Nenávisť ako satira či odkiaľ sa to berie

Ešte výsledky 1. kola prezidentských volieb nestihli vychladnúť a už na poli pronárodných kandidátov začalo byť riadne horúco z komentára v jednej zo skupín na sociálnej sieti, ktorý vyvolal pobúrenie a voľačo aj prezradil. Je dosť možné, že ku koncu môjho prvého blogu pichnem do osieho hniezda.

Ide o žiaka súkromnej bilingválnej školy C.S.Lewisa, absolventa špeciálnej školy pre nadané deti a víťaza 1. ceny v Debatiáde, ktorá bola organizovaná Debatnou asociáciou, ktorá klonuje deti ako Farská a Straka. Medzi partnermi Debatnej asociácie, ktorá údajne rozvíja kritické myslenie, možno nájsť Nadáciu Otvorenej spoločnosti či Nadáciu Pontis, ktorá bilingválnu školu ocenila ako najlepšiu. Meno autora príspevku bude nepodstatné. Ak jeho meno už poznáte, v poriadku, no mojim cieľom v blogu nie je točiť sa okolo neho a pranierovať za to, čo napísal, ale skôr by som rád nahliadol do chorého prostredia za oponou, v ktorom sa pohybuje, preto jeho meno u mňa ostane scenzurované. Z toho, čo som si neskôr všimol, mi naskočila husia koža, že nám tu pôsobí akási sekta, ktorá infikuje deti propagandou, ktorú ja som zažil v škole pred 30 rokmi a viac, preto ho považujem za obeť dnešnej „progresívnej“ doby a indoktrinácie, ktorá sa v plnej sile prejavila v jeho troll príspevkoch v skupinách, ktoré nie sú v súlade s jeho názorovým presvedčením a ktoré zobrazujú skôr niekoho, kto sa cíti byť ako „übermensch“ zo spoločnosti bohatých a úspešných a ostatní sú chudáci a opice, ktorých treba strieľať.

Komentár rýchlo zmazal, ale svedkovia nenechali nič na náhodu a rýchlo si ho odfotili a uložili. Pretože odkazuje na ľahko dostupný zoznam členov otvorenej skupiny, ktorým sa vyhráža streľbou, komentár skutočne napĺňa podstatu podozrenia z trestného činu nebezpečného vyhrážania skupine obyvateľov podľa §359 Trestného zákona. Zrejme sa zľakol, uvedomil sa a vyhovoril sa, že šlo len o „satiru“. No chýbalo len obecenstvo, ktoré by sa tomu s chuťou zasmialo. Nie som psychológ, bol by som rád, ak by sa mi k tomu vyjadril, no vypichnem krátku časť textu z webu Špeciálnej školy pre nadané deti, čo o takýchto deťoch píšu: „Nadané deti sú viac citlivé a zraniteľnejšie. Sú veľmi kritické aj sebakritické, niekedy neprístupné, uzavreté, menej komunikatívne. Vyhľadávajú skôr kontakty so staršími deťmi alebo s dospelými osobami. Preto treba s nimi pracovať inak.“ Nepripomína vám to niekoho? Už iba stačí, ak sa u neho prejaví sociopatia, niekoľko rokov rozvoja v nenávisti ku konzervatívnym a zaostalým „opiciam“ a skončí ako Harman, Breivik, Bernett. Skutočne s ním pracujú inak, rovnako, alebo ešte horšie a deformačne?

Nebol to jediný jeho exces. Od môjho nemenovaného zdroja som súkromnou správou dostal screenshot komentára, ktorý bol vedený vo veľmi podobnom povýšeneckom štýle nadčloveka.

Na druhý deň ráno prišlo zrejme k vytriezveniu alebo domácej panike, môžeme si len domyslieť, čo sa dialo doma či v zákulisí, ale ráno pribudlo v tej istej skupine nečakané ospravedlnenie. Objavili sa aj názory, že mu to ospravedlnenie napísal niekto iný. Možné to je, dokonca mám dôvod sa domnievať, že text ospravedlnenia mu dali s tým, že ho musí vložiť do tej istej skupiny, lebo mi emailom prišiel od riaditeľa školy, ktorého som kontaktoval, v plnom znení ako text:

„Veľmi ma mrzí, že som nad svojim konaním nerozmýšľal a na satirický opis situácie, som volil jazyk neslušný, ofenzívny a nemiestny, skrátka nehodiaci sa do slušnej diskusie. Chcel by som sa týmto ospravedlniť za všetky nepríjemnosti, ktoré som mojím nezrelým chovaním spôsobil. Zároveň sa dištancujem od názorov ktoré som propagoval, verím že na Slovensku si musíme vážiť názory všetkých, či už kresťansky, liberálne alebo inak orientovaných a ich názory a postoje majú rovnakú hodnotu. Preto má často mrzí keď v tejto skupine vidím veci ktoré propagujú všemožnú diskrimináciu a dehonestujú názory iných a bola to práve táto frustrácia, ktorá ma podnietila k tomu napísať inkriminovaný komentár. Forma ale spôsobila rovnako škody a vyplodila rovnako nenávisti ako ten najhorší hoax alebo nenávistný prejav v tejto skupine. Preto dúfam, že si z mojej chyby vezmete práve toto posolstvo. Bez ohľadu na oponentovo presvedčenie, názor a jeho etnické pozadie, bezohľadu na to, ako nás to uráža a ako nám to ubližuje, je dôležité držať sa jedného z hlavných pilierov demokracie, otvorenej, spravodlivej a hlavne slušnej diskusie, ktorá nie je vedená medzi kráľom a poddaným, ale dvoma svojprávnimi, rovnocennými partnermi.“

No rád by som najprv nadané dieťa, prípadne vyštudovaného pedagóga, či právnika, ktorý mu to písal, že „bezohľadu“ sa správne píše oddelene do dvoch slov a v slove „svojprávnimi“ mal pravopisnú chybu, ktorá sa často vyskytuje medzi nevzdelanými „opicami“, ktoré rád spomína a v použitom kontexte sa nepíše „chovaním“, ale „správaním“. Chovajú sa opice. Pretože ospravedlnenie sa už dá z právneho hľadiska použiť ako „účinná ľútosť“, trestnosť zaniká a niekoľko trestných oznámení, ktoré na neho podali pobúrení členovia, tak strácajú na význame.

Ja som na neho trestné oznámenie nepodával a ani to nebolo mojim úmyslom, mám zmysel pre empatiu, nemôže za to, skôr som si istý, že za jeho konanie je nie zodpovedné ale vinné prostredie, v ktorom sa pohybuje, preto som volil inú cestu. Miesto toho som skontaktoval riaditeľa školy a školskú psychologičku nie za účelom jeho pokarhania, ale požiadal som ich o stanovisko a že v ich matrixe vzdelávania sa musela stať nejaká chyba, nevedno či vinou ich školy alebo jeho predchádzajúcej, ale ak začne šíriť vražednú nenávisť k slovenskej štátnosti, k iným názorom, tak je to skôr otázka na psychológa, čím musí trpieť, ak niečo také napíše a mali by sa tomu venovať. Škola mi poslala stanovisko, že jeho konanie ich hlboko pobúrilo, že nie je zlučiteľné s ich hodnotami, ku ktorým študentov vedú. K tým hodnotám sa ešte vrátim. Po konzultácii s ním sa takisto dozvedeli, že šlo o „satiru“ – toto je kľúčové slovo! Tak šlo o neznášanlivosť alebo satiru? Lebo ako študent školy porušil zmluvu, v ktorej sa v článku VII uvádza: „Zriaďovateľ a riaditeľ Gymnázia môžu pred uplynutím dohodnutej doby odstúpiť od Zmluvy, ak: študent prejavuje alebo podnecuje rasovú, náboženskú, národnostnú alebo etnickú nenávisť alebo neznášanlivosť“.

Podľa vyjadrenia sú konzekvencie rozbehnuté okrem iného a stanovisko bude dostupné verejne.

Výborne! Študenta riešia, má za sebou „účinnú ľútosť“, konečne sme dospeli k vyriešeniu tejto nepríjemnej situácie, za ktorou by sme mohli dať konečne bodku, očistiť si ruky, nadýchať sa čerstvého vzduchu a vykročiť tou správnou nohou, ako keby sa nič nestalo.

Aj by som tú bodku dal, ale začal som sa venovať prostrediu, v ktorom sa pohybuje. Predstavím vám ho veľmi stručne. Manželka riaditeľa školy je podpredsedníčka politickej sekty Progresívne Slovensko Zora Jaurová. Študent musel byť počas písania príspevku do opozičnej skupiny vo vytržení, že I. kolo prezidentských volieb vyhrala jej kolegyňa ako nový produkt a reklama bez riešení a s úsmevom na tvári s populistickými sloganmi boja dobra proti zlu. Ostatným členom vedenia školy a dozornej rady sa venovať nebudem, no keď som si ich prezeral, dospel som k presvedčeniu, že Progresívne Slovensko má vlastnú školu, kde indoktrinujú deti hodnotami, ku ktorým sa teraz vrátim a keď som to videl na sociálnej sieti u riaditeľa školy Dušana Jauru, vyrazilo mi poistky. A tuto cenzurovať nebudem nič. Nechám to bez komentára, názor si utvorte sami.

 

Až tu mi vlastne došlo, k akým hodnotám vedú svojich študentov a ako deťom deformujú zmysel pre satiru typickú pre zdochni komunitu. A myslím, že tomuto subjektu by sa mala zaoberať inšpekcia Ministerstva školstva ešte pred tým, než napáchajú ešte väčšie škody na vedomostiach študentov a či je vôbec možné pozvať na prednášku do školy neznáme anonymné osoby so zahalenými tvárami, ktoré sa zrejme za svoje hodnoty hanbia. Rád by som videl tú mediálnu paniku, keby súkromnú školu mala aj iná politická strana ako napríklad Smer, SNS, prípadne v minulosti HZDS… a čo takto rovno ĽSNS? Len si to skúste predstaviť.

Okrem anonymných hostí, v tíme možno ešte postrehnúť propagandistu Juraja Smatanu, admina stránky Prečo ľuďom hrabe Mariána Jaslovského, či Simonu Bubánovú – manželku speváka skupiny Vidiek Jána Kurica.

Ministerstvo školstva by sa s úplnou vážnosťou malo zaoberať, čo sa za stenami tejto školy skutočne odohráva, ako je možné, že ich študent, ktorý získal 1. miesto v Debatiáde, no v praktickej debate, ktorú ani nestihol na sociálnej sieti začať, úplne pohorel, odkiaľ sa vzala toľká nenávisť, odkiaľ ju má, ako je možné, že delí spoločnosť na nadľudí a opice, či je vedený tým správnym alebo zlým smerom. V tomto prostredí sa z neho rodí taký malý fašista, síce nie hnedý, ale fašista určite a veľmi progresívny, ktorý rozdeľuje spoločnosť na bohatých, úspešných a neúspešné zaostalé opice, ktoré by ani nemali existovať, lebo zavadzajú. Ak to pôjde takto ďalej, takýchto progresívnych fašistov tu budeme mať viac. Rozvoj pofiderného a deformačného zmyslu pre Zomri satiru a šírenie Smatanovej propagandy po školách sú zrejme dôležitejšie než hodnoty tradícií a slovenskej štátnosti, ktorú treba v mene progresu zlikvidovať a nie to ešte vlastenectva, o ktorom možno ani nepočuli.

Ospravedlnenie: Kontaktoval ma nemenovaný zamestnanec redakcie .týždeň, ktorého som tu spomenul, ako otca nemenovaného študenta a slušne ma požiadal, aby som tú časť odstránil, lebo žiadneho syna nemá. Budem informáciu brať ako overenú. Môj zdroj, od ktorého som tú informáciu dostal, nebol pravdivý. Napriek tomu, že som študenta ani jeho verejne nemenoval, no v článku sa spoznal, aj tak sa mu na základe vzájomnej slušnosti ospravedlňujem.

 

Martin Lipocky

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Martin Lipocky

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 6

Celkové hodnotenie: 16.14

Priemerná čítanosť: 5168

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Premiér varuje: "4450 ľudí odchádzalo z testovania s pocitom, že sú zdraví, ale nie je tomu tak!" Až 5 z 6 reálne pozitívnych ľudí odchádzalo domov s negatívnym certifikátom a sú voľní. Zrejme sa budú správať rizikovejšie

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto: fb Igor Matovič)   Hoci sa premiér Igor Matovič potešil výsledkom z testovania v piatok, predsalen jedna vec ostala visieť…

  V Česku pribudlo rekordných 15 252 nakazených

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   České laboratória v piatok odhalili 15 252 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet nových nakazených tak prvýkrát prekonal hranicu 15-tisíc…

  Dvojicu zadržaných v rámci akcií Terra a Zemepán zobrala sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku do väzby

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku rozhodla o vzatí do väzby dvoch osôb -…

  V talianskom Neapole sa konali protesty proti nočnému zákazu vychádzania

  0icon

  Neapol 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno, Mauro Scrobogna)   Stovky ľudí v juhotalianskom meste Neapol protestovali od piatka večera až do skorých sobotných ranných hodín…

  Tábor bezdomovcov len pár metrov od vchodu na Úrad vlády – scifi? Škandál? Ale kdeže, len celkom normálna slovenská realita. Čo to hovorí o tomto štáte?

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok,Martin Baumann, Pixabay, TASR-Pavol Zachar)   Kam sa dostalo Slovensko za pol roka od volieb? Akú autoritu má táto vláda…

  Volebný tribunál potvrdil za víťaza prezidentských volieb v Bolívii Luisa Arceho

  0icon

  La Paz 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita, SITA/AP-Marcos Brindicci)   Najvyšší volebný tribunál (TSE) v Bolívii potvrdil v piatok miestneho času na základe oficiálnych výsledkov…

  USA a Európska únia naštartovali bilaterálne fórum venované otázkam Číny

  0icon

  Washington 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manuel Balce Ceneta, TASR/AP-Francois Lenoir)   Spojené štáty a Európska únia naštartovali v piatok "bilaterálny dialóg" venujúci sa záležitostiam spojeným s…

  Na Slovensku od soboty platí zákaz vychádzania, sú však aj výnimky

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Od soboty až do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do…

  Novinárske organizácie sa obávajú že tridsať televíznych staníc v strednej a východnej Európe bude pod čínskym vplyvom, potom čo ich získal český oligarcha Peter Kellner

  0icon

  Praha 23. októbra 2020 (HSP/Foto:HSP)   Vaša akvizícia bude mať veľký vplyv na mediálne prostredie v piatich štátoch, mali by ste sa preto zaviazať k…

  Figeľ: Niet ľudsky zrozumitelnejšieho obrazu Trojice Boha Otca, Syna a Ducha Svätého spojených v láske, ako je obraz našich rodín - otca, mamy a dieťaťa spojených tiež láskou

  0icon

  Bratislava 24. októbra 2020 (HSP/Foto:Ján Figeľ Facebook)   V utorok prekvapil pápež František takmer celý svet. V dokumentárnom filme pod názvom "František" vyjadril podporu registrovaným…

  TopDesať

  Fotografie 15 ľudí, ktorým deň zničili tieto tragické udalosti

  0 icon

  Krásny deň sa niekedy dokáže skončiť veľmi rýchlo. Títo ľudia by o tom vedeli povedať svoje. Fotografie týchto 15 ľudí sú jasným dôkazom toho, že krásny deň ti môžu pokaziť aj maličkosti. Nasledujúce fotografie by nám mali byť príkladom a mali by sme si z nich vziať ponaučenie. Niektorým veciam…

  Kráľovská stráž: Môžu ísť títo vojaci na WC?

  0 icon

  Všetci poznáme kožušinový klobúk, červený kabát, nehybnú pózu a vážnu tvár. Ľudia si často myslia, že kráľovská stráž sú skutočné ikony Veľkej Británie. Väčšina z nás však nevie o podrobnostiach a prekvapivých faktoch, ktoré so sebou prináša táto výnimočná funkcia.  1. Nikdy nemajú prestávky na WC

  Tajná uzavretá skupina Bilderberg (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o tajuplnej skupine, ktorá podľa zástancov konšpiračných teórií ovláda svet. Aké sú o nej známe fakty? Aj o tom sa v rámci druhej časti článku budeme rozprávať. Skupina Bilderberg bola založená v roku 1954 a svoj názov dostala podľa holandského hotela, kde sa jej účastníci prvýkrát…

  Lietajúce taniere a mimozemšťania (2. časť)

  0 icon

  Pokračujeme druhou časťou článku o lietajúcich tanieroch a mimozemšťanov. V rámci druhej časti sa pozrieme na mnohým známy Roswellský incident. Poďme na to. Major Jesse Marcel, tamojší informačný dôstojník, dostal rozkaz trosky nájdené v blízkosti amerického mesta Corona v štáte Nové Mexiko, preskúmať. Miestne noviny však medzitým vytlačili článok o…

  Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

  0 icon

  Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

  Vo svete IT

  Bobkeys začal s veľkým výpredajom licenčných kľúčov pre Windows 10

  0 icon

  Windows 10 Pro za 12,45€, či Office 2019 za 34,24€ – znie to ako nedosiahnuteľný kauf roka, ale v e-shope bobkeys.com ide o akciovú ponuku, vďaka ktorej môžete aktualizovať svoj počítač, aby ste mali v ňom ten najnovší software. Windows a Office licencie sú stále medzi najpredávanejšími položkami na digitálnom…

  Planéty, podobné Zemi, môžu mať svojho vesmírneho ochrancu. Čo to znamená?

  0 icon

  Najväčšia planéta v našej Slnečnej sústave, Jupiter, sa často pokladá za najväčšieho pomocníka Zeme. Už dlho pomáha odkláňať nebezpečné asteroidy, ktoré by sa mohli dostať do našej Slnečnej sústavy a ohroziť našu planétu, píše portál Earthsky.org. Aký je prípad iných sústav? Je možné, že by mohli mať potenciálne obývateľné planéty, podobné Zemi,…

  Multifunkčný LED projektor s Full HD rozlíšením VIVIBRIGHT F40UP je momentálne dostupný v neodolateľnej zľave

  0 icon

  Ak nie si denným používateľom televízie a rád si vychutnávaš filmy na naozaj veľkej obrazovke, máme pre teba jeden skvelý tip na kúpu, ktorý by si rozhodne nemal prehliadnuť. LED projektor VIVIBRIGHT F40UP s Full HD rozlíšením je totižto nie len skvelým pomocníkom do kancelárie, ale bohate postačuje aj na…

  Stanú sa masívne vesmírne krížniky realitou? Boj v ďalekej budúcnosti bude prebiehať na obrovské vzdialenosti

  0 icon

  V minulom článku sme sa pozreli na dvojicu vedcov, ktorí nám priblížili podobu vesmírneho konfliktu v blízkej budúcnosti. Podľa ich teórií nás nečaká žiadna dramatická bitka, ktorá by sa podobala na tie zo sci-fi filmov. Vesmírny boj by prebiehal veľmi pomaly a strategicky, s možnou dohrou dole na Zemi. Čo…

  Išlo o planý poplach? Nová štúdia naznačuje, že v atmosfére Venuše nie je prítomný „podpis života“

  0 icon

  15. septembra obletela svet informácia ohľadne nájdenia „podpisu života“ v atmosfére planéty Venuša. Vedci konkrétne objavili plynný fosfín, kde by akýkoľvek fosfor mal byť v oxidovanej forme,  pričom v súčasnosti nie sú známe abiotické výrobné spôsoby v atmosfére, oblakoch, povrchu a podpovrchovej atmosfére Venuše. Inými slovami, podľa našich aktuálnych vedomostí,…

  Armádny Magazín

  Pilot amerického letectva prehovoril o tajných výcvikových súbojoch so stíhačkami MiG-23

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - V Spojených štátoch sa vykonávali tajné výcvikové vzdušné súboje so sovietskymi stíhacími lietadlami. O svojich dojmoch prehovoril účastník týchto cvičení, ktorý pilotoval F-15 a postavil sa proti MiG-23. &nbs

  USA by chceli vybaviť hypersonickými raketami všetky svoje torpédoborce

  0 icon

  USA, 24.október 2020 (AM) - Námorníctvo Spojených štátov plánuje vybaviť všetky svoje torpédoborce nadzvukovými zbraňami, píše o tom Defence News s odkazom na Roberta O'Briena, bezpečnostného poradcu amerického prezidenta.

  Ruský analytik Chazin: „Putin začne po voľbách v USA zariaďovať čistky ruských elít“

  0 icon

  Rusko, 24.október 2020 (AM) - Putin usporiada „puč“ medzi elitami, aby zabezpečil ekonomický rast v krajine, uviedol ekonóm Michail Chazin. Čistenie sa podľa neho začne po voľbách v USA. Podľa Khazina je nedostatok ekonomického rastu v Rusku jedným z kľúčových problémov, ktoré sa hlava štátu teraz s ťažkosťami snaží vyriešiť. Existujú

  SÝRIA : Čo urobí prezident Asad s 500 väzňami "made in USA" ktorých zadržiava?

  0 icon

  Sýria, 23.október 2020 (AM) - Východosýrsky odboj zasiahol! Pred dvoma týždňami skupina zverejnila video, ktoré zachytáva reprodukciu raketového útoku na americkú základňu al-Tanf a stále tvrdí, že jej akcie sa budú prelínať s akciami kmeňových armád zložených z tisícov ľudí bojujúci

  Indonézia : Americké špionážne lietadlá nad nami nebudú lietať - chceme si zachovať neutralitu aj napriek sporu s Čínou

  0 icon

  Indonézia, 23. október 2020 (AM) - Indonézska vláda odmietla návrh vlády USA nasadiť na svoje územie špionážne lietadlá Poseidon P-8 s cieľom monitorovať čínske vojenské pohyby vo vodách v regióne. Podľa agentúry Reuters niekoľko zdrojov oboznámených s touto záležitosťou v indonézskej vláde uvied

  Svetlo sveta

  Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

  0 icon

  Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

  Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

  0 icon

  Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

  Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

  0 icon

  Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

  19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

  0 icon

  Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

  Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

  0 icon

  Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

 • icon FOTO DŇA