Turecký problém

V Iráne vládol v rokoch 1941–1979 šach Mohammad Rezá Pahlavi. Je zaujímavé, že jeho otec slúžil v kozáckej brigáde. Mohammad Rezá robil silne pro-americkú politiku. Keď však koncom roku 1978 proti nemu vypukli demonštrácie, Amerika ho nepodržala a šacha zvrhli. Ten sa napokon usadil v Egypte, kde aj zomrel – povrávalo sa, že pri operácii sleziny, ktorú absolvoval v USA, mu poškodili pankreas…

Po ňom v sa v Iráne dostal do čela ayatollah Chomeini, ktorý viedol silne protiamerickú politiku. Susedný Irak, vedený Saddamom Hussajnom, bol teda vmanévrovaný do vojny s Iránom, ktorá trvala až do roku 1988. Vojna, ktorá priniesla obrovské straty sa skončila akousi remízou a došlo na Saddama.

Vo dvoch vojnách, vedených primárne Spojenými štátmi (1990-19912003), ktoré boli vedené pod falošnou zámienkou, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia bol Saddam zosadený a v roku 2006 popravený. Straty na životoch možno presiahli jeden milión ľudí.

V Líbyi vládol v rokoch 1969-2011 Muammar al-Kaddáfi. Krajina bola pod jeho vedením hospodársky úspešná, avšak vo februári 2011 vypuklo zo zahraničia podporované povstanie. Povstaniu sa veľmi nedarilo, takže v marci toho roku sa začali letecké útoky NATO. Vládne vojská boli porazené a Kaddáfiho zavraždili povstalci. Odvtedy vládne v Líbyi chaos a táto krajina je hlavnou bránou, ktorou utečenci z Afriky utekajú do Európy.

V Sýrii moslimská väčšina nažívala s kresťanskou menšinou po stáročia v mieri. Od roku 2011 však až doteraz tam trvá občianska vojna a počet kresťanov klesol z pôvodných 30% na 10%. Tzv. západ podporuje povstalcov rôzneho druhu proti vláde Bašára al-Asada, ktorú v poslednej chvíli zachránila ruská podpora. Krajina je však v ruinách. V čase písania tohto článku sa tvrdo bojuje v meste Aleppo, ktoré bolo považované za metropolu kresťanstva v Sýrii.

Hlavnou bránou pre utečencov z Iraku a Sýrie do Európy bolo Turecko.  V roku 2015 ich takto prišlo do Grécka asi 800 000. Keď teda Turecko po dohode s EU podstatne zredukovalo príliv utečencov do Európy, plány tých ktorí chcú EU rozložiť, boli vážne narušené. Poslednou kvapkou, ktorá preliala pohár trpezlivosti bolo, keď sa turecký prezident Erdogan ospravedlnil Vladimírovi Putinovi za zostrelenie ruskej stíhačky a následné zavraždenie ruského pilóta.. (Bolo by zaujímavé vedieť kto skutočne vydal rozkaz na zostrelenie tohto lietadla.)

V Turecku došlo k pokusu o puč a o zvrhnutie legálne zvolenej vlády. Lenže Turecko nie je nejakou krajinkou tretieho sveta. Puč bol promptne zlikvidovaný a teraz dochádza v Turecku k očistemnohých smeroch. A zrazu tí, čo sú zvyknutí nemilosrdne manipulovať malé krajiny do vojny a mieru zistili, že na Turecko majú v ruke pramálo tromfov.  Také „humanitárne bombardovanie“ si napríklad nemôžu dovoliť…

Skúšajú teda využiť tých, ktorých už Lenin nazval „užitočnými idiotmi“ – čiže ľudí, ktorí sa krátkozrako dajú zmanipulovať do boja proti svojim vlastným záujmom. A tak napríklad aj naše diskusné fóra sú plné útokov na Turecko, ktoré sa nikdy nesmie stať členom EU. Veď dokonca Turci uvažujú o znovu zavedení trestu smrti. Hm

Pozrime sa na túto záležitosť racionálne. Turecko je mocná krajina so silným hospodárstvom  (jeho HDP sa skoro rovná spoločnému HDP celej Visegrádskej štvorky) a silnou armádou. Je tam, kde je – na juhovýchodnom prahu Európy. Turecko tam môže byť buď našim nepriateľom na tomto nebezpečnom prahu (ak mu budeme donekonečna otĺkať o hlavu, že pre nás nie je dosť dobré), alebo našou pevnosťou, ak sa stane jedným z nás – ak sa stane členom EU. Ktorá alternatíva je asi tak lepšia?

No a najoptimálnejšie optimálne (na zlú formuláciu upozornil nick Misjogi, ktoremu za jeho ostražitosť ďakujem) by bolo, keby sa Turecko stalo aj akýmsi štítom na juhu spojnice medzi dvoma spolupracujúcimi úniami – Európskou a Euroázijskou.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Štefan Konkol

O AUTOROVI

Som spisovateľ, cestovateľ, karatista

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 12

Celkové hodnotenie: 7.16

Priemerná čítanosť: 1654

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Hongkonskí diváci majú šancu na finančnú kompenzáciu za Messiho

    0icon

    Hongkong 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Laughlin)   Futbaloví fanúšikovia, ktorí si zakúpili vstupenky na prípravný zápas Interu Miami v Hongkongu, no Lionel Messi v ňom…

    Gábor Grendel: Vďaka práci prokurátorov ÚŠP sme žili v bezpečnejšej krajine

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko bolo vďaka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bezpečnejšou krajinou. Dokazujú to konkrétne výsledky práce úradu za takmer 20…

    Väčšina voličov vie, koho chce voliť za prezidenta

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Jaroslav Novák, Henrich Mišovič, Facebook/Marián Kotleba Predseda ĽSNS, Milan Náhlik vlastenec)   Väčšina voličov vie, koho chce…

    Predpoveď počasia na utorok

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc) Aktualizované 19. marca 2024 o 12:08 h. Situácia: Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Slnečno. Teploty 6 až…

    SaS: Pod hromadnú pripomienku k zmenám v RTVS sa podpísalo vyše 11.000 ľudí

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hromadnú pripomienku SaS k návrhu zmien v telerozhlase podporilo vyše 11.000 signatárov. Liberáli o tom informovali na utorkovej…

    Tohtoročnú sezónu na hrade Strečno otvoria počas Veľkej noci

    0icon

    Strečno 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Tohtoročnú sezónu na hrade Strečno otvoria v sobotu 30. marca. Návštevníci tak môžu absolvovať prehliadku aj počas veľkonočných…

    Odkaz Ivanovi Korčokovi: "Diplomati schvaľujú bombardovanie z tepla svojich sedačiek"

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (HSP/ Facebook/ Foto : Screenshot Facebook Video)   Exminister školstva Juraj Draxler v nedávnom krátkom videu na sociálnej sieti Facebook posiela…

    V stredu 20. marca sa začne astronomická jar

    0icon

    Bratislava 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V stredu 20. marca ráno o 4.06 h stredoeurópskeho času (SEČ) nastane jarná rovnodennosť, čo na severnej pologuli znamená…

    Ďalšie predčasné úmrtie: zomrel bývalý bieloruský reprezentant Koľcov, partner Sobolenkovej

    0icon

    Bývalý bieloruský hokejista Konstantin Koľcov náhle zomrel vo veku 42 rokov. Podľa bieloruského webu telegraf.news bola príčinou jeho úmrtia krvná zrazenina. [caption id="attachment_3438730" align="aligncenter" width="960"]…

    Nemeckú statičku súd oslobodil spod obžaloby v kauze spadnutého mosta

    0icon

    Spišská Nová Ves 19. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová) Aktualizované 19. marca 12:00 Nemeckú statičku Sabine H., ktorá čelila obžalobe z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti…

    FOTO DŇA