Boli voľby do VÚC v roku 2017 skutočne demokratické?

Publikované 13.11. 2017 o 07:51 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Voľby do krajských samospráv sú za nami. Poznáme víťazov i porazených. V médiách už odzneli, resp. boli publikované prvé odborné analýzy, ponúkajúce viac-menej uspokojivé vysvetlenie príčin ako aj zhodnotenie priebehu a výsledkov volieb do krajských samospráv. Všetky tieto analýzy, resp. vystúpenia politikov, politológov, politických analytikov a komentátorov mali jednu spoločnú črtu, ktorou je presvedčenie o nespochybniteľnom demokratickom charaktere týchto volieb. Zodpovedajú takéto tvrdenia skutočnosti? Môžeme tieto voľby skutočne považovať za demokratické?

Dôležitou súčasťou volieb je aj obsah, zameranie a priebeh predvolebnej kampane. Aby voľby spĺňali základné kritéria demokratického výberu, musí tomu zodpovedať aj demokratický charakter toho, čo im predchádza, a tým je demokratický obsah a priebeh predvolebnej kampane. Bez toho samotné voľby nie je možné považovať za slobodné a spravodlivé, t.j. za demokratické. Aby sa takými voľby mohli nazvať, musia spĺňať konkrétne požiadavky, vzťahujúce sa na obdobie pred hlasovaním, počas hlasovania a po hlasovaní. Zoznam takýchto univerzálnych požiadaviek, resp. kritérií už pred časom vypracovali dvaja experti na volebnú problematiku a zároveň dlhoroční účastníci medzinárodných pozorovateľských tímov profesori J. Elklit a P. Svensson, ktorí svoje bohaté skúsenosti a poznatky zhrnuli v štúdii Kedy je možné považovať voľby za slobodné a spravodlivé alebo – prinajmenšom – za akceptovateľné. Nimi vypracovaný zoznam slúži pre mnohé medzinárodné organizácie (Rada Európy, EÚ, OBSE a iné)ako všeobecne akceptovaný materiál, na základe ktorého sa posudzujú a hodnotia voľby v jednotlivých krajinách, vrátane Slovenska.

Pre ilustráciu uvediem len niektoré z požiadaviek, resp. kritérií, ktoré sa týkajú obdobia pred hlasovaním, teda predvolebnej kampane. Voľby sú slobodné, keď pred hlasovaním sú zabezpečené: sloboda prejavu pre jednotlivých kandidátov, politické strany apod.; sloboda zhromažďovania; absencia strachu a zastrašovania v súvislosti s voľbami a volebnou kampaňou. Voľby sú spravodlivé, keď pred hlasovaním sú zabezpečené: existencia volebného zákona a volebného systému, nediskriminujúce žiadnu politickú stranu, koalíciu či kandidáta; spravodlivá volebná kampaň, vrátane určitého „Kódexu správania“; zamedzenie zneužívania politických funkcií a svojho postavenia vládnymi stranami a predstaviteľmi vo volebnej kampani. Ak by sme všetky tieto požiadavky zhrnuli do jednej hlavnej a pre demokratický charakter volieb aj najdôležitejšej požiadavky, prišli by sme k záveru, že tým nevyhnutným kritériom slobodných a spravodlivých, t.j. demokratických volieb je rešpektovanie a zabezpečenie rovnakých možností, podmienok a príležitostí pre všetky kandidujúce subjekty.

V prípade volieb do krajských samospráv nemôžeme hovoriť o rešpektovaní a dodržaní vyššie uvedených podmienok demokratických volieb. Veď vo všetkých mainstreamových médiách, snáď len s výnimkou TASR, sa počas predvolebnej kampane objavovali nevyvážené, lživé a zavádzajúce informácie vykresľujúce ĽS Naše Slovensko a jej kandidátov (so zvláštnym dôrazom na predsedu Banskobystrického VÚC a predsedu ĽS Naše Slovensko M. Kotlebu) len a výhradne v negatívnom svetle. Počas celej predvolebnej kampane neprešiel deň, aby vo všetkých médiách, vrátane hlavnej spravodajskej relácie RTVS – Hlavných správach, neodzneli kritické a odsudzujúce informácie o pôsobení M. Kotlebu vo funkcii predsedu VÚC a o akoby „fašistickej“ a „extrémistickej“ podstate a činnosti ĽS Naše Slovensko, čo sa nevyhnutne muselo odraziť na poklese voličských preferencií kandidátov tejto strany. Boli sme svedkami otvorenej a intenzívnej manipulácie s verejnou mienkou, cieľom ktorej bolo ovplyvniť myslenie a rozhodovanie voličov tak, aby sa pre kandidátov ĽS Naše Slovensko v čo najväčšej miere znížili šance na úspech vo voľbách do VÚC.

Ďalším z opatrení, iniciovaných predstaviteľmi vládnej moci na Slovensku (výzva, ktorou R. Fico na 28. sneme Združenia miest a obcí Slovenska konaného dňa 17.mája 2017 vyzval starostov a primátorov neposkytovať priestory ĽS Naše Slovensko) boli rozhodnutia primátorov miest a starostov obcí a v nejednom prípade aj vlastníkov súkromných zariadení neposkytnúť priestory kandidátom ĽS Naše Slovensko za účelom organizácie predvolebných mítingov s občanmi, a to aj napriek tomu, že mnohé z nich už boli v predstihu objednané a dopredu uhradené. Okrem zrušeného mítingu v Bratislave sa jednalo o desiatky ďalších plánovaných stretnutí v rôznych mestách Slovenska, nachádzajúcich sa v Nitrianskom, B. Bystrickom a Prešovskom kraji. Nepoznám jeden jediný prípad, ktorý by potvrdzoval zrušenie predvolebných mítingov z dôvodu neposkytnutia priestorov iným kandidujúcim subjektom. Skutočne učebnicový príklad porušenia jedného zo základných kritérií demokratických volieb – rovnosti šancí a príležitostí pre všetky kandidujúce subjekty.

Potvrdením toho, že v predvolebnej kampani sme boli svedkami totálneho a koordinovaného útoku proti kandidátom ĽS Naše Slovensko bol aj príkaz ministra dopravy a výstavby SR Á. Érsteka, ktorým inštruoval riaditeľa Slovenskej pošty, aby táto inštitúcia odmietla distribuovať predvolebné materiály ĽS Naše Slovensko medzi občanmi prostredníctvom siete poštových doručovateľov. Z celkom pochopiteľných príčin sa tento zákaz nevzťahoval na roznášanie predvolebných materiálov, propagujúcich kandidátov vládnej strany SMER – Sociálna demokracia.

Ukážkovým príkladom zneužitia funkcie, mocenského postavenia a nedemokratického zasahovania do predvolebnej kampane boli lživé a manipulatívne vyhlásenia prezidenta SR A. Kisku, v ktorých otvorene útočil na ĽS Naše Slovensko a jej kandidátov, s cieľom odradiť voličov od toho, aby im v nadchádzajúcich voľbách dali svoj hlas. Zvlášť ostro a odsudzujúco A. Kiska, tento verný priateľ a spojenec ukrajinských neobanderovcov alebo, čo je jedno a to isté, súčasných ukrajinských nacistov a fašistov a zároveň aj ústavný činiteľ, osoba ktorého je spájaná s úžerníckymi praktikami a daňovými podvodmi, v predvečer volebného moratória zaútočil v priamom televíznom vysielaní RTVS na predsedu Banskobystrického VÚC a ĽS Naše Slovensko, v ktorom apeloval na voličov, aby odmietli dať svoj hlas „fašistom“ a „extrémistom“ kandidujúcich za tento parlamentný politický subjekt. Dokonca aj počas volebného aktu náš najväčší bojovník proti tzv. „hnedému nebezpečenstvu“ na našej politickej scéne vyzýval občanov k účasti vo voľbách, pretože v tom vidí jedinú záruku toho, aby v týchto voľbách „neuspeli extrémisti, novodobí fašisti“ z ĽS Naše Slovensko. Aj v tomto prípade platí to staré známe: zlodej kričí, chyťte zlodeja.

Vychádzajúc z obsahu uvedeného príspevku, nie je ťažké dopátrať sa pravdivej odpovede na otázku, sformulovanú v názve tohto článku. Určite tieto voľby nemôžeme považovať za slobodné a spravodlivé, t.j. za demokratické. Za také by sme ich mohli považovať len v tom prípade, ak by potláčanie práv jedného z kandidujúcich subjektov, v tom prípade kandidátov ĽS Naše Slovensko bolo v súlade s princípmi a požiadavkami právneho štátu, demokratického volebného zákona a demokratického volebného systému. Opak je však pravdou, takže plným právom môžeme spochybniť demokratický charakter volieb do VÚC.

PhDr. Štefan Surmánek, CSc.
Kotleba – ĽS Naše Slovensko, Košice

 

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Kozák so Škrtelom pokrstili Veľkú knihu emócií pokosenou trávou

Trnava 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   V nedeľu podvečer sa v trnavskej City Arene uskutočnil krst 160-stranovej publikácie s názvom Veľká kniha emócií. Autor fotografií Peter Šurík do nej vybral 920 emotívnych záberov, zachytávajúcich zaujímavé okamihy na tribúnach i na ihriskách, zo štadiónov, letísk i miest, kde slovenská futbalová…

Lacko si najviac cení prvý bratislavský titul: "Bol najťažšie vybojovaný"

Bratislava 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Tretí triumf na turnaji Peugeot Slovak Open mal pre Lukáša Lacka špeciálnu príchuť. Vďaka zisku desiateho challengerového titulu sa totiž opäť stal slovenskou mužskou tenisovou jednotkou. V rebríčku ATP Entry v pondelok predstihol Norberta Gombosa, ktorý v pozícii obhajcu trofeje skončil už v…

Trump pokračuje v ázijskom turné, zúčastňuje sa na summite ASEAN

Manila 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Donald Trump navštívil v pondelok metropolu Filipín, kde sa zúčastňuje summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). Informovala o tom agentúra AP s tým, že Trump svoju aktuálnu cestu po Ázii zhodnotí až v stredu po návrate do Washingtonu. "Bude to veľmi…

Kostariku postihlo zemetrasenie s magnitúdou 6,5

San José 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thomas Dooley)   Zemetrasenie s magnitúdou 6,5 zasiahlo v nedeľu večer miestneho času Kostariku. Z postihnutej oblasti neboli bezprostredne hlásené straty na životoch, uviedol tamojší seizmologický inštitút. Zemetrasenie vychádzalo z hĺbky 20 kilometrov, jeho epicentrum bolo 15 kilometrov juhozápadne od mestečka Jacó asi 100 kilometrov…

Fico rieši prijímanie migrantov šalamúnsky

Bratislava 13. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Premiér Slovenskej republiky, Róbert Fico pred parlamentnými voľbami v roku 2016 odmietal príchod imigrantov na Slovensko. V tejto súvislosti podal žalobu na EÚ pre povinné kvóty a taktiež tvrdil, že neprijmeme imigrantov ani na dobrovoľnej báze. Premiér to však nakoniec urobil doslova "šalamúnsky",…

Zemetrasenie v Iráne si vyžiadalo najmenej 140 životov a 1000 zranených

Teherán 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mehr News Agency, Mojtaba Gorgi)   Najmenej 140 ľudí prišlo o život a približne 1000 sa zranilo po silnom zemetrasení, ktoré otriaslo v nedeľu iracko-iránskym pohraničím. Vyplýva to z informácií od predstaviteľov iránskej provincie Kermánšáh a tamojších médií, uviedla v pondelok agentúra DPA. Americká geologická služba…

Harabin uvažuje o procesnom návrhu, aby sme nemuseli platiť koncesionárske poplatky: Prečo by sme mali platiť za televíziu, ktorá neinformuje pravdivo

Bratislava 13. novembra 2017 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)   Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, s ktorým si súčasna moc nevie rady, sa pýta generálneho prokurátora, ktorý väzobne stíha Pavla Ruska za nerealizovanú vraždu s pred dvadsiatich rokov, či začne rovnako stíhať aj členov Dzurindovej vlády, lebo na rozdiel od Ruskovho prípadu, tu ide…

Slováci unisono chvália Ramsayho systém, Haščák: "Ideme dobrou cestou"

Augsburg 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenskí hokejisti neobhájili vlaňajšie prvenstvo na Nemeckom pohári, napriek tomu bola v kabíne po dueli s Ruskom dobrá nálada. Hráčov pochopiteľne škrelo, že nedokázali úspešne zvládnuť posledný krok, ale pozitív bolo tentoraz viac. Tréner Craig Ramsay bol taktiež spokojný aj napriek prehre, vyzdvihol…

Rumuni protestovali v desiatich mestách proti zvýšeniu sociálnych odvodov

Bukurešť 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreea Alexandru)   Tisícky Rumunov podnikli v nedeľu protivládne protesty v desiatich mestách po celej krajine namierené proti úprave výšky odvodov, na základe ktorej pravdepodobne dôjde k znižovaniu miezd, informovala agentúra AP. Nepopulárne opatrenie prenáša bremeno platby podielu odvodov na sociálne zabezpečenie zo zamestnávateľa na zamestnanca.…

Schwarzenegger v Bonne vyzval aktivistov na zmenu prístupu

Bonn 13. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dorothee Thiesing)   Bývalý guvernér amerického štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger požiadal aktivistov v oblasti životného prostredia, aby svoju pozornosť sústredili na zdravotné riziká plynúce zo znečistenia vody a ovzdušia, informovala agentúra AP. Schwarzenegger vystúpil v nedeľu na klimatickej konferencii v nemeckom Bonne, kde o spôsobe implementácie…

Moslimský migrant pred očami detí znásilnil v berlínskej ZOO poníka

Berlín 13. novembra 2017 (HSP/Morgenpost/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Nemecký portál Morgenpost priniesol zaujímavú informáciu. Moslimský migrant navštívil berlínsku ZOO v Görlitzer Park nie preto, aby sa kochal krásou zvierat, ale do ZOO prišiel len kvôli tomu, aby mohol ukojiť svoje multikulturálne sexuálne chúťky. Obeťou sexuálnych aktivít migranta sa tentokrát nestal mladý…

Nemecká ministerka obrany vyzvala na podporu poľskej opozície

Berlín 13. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Karadjias)   Ursula von der Leyenová, nemecká ministerka obrany, sa márne pokúšala rozptýliť rozladenie poľskej vlády, ktoré sa rozhorelo po jej vyjadrení v diskusnej relácii nemeckej televízie ZDF. Ministerka tam chválila „zdravý demokratický odpor mladej generácie” v Poľsku proti politike národnokonzervatívnej vlády a vyzvala na podporu opozície –…

Koráby demokracie. Čoho sú schopné lietadlové lode amerického námorníctva

Washington 13. novembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/Mass Communication Specialist 2nd Class Z.A. Landers/U.S. Navy via AP)   Tri lietadlové lode s jadrovým pohonom, raketové krížniky, ponorky, približne 200 po zuby ozbrojených lietadiel a niekoľko tisíc vojenských námorníkov - v sobotu v západnom Tichomorí štartuje najväčšie za posledných 10 rokov cvičenia hneď troch…

"Dobrá práca, dievčatá": Britský učiteľ čelí disciplinárke za to, že použil "nesprávny gender"

Londýn 13. novembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)   Joshua Sutcliffe, 27-ročný anglický učiteľ matematiky, pochválil študentky slovami "dobrá práca, dievčatá", aby ocenil ich usilovnú prácu. Rodičia jedného (jednej) zo žiakov sa následne sťažovali vedeniu školy. Učiteľ eraz čelí formálnemu disciplinárnemu konaniu a hrozí mu prepustenie z práce. Podľa dokumentov, ktoré učiteľ…

Otec-hrdina zabránil gangu mladých násilníkov uniesť jeho dcéru

Florida 13. novembra 2017 (HSP/NYPost/Foto:TASR/)   Otec z amerického štátu Florida znemožnil pokus o únos jeho 17-ročnej dcéry, keď vytasil zbraň na štyroch mladistvých podozrivých, ktorí sa pokúšali preniknúť do jeho garáže Vyšetrovanie odhalilo, že mladiství zločinci verili, že otec maloletého dievčaťa je bohatý, a tak prišli s plánom na vykradnutie domu a únos…

"Všetko je to veľmi zlé". Americký generál ocenil perspektívy USA vo vojne so Severnou Kóreou

Washington 13. novembra 2017 (HSP/Newsweek/Foto:Screenshot:YouTube)   Portál Newsweek citoval amerického generálporučíka Jan Marc Jouasa, bývalého hlavného veliteľa amerických pozemných vojsk na Kórejskom polostrove. Americký generál, ktorého Kongres odvolal, napísal členom Kongresu list v ktorom sa vyjadril o problémoch, ktoré americký kontingent očakávajú v prípade vojnového konfliktu so Severnou Kóreou. List…

Valerij Pjakin: „My sme niečo navrhli tomuto svetu a ten povedal: „Tieto všeľudské hodnoty, ktoré navrhuje Rusko, nám vyhovujú“

Moskva, 13. novembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)   Vo svojej pravidelnej relácii Valerij Pjakin hovoril o „ťažkej situácii“ ISISu v Sýrii, o plánoch „globálneho prediktora“, ktorý mieni dobyť Rusko, o tom, že Rusko vždy bolo nepriateľom Západu, o politickej propagande v televízii a o iných témach. Pre našich čitateľov prinášame…

Rusko prestalo informovať USA o svojom bojovom potenciáli

Moskva 13. novembra 2017 (HSP/RusVesna/Foto:Screenshot:YouTube)   Ruský novinár Andrej Stanavov publikoval na portáli RusVesna zaujímavý článok o rastúcom potenciáli ruskej armády, ktorej dôležitú časť tvoria tankové vojská. V čase Jeľcinovej éry, keď sa rozpadol ZSSR a Rusko bolo ekonomicky i politicky na kolenách, Američania presadili dohodu z 9. 11. 1992,…

TopSpeed

Evolúcia jedného z naj športiaku sveta v kocke – Porsche 911!

0

Aké je vaše najobľúbenejšie športové auto? Odpoveďou mnohých z vás bude Porsche 911. Je to legenda a jeden z najdlhších typových radov naprieč všetkými automobilkami. Za jej úspechom stojí skvelý dizajn, jazdné vlastnosti a ploché šesťvalce boxer. Práve evolučne poňaté zmeny generácií a citlivé dizajnové úpravy prispeli k hodnote pojmu, ktorým…

Dá sa opraviť po totálke BMW radu 7? Fachman dokazuje, že áno.

0

Oprava moderných a hlavne drahých áut ozaj nie je jednoduché a ani lacné. Množstvo káblov, plastov, držiakov a všeličoho, čo bráni klampiarom dokáže nejedného riadne vytočiť. Ako opraviť po totálke BMW radu 7, pôvodne krásne drahé auto? Toto BMW 750i dokázal známy karosár Arthur Thussik podľa priložených fotografií a videa dať do takmer pôvodného stavu.

Hrozí, že mnohí cukrovkári prídu o vodičák! Vraj až 200 tisíc

0

Ľudia v dnešnej dobe trpia chorobami, ktoré tu pred desiatkami rokov neboli, resp. sa o nich nevedelo. Poznáte úplne zdravého človeka? Bez akejkoľvek alergie? Je ich minimum. EÚ sa však rozhodla vstúpiť do života niektorých ľudí viac, ako by sa na pohľad mohlo zdať. Týka sa to 200 tisíc ľudí na Slovensku,…

Keskomobile Auto Show dal bodku za sezónou 2017

0

Sezóna 2017 je za nami, Keskomobile Auto Show na Slovakia Ringu dal parádnu bodku za motoršportovým rokom 2017. V sobotu 11. 11. 2017 okruhu zišli všetci, ktorí si chceli ešte pred zimou posledný krát zmerať sily v rally štýle na Slovakia Ringu. Napriek tomu, že nešlo o body, ale hlavne o zábavu, pretekári ukázali…

Nový Chevrolet Corvette ZR1 oficiálne

3

Vo štvrtok sme si mohli pozrieť prvý záber novej americkej športovej ikony. Titulka decembrového vydania  časopisu Car and Driver odhalila masívne aero, ktorým disponuje Chevrolet Corvette ZR1. Fotka však bola iba jedna a v zlej kvalite, takže sme netrpezlivo čakali na ďalšie info. Dnes nadišiel deň D a konečne ju oficiálne…

„Výrobné peklo“ pokračuje. Tesla Model 3 opäť odkladajú!

6

Problémy s produkciou kalifornskej Tesly neprestávajú. V minulosti sme vám priniesli správu o tom, ako Elon Musk nazval výrobu Tesla Model 3 produkčným peklom. Zdá sa, že neskončilo. Firma odkladá dodávky pre netrpezlivých čakateľov na nové auto, a to aj tým, ktorú boli medzi prvými. Zákazníkom a budúcim majiteľom posiela email,…

KAMzaKRÁSOU

Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?

1

Ako správne chudnúť? Kde sa to môžeme dozvedieť, keď už niekoľko desaťročí sa nás kopa farmaceutických spoločností a expertov (väčšinou platených práve týmito spoločnosťami) snaží presvedčiť, že tuky sú zlé. Veď prečo by nám mali klamať? Určite im nejde o zisk ale o naše zdravie. A kto spolupracuje s farmaceutickými spoločnosťami? Presne tak, naši lekári!

Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!

1

Znie to bláznivo? Áno, aj my sme ostali prekvapení! Avšak, existuje veľké množstvo užitočných spôsobov. Ako využiť mrazničku? Sme nadšení, že sa s vami môžeme podeliť o ďalšie zaujímavé a netradičné spôsoby. 

Recept na zdravý domáci coleslaw: Príloha, ktorá ťa dostane

0

Aj vy milujete kapustu? Táto zelenina plná vitamínov a blahodarných účinkov na ľudské telo má teraz svoju najväčšiu sezónu, a preto by bola škoda ju nevyužiť v rôznych obmenách vo svojom jedálničku. Recept na domáci coleslaw sa stane vašou obľúbenou a zdravou prílohou a možno zatieni aj klasický slovenský kapustový šalát „nakyslo“. 

Facebook prieskumník: Nájdi nás medzi novinkami!

4

Našťastie to vyzerá tak, že celý tento pokus je naozaj len testovací a o chvíľu by sme sa mali vrátiť späť do starých koľají. No momentálne si však budeme musieť vystačiť s tým, čo máme a naučiť sa s tým pracovať.    Čo je najhlavnejšie, netreba sa zabúdať prepínať do…

Máš doma starý chlieb? Vyskúšaj 7 výborných receptov, ako ho využiť!

11

Už naše staré mamy nás učili, že chlieb sa nemá vyhadzovať. Prečo aj, keď sa dá ešte nejako využiť a ušetriť tak pár eur. Ak starý chlieb nechcete vyhodiť ale neviete čo s ním, tak práve pre vás tu máme 7 tipov na jeho využitie! Dokonca aj so starším chlebom vytvoríte…

Vanilkový struk: Prečo sa ho oplatí používať v kuchyni častejšie?

12

Vanilkový struk sa v bežnej domácnosti veľmi nevyužíva. Siahajú po ňom najmä gazdinky, ktoré majú v obľube vypekanie. Oveľa častejšie sa na dosiahnutie vanilkovej vône a príchuti používa vanilkový cukor či syntetická aróma. Vedeli ste však, že pravý vanilkový struk dokáže toho poskytnúť oveľa viac? Obsahuje totiž množstvo telu prospešných látok, pozitívne…

TopDesať

5 detektívnych hádaniek, ktoré otestujú tvoju logiku. Dokážeš ich vyriešiť?

0

Detektívky. Ľudia sa delia na dve skupiny: buď ich zbožňujú, alebo im nevedia prísť na chuť. Do ktorej skupiny patríš ty? :) Ak do tej prvej, tak sa pohodlne posaď, pretože sa chystáme potešiť tvoju detektívnu myseľ. Tu je 5 detektívnych hádaniek, ktoré skutočne otestujú, ako ti to páli.   …

Rodičia a deti - známe tváre sa až neuveriteľne podobajú

0

Jablko nepadá ďaleko od stromu. Je to všeobecne známe porekadlo, ktoré si si už určite vo svojom živote neraz overil. Nasledujúce fotografie, na ktorých figurujú rodičia a ich deti, ti to však názorne dokážu. To, ako sa deti podobajú svojim rodičom je až neuveriteľné. 

Escobarove milióny cez dvadsať rokov pod zemou? Kolumbijská vláda súhlasila s pátraním

0

Meno a príbeh Pabla Escobara, člena presláveného drogového kartelu, siedmeho najbohatšieho a v jednej chvíli najhľadanejšieho človeka na svete, pozná každý seriálový fanúšik. Od jeho smrti v roku 1993 stále kolujú zvesti o hromadách peňazí zakopaných po celej Kolumbii. Nájdu sa niekedy Escobarove milióny?

600 vyfajčených cigariet zmení tvoje telo na nepoznanie

0

Chris Notap, zahraničný youtuber sa rozhodol urobiť jednoduchý test, ktorý v sebe zahŕňal 600 vyfajčených cigariet. Do sklenej nádoby umiestnil vatové guličky, ktoré simulovali pľúca fajčiara. Pripravil si 600 cigariet, ktoré vyfajčí priemerný fajčiar v priebehu 30 dní (20 cigariet denne = 1 cigaretová krabička). Už predom upozorňujeme, že sa…

TOP 10 Najlepších škandinávskych detektívok

0

Nájsť si čas na dobrú knihu je niekedy veľmi ťažké, ale neprečítať si tie najlepšie detektívky z krajín ako Švédsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko by bola škoda. Autori z týchto krajín sú vo svojom odbore najlepší a počet týchto kriminálok na našom trhu narastá za posledných päť rokov veľmi rýchlo. Píšu dynamicky, pútavo a stále…

10 neuveriteľných miest, ktoré nikdy nenavštíviš

0

Ľudská bytosť takmer preskúmala celý svet, dokonca pristála aj na vzdialenom Mesiaci. Nám sa však podarilo nájsť 10 neuveriteľných miest, ktoré nikdy nenavštíviš a pri tom sa nachádzajú na našej planéte. 10 neuveriteľných miest, ktoré nikdy nenavštíviš: 10. Trezor, kde sa nachádza tajný recept na výrobu Coca-Coly, Georgia, USA