„Na dôchodky nemá kto robiť“ – ÚPLNÝ NEZMYSEL

Nedávno bolo schválené ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Ústavná zmena garantuje, že vek odchodu do dôchodku nebude narastať do nekonečna, ale že bude striktne stanovený vo výške 64 rokov.

Poslanci liberálnej opozície a niektoré denníky ihneď začali uverejňovať články, že čo je to za populizmus chcieť, aby mali ľudia garantovaný nárok na dôchodok v určitom veku?

Napríklad ja aj podľa novoschválenej zmeny pôjdem do dôchodku asi o 9 rokov neskôr ako moja mama v roku 1992. Mama v tom období, na začiatku svojho dôchodku,  od svojich 55 do asi 64 rokov doopatrovala svoju mamu a pomohla pri výchove štyroch vnúčat, teda pre spoločnosť bola stále výrazným prínosom…

Celých skoro 30 posledných rokov, keď sa postupne zvyšoval vek odchodu do dôchodku sme počúvali to každému známe celosvetové zdôvodnenie „Na dôchodky nemá kto robiť!

Naozaj je to tak? Pri súčasnom systéme, akým sa napĺňa vrecko peňazí, z ktorého sa vyplácajú peniaze na dôchodky, (či už v 1., 2., 3., prípadne x-tom pilieri) sa to tak naozaj javí. Paradoxom je, že súčasne s tlakom na to, aby všetci (mladé maminky, starí ľudia… ) stále viac pracovali, existuje celosvetovo stále väčšia nezamestnanosť. Už na základe tejto nelogickosti v nás musí vzbĺknuť podozrenie, že tu niečo nesedí.

Ak sa na to pozrieme sedliackym rozumom, tak nám vyjde niečo celkom iné ako to, o čom sme denne presviedčaní. Zamerajme sa len na jeden aspekt. Za posledných cca 70 rokov sa technologický pokrok posunul velikánskym krokom vpred. (Tento nárast technológií bol výrazne väčší, ako nárast starnutia obyvateľstva.) Na vyrobenie toho istého množstva vecí potrebných k životu ľudí teda stačí omnoho menej práce ľudí (to nás predsa v školách vždy učili). Teda hodnota potrebná na pokrytie životných potrieb ľudí (domy, energie, jedlo, šaty, lieky, služby …) vzniká s využitím výrazne menšieho počtu odpracovaných hodín ako kedysi pred desiatkami rokov. Z toho logicky vyplýva, že ak by ten benefit, ktorý vzniká vďaka zapojeniu technologických výdobytkov ľudstva bol rozdelený aspoň približne rovnomerne medzi všetkých ľudí zemegule, tak by malo stačiť, aby každý človek pracoval omnoho menej ako pred cca 50-timi rokmi a všetkého potrebného by malo byť dostatok. Teda povinný pracovný čas sa mal v zamestnaniach pri zachovaní pôvodných reálnych miezd skracovať a odchod do dôchodku znižovať. Tým by samozrejme klesala aj nezamestnanosť.

Kde sú teda tie hodnoty, ktoré vďaka využitiu technických a technologických možností vznikajú, ak je na nás stále väčší tlak, aby sme pracovali viac, dlhšie a odchádzali do dôchodkov o mnoho rokov neskôr ako ľudia kedysi? Zákon zachovania platí vo všetkých oblastiach, teda aj v oblasti finančnej. Tieto hodnoty sa musia niekde presúvať a evidentne sa nepresúvajú do dôchodkových a sociálnych systémov. Pritom výsledky vedeckotechnického pokroku ľudstva by predsa mali patriť všetkým ľuďom zemegule rovnako.

Po krátkom zamyslení asi každý bežný človek príde k odpovedi sám. Tieto nemalé hodnoty získané zvýšením produktivity práce s využitím automatizovaných liniek, IT technológií, strojov a pod. sa presúvajú do vreciek súkromných majiteľov týchto technológií – a to sú hlavne nemnohí súkromní majitelia bohatých nadnárodných korporácií.

To nám dáva odpoveď aj na otázku, prečo vzniká tá nezamestnanosť – malý počet zamestnaných ľudí za nízke mzdy a stále dlhú pracovnú dobu vyprodukuje všetko, čo postačuje na základné živobytie všetkým ostatným ľuďom… Tí, ktorí žijú na slabej sociálnej úrovni a ešte by niečo potrebovali, zas nemajú žiadne finančné prostriedky, aby si to mohli kúpiť, lebo dnešné prerozdeľovanie vytvorených hodnôt z celosvetového hľadiska je úplne nespravodlivé a nevyrovnané.

 

Aké by mohlo byť správne riešenie?

Bolo by treba prestaviť finančný systém tak, aby majitelia strojov, fabrík s automatizovanými linkami a robotmi, majitelia veľkých IT systémov a pod. platili úmerne množstvu technológií, ktoré používajú veľké dane za tieto technológie do štátnych rozpočtov, do zdravotných, sociálnych a dôchodkových systémov.

Myslím, že keby bola vôľa, dal by sa nejaký takýto systém celkom ľahko nastaviť.

Teda nie je pravda, že nemá kto robiť na dôchodky, robia na ne predsa aj stále pribúdajúce automatizované linky, roboty, stroje, IT- technológie… (Čiže aj pri znížení počtu mladých ľudí v krajinách Európy, musí byť peňazí dosť, len sú zle prerozdeľované.)

Toto bol pohľad na súčasnú ekonomiku len zo strany technologického pokroku, ďalšie úplne nesprávne prerozdeľovanie vytvorených hodnôt existuje napr. v svetovom finančnom bankovom systéme. Takýchto mechanizmov, ktorými sa dnes presúva majetok zemegule stále do menšieho počtu rúk súkromných osôb multimiliardárov je viacero… teda tam sú tie peniaze, ktoré by sa mali rozdeľovať na dôchodky a platy za kratší pracovný čas všetkým ľuďom zemegule. Peňazí je na svete dosť, len sú nesprávne rozdeľované.

Nenechajme sa preto klamať frázami typu „na dôchodky nemá kto robiť “ a žiadajme spravodlivé prerozdeľovanie hodnôt v štáte aj vo svete!

 

 

https://dennikn.sk/1425405/fico-s-dankom-kollarom-a-kotlebom-vam-prave-ukradli-dochodky/

https://www.naseslovensko.net/nase-nazory/socialna-politika/zastropovali-sme-vek-odchodu-do-dochodku-nedovolime-aby-ludia-museli-pracovat-az-do-sedemdesiatky/

 

 

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Ľubica Cyprianová

O AUTOROVI

Som človek, ktorý chce dobro. Nie som, ani som nebola členkou žiadnej politickej strany, hnutia, koalície a pod. Nikdy som nebola na žiadnej kandidátke žiadnej strany a ani to nemám v pláne. Svoje názory vyjadrujem len za seba samú ako individuálna osoba.
Od mlada mi je blízke to „Pravde žil som, krivdu bil som,...“ od Sama Chalupku...

http://lubica-cyprianova.webnode.sk/

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 25

Celkové hodnotenie: 20.28

Priemerná čítanosť:

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  302 Found

  302 Found


  nginx
 • icon FOTO DŇA