tradičnej rodiny a snaží sa navodiť dojem, že ženy, ktoré sú stotožnené s úlohou matky a partnerky sú spiatočnícke, nemoderné. Feminizmus dneška nerešpektuje zákonitosti vychádzajúce z prírody, ale deformuje ich.

 

 

Livia: Feminizmus je rakovina:  https://www.youtube.com/watch?v=sRHRs3l4CXs
Timothy Arthur: Feminismus není rakovina:  https://www.youtube.com/watch?v=E_cCWnUEgZ0

Baránik: Talianska mafia pravdepodobne využila Fica na svoju ochranu

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ľubica Cyprianová

O AUTOROVI

Som človek, ktorý chce dobro. Nie som, ani som nebola členkou žiadnej politickej strany, hnutia, koalície a pod. Nikdy som nebola na žiadnej kandidátke žiadnej strany a ani to nemám v pláne. Svoje názory vyjadrujem len za seba samú ako individuálna osoba.
Od mlada mi je blízke to „Pravde žil som, krivdu bil som,...“ od Sama Chalupku...

http://lubica-cyprianova.webnode.sk/

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 24

Celkové hodnotenie: 20.76

Priemerná čítanosť: 2218

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Staronovým prezidentom Ugandy sa stal Yoweri Museveni

  0icon

  Kampala 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nicholas Bamulanzeki)   Dlhoročný ugandský prezident Yoweri Museveni si vo štvrtkových všeobecných voľbách víťazstvom nad mladým opozičným vyzývateľom Bobim Wineom zabezpečil…

  Krajčí po rokovaní vlády: Chceme skríningovo otestovať obyvateľov, rokovanie pokračuje v nedeľu. Pomáhať majú aj vojaci

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska. Po sobotňajšom rokovaní vlády to povedal minister zdravotníctva Marek…

  Antigénové testy v harmaneckých papierňach ukázali až 46 percent pozitívnych, PCR testy ani jedného. Matovič: Použili testy, ktoré nemajú nič spoločne s testami používanými pri plošnom testovaní

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   V harmaneckých papierňach použili na testovanie zamestnancov testy Eko Test Covid od čínskej firmy Assure Tech z Hangzhou,…

  Naďovi sa nepozdáva, že v diskusných reláciách nebude mať OĽaNO zastúpenie a hovorí o cenzúre. Ticho neostal ani premiér: "Keď médiá pravdu nehľadajú, ale vytvárajú"

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v svojom statuse upozornil na to, že žiaden poslanec z hnutia…

  Matovič si stojí za svojím. Plošné testovanie je podľa neho "mimoriadne efektívne", ukazuje pritom na skúsenosť zo závodu Jaguar. Testovanie detí kvôli vychádzkam nebude

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA/Alexandra Čunderlíková)   Opakované testovanie zamestnancov automobilky v Nitre v predchádzajúcich desiatich dňoch potvrdilo, že plošné testovanie je mimoriadne efektívny…

  Vo Viedni protestovalo proti pandemickým opatreniam zhruba 10.000 ľudí

  0icon

  Viedeň 16. januára 2021 (TASR/TERAZ/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)   Účastníci protestu, z ktorých mnohí nemali rúška, skandovali okrem iných aj heslá vyzývajúce rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, aby…

  Týždne to bublalo pod povrchom, až to prepuklo otvorene: Sudcovia toho už majú dosť. Posielajú Matovičovi a Kolíkovej odkaz

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:Archív Dana Jelinková Dudzíková)   Pokus Matovičovej junty ovládnuť justíciu narazil na problém: časť sudcov otvorene odmietla účelovú „reformu“ súdnictva aj…

  Škoda nebude sponzorovať MS, ak sa budú konať v Bielorusku

  0icon

  Mladá Boleslav 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Nikolai Petrov/BelTA Pool Photo via AP)   Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovať majstrovstvá sveta v hokeji, pokiaľ sa budú konať…

  Denník SME opäť šíri HOAX o slabosti Putina a nespokojnosti Rusov. Našťastie z Nemecka prichádza „rozbuška“ Navaľnyj

  0icon

  Bratislava 16. januára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Navalny instagram account via AP)   Liberálno-korporátny mainstream sa vo svojom zdesení zo slabosti amerického establišmentu a hroziacej občianskej vojny v…

  Australian Open: V karanténe 47 hráčov, aj Stephensová či Kerberová

  0icon

  Melbourne 16. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Morgan Sette/AAP Image via AP)   Celkovo 47 tenistov a tenistiek muselo v Melbourne pred prvým grandslamovým turnajom sezóny Australian Open…

  TopDesať

  2021 bude rokom neuveriteľných astronomických udalostí, ktoré to sú?

  0 icon

  Ak hľadáš koníček, ktorému sa budeš venovať, zatiaľ čo budeš čakať na očkovanie alebo koniec pandémie, pohľad na vesmír nie je zlou voľbou. V roku 2021 sa udeje mnoho vzrušujúcich astronomických udalostí! Väčšina z nasledujúcich astronomických udalostí bude viditeľná po celom svete bez potreby akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, aj keď v prípade niektorých určite…

  Bojovníci Katalaunských polí 1. časť

  0 icon

  Vráťme sa hlboko do minulosti - do prvej polovice 5. storočia. Európa bola pustošená hrôzostrašnou armádou Hunov pod vedením neporaziteľného vodcu Attilu. Nedokázal im čeliť nik okrem statočných Galov, ktorí ich ako jediní porazili. Bojovali statočne a odvážne a to dokonca aj po smrti... Dva roky potom, čo sa Attila stal najvyšším…

  Prečo sa po prebudení naťahujeme a zívame?

  0 icon

  Budík  nás upozorňuje , aby sme ráno vstali, ale neprebudí naše telo. A tak sa naťahujeme a zívame. Možno práve preto, že to robíme ako mimovoľný proces, tomu ani nevenujeme pozornosť. Avšak tieto 2 akcie robia pre naše telá oveľa viac, ako len zobudenie. 1. Strečing svaly prestaví

  Ako sa mení Zem? NASA odhalila fotografie, ako sa mení podnebie

  0 icon

  Prírodné katastrofy významne zasiahli milióny ľudí na celom svete. Roztrieštené povodne a zosuvy pôdy pochovali milióny domov a požiare spôsobili zničenie pozemkov. Fotografie NASA ti odhalia viac. Každoročný výskyt prírodných katastrof vyvoláva otázky a odborníci na životné prostredie neustále opakujú, že je to spôsobené ľudskými aktivitami na našej planéte. Aj keď sa…

  Malajzia - zaujímavé fakty o tropickom raji 2. časť

  0 icon

  Malajzia sa svojho času umiestnila na 9. mieste ako najnavštevovanejšia krajina na svete z hľadiska turistických aktivít. Môžeme s istotou povedať, že táto autentická multikultúrna krajina si zaslúži aj tvoju pozornosť, pretože v Malajzii existujú jedinečné veci, ktoré nikde inde na svete nenájdeš. Za spev Despacito ti môžu dať pokutu

  Vo svete IT

  Astronómovia objavili 9-miliárd rokov starú galaxiu v procese umierania

  0 icon

  Vesmír obsahuje obrovské množstvo galaxií, ktoré sa radia do niekoľkých kategórií. Ak sa však pozrieme na ich farbu, vo väčšine prípadov narazíme na dva špecifické druhy, tvrdí YouTube kanál SciShow Space. Ide o výrazne modré, alebo výrazne červené galaxie. Výrazne modré galaxie sú tie, v ktorých dochádza k vzniku nových hviezd. Za ich…

  WhatsApp posúva dátum na prijatie aktualizovaných podmienok. Opäť tak reaguje na mylné informácie

  0 icon

  Chatovacia aplikácia WhatsApp má za sebou naozaj niekoľko výnimočne rušných dní, ktoré spôsobila nečakaná zmena v zásadách ochrany osobných údajov, s ktorými musia používatelia súhlasiť. Po vystrašení niektorých používateľov tejto aplikácie a po zverejnení kadejakých hoaxov však spoločnosť reagovala pomerne promptne, pričom všetky obavy z narušenia súkromia používateľov vyvrátila v…

  Ktoré Samsung smartfóny majú dostupný Android 11, a pre ktoré sa očakáva, že bude ešte neskôr uvoľnený?

  0 icon

  Android 10 dnes už pomaly nájdeme na všetkých zariadeniach, ktoré ho mali dostať. Ešte v septembri minulého roka, Google oficiálne uvoľnil Android 11 pre širokú verejnosť. V praxi to znamenalo, že výrobcovia smartfónov začali postupne s naberaním BETA testerov, aby začali testovať nový Android, pričom už dnes je oficiálne dostupných…

  Základňa na Mesiaci môže byť pre ľudstvo kľúčová: Tu je niekoľko dôvodov prečo

  0 icon

  Nášmu Mesiacu sa opäť dostáva veľa pozornosti. Nenachádza sa len v hľadáčiku americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá rozbieha svoj program Artemis, ale aj v hľadáčiku súkromných spoločností, ktoré sa chcú venovať ťažbe mesačných zdrojov, alebo postaviť na našej prirodzenej družici trvalú základňu. Trvalá prítomnosť ľudí na Mesiaci však nie je momentálne istá.…

  Vo Windows 10 bola objavená závažná chyba, ktorá dokáže „odpáliť“ disk zariadenia

  0 icon

  Portál bleepingcomputer.com poukazuje na novú zraniteľnosť vo Windows 10, ktorá je z kategórie vážnejších. Podľa zistení Jonasa Lyka, môže zadaním jednoduchého príkazu dôjsť k poškodeniu NTFS.  „V súčasnosti je v systéme NTFS obzvlášť nepríjemná chyba. Spustí sa otvorením špeciálneho vytvoreného mena (pozn. redakcie: príkazu) v ľubovoľnom priečinku, kdekoľvek. Zraniteľnosť sa okamžite…

  Armádny Magazín

  Tvrdé boje na hraniciach Turecka - Rusi posilňujú svoju prítomnosť. Video

  0 icon

  Sýria, 16. január 2021 (AM)  - Lietadlá ruských vzdušných síl prenášajú svoje jednotky do zóny tvrdých bojov na hraniciach Sýrie s Tureckom. Rusko oficiálne oznámilo rozmiestnenie spoločných rusko-sýrskych postov v oblasti Ain Isa, po prvýkrát to bolo zverejnené 28. decembra 2020.  

  Izraelský analytik Kedmi pomenoval hrozbu, ktorá by mohla zničiť USA

  0 icon

  Izrael, 16. január 2021 (AM) - Súčasné udalosti v USA sú úsvitom Mccarthyzmu. Toto vyhlásenie urobil izraelský politický analytik Jakov Kedmi a hovoril o ohrození štátu.   Odborník nazval to, čo sa deje v Amerike, Mccarthyzmus - hnutie, ktoré bolo v 50. rokoch sprevádzané politickými represiami. Podľa Kedmiho s tým dnes v USA…

  Nikolaj Starikov: Trumpov Shutdown a Washingtonská dohoda

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Historik a politológ Nikolaj Starikov v éteri autorského programu Anny Šafranovej uviedol, že odpojenie súčasného amerického prezidenta od sociálnych sietí „šokovalo miliardy“ ľudí. Odborník odhalil dôvod „verejného bičovania“ Donalda Tru

  Útok ruského „Jarsu“ neprežijú ani šváby

  0 icon

  Rusko, 16. január 2021 (AM) - Ministerstvo obrany RF minulý rok vyhlásilo, že toho roku budú ďalšie dva pluky raketových vojsk strategického určenia prezbrojené na raketové komplexy „Jars“, pričom jeden bude mať mobilné odpaľovacie zariadenie a dr

  Kto vyzbrojuje svet?

  0 icon

  Francúzsko, 16. január 2021 (AM) - V roku 2019 zaznamenala francúzska letecká spoločnosť Dassault nárast predaja o 105% - výsledky boli do veľkej miery spojené s úspechom ich vlajkovej lode Rafale. Ten sa teší veľkému úspechu po mnohých rokoch od jeho zavedenia do aktívnej služby vo Francúzskej armáde (dodaný v 2001,…

  Svetlo sveta

  MÚDROSŤ

  0 icon

  Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

  Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

  0 icon

  V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

  Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

  0 icon

  V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

  Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

  0 icon

  (*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

  PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

  0 icon

  SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

 • icon FOTO DŇA