Odkiaľ kam politika. Slovenská?

Bežný občan sa zvyčajne nevenuje politike natoľko, aby dokázal vidieť na politickú šachovnicu. Ako boli figúrky nastavené, kto nimi posúval a ako sa partie vyvíjali. Ak sa však občan – volič má správne rozhodnúť, mal by sa zaujímať, kto sa o jeho hlas uchádza. Krátky exkurz do minulosti preto nezaškodí.

Po roku 1989 ako prvá politická platforma vznikla Verejnosť proti násiliu. Vo voľbách v roku 1990 sa do parlamentu dostalo päť strán. VPN získala vyše 29 percent hlasov, KDH takmer 20, SNS necelých 14, KSS vyše 13 a Spolužitie – Maďarské kresťanskodemokratické hnutie takmer 9 percent. Z nich sa v ďalšom období kreovali ďalšie strany.

Vo VPN sa vytvorila silná pronárodná platforma HZDS. Rovnako z KDH odišli národne orientovaní politici a založili SKDH.  Vo voľbách v roku 1992 sa do parlamentu dostalo HZDS (37,26%), SDĽ (14,70%), KDH (8,89%), SNS (7,93%) a Spolužitie /MKDH (7,42%).

Rok 1994 bol mimoriadne hektický. V marci prezident Michal Kováč predniesol v parlamente správu, po ktorej nasledoval pád vlády Mečiara. Umožnilo to pár poslancov za HZDS, ktorí hlasovali spolu s opozíciou a po prevzatí moci získali lukratívne miesta vo vláde. Moravčík sa stal jej predsedom  a Filkus ministrom financií.  Je viac než isté, že došlo ku kupovaniu poslancov, lebo na tlačovej konferencii oznámili predstavitelia SDĽ, že už majú dosť poslancov na povalenie vlády.

Vo voľbách v roku 1994 sa do parlamentu dostala ako nová strana Demokratická únia Slovenska. Našli sa v nej odídenci z HZDS (Kňažko…), vylúčení zo SNS (Hrnko…) a ďalší migrujúci politici. DÚS získala 8, 57 percenta hlasov. Ďalšie strany: HZDS (34,96%), Spoločná voľba (10,41%), Maďarská koalícia (10,18%), Združenie robotníkov Slovenska (7,34%) a SNS (5,40%).

Voľby v roku 1998 už boli viditeľne organizované zvonku. Vznikla mimovládna organizácia MEMO 98, médiá prinášali rozhovory s komisármi EÚ, ktorí odkazovali voličom – zmeňte vládu, inak sa do EÚ nedostanete. Slovenský syndikát novinárov poskytol pomoc pri školení žurnalistov v zahraničí, najmä v USA. Protivládny ošiaľ kulminoval na “zachraňovaní Markízy”.  Päť pravicových strán vytvorilo Slovenskú demokratickú koalíciu za účelom  porážky Mečiara. Do parlamentu sa dostalo šesť strán: HZDS (27%), SDK (26,33%), SDĽ (14,66%), Strana maďarskej koalície (9,12%), SNS (9,07%) a SOP (8,01%). Okamžite po voľbách sa stretli pravo – ľavé strany, aby zostavili vládnu koalíciu, ktorá dokonca získala ústavnú väčšinu. Od volieb v roku 1998, dovtedy  najsilnejšia politická strana  HZDS  pomaly odchádzala z politickej scény, hoci ešte v roku 2002 získala najväčší počet hlasov – 19,50 percenta.

Do volieb v roku 1998 nehanebne zasahovalo zahraničie. Či už financovaním mimovládok, novinárov, politických strán, alebo ustavičnými demaršami oslabovali národný blok. V období 1998 – 2002  došlo  v SNS k udalostiam, ktoré viedli k tomu, že sa strana vo voľbách v roku 2002 nedostala do parlamentu. Jadro parlamentných strán tvorili súčasní či bývalí politici HZDS, KDH a SDĽ. K nim sa pridávali novovznikajúce subjekty. V roku 1998 SOP, v roku 2002 ANO a  v roku 2006 SaS. V každých voľbách tvorili jazýček na váhe. A je pozoruhodné, že nikdy sa nepridali na stranu národne orientovaných politických subjektov. V roku 1998 SDĽ a SOP pomohli vytvoriť vládu, ktorá zastavila výstavbu diaľnic a postarala sa o privatizáciu strategických podnikov. V roku 2002 sa ANO postarala o kontinuitu vlády a podľa zverejnených údajov, v tom čase sa zrodila Gorila.

Až v roku 2006 mohol  vládu zostaviť Smer. Z hľadiska národnoštátnych záujmov to nebola výhra ani prehra. Smer je ľavicový politický subjekt, nie celkom konvenujúci konzervatívnym občanom Slovenska, ktorí podľa výsledkov sčítania obyvateľstva stále prevládajú. Až do roku 2006 na Slovensku určovali smer politiky dve strany (HZDS a SDKÚ) či politici týchto strán implementovaní v rôznych stranách. HZDS sa pod vonkajším tlakom  napokon zrušilo samo. SDKÚ odchádza zo scény hanebne. Nikto ju  nevyháňa, okrem voličov. No politici SDKÚ sa nedajú tak ľahko vyhnať. Rozutekali sa na všetky strany. Najmä Bugár je ochotný zobrať ich pod svoje krídla.

Hoci v roku 2010  zlepenec znovu  vytvoril koalíciu, dlho nevydržala. V roku 2012 sa opäť kormidla chopil Smer-SD. Ficovi sa podarilo zjednotiť ľavicu a svojou sčasti ústretovou politikou k národným požiadavkám (socha Svätopluka) je ako-tak prijateľný aj pre konzervatívneho voliča! Ten totiž nemal veľmi na výber. SNS sa aj v minulosti prejavovala skôr ako obchodný než  koaličný partner. To tvrdil Mečiar a zdá sa, že ani po odchode Slotu sa v povahe strany nič nezmenilo. Napokon jej predseda Danko rád zdôrazňuje, že sa živí podnikaním. Na scénu však prichádza Kotlebova strana ĽS Naše Slovensko, ktorá sa celému politickému spektru nepáči, lebo je národná, kresťanská a  nepredajná. A celkom iste nemôže vyhovovať zahraničiu jej odmietavý  prístup k zavádzaniu nekresťanskej judikatúry či islamizácii Európy. Faktom je,  že na politickej scéne Slovenska nemá partnera. Je ostrakizovaná médiami. Aj to je  dôvod na zamyslenie. Najmä pred voľbami.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

author photo

Eva Zelenayová

O AUTOROVI

AUTOR V ČÍSLACH

Počet článkov: 9

Celkové hodnotenie: 21.24

Priemerná čítanosť: 3923

icon Top za 7 dní

iconNajnovšie z HS

icon Najčítanejšie z HS

  • POČASIE NA DNES

    FOTO DŇA

  • Vybrali sme

    Len päť z 24 kandidujúcich strán a koalícií vedú do eurovolieb ženy

    0icon

    Zo všetkých 24 kandidujúcich strán a koalícií vo voľbách do europarlamentu má na čele kandidátnej listiny ženu iba päť. Vyplýva to z kandidátnych listín strán…

    Vyšetrovanie v rámci akcie Meskáč naďalej pokračuje

    0icon

    Vyšetrovanie v prípade akcie Meskáč, v rámci ktorej obvinili bratislavských mestských policajtov, naďalej pokračuje. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa…

    Jazykové okienko: Je to mimo niečoho alebo mimo niečo?

    0icon

    Bratislava 29. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Predložka mimo vyjadruje, že je niečo vyňaté z nejakého miesta, času, deja, stavu. Správne je vždy viazaná s genitívom…

    Veľkonočné sviatky bude môcť stráviť doma 283 odsúdených väzňov

    0icon

    Bratislava 29. marca 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Veľkonočné sviatky bude môcť stráviť doma so svojimi blízkymi 283 odsúdených väzňov. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR…

    Djokovič si kouča ešte nevybral: "Nemám predstavu, či vôbec nejaký bude"

    0icon

    Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na…

    Islamský štát hrozí ďalšími útokmi. Opozícia kritizujúca Šutaja Eštoka sa znovu znemožnila

    0icon

    Bratislava 29. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Opoziční politici sa v posledných dňoch predháňali v tom, kto viac nakydá na súčasného ministra vnútra Matúša Šutaja…

    Urgenty v Univerzitnej nemocnici Bratislava aj Národnom ústave detských chorôb budú počas veľkonočných sviatkov fungovať štandardne

    0icon

    Urgentný príjem v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) bude počas veľkonočných sviatkov fungovať v štandardnom režime. Rovnako je pripravený postarať sa o pacientov na Veľkú noc…

    Česi si nedajú pokoj: Hašek nechce Slovákov z KHL na majstrovstvách sveta. Hovorí o teroristickom Rusku

    0icon

    Praha 29. marca 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Bývalá hokejová hviezda - český brankár Dominik Hašek - si znovu kopol do Slovenska a Ruskej federácie.…

    Existuje len jediná odpoveď na otázku "Kto je žena ?"

    0icon

    Bratislava 29. marca 2024 (HSP/Facebook/ Foto:Screenshot Facebook )   Europoslanec Milan Uhrík( hnutie Republika) v nedávnom príspevku spolu s videom zverejnenom na Facebooku zverejnil názor…

    Nemali prežiť: Západ prepadol panike kvôli priznaniam teroristov

    0icon

    Moskva 29. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Russian Emergency Ministry Press Service via AP, AP/Alexander Zemlianichenko)   Od hrozného masakru, ktorý teroristi spáchali v Crocus City Hall, uplynul…

    Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

    Marek Brna

    Viktor Pondělík

    Miro Majerník

    Pavel Jacz

    Vanda Rybanská

    Vášeň v Tebe

    Auto Trendy

    Reklama

    Armádny Magazín

    TopDesať

    FOTO DŇA