Ekonomické teórie bludov na Slovensku od 1989 časť 4

Ekonomický blud č. 4.: najspravodlivejšie dane v štáte sú rovné dane, lebo všetci platia relatívne rovnako

Tento blud má 2 veľké muchy (asi aj viac ale 2 rozoberiem)

Prvou muchou je vzťah rovnej dane k príjmom ľudí. Je iné platiť 20% daň z 500 Eur a iné z 5000 Eur. Čo je na tom iné? To koľko vám ostane na míňanie po zaplatení daní a nevyhnutných výdavkoch na prežitie. Nechcem sa veľmi venovať tejto časti, pretože je obrovské množstvo modelov progresívnejších daní a spoločensky prijateľnejších v tomto zmysle. Opačný efekt zase príliš progresívne dane viedli politikov vo Francúzsku k schváleniu zákona, že v zmysle „dane nemôžu byť vyššie ako samotný príjem“. Čo chcem povedať je, že rovné dane vedú všeobecne k plateniu daní väčším počtom ľudí. Keďže je demokracia a v slobodnej spoločnosti by sa jednoducho našla +50% väčšina, pre ktorú je optimum zdaňovania vyššie ako je rovná daň, teda v progresívnej dani, z hľadiska ich príjmov a hlasovania v demokracii. Pri rovnej dani obrovská masa ľudí sa dobrovoľne necháva zdaňovať viac ako by mohla voči bohatším jednotlivcom, lebo je buď neslobodná, nemá vplyv na rozhodovanie, alebo tak robí zámerne alebo sleduje nejaký cieľ (síce je to čudné, ale táto možnosť tu je). Tak či tak je tento model v spoločnosti maximálne výhodný pre vysokopríjmových ľudí a firmy na úkor veľkej masy ľudí.

Druhá obrovská mucha v dnešnom systéme je, že niektoré spoločnosti napriek rovnej dani neplatia žiadne, alebo len minimálne dane. Treba priznať, že aj progresívne zdaňovacie systémy majú v tomto podobné problémy

Spoločnosti ako Apple, Google, Amazon a množstvo iných platia minimálne, alebo žiadne dane. Sám zakladateľ Apple Steve Wozniak tu priznáva, že spoločnosť platí percentuálne menej daní ako on sám platí na osobných daniach. Cez daňový systém Írska platil Apple dane iba 12,5%. Cez 2 írske dcérske spoločnosti dokonca platili iba 2% daň! Len Apple samotná jedna firma si vytvorila rezervu 200 miliárd USD v offshore pobočkách.

Tu by som sa pristavil pri jednom kľúčovom bode, na ktorý nás nikto v mainstreame neupozorní. Kde sú Apple dane zo zisku za výrobky, ktoré si kupujú slovenskí zákazníci? Kde na Slovensku sú dane zo zisku Amazonu generované z predajov na Slovensku? Kde sú ostatné priame dane generované z predaja na Slovensku veľkými nadnárodnými korporáciami? Tie z Apple vieme, že aspoň časť z nich išla do rozpočtu Írska.

Sme členmi EU. Počuli ste už niekedy, že EU by malo záujem nejakým spôsobom bojovať s nadnárodnými korporáciami aspoň na svojom EU území, aby tieto platili nejaké rozumné dane? Aby z toho mali občania EU osoh? V tomto nie sme v EU osamotení. Podľa všetkého väčšina EU štátov má z pôsobenia Apple čo sa týka daní z príjmu veľkú nulu. Snáď len Írsko si prilepšilo za všetkých. Všeobecne platí, že daň z príjmu platí podnikateľ tam, kde má daňový domicil. Je však tento prístup správny pri toľkých miliardách a pri tak obrovskom počte nadnárodných spoločností? Nechýbajú tieto peniaze v národných rozpočtoch? Kto potom dorovnáva tieto národné rozpočty? Žeby bežní ľudia v daných krajinách?

Aby sme sa nemýlili, tak k týmto spoločnostiam pre naše Slovensko treba pripočítať aj dane korporácií, ktoré u nás pôsobia priamo. Síce máme platný zákon o transferovom oceňovaní, avšak pri „správnom“ odôvodnení spoločnosti nájdu dostatok spôsobov ako výsledok preliať inam. Naše daňové úrady sú potom bezzubé, pretože aj naše zákony v tomto smere musia byť v súlade s EU a tie to jednoducho umožňujú

U nás viac rozšírený model sú aj schránkové firmy a odvod ziskov na Cyprus, či iné daňové raje. Bežný človek na to nemá, pretože jeho príjem nemusí stačiť ani na cestu tam a späť. Ale spoločnosti s miliónovými obratmi? Myslíte, že platia seriózne dane? Áno, pár takých určite je

Chcelo by to serióznejšie posedenie a výskum o veľkosti akých čísel v akom rozmere je tento problém, avšak osobne si myslím, že pri správnej výberovej politike EU by sa len samotnému Slovensku v rámci EU ušla +1 miliarda Eur ročne, možno aj viac. Pre porovnanie slovenský príspevok do EU je ročne 625 mil. Eur. Celá EU by mohla žiť len z tejto dane a ešte aj štátom ako doteraz rozdávať

Tu by som sa vrátil k aplikácii toho ako som písal o prvej muche. Optimum zdaňovania v tomto prípade nadnárodných korporácií nie je rovná daň alebo tá nízka, ktorú platia korporácie, ale je vyššie. Obrovská masa EU ľudí sa necháva dobrovoľne zdaňovať viac ako by mohla. Robí to preto, lebo je buď neslobodná, nemá vplyv na rozhodovanie, alebo tak robí zámerne alebo sleduje nejaký cieľ …

Hlavnými vojakmi v boji za aspoň „normálne“ zdanenie nadnárodných korporácií by mohli byť predstavitelia EU a ako silný blok by mohli v tomto mohli aj niečo dosiahnuť. Avšak pozrime sa na hlavného predstaviteľa EU – predsedu Európskej komisie – p. Jean Claude Junckera ako on k tomu prispel. On sám, ešte ako predseda vtedy vlády Luxemburska tu pomáhal spoločnosti Amazon v znížení dane z príjmu v prospech daňových príjmov v Luxemburgu a v neprospech daňových príjmov v iných Európskych krajinách. Tých jeho pomocí bolo viac, stačí vygúgliť J. Ako môžeme vedieť, že tento človek pracuje v prospech EU, keď sám roky zneužíval populáciu iných krajín EU v prospech ktorej bol premiér?

Pre ekonóma je jednoducho zarážajúce, že v EU, tváriacom sa silne sociálne sú samotné dane nastavené pre najbohatšie firmy hlboko pod optimom spoločnosti. Je prekvapujúce, že tak mocné spoločenstvo ako EU pripúšťa tak obrovskej mase vlastných ľudí zdaňovanie vyššie ako je optimálne

Na pokračovanie …

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Erik Majercak

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 266

Celkové hodnotenie: 22.82

Priemerná čítanosť: 2016

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Horší než zrada

    0icon

    Praha 20. apríla 2024 (HSP/vidlakovykydy/Foto:TASR/AP-Javier Bernardo)   Ve Starém zákoně je jeden moc hezký příběh. Moábský král zjistil, že v nebezpečné blízkosti jeho hranic táboří…

    Transagenda na Slovensku (a jej implikácie): „Máš ještě jinou dírku.“

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/Foto: Pexels)   Nedávno sa v našej vlasti udialo toto: Stredoškolský učiteľ odmietol nazývať dievča, ktoré sa identifikuje ako chlapec, mužským…

    Poľský prezident prezradil, kto vlastní väčšinu ukrajinského poľnohospodárskeho priemyslu

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)   Andrzej Duda reprezentuje vládu, ktorá je všeobecne považovaná za jednu z najviac proamerických a protiruských vlád kedykoľvek v…

    Prezidentka podporuje občiansku zbierku na muníciu pre Ukrajinu

    0icon

    Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje občiansku zbierku Munícia pre Ukrajinu. Je zároveň hrdá na to, že mnohým na Slovensku záleží na osude susednej Ukrajiny. Uviedla…

    Známy herec odhalil svoj príbeh o ceste k Bohu

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/ Church POP / Foto: X @RobSchneider)   „Katolícka cirkev je pre mňa prínosom, pretože je najvernejšia skutočným slovám Ježiša Krista,“…

    NATO rozhodne o osude Odesy s pomocou "proxy armády"

    0icon

    Kyjev 20. apríla 2024 (HSP/politika/Foto: Twitter)   Odesa je veľmi dôležitá pre protichodné strany ukrajinského konfliktu, píše v článku pre srbské médium "Politika" Slobodan Samarcija.…

    Šéfredaktori troch titulov News and Media Holding reagujú na kritiku konkurencie

    0icon

    Bratislava 19. apríla 2024 (HSP/ Plus Jeden Deň/ Foto: Pixabay)   Stupňujúce sa útoky z konkurenčných médií prinútili šéfredaktorov titulov Plus JEDEN DEŇ, Nový Čas…

    Kvôli neúspešnému hlasovaniu sa o uznesení o potratoch nebude rokovať

    0icon

    Bratislava 20. apríla 2024 (HSP/ Facebook/ Foto:Pixabay)   Branislav Škripek v mene KDH podáva podnet na Výbor pre Európske záležitosti. "Právo na smrť je v…

    To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina v noci masívne zaútočila na ruské územie

    0icon

    Kyjev 20. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Governor of the Stavropol region Vladimir Vladimirov Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach…

    Pospíšil chce reprezentovať Slovensko na tohtoročných MS v Česku

    0icon

    Calgary 20. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Slovenský hokejista Martin Pospíšil z Calgary Flames bude reprezentovať Slovensko na tohtoročných majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave. Dvadsaťštyriročný…

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA