Nenávisť ako satira či odkiaľ sa to berie

Ešte výsledky 1. kola prezidentských volieb nestihli vychladnúť a už na poli pronárodných kandidátov začalo byť riadne horúco z komentára v jednej zo skupín na sociálnej sieti, ktorý vyvolal pobúrenie a voľačo aj prezradil. Je dosť možné, že ku koncu môjho prvého blogu pichnem do osieho hniezda.

Ide o žiaka súkromnej bilingválnej školy C.S.Lewisa, absolventa špeciálnej školy pre nadané deti a víťaza 1. ceny v Debatiáde, ktorá bola organizovaná Debatnou asociáciou, ktorá klonuje deti ako Farská a Straka. Medzi partnermi Debatnej asociácie, ktorá údajne rozvíja kritické myslenie, možno nájsť Nadáciu Otvorenej spoločnosti či Nadáciu Pontis, ktorá bilingválnu školu ocenila ako najlepšiu. Meno autora príspevku bude nepodstatné. Ak jeho meno už poznáte, v poriadku, no mojim cieľom v blogu nie je točiť sa okolo neho a pranierovať za to, čo napísal, ale skôr by som rád nahliadol do chorého prostredia za oponou, v ktorom sa pohybuje, preto jeho meno u mňa ostane scenzurované. Z toho, čo som si neskôr všimol, mi naskočila husia koža, že nám tu pôsobí akási sekta, ktorá infikuje deti propagandou, ktorú ja som zažil v škole pred 30 rokmi a viac, preto ho považujem za obeť dnešnej „progresívnej“ doby a indoktrinácie, ktorá sa v plnej sile prejavila v jeho troll príspevkoch v skupinách, ktoré nie sú v súlade s jeho názorovým presvedčením a ktoré zobrazujú skôr niekoho, kto sa cíti byť ako „übermensch“ zo spoločnosti bohatých a úspešných a ostatní sú chudáci a opice, ktorých treba strieľať.

Komentár rýchlo zmazal, ale svedkovia nenechali nič na náhodu a rýchlo si ho odfotili a uložili. Pretože odkazuje na ľahko dostupný zoznam členov otvorenej skupiny, ktorým sa vyhráža streľbou, komentár skutočne napĺňa podstatu podozrenia z trestného činu nebezpečného vyhrážania skupine obyvateľov podľa §359 Trestného zákona. Zrejme sa zľakol, uvedomil sa a vyhovoril sa, že šlo len o „satiru“. No chýbalo len obecenstvo, ktoré by sa tomu s chuťou zasmialo. Nie som psychológ, bol by som rád, ak by sa mi k tomu vyjadril, no vypichnem krátku časť textu z webu Špeciálnej školy pre nadané deti, čo o takýchto deťoch píšu: „Nadané deti sú viac citlivé a zraniteľnejšie. Sú veľmi kritické aj sebakritické, niekedy neprístupné, uzavreté, menej komunikatívne. Vyhľadávajú skôr kontakty so staršími deťmi alebo s dospelými osobami. Preto treba s nimi pracovať inak.“ Nepripomína vám to niekoho? Už iba stačí, ak sa u neho prejaví sociopatia, niekoľko rokov rozvoja v nenávisti ku konzervatívnym a zaostalým „opiciam“ a skončí ako Harman, Breivik, Bernett. Skutočne s ním pracujú inak, rovnako, alebo ešte horšie a deformačne?

Nebol to jediný jeho exces. Od môjho nemenovaného zdroja som súkromnou správou dostal screenshot komentára, ktorý bol vedený vo veľmi podobnom povýšeneckom štýle nadčloveka.

Na druhý deň ráno prišlo zrejme k vytriezveniu alebo domácej panike, môžeme si len domyslieť, čo sa dialo doma či v zákulisí, ale ráno pribudlo v tej istej skupine nečakané ospravedlnenie. Objavili sa aj názory, že mu to ospravedlnenie napísal niekto iný. Možné to je, dokonca mám dôvod sa domnievať, že text ospravedlnenia mu dali s tým, že ho musí vložiť do tej istej skupiny, lebo mi emailom prišiel od riaditeľa školy, ktorého som kontaktoval, v plnom znení ako text:

„Veľmi ma mrzí, že som nad svojim konaním nerozmýšľal a na satirický opis situácie, som volil jazyk neslušný, ofenzívny a nemiestny, skrátka nehodiaci sa do slušnej diskusie. Chcel by som sa týmto ospravedlniť za všetky nepríjemnosti, ktoré som mojím nezrelým chovaním spôsobil. Zároveň sa dištancujem od názorov ktoré som propagoval, verím že na Slovensku si musíme vážiť názory všetkých, či už kresťansky, liberálne alebo inak orientovaných a ich názory a postoje majú rovnakú hodnotu. Preto má často mrzí keď v tejto skupine vidím veci ktoré propagujú všemožnú diskrimináciu a dehonestujú názory iných a bola to práve táto frustrácia, ktorá ma podnietila k tomu napísať inkriminovaný komentár. Forma ale spôsobila rovnako škody a vyplodila rovnako nenávisti ako ten najhorší hoax alebo nenávistný prejav v tejto skupine. Preto dúfam, že si z mojej chyby vezmete práve toto posolstvo. Bez ohľadu na oponentovo presvedčenie, názor a jeho etnické pozadie, bezohľadu na to, ako nás to uráža a ako nám to ubližuje, je dôležité držať sa jedného z hlavných pilierov demokracie, otvorenej, spravodlivej a hlavne slušnej diskusie, ktorá nie je vedená medzi kráľom a poddaným, ale dvoma svojprávnimi, rovnocennými partnermi.“

No rád by som najprv nadané dieťa, prípadne vyštudovaného pedagóga, či právnika, ktorý mu to písal, že „bezohľadu“ sa správne píše oddelene do dvoch slov a v slove „svojprávnimi“ mal pravopisnú chybu, ktorá sa často vyskytuje medzi nevzdelanými „opicami“, ktoré rád spomína a v použitom kontexte sa nepíše „chovaním“, ale „správaním“. Chovajú sa opice. Pretože ospravedlnenie sa už dá z právneho hľadiska použiť ako „účinná ľútosť“, trestnosť zaniká a niekoľko trestných oznámení, ktoré na neho podali pobúrení členovia, tak strácajú na význame.

Ja som na neho trestné oznámenie nepodával a ani to nebolo mojim úmyslom, mám zmysel pre empatiu, nemôže za to, skôr som si istý, že za jeho konanie je nie zodpovedné ale vinné prostredie, v ktorom sa pohybuje, preto som volil inú cestu. Miesto toho som skontaktoval riaditeľa školy a školskú psychologičku nie za účelom jeho pokarhania, ale požiadal som ich o stanovisko a že v ich matrixe vzdelávania sa musela stať nejaká chyba, nevedno či vinou ich školy alebo jeho predchádzajúcej, ale ak začne šíriť vražednú nenávisť k slovenskej štátnosti, k iným názorom, tak je to skôr otázka na psychológa, čím musí trpieť, ak niečo také napíše a mali by sa tomu venovať. Škola mi poslala stanovisko, že jeho konanie ich hlboko pobúrilo, že nie je zlučiteľné s ich hodnotami, ku ktorým študentov vedú. K tým hodnotám sa ešte vrátim. Po konzultácii s ním sa takisto dozvedeli, že šlo o „satiru“ – toto je kľúčové slovo! Tak šlo o neznášanlivosť alebo satiru? Lebo ako študent školy porušil zmluvu, v ktorej sa v článku VII uvádza: „Zriaďovateľ a riaditeľ Gymnázia môžu pred uplynutím dohodnutej doby odstúpiť od Zmluvy, ak: študent prejavuje alebo podnecuje rasovú, náboženskú, národnostnú alebo etnickú nenávisť alebo neznášanlivosť“.

Podľa vyjadrenia sú konzekvencie rozbehnuté okrem iného a stanovisko bude dostupné verejne.

Výborne! Študenta riešia, má za sebou „účinnú ľútosť“, konečne sme dospeli k vyriešeniu tejto nepríjemnej situácie, za ktorou by sme mohli dať konečne bodku, očistiť si ruky, nadýchať sa čerstvého vzduchu a vykročiť tou správnou nohou, ako keby sa nič nestalo.

Aj by som tú bodku dal, ale začal som sa venovať prostrediu, v ktorom sa pohybuje. Predstavím vám ho veľmi stručne. Manželka riaditeľa školy je podpredsedníčka politickej sekty Progresívne Slovensko Zora Jaurová. Študent musel byť počas písania príspevku do opozičnej skupiny vo vytržení, že I. kolo prezidentských volieb vyhrala jej kolegyňa ako nový produkt a reklama bez riešení a s úsmevom na tvári s populistickými sloganmi boja dobra proti zlu. Ostatným členom vedenia školy a dozornej rady sa venovať nebudem, no keď som si ich prezeral, dospel som k presvedčeniu, že Progresívne Slovensko má vlastnú školu, kde indoktrinujú deti hodnotami, ku ktorým sa teraz vrátim a keď som to videl na sociálnej sieti u riaditeľa školy Dušana Jauru, vyrazilo mi poistky. A tuto cenzurovať nebudem nič. Nechám to bez komentára, názor si utvorte sami.

 

Až tu mi vlastne došlo, k akým hodnotám vedú svojich študentov a ako deťom deformujú zmysel pre satiru typickú pre zdochni komunitu. A myslím, že tomuto subjektu by sa mala zaoberať inšpekcia Ministerstva školstva ešte pred tým, než napáchajú ešte väčšie škody na vedomostiach študentov a či je vôbec možné pozvať na prednášku do školy neznáme anonymné osoby so zahalenými tvárami, ktoré sa zrejme za svoje hodnoty hanbia. Rád by som videl tú mediálnu paniku, keby súkromnú školu mala aj iná politická strana ako napríklad Smer, SNS, prípadne v minulosti HZDS… a čo takto rovno ĽSNS? Len si to skúste predstaviť.

Okrem anonymných hostí, v tíme možno ešte postrehnúť propagandistu Juraja Smatanu, admina stránky Prečo ľuďom hrabe Mariána Jaslovského, či Simonu Bubánovú – manželku speváka skupiny Vidiek Jána Kurica.

Ministerstvo školstva by sa s úplnou vážnosťou malo zaoberať, čo sa za stenami tejto školy skutočne odohráva, ako je možné, že ich študent, ktorý získal 1. miesto v Debatiáde, no v praktickej debate, ktorú ani nestihol na sociálnej sieti začať, úplne pohorel, odkiaľ sa vzala toľká nenávisť, odkiaľ ju má, ako je možné, že delí spoločnosť na nadľudí a opice, či je vedený tým správnym alebo zlým smerom. V tomto prostredí sa z neho rodí taký malý fašista, síce nie hnedý, ale fašista určite a veľmi progresívny, ktorý rozdeľuje spoločnosť na bohatých, úspešných a neúspešné zaostalé opice, ktoré by ani nemali existovať, lebo zavadzajú. Ak to pôjde takto ďalej, takýchto progresívnych fašistov tu budeme mať viac. Rozvoj pofiderného a deformačného zmyslu pre Zomri satiru a šírenie Smatanovej propagandy po školách sú zrejme dôležitejšie než hodnoty tradícií a slovenskej štátnosti, ktorú treba v mene progresu zlikvidovať a nie to ešte vlastenectva, o ktorom možno ani nepočuli.

Ospravedlnenie: Kontaktoval ma nemenovaný zamestnanec redakcie .týždeň, ktorého som tu spomenul, ako otca nemenovaného študenta a slušne ma požiadal, aby som tú časť odstránil, lebo žiadneho syna nemá. Budem informáciu brať ako overenú. Môj zdroj, od ktorého som tú informáciu dostal, nebol pravdivý. Napriek tomu, že som študenta ani jeho verejne nemenoval, no v článku sa spoznal, aj tak sa mu na základe vzájomnej slušnosti ospravedlňujem.

 

Martin Lipocky

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Martin Lipocky

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 7

Celkové hodnotenie: 17.31

Priemerná čítanosť: 4653

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

 • NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

  POČASIE NA DNES

 • icon FOTO DŇA

 • Vybrali sme

  Sulík: "Takú mieru útokov som ešte nezažil. Dá sa to inak riešiť ako to, že ma bude verejne nazývať idiotom, že ma pošle kopať hroby. Pohár pretiekol pri Kuciakovi." Je pripravený vzdať sa ministerstva, tvrdý lockdown bude vetovať

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   "Nemá zmysel naďalej zatvárať oči pred tým, že predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) zjavne nezvláda…

  Kollár: Rekonštrukciu vlády pripúšťam, výmena premiéra nie je riešením. Tvrdý lockdown on ani jeho hnutie nepodporia

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Branislav Bibel)   V súčasnej politickej situácii je potrebné niečo zmeniť, výmena premiéra však nemusí priniesť očakávaný výsledok. Poukázal na to…

  Na nedeľnú demonštráciu v Prahe bude dohliadať niekoľko stoviek policajtov

  0icon

  Praha 7. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Na nedeľnú demonštráciu proti opatreniam vlády zvolanú do Prahy na Václavské námestie sa z moravskosliezskych okresov Karviná a…

  Politologička o "temnej predzvesti" budúcnosti strany Za ľudí: Panuje tam ticho pred búrkou

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Strana Za ľudí zažíva vnútrostranícku krízu, ktorá je násobená koaličnou krízou. Ak nedôjde k rekonštrukcii vlády, po ktorej členovia…

  Sulík mi vulgárne nadával, hovorí Matovič. Rozložil by aj vládu Matky Terezy

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽaNO) a jeho koaličnými partnermi eskaluje. V sobotňajšom rozhovore pre RTVS…

  V minulom roku šlo na platy poslancov vyše 10 miliónov eur. Prekvapia nás v apríli?

  0icon

  Bratislava 7. marca (TASR/HSP/Foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)   V roku 2020 šlo na platy poslancov Národnej rady (NR) SR celkovo 10.295.737,02 eura. Pre TASR to uviedol…

  Na Slovensku pribudlo 1286 prípadov nákazy, počet úmrtí stúpol o 97

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Flickr)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v sobotu (6. 3.) na Slovensku 1286 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 7611 testov. Počet…

  Zverejnili počty infikovaných dovolenkárov. Číslo je prekvapivo nízke. Konzílium odborníkov však dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikipedia)   Konzílium odborníkov varuje pred dovolenkami v zahraničí a Slovákom dôrazne neodporúča cestovať na exotické dovolenky. Odborníci poukazujú na to,…

  Tisíce Rakúšanov protestovali proti pandemickým opatreniam

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Christianitas/Foto:Screenshot Youtube)   Tisíce demonštrantov proti koronavírusovým opatreniam sa vydali v sobotu popoludní smerom do viedenského parku Prater po tom, čo…

  Ďalšia ruská vakcína: Revolúcia v boji proti covidu? Má zabezpečiť ochranu na desaťročia

  0icon

  Bratislava 7. marca 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Liselotte Sabroe/Ritzau via AP)   Mir-19 je nová ruská vakcína proti koronavírusovej pandémii, ktorá by mala už tohto roku byť registrovaná.…

  TopDesať

  Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

  0 icon

  Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

  Takto cestovali deti lietadlom v 50. rokoch minulého storočia

  0 icon

  Vieš si predstaviť, že sú tvoje deti  počas letu v sieťke či kolíske, ktorá je upevnená nad tvojou hlavou? Niekedy sa letecké spoločnosti predbiehali v komforte, ktorý poskytnú svojim cestujúcim, a tak vznikali aj takéto riešenia. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na bezpečnosť. Či už cestujeme autom, lietadlom…

  Tieto triky urobia tvoj život jednoduchším. Toto musíš skúsiť!

  0 icon

  Život by mal byť zábavný. Občas sa však vyskytnú problémy, ktoré ti môžu spôsobiť vrásky na čele. Namiesto toho, aby si sa trápil, môžeš to vyriešiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Tieto triky ti v tom pomôžu. Ak ich raz skúsiš, už to nebudeš nikdy robiť inak. Tieto jednoduché triky totiž…

  Libanon: Krajina zmietaná sýrskou vojnou tak, ako ju nepoznáte

  0 icon

  Pri slovnom spojení "Blízky východ" každému z nás napadne vojnový konflikt a kruté boje medzi tamojším obyvateľstvom v kontraste so zdanlivo nekonečným nerastným bohatstvom v podobe ropy. No často zabúdame na prekrásnu prírodu, ktorá sa skrýva na území medzi morom a nekonečnou púšťou. Napríklad Libanon má čo ponúknuť. :) Jednou z…

  Opatrnosť na prvom mieste: Rady, ako chrániť svoj majetok

  0 icon

  Opatrnosť by pre nás mala byť prioritou na prvom mieste. Jedine takýmto spôsobom si dokážeme ochrániť svoj majetok. Nájde sa totižto mnoho zlomyseľných ľudí, ktorí vidia vidinu rýchleho zisku práve konaním trestnej činnosti a to vo forme rôznych menších, či dokonca aj väčších krádeží. Preto by sme sa mali starať o…

  Vo svete IT

  Apple a Huawei doručili na trh v minulom roku viac chytrých hodiniek, ako tomu bolo rok predtým

  0 icon

  Nositeľná elektronika je čoraz populárnejšou medzi používateľmi a vidieť to aj na predajných číslach. Minulý rok sa darilo hlavne spoločnostiam Apple a Huawei, a to aj napriek aktuálnej pandémii. Podľa dat spoločnosti Counterpoint Research, Apple doručil na trh o +19% zariadení viac. V surových číslach to znamená nárast predajov chytrých…

  Analytici upozorňujú, že tisíce vývojárov uchovávajú naše dáta na nedostatočne zabezpečených serveroch

  0 icon

  Bezpečnosť dát mnohokrát nie je v rukách používateľov, ale v rukách prevádzkovateľov rôznych služieb a aplikácií. Bezpečnostná spoločnosť Zimperium prišla s celkom znepokojivými správami dotýkajúcich sa toho, ako sú naše dáta uchovávané v desaťtisícoch aplikáciách naprieč Android a iOS platformou. Na tému upozorňuje portál phonearena. Tisíce Android a iOS aplikácií…

  WhatsApp uvoľňuje pre počítačovú verziu aplikácie dlho žiadanú funkciu. Využijete ju?

  0 icon

  WhatsApp je v súčasnosti jednou z najviac diskutovaných komunikačných platforiem. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá vyvolala v očiach používateľov odpor voči službe. Dôvodom je, že prostredníctvom služby budú zbierané ďalšie dáta a následne ďalej spracovávané. WhatsApp po ohlásení týchto zmien dokonca odsunul ich účinnosť, aby lepšie vysvetlil nadchádzajúce…

  Xiaomi Jimmy JV85 Pro – najvýkonnejší tyčový vysávač od Xiaomi je opäť dostupný v skvelej zľave

  0 icon

  Spoločnosť Xiaomi ešte počas minulého leta predstavila svoj nový tyčový vysávač Xiaomi Jimmy JV85 Pro, ktorý bol v tej dobe najvýkonnejším vysávačom v celom portfóliu značky. Táto minuloročná novinka však stále patrí na prvé priečku na trhu s tyčovými vysávačmi a neustále valcuje konkurenciu. Najväčším ťahákom však nie sú iba…

  Dážď nie je špecifický pre Zem: Môžeme ho objaviť aj na iných planétach?

  0 icon

  Dážď na Zemi je výsledkom vyparenia sa vody z povrchu, jej kondenzácie v oblakoch a následného padania späť na povrch. Poznáme to pod pojmom kolobeh vody, no zaujímavosťou je, že dažde nie sú našim unikátom, píše portál Universe Today. Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, môžeme taktiež pozorovať pravidelný dážď. V prípade Titanu ale nejde…

  Armádny Magazín

  Ďalšie vyhrážky Iránu? Biden sa rozhodol preskúmať svoje právomoci pre vojenské útoky v zahraničí

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden súhlasil s nutnosťou opráv zákona o právomociach hlavy štátu pre použitie vojenskej sily v zahraničí. Oznámila to v priebehu briefingu hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.   Podľa platného zákona (Autho

  Sýrii došla trpezlivosť - balistickými raketami Točka-U zbombardovala protureckých militantov. Video

  0 icon

  Sýria, 7.marec 2021 (AM) – V piatok večer došlo k neobvyklému útoku na ropné zariadenia v Turkami okupovanej severnej Sýrii. Miestni hlásili veľké výbuchy v blízkosti Al-Bab a Jarablus. Turecko vtrhlo do tejto oblasti na jeseň 2016 v operácii Štít Eufratu.  

  FK Brno PSD - výkonná pištoľ s rôznymi kalibrami

  0 icon

  Česko, 7.marec 2021 (AM) – Česká spoločnosť FK Brno známa svojou patentovanou platformou pre pištole a strelivo 7,5 FK, predstavila už na IWA 2019 pištoľ FK Brno PSD. Ide o novú verziu polymérového rámu so zmenšenou veľkosťou a možnosťou zameniteľnosti kalibru.   [caption id="attachment_31938" align="alignnone" w

  Na internete bol uverejnený návrh nového ruského útočného dronu Argument, vyvíjaného na základe cvičného prúdového lietadla SR-10

  0 icon

  Rusko, 7. marec 2021 (AM) – Na základe ruského ľahkého prúdového cvičného lietadla SR-10 by mohol byť vyvinutý nový útočný bezpilotný prostriedok. Predbežne dostal označenie AR-10 Argument.

  Traja samovražední útočníci: Ukrajina, Gruzínsko a Moldavsko sa pripravujú na potopenie čiernomorskej flotily

  0 icon

  USA, 7.marec 2021 (AM) – Pod ochranou USA sa vytvára nová námorná aliancia. Webová stránka Centra pre globalizačné štúdie globálneho výskumu so sídlom v Kanade podáva správy o vývoji plánov Washingtonu na destabilizáciu situácie v čiernomorskom regióne. Za aktívnej podpory USA sa formuje

  Svetlo sveta

  Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

  0 icon

  Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

  Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

  0 icon

  PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

  Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

  0 icon

  Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

  25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

  0 icon

  2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

  Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

  0 icon

  Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

 • icon FOTO DŇA