Posledné voľby boli nielen o Ficovi a Kotlebovi, ale aj o Kollárovi.

Publikované 08.11. 2017 o 08:56 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

Predvolebný boj začal už minulý rok zmenou volebných podmienok tejto súťaže, ak sa to tak dá nazvať. Jedno-kolové voľby mali odstrániť Kotlebu a zabezpečiť županské stoličky smeráckym županom. Tieto „hokus-pokus“ zmeny volebných pravidiel smerákom v prvom prípade vyšli, v druhom  nie.

 

Smer získal len dva kraje a zvyšok s prehľadom získala liberálna pravica. Na vlastnej koži sa presvedčil v BSK favorizovaný Ftáčnik o tom, že podpora od Smeru už začína byť pre kandidátov skôr príťažou, ako výhodou a toto platilo pre viacerých kandidátov vo všetkých krajoch rovnako. Preferencie voličov sa zmenili a neustále menia. Taktiež aj trendy, ktoré poukazujú už vyše roka na skutočnosť, že čoraz viac ľudí túži po zmene. Tento médiami preferovaný trend sa naplno prejavil v predchádzajúcich parlamentných voľbách. Fico to vtedy asi nechcel pochopiť a Bugár s Dankom sa ním dali hlúpo a krátkozrako kúpiť cez posty a ministerstvá. Fico namiesto toho, aby sa strategicky stiahol, radšej takticky vytvoril nechutný „zlepenec“. Jeho nevesty nespravili dobre, že s ním spojili a vytvorili nekompatibilný zväzok. Ako je možné vidieť v nižšie priloženej tabuľke, doslova týmto spojenectvom zanikli v jednotlivých regiónoch. Sieť zanikla ako strana celkom, aj keď ľudia ostali.

 

Tabuľka počtov poslaneckých mandátov po jednotlivých krajoch.

 

 

 

 

Kraje

 

 

SMER-SD- MOST-HID

 

SNS

 

 

SMK-MKP

 

 

SAS, Oľano a spol.

 

 

Smer rodina

 

 

Kotleba

 

ĽSNS

 

 

Ostatné politické strany

 

 

Nezavislý poslanci

 

 

BSK

 

 

6

 

 

0

 

 

17

 

 

0

 

 

0

 

 

2

 

 

25

 

 

TTSK

 

 

2 (1+1+0)

 

 

13

 

 

11

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

14

 

 

NSK

 

 

17

 

 

11

 

 

10

 

 

0

 

 

1

 

 

0

 

 

15

 

 

TSK

 

 

16

 

 

0

 

 

9

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

22

 

 

ZASK

 

 

15 (10+0+5)

 

 

0

 

 

17

 

 

0

 

 

0

 

 

0

 

 

25

 

 

BBSK

 

 

17 (15+1+1)

 

 

5

 

 

4

 

 

0

 

 

1

 

 

0

 

 

22

 

 

PSK

 

 

18 (16+0+2)

 

 

0

 

 

21

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

22

 

 

KSK

 

 

23 (16+6+1)

 

 

1

 

 

16

 

 

0

 

 

0

 

 

1

 

 

16

 

 

Celkovo

 

 

114

 

 

30

 

 

105

 

 

0

 

 

2

 

 

4

 

 

160

 

 

Či sa nevesty dostanú do parlamentu bude otázne. Avšak počtom poslancov, v župných koalíciách so Smerom, majú stále navrch oproti pravici. Takže prevalcovanie Smeru sa nekoná, ako to podlízavo pro-pravicové média hodnotili . Maximálne tak počtom županov, ale tí budú bez dostatočnej podpory zastupiteľstva a Vlády SR doslova impotentní.

 

Fico si opäť líže svoje rany v ústraní, Matovič naopak vyliezol z brloha.

 

Ako je možné evidovať vznikli 3 hlavné poslanecké sily a jedna slabšia. Najsilnejší sú nezávislí, potom koaličný a následne opozičný zlepenec. Otázky, ktoré ostávajú visieť vo vzduchu sú, ako sa budú prejavovať na župných rokovaniach poslanci SMK-MKP a ako nezávislí poslanci? Práve nový a ťažko predvídateľný fenomén nezávislých poslancov, ktorým sa zvykne vravieť aj neriadené strely, bude veľa vecí vedieť ovplyvňovať. Títo poslanci celkovo v krajoch prevládajú a kto si ich kúpi, ten v kraji bude hýbať pákami. Prečo neriadené strely? Predvolebné sľuby neriadených striel, môžu byť ešte menej vymožiteľné, ako sľuby od poslancov politických strán. Lebo nesplnené sľuby poslancov politických strán, môžu stáť percentá celú stranu v nasledujúcich voľbách. Avšak záruku na splnenie sľubov nezávislého, dáva iba jeden človek a ten sem-tam zvykne na sľuby zabudnúť. Treba si tiež uvedomiť, že nezávislý poslanec nemusí byť až tak nezávislý ako to pred voľbami deklaruje. Fico momentálne zmizol s planéty, ale garantujem vám, že on niekde neplače v kúte, ako zbitý pes, tak ako sa nám to snažia škodoradostne pro-pravicové média podať. Predpokladám, že skôr niekde kuje pikle, ako zachrániť to čo sa zachrániť dá, lebo ide o veľa, ide o peniaze. Máme tu novinku, že Matovič vstal z mŕtvych a prvé čo urobil, tak na fejsbúku sa škodoradostne uškŕňal Dankovi. Sám som prekvapený, že sa škodoradostne uškŕňam aj ja. V týchto voľbách padol mýtus, že Smer-SD je silný v regiónoch, ako aj mýtus, že on je jedinou hrádzou tzv. „extrémizmu“, rozumej Kotlebovcom.

 

4 piliere volebného úspechu.

 

Asi je každému jasné, že krajské voľby do istej miery reflektujú voľby parlamentné. Preto sa im zvykne vravieť aj voľby malé. V týchto voľbách bola účasť vyššia a preto sa tento úkaz môže prejaviť výraznejšie. Vývoj budúcich parlamentných volieb, teda volieb veľkých, môžeme už teraz do istej miery predpokladať. Všetko však záleží od premenných, ktoré sa v predvolebnom období ešte objavia.

 

Medzi základné piliere volebného úspechu sa dá radiť ponúkaná politika, tvrdý marketing, masmediálna podpora a kvalita ľudí a kandidátov v strane. Kto mal viac pilierov na svojej strane, ten získaval. Všetky piliere sa navzájom dopĺňajú a podporujú.

 

Kotleba spĺňal v tejto hre len prvé kritérium volebného úspechu.

 

Má politiku s jasným cieľom, pre viacerých príťažlivú a jasne prezentovanú. Zároveň jeho pevné a tvrdé postoje k viacerým problematikám, taktiež priťahujú viacerých voličov. Kto o tom pochybuje, tak si nevidí na špičku nosa, alebo má iný názor a je až natoľko zaujatý, že nedokáže akceptovať názor toho druhého. Samozrejme, vždy sa dá argumentovať argumentom, “lebo fašista“ a tým sa celá debata pre niekoho končí. Navyše mal Kotleba v kraji aj pozitívne pracovné výsledky v rámci možností a vzhľadom na to akú mal podporu zo strany krajského zastupiteľstva a Vlády SR. Ľudia to ocenili, o čom svedčí aj jeho volebný výsledok.

 

Čo však nepochybne nemal bola masmediálna podpora, práve naopak, masmédia viedli neustálu a ťažkú diskreditačnú anti-kampaň voči jeho osobe a jeho strane. O nezaujatosti a nestrannosti médií sa vo všeobecnosti vravieť nedá, ale v tomto prípade je to okaté.

 

Marketing ĽSNS bol ako zo 4. cenovej, avšak politika dneška je bohužiaľ aj o marketingu, a to tvrdom, špičkovom marketingu! Tu si treba uvedomiť skutočnosť, že to čo platilo pred jeho vstupom do parlamentu už veľmi neplatí. Navyše facebook a iné sociálne siete už nie sú to čo bývali, lebo sú čoraz viac cenzurované a manipulované a preto na marketing bude treba vynakladať čoraz viac peňazí. Politika sa preto stáva, čím ďalej tým viac, hrou bohatých. Však peniaze od štátu nevrátil, práve kvôli tomu, aby dokázal držať krok s ostatnými stranami a preto nechápem to škrtenie.

 

Poslednou vecou, ktorá mu zjavne absentovala je kvalita ľudí v strane. V niektorých krajoch určite. Košický, ako aj Bratislavský kraj je toho jasným príkladom. Väčšinový systém krajských volieb to iba potvrdil. A či tento handicap v budúcnosti eliminuje? Spýtajte sa ho. Na tlačovej besede už avizoval možné zmeny v strane. Nechajme sa prekvapiť, osobne mu to vrelo a priateľsky odporúčam.

 

Tvrdý marketing a masmediálna podpora je na nezaplatenie.

 

Jasným príkladom toho ako dokáže masmediálna podpora a platená reklama urobiť divy a zmobilizovať občanov k volebným urnám bol Košický kraj. Trnka, ako sa na opozičného poslanca patrí, využil kontroverznú tému parkovania a de facto si na nej urobil politickú kampaň. Na prvý pilier, teda na politiku, mu to tentokrát stačilo.

 

Taktiež mu masmédia dali priestor, aby sa ešte pred jeho kandidatúrou, už ako župný poslanec, odprezentoval. Zvykom to však nebýva. Médiám, občanom a parlamentným subjektom, ktorý ho podporili zo záhadných príčin nevadil pôvod peňazí a financovanie jeho kampane. Oficiálnych, podotýkam oficiálnych, 150 000 € vynaložených na jeho kampaň mali oficiálne pôvod, najmä z jeho vlastného vrecka. To si vážne môže dovoliť 32 ročný projektový manažér vynaložiť na kampaň 150 000€ v podstate z vlastného? Predtým bola v masmédiách ústredná predvolebná téma, najmä téma pôvodu peňazí vynaložených kandidátom na financovanie predvolebnej kampane. Tentokrát to v záujme masmédií nebolo. Prečo asi? Už neplatí predpoklad, že politik, ktorý je financovaný z pozadia sa stáva bábkou, či rukojemníkom oligarchov a jeho sponzorov?

 

Ale vráťme sa k meritu veci. Jeho kampaň bola masívna, až prehnaná, ako sa na sieťackých kandidátov patrí. Bol všade. Na zastávke, na bilbordoch, na webových stránkach, proste všade kde sa dá. Skutočne sa poniektorí báli otvoriť poklop na záchode, aby sa tam neobjavil.

 

A čo vlastne nasľuboval? Prepáčte, pripadalo mi to tak, že sľuboval kraj kde budú pečené holuby padať z neba a pivo sa bude liať potokom. Fotky so psíkmi, bábätkami a mačičkami sú už akousi rutinou. V poriadku. Počkáme si, ako bude vyzerať kraj po jeho funkčnom období. Držme mu prsty a pevne môžeme dúfať v jeho dobré úmysly. Všetko sa však ukáže časom, ako aj svinstvo, ktoré sa vyplaví skôr, či neskôr na povrch.

 

Mimochodom po voľbách Raši po prvý krát pripustil, že chyba bola okrem iného aj v koncepcií a politike parkovania realizovaného spoločnosťou EEI. Avšak to, že sa nechal navliecť do špinavých záujmov niekoho iného, je len a len jeho vec a len a len jeho politická zodpovednosť. Som osobne zvedavý, či s tým niečo urobí ako primátor. Ľudia si vždy spomenú keď idú s autom do mesta, čo s parkovacou politikou spôsobil, keď sa zakaždým vrátia z mesta o pár eur ľahší za parkovanie, ktoré navyše ide na účet súkromnému subjektu a nie mestu, teda naspäť k občanom. O rok tu máme primátorské voľby, mal by na to myslieť a robiť s tým niečo, ak chce uhrať pozitívnejší výsledok. Košice mu to v týchto voľbách vrátili, lebo v Košických obvodov získal výrazne menej hlasov ako Trnka. Podporil ho iba zvyšok kraja, lebo ešte neplatia za parkovanie.

 

Kollár a jeho rodinka boli najväčším fiaskom týchto volieb.

 

Všetky masmédia sa venujú Ficovému a Kotlebovému „výprasku“. O výprasku a volebného prepadu parlamentnej strany Kollára a jeho rodinky úžasných v týchto voľbách sa akosi zaryto mlčí. Volebný výprask dostali aj jeho parlamentní poslanci a okresní predsedovia a to je už čo povedať. Ako hodnotí Kotlár, pardon Kollár situáciu? On sa prosím pekne tvári naďalej ako majster sveta a dovolí si tvrdiť, že zvyšok parlamentných strán bude potrebovať jeho a nie on ich. Úsmevné, ľahkomyseľné a nerozvážne. Ani sa neunúva pripustiť tú možnosť, že môže skončiť za bránami parlamentu, ale z opačnej strany. Je pravdou, že parlamentné voľby sú pomerové, nie ako krajské väčšinové, ale každopádne dávajú určité signály. Pre Kollára negatívne, skončil v nich zo všetkých parlamentných politických subjektoch skutočne najhoršie.

 

Príčin jeho volebného prepadu je mnoho. Ale to nech si analyzuje sám so svojou rodinkou.

 

A prečo ho vynechali z hry ostatné opozičné parlamentné strany? Materiálu na jeho diskreditáciu je mnoho, stačí vytiahnuť zásuvku od toho správneho písacieho stola. Perzekučných a kontroverzných informácií sa nájde habadej aj na čelných predstaviteľov a poslancov jeho strany. Opozičné parlamentné strany sa pravdepodobne nechcú zašpiniť týmto svinstvom a spojenectvom, pokiaľ to nie je nutné a navyše Kollárova rodinka ako projekt na odobratie hlasov Kotlebovi už poslúžil v predchádzajúcich parlamentných voľbách.

 

Conclúsio, alias čo by mali spraviť neúspešní…

 

Bratislavskí voliči, dali Smeru červenú. Či chceme, alebo nechceme Bratislavčania majú informácie z prvej ruky, lebo tam sú všetky úrady, ministerstvá, či média. Či by sa mal nimi inšpirovať zvyšok Slovenska, to nechám na každého. Ja osobne v nejaké pozitívne zmeny neverím, lebo raz tu už boli a nepresvedčili. Voliči im dávajú druhú šancu a teda uvidíme ako s ňou naložia.

 

Predstaviteľmi Smeru-SD boli avizované personálne zmeny. Tie by nemali začať zospodu, ale zvrchu. Nižšie položení politici sa môžu aj rozdrapiť, keď je tu stále prítomná kontroverznosť Ficovho korunného princa Kaliho a beztrestnosť nedotknuteľného súdruha Richtera. Tento prístup by sa mal radikálne zmeniť. Či to pomôže Smeru-SD? Možno, avšak neverím. Určitá miera seba-reflexie bola iba u Počiatka, ktorý sám od seba pochopil, že má z politiky dobrovoľne a nadobro odísť. Ak by sa dal vymeniť Fico, tak to položí celý Smer, lebo Smer je hlavne o Ficovi.

 

Čo by mal spraviť Kotleba, to už som spomínal. Možno o tom napíšem viac neskôr. A Kollár? Ten vie predsa všetko najlepšie…

Ondrej Štefik

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

OĽaNO: Slovensko sa môže so 17 miliónmi pre advokáta Bžána rozlúčiť

Bratislava 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko sa môže s vyše 17 miliónmi eur, ktoré zaplatí advokátskej kancelárii Radomíra Bžána, rozlúčiť. Sú o tom presvedčení predstavitelia opozičného hnutia OĽaNO. Podľa nich sa po vyplatení tejto sumy môže síce štát s advokátskou kanceláriou súdiť, ale peniaze už neuvidí. "Môžeme sa…

Prezident Rúhání sa zaviazal, že bude podporovať stabilitu Libanonu

Bejrút 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vahid Salemi)   Iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že jeho krajina sa nebude zdráhať pomôcť pri zabezpečovaní stability v Libanone. Rúhání to povedal v utorok v reakcii na demisiu premiéra Libanonu Saada Harírího, čím sa táto krajina ocitla v politickom chaose. Informovala o tom v stredu…

Paradise papers: V úniku informácií je 3500 dokumentov o Slovákoch

Praha/Bratislava 8. novembra 2017 (TASR/Teraz/HSP/Foto:TASR/AP/Mindaugas Kulbis)   České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracuje na analýze tzv. Paradise Papers, momentálne zostavuje predbežnú prvú analýzu toho, aké sú to dokumenty a akí sú tam zaujímaví ľudia. V rozsiahlej databáze nedávno uniknutých finančných dokumentov o osobách a podnikoch investujúcich svoj majetok v…

Lipicany sú v národnom zozname kultúrneho dedičstva, smerujú do svetového

Topoľčianky 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Chov plemena koní lipican sa stal súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Doklad o zápise prevzali zástupcovia žrebčína z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča v pondelok 6. novembra. Zápis do národného zoznamu je základnou podmienkou na uchádzanie sa o zápis do svetového…

Šefčovič: Chceme, aby EÚ vyrábala najčistejšie a najlepšie autá na svete

Brusel 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Nové legislatívne návrhy v rámci širšieho balíka o čistej mobilite, ktoré v stredu predstavila Európska komisia (EK), budú v prospech zdravia Európanov, európskej konkurencieschopnosti, podporia zamestnanosť a klimatické ciele. Uviedol pre TASR podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Ten návrh nových zákonných…

Ceny masla majú turbulentný vývoj

Bratislava 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Zvyšovanie cien masla v Európe neobišlo ani Slovensko a Čechy. V auguste tohto roka bola cena masla na Slovensku už na úrovni 8,3 eura za kilogram. Z masla sa tak stáva pri týchto cenách postupne "prémiový" produkt. "Priemerná cena masla, ktorú kupujúci na…

V návrhu kolektívnej zmluvy bude aj požiadavka na valorizáciu platov

Bratislava 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Rada predsedov Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR rozhodla o tom, že v návrhu kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa KOZ SR bude požiadavka aj na valorizáciu tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl. Uviedla to počas tlačovej konferencie v Bratislave viceprezidentka KOZ…

"Jediná vec, ktorá zastaví zlého muža so zbraňou, je dobrý muž so zbraňou." Ľudia vyjadrujú túžbu po viac – nie menej – zbraniach

Sutherland Springs 8. novembra 2017 (HSP/WP/Foto:TASR/Nick Wagner/Austin American-Statesman via AP)   Mnohí z obyvateľov mestečka sa práve dozvedeli mená ľudí, ktorí boli zabití alebo zranení pri streľbe v kostole, a hrôza, ktorú rozpútal strelec, bola príliš čerstvá na to, aby ju ktokoľvek dokázal úplne spracovať. Jedna vec však bola v…

Pročko novému predsedovi BBSK: Župan Lunter a vicežupan Lunter, čo môže byť viac?

Bratislava 8. novembra 2017 (HSP/Foto:Facebook/Jožo Pročko)   Ku víkendovým voľbám do vyšších územných celkov sa vyjadril aj bývalý moderátor televízie Markíza Jožo Pročko   „Milý Ján Lunter. V nedeľu som mal najkrajší povolebný deň môjho života. V sobotu to bolo naozaj veľmi napínavé, ale v pondelok som si musel sadnúť. Dozvedel som sa,…

Stoltenberg očakáva, že ministri obrany schvália novú veliteľskú štruktúru NATO

Brusel 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Ministri obrany členských krajín NATO sa v stredu zídu v Bruseli s cieľom diskutovať o posilnení vojenskej misie v Afganistane, prehodnotiť veliteľskú štruktúru aliancie v reakcii na hrozby zo strany Ruskej federácie a vôbec prvýkrát rokovať aj o severokórejskej kríze. Generálny tajomník NATO…

Slovensko chce spolupracovať s EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany

Bratislava 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Vláda Slovenskej republiky v stredu schválila zámer SR participovať na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO). „Pre Slovenskú republiku predstavuje účasť v PESCO príležitosť posilniť svoje obranné spôsobilosti a zároveň tak prispieť k schopnosti Európskej únie efektívne reagovať…

Učiteľ, ktorý priznal filmovanie pod sukňami žiačok, unikol trestnému stíhaniu

Londýn 8. novembra 2017 (HSP/RT/Foto:Pexels)   Učiteľ, obvinený z natáčania pod sukňami žiačok pre vlastné sexuálne uspokojenie, nebude čeliť žiadnemu trestnému konaniu. 60-ročný Andrew Corish nebol odsúdený, pretože súd rozhodol, že jeho konanie nepredstavuje trestný čin Corish z Caterhamu v Surrey pre Evening Standard ozrejmil, že sa obetiam ospravedlnil vyhlásením.…

Poskytovanie náhradného výživného sa od budúceho roka upraví

Bratislava 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poskytovanie náhradného výživného sa upraví. Počíta s tým novela zákona z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorú schválila vláda. Právna norma má nadobudnúť účinnosť od 1. júla budúceho roka. Základným cieľom novely zákona o náhradnom výživnom je úprava jeho…

Vojna v Sýrii sa končí, Rusko a Irán pokračujú v riešení ďalších geopolitických úloh

Damašk 8. novembra 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP/SANA/Carolyn Kaster)   Portál rusvesna  priniesol analýzu Michaila Orešova o ďalšom vývoji situácie v Sýrii a na Blízkom východe. Vojna v Sýrii, ktorú vyprovokovali Američania a krajiny Perzského zálivu za pomoci Turecka sa pomaly chýli ku svojmu koncu. Bašár Asad sa udržal a oficiálny Damask kontroluje…

Ako oslobodzovali Dajr az-Zaur: zachytenie rozhovorov a samovražedná taktika

Dajr az-Zaur 8. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Hassan Ammar)   Situácia v Dajr az-Zaure sa príliš nelíši od ostatných oslobodených sýrskych miest. Počas bojov bolo zničených 80 až 90 % obytných domov Niekoľko rokov v uliciach prebiehali kruté boje medzi rôznymi skupinami, či už ide o Slobodnú sýrsku armádu (SSA) alebo…

Blanár: Výsledky volieb potrebujú dôkladnú analýzu, nechceme to robiť povrchne

Žilina 8. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Je potrebné urobiť hĺbkovú analýzu výsledkov volieb do regionálnych samospráv, čo bude chvíľu trvať. Počas stredajšieho brífingu po stretnutí s novou predsedníčkou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erikou Jurinovou to povedal neúspešný kandidát na predsedu a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár. „Tých, ktorí majú…

Stephen Hawking predpovedal rok, keď zanikne ľudstvo

Svet 8. novembra 2017 (HSP/sputnik/Foto: TASR/AP- Zero Gravity Corp.) Podľa známeho fyzika Stephena Hawkinga bude rásť obyvateľstvo Zeme, spotreba energie narastať a samotná planéta sa zmení v "horiacu ohnivú guľu", uvádza New York Post. Ľudstvo podľa známeho vedca môže definitívne zaniknúť do roku 2600 Zachrániť sa pred katastrofou je podľa jeho…

Náhle eurohujerstvo Kažimíra odhalené: Má šancu stať sa predsedom Euroskupiny

Bratislava  8. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenský minister financií Peter Kažimír sa má podľa najnovších informácií nachádzať na užšom zozname favoritov na funkciu predsedu Euroskupiny, teda šéfa združenia ministrov financií eurozóny, čo by znamenalo, že už v decembri by mohol v tejto funkcii nahradiť súčasného šéfa Jeroena Dijsselbloema. V…

TopSpeed

Magor roka! Polícia SR ešte mierne častuje vodiča kamióna. Nečudo

0

Polícia SR zverejnila na fb profile video vodiča a spolujazdca mimoriane nebezpečnej situácie. Bezočivý vodič kamióna zo zahraničia (pravdepodobne Maďar) pri obchádzaní traktora cez plnú čiaru hrubo porušil pravidlá cestnej premávky a takmer spôsobil veľkú tragédiu! Takto videl situáciu spolujazdec Roman Valo: Dávajte si pozor! Stalo sa to mne s kolegom…

Porsche 911 GT3 manual má 1/3 predaja. RS manuál aj tak nedostanú.

0

Aj keď to znie trochu šialene, špeciálne pre výrobcu rýdzo športových a superšprotových áut, priniesť v tejto dobe typ 911 s manuálom je tak trochu zázrak. Špeciálne pre vyslovene vodičský model 911 GT3. Bol to doslova poprask, keď sa pri predstavení aktuálneho typu Porsche 911 GT3 a GT3 RS 991…

Lamborghini Terzo Millennio je hypercar tretieho tisícročia

3

Lamborghini Terzo Millennio je budúcnosť hypercarov. Nie je to len o šialenom dizajne, ale hlavne o futuristických technológiách, ktoré podľa automobilky v budúcnosti uvidíme na cestách. Štúdiu vytvorili v spolupráci s Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ich výsledkom je ultraľahký elektrický hypercar s extrémnym dizajnom.

Pickup Ford F-100 nie je na prácu. Oldtimer skrýva 5,0 V8!

4

Poznáte chalanov z Ringbrothers? Pravdepodobne ste o nich nepočuli, avšak v USA majú na svedomí prerábky skutočných strojov minulosti. Diela predstavujú na akcii SEMA. Na tohtoročnú doviezli toto „pracovné“ auto. Pickup Ford F-100 z roku 1956 prekopali a nazvali ho Clem 101. Dovolím si tvrdiť, že ide o majstrovské dielo.…

Seat Arona nie je len zvýšenou Ibizou. Nechýba ani FR!

2

Vedeli ste, že segment kompaktných crossoverov vzrástol od roku 2015 švornásobne? Trend je jasný, a v blízkej dobe sa nezmení. Seat Arona je odpoveďou značky na dopyt po malých, obratných, zvýšených autách na všetky druhy ciest. Offroad nezvládne, so svetlou výškou 19 cm však poskytne zlepšenú priechodnosť „mestským terénom“. A…

Najrýchlejšie auto sveta je nateraz Koenigsegg Agera RS

6

Poznáte to, odveký súboj o najrýchlejšie produkčné auto na svete je stále tlejúca téma. Dlho tento primát držal McLaren typom F1. V nedávnej dobe bolo na prvom mieste Bugatti Veyron. Najrýchlejšie auto sveta je však dnes Koenigsegg Agera RS, tá na nedávnom videu dokázala dosiahnuť takmer 460 km/h! To už…

KAMzaKRÁSOU

Video Lipómy, akné, mílie: Tieto videá sledujú tisícky ľudí! Ale, prečo?

0

O Dr. Sandre Lee nazývanej aj ako Dr. Pimple Popper, ste si už u nás na KAMzaKRÁSOU.sk mohli čo-to prečítať. Stala sa hviezdou internetu, vďaka jej - možno pre niekoho nechutnučkým, videám. Sandra je certifikovanou dermatologičkou, ktorá nemá problém s riešením akéhokoľvek kožného problému. Lipómy, akné, mílie - so všetkým si poradí.

Ako ušetriť peniaze? Skús to podľa tohto jednoduchého návodu!

0

Je ťažké odolať novým krásnym veciam vo výlohách obchodov. Taktiež je ťažké ignorovať veci v akcií (aj keď ich nepotrebuješ, proste ich kúpiš). A výplata sa aj takýmto spôsobom minula. No vecí, ktoré si chceš dopriať, je čím ďalej tým viac. Ak si sa v tejto situácií spoznala, bude dobré sa naučiť nejaké…

Aj kôra stromov má liečivé účinky! Ktorú sa oplatí nazbierať?

0

Brezu môžeme označiť za strom, ktorý poľahky spozná i neznalec. Charakteristická je jej krásna biela kôra, ktorá sa priečne odlupuje. Tá obsahuje betulín aj kyselinu betulínovú. Tieto látky sú silno protizápalové. Brezová kôra je účinná pri žalúdočných problémoch, zlom trávení, vodnateľnosti alebo dne. Jednu polievkovú lyžicu tejto kôry nasypte do pohára,…

Toto ťa dostane! Listy z viniča ako účinný prírodný liek

0

Na boľavé kolená alebo kŕčové žily môžeme použiť účinný obklad z listov viniča. Približne 30 listov uvaríme v 500 ml vody a necháme prikryté 15 minút lúhovať. Do odvaru namočíme uterák, dáme na ňu listy, preložíme a ešte horúci obklad pridržíme na boľavom mieste. Prikryjeme fóliou a obviažeme. Obklad necháme pôsobiť cez noc a opakujeme podľa…

Domáce farbenie vlasov: Na toto si dávaj pozor!

0

Nová farba vlasov dokáže s nami urobiť hotové zázraky. Cítime sa ako znovuzredené, máme novú chuť do života a cítime sa akési atraktívnejšie. Niekedy nám na pohľad drastická zmena, napríklad z brunety na blondínku, dokáže ubrať zopár rokov. Čo však robiť, ak sa takáto zmena premení na hotovú nočnú moru?…

Sebarozvoj s koučkou: Čo s nedočkavosťou?

0

Čo je lepší cieľ? Osobnostne rásť a usilovať sa byť lepším človekom alebo byť šťastným?    Naháňanie sa za šťastím môže pripomínať chytanie niečoho éterického, čo je vždy kúsok pred nami.   Púta to našu pozornosť smerom k nedočkavým myšlienkam, kedy už konečne...  

TopDesať

Mačka už má svoj domov. Dizajnérske mačacie domčeky ťa dostanú!

0

V rámci projektu "Architekti pre zvieratá" sa nedávno stretli architektonické a dizajnérske spoločnosti, ako aj jednotliví dizajnéri a architekti, ktorým učarovalo také ladné zviera, akým je mačka.  V Los Angeles v Kalifornii sa podieľali na iniciatíve pomoci mačkám v meste, ktoré nemajú svoj domov. 

Netradičné svadobné fotografie, ktoré ťa rozosmejú

0

Väčšina svadobných dní zbehne strašne rýchlo a to najmä pre ženícha a nevestu. Aj preto sa dosť často stáva, že na svadbách vznikajú dosť netradičné svadobné fotografie. Tieto snímky sú tak oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie ako tie, ktoré si potom prezeráme na počítači alebo dokonca v albume. Boredpanda sa preto…

Dark Web: 10 šokujúcich príbehov, ktoré ti ukradnú spánok

0

Určite si už počul príbehy, z ktorých si mal na celom tele zimomriavky. Dnes tu však máme temné príbehy z Dark Webu, kvôli ktorým určite nezaspíš. Mnohí ľudia nepoznajú Dark Web (alebo Deep Web) a možno je to tak pre nich lepšie.  Vraví sa, že to, čo dokážeme nájsť na celom internete,…

Páry, ktoré to spolu ťahajú už nejakú dobu. Ako sa zmenili?

0

Niektoré vzťahy sú na celý život, iné na pár dní. Však to poznáš... Tieto páry to však spolu ťahajú už dlhšiu dobu. Na svojich profiloch uverejnili fotky, vďaka ktorým môžeš vidieť, ako sa zmenili. Roky niekomu pridali na kráse, inému na vráskach. No ich láska stále kvitne.

LEGO predstavilo Tádž Mahal, ktorý sa skladá z 5923 dielikov

0

Ak sa nedokážeš nejakým spôsobom dostať až do Indie, aby si mohol na vlastné oči vidieť Tádž Mahal, tak by si mal byť minimálne milovníkom známej skladačky značky LEGO. Spoločnosť totiž plánuje znova obnoviť výrobu tejto pamiatky UNESCO. Pôvodný Tádž Mahal bol vydaný v roku 2008 a skladal sa z…

10 mrazivých svedectiev o stretnutí s mimozemšťanmi. Druhá časť

0

Vesmír je obrovský a tajomný, takže je ťažké uveriť, že Zem je jediná planéta, na ktorej je možný život. Nasledujúce príbehy súvisia so skúsenosťami ľudí, ktorí buď tvrdia, že videli neidentifikovaný lietajúci objekt (UFO), alebo veria, že boli unesení mimozemšťanmi. Samozrejme, netvrdíme, že tieto svedectvá by sa mali považovať za skutočnosť.…