Prečo Rómovia, keď to boli a stále sú Cigáni?

Publikované 19.05. 2017 o 11:38 Karma článku: Počet pozretí: Počet komentárov:

V súvislosti s používaním pomenovania cigánskeho obyvateľstva sa v laickej a odbornej verejnosti ako aj v oficiálnych dokumentoch a vystúpeniach verejných činiteľov stretávame s dvojakým označením tohto etnika. Tým prvým je tradičné, celé stáročia pretrvávajúce pomenovanie – Cigán, Cigáni, tým druhým je oveľa neskôr sa objavujúci termín – Róm, Rómovia, na používaní ktorého sa uzniesli účastníci 1. Svetového kongresu Rómov, konanom v roku 1971 v Orpingtone pri Londýne. Jeho účastníci požiadali reprezentatívne svetové organizácie ako OSN a vlády jednotlivých krajín sveta, aby ich prestali oslovovať dovtedajšími pomenovaniami (slovensky Cigán, česky Cikán, maďarsky Cigányok, nemecky Zigeuner, španielsky Gitanos a pod.) a prešli na jednotné označenie – Róm. Takže o používaní nového označenia cigánskeho etnika rozhodol malý počet nikým nevolených predstaviteľov, pasujúcich sa do postavenia samozvaných hovorcov a reprezentantov miliónov cigánskych obyvateľov Európy, čo už samo o sebe je zarážajúci a do značnej miery aj spochybniteľný počin. Veď zmena pomenovania celého mnohomiliónového etnika by si mala vyžadovať oveľa širší konsenzus a súhlas, zvlášť ak sa jednalo o etnikum, žijúcom na území mnohých krajín, v ktorých existovali a ešte stále existujú rozdielne pomenovania tejto komunity. Postupne sa nové, netradičné označenie cigánskeho etnika rozšírilo do niektorých krajín Európy, vrátane vtedajšieho Československa a neskôr, po rozdelení spoločného štátu sa toto pomenovanie udomácnilo aj v prostredí terajšieho Slovenska, na ktorom je pre mnohých predstaviteľov nášho politického a verejného života, vrátane mnohopočetných ľudsko-právnych organizácií typu Liga proti rasizmu používanie slov Cigán, Cigáni nevhodné a dokonca urážlivé a diskriminujúce príslušníkov cigánskych komunít, žijúcich na našom území. Zaujímavé na tejto veci je to, že celé stáročia používané pomenovanie Cigán a Cigáni nikoho neurážalo a nediskriminovalo, a to vrátane samotných príslušníkov cigánskeho etnika. Avšak v dnešnej dobe prehnanej a nekritickej „korektnosti“ sa používanie slov Cigán, Cigáni, cigánsky a pod. chápe a interpretuje ako šírenie sociálnej nenávisti a prejav intolerancie voči iným národnostiam a etnikám, v našom prípade voči obyvateľom cigánskeho pôvodu.

Nie tak dávno sa v tomto zmysle vyjadril aj náš popredný bojovník proti fašizmu, extrémizmu a zároveň aj obhajca tých jedine správnych demokratických hodnôt prezident A. Kiska, ktorý  kritickým spôsobom okomentoval a následne aj odsúdil použitie slov Cigáni v televíznom vystúpení predsedu vlády SR R. Fica. Ako človek vyznávajúci iné hodnoty a preferujúci iné metódy a spôsoby riešenia aktuálnych problémov, nemám záujem obhajovať vyjadrenia a už vôbec nie politiku R. Fica, avšak na rozdiel od A. Kisku a jemu podobných „humanistov“ a „ukážkových demokratov“ nevidím dôvod zaujímať kritické postoje voči tým, ktorí namiesto označenia „Róm“ používajú tradičné označenie „Cigán“. Na rozdiel od nich, je mi cudzie používanie „dvojakého metra“ v súvislosti s používaním označenia Cigán, Cigáni a pod. Ak totiž samotní Cigáni používajú tieto slová na vyjadrenie svojej príslušnosti k danému etniku, resp. ak sa bežne stretávame s pomenovaním jedla (cigánska pečienka), filmu (Cigáni idú do neba), hudobného telesa (Cigánski diabli) či piesne (Cigánsky sen) a pod., tak to u našich ochrancov práv menšín nevyvoláva žiadne pobúrenie a kritické reakcie. Ako náhle však občan Slovenska, nepatriaci k cigánskemu etniku použije slová Cigán, resp. Cigáni a pod., ako to bolo aj v prípade názvu mojej publikácie (Pravdivý obraz o živote a postavení cigánskych komunít na (východnom) Slovensku) alebo v prípade vyjadrení poslanca NR SR za ĽS Naše Slovensko M. Mazureka na adresu cigánskych asociálov, tak je to už neprijateľné a hodnotí sa to ako prejav rasizmu, xenofóbie a extrémizmu, teda ako niečo odsúdeniahodné a spadajúce do oblasti trestno-právneho postihu.

Autor tohto príspevku, podobne ako veľké množstvo tých, ktorí nepodľahli propagande zo strany oficiálnych médií, ľudsko-právnych organizácií a falošnej a zavádzajúcej politickej korektnosti uprednostňuje používanie tradičného pomenovania Cigán, Cigáni, cigánsky a pod., a to predovšetkým z nasledujúcich dôvodov:

Tým prvým je dôvod historický, podľa ktorého celé stáročia sa cigánske komunity kočujúce, resp. usadené v mnohých krajinách Európy, vrátane nášho územia označovali ako skupiny a spoločenstvá Cigánov, resp. od tohto slova odvodených pomenovaní, takže nevidím dôvod, prečo meniť zaužívané a všeobecne rozšírené pomenovanie Cigán.

Tým druhým je fakt, že vo väčšine rusky, nemecky, španielsky a anglicky hovoriacich krajinách nášho kontinentu sa používa pôvodné označenie Cigán alebo jazykový ekvivalent tohto slova, resp. oba názvy súčasne. A to ako v hovorovom, tak aj v úradnom jazyku daného štátu. Na potvrdenie tohto názoru stačí zalistovať v obsahu veľkého počtu domácich a zahraničných zdrojov slovníkového a encyklopedického charakteru. Uvediem len niektoré z nich: v Pravidlách slovenského pravopisu, ktoré vydalo nakladateľstvo Veda v roku 1998 sa na str. 151 uvádza pomenovanie Cigán (príslušník etnickej skupiny)a na str. 370 pomenovanie Róm. V slovníku súčasného slovenského jazyka s-g, vydaného nakladateľstvom Veda v roku 2006 sa na str. 427 uvádza pomenovanie Cigán (príslušník etnickej skupiny indického pôvodu). V Slovensko-rómskom, rómsko-slovenskom slovníku autoriek A. Koptovej a M. Koptovej, vydanom nadáciou Dobrá rómska vila Kesaj v roku 2011 sa na str. 75 stretávame s označením Cigán a na str. 183 s pomenovaním Róm. V Nemecko-slovenskom slovníku, vydanom v Slovenskom pedagogickom nakladateľstve v roku 1991 sa uvádza označenie Zigeuner, teda Cigán, nie však Róm. V Taliansko-slovenskom slovníku z roku 2003 sa stretneme s pomenovaním Zingaro, teda Cigán. Podobne sa s označením Zingaro stretneme aj v talianskom Dizionario di base della lingua italiana, vydaného v Bologni v roku 2004. V Deutsches Universal Worterbuch sa uvádza ako Rom, tak aj Zigeuner, t.j. Cigán. A nakoniec, v Oxford WordpowerDictionary, vydavateľstva Oxford University Press z roku 1993 sa na str. 287 uvádza označenie Gypsy, teda anglický ekvivalent slovenského slova Cigán.

Tretím dôvodom je skutočnosť, že tak ako vo väčšine krajín, aj na Slovensku platí, že veľká časť cigánskeho obyvateľstva nevníma používanie označenia Cigán, Cigáni v negatívnom význame, pričom mnohí z nich sa doteraz neidentifikovali s označením Róm, resp. Rómovia, čo znamená, že oni sami seba aj naďalej chápu ako príslušníkov cigánskych komunít, resp. ako príslušníkov rôznych cigánskych skupín, klanov a odnoží.

Z vyššie uvedených dôvodov je v podstate jedno, či na označenie tohto etnika použijeme výraz Cigán alebo Róm, Cigáni alebo Rómovia. Oba tieto označenia pomenúvajú toho istého jedinca, skupinu, resp. celé etnikum, a to, že v očiach niektorých zaslepených fanatikov z tábora ochrancov práv menšín sú slová Cigán a Cigáni neprijateľné, ešte neznamená, že každý, kto použije tradičné pomenovanie Cigán si zasluhuje odsúdenie a urážlivé onálepkovanie – rasista a extrémista.

 

Štefan Surmánek

ĽS Naše Slovensko, Košice

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidla preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme z Hlavných Správ

Belgicko: Migranti by mali platiť za to, že úradom klamali o svojom veku

Brusel 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Žiadatelia o azyl, ktorí prišli do Belgicka a oklamali úrady, že sú neplnoletí, budú musieť zaplatiť náklady na röntgenové vyšetrenie, ktoré potvrdzuje skutočný vek analyzovaných osôb S návrhom, ktorý chce pretaviť do podoby zákona, prišiel štátny tajomník pre azylovú politiku Theo Francken, uviedol…

Mogheriniová: EÚ chce prispieť k riešeniu krízy na Kórejskom polostrove

Brusel 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Európska únia chce pomôcť znížiť napätie na Kórejskom polostrove a ponúknuť svoje skúsenosti z rokovaní o iránskom jadrovom programe Po stretnutí s vyslancom nového juhokórejského prezidenta Mun Če-ina to dnes povedala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. Médiá informovala pred…

Blaha by nedovolil ľuďom s fašistickou minulosťou zbrane

Bratislava 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V boji proti extrémizmu treba posilniť represívne opatrenia, ale najmä treba pracovať na zlepšení sociálnej situácie na Slovensku, aby frustrovaní ľudia zo zúfalstva nevolili politikov ponúkajúcich skratkovité riešenia. Zhodla sa na tom Komisia Národnej rady SR pre boj proti fašizmu. Informoval o tom…

Čínska Huawei plánuje v Česku preinvestovať do piatich rokov okolo 323 mil. eur

Praha 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   Čínska technologická spoločnosť Huawei zvýši v Česku objem svojich investícií. Do piatich rokov chce v krajine preinvestovať v prepočte viac než 8,6 miliardy Kč (322,92 milióna eur) a vytvoriť vyše 4000 pracovných miest Má to byť ďalšia z množstva chystaných miliardových investícií, ktoré…

SaS: Vláda dotuje pracovné miesta,na ktoré bude treba dovážať ľudí zo zahraničia

Bratislava 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Vláda Roberta Fica (Smer-SD) dotuje investičnými stimulmi pracovné miesta, na ktoré bude potrebné dovážať zamestnancov zo zahraničia. Tvrdia to predstavitelia opozičnej SaS a mysleli tým vládou schválené dotácie pre automobilku PSA Peugeot Citroën v Trnave Vládny kabinet odobril pre túto spoločnosť poskytnutie investičnej pomoci…

Český prezident Zeman by mal vymenovať nového ministra financií na budúci týždeň

Praha 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek))   Vymenovanie nového ministra financií ČR možno očakávať na budúci týždeň, uviedol na Twitteri hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček "Prezident republiky Miloš Zeman sa zoznámil s návrhom na vymenovanie Ivana Pilného za ministra financií. Prezident republiky nemá proti tomuto návrhu námietky. Možno očakávať,…

Z pieskoviska si možno odniesť nákazu, rodičia by mali byť obozretní

Bratislava 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   Pieskoviská musia kompetentní pravidelne kontrolovať  Pieskoviská môžu byť zdrojom viacerých nákaz, hrozí i poranenie na rozbitom skle či náhodné pichnutie injekčnou striekačkou. Ide o reálne nástrahy, rodič by ich mal preto pri každej návšteve so svojím dieťaťom vopred skontrolovať, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva…

Americkému prezidentovi ponúknu v zahraničí aj jeho obľúbený steak

Washington 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jana Vodnáková)   Americkému prezidentovi počas návštevy v Saudskej Arábii ponúknu okrem tradičných miestnych špecialít aj jeho obľúbené jedlo - steak s kečupom, uviedla dnes agentúra AP Podľa nej je ponuka obľúbeného jedla súčasťou úsilia vytvoriť Donaldovi Trumpovi domácu pohodu počas jeho pobytu v zahraničí. Donald…

Remišová k zrušeniu piatkového rokovania parlamentu: Danko robí z Národnej rady nedôstojné divadlo

Bratislava 19. mája 2017 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Predseda Národnej rady neočakávane zrušil piatkové rokovanie parlamentu s tým, že schôdzu predĺžil vo štvrtok do neskorých nočných hodín. Rokovanie skončilo tesne pred polnocou. Poslanci za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) považujú tento postup za nedôstojný a znemožňujúci riadne fungovanie parlamentu.…

Diskriminácia vo vlastnej krajine? Penzión v Žiline je prístupný len pre Kórejčanov, Slováci majú zákaz vstupu

Žilina 19. mája 2017 (HSP/Foto:Pixabay)   Diskriminácia vo vlastnej krajine? Kórejský majiteľ penziónu Dajana v Žiline zakázal vstup Slovákom. Jediní ľudia, ktorí môžu do penziónu vstúpiť, sú jeho krajania Kórejčania. Podľa všetkého je to jasná diskriminácia. Kórejčan však využil dieru v zákonoch, keďže na dvere napísal "uzavretá spoločnosť". Slovenská obchodná…

Igor Kašper: Marian Kotleba robí to, čo pred tým sám kritizoval

Banská Bystrica 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Kašper predstavil aj tri dôvody, prečo by Kotleba mal skončiť vo svojej funkcii okamžite a nie až po voľbách Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba (ĽSNS) robí vo svojej funkcii to, čo pred tým sám kritizoval. Na úrad prijal svojich najbližších…

Maďarský odvolací súd potvrdil doživotie pre Slováka Jozefa Roháča

Budapešť/Bratislava 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-MTI/Tamas Kovacs)   Maďarský odvolací súd hlavného mesta potvrdil dnes rozsudok hlavného obvineného Slováka Jozefa Roháča na trest doživotného odňatia slobody v procese týkajúcom sa bombového útoku na budapeštianskej ulici Aranykéz v roku 1988 a dvoch prípadov vrážd vykonaných v Budapešti v roku 1998. Informovala o…

Poslanci SaS sa chcú osobne stretnúť s kandidátmi na riaditeľa RTVS

Bratislava 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)   Iniciatívu Kiššová odôvodnila tým, že poslanecký klub SaS nemá zastúpenie v parlamentnom výbore pre kultúru a médiá, ktorému sa kandidáti predstavia Poslanci Národnej rady SR opozičnej strany SaS chcú spoznať kandidátov na post generálneho riaditeľa RTVS a ich predstavy o ďalšom fungovaní verejnoprávnej…

V súvislosti s nehodou vojenskej Tatry začala polícia trestné stíhanie

Žiar nad Hronom 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-KR PZ Banská Bystrica)   Za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov V súvislosti so štvrtkovou nehodou Tatry 815, pri ktorej sa zranilo 17 vojakov, začal vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom trestné stíhanie pre zločin všeobecného ohrozenia. Ako informovala…

Zarytá feministka sa vydala. Za samu seba

New York 19. mája 2017 (HSP/Foto: screenshot z YouTube)   Ide o najnovší trend "manželstiev" zvaný "sologamia", kedy sa človek môže zosobášiť sám so sebou. Príkladom je Erika Andersonová, ktorá sa obliekla do bielych šiat, pozvala svojich blízkych priateľov a rodinu a uzavrela právne nezáväzný akt Zatrpknutá feministka s očividnými znakmi…

Bosnianský prezident RS Miroslav Dodik hovorí o referende a verí americkej vláde

Sarajevo 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Prezident bosnianskej Republiky srbskej (RS) Milorad Dodik vo štvrtok opäť hovoril o možnom referende o nezávislosti. Dodik povedal, že dôveruje novej americkej vláde, ktorá podľa neho avizovala, že sa nebude miešať do vnútorných záležitostí Bosny a Hercegoviny Vidí tak šancu vyjednať pre Bosnu koncept,…

Filipínsky prezident Duterte dekrétom zakázal fajčenie na verejných miestach

Manila 19. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)   Filipínsky prezident Rodrigo Duterte podpísal vo štvrtok dekrét, ktorý zavádza jedny z najprísnejších protifajčiarskych opatrení v ázijských krajinách O 60 dní, keď opatrenia nadobudnú účinnosť, bude zakázané fajčenie a predaj cigariet na všetkých uzatvorených verejných miestach, ako aj vo vzdialenosti 100 metrov od…

Americké lietadlá zaútočili na konvoj podporovaný provládnym sýrskym režimom

Al-Tanf 19. mája 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Ismail Coskun, IHA via AP)   Americké lietadlá napadli konvoj Iránom podporovaných militantov v blízkosti mesta al-Tanf v juhovýchodnej Sýrii, čo je prvý konflikt medzi týmito zložkami od času, ako sa americká armáda vrátila do regiónu pred takmer tromi rokmi K útokom došlo na mieste,…

TopSpeed

Prezident SR vetoval novelu zákona dotýkajúceho sa predbežnej držby

2

O výstavbe ciest a diaľníc sa poslednú dobu debatí v parlamente viac než dosť. Asi najväčšia zmena prišla z rezortu dopravy, kde chceli prerobiť zákon a chceli vymedziť nový právny pojem predbežnej držby, ktorý by umožnoval niektoré stavebné úkony týkajuce sa výstavby ciest bez toho, aby bol legálne ukončený proces…

Elextra, škaredý elektrický supercar s pekným dojazdom

2

Classic Factory je spoločnosť, ktorá oznámila, že na svet privedie elektrický supercar Elextra. Takých rečí sme už počuli, ale dizajnér a prezident spoločnosti, Robert Palm hovorí, že oni budú iní, predefinujú pojem supercar. Postavia supercar, aký sme ešte nevideli, lenže pri pohľade na prvé rendery to vyzerá skôr ako projekt študenta prvého…

Toyota podporí lietajúce auto pre olympiádu v Tokiu

1

Lietajúce auto je v poslednej dobe pomerne často skloňovaný výraz. A to nielen vďaka slovenskému Aeromobilu, ktorý mieri, sériovej produkcii, ale aj vďaka PAL-V Liberty, prvému sériovo vyrábanému lietajúcemu autu z Holandska. Svoje lietajúce auto však chystajú aj Uber, alebo Airbus. Nuž a pozadu nechce zostať ani Toyota. Japonská automobilka…

Volvo bude spolupracovať s Google na Androide do áut

0

Prepojenie automobilu s mobilným telefónom je v dnešnej dobe už prakticky samozrejmosťou. Novou úrovňou však má byť samotná implementácia operačného systému, ktorý poznáme z mobilných telefónov, priamo do áut. Automobilka Volvo bude spolupracovať s Google a v budúcnosti ponúkne zákazníkom implementáciu Androidu priamo do áut.

Kúpili ste auto s funkčnými airbagmi?

9

Airbag je významným prvkom pasívnej bezpečnosti automobilu, ktorý ale zvyknú mnohí podceňovať. Nájdu sa aj takí, ktorí volia jednoduchšie deaktivovanie celého systému alebo iné finty pred nákladnou opravou. Práve kontrola funkčnosti airbagu pri kúpe ojazdeného vozidla môže predísť nepríjemnostiam zo samovoľného vystrelenia alebo naopak nefunkčnosti vzduchového vankúša v prípade potreby.…

Ako funguje BMW M xDrive v novej M5?

0

Na nové BMW M5 sa niektorí fanúšikovia pozerajú skrz prsty. Novinka na základe generácie G30 totiž príde výhradne s pohonom všetkých kolies xDrive. Ten pritom patrí v štandardných modeloch medzi najlepšie pohony 4x4 na trhu, no trochu kradne zážitok z jazdy. Zadokolky sú jednoducho divokejšie. Nové BMW M5 však nedostane obyčajný xDrive, ale…

KAMzaKRÁSOU

Vyhrajte 3x balíček produktov Dr.Oetker v hodnote 20€

2

Ak patríte k tým, ktorí si strážia svoj príjem kalórií, Želírovací cukor s glykozidmi steviolu získanými zo stévie od Dr.Oetker nesmie chýbať vo Vašej kuchyni. Bol špeciálne vyvinutý na prípravu domácich džemov so zníženým obsahom kalórií. Džem zavarený s týmto prípravkom si navyše zachová intenzívnu chuť ovocia. Radi by ste okúsili jeho výnimočnosť?…

Neuveriteľné! Japonská princezná sa vzdala titulu, kvôli láske

7

Japonská princezná Mako sa rozhodla pre dojímavý čin, ktorý sa v krajine východu slnka len tak nevidí. Mladá následníčka trónu sa vzdala kráľovského titulu a života v prepychu, aby sa mohla vydať za svoju lásku mladíka menom Komuro. Pretože snúbenec princeznej nemá urodzený pôvod, nemôže ho mať už ani ona. 

Prechádzky a ich zdravotné benefity, ktoré musíte poznať!

6

Pohyb priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav človeka. Jeho nedostatok spolu so sedavým spôsobom života môže viesť k vzniku viacerých zdravotných problémov. Mnoho ľudí si pohyb automaticky spája so športovaním. Na to, aby sme boli v pohybe sa však nemusíme hneď aktívne venovať nejakému športu. Prechádzky sú, verte alebo nie, rovnako postačujúce. V tomto článku zistíte,…

Trendy letný šatník pre rok 2017 od KAMzaKRASOU

5

Jedno z najobľúbenejších ročných období sa k nám už nezadržateľne blíži a vy si stále nie ste istá, či máte čo na seba? Trendy letný šatník pre rok 2017 si s nami zostavíte raz-dva!  S pomocou nášho rebríčka nazrieme do sveta aktuálnych módnych vychytávok, s ktorými budete zaručene "IN".  

Chrumkavá rebarbora s jahodami – crumble bez lepku

7

Vyskúšajte tento jahodovo - rebarborový crumble bez lepku. Príprava nie je zdĺhavá a ak si večer pripravíte ovocno – zeleninovú zmes a aj drobenku, potrebujete 20 minút na zapečenie a slávnostné raňajky sú na stole. Ak náhodou niečo zostane, môžete zmes dať aj do raňajkovej kaše. Ja som použila pekáčik 27…

Snové svadobné šaty od Eddy K.

3

Snové svadobné šaty - presne také vytvára Eddy K. Ak ste čakali na najnovšiu svadobnú kolekciu Eddy K., tu je kompletná kolekcia pre rok 2018. Svadobné šaty vás nadchnú pozoruhodnými detailami. Ženská silueta a jedinečný dizajn robia každé šaty ohromujúcimi. Elegantné línie, ktoré zvýrazňujú esovitú líniu tela, kúzelná čipka, luxusné tkaniny,…

TopDesať

TOP10 šialených optických ilúzií, ktoré ťa dostanú

0

Svet je plný optických ilúzií a vecí, ktoré dokážu náš mozog zmiasť. Aj napriek tomu, že naša myseľ sa neustále snaží vnímať okolitý svet logicky, sa jednoducho dokáže vymknúť kontrole. Veci tak vidíme rozdielne. Kým niektoré nižšie spomenuté ilúzie sú známe, nájdu sa aj také, ktoré sú nejasné. Neexistuje žiadne logické…

TOP 10 kurióznych východniarskych slov. Vieš, čo znamenajú?

0

Je všeobecne známe, že naši spoluobčania z východu sa občas vyjadrujú naozaj zvláštne. Neraz im majú problém rozumieť nie len na západe ale aj na strede Slovenska. Nezvyčajné východniarske slová ale pomenúvajú úplne bežné veci. Presvedč sa o tom v našom rebríčku TOP 10 kurióznych východniarskych slov. Vieš, aký je…

15 bežných genetických mutácií, za ktoré podľa vedcov môže incest

0

Incest je tabu v takmer každej kultúre po celom svete, ale nebolo tomu vždy tak. Šľachtici a kráľovia sa pokúšali udržať kráľovskú krv čistou tým, že sa sobášili so svojimi príbuznými. Najmä egyptskí vládcovia sa často sobášili so svojimi súrodencami alebo vlastnými deťmi. Toto konanie samozrejme neostalo bez následkov. Vznikli tak vážne genetické…

10 užitočných tipov, ktoré využiješ pri stanovaní

0

Keď je vonku nádherne a teplo, máme jednoducho chuť vypnúť. Zbaviť sa všetkých povinností a vybrať sa do prírody s našimi priateľmi alebo rodinou. Máme potrebu si túto chvíľu vychutnať niekde inde ako v práci alebo škole. Chýba nám krása prírody, svieži vzduch a oddych. Na takýto výlet sa však…

TOP 20: Najbizarnejšie americké zákony

0

V USA, väčšina štátov prispôsobuje zákony svojim občanom. Snaží sa tak vyhovieť sociálnym potrebám a udržiavať zdvorilosť. Niekedy sa však schvália úplne bizarné zákony, až sa sami seba opýtame, či je toto naozaj reálne. Preto ti dnes prinášame TOP20 najbizarnejších amerických zákonov. Spojené štáty sú jednoducho v schvaľovaní podivných zákonov…

Zvláštne závislosti - akou trpíš ty? Prvá časť

0

Každý z nás má niečo, čomu nemôže odolať. Rôzne závislosti sú u ľudí pomerne rozšíreným problémom. Písať o drogách však nebudeme. Možno sa ti to bude zdať neuveriteľné, no ľudia sú často otrokmi naozaj pozoruhodných závislostí. Naša redakcia ti prináša rebríček TOP 10 kurióznych vecí, od ktorých môže byť človek naozaj…