Svetlé stránky ekonomickej krízy v USA

V ponovembrovej dobe nám bolo masívne vtĺkané do hláv, že kapitalistický systém je jedinou možnosťou, v ktorej môže demokratická spoločnosť fungovať. Neexistuje žiadna alternatíva, vešala nám na nos barónka Thatcherová. Socializmus a komunizmus sa historicky znemožnil pádom Sovietskeho zväzu a chaosom, ktorý to sprevádzal. Ako v publikácii Piráti Karibiku. Os nádeje: Chávez – Castro – Morales – Correa píše britsko-pakistanský autor a novinár Tariq Ali, na začiatku deviatej dekády minulého storočia dokonca aj rad osobností ľavice prepadlo novému kánonu, ktorý stelesňovala doktrína voľného trhu. Ali v knihe spomína, ako sa rade ľavicových prominentov s kolapsom “ríše zla” a jej revíru vo východnej Európe zrútil aj svet socialistických ideí, hoci realita Sovietskeho zväzu a jeho satelitov sa s týmito ideami míňala.

Alternatívy voči “novému svetovému poriadku” však existovali, prípadne ešte len začali vznikať v Európe, Latinskej Amerike a na Blízkom východe. Ani Spojené štáty nie sú výnimkou, ba naopak. S príchodom ekonomickej krízy prišla samozrejme aj veľká nezamestnanosť, avšak strádanie podnietilo vznik početných ostrovčekov ” pozitívnej deviácie “.

“Ekonomická kríza stmelila príslušníkov rozličných komunít a prinútila ich, aby správu veci verejných vzali do vlastných rúk.”

Profesor politickej ekonómie Gar Alperovitz tvrdí, že pesimistické ovzdušie sprevádzajúce ekonomickú krízu, paradoxne vytvorilo podhubie pre zrod stoviek príkladov predstavujúcich avantgardu novej spoločnosti. “Ľudia po celých Štátoch sa začali zaujímať o vytvorenie inej spoločnosti. Masmédiá tomu samozrejme nevenujú žiadnu pozornosť, samé predsa fungujú ako veľké korporácie. V Spojených štátoch existuje desať tisíc spoločností a firiem rôzneho typu, ktoré riadia samí zamestnanci. Niektorým sa darí dobre, niektorým horšie a niektorým sa nedarí vôbec, “ vysvetľuje Alperovitz. Zoznam týchto spoločností je inšpiratívny – jedná sa o firmy, ktorých činnosť je zameraná napríklad na vedné odbory a technológie, maloobchod, potravinárstvo, drevárstvo, logistiku, zdravotníctvo a pod.

Ak nejaké spoločenstvo chce na podobnú organizáciu podniku prejsť, musí najprv dôjsť k zmene majiteľa. Existuje vlastne spôsob, ako vlastniť kapitál a zároveň budovať odlišný, demokratickejší model spoločnosti? Rad podnikov a tovární v USA počas krízy skrachovalo kvôli neschopným manažérom a zlým rozhodnutiam zhora. Často dochádzalo k tomu, že sa prepusteným zamestnancom alebo zamestnancom “okupujúcim” svoje pracoviská podarilo prevádzku úspešne obnoviť potom, čo ho neschopní majitelia a manažéri opustili.

“V rôznych častiach dnešnej Ameriky nájdete množstvo firiem riadených zamestnancami. Platí to tiež pre družstvá, čiže kooperatívy. Ide o precedens. Hovoríme o činorodých a samostatne fungujúcich podnikoch. Uvediem konkrétny príklad. Až štvrtinu elektrickej energie v Spojených štátoch dodávajú družstvá mestskej správy. A funguje to, ” pokračuje Alperovitz. Systém družstevníctva v USA je úplne odlišný od našich predstáv a skúseností z čias reálneho socializmu. Členstvo v družstvách (kooperativách) je dobrovoľné a ich členmi pritom nemusia byť len farmári. Byť členom družstva je pritom výhodné a zároveň motivačné. Kooperativy majú rôzne daňové úľavy a pre svojich členov zabezpečujú množstvo servisných činností, služieb a poradenstva. Zásadná je aj štruktúra rozdeľovania ziskov. Do ďalšieho rozvoja družstiev sú znovu investované dve tretiny ziskov a zvyšné peniaze sa každým rokom prerozdeľujú jednotlivým členom.

Preložené z: https://alternativazdola.cz/ Daniel Veselý: Světlé stránky ekonomické krize v USA

Viac podobných článkov nájdete na stránke https://ekonomickademokracia.blogspot.sk/

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Dávid Diczházy

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 26

Celkové hodnotenie: 11.91

Priemerná čítanosť: 1047

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Prebehla prvá a jediná živá diskusia medzi Korčokom a Pellegrinim. "Škodíte Slovensku!" Odznelo viacero útokov

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, Jaroslav Novák)   V pondelok večer sa uskutočnil prvý a pravdepodobne aj jediný televízny súboj dvoch favoritov prezidentských volieb…

    MZVEZ: Slovensko podporuje prijatie ďalších krokov vedúcich k oficiálnemu začatiu prístupových rokovaní Moldavska do EÚ

    0icon

    V súvislosti s nadchádzajúcim zasadnutím Európskej rady M. Eštok informoval moldavskú partnerku, že Slovensko bude na zasadnutí podporovať čo najskoršie prijatie negociačného rámca pre Moldavsko…

    Ako skončia Lipšic a jeho ľudia? Už je známe, kde budú pracovať

    0icon

    Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) si v pondelok prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry (GP) SR, kde budú pôsobiť po zrušení…

    Čaputová rozumie rozhodnutiu českej vlády zrušiť plánované spoločné zasadnutie so slovenskou vládou

    0icon

    Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok neformálne navštívila Prahu. Položením venca si uctila obete decembrovej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej (FF UK), pri ktorej…

    Čína súhlasila s účasťou na mierovom samite o Ukrajine vo Švajčiarsku

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Xinhua/Yan Yan) Aktualizované 18. marca 2024 Čína súhlasila s účasťou na mierovom samite o Ukrajine vo Švajčiarsku, uviedol čínsky veľvyslanec Wang…

    Matovič: "Nejde mi o to, aby som vyhral voľby v nedemokratickej súťaži"

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezident by mal podľa kandidáta na hlavu štátu Igora Matoviča robiť všetko pre to, aby spravodlivosť v štáte…

    Špirko: Vyšetrovanie, ktoré sa začalo po mojom trestnom oznámení, zastavili

    0icon

    Vyšetrovanie, ktoré sa začalo po trestnom oznámení prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Špirka pre sabotáž, je právoplatne zastavené. Týkalo sa vtedajšieho ministra vnútra Roberta…

    Smer napriek protestom stále vedie. Kto sa ocitol mimo hry? Viac prezradí najnovší prieskum

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Parlamentné voľby by v marci vyhral Smer-SD s podporou 23,4 percenta voličov. Na druhom mieste by skončilo Progresívne Slovensko…

    Redakčná rada CME deklaruje, že dozrie na Markízu

    0icon

    Redakčná rada skupiny CME deklaruje, že v televízii Markíza sa dodržiavajú žurnalistické štandardy a televízia ich uplatňuje nadpriemerne. Vyplýva to z vyjadrenia skupiny CME a…

    Západ a Kyjev urobili všetko pre Putinovo víťazstvo

    0icon

    Bratislava 18. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Voľby v Rusku dopadli výborne. Stovky pozorovateľov z celého sveta, rekordne vysoká volebná účasť, mimoriadne transparentné a pohodlné…

    FOTO DŇA